Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
AbU_JamaL_MovE
Posts: 238
Joined: 14/05/2007 16:34

#926 Re: Zivot u Austriji

Post by AbU_JamaL_MovE »

Pozdrav,

imam jedno pitanje za one koji zive u Gracu. Zanima ugrubo me koliko je potrebno mjesecno za normlan zivot u Gracu za troclanu porodicu? Znaci, sta sve spada u troskove: stan, rezije, hrana, prevoz itd. bez nekih razbacivanja i skrtarenja.


Hvala
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#927 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

Da li mogu bosanci sa rot-weiss-rot kartom legalno raditi u Austriji? Koliko sam informisan, studenti mogu, par sati u sedmici, a sta je sa ljudima koji imaju sportsku vizu? Dakle, da li je moguce igrati fudbal i pored toga raditi par sati na dan, ili su sedmici?
I jos jedno pitanje, dobivanjem sportske vize dobio sam i ecard. Klub uplacuje zdravstveno i porez, i u slucaju da nisam vise clan tog kluba, u slucaju da mi se zahvale i kazu da vise nisam potreban, da li je moguce dobivati pare od AMSa par mjeseci dok se ne bi snasao za dalje?
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#928 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

AbU_JamaL_MovE wrote:Pozdrav,

imam jedno pitanje za one koji zive u Gracu. Zanima ugrubo me koliko je potrebno mjesecno za normlan zivot u Gracu za troclanu porodicu? Znaci, sta sve spada u troskove: stan, rezije, hrana, prevoz itd. bez nekih razbacivanja i skrtarenja.


Hvala

2000-2200 europljana minimalno.. Moze ono i jeftinije naravno, al da živiš u nekom turskom kvartu, u 35 kvadrata... ova cifra gore kad pricamo o dostojnom zivotu...
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#929 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

AbU_JamaL_MovE wrote:Pozdrav,

imam jedno pitanje za one koji zive u Gracu. Zanima ugrubo me koliko je potrebno mjesecno za normlan zivot u Gracu za troclanu porodicu? Znaci, sta sve spada u troskove: stan, rezije, hrana, prevoz itd. bez nekih razbacivanja i skrtarenja.


Hvala
Eh ovako, stan i rezije (bez struje) 700-900 eura za neki stan 65-80 kvadrata

struja: ja licno placam 80 eura mjesecno, znam da ljudi prolaze i sa 50-60 eura

prevoz: 45 eura mjesecna karta za jednu osobu za javni prevoz, u slucaju da imas auto onda ti osiguranje zavisi od samog auta (koliko PS, starost, u kojem si nivou itd)

hrana, porodice koje uzivaju u italijanskoj kuhinji (makaroni, spagete) ce proci duplo jeftinije od onih koji vole meso :D, uglavnom racunaj na nekih 300 eura. U ovu cijenu naravno ne spada ishrana po restoranima, to je vec mnogo skuplji sport

Internet i TV: 50 eura

telefon: 30 eura (imaju tarife od 10 pa do 50 eura zato pisem srednju opciju)

To su ti te neke osnovne stvari, ostalo kao i svagdje zavisi od finacijskih mogucnosti pa se svako rasteze onoliko koliko mu je jorgan dug :)

Za normalan zivot jedne mirne, fine troclane porodice ti treba od 1500 eura pa na vise.

Kad dodje auto u kucu mozes racunati na 150-200 eura mjesecno vise.
AbU_JamaL_MovE
Posts: 238
Joined: 14/05/2007 16:34

#930 Re: Zivot u Austriji

Post by AbU_JamaL_MovE »

Op3r4t0r, mufa1 hvala vam puno na odgovorima. Puno ste mi pomogli.
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#931 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

rio5 wrote:Da li mogu bosanci sa rot-weiss-rot kartom legalno raditi u Austriji? Koliko sam informisan, studenti mogu, par sati u sedmici, a sta je sa ljudima koji imaju sportsku vizu? Dakle, da li je moguce igrati fudbal i pored toga raditi par sati na dan, ili su sedmici?
I jos jedno pitanje, dobivanjem sportske vize dobio sam i ecard. Klub uplacuje zdravstveno i porez, i u slucaju da nisam vise clan tog kluba, u slucaju da mi se zahvale i kazu da vise nisam potreban, da li je moguce dobivati pare od AMSa par mjeseci dok se ne bi snasao za dalje?
Je li moze neko odogovorit na ova pitanja? Danke. :thumbup:
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#932 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

rio5 wrote:
rio5 wrote:Da li mogu bosanci sa rot-weiss-rot kartom legalno raditi u Austriji? Koliko sam informisan, studenti mogu, par sati u sedmici, a sta je sa ljudima koji imaju sportsku vizu? Dakle, da li je moguce igrati fudbal i pored toga raditi par sati na dan, ili su sedmici?
I jos jedno pitanje, dobivanjem sportske vize dobio sam i ecard. Klub uplacuje zdravstveno i porez, i u slucaju da nisam vise clan tog kluba, u slucaju da mi se zahvale i kazu da vise nisam potreban, da li je moguce dobivati pare od AMSa par mjeseci dok se ne bi snasao za dalje?
Je li moze neko odogovorit na ova pitanja? Danke. :thumbup:
Rot weiss rot karte za sportiste spada po kategoriju Sonstige Schlüsselkräfte , znaci potrebno je ispuniti par uslova, izmedju ostalo negdje oko 2500 eura minimum platu . Die Rot-Weiß-Rot – Karte sieht aus wie eine Scheckkarte und ist gleichzeitig Aufenthalts- und Arbeitsgenehmigung. Sie gilt für ein Jahr und berechtigt zur Niederlassung in Österreich und zur Beschäftigung bei einem bestimmten Arbeitgeber. Bei einem Arbeitgeberwechsel innerhalb des ersten Jahres muss eine neue Rot-Weiß-Rot – Karte beantragt werden . Znaci, rwr vrijedi jednu godinu i vrijedi kod jednog odredjenog poslodavca . Kod mjenjanja radnog mjesta mora se ponovo vaditi. Nakon godinu dann rwr mozes traziti rwr plus , samo tom kartom imas neogranicen pristup radnom trzistu.
U tvom slucaju, tvoj poslodavac je tvoj klub .
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#933 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

Cekaj malo, koliko sam shvatio, ako bi mijenjao klub i ako mi taj drugi klub ne moze napraviti vizu, onda mi rwr karta nije vise vazeca, iako istice u 11 mjesecu ove godine?
Ostalo sam ajmo reci razumio.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#934 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

rio5 wrote:Cekaj malo, koliko sam shvatio, ako bi mijenjao klub i ako mi taj drugi klub ne moze napraviti vizu, onda mi rwr karta nije vise vazeca, iako istice u 11 mjesecu ove godine?
Ostalo sam ajmo reci razumio.
Da, taj drugi klub mora podnijeti ponovo zahtjev za rwr .Die Antragsformulare finden sich auf der homepage des Innenministeriums. Die Rot-Weiß-Rot-Karte gilt für zwölf Monate; ein Arbeitgeberwechsel ist während dieser Zeit nur nach neuerlicher Überprüfung der Schlüsselkraftkriterien und Ausstellung einer neuen Rot-Weiß-Rot-Karte möglich.
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#935 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

E to je da prostiš sranje.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#936 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

rio5 wrote:E to je da prostiš sranje.
Je sranje , ali ti nakon godinu dana mozes traziti rwr plus, onda imas slobodno radno trziste.
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#937 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

Aso. :)
Ja sam dobio vizu na godinu dana kad sam 2013 na jesen stigao u klub, pa sam produzio opet na godinu prije par mjeseci. To znaci da mogu traziti taj rwr plus ako bi mi zatrebao ili? 8-)
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#938 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

rio5 wrote:Aso. :)
Ja sam dobio vizu na godinu dana kad sam 2013 na jesen stigao u klub, pa sam produzio opet na godinu prije par mjeseci. To znaci da mogu traziti taj rwr plus ako bi mi zatrebao ili? 8-)
Ako si bio u posjedu rwr 12 mjeseci i najmanje 10 mjesece od toga radio , mozes da si rwr produzis u rwr plus . LInk http://www.migration.gv.at/de/formen-de ... -plus.html . U osnovi ti mozes i prijevremeno traziti da ti se rwr promjeni u rwr plus, ali nisam bas sigurna kod tebe kako to oni sad racunaju posto si ti vizu produzio , u svakom slucaju kad produzavas apliciraj za promjenu i produzenje u rwr plus.
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#939 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

Za tih 10 mjeseci rada u godini dana nisam siguran, mislim da rade po principu-kad je sezona u toku-prijavljen sam, kad smo na pauzi-odjavljen sam, moš mislit švabo skonto da ne treba plaćat državi dok sam na odmoru. :mrgreen:
Elem, šest do sedam mjeseci u godini sam prijavljen kod njih, tako da ne znam.
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#940 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

I još pokoje pitanje da ti postavim, dok si tako mila i prijatna; mogu li sa ecardom ici kod doktora bez ikakvih troskova, kod stomatologa primjerice? Mozda pitam gluposti, nisam siguran da u nekoj od bolnica imaju stomatologe, nisam jos cuo a ni vidio. :-)
Za privatnike jesam.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#941 Re: Zivot u Austriji

Post by SaraFina »

Mozeš ići kod ljekara dok si prijavljen. Kad ne budeš odnosno ako te odjave i sa WGKK onda se prijavi sam i uplaćuj sebi osiguranje. Naravno ako nemaš pravo na AMS ( biroi za zaposljavanje )

Privatni ljekari takodje obuhvaćeni su osiguranjem a oni koji nisu navedeno je.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#942 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

SaraFina wrote:Kad ne budeš odnosno ako te odjave i sa WGKK ...
Kako znas da je u Becu? :D
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#943 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

rio5 wrote:I još pokoje pitanje da ti postavim, dok si tako mila i prijatna; mogu li sa ecardom ici kod doktora bez ikakvih troskova, kod stomatologa primjerice? Mozda pitam gluposti, nisam siguran da u nekoj od bolnica imaju stomatologe, nisam jos cuo a ni vidio. :-)
Za privatnike jesam.
Mozes i kod stomatologa ici, odes na stranicu osiguranja i pogledaj listu stomatologa koji imaju ugovor sa osiguranjem . Evo ti jedan primjer recimo sta placa zdravstveno http://www.sozialversicherung.at/portal ... de=content .
Glavator
Posts: 4
Joined: 21/01/2015 22:02

#944 Re: Zivot u Austriji

Post by Glavator »

Pozdrav,

u vezi sam sa djevojkom iz Austrije vec godinu dana. Ona je drzavljanka Austrije. Planiramo se vjencati i zivjeti gore. Ona se raspitivala nesto u opstini i rekli joj da ja ne mogu dobiti dozvolu boravka dok ona ne bude imala punu 21 godinu. Da li ima neko iskustva sa tim stvarima
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#945 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

Glavator wrote:Pozdrav,

u vezi sam sa djevojkom iz Austrije vec godinu dana. Ona je drzavljanka Austrije. Planiramo se vjencati i zivjeti gore. Ona se raspitivala nesto u opstini i rekli joj da ja ne mogu dobiti dozvolu boravka dok ona ne bude imala punu 21 godinu. Da li ima neko iskustva sa tim stvarima
Koliko ja znam to je to. Dakle, ona mora imati 21 godinu minimalno.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#946 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

Glavator wrote:Pozdrav,

u vezi sam sa djevojkom iz Austrije vec godinu dana. Ona je drzavljanka Austrije. Planiramo se vjencati i zivjeti gore. Ona se raspitivala nesto u opstini i rekli joj da ja ne mogu dobiti dozvolu boravka dok ona ne bude imala punu 21 godinu. Da li ima neko iskustva sa tim stvarima
da potpuno tacno, morate oboje imati najmanje 21 godinu starosti
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#947 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

armminn wrote:Za
ostale članove/pripadnike (roditelje, bake, djedove, punoljetnu djecu, određenu rodbinu
itd.)postoji mogućnost dodjeljivanja„dozvole za nastanjenje–član/pripadnik porodice
“(Niederlassungsbewilligung-Angehöriger)
bez obaveze postojanja slobodnog mjesta u kvoti,ukoliko su ispunjeni opći/opšti
uvjeti/uslovi i austrijski državljanin potpiše garanciju(Haftungserklärung).
Potpisnik garancije mora dokazati dovoljno sredstava za uzdržavanje
podnositelja zahtjeva i svoju užu familiju
moze se dobiti boravak ali je zabranjen pristup trzistu rada, tacnije 5 godina, ali bi se trebala ta zabrana uskoro ukinuti
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#948 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

Baba_Droga wrote:Ima li neko iskustva i da li bi mi neko mogao dati info koliko otprilike treba vremena da se sredi viza na jednu godinu (spajanje porodice) ?
Da li se može stići sve za dva mjeseca...predaja i dobijanje?
Znam da za dobijanje viza treba jezička diploma A1 nivoa, pa jel ti ispiti budu teški...jesu li zahtjevni?
Eto...hvala unaprijed :thumbup:
da moze se sve zavrsiti za 2 mjeseca, tacnije ti samo predas i cekas a to moze da traje8 zavisno od njih) nekad i dvije sedmice, ako si blizu sarajave najlakse ti je da zavrsis to dole oko jezika na Goethe institutu
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#949 Re: Zivot u Austriji

Post by kandelabar »

hellhammer wrote:
armminn wrote:Za
ostale članove/pripadnike (roditelje, bake, djedove, punoljetnu djecu, određenu rodbinu
itd.)postoji mogućnost dodjeljivanja„dozvole za nastanjenje–član/pripadnik porodice
“(Niederlassungsbewilligung-Angehöriger)
bez obaveze postojanja slobodnog mjesta u kvoti,ukoliko su ispunjeni opći/opšti
uvjeti/uslovi i austrijski državljanin potpiše garanciju(Haftungserklärung).
Potpisnik garancije mora dokazati dovoljno sredstava za uzdržavanje
podnositelja zahtjeva i svoju užu familiju
moze se dobiti boravak ali je zabranjen pristup trzistu rada, tacnije 5 godina, ali bi se trebala ta zabrana uskoro ukinuti
ovo određenu rodbinu da li spadaju amidža strina tetka tetak,i druga stvar ..Da li i kad bi se ova ukinula zabrana od 5 godina vazila na cijelom prostoru AT ili smao u nekim pokrajinama
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#950 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

kandelabar wrote:
hellhammer wrote:
armminn wrote:Za
ostale članove/pripadnike (roditelje, bake, djedove, punoljetnu djecu, određenu rodbinu
itd.)postoji mogućnost dodjeljivanja„dozvole za nastanjenje–član/pripadnik porodice
“(Niederlassungsbewilligung-Angehöriger)
bez obaveze postojanja slobodnog mjesta u kvoti,ukoliko su ispunjeni opći/opšti
uvjeti/uslovi i austrijski državljanin potpiše garanciju(Haftungserklärung).
Potpisnik garancije mora dokazati dovoljno sredstava za uzdržavanje
podnositelja zahtjeva i svoju užu familiju
moze se dobiti boravak ali je zabranjen pristup trzistu rada, tacnije 5 godina, ali bi se trebala ta zabrana uskoro ukinuti
ovo određenu rodbinu da li spadaju amidža strina tetka tetak,i druga stvar ..Da li i kad bi se ova ukinula zabrana od 5 godina vazila na cijelom prostoru AT ili smao u nekim pokrajinama
ne ne spada to sto si nabrojao, spada jedino ako te amidja ili neko drugi usvojio, spada samo za roditelje ako imas, koji imaju drzavljanstvo, oni mogu te dovesti stim sto nemas pravo na rad tih 5 godina, i tvoje godine ne igraju ulogu oko dobijanja vize, mislim da je austrija jedina u europi gdje dopustaju da punoljetne osobe dobiju vizu
Post Reply