Zivot u berlinu

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
MufljuzMali
Posts: 180
Joined: 13/10/2009 23:22

#1 Zivot u berlinu

Post by MufljuzMali »

imam opciju da predjem iz beca u berlin da radim. radi pregovora oko plate i slicnih detalja me interesuju neke informacije o zivotu i stanovima:

- koliko je prosjecan stan: 50 - 60 m2, dnevna, spavaca, wc, kupatilo sa kadom, postojecom kuhinjom i po mogucnosti namjesten jer ako ostanem samo godinu mi se bas ne da kupovat namjestaj i onda seljakat isti okolo, a i suvise sam star za ikea style zivot. interesuje me normalan stan, nikakva rupa ;)
- koliki su NK i od cega se tacno sastoje
- firma je u berlin mitte, tako da mi treba stan u Berlin Mitte ili neki okay dio grada sa direktnim prevozom do posla

- kako funkcionise zdravstveno osiguranje? da li se mora placati kod doktora pa traziti pare nazad ili je "socijalna" verzija
- koje su prednosti privatnog osiguranja?

- koliko mi treba za "goli zivot" (prevoz, hrana, internet, telefon i slicne redovne stvari). ostale stavke posebno restorani, kafane i odjeca se svakako nemogu tek tako obracunat. zavisi od osobe i stila zivota.

- koji je odnos bruto i netto plate u D i da li postoje 13 ili 14 plata (juni i decembar)?

na primjer (austrija) 50.000 bruto godisnje je otprilike 3600 bruto mjesecno odnosno 2200 netto + 13&14 po 2800 neto sto u prosjeku izadje na 2650 neto mjesecno. u prosjeku je neto plata oko 60% - 70% od bruto plate. sto veca plata to drzava naravno uzme vise :-?

unaprijed hvala
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#2 Re: Zivot u berlinu

Post by Soul_Sista »

samo cu jedno da kazem na ovo...BLAGO TI SE! :D
kad u Berlinu nadjes posao...sve ostalo je lagano :)

viel glück und viel spass, Berliner! :) 8)
SOMA
Posts: 317
Joined: 09/02/2009 16:17

#3 Re: Zivot u berlinu

Post by SOMA »

cudi me da ti vox populi jos nije odgovorio ;)

evo ja cu pokusati, mada ne zivim u Berlinu:

Berlin je jedan od najjeftinijih velikih gradova u Njemackoj, pogotovo sto se tice stanova. Ali na zalost ti ne znam reci konkretne i tacne cijene, a pogotovo ne za Berlin Mitte. Pogledaj ovdje http://www.immobilienscout24.de.

NK su sve rezije osim struje, obicno racunaj oko 25%-30% kaltmiete za rezije.

Za doktore: sve ide preko osiguranja, doktore ne placas na licu mjesta (osim 10€ ako odes kod doktora bez uputnice).

Prednosti privatnog osiguranja su da manje cekas kod doktora :)) neam pojma, jesu sigurno neke finese, ali vala meni nista ne fali s "ne-privatnim" osiguranjem.

Za goli zivot - e tu ulijece moja prva recenica - Berlin je jedan od najjeftinijih gradova u Njemackoj :D a oporezivanje plate ti je otprilike isto ko u Austriji. Al vjeruj mi, s 2200 neto ces u Berlinu dalje stici nego u Becu (i sto se tice i hrane i odjece i izlaska i provoda) :D
Uzivaj u Berlinu, ja bih odmah prihvatila posao! ;)
MufljuzMali
Posts: 180
Joined: 13/10/2009 23:22

#4 Re: Zivot u berlinu

Post by MufljuzMali »

hvala na odgovoru.

gledao sam ja cijene stanova kao i zivota prvo na netu, medjutim velik je raspon, a na slikamam je sve "prelijepo". ocito je berlin dosta jeftiniji posebnu po pitanju stanova.

a berlinski nocni zivot cu jos da ispitam :mrgreen:
Una ragazza
Posts: 398
Joined: 25/02/2011 23:23

#5 Re: Zivot u berlinu

Post by Una ragazza »

Soul_Sista wrote:samo cu jedno da kazem na ovo...BLAGO TI SE! :D
kad u Berlinu nadjes posao...sve ostalo je lagano :)

viel glück und viel spass, Berliner! :) 8)
Najbolji grad u Evropi, jedva cekam opet :)

Obozavam ga :-D
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#6 Re: Zivot u berlinu

Post by Soul_Sista »

Una ragazza wrote:
Soul_Sista wrote:samo cu jedno da kazem na ovo...BLAGO TI SE! :D
kad u Berlinu nadjes posao...sve ostalo je lagano :)

viel glück und viel spass, Berliner! :) 8)
Najbolji grad u Evropi, jedva cekam opet :)

Obozavam ga :-D
Da je samo malo lakse doci do kakvog posla iz ovih stopa bih isla...znam jezik i sve al djaba :-) ne rade mi se vise sitni poslovi :)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#7 Re: Zivot u berlinu

Post by hrle1976 »

Ne zivim u Berlinu, ali cesto sam u njemu jer nije daleko.

Na neka pitanja ti mogu garantovano odgovoriti ali opet mislim, da bi neko ko zivi u njemu mogao jos preciznije odgovoriti.

Sto se tice 13 i 14 plate: kao prvo to nije zakonski obavezno ali vecina firmi praktikuje u najmanju ruku samo 13 platu. Ona moze biti isplacena u ljetnom periodu ali pretezno je prica o ispliati u decembru ili iz dva dijela tj. pola u ljeto a druga polovica u zimskom periodu, pa tako moze zviciti kao 14 plata. Ali ima i firmi gdje se dva puta isplacuje ista suma kao 13 plate, tj. ta 14 plata, ali to jos nije ni vecina njemaca vidila. :mrgreen:

Berlin je jako dobro povezan gradskim prevozom, pa imati bas stan u Berlinu-Mitte je malo bezveze (licno misljenje) jer na javni transport neces moci potrositi koliko ces moci ustediti ako potrazis stan negdje gdje nija tako atraktivno. A siguran sam, da od poreza mozes odbiti troskove za javni transport kad je posao u pitanju.

Cijene postanarenja u Berlinu, koliko je meni poznato, su jedne od najskuplih u Njemackoj. Stan od 55m2 u uljudnom stanju i centru Berlina, ispod 1.100€ mjesecno, dvoumim da je moguce naci ali mozda se da.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#8 Re: Zivot u berlinu

Post by vox-populi »

SOMA wrote:cudi me da ti vox populi jos nije odgovorio ;)

evo ja cu pokusati, mada ne zivim u Berlinu:

Berlin je jedan od najjeftinijih velikih gradova u Njemackoj, pogotovo sto se tice stanova. Ali na zalost ti ne znam reci konkretne i tacne cijene, a pogotovo ne za Berlin Mitte. Pogledaj ovdje http://www.immobilienscout24.de.

NK su sve rezije osim struje, obicno racunaj oko 25%-30% kaltmiete za rezije.

Za doktore: sve ide preko osiguranja, doktore ne placas na licu mjesta (osim 10€ ako odes kod doktora bez uputnice).

Prednosti privatnog osiguranja su da manje cekas kod doktora :)) neam pojma, jesu sigurno neke finese, ali vala meni nista ne fali s "ne-privatnim" osiguranjem.

Za goli zivot - e tu ulijece moja prva recenica - Berlin je jedan od najjeftinijih gradova u Njemackoj :D a oporezivanje plate ti je otprilike isto ko u Austriji. Al vjeruj mi, s 2200 neto ces u Berlinu dalje stici nego u Becu (i sto se tice i hrane i odjece i izlaska i provoda) :D
Uzivaj u Berlinu, ja bih odmah prihvatila posao! ;)
Ja tek ovo sad vidio :), ne znam da li je jos uvijek aktuelno...
Anyhow, vise sam zaduzen za juzni dio zemlje nego za sjevero-istocni :)

Ali neke stvari mogu odgovoriti, posebno za privatno osiguranje.

Prednosti su velike, prvo dosta se manje ceka ako dodjes bez termina. Drugo, po meni i najbitnije, ti mozes izabrati tarifu koju ces placati. Pa tako, ako si mlad i zdrav, izaberes neku tarifu koja te osigurava od operacija, lezanja u bolnici i nekih teskih bolesti. A ostalo preuzmes rizik i lijecis se sam (tipa, prehlada, gripa i sl.). Na ovaj nacin mozes dosta love ustediti, naravno uz veci rizik. Eh da, uslov za privatno osiguranje je da zaradjujes 50k na godisnjem nivou.

13. i 14. plata je rijetka pojava, bar u Bayernu, vjerujem da je slicno i u Berlinu. Privatne firme rijetko to daju, dok recimo univerziteti, adminstracija, bolnice imaju praksu da daju 13. i 14. platu.

3600€ brutto je cca. 2300€ netto uz Lohnsteuer klasu 1. Ako si ozenjen ili ako imas djecu, onda je to sasvim druga prica. 2300€ netto je ok plata u Minhenu, u Berlinu je to odlicna plata.

Ako trazis stan u Mitte, onda ces ponistiti prednost jeftinih stanova u Berlinu. Mitte je uzasno skup i za neki stan od 50-60 kvadrata ces izdvojiti sigurno 800-1000€. Sa druge strane, isti takav stan malo juznije, recimo na Schönebergu mozes naci za 400-500€. O istocnom dijelu grada i da ne pricam.

Gradski prevoz je skuplji i losije organizovan od Minhena, vjerujem i od Beca. Za prvu zonu ces placati oko 70€ mjesecno, s tim da S-Bahni redovno kasne.

Eto, pa ako te jos sta zanima, pitaj.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#9 Re: Zivot u berlinu

Post by Bluemore »

Hellou nekim poslom sam u Berlinu :)
Ima li koga da nesto pitam :?:
Post Reply