Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#876 Re: Zivot u Austriji

Post by Rizvan »

Koliko sam ja shvatio u Austriju je jedino moguće doći putem braka, studiranja, ako imate neko deficitarno zanimanje, tipa inženjer, i ako poslodavac garantira za vas, to jest izjasni se da ne može pronaći radnika za taj posao u Austriji. E ovo posljednje me zanima, da li se to odnosi na sve poslove, i je li dovoljno samo imati poslodavca koji je voljan tražiti dozvolu za vas, da biste došli gore?
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#877 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Rizvan wrote:Koliko sam ja shvatio u Austriju je jedino moguće doći putem braka, studiranja, ako imate neko deficitarno zanimanje, tipa inženjer, i ako poslodavac garantira za vas, to jest izjasni se da ne može pronaći radnika za taj posao u Austriji. E ovo posljednje me zanima, da li se to odnosi na sve poslove, i je li dovoljno samo imati poslodavca koji je voljan tražiti dozvolu za vas, da biste došli gore?
Ne ide to bas po principu da se on izjasni da ne moze pronaci radnika i onda zaposli onog koga hoce, ljudi koji zive u Austriji a trenutno nemaju posla su prijavljeni na biro iliti AMS, i sad ako ti zelis raditi kao konobar on te nece moci zaposliti jer na AMS-u ima mozda hiljade ljudi koji to isto mogu raditi a oni su za austriju veci prioritet nego neki stranac koji bi da dodje iz bosne, tako da ce taj morati uzeti nekog sa AMS-a.

Na internetu se moze naci lista za koje poslove u austriji trenutno fali kadra, to znaci da takvih ljudi nema prijavljenih na AMS-u i takvi mogu i doci ako ispunjavaju uslove
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#878 Re: Zivot u Austriji

Post by underground »

Ako ja imam radnu dozvolu i boravak u Austriji koji je trenutno na 3 godine, da li zenidbom drugi partner moze dobiti boravak u Austriji sklapanjem braka naravno?
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#879 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

underground wrote:Ako ja imam radnu dozvolu i boravak u Austriji koji je trenutno na 3 godine, da li zenidbom drugi partner moze dobiti boravak u Austriji sklapanjem braka naravno?
Naravno da moze, a na osnovu EU regalitve (naravno ako je sve zakonito) mora.
Imas ovdje vise informacija o takozvanom "Familienzusammenführung", tj. "Family reunification" na engleskom: http://www.migration.gv.at/en/types-of- ... ation.html
Ili na njemackom: http://www.migration.gv.at/de/formen-de ... hrung.html
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#880 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »



:D
bang and blame
Posts: 4870
Joined: 29/06/2014 23:41

#881 Re: Zivot u Austriji

Post by bang and blame »

pirmin wrote:

:D
:lol:
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#882 Re: Zivot u Austriji

Post by Bilki »

pirmin wrote:

:D
e jebem ti zivot kad cigani pocnu pricati da nekoga treba istjerati, romale romali :izet:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#883 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Strache je na osnovu glasova ovakvih bolida-skorojevica-migranata imao 10tak% vise glasova nego uobicajeno da
bi ih nedavno odje* rijecima..."Radije samo 4% nego 24% mit Tschuschen". :-)
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#884 Re: Zivot u Austriji

Post by kandelabar »

treba se čupat iz Bosne kako god ja sam odsta čitao o tome al opet ne mogu da skontam dobijes diplomu u Bosni nekog tehnickog fakulteta i da li ta diploma ide na nostrifikaciju ili ne mora obzirom da ima onaj Ugovor izmedju SFRJ i Austrougarske potpisan na 99g o priznavanju diploma..Druga stvar posle toga jel se prijavljujes na AMS ili sam trazis poslodoavca i treca stvar je li skupljas one Punkte ispod 30g 20b + diploma 20b + jezik 10b i to je 50b ,a trebaš imati 70 da bi dobio RWR i sad kao trebaš biti deficitarna snaga da bi se uklopio u onih 50b..totalno sam :? dođe mi da odem na azil u Njemacku :)
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#885 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

kandelabar wrote:treba se čupat iz Bosne kako god ja sam odsta čitao o tome al opet ne mogu da skontam dobijes diplomu u Bosni nekog tehnickog fakulteta i da li ta diploma ide na nostrifikaciju ili ne mora obzirom da ima onaj Ugovor izmedju SFRJ i Austrougarske potpisan na 99g o priznavanju diploma..Druga stvar posle toga jel se prijavljujes na AMS ili sam trazis poslodoavca i treca stvar je li skupljas one Punkte ispod 30g 20b + diploma 20b + jezik 10b i to je 50b ,a trebaš imati 70 da bi dobio RWR i sad kao trebaš biti deficitarna snaga da bi se uklopio u onih 50b..totalno sam :? dođe mi da odem na azil u Njemacku :)
Taj ugovor koji spominjes je svakako trajao do 2014 (iako ga odavno vecinom niko nije postovao) tako da na njega mozes zaboraviti. Sam sebi trazis poslodavca, nisu ni oni u AMS ludih gljiva jeli. Ako si deficitarna snaga putevi su laksi, ako nisi nek ti je Bog na pomoci. Ili kako rece otidji i uzmi azil u Njemackoj :-D. Eto sve sam ti odgovorio :D
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#886 Re: Zivot u Austriji

Post by kandelabar »

a da li bi sta promjenilo ako bi se prijavio ono Medelzettung da zivim kod amidze da oni ne brinu da me moraju nahranit najest napit
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#887 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

kandelabar wrote:a da li bi sta promjenilo ako bi se prijavio ono Medelzettung da zivim kod amidze da oni ne brinu da me moraju nahranit najest napit
Meldezettel je potvrda boravka na odredjenoj adresi, a da bi mogao boraviti treba ti boravisna viza, a kako doci do nje je sasvim drugo pitanje :D
limenka2014
Posts: 161
Joined: 07/11/2014 23:02

#888 Re: Zivot u Austriji

Post by limenka2014 »

User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#889 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

pozdrav iz OÖ!
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#890 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

kandelabar wrote:treba se čupat iz Bosne kako god ja sam odsta čitao o tome al opet ne mogu da skontam dobijes diplomu u Bosni nekog tehnickog fakulteta i da li ta diploma ide na nostrifikaciju ili ne mora obzirom da ima onaj Ugovor izmedju SFRJ i Austrougarske potpisan na 99g o priznavanju diploma..Druga stvar posle toga jel se prijavljujes na AMS ili sam trazis poslodoavca i treca stvar je li skupljas one Punkte ispod 30g 20b + diploma 20b + jezik 10b i to je 50b ,a trebaš imati 70 da bi dobio RWR i sad kao trebaš biti deficitarna snaga da bi se uklopio u onih 50b..totalno sam :? dođe mi da odem na azil u Njemacku :)
Was ist die Rot-Weiß-Rot – Karte?
Die Rot-Weiß-Rot – Karte sieht aus wie eine Scheckkarte und ist gleichzeitig Aufenthalts- und Arbeitsgenehmigung. Sie gilt für ein Jahr und berechtigt zur Niederlassung in Österreich und zur Beschäftigung bei einem bestimmten Arbeitgeber. Bei einem Arbeitgeberwechsel innerhalb des ersten Jahres muss eine neue Rot-Weiß-Rot – Karte beantragt werden
Prijevod :
sto je crveno-bijelo-crvena - kartica?
Crveno-bijelo-crvena - kartica izgleda poput kreditne kartice, au isto boravišnu i radnu dozvolu. To vrijedi za jednu godinu i ima pravo da se nasele u Austriji i zapošljavanje s određenim poslodavca. Za promjenu poslodavca unutar prve godine ima novu crveno-bijelo-crvena - traži se karta ( google prijevod , izvini :-) .
Uglavnom , RWR se dobija tako sto prvo moras sebi naci nekog da bi te zaposlio , pa onda pravis RWR. Link sa potrebnim informacijama
http://www.migration.gv.at/de/formen-de ... karte.html
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#891 Re: Zivot u Austriji

Post by paladinka »

Evo jedna informativna stranica na bosanskom jeziku http://www.advantageaustria.org/ba/zent ... en.bs.html :-)
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#892 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

Postoji li sansa sa rot-weiss-rot kartom otici u Veliku Britaniju na 5 dana recimo? Kad ides kao Bosanac treba sto jedan milion papira, a sa austrijskom vizom?
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#893 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

rio5 wrote:Postoji li sansa sa rot-weiss-rot kartom otici u Veliku Britaniju na 5 dana recimo? Kad ides kao Bosanac treba sto jedan milion papira, a sa austrijskom vizom?
Sa rwr ides ko hadzija ;)
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#894 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

Op3r4t0r wrote:
rio5 wrote:Postoji li sansa sa rot-weiss-rot kartom otici u Veliku Britaniju na 5 dana recimo? Kad ides kao Bosanac treba sto jedan milion papira, a sa austrijskom vizom?
Sa rwr ides ko hadzija ;)
Nije tacno! To sto imas austrijsku vizu, ne igra nikakvu ulogu u GB. Ja imam trajni boravak u austriji, ali mi je trebala turisticka viza za UK. Doduse, dobijes je bez ikakvih problema.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#895 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

filozofija wrote:
Op3r4t0r wrote:
rio5 wrote:Postoji li sansa sa rot-weiss-rot kartom otici u Veliku Britaniju na 5 dana recimo? Kad ides kao Bosanac treba sto jedan milion papira, a sa austrijskom vizom?
Sa rwr ides ko hadzija ;)
Nije tacno! To sto imas austrijsku vizu, ne igra nikakvu ulogu u GB. Ja imam trajni boravak u austriji, ali mi je trebala turisticka viza za UK. Doduse, dobijes je bez ikakvih problema.
A sta onda nije tacno? I sam rece da si isao i da si dobio vizu bez problema? Nece mu trebati sto jedan milion papira kako on rece tako da u odnosu na to putovace ko hadzija
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#896 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

Op3r4t0r wrote:
rio5 wrote:Postoji li sansa sa rot-weiss-rot kartom otici u Veliku Britaniju na 5 dana recimo? Kad ides kao Bosanac treba sto jedan milion papira, a sa austrijskom vizom?
Sa rwr ides ko hadzija ;)
Covjek je ovjde pitao moze li sa rwr otici u UK? Jos je potvrdio dodatnim dijelom upita "a sa austrijskom vizom"? Iz ovoga se podrzaumjeva da on pita da li moze uci u britaniju sa austrijskom vizom? Iz tvog odgovora se takodjer podrazumjeva da moze. To nije fakt.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#897 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

filozofija wrote:
Op3r4t0r wrote:
rio5 wrote:Postoji li sansa sa rot-weiss-rot kartom otici u Veliku Britaniju na 5 dana recimo? Kad ides kao Bosanac treba sto jedan milion papira, a sa austrijskom vizom?
Sa rwr ides ko hadzija ;)
Covjek je ovjde pitao moze li sa rwr otici u UK? Jos je potvrdio dodatnim dijelom upita "a sa austrijskom vizom"? Iz ovoga se podrzaumjeva da on pita da li moze uci u britaniju sa austrijskom vizom? Iz tvog odgovora se takodjer podrazumjeva da moze. To nije fakt.
Jos sam jednom procitao i mislim da je pod rwr i austrijska viza mislio na jedno te isto i jednostavno pita da li se sa tim dokumentima moze ici u UK lakse nego iz bosne i odgovor je opet ponavljam da moze mnogo lakse i ne vidim zasto covjeku komplikujes ali eto ti radi sta ti volja.
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#898 Re: Zivot u Austriji

Post by Bilki »

rio5 wrote:Postoji li sansa sa rot-weiss-rot kartom otici u Veliku Britaniju na 5 dana recimo? Kad ides kao Bosanac treba sto jedan milion papira, a sa austrijskom vizom?
u svakom slucaju ti si bosanac :D ne postoji sansa da ides sa austriskom vizom u UK, u svakom slucaju morat ces vaditi vizu za UK, stim ako imas boravak u austriji daleko vece mogucnosti su da je dobijes
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#899 Re: Zivot u Austriji

Post by rio5 »

Zbunili ste me. Doduse i ja sam vas, pitanje je mozda bilo nejasno. :)
Dakle, trebam vizu za uk ali mi ne treba tih sto miliona papira i odobrenja da bi otisao na par dana? Jebat ga, vizu cu mozda lakse dobit ali moram je svejedno platit oko 100e jelde?
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#900 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

rio5 wrote:Zbunili ste me. Doduse i ja sam vas, pitanje je mozda bilo nejasno. :)
Dakle, trebam vizu za uk ali mi ne treba tih sto miliona papira i odobrenja da bi otisao na par dana? Jebat ga, vizu cu mozda lakse dobit ali moram je svejedno platit oko 100e jelde?
Da, trebas vizu ali ces je dobiti bez problema i neces morati ici 179 puta na razne saltere, cijenu vize ne znam.
Post Reply