Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#901 Re: Zivot u Austriji

Post by underground »

Jedno pitanje, iako je mozda ponovljeno par puta, pa ne zamjerite...nisam nasao.

Dakle, ako imam poslodavca koji me zeli zaposiliti u Austriji, kako ide dalja procedura?
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#902 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

underground wrote:Jedno pitanje, iako je mozda ponovljeno par puta, pa ne zamjerite...nisam nasao.

Dakle, ako imam poslodavca koji me zeli zaposiliti u Austriji, kako ide dalja procedura?
Ponovljeno je bar 300 puta, dalja procedura je da ti mora napraviti radnu dozvolu
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#903 Re: Zivot u Austriji

Post by underground »

Kako, sta, gdje se to radi, kako ide procedura?
bang and blame
Posts: 4870
Joined: 29/06/2014 23:41

#904 Re: Zivot u Austriji

Post by bang and blame »

underground wrote:Kako, sta, gdje se to radi, kako ide procedura?
Nađeš firmu kona će ti podnijeti ,na birou, zahtjev za radnu dozvolu. Tako ide:) A, ti moras biti kadar koji je deficitaran u Austriji.
Firmi daš svoje dokumente i oni rade dalje.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#905 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

bang and blame wrote:
underground wrote:Kako, sta, gdje se to radi, kako ide procedura?
Nađeš firmu kona će ti podnijeti ,na birou, zahtjev za radnu dozvolu. Tako ide:) A, ti moras biti kadar koji je deficitaran u Austriji.
Firmi daš svoje dokumente i oni rade dalje.
A prije toga imaj makar toliko volje i interesovanja pa ako nista drugo procitaj bar ovu temu od pocetka, da jesi vec bi procitao sve odgovore na ova tvoja pitanja i vjerovatno i odgovore na sljedecih 15 pitanja koje imas
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#906 Re: Zivot u Austriji

Post by underground »

bang and blame wrote:
underground wrote:Kako, sta, gdje se to radi, kako ide procedura?
Nađeš firmu kona će ti podnijeti ,na birou, zahtjev za radnu dozvolu. Tako ide:) A, ti moras biti kadar koji je deficitaran u Austriji.
Firmi daš svoje dokumente i oni rade dalje.
Zahvaljujem, mislio sam da ja ne moram nesto ovdje po ambasadi i slicno, zato sam pitao uglavnom.
cvijetici
Posts: 43
Joined: 30/05/2014 21:51

#907 Re: Zivot u Austriji

Post by cvijetici »

Da li znas cjene osnovnih namirnica u Grazu? Hljeb,ulje,secer,povrce,kafa? Takodje cijene gradskog prevoza?
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#908 Re: Zivot u Austriji

Post by armminn »

Eh ovako.Fizioterapeut sam po zanimanju.Imam njemacki nivo A2.Imam amidzu koji je austrijski drzavljanin.Da li mi sta to pomaze,neka garancija njegova itd.. ??? Koje su moje mogucnosti u vezi boravisne dozvole,radne..Sta se moze izganjati ?? Imam BIH pasos.Da se moze boravisna izganjati vise od 3 mjeseca..Itd..
Volio bih da mi neko odgovori ili ovako ili inbox.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#909 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

armminn wrote:Eh ovako.Fizioterapeut sam po zanimanju.Imam njemacki nivo A2.Imam amidzu koji je austrijski drzavljanin.Da li mi sta to pomaze,neka garancija njegova itd.. ??? Koje su moje mogucnosti u vezi boravisne dozvole,radne..Sta se moze izganjati ?? Imam BIH pasos.Da se moze boravisna izganjati vise od 3 mjeseca..Itd..
Volio bih da mi neko odgovori ili ovako ili inbox.
Amidza ti moze pomoci samo po tome da ti dozvoli da zivis kod njega umjesto da negdje placas, a to sto je on austrijski drzavljanin ili nije ne igra nikakvu ulogu.

Dodjes kod amidze, prelistas oglase i prijavis se i sve ces sam skontati, ili krace receno imas sanse ko i dobiti na lotu :)
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#910 Re: Zivot u Austriji

Post by armminn »

Ok,hvala,a kako bi se onda moglo dobiti na lotu ?
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#911 Re: Zivot u Austriji

Post by armminn »

Za
ostale članove/pripadnike (roditelje, bake, djedove, punoljetnu djecu, određenu rodbinu
itd.)postoji mogućnost dodjeljivanja„dozvole za nastanjenje–član/pripadnik porodice
“(Niederlassungsbewilligung-Angehöriger)
bez obaveze postojanja slobodnog mjesta u kvoti,ukoliko su ispunjeni opći/opšti
uvjeti/uslovi i austrijski državljanin potpiše garanciju(Haftungserklärung).
Potpisnik garancije mora dokazati dovoljno sredstava za uzdržavanje
podnositelja zahtjeva i svoju užu familiju
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#912 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

armminn wrote:Za
ostale članove/pripadnike (roditelje, bake, djedove, punoljetnu djecu, određenu rodbinu
itd.)postoji mogućnost dodjeljivanja„dozvole za nastanjenje–član/pripadnik porodice
“(Niederlassungsbewilligung-Angehöriger)
bez obaveze postojanja slobodnog mjesta u kvoti,ukoliko su ispunjeni opći/opšti
uvjeti/uslovi i austrijski državljanin potpiše garanciju(Haftungserklärung).
Potpisnik garancije mora dokazati dovoljno sredstava za uzdržavanje
podnositelja zahtjeva i svoju užu familiju
"Niederlassungsbewilligung – Angehöriger" (befristete Niederlassung ohne Arbeitsmarktzugang), sa tom vizom kad bi je i dobio , ne bi mogao raditi.
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#913 Re: Zivot u Austriji

Post by armminn »

Na koliko bi sa ovom vizom mogao dobiti mjeseci boravka ?
A kasnije neki deficitarni smjer,poslodavca nadjes jel moguce tada ??
Last edited by armminn on 11/12/2014 18:24, edited 2 times in total.
bang and blame
Posts: 4870
Joined: 29/06/2014 23:41

#914 Re: Zivot u Austriji

Post by bang and blame »

armminn wrote:Kako se po tebi moze ostati ? Mislim po tebi je sve nemoguce..
A kasnije neki defitarni smjer,poslodavca nadjes jel moguce tada ??
Jer vidim po tebi ni na jedan nacin nije moguce..
@paladinka je u FPÖ :lol:
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#915 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

paladinka wrote:
armminn wrote:Za
ostale članove/pripadnike (roditelje, bake, djedove, punoljetnu djecu, određenu rodbinu
itd.)postoji mogućnost dodjeljivanja„dozvole za nastanjenje–član/pripadnik porodice
“(Niederlassungsbewilligung-Angehöriger)
bez obaveze postojanja slobodnog mjesta u kvoti,ukoliko su ispunjeni opći/opšti
uvjeti/uslovi i austrijski državljanin potpiše garanciju(Haftungserklärung).
Potpisnik garancije mora dokazati dovoljno sredstava za uzdržavanje
podnositelja zahtjeva i svoju užu familiju
"Niederlassungsbewilligung – Angehöriger" (befristete Niederlassung ohne Arbeitsmarktzugang), sa tom vizom kad bi je i dobio , ne bi mogao raditi.
Evo ti link https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd ... ormationen pa mozes se sam informisati. Za tu vizu trebaju da su i drugi uslovi ispunjeni ne samo garancija od tvog amidze, recimo ovako tvoj amidza je ili izdrzavao tu osobu , ili su zivjeli u istom domacinstvu , ili je ta druga osoba u tako losem zdravstvenom stanju da mu je potrebna njega. Uostalom , evo link pa sve sam pocitaj.
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#916 Re: Zivot u Austriji

Post by Troll_Happens »

Kakve su sanse za posao za stomatolosku sestru ili zubnog tehnicara? Prekvalifikacija ili nostrifikacija? Jel se ko u skorije vrijeme zaposljavao? Ima li iskustava?
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#917 Re: Zivot u Austriji

Post by armminn »

Sta mi je potrebno sve od dokumenta da ponesem sa sobom u austriji ??? Treba mi velika pomoc kako i sta
Ako ima nek mi neko odg ili ovdje ili privatno.Hvala Mnogo
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#918 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

armminn wrote:Sta mi je potrebno sve od dokumenta da ponesem sa sobom u austriji ??? Treba mi velika pomoc kako i sta
Ako ima nek mi neko odg ili ovdje ili privatno.Hvala Mnogo
Pasos.
bang and blame
Posts: 4870
Joined: 29/06/2014 23:41

#919 Re: Zivot u Austriji

Post by bang and blame »

Troll_Happens wrote:Kakve su sanse za posao za stomatolosku sestru ili zubnog tehnicara? Prekvalifikacija ili nostrifikacija? Jel se ko u skorije vrijeme zaposljavao? Ima li iskustava?
Samo opći smjer ( a, mislim i gerontoloski) se moze nostrificirati. Savjet: polozi razliku predmeta za opci smjer, odradi pripravnicki, polozi drzavni ispit i time stices preduslove za nostrifikaciju za med. sestru/tehnicara u Austriji.
Bez drzavnog ispita, moze se nostrificirati za njegovatelja/icu. No, za njegovatelja tesko da ces dobiti posao, odnosno da ces ostvariti uslove za dobijanje tzv. rot-weiss-rot karte.
Ali, prije svega- NJEMACKI JEZIK :)
User avatar
fatality
Posts: 2153
Joined: 24/02/2008 14:11

#920 Re: Zivot u Austriji

Post by fatality »

armminn wrote:Sta mi je potrebno sve od dokumenta da ponesem sa sobom u austriji ??? Treba mi velika pomoc kako i sta
Ako ima nek mi neko odg ili ovdje ili privatno.Hvala Mnogo
Pa pasos, kao i svugdje kad ides van BiH
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#921 Re: Zivot u Austriji

Post by armminn »

Nisam se fino izrazio u zurbi misio sam na dokumente sta sve trebam prevesti diplomu,polozen drzavni,medjunarodni rodni list ..Kako sta itddd itddd ?? to sam mislio
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#922 Re: Zivot u Austriji

Post by Baba_Droga »

Ima li neko iskustva i da li bi mi neko mogao dati info koliko otprilike treba vremena da se sredi viza na jednu godinu (spajanje porodice) ?
Da li se može stići sve za dva mjeseca...predaja i dobijanje?
Znam da za dobijanje viza treba jezička diploma A1 nivoa, pa jel ti ispiti budu teški...jesu li zahtjevni?
Eto...hvala unaprijed :thumbup:
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#923 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

Baba_Droga wrote:Ima li neko iskustva i da li bi mi neko mogao dati info koliko otprilike treba vremena da se sredi viza na jednu godinu (spajanje porodice) ?
Da li se može stići sve za dva mjeseca...predaja i dobijanje?
Znam da za dobijanje viza treba jezička diploma A1 nivoa, pa jel ti ispiti budu teški...jesu li zahtjevni?
Eto...hvala unaprijed :thumbup:
Računaj nekih šest do sedam mjeseci. Za dva mjeseca ne vjerujem, ali nada uvjek postoji!
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#924 Re: Zivot u Austriji

Post by teletrader »

Sredio svojoj supruzi za sedmicu dana, predao u petak,sljedeci petak bila gotova....Prvu vizu je moguce sada zatraziti direktno u Austriji,uslov je samo da se nisu presla 3-mjeseca boravka kao turista..u suprotnom to vec mozhze biti veliki problem..

Nivo jezika A1 NIJE POTREBAN ukoliko imas zavrsen bilo koji fakultet ili cak srednju skolu... Tu cinjenicu ne poznaju mnogi koji rade u raznim konzulatima,imigracionim uredima i sl. U ambasadi Austrije u Sarajevu recimo nisu znali za tu informaciju..

Ono sto je puno vaznije je ZARADA koju tvoj suprug/supruga mozhe dokazati a ona,ako se sjecam,za 2 ljudi iznosi minimalno 1250€ mjesecno+ kirija za stan.. naravno moguce je pokazati i stednu knjizicu/bankovni racun sa odredjenom zaradom,ali nesto od tog novca treba da bude pokriveno i zaradom (znaci posao,pomoc za nezaposlene i sl. socijalna pomoc se ne racuna)

Puno srece..
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#925 Re: Zivot u Austriji

Post by Baba_Droga »

teletrader wrote:Sredio svojoj supruzi za sedmicu dana, predao u petak,sljedeci petak bila gotova....Prvu vizu je moguce sada zatraziti direktno u Austriji,uslov je samo da se nisu presla 3-mjeseca boravka kao turista..u suprotnom to vec mozhze biti veliki problem..

Nivo jezika A1 NIJE POTREBAN ukoliko imas zavrsen bilo koji fakultet ili cak srednju skolu... Tu cinjenicu ne poznaju mnogi koji rade u raznim konzulatima,imigracionim uredima i sl. U ambasadi Austrije u Sarajevu recimo nisu znali za tu informaciju..

Ono sto je puno vaznije je ZARADA koju tvoj suprug/supruga mozhe dokazati a ona,ako se sjecam,za 2 ljudi iznosi minimalno 1250€ mjesecno+ kirija za stan.. naravno moguce je pokazati i stednu knjizicu/bankovni racun sa odredjenom zaradom,ali nesto od tog novca treba da bude pokriveno i zaradom (znaci posao,pomoc za nezaposlene i sl. socijalna pomoc se ne racuna)

Puno srece..
Sve ovo djeluje jako ohrabrujuće, ali me iznenadilo zato što sam čula da je poznavanje njemačkog i dokaz za Goethe-a ili OSD-a jedini validan dokaz (ta jezička diploma) ujedno i jedan od bitnih uslova.
Znam da unazad 2-3 godine, to nije bilo potrebno pa da su to u međuvremenu uveli. Eh sada...možda je tvoja situacija bila baš u tom periodu...u suprotnom SI ZA MUŠTULUKA :)
Njemački mi trenutno oduzima pola života :) Posebno jer nemam nikakvu namjeru ostati gore. (ovdje imam super posao, zavšen fax...extra platu)
Samo sam uzela neplaćeno radi nekih privatnih obaveza koje iziskuju više mjeseci boravka.

Još ću se raspitati ali hvala u svakom slučaju.
Post Reply