Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#151 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Bilki »

eto ti znas iz danske bolje nego ja iz austrije, pasos steknut prije nesto vise od godinu i nije bila potrebna ispisnica, NE LAZNA, NEGO NIJE TRAZENA UOPCE do duse ima jedan uslov da se ne smije produzavati bosanski pasos i licna karta, nemoj da trolas bez veze ako nisi u nesto upucen, meni nebi palo na um da nekome dajem neke informacije iz danske o tako vaznim pitanjima za nekoga tko se bori za bolje sutra, jos da dam pogrijesne, gospodicnoj da jos kazem da ako njen svkar zivi u becu ili njen muz dolazi da mi se javi i da cu otici sa njim u magistrat ako treba, austrija je vrlo prijateljski naklonjena bosni i imaju oni itekako razumijevanja za nas fomaozni clan zakona 17 o drzavljanstvu(mislim imali su dok je taj clan zakona bio na snazi) ako se dobro sjecam ustavni sud ga je proglasio neustavnim jos 2011 godine. Austrija mnoge zakone gledaju kroz prste bosancima jer se osjecaju krivim na neki nacin sto su nekad bili okupatori u nasoj zemlji
andalib
Posts: 213
Joined: 06/03/2013 06:41

#152 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by andalib »

eto ti znas iz danske bolje nego ja iz austrije, pasos steknut prije nesto vise od godinu i nije bila potrebna ispisnica, NE LAZNA, NEGO NIJE TRAZENA UOPCE do duse ima jedan uslov da se ne smije produzavati bosanski pasos i licna karta
ja sam uzela at drzavljanstvo prije x godina, a sam proces se odvijao bas u vrijeme kada su promijenili zakon oko ispisnice. prvo su nam trazili ispisnicu, po koju smo otisli u sarajevo i platili odredjenu sumu novca, a kada smo je pridonijeli receno nam je da od sada postoji bilateralni ugovor sa BIH po kojem se beha drzavljanstvo automatski gubi po uzimanju austrijskog, te da nam ispisnica vise ne treba. austrija ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo!!! tu nema velike mudrolije. cula sam na vise strana od naseg naroda kojem nije trebala ispisnica kako su eto pored austrijskog zadrzali i bosansko. ti ljudi ocigledno ne slusaju sta im se kaze, niti citaju dokumente koje im uruce na dodjeli drzavljanstva? valjda imas onu fasciklu koju su ti dali pri dodjeli drzavljanstva, u njoj imas pravnu poduku o nedozvoljenosti dvojnog drzavljanstva. ako budes uhvacen pri koristenju drzavljanstva iz kojeg si istupio prihvatajuci austrijsko ili ako zatrazis neko trece drzavljanstvo, ti gubis austrijsko. cuj, ne smijes produziti beha licnu i pasos. da si beha drzavljanin, ko bi ti to mogao zabraniti? ili ako mislis da jesi, pa uspijes da izvadis beha dokumente, te budes uhvacen pri koristenju istih, gubis austrijsko. veoma jednostavno.

austrija tolerise dvojno drz. samo u slucaju dodjele istog bez tvog zahtjeva (recimo za neke zasluge), ili ako dijete ima po rodjenju pravo na neko drugo drz. pored austrijskog. npr, sva djeca rodjena u usa su amerikanci, a ako su im roditelji austrijanci, onda su oni austrijanci preko roditelja, plus imaju americko koje im amerika daje, jer su kod njih takvi zakoni. ja nemam dvojno drzavljanstvo, dok moj mali ima austrijsko i americko. njemu je naknadno dodijeljeno americko drzavljanstvo, jer mu kao djetetu americkog drzavljanina amerikanci po svojim zakonima ne mogu dati zelenu kartu, vec mu po useljenju daju americko drzavljanstvo. ti apliciras za vizu, a on dobije drzavljanstvo, druge regulacije nema. to je ok i on moze zadrzati austrijsko. ja americko ne mogu dobiti automatski, a kad bih ga zatrazila, izgubila bih austrijsko, i to je to.

u sustini, stvari su veoma jasne.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#153 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Zviz »

Bilki wrote:eto ti znas iz danske bolje nego ja iz austrije, pasos steknut prije nesto vise od godinu i nije bila potrebna ispisnica, NE LAZNA, NEGO NIJE TRAZENA UOPCE do duse ima jedan uslov da se ne smije produzavati bosanski pasos i licna karta, nemoj da trolas bez veze ako nisi u nesto upucen, meni nebi palo na um da nekome dajem neke informacije iz danske o tako vaznim pitanjima za nekoga tko se bori za bolje sutra, jos da dam pogrijesne, gospodicnoj da jos kazem da ako njen svkar zivi u becu ili njen muz dolazi da mi se javi i da cu otici sa njim u magistrat ako treba, austrija je vrlo prijateljski naklonjena bosni i imaju oni itekako razumijevanja za nas fomaozni clan zakona 17 o drzavljanstvu(mislim imali su dok je taj clan zakona bio na snazi) ako se dobro sjecam ustavni sud ga je proglasio neustavnim jos 2011 godine. Austrija mnoge zakone gledaju kroz prste bosancima jer se osjecaju krivim na neki nacin sto su nekad bili okupatori u nasoj zemlji
Sta je bilo prije 100 godina nije vazno u ovakvim stvarima. Ti ako mozes dobiti austrisko drzavljanstvo bez da predas, odnosno da se ispises iz BiH drzavljanstva onda puno puno puno srece zelim. Meni moze biti svejedno! Tebi je stalo da ti ****** vidi puta ne meni. Nazovi njihovu ambasadu pa upitaj, pa ces cuti sta ce ti reci! Cula kazala ono ovo, ja sam u onom vasem ministarstvu za vanjske poslove u redu cekao 1,5h da bi usao u onu (miniaturnu) kancelariju gdje se prada zahtjev za ispis, dobro ja sam naknadno vrsio ispis i licnog razloga, jer sam samo bio uknjizen u knjigi na osnovu rodjena a nikad nisam vadio bilo kakve BiH papire - (ispisan isti dan kad sam predao i zahtjeev - samo poslje uplate). Od nas nekih 50tak sto je cekalo od dosade se sprdalo na brojne racune ispisa, a vecina je bila i Austrije. Nigdje nije pisano parvilo da moras ziviti u Austriji da bi znao sta o Austriji, jebga treba se malo poznaimanit procitati i razumiti.
Last edited by Zviz on 30/09/2013 10:10, edited 4 times in total.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#154 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Zviz »

paladinka wrote:Jedan link o duplom drzavljanstvu u Austriji :-) http://www.bmeia.gv.at/botschaft/auslan ... chaft.html
Ne znam jeli meni odgovor, ali u svakom slucaju ako mislis na sta je onaj gore misli onda bi te zamolio da DOBRO procitas sta pise i o cemu je rijec. :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#155 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Zviz »

andalib wrote:
eto ti znas iz danske bolje nego ja iz austrije, pasos steknut prije nesto vise od godinu i nije bila potrebna ispisnica, NE LAZNA, NEGO NIJE TRAZENA UOPCE do duse ima jedan uslov da se ne smije produzavati bosanski pasos i licna karta
ja sam uzela at drzavljanstvo prije x godina, a sam proces se odvijao bas u vrijeme kada su promijenili zakon oko ispisnice. prvo su nam trazili ispisnicu, po koju smo otisli u sarajevo i platili odredjenu sumu novca, a kada smo je pridonijeli receno nam je da od sada postoji bilateralni ugovor sa BIH po kojem se beha drzavljanstvo automatski gubi po uzimanju austrijskog, te da nam ispisnica vise ne treba. austrija ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo!!! tu nema velike mudrolije. cula sam na vise strana od naseg naroda kojem nije trebala ispisnica kako su eto pored austrijskog zadrzali i bosansko. ti ljudi ocigledno ne slusaju sta im se kaze, niti citaju dokumente koje im uruce na dodjeli drzavljanstva? valjda imas onu fasciklu koju su ti dali pri dodjeli drzavljanstva, u njoj imas pravnu poduku o nedozvoljenosti dvojnog drzavljanstva. ako budes uhvacen pri koristenju drzavljanstva iz kojeg si istupio prihvatajuci austrijsko ili ako zatrazis neko trece drzavljanstvo, ti gubis austrijsko. cuj, ne smijes produziti beha licnu i pasos. da si beha drzavljanin, ko bi ti to mogao zabraniti? ili ako mislis da jesi, pa uspijes da izvadis beha dokumente, te budes uhvacen pri koristenju istih, gubis austrijsko. veoma jednostavno.

austrija tolerise dvojno drz. samo u slucaju dodjele istog bez tvog zahtjeva (recimo za neke zasluge), ili ako dijete ima po rodjenju pravo na neko drugo drz. pored austrijskog. npr, sva djeca rodjena u usa su amerikanci, a ako su im roditelji austrijanci, onda su oni austrijanci preko roditelja, plus imaju americko koje im amerika daje, jer su kod njih takvi zakoni. ja nemam dvojno drzavljanstvo, dok moj mali ima austrijsko i americko. njemu je naknadno dodijeljeno americko drzavljanstvo, jer mu kao djetetu americkog drzavljanina amerikanci po svojim zakonima ne mogu dati zelenu kartu, vec mu po useljenju daju americko drzavljanstvo. ti apliciras za vizu, a on dobije drzavljanstvo, druge regulacije nema. to je ok i on moze zadrzati austrijsko. ja americko ne mogu dobiti automatski, a kad bih ga zatrazila, izgubila bih austrijsko, i to je to.

u sustini, stvari su veoma jasne.

Mozda su neki dobili austrisko drzavljanstvo prije samog zakona o zabrani dvojnog. U Danskoj je ista situacija. Dvojno da dobije ili da imas moras predati zahtjev prije nego sto trazis neke druge drzave da ti odobre, ili kad trazis dansko da imas DEBELE razloge da ti odobre dvojno - znaci ono jeste moguce ali za odjredjene ljude od kojih drzava ima profita, sa drugim rijecima za obicnog smrtnika to nevazi! Ja sam stekao dansko drzavljanstvo po zakonu iz 80ih i usli smo u drzavu sa SFRJ pasosom jos bio vazeci. I kad sam dobio dansko pisalo mjesto rodjena Jugoslavija, i onda pravila: nesto u ovom smislu "moguce da ste i dalje drzavljanin drzave u kojoj ste rodjeni, danska od vas netrazi ispis, ali moguce da ste izgubili drzavljanstvo drzave porijekla vaseg ako zakoni iste drzave tako odredjuju u slucaju stecanja danskog drzavljanstva, sami ste odgovorni da provjerite, te na kraju pisalo samo da danska drzava od vas moze po zelji kad god zeli zatraziti da izvrsite naknadno ispis ako smatra neophodnim." I ja ovdje slusam price "ma ja zadrzo oba ja njih zajebo ja u BiH preko veza dobijo lazne papire ono ovo". Istina ili ne pojma nemam ali mi vise zvuci kao bosansko umisljene i laganje. SFRJ pasos istekao 1995, no ni drzave vise nije bilo, mi i ranije imali status Drzavljana Danske i tako da o tom vise nismo ni razmisljali. A nisamo ni u snu sanjali da smo u medjuvremenu postali BiH drzavljani na osnovu rodjena. Slucajno prije par godina skontali na nekom papiru iz BiH da pise drzavljanstvo BiH - tamo vamo kad stvarno i nista htni (prikupili papire) i onda ispis, sve rijeseno bilo u istaom danu. Danas predo zahtjev, platio, i isti dan ispisan nekih cca. 900KM po osobi kad stracunas troskove ostalih papira.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#156 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by paladinka »

Zviz wrote:
paladinka wrote:Jedan link o duplom drzavljanstvu u Austriji :-) http://www.bmeia.gv.at/botschaft/auslan ... chaft.html
Ne znam jeli meni odgovor, ali u svakom slucaju ako mislis na sta je onaj gore misli onda bi te zamolio da DOBRO procitas sta pise i o cemu je rijec. :)
Ma ne, to je bio uopste link od duplom drzavljanstvu :-) Jer je i rasprava o tome, dali je moguce zadrzati bosanski pasos ako uzmez austrijsko drzavljanstvo. Nemam nikakve veze sa Austrijom, ali me neko ova tema zagolicala, zbog te rasprave moze li ili ne..Par klikova po internetu, i sve je jasno, Austrijanci ne prihvacaju duplo drzavljanstvo , samo u tom gore slucaju sto je jedan ili jedna napisala... Medjutim, kako je moguce da nasi zadrzavaju oba pasosa? Po mom misljenu, ali sam mozda u krivu,nasi ljudi malo muljaju po tom pitanju. Ili se ispisu , pa nakon dobijanja ponovo upisu u bosansko drzavljanstvo, ili falsifikuju papire ili ako se radi o automatskom odricanju , uopste se i ne ispisu iz bosanskog drzavljanstva. Ima jedna fora isto, ako ti tvoja stara drzava NEDA ispis iz drzavljanstva, mozes uz to imati i austrijski pasos...Znaci sve je to muljaza, samo problem ako te austrijanci provale, onda je frka.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#157 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Zviz »

paladinka wrote:
Zviz wrote:
paladinka wrote:Jedan link o duplom drzavljanstvu u Austriji :-) http://www.bmeia.gv.at/botschaft/auslan ... chaft.html
Ne znam jeli meni odgovor, ali u svakom slucaju ako mislis na sta je onaj gore misli onda bi te zamolio da DOBRO procitas sta pise i o cemu je rijec. :)
Ma ne, to je bio uopste link od duplom drzavljanstvu :-) Jer je i rasprava o tome, dali je moguce zadrzati bosanski pasos ako uzmez austrijsko drzavljanstvo. Nemam nikakve veze sa Austrijom, ali me neko ova tema zagolicala, zbog te rasprave moze li ili ne..Par klikova po internetu, i sve je jasno, Austrijanci ne prihvacaju duplo drzavljanstvo , samo u tom gore slucaju sto je jedan ili jedna napisala... Medjutim, kako je moguce da nasi zadrzavaju oba pasosa? Po mom misljenu, ali sam mozda u krivu,nasi ljudi malo muljaju po tom pitanju. Ili se ispisu , pa nakon dobijanja ponovo upisu u bosansko drzavljanstvo, ili falsifikuju papire ili ako se radi o automatskom odricanju , uopste se i ne ispisu iz bosanskog drzavljanstva. Ima jedna fora isto, ako ti tvoja stara drzava NEDA ispis iz drzavljanstva, mozes uz to imati i austrijski pasos...Znaci sve je to muljaza, samo problem ako te austrijanci provale, onda je frka.
Razlika u pravilima oko dvojnog drzavljanstva danske i austrije u prt deka! Jedino nema u DK da gubis drzavljanstvo ako sluzis vojsku u drugoj drzavi ili da ga steces kroz zaposljavanje kao profesor na nekom drzavnom univerzitetu. To vezano za djecu i druge stvari ima isto i ovdje, i za mjesto rodjena djeteta, a po drugoj strani npr. somalijci i dalje imaju "dvojno", pa cak i marokanci, jer jedni nemogu otici da se ispisu jer je zemlja u rasulu vec decenijama a drugi jer nije moguce se ispisati zakonom itd. Sto se tice nasih koji imaju oba to su oni koji su uspijeli da navrse 5 ili 7 god. boravka do kraja 1999 god. i najkasnje predali zahtjev negdje do ljeta / jeseni 2000 god. Ali danci su muckali dosta oko tih zakona pa se vise nije ni znalo ko moze ni ko ne, dosta ljudi manje vise je zivilo u danskoj prvu godinu ili cak dvije "ilegalno" jer im nisu dodjeljivane adrese na samom pocetku dolaska (razlog masa je dolazila nekim konvojuma po 20tak autobusa i kao za administarciju je bio problem jer su morali da izvrse provjere neke oko ID), pa recimo u izjeglickim papirima pise da ulazak u Dansku 1.1.1994 kad ode u komunu da izvadi papir sa svim prebivalistima od kad je u danskoj pise da je prvi put dosao npr. 17.5.1995, za drzavljanstvo vaze datumi iz komune. I kad je zakon od 2001 poceo da vazi o zabrani dvojnog mnogo BiH drzavljana nije trazilo dansko, jer su ispisi u BiH bili abnormalno skupi, danci nisu htjeli ko norvezani da kazu ako je abnormalno skupo onda dopustaju "dvojno", nego ih briga bila. Manje stranaca sa dnaskim pasosom, manji troskovi, a ko je imao para da ispisuje nek se ispise. Tad je jedna cetveroclana porodica sa punoljetnom djecom placala 6-7.000KM ispis! A evo vec zandjih godinu dvije slusam bisere kaze ima oba a jucer dobio dansko.
bubab
Posts: 9
Joined: 21/09/2013 10:27

#158 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by bubab »

Da vam zahvalim na odgovorima, od svakoga sam po nesto naucila :)
Mi cemo nesto pokusati pa pisem ovde kako se razvija situacija. Pa makar i sezonski neki poslic dobro ce doci.

Pozdav :wink:
tisine
Posts: 43
Joined: 02/04/2013 22:02

#159 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by tisine »

Podrav, imam par pitanja.
Dvije godine sam bila u Austriji na ljetovanju, i tamnošnji ljudi su me naložili pričom da mogu doći raditi. Naime, u osnovnim školama im fali kadar za nastavnika vjeronauke. Njihov prijedlog je bio da upišem master studij (nakon što ovdje diplomiram), samo radi boravišne vize tj. studentske vize. I, naravno, ja sam se zagrijala za to. Međutim, što više istražujem mogućnosti za to, vidim da je skoro nemoguće. S tom vizom bih mogla raditi 10h sedmično, što mi se nikako ne isplati. Eh, sad me zanima da li postoji mogućnost, odnosno kolike su mi šanse da dobijem tu neku radnu vizu?

Obradujete me :-D
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#160 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by MrShadow »

Odes na master, imas pravo radit 20 sati sedmicno, sa tom vizom kad si gore ides od vrata do vrata i trazis posao, kad nadjes poslodavca koji ce ti dati 1900 eur platu bruto mjesecno apliciras za radnu vizu, kada je dobies apliciras za Crveno Bijelo Crnu kartu i zivis sretno u Austriji do kraja zivota :-D
tisine
Posts: 43
Joined: 02/04/2013 22:02

#161 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by tisine »

MrShadow wrote:Odes na master, imas pravo radit 20 sati sedmicno, sa tom vizom kad si gore ides od vrata do vrata i trazis posao, kad nadjes poslodavca koji ce ti dati 1900 eur platu bruto mjesecno apliciras za radnu vizu, kada je dobies apliciras za Crveno Bijelo Crnu kartu i zivis sretno u Austriji do kraja zivota :-D

Znači nije nemoguće? :-D Ne moram ići od vrata do vrata, hajmo reći da već imam mjesto gdje mogu raditi. Sad samo moram da se raspitam za master. Ako ima neko upoznat i s tim, bila bi mu zahvalna na informacijama?!


MrShadow, hvala ;-)
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#162 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by MrShadow »

http://www.tuwien.ac.at/en/

https://www.univie.ac.at/en/

Evo linkovi od 2 univerziteta, imas programe na engleskom i njemackom jeziku. Malo citaj po stranicama, sve je detaljno opisano.

Treba ti diploma, transkript s fakulteta i potvrda da mozes upisati master ( uzme se u studentskoj ) i sve to ovjeris pa posaljes kopije zajedno sa prijavom koju isprintas sa stranice fakulteta i popunis.

Sledeci rok za prijavu je do 5. februara tako da imas fore nekih mjesec dana da rijesis ovo oko papirologije i posaljes sve.

Nakon toga ces dobiti odgovor da li si primljena i s tim pismom i pasosom ides u Bec, gore ces sve zavrsiti, dobiti vizu i nemas nista s ambasadama po BiH. Da bi dobila vizu morat ces imati i potvrdu da imas negdje da stanujes gore. Viza za pocetak ide na 1 god i moras imati 16 poena da bi je mogla produziti ( jedan predmet na fakultetu nosi 3-6 poena, dakle treba ti nekih 4-5 ispita da polozis da bi mogla produziti vizu ).

Ako u medjuvremeno dobijes ponudu za posao sa minimalno 1900 eur platom bruto, sve vezano za master ti nije bitno jer legalno mozes dobiti radnu dozvolu.

Master se sada placa 750 eur po semestru, a bio besplatan do prije godinu dana.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#163 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by muminovic »

Mozda interesantan clanak a tice se ove tematike:

izvor: RTS 2013.g.

Kriza u Austriji se lakše podnosi

Poslednjih godina opada standard u svim zemljama u Evropi, a udar krize osećaju i naši državljani koji tamo rade. Mada se te nedaće manje osećaju u Ausrtriji, mnogi su prinuđeni da rade dva posla, ili da na neki drugi način povećavaju kućni budžet.

Zbog smanjenja plata i povećanja nezaposlenosti poslednjih godina radnici širom Evrope svoje nezadovoljstvo iskazuju protestima na ulicama. Najviše su pogođene Grčka, Španija, Portugalija. Standard građana je skoro u svim zemljama opao, a brojne firme su propale. Udar krize osećaju i naši građani koji rade u Austriji.

Porodica Brčerević u Beču živi već 25 godina. Zbog krize se do sada ničega nisu odricali, ali u poslednje vreme sve više vode računa o kućnom budžetu. Najviše novca im odlazi na stan, komunalije, hranu i decu. Planiraju da kupe novi auto, ali još ne znaju kako će ga platiti.

"Ako dvoje rade, nekada je jedna plata mogla da se uštedi sada je to jako, jako teško. Možda neki deo ostane, ali to nije to. Ja imam 2.000 i nešto evra, supruga ima 1.000 i nešto evra, ali u suštini ući u neki kredit danas je jako teško. Mi to možemo da dobijemo, ali ja od toga imam strah", kaže Zoran Brčerević.

Da bi obezbedila dodatni, prihod porodica Slekovec počela je da pravi nakit od papira.

"Mi u kupovinu idemo jednom nedeljno, nekada je moglo za nedelju dana da se kupi za 100, 120 evra za celu nedelju, sad to više ne može, sad može za vikend i to je to. Najviše je poskupela hrana i proizvodi za decu, pampers, mleko, kašice, to je najviše poskupelo", kaže Zorica Slekovec.

U Austriji su stopa nezaposlenosti i inflacija među najnižima u Evropi. Ipak, to ne znači da se kriza ovde ne oseti. U poslednje vreme cene, pogotovo hrane, su sve više, a čak i neke velike firme su zatvorene.

Za mnoge je najveće iznenađenje bankrot građevinskog giganta Alpine, koja je imala ugovorene poslove i u Srbiji. Da od jedne plate porodica ne može da pokrije sve mesečne troškove, tvrdi Veronika Padar, koja kao trgovac mesečno zarađuje 1.200 evra.

"Ovaj stan vredi 400 evra mesečno, struja je 150 evra mesečno, telefon, internet, televizor mesečno mora da se plati isto oko 30 evra... Svi troškovi, velika je skupoća, mesečno morate da odvojite 300, 400 evra za hranu. Drugi posao radim kao spremačica po stanovima i to obavljam na pet mesta, što je dodatno nekih 500 evra mesečno", kaže Veronika Padar.

Paradoks je da su zarade u Austriji veće, a cene nekih proizvoda niže nego u Srbiji.Tako kilogram krmenadle bez kostiju košta oko četiri evra, a čokolada može da se kupi i za 40 centi. I garderobe ima za svačiji džep, pogotovo kada su rasprodaje. Jedna od retkih grana privrede koja nije osetila krizu je IT industrija.

"Preduzeća koja nisu ulagala u inovacije i softver imala su jedan veliki minus u poslovanju i imala su velikih problema da opstanu, a neke nisu ni to uspele. Za softversku industriju vreme je bilo veoma pozitivno, ako su različite inovacije ponudile tržištu", kaže Nikola Nešković.

Koliko god da su troškovi života povećani, ipak se u Austriji kriza mnogo lakše podnosi nego u nekim drugim evropskim zemljama. Socijalna davanja su redovna i nisu smanjivana. Tako se, na primer, dečiji dodatak isplaćuje svaka dva meseca i iznosi 360 evra, a samohrane majke mesečno dobijaju još po 200 evra.
bigali
Posts: 1
Joined: 04/01/2014 01:34

#164 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by bigali »

Imam diplomu rukovaoca gradjevinskihmasina sad me zanima jeli taj posao trazen u austriji hvala vam na odgovorima :izet:
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#165 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Bilki »

bigali wrote:Imam diplomu rukovaoca gradjevinskihmasina sad me zanima jeli taj posao trazen u austriji hvala vam na odgovorima :izet:
Moze se naci posla, ali za takve rabote traze da poznajes dovoljno jezika
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#166 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Zviz »

Bilki wrote:
bigali wrote:Imam diplomu rukovaoca gradjevinskihmasina sad me zanima jeli taj posao trazen u austriji hvala vam na odgovorima :izet:
Moze se naci posla, ali za takve rabote traze da poznajes dovoljno jezika
Dovoljno poznavanje nije dovoljno nigdje, ja bi prije rekao da se za takve stvari trazi manje vise jako jako dobro odnosno skoro perfektno poznavanje.
micika888
Posts: 1
Joined: 05/01/2014 23:23

#167 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by micika888 »

Dragi forumasi,pre svega srecna vam svima Nova godina!
Izvinjavam se unapred ako je ovakvo pitanje vec postavljeno.Suprug i ja vencali smo se u Becu u novembru,ja promenila u dokumentima prezime,vratila se i u decembru predali za vizu,ja sam sad kuci a on je u Becu.Inace interesuje me da li je neko od vas imao probleme sa prekoracenje kod predaje za vizu,prekoracila sam 15-ak dana i oni su napravi haos,morali smo tj.moj muz da napise opravdanje pa sad cekamo niki odgovor.Inace su sva ostala dokumenta ok.Ako neko zna nesto vezano za to svakako bi mi znacilo.Inace suprug nema drzavljanstvo.I jos jedno pitanjce,da li mozda neko zna koliko iznose oni bonovi koje daju za pomoc pri ucenju jezika?
Unapred hvala na svim odgovorima.
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#168 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Bilki »

micika888 wrote:Dragi forumasi,pre svega srecna vam svima Nova godina!
Izvinjavam se unapred ako je ovakvo pitanje vec postavljeno.Suprug i ja vencali smo se u Becu u novembru,ja promenila u dokumentima prezime,vratila se i u decembru predali za vizu,ja sam sad kuci a on je u Becu.Inace interesuje me da li je neko od vas imao probleme sa prekoracenje kod predaje za vizu,prekoracila sam 15-ak dana i oni su napravi haos,morali smo tj.moj muz da napise opravdanje pa sad cekamo niki odgovor.Inace su sva ostala dokumenta ok.Ako neko zna nesto vezano za to svakako bi mi znacilo.Inace suprug nema drzavljanstvo.I jos jedno pitanjce,da li mozda neko zna koliko iznose oni bonovi koje daju za pomoc pri ucenju jezika?
Unapred hvala na svim odgovorima.
svaki bon vrijedi 100 eura, ako u roku 18 mjeseci ispunis zadano onda ces dobiti povrat pola novca koji si ulozila ili maksimalno 700 eura, a sto se tice prekoracenja, pravo zeznuta stvar, uzmite odma advokata, ne vjerujem da ce i jedno muzevljevo opravdanje biti validno osim ako si bila bolesna i nisi mogla putovati(sto ti treba napismeno od lijecnika), jedan poznanik mi je imao isti takav slucaj i znam da su dugo vremena se ganjali sa advokatom, kakav je ishod bio to neznam jer ga nisam vidio par mjeseci. nek ti je sa srecom
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#169 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by antonija »

Kazu da je Austrija jedna od nalijepsih zemalja za zivot, bila sam turisticki 3x licno me posebno nije dojmila...

Ali kako sam skuzila mnogi zele da se presele u nju (ono sto cujem od poznanika iz Slovenije, Hr i BiH).
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#170 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Zviz »

antonija wrote:Kazu da je Austrija jedna od nalijepsih zemalja za zivot, bila sam turisticki 3x licno me posebno nije dojmila...

Ali kako sam skuzila mnogi zele da se presele u nju (ono sto cujem od poznanika iz Slovenije, Hr i BiH).
Ako volis poljuprivredu i ovce koje pasu pod rucnom i jest najbolja :D

Sa tih prostora - ne racunajuci Sloveniju, jer oni su mentalno i kulturno tako blisko povezani - bili skupa 600 godina u jednoj drzavi, da je suvise naivno i racunati za razliku. Ali kad je rijec o HR i BiH vecina prefereira, jer za vikend se moze do kuce - malo naivno razmisljanje ali to je ako mene pitas glavni razlog.

Da se stranci nesto posebno osjecaju dobro u Austriji nebi bas rekao. Imao sam priliku upoznati nekoliko stranaca koji su proveli manje vise citav zivot u Austriji pa su emigrilali u Dansku. Jedan iz Turske mi je prvo rekao najgori ljudi za suradnji i posao su Bosanci :D kaze vole da kradu i varaju - kunem se svim i svacim. A onda mi je nato dodao Austrijaci nas i nepodnose i na savkom cosku nam samo perfidno podzapnu ali kaze i nemam se kome buniti trpi ili ide kuci.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#171 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by antonija »

Zviz wrote:
antonija wrote:Kazu da je Austrija jedna od nalijepsih zemalja za zivot, bila sam turisticki 3x licno me posebno nije dojmila...

Ali kako sam skuzila mnogi zele da se presele u nju (ono sto cujem od poznanika iz Slovenije, Hr i BiH).
Ako volis poljuprivredu i ovce koje pasu pod rucnom i jest najbolja :D

Sa tih prostora - ne racunajuci Sloveniju, jer oni su mentalno i kulturno tako blisko povezani - bili skupa 600 godina u jednoj drzavi, da je suvise naivno i racunati za razliku. Ali kad je rijec o HR i BiH vecina prefereira, jer za vikend se moze do kuce - malo naivno razmisljanje ali to je ako mene pitas glavni razlog.

Da se stranci nesto posebno osjecaju dobro u Austriji nebi bas rekao. Imao sam priliku upoznati nekoliko stranaca koji su proveli manje vise citav zivot u Austriji pa su emigrilali u Dansku. Jedan iz Turske mi je prvo rekao najgori ljudi za suradnji i posao su Bosanci :D kaze vole da kradu i varaju - kunem se svim i svacim. A onda mi je nato dodao Austrijaci nas i nepodnose i na savkom cosku nam samo perfidno podzapnu ali kaze i nemam se kome buniti trpi ili ide kuci.
He he he Zviz, bit ce da si u pravu :-)
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#172 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by kica »

Raditi u Beču

Ured u kojem muskarac žena razgledaju akteDa biste smjeli raditi u Beču nije Vam dovoljna samo dozvola za nastanjenje. Zakon o zapošljavanju stranaca (Ausländerbeschäftigungsgesetz - AuslBG) predstavlja osnovu za odobravanje pristupa stranoj radnoj snazi na austrijsko radno tržište. O zahtjevima iz te oblasti rješenja donosi Zavod za zapošljavanje Arbeitsmarktservice (AMS).

U Austriji je zakonom propisana obaveza socijalnog osiguranja (Sozialversicherung-SV). To znači: ako radite i primanja su Vam iznad granice zarade do koje se ne plaćaju doprinosi ili takozvane "Geringfügigkeitsgrenze" (za 2013. 386,80 eura mjesečno), onda imate automatsko zdravstveno i penziono/mirovinsko osiguranje kao i osiguranje u slučaju nesreće na radu. Privatni poduzetnici/preduzetnici i osobe koje traže posao imaju mogućnost da se osiguraju samostalno ili da se saosiguraju preko člana porodice.

Brojna savjetovališta profesionalno odgovaraju na Vaša pitanja u vezi sa zapošljavanjem i radnim pravom, pomažu Vam u slučaju nezaposlenosti i traganja za poslom. Hendikepiranim osobama olakšava se profesionalna integracija. Oni koji žele biti "svoji na svome" mogu dobiti savjetovanje u vezi sa osnivanjem privatnih firmi.
denkan
Posts: 33
Joined: 20/04/2013 19:36

#173 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by denkan »

Pozdrav za sve, mene interesuje i zamolio bi one koji su sa time upoznati da mi odgovore. Ja sam zavrsio elektrotehnicku skolu smijer elektrotehnicar energetike cetiri godine, poznajem jezik osrednje (mogu se sporazumjeti i razumijem 50%) zavrsio sam A2 stepen, planiram i B1 zavrsiti, iskustva nemam 2010 godine sam zavrsio, sa tim zanimanjem ovdje naravno nisam nasao posla , interesuje me kakve su moje sanse da sa ovim zanimanjem pronadjem posao u Austriji ili Njemackoj. Hvala unaprijed za odgovore.
kruksmail
Posts: 1
Joined: 28/08/2014 09:18

#174 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by kruksmail »

Pozdrav svima. Zanima me da li neko zna HR firmu koja se bavi zaposljavanjem programera u Becu?
bebibumbum
Posts: 1
Joined: 07/10/2014 16:12

#175 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by bebibumbum »

Postovani ljudi nadam se da ce mi neko odgovoriti na moje pitanje. Ovako papiri nisu problem moj suprug i deca imaju bugarski pasos ja maked. E sad kako je najlakse i na koji nacin stici u austriji dobiti posao i naci stan a da ne placas na agenciju. Koje su procedure da se prijavimo kao imigrante ,jel mozemo kad budemo stigli da idemo da se prijavimo u socijalno i da krenemo da trazimo posao bilo sta za pocetka dok ne naucimo malo vise jezika? Koje su nam sanse i na koji nacin bi bilo najbolje krenuti? Hvala unapred :roll: :|
Post Reply