Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#1 Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by h_muhamed »

Pozdrav
Interesuje me na koji se nacin mogu dobiti papire u austriji-becu?
Da li postoji prednost djeca sa posebnim potrebama kojim je potrebno lijecenje a koje je vec par puta dolazilo u austriju na ljekarske preglede. Dijete je punoljetno ali je vezano za mamu!?
Koji su uslovi za zivot u austriji i da li uopce postoji sansa za to!??
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#2 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by janje_ »

h_muhamed wrote:Pozdrav
Interesuje me na koji se nacin mogu dobiti papire u austriji-becu?
Da li postoji prednost djeca sa posebnim potrebama kojim je potrebno lijecenje a koje je vec par puta dolazilo u austriju na ljekarske preglede. Dijete je punoljetno ali je vezano za mamu!?
Koji su uslovi za zivot u austriji i da li uopce postoji sansa za to!??
uslovi su da postoji firma koja za tebe moze dokazati da si im bas ti potreban.. sto znaci, ako si neka deficitarna radna snaga (ljekar, IT, i sl..) sanse su dobre..

mislim da ovaj socijalni momenat (lijecenje djeteta npr.) kod austrijanaca apsolutno ne igra ulogu.. samo ako ocijene da neces biti teret sistemu, mozes ostati, a neces biti teret samo ako imas zagarantovan poso.. sve ostalo je naucna fantastika..

puno srece..
don_refoni
Posts: 47
Joined: 19/07/2012 11:06

#3 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by don_refoni »

Pozdrav Muhamede!

Ovako, zivim u Becu, i gledam raznorazne scenarije svaki dan.. Uglavnom, Austrijancima je pun klinac stranaca, pogotovo one skupine koja je teret drzavi (ovdje posebnu paznju privlace Srbi (pogotovo Romski dio populacije) i Turci).. Tako da trenutno vlada problem sto ljudi nece da se integrisu (nece da uce jezik kako bi imali sansu za neki normalan posao, vec zive na racun drzave koja nema mogucnosti da provlaci sankcije). Plus trenutno dolaze u modu politicke strange koje su "Pro-Austrijske" (drugim rijecima Anti-muslimanske, kao npr FPÖ, koji zagovaraju "Austrija Austrijancima", fokusirajuci na probleme koje su donijeli stranci sa sobom -> Skoro svaki dan clanak u novinama kako je "taj i taj porijeklom odatkle pocinio TO krivicno djelo"..)

Da skratim pricu, kao sto je janje_ rekao/rekla trenutno je jako tesko naci "normalan" put u Austriju, sem ako nemas poslodavca koji ce za tebe garantovati, a to je takodjer veoma tesko naci jer je papirologija oko toga katastrofa.. Ne znam kakva poznanstva imate u Becu, ali mozda preko nekog od "nashih" poslodavaca da vidis, ali preko Austrijskih (Stranih) jako tesko..

Ali i tada ne znam kakav je status sa familijom PLUS sto morate racunati na to da SVI biste morali ici na (ja mislim) 6-to mjesecni kurs njemackog jezika ukoliko bi se pojavila mogucnost da dodjete..

Ili sklapanjem braka, mada i to (od slucaja do slucaja) znaju praviti probleme..

A sto se tice lijecenja djeteta, izracunaj sam: Lijecenje => Kosta drzavu => Odbija se od poreza => Ukoliko nemas mogucnosti da bilo kako doprineses "porezu" onda je skoro pa nemoguce (pogotovo u vaktu "euro-krize"..

Ukoliko imas pitanja slobodno pitaj. ;)
User avatar
Yamcha
Posts: 266
Joined: 06/12/2011 08:11

#4 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Yamcha »

Kako bi bio slučaj da smo npr supruga i ja u mješanom braku? Mogli bi smo reći da je ovdje neizdrživo, da imamo problema zbog toga, da ne možemo naći posao, itd.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#5 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by filozofija »

@don_refoni

Vecina stvari sto si naveo su tvoje subjektivno glediste. Iskreno, austrijanci kao narod su najtolerantniji narod koji sam do sada u zivotu sreo. Daleko, daleko su od nas. Svakako da ima i politickih partija koje su obojene nacionalizmom, tako da ni Austrija nije izuzetak. Medjutim, oni bas i ne igraju neku znacajnu ulogu, a niti u jednom gradu vecem od 10.000 ljudi nisu presli granicu od 30 % glasova. Oni koji podrzavaju ove partije su uglavnom locirani po austrijskim selima i vukojebinama Alpi.

Sto se tice poslodavaca, tj. da ti austrijanci nece srediti papire to je netacno. Ako im trebas, tj. ako vide da od tebe mogu imati koristi, da si dobar radnik, da ces doprinijeti firmi itd, ucinit ce sve da te dovedu u firmu, a samim ti i zavrsiti papire.
Yamcha wrote:Kako bi bio slučaj da smo npr supruga i ja u mješanom braku? Mogli bi smo reći da je ovdje neizdrživo, da imamo problema zbog toga, da ne možemo naći posao, itd.
Sto se tice mjeseanog braka - zaboravi. To njih ne interesuje. Jedini nacin ti je da legalno dodjes sa porodicom ako imas kvalifikaciju ili radno iskustvo koje treba nekom poslodavcu u Austriji.
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#6 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by atheist »

Yamcha wrote:Kako bi bio slučaj da smo npr supruga i ja u mješanom braku? Mogli bi smo reći da je ovdje neizdrživo, da imamo problema zbog toga, da ne možemo naći posao, itd.
Hahhaha, ova je najbolja do sada :lol:

Pravo na azil je temeljno ljudsko pravo, ali u kontekstu BiH ono je apsolutno neosnovano. Shvatam da mnogi u BiH imaju imaju sijaset problema, ali nijedan od tih problema nije dovoljan da bi neko iz BiH mogao traziti bilo koju vrstu azila u bilo kojoj drzavi na svijetu.

Svaki takav zahtjev ce u bilo kojoj zemlji biti ekspresno obradjen, a time i podnosilac zahtjeva ekspresno istjeran iz zemlje sa zabranom ulaska slijedecih 3-5 godina.
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#7 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by h_muhamed »

don_refoni wrote:Pozdrav Muhamede!

Ovako, zivim u Becu, i gledam raznorazne scenarije svaki dan.. Uglavnom, Austrijancima je pun klinac stranaca, pogotovo one skupine koja je teret drzavi (ovdje posebnu paznju privlace Srbi (pogotovo Romski dio populacije) i Turci).. Tako da trenutno vlada problem sto ljudi nece da se integrisu (nece da uce jezik kako bi imali sansu za neki normalan posao, vec zive na racun drzave koja nema mogucnosti da provlaci sankcije). Plus trenutno dolaze u modu politicke strange koje su "Pro-Austrijske" (drugim rijecima Anti-muslimanske, kao npr FPÖ, koji zagovaraju "Austrija Austrijancima", fokusirajuci na probleme koje su donijeli stranci sa sobom -> Skoro svaki dan clanak u novinama kako je "taj i taj porijeklom odatkle pocinio TO krivicno djelo"..)

Da skratim pricu, kao sto je janje_ rekao/rekla trenutno je jako tesko naci "normalan" put u Austriju, sem ako nemas poslodavca koji ce za tebe garantovati, a to je takodjer veoma tesko naci jer je papirologija oko toga katastrofa.. Ne znam kakva poznanstva imate u Becu, ali mozda preko nekog od "nashih" poslodavaca da vidis, ali preko Austrijskih (Stranih) jako tesko..

Ali i tada ne znam kakav je status sa familijom PLUS sto morate racunati na to da SVI biste morali ici na (ja mislim) 6-to mjesecni kurs njemackog jezika ukoliko bi se pojavila mogucnost da dodjete..

Ili sklapanjem braka, mada i to (od slucaja do slucaja) znaju praviti probleme..

A sto se tice lijecenja djeteta, izracunaj sam: Lijecenje => Kosta drzavu => Odbija se od poreza => Ukoliko nemas mogucnosti da bilo kako doprineses "porezu" onda je skoro pa nemoguce (pogotovo u vaktu "euro-krize"..

Ukoliko imas pitanja slobodno pitaj. ;)
Hvala velika na informacijama..
Iskreno, zivimo normalno u bosni ali ima jedan problem - problem lijecenja.
Jednostavno u bosni i hercegovini ljekari kasne deset godina minimalno. Meni ljekari u austriji skroz drugu pricu pricaju i ljudi daju konkretna rjesenja dok u bosni ljekari hoce da se uce na pacijentu..
Znaci, najbezbolnije bi bilo da se nadje firma koja bi poslala poziv ili nesto sl. da se osoba primi u radni odnos i to bi bio jedini nacina da se ostane boraviti u austriji!? Ja iskreno nezelim da budem na nekoj socijali, jednostavno zelim da mogu na duze vrijeme ostati u toj drzavi iskljucivo radi brzeg lijecenja djeteta. Ima li kojih olaksica kupovinom nekretnina, stana i sl., jer iskljucivo dolazim tu radi djeteta a ne radi hajde gruborečeno nekih para i zarade, bogacenja i sl.
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#8 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by janje_ »

h_muhamed wrote:Hvala velika na informacijama..
Iskreno, zivimo normalno u bosni ali ima jedan problem - problem lijecenja.
Jednostavno u bosni i hercegovini ljekari kasne deset godina minimalno. Meni ljekari u austriji skroz drugu pricu pricaju i ljudi daju konkretna rjesenja dok u bosni ljekari hoce da se uce na pacijentu..
Znaci, najbezbolnije bi bilo da se nadje firma koja bi poslala poziv ili nesto sl. da se osoba primi u radni odnos i to bi bio jedini nacina da se ostane boraviti u austriji!? Ja iskreno nezelim da budem na nekoj socijali, jednostavno zelim da mogu na duze vrijeme ostati u toj drzavi iskljucivo radi brzeg lijecenja djeteta. Ima li kojih olaksica kupovinom nekretnina, stana i sl., jer iskljucivo dolazim tu radi djeteta a ne radi hajde gruborečeno nekih para i zarade, bogacenja i sl.
jedina olaksica koja meni pada na pamet je ako si npr. nagradjivani pisac, nadareni sportista, napredni naucnik i to, onda ce te objerucke prihvatiti..

drugi put je onaj koji sam ti vec piso, a i svi ostali. nadjes firmu koja bukvalno ne moze bez tebe (jer ako si npr. konobar, trgovac ili slicno, hrpa je takvih na birou za zaposljavanje u austriji i za takve nema sanse dobiti radnu dozvolu i stalni boravak) i to je to..
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#9 Kupovina stana ili neke druge nekretnine u Austriji-Becu

Post by h_muhamed »

Pozdrav svima,
Interesuje me par informacija o kupovini nekretnina u austriji, konkretnije u becu. Da li je to bolja opcija kupiti u becu nego u sarajevu, iskljcivo radi iznajmljivanja. Koje su procedure stranom drzavljaninu da kupi ili da iznajmljuje nekretninu.
U kojem dijelu beca je najbolje kupiti stan, koje su cijene po kvadratu.. ...
don_refoni
Posts: 47
Joined: 19/07/2012 11:06

#10 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by don_refoni »

@filozofija: Sto se tice tolerancije definitivno si upravu: Ukoliko Austrijanac VIDI da hoces on ce ti pomoci, s tim sto njima polako ali sigurno dolazi iz g***** u glavu sta im se radi. (Zato sam naveo romsku populaciju koja sebi napravi 5-6 djece i zive od toga (djeciji doplatak, drzava preuzima dio troskova za stan i sto se tice ostalih troskova).

A to za te nacionalisticke stranke sam namjerno naveo, i upravu si da "jos" nemaju preko 30% glasova, ali ako se poredi gdje su bili (konkretno FPÖ prije 4 godine) vidi se definitivno da trend raste.. A iskreno nije ni cudo sto ih biraju samo ruralna naselja iz razloga sto u vecim gradovima polako ponestaju austrijanci, i nije lud onaj stranac koji je dobio drzavljanstvo glasa protiv stranaca.. Ali helem, to nije tema ove diskusije..

@Muhamed: Lijecnje djeteta predstavlja za drzavu trosak (i to ne mali) i pored svih "problema" koje austrijanci imaju jako su male vjerovatnoce da ce ti odobriti boraviste u austriji samo zbog lijecnje djeteta.. (nazalost) ALI nikad ne reci nikad, siguran sam da ima neko ko sjedi na poziciji koji bi ti htio pomoci, samo je problem doci do te osobe, znacu to je cista sreca.

Mozes probati ovo (ne kosta te nista): http://www.wien.gv.at/bh-hr-sr/ -> pregledaj malo preko stranice, tu bi trebali biti i magistrati koji su zaduzeni sa imigraciona pitanja, tako da ih mozes kontaktirati mailom (ne pod pravim imenom) cisto da vidis kakve su vjerovatnoce..

Pozz
don_refoni
Posts: 47
Joined: 19/07/2012 11:06

#11 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by don_refoni »

Sto se tice pitanja stana, pitanje je koliko zelis uloziti.. Najpopularniji distrikt (medju bogatim) je 18-ti (kuce, vile etc). Najvise "nasih" imas u 10, 15, 16 i 17..

Sve zavisi koliko para hoces da das, mada su nekretnine "u Becu" jako skupe.. (ako se poredi na okolinu beca koja je 20-tak km od beca (preko autoputa za 15 min si u becu..)
h_muhamed
Posts: 68
Joined: 25/07/2012 08:31

#12 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by h_muhamed »

don_refoni wrote:Sto se tice pitanja stana, pitanje je koliko zelis uloziti.. Najpopularniji distrikt (medju bogatim) je 18-ti (kuce, vile etc). Najvise "nasih" imas u 10, 15, 16 i 17..

Sve zavisi koliko para hoces da das, mada su nekretnine "u Becu" jako skupe.. (ako se poredi na okolinu beca koja je 20-tak km od beca (preko autoputa za 15 min si u becu..)

striktno sam mislio nekretnina za iznajmljivanje u vrijednosti hajdemo reci od 100 do 125.000€. Da li je isplativo kupiti striktno za iznajmljivanje!?

pozdrav i veliko hvala na informacijama
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#13 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by janje_ »

h_muhamed wrote:
don_refoni wrote:Sto se tice pitanja stana, pitanje je koliko zelis uloziti.. Najpopularniji distrikt (medju bogatim) je 18-ti (kuce, vile etc). Najvise "nasih" imas u 10, 15, 16 i 17..

Sve zavisi koliko para hoces da das, mada su nekretnine "u Becu" jako skupe.. (ako se poredi na okolinu beca koja je 20-tak km od beca (preko autoputa za 15 min si u becu..)

striktno sam mislio nekretnina za iznajmljivanje u vrijednosti hajdemo reci od 100 do 125.000€. Da li je isplativo kupiti striktno za iznajmljivanje!?

pozdrav i veliko hvala na informacijama
za te pare mozes kupiti stan do 60-ak kvadrata na ne bas najpopularnijim dijelovima. mozes kupiti i veci ali da ulozis jos 40-50 hiljada na renoviranje.. cijena iznamjljivanja takvog stana ako je u odlicnom stanju je 500-600 eura.. pa ti skontaj koliko ti godina treba da ti se to isplati..
don_refoni
Posts: 47
Joined: 19/07/2012 11:06

#14 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by don_refoni »

Sa nekretninama u Austriji NIKAD ne mozes napraviti los potez, samo nisam skroz skontao o cemu se radi.

Ti hoces da kupis nekretninu da bi je iznajmio?

Cijena stanova je OD pa DO.. Znaci imas i rupe a imas i stanove k'o kuce velike.. A stanovi se iznajmljuju od nekih 350€ (najjeftiniji 1-sobni stanovi) pa do xxxxx.. Ja placam u 22. distriktu, blizu granice beca za stan od 90 kvadrata, novogradnja 700€ (excl struja, voda, grijanje etc..)..

Pozz
User avatar
olensoner
Posts: 1149
Joined: 24/01/2008 19:34

#15 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by olensoner »

Muhamede, ne znam sta si po struci, ali nadam se da je nesto sto je deficitarno u Austriji. Posla ima, medjutim, moze se desiti da radnu dozvolu ne mozes dobiti, bez obzira na to sto si nasao poslodavca u Austriji, koji hoce da te uposli, ovo je u zadnje vrijeme sve cesci slucaj. U interesu je drzave da uposli svog nezaposlenog drzavljanina, te da zaustavi useljavanje u odredjenoj mjeri. S druge strane, za inzinjere, doktore, IT-ovce, developere itd. ima posla i nije se problem zaposliti kao strani drzavljanin, s tim da i plate nisu nesto posebno visoke u tim strukama, u odnosu na npr. Njemacku i Svicarsku.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#16 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by hrle1976 »

Za sve one koje zanima i koji to mogu ispuniti evo kako doci do drzavljanstva u roku od par sati :D

Ako ste drzavljanin ne EU zone (znaci neke drzave koja nije unutar EU zone) onda mozete dobiti drzavljanstvo Austrije i vasa uza porodica tj. zena/muz i djeca - ako ste profesor po zanimanju i sklopite radni ugovor sa jedim od univerziteta u Austrij. 8-)
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#17 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by immuno »

nekretnine u Austriji bosanac NEMOZE kupiti isto kao sto austrijanac NEMOZE u Bosni !!!!!!!! moze kupiti SAMO ako otvara privatnu firmu !!!!!!!!!! ovo nabrajanje u kojem bezirku da kupi stan je smijesno dobro niste napisali Kolsterneuburg ili Mauer covjeka nevolja tjera a vi mu predlazete 18 bezirk.Muhamede nebi bilo lose da probas se javiti u neku firmu (neznam sta si po zanimanju i koju skolu imas moras li diplomu nostrificirati) posalji dokumente pa vidi ,nebi bilo lose da mozda prvo ti sam dodjes (pod uslovom da dobijes posao) i vidis sta i kako.
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#18 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by janje_ »

immuno wrote:nekretnine u Austriji bosanac NEMOZE kupiti isto kao sto austrijanac NEMOZE u Bosni !!!!!!!! moze kupiti SAMO ako otvara privatnu firmu !!!!!!!!!! ovo nabrajanje u kojem bezirku da kupi stan je smijesno dobro niste napisali Kolsterneuburg ili Mauer covjeka nevolja tjera a vi mu predlazete 18 bezirk.Muhamede nebi bilo lose da probas se javiti u neku firmu (neznam sta si po zanimanju i koju skolu imas moras li diplomu nostrificirati) posalji dokumente pa vidi ,nebi bilo lose da mozda prvo ti sam dodjes (pod uslovom da dobijes posao) i vidis sta i kako.
isto ko sto austrijanac moze kupiti nekretnine u BiH, tako i Bosanac (ili bilo koji drugi strendzer) moze u Austriji.. ne znam odakle ti taj informacija..
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#19 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by pirmin »

h_muhamed wrote: Iskreno, zivimo normalno u bosni ali ima jedan problem - problem lijecenja.
Jednostavno u bosni i hercegovini ljekari kasne deset godina minimalno. Meni ljekari u austriji skroz drugu pricu pricaju i ljudi daju konkretna rjesenja dok u bosni ljekari hoce da se uce na pacijentu..
Dragi Muhamede, i ovo sa austrijskim ljekarima je zabluda sa moje tacke gledista.
Ja nekad imam osjecaj da je lakse dobiti na lotu nego naci dobrog ljekara kojega ne moras masno platiti i to
ovdje u Becu gdje je socijalni sistem u globalu sasvim solidno izgradjen ali dzaba kad fali dobrih ljecnika
za nas, obicne smrtnike. (tri godine sam trazio zubara-ona je preselila taman kad sam se navikao, sad opet trazim; nedavnno obidjoh 7-8 urologa...niko mi nije znao objasniti neke vrijednosti u urinu ...itd, itd...da ne nabrajam).
Ne bih da te obeshrabrujem, najiskrenije ti svako dobro zelim, i tebi i familiji ali eto, moradoh napomenuti
i to da se u Becu "cuda" mogu ocekivati samo ako podmazes prave strucnjake.

Sto se tice samog dolaska ovamo daj boze da bilo ko uspije u toj namjeri. Ja bih licno skinuo kapu onome
koji bi uspio kad imam u vidu trenutnu opstu situaciju oko stranaca.
Jedina varijanta je zaista ova koje su kolege forumasi(-ce) vec naveli prije mene: "kljucna radna snaga".
Sve ostalo je de facto u domenu vrlo malo moguceg.
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#20 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Sierra club »

hrle1976 wrote:Za sve one koje zanima i koji to mogu ispuniti evo kako doci do drzavljanstva u roku od par sati :D

Ako ste drzavljanin ne EU zone (znaci neke drzave koja nije unutar EU zone) onda mozete dobiti drzavljanstvo Austrije i vasa uza porodica tj. zena/muz i djeca - ako ste profesor po zanimanju i sklopite radni ugovor sa jedim od univerziteta u Austrij. 8-)
Sa svim mogućim poštovanjem moram reći: joj baš si provalio jednu! Jesil to ležo trbuški i izmislio. Ja sam čuo sličnih provala od školovanih ljudi i profesora u bosni ali za državu za koju znam da je to nemoguće.

Ako ovo tvrdiš, pod kojim zakonom austrije je ovo moguće. Možeš postavit link ili samo ime zakona i tačan broj stranice gdje se nalazi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#21 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by hrle1976 »

Sierra club wrote:
hrle1976 wrote:Za sve one koje zanima i koji to mogu ispuniti evo kako doci do drzavljanstva u roku od par sati :D

Ako ste drzavljanin ne EU zone (znaci neke drzave koja nije unutar EU zone) onda mozete dobiti drzavljanstvo Austrije i vasa uza porodica tj. zena/muz i djeca - ako ste profesor po zanimanju i sklopite radni ugovor sa jedim od univerziteta u Austrij. 8-)
Sa svim mogućim poštovanjem moram reći: joj baš si provalio jednu! Jesil to ležo trbuški i izmislio. Ja sam čuo sličnih provala od školovanih ljudi i profesora u bosni ali za državu za koju znam da je to nemoguće.

Ako ovo tvrdiš, pod kojim zakonom austrije je ovo moguće. Možeš postavit link ili samo ime zakona i tačan broj stranice gdje se nalazi.
Pise u paragrafu 25 - 2;)

ali evo ti link pa citaj - strana 19 i 20 ;-)

http://www.salzburg.gv.at/572-pdf-fg_st ... _poier.pdf

Ja sam sam sa titulom dr. pa vrlo dobro znam, ali vjeruj mi da u BiH nema pet profesora sto bi primili - jer su kriterije _ DUBOKO ORANJE!

I naravno tecno da govoris njemacki da bi mogao kako pismeno tako i usmeno da se izrazis na akademskom nivou. Manje vise da znas knjizevno pisati, a predavanje mozes drzati ko "pravi" austrianac. Isto tako visok stepen engleskog se trazi.
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#22 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by Sierra club »

^^ Interesantno sta covjek moze naucit na internetu. Svaka cast za to sto si naso.

citam sta zakon kaze i malo je zbunjujuci. upotrjebavam google translate.

Nesto spominje i srednju skolu i fakultete za likovne nauke i neke naciste. ako imas vremena mozes li objasnit. ako nemas, nema veze.

jer kolko razumijem ovo se odnosi samo za likovne akademije i onu specificnu u becu.
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#23 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by immuno »

janje_ wrote:
immuno wrote:nekretnine u Austriji bosanac NEMOZE kupiti isto kao sto austrijanac NEMOZE u Bosni !!!!!!!! moze kupiti SAMO ako otvara privatnu firmu !!!!!!!!!! ovo nabrajanje u kojem bezirku da kupi stan je smijesno dobro niste napisali Kolsterneuburg ili Mauer covjeka nevolja tjera a vi mu predlazete 18 bezirk.Muhamede nebi bilo lose da probas se javiti u neku firmu (neznam sta si po zanimanju i koju skolu imas moras li diplomu nostrificirati) posalji dokumente pa vidi ,nebi bilo lose da mozda prvo ti sam dodjes (pod uslovom da dobijes posao) i vidis sta i kako.
isto ko sto austrijanac moze kupiti nekretnine u BiH, tako i Bosanac (ili bilo koji drugi strendzer) moze u Austriji.. ne znam odakle ti taj informacija..
procitaj sta sam napisala i govorim iz iskustva mozes kupiti JEDINO ako otvaras firmu drugacije NEMOZE bilo austrijanac u Bosni bilo bosanac u Austriji.Stranac moze kupiti nekretnine u Austriji ako ima boravisnu dozvolu,radnu dozvolu,da radi u firmi kontinuirano najmanje par godina bez prekida.......hrvati mogu kupiti zato sto i austrijanci mogu u hrvatskoj al bosanci nazalost NE.
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#24 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by kadinica »

Sierra club wrote:^^ Interesantno sta covjek moze naucit na internetu. Svaka cast za to sto si naso.

citam sta zakon kaze i malo je zbunjujuci. upotrjebavam google translate.

Nesto spominje i srednju skolu i fakultete za likovne nauke i neke naciste. ako imas vremena mozes li objasnit. ako nemas, nema veze.

jer kolko razumijem ovo se odnosi samo za likovne akademije i onu specificnu u becu.
Gdje si vidio naciste, da mi je znati :lol:

Evo šta piše

3.) DIENSTANTRITT ALS UNIVERSITÄTS (HOCHSCHUL) PROFESSOR
(§ 25 ABS. 1 STBG)
Ein Fremder, der nicht die Staatsbürgerschaft eines Landes besitzt, dessen Angehörigen aufgrund
eines Staatsvertrages im Rahmen der europäischen Integration dieselben Rechte für
den Berufszugang zu gewähren sind wie österreichischen Staatsbürgern, erwirbt die Staats20
bürgerschaft allein durch seinen Dienstantritt als Universitäts- oder Hochschulprofessor an
einer inländischen Universität, an der Akademie der bildenden Künste in Wien oder an einer
inländischen Kunsthochschule (Verfassungsbestimmung).
Es ist kein Bescheid notwendig.


A prijevod, ovako otprilike:

Stranac koji ne posjeduje državljanstvo zemlje čiji pripadnici na osnovu državnog sporazuma u okviru EU imaju ista prava na zapošljavanje kao i austrijski državljani, stiče državljanstvo samo na osnovu preuzminja funkcije univerzitetskog ili profesora na visokoj školi na nekom domaćem univerzitetu, akademiji primjenjenih umjetnosti u Beču ili na nekoj domaćoj umjetničkoj visokoj školi (ustavna odredba).
Nije potrebna posebna odluka.
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#25 Re: Zivot u Austriji-Wien -kako doseliti, dobiti papire?

Post by teletrader »

Svim ostalima svaka cast na iscrpnim odgovorima,ali mozhda bi se problem mogao rjesiti na elegantniji nacin..
Ukoliko sam dobro shvatio pokreataca teme,njemu nije toliko bitno da radi u Austriji nego mu je bitnije da mu se dijete lijeci u Austriji?? A posto se je isto tako raspitivao o cijenama nekretnina, znaci da raspolazhe sa odredjenim fin. sredstvima,koje bi mu bile dovoljne za solidan zhivot neko vrijeme?
Nego da ne duljim...
Po mome skrnomnom misljenju,najjednostavniji nacin da mu se dijete u austriji besplatno lijeci je da dodje u austriju na studentsku vizu,cim bude primljen na fakultet i dobije boravak,mozhe se zdravstveno osigurati za jako male pare i onda ga lijece besplatno... kvaliteta i opseg tog zdravstvenog osiguranja se ni po cemu ne razlikuje od osiguranja nekoga ko ovdje radi duzhe godina itd.
posto je h_muhamed spomenuo da ima "dijete sa posebnim potrebama",tako da ne znam da li mozhe studirati,onda ima recimo varijanta da on dodje da studira i onda dovede familiju na osnovu spajanja porodica..u svakom slucaju svi imaju pravo na punu zdravstvenu zastitu...
Post Reply