Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Petra-D
Posts: 7
Joined: 30/10/2014 11:56

#851 Re: Zivot u Austriji

Post by Petra-D »

Pozdrav svima,

tek sam se prijavila i pročitala skoro sve postove jer trenutno razmišljam o selidbi. Posebno hvala Operateru zbog svih korisnih informacija koje je iznio.

Sada moja dilema (ako može mišljenje Operatera):

Suprug i ja smo u ranim tridesetima, imamo 3 djece -11, 7 i 5 god. Oboje radimo, poslovi su nam u priliku dobri (ono za bh uvjete 'dobri') plaće (za bh uvjete) solidne, s tim da naravno sastaviš kraj s krajem i to je to. E sad, razmišljamo o budućnosti - ako se hoćemo osamostalit i počet gradnju eventualno kuće treba ti velik kredit i onda spajaš jedva kraj s krajem sljedećih 10 godina s tim da treba i djecu školat i sve ostalo. Mislim općenito trenutno ne živimo loše a tu su nam i oboji roditelji koji pomažu, ne toliko financijski koliko prisustvom - baka dočeka malce kad dođu iz škole i sl :-D .
Ali, naravno ali, situacija u BiH nije baš obećavajuća a nikakvih prilika nemaš za djecu tu i ako sutra završe fakultet, pa nas kopka ideja da isprobamo mogućnosti u nekoj razvijenoj zemlji. Kako sam ja od svoje 11. do 14.godine živjela u Njemačkoj jezik sam perfektno savladala i danas ga znam jer ga svakodnevno koristim na svom poslu. Imam završen fakultet i 7 godina radnog iskustva. Uz to dobro znam i engleski. Muž ima završenu srednju školu. Najstarije dijete je ono po propisu Sheldon, za fizičke aktivnosti nikakav a za umne extra. Ovdje mu nemamo šta ponuditi - sutra će završiti gimnaziju a vjerojatno i fax ali pitanje je za posao je nismo baš neki štelići, a sve mi više ide na živce ovaj naš bh mentalitet i kao što je Operator naveo birokracija i sve druge gluposti od političkih do ostalih, da sad ne nabrajam.
Kad čitam o plaćama i životu u Austriji povuče me želja za nekim uređenim životom gdje bi čovjek puno kvalitetnije i ispunjenije živio nego ovdje. Vidim da ima dosta ponuda za posao koji bi mi odgovarao gdje bi se mogla iskombinirati ova 3 jezika koje znam i sličan posao koji sam radila. Nisam još slala nikakve prijave, još sam u fazi razmatranja. Pitam se isplati li se ostaviti ovo što imam i mijenjati kompletan svoj svijet zbog nekakvih par stotina eura više (je li to par stotina?) a opet mrzim prihvaćanje stvari onakvih kakve jesu i ovog korumpiranog mentaliteta i ako ne napravim promjenu sad neću nikad. Koliki su troškovi za djecu - školovanje, vrtići i sutra eventualno fakultet u At? Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#852 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Petra-D wrote:Pozdrav svima,

tek sam se prijavila i pročitala skoro sve postove jer trenutno razmišljam o selidbi. Posebno hvala Operateru zbog svih korisnih informacija koje je iznio.

Sada moja dilema (ako može mišljenje Operatera):

Suprug i ja smo u ranim tridesetima, imamo 3 djece -11, 7 i 5 god. Oboje radimo, poslovi su nam u priliku dobri (ono za bh uvjete 'dobri') plaće (za bh uvjete) solidne, s tim da naravno sastaviš kraj s krajem i to je to. E sad, razmišljamo o budućnosti - ako se hoćemo osamostalit i počet gradnju eventualno kuće treba ti velik kredit i onda spajaš jedva kraj s krajem sljedećih 10 godina s tim da treba i djecu školat i sve ostalo. Mislim općenito trenutno ne živimo loše a tu su nam i oboji roditelji koji pomažu, ne toliko financijski koliko prisustvom - baka dočeka malce kad dođu iz škole i sl :-D .
Ali, naravno ali, situacija u BiH nije baš obećavajuća a nikakvih prilika nemaš za djecu tu i ako sutra završe fakultet, pa nas kopka ideja da isprobamo mogućnosti u nekoj razvijenoj zemlji. Kako sam ja od svoje 11. do 14.godine živjela u Njemačkoj jezik sam perfektno savladala i danas ga znam jer ga svakodnevno koristim na svom poslu. Imam završen fakultet i 7 godina radnog iskustva. Uz to dobro znam i engleski. Muž ima završenu srednju školu. Najstarije dijete je ono po propisu Sheldon, za fizičke aktivnosti nikakav a za umne extra. Ovdje mu nemamo šta ponuditi - sutra će završiti gimnaziju a vjerojatno i fax ali pitanje je za posao je nismo baš neki štelići, a sve mi više ide na živce ovaj naš bh mentalitet i kao što je Operator naveo birokracija i sve druge gluposti od političkih do ostalih, da sad ne nabrajam.
Kad čitam o plaćama i životu u Austriji povuče me želja za nekim uređenim životom gdje bi čovjek puno kvalitetnije i ispunjenije živio nego ovdje. Vidim da ima dosta ponuda za posao koji bi mi odgovarao gdje bi se mogla iskombinirati ova 3 jezika koje znam i sličan posao koji sam radila. Nisam još slala nikakve prijave, još sam u fazi razmatranja. Pitam se isplati li se ostaviti ovo što imam i mijenjati kompletan svoj svijet zbog nekakvih par stotina eura više (je li to par stotina?) a opet mrzim prihvaćanje stvari onakvih kakve jesu i ovog korumpiranog mentaliteta i ako ne napravim promjenu sad neću nikad. Koliki su troškovi za djecu - školovanje, vrtići i sutra eventualno fakultet u At? Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
Tesko pitanje, poznajem situaciju i u Bosni i u Austriji i pokusao sam se staviti u vas polozaj i ako je situacija takva kako ste rekli ja nebi trenutno nista mjenjao. Da nema djece u igri bila bi druga prica ali napustiti solidnu zivotnu situaciju sa troje djece je za mene licno prevelik rizik jer vi ipak imate dosta toga i za izgubiti u slucaju da nebude islo sve po planu.

Ja znam kroz sta sam sve prosao da bi ostvario normalan zivot ovdje i vjerujte nije bilo lako, ali kada ste na pocetku dvadesetih, kada vam zivot tek starta i nemate sta izgubiti, bez djece i bracnog druga ipak je mnogo lakse nego kad je u pitanju situacija poput vase.
dodo2811
Posts: 41
Joined: 30/05/2014 22:38

#853 Re: Zivot u Austriji

Post by dodo2811 »

Ja nebih puno razmisljao,ja sam preselio u At u kasnim tridesetima sa dvoje djece i to iz Hr gdje je situacija ipak nesto bolja pa mi nije zao.U Hr sam imao novu kucu,ljudi su mi se smijali,kao u stilu pa kuda ces tu imas sve itd...Nema perspektive,nema buducnosti a otisao sam najvise zbog djece i zbog ljepsih i bezbriznih starijih dana.
Petra-D
Posts: 7
Joined: 30/10/2014 11:56

#854 Re: Zivot u Austriji

Post by Petra-D »

Hvala vam na brzim odgovorima :) upravo je to razlog i naseg razmisljanja o odlasku jer sad imamo "sve" al stanje je ovdje toliko nestabilno da sutra nasih firmi mozda vec ne bude i gdje onda? Ja mozda i nadjem ovdje posao jer su mi jezici prednost a za muza nisam sigurna. A bez dvije place se jadno zivi i stvarno mi se ne da biti opet nekom na grbaci jer znam kako je i to. A tamo se ipak imam cemu nadat a ovdje ne vidim perspektivu upravo za tu svoju djecu. Da nikad nisam zivila u uređenoj državi i da ne znam za bolje od ovog rekla bi sama sebi da ne mogu bolje al meni se cini da mogu bolje, ovdje te prave ludim pored zdravog razuma! Primjer, kad rodis imas pravo na jednokratu naknadu za opremanje djeteta od oko 500 km i godinu dana porodiljne naknade u visini 70% od neto place (onog iznosa na koji si prijavljen). Kod mene je to bilo 500 km a prvih 500 km sam dobila nakon 8 mjeseci! Hej, 8 mjeseci! I tako sa svih troje! I eto, kako mi trebaju novci vratim se na posao nakon 4 mjeseca. Mislim, zivot ovdje ima i puno prednosti ali te ovakve stvari izbacuju iz takta.
Moze li mi neko navesti koji su pocetni problemi kod tog doseljenja. Znam otprilike-stan, prijave, uhodavanje..s djecom treba oko zadace stalno a pogotovo zbog jezika a i ovdje se vec mucim s njima svaki dan. Al mislim da je nastavni plan prilagodjeniji djeci tamo jer im se kod nas nabacuje kolicindki puno gradiva pa se vecina toga uci napamet. Sjecam se da smo u DE radili puno manje cjeline a nastavnici su se puno vise trudili oko objasnjavanja i bilo je svakakvog radnog materijala. A da ne govorim o tjelesnom gdje pola godine imas plivanje. Ma neusporedivo. A ovdje i da zavrsis faks i zaposlis se neki ce ti polupismeni tatin sincic bit sef dok ti nikad neces imat priliku za boljom pozicijom bez obzira kakve kvalitete imas. Znam iz iskustva.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#855 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Petra-D wrote:Hvala vam na brzim odgovorima :) upravo je to razlog i naseg razmisljanja o odlasku jer sad imamo "sve" al stanje je ovdje toliko nestabilno da sutra nasih firmi mozda vec ne bude i gdje onda? Ja mozda i nadjem ovdje posao jer su mi jezici prednost a za muza nisam sigurna. A bez dvije place se jadno zivi i stvarno mi se ne da biti opet nekom na grbaci jer znam kako je i to. A tamo se ipak imam cemu nadat a ovdje ne vidim perspektivu upravo za tu svoju djecu. Da nikad nisam zivila u uređenoj državi i da ne znam za bolje od ovog rekla bi sama sebi da ne mogu bolje al meni se cini da mogu bolje, ovdje te prave ludim pored zdravog razuma! Primjer, kad rodis imas pravo na jednokratu naknadu za opremanje djeteta od oko 500 km i godinu dana porodiljne naknade u visini 70% od neto place (onog iznosa na koji si prijavljen). Kod mene je to bilo 500 km a prvih 500 km sam dobila nakon 8 mjeseci! Hej, 8 mjeseci! I tako sa svih troje! I eto, kako mi trebaju novci vratim se na posao nakon 4 mjeseca. Mislim, zivot ovdje ima i puno prednosti ali te ovakve stvari izbacuju iz takta.
Moze li mi neko navesti koji su pocetni problemi kod tog doseljenja. Znam otprilike-stan, prijave, uhodavanje..s djecom treba oko zadace stalno a pogotovo zbog jezika a i ovdje se vec mucim s njima svaki dan. Al mislim da je nastavni plan prilagodjeniji djeci tamo jer im se kod nas nabacuje kolicindki puno gradiva pa se vecina toga uci napamet. Sjecam se da smo u DE radili puno manje cjeline a nastavnici su se puno vise trudili oko objasnjavanja i bilo je svakakvog radnog materijala. A da ne govorim o tjelesnom gdje pola godine imas plivanje. Ma neusporedivo. A ovdje i da zavrsis faks i zaposlis se neki ce ti polupismeni tatin sincic bit sef dok ti nikad neces imat priliku za boljom pozicijom bez obzira kakve kvalitete imas. Znam iz iskustva.
Pocetni problemi su naravno pored sve birokratije oko stana, prijava itd pronalazak posla kako za tebe tako i za muza, sljedeci problem vidim u najmladjem djetetu, premlad je da ide u skolu a mjesto u obdanistu nije bas lako naci, a ako on nema mjesta u obdanistu neko od vas ne moze da radi jer valja paziti na dijete, a bez posla znas i sama kakvi problemi dolaze.

Na sve te pocetne tegobe dolaze i problemi drugo dvoje djece koji ce se mozda uklopiti a mozda i nece u novu sredinu, sredinu gdje nista ne razumiju.

Olaksica naravno moze biti ako imate kakvu ustedjevinu, a ako ne to je vec sljedeci problem.

Ako sam dobro skontao muz ne zna jezik, samim tim mora biti spreman da radi najgore poslove koje svi izbjegavaju bar u pocetku.

Ma ima problema da se ne mogu napisati na 3 stranice :-D
dodo2811
Posts: 41
Joined: 30/05/2014 22:38

#856 Re: Zivot u Austriji

Post by dodo2811 »

Definitivno na pocetku nije lako,pogotovo ako nemas tu nikog svog ali za godinu dvije sve dodje na svoje.Ja se ispocetka nisam mogao nacuditi pozitivnim stvarima koje u Hr mozes samo sanjati,npr.imas pravo na djecji doplatak bez obzira na primanja(koji i nije bas mali),besplatne knjige,14 placa i milion drugih stvari koje puno znace.Neces se obogatiti ali ako dvoje rade sasvim se dobro zivi.Ako imas priliku iskoristi je ako nista zbog djece.
Petra-D
Posts: 7
Joined: 30/10/2014 11:56

#857 Re: Zivot u Austriji

Post by Petra-D »

Da, vidim masu problema. Kad bih se čvrsto odlučila za to sve bi se to moglo nekako izorganizirati. Zato skupljam ove informacije tako da sve posložim u glavi. Ušteđevine baš nemamo, znam da se treba položiti kaucija za stan a tu su i ostali troškovi.
U pravu je dodo, meni je u priliku ovdje dobro ali stvarno želim toj djeci pružiti nekakvu budućnost. Školstvo, zdravstvo, sve je to ovdje poprimilo neke neljudske oblike. Kad ti doktor za novorođeno dijete neće da kaže dijagnozu dok mu ne staviš 100 km u džep ili ako treba hitno da bude prebačeno u drugi grad na liječenje jer mu život o koncu visi a doktori se ne mogu oko toga složit jer su između sebe posvađani - pa to je užas! To se dogodilo ljudima koji su mi bliski.
Možete li mi reći koliko vremenski djeca budu u školi? Koji su troškovi na početku školske godine? Čitala sam da se nastavi isplaćivati doplatak na dijete ako krene na fakultet. Koliko to iznosi?
Muž je spreman raditi bilo kakav posao za početak a njemački zna onako da se može sporazumit, vjerujem da bi brzo nadošao. A djeci jezici dobro idu do sada ali promjena sredine jest teška. Pošto je najmlađa rođena početkom 10.mj da li bi trebala krenuti 1.9.2015. u školu?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#858 Re: Zivot u Austriji

Post by muminovic »

Kazu da je Austrija jedna od najboljih zemalja za zivot.
User avatar
subasic
Posts: 131
Joined: 25/05/2012 11:51

#859 Re: Zivot u Austriji

Post by subasic »

Bec su proglasili za najbolji grad na svijetu za zivot.
dodo2811
Posts: 41
Joined: 30/05/2014 22:38

#860 Re: Zivot u Austriji

Post by dodo2811 »

Na pocetku skolske godine treba ti oko 50 eura za svako dijete,djecji ti je oko 170 eura po djetetu,za stan racunaj u grubo 700-900 eura ovisi sta zelis,tako je barem kod mene u Volarbergu.
Petra-D
Posts: 7
Joined: 30/10/2014 11:56

#861 Re: Zivot u Austriji

Post by Petra-D »

Tih 50 EUR treba pretpostavljam za teke i olovke, koliko sam čula knjige su besplatne? A koliko se plaća obdanište? i kreće li se u školu sa napunjenih 6 ili 7 godina?

Hvala :-D
Petra-D
Posts: 7
Joined: 30/10/2014 11:56

#862 Re: Zivot u Austriji

Post by Petra-D »

dodo2811 wrote:Ja nebih puno razmisljao,ja sam preselio u At u kasnim tridesetima sa dvoje djece i to iz Hr gdje je situacija ipak nesto bolja pa mi nije zao.U Hr sam imao novu kucu,ljudi su mi se smijali,kao u stilu pa kuda ces tu imas sve itd...Nema perspektive,nema buducnosti a otisao sam najvise zbog djece i zbog ljepsih i bezbriznih starijih dana.
Dodo jesi imao posao koji si napustio u HR? Je li te čekao posao u At ili si odlučio preseliti pa tražio? Kako su djeca prihvatila tu promjenu? Puno pitanja odjednom :-) Ponovo hvala na odgovorima :razz:
Petra-D
Posts: 7
Joined: 30/10/2014 11:56

#863 Re: Zivot u Austriji

Post by Petra-D »

Sorry na ovom Razz smajliću - učinilo mi se da se fino smije a poslije sam vidila da se belji :sad: nisam imala nikakvu lošu namjeru, novi su mi ovi znakovi... :-?
User avatar
Kaćunak
Posts: 746
Joined: 09/06/2010 00:27

#864 Re: Zivot u Austriji

Post by Kaćunak »

Pozdrav.
Situacija je sljedeca.Zavrsio sam Masinski fakultet, te imam nesto malo radnog iskustva, par mjeseci. Engleski poznajem odlicno (C1), njemacki puno slabije (B1). Jedan porodicnji prijatelj mi je predlozio da dođem kod njega ( okolina Linza) i da pokusam tamo naci posao. On je stariji covjek, penzioner pa bi imo vremena da me uputi.
Kakve su sanse da tamo nađem sta, imajuci na umu da je to kao eto deficitarno zanimanje.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#865 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Razumijem da neko dugo razmislja oko odlaska u Ameriku, Australiju, Novi Zeland...ali stvarno nema
potrebe da se puno premislja oko Austrije. Pa za 4 sata lagane voznje si tamo/ovamo. To i nije inostranstvo.
Kome je sudjen lagodan zivot imace ga i na Mjesecu a ko mora zapeti u Austriji sigurno mora i u BiH
tako da je svaka dilema suvisna.
Familija sa prosjecnim primanjima moze sasvim pristojno zivjeti, da ne govorim za one bolje potkovanije
znanjem, imetkom ili cime vec.
Sa moje tacke gledista drzava je jedna od rajeva na zemlji ako tezis mirnom zivotu.
Ovo ce demantovati oni kojima je sujeta povrijedjena, nisu se uspjeli skrasiti iz ovog ili onong razloga ali
ako cemo realno, kad se svi faktori uzmu u obzir, bolje ne moze.
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#866 Re: Zivot u Austriji

Post by Bilki »

pirmin wrote:Razumijem da neko dugo razmislja oko odlaska u Ameriku, Australiju, Novi Zeland...ali stvarno nema
potrebe da se puno premislja oko Austrije. Pa za 4 sata lagane voznje si tamo/ovamo. To i nije inostranstvo.
Kome je sudjen lagodan zivot imace ga i na Mjesecu a ko mora zapeti u Austriji sigurno mora i u BiH
tako da je svaka dilema suvisna.
Familija sa prosjecnim primanjima moze sasvim pristojno zivjeti, da ne govorim za one bolje potkovanije
znanjem, imetkom ili cime vec.
Sa moje tacke gledista drzava je jedna od rajeva na zemlji ako tezis mirnom zivotu.
Ovo ce demantovati oni kojima je sujeta povrijedjena, nisu se uspjeli skrasiti iz ovog ili onong razloga ali
ako cemo realno, kad se svi faktori uzmu u obzir, bolje ne moze.
:thumbup:
bang and blame
Posts: 4870
Joined: 29/06/2014 23:41

#867 Re: Zivot u Austriji

Post by bang and blame »

pirmin wrote:Razumijem da neko dugo razmislja oko odlaska u Ameriku, Australiju, Novi Zeland...ali stvarno nema
potrebe da se puno premislja oko Austrije. Pa za 4 sata lagane voznje si tamo/ovamo. To i nije inostranstvo.
Kome je sudjen lagodan zivot imace ga i na Mjesecu a ko mora zapeti u Austriji sigurno mora i u BiH
tako da je svaka dilema suvisna.
Familija sa prosjecnim primanjima moze sasvim pristojno zivjeti, da ne govorim za one bolje potkovanije
znanjem, imetkom ili cime vec.
Sa moje tacke gledista drzava je jedna od rajeva na zemlji ako tezis mirnom zivotu.
Ovo ce demantovati oni kojima je sujeta povrijedjena, nisu se uspjeli skrasiti iz ovog ili onong razloga ali
ako cemo realno, kad se svi faktori uzmu u obzir, bolje ne moze.
Potpisujem sve sto si napisao. :thumbup:
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#868 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Petra-D wrote:Tih 50 EUR treba pretpostavljam za teke i olovke, koliko sam čula knjige su besplatne? A koliko se plaća obdanište? i kreće li se u školu sa napunjenih 6 ili 7 godina?

Hvala :-D
U skolu se krece sa 6 godina a obdaniste je djabe, samo je cesto problem dobiti mjesto ili barem mjesto koje je blizu adrese stanovanja
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#869 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Obdanište je besplatno samo u Beču, u svim ostalim gradovima i mjestima se plaća i košta u zavisnosti od visine primanja roditelja i u zsvisnosti koliko dijete ostaje u obdaništu.

Sent from my OnePlus One
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#870 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

mufa1 wrote:Obdanište je besplatno samo u Beču, u svim ostalim gradovima i mjestima se plaća i košta u zavisnosti od visine primanja roditelja i u zsvisnosti koliko dijete ostaje u obdaništu.

Sent from my OnePlus One
Ako vec nemas pojma onda ne pricaj gluposti, ja ne zivim u becu a djeca i ovdje gdje sam ja idu besplatno u obdaniste tako da tisu misu.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#871 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Jel idu tvoja djeca ili kupiš informacije onako usput?
A gospodine, ja vama apsolutno ništa nisam loše mislio, niti proturječio, samo sam iznio tvrdnje na osnovu LIČNOG iskustva. Stoga bilo bi u najmanju ruku poželjno da se izvineš za ovo "gluposti" i "tišu mišu"
I ujedno, informisanje je blago,

http://www.graz.at/cms/beitrag/10023194/394457/

Sent from my OnePlus One
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#872 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

mufa1 wrote:Jel idu tvoja djeca ili kupiš informacije onako usput?
A gospodine, ja vama apsolutno ništa nisam loše mislio, niti proturječio, samo sam iznio tvrdnje na osnovu LIČNOG iskustva. Stoga bilo bi u najmanju ruku poželjno da se izvineš za ovo "gluposti" i "tišu mišu"
I ujedno, informisanje je blago,

http://www.graz.at/cms/beitrag/10023194/394457/

Sent from my OnePlus One
Gluposti jesu jer su informacije netacne. Ne znam da li si slucajno postao link vezano za graz ili si procitao da ja zivim upravo u grazu, bilo kako bilo mogu ti sa 100% sigurnoscu potvrditi da se ne placa ni u grazu. Evo i moja ti punica porucuje da se nekad placalo ali vise ne placa, mozes joj vjerovati jer zena radi vec 15-16 godina u obdanistima.

A eto posto si tako osjetljiva dusa, maksuz ti se izvinjavam za ono tisu misu :lol: :lol: :lol:

A sad vratimo se temi, ovdje ima dosta ljudi koji bi rado procitali kakve korisne i tacne informacije.
dodo2811
Posts: 41
Joined: 30/05/2014 22:38

#873 Re: Zivot u Austriji

Post by dodo2811 »

Petra-D wrote:
dodo2811 wrote:Ja nebih puno razmisljao,ja sam preselio u At u kasnim tridesetima sa dvoje djece i to iz Hr gdje je situacija ipak nesto bolja pa mi nije zao.U Hr sam imao novu kucu,ljudi su mi se smijali,kao u stilu pa kuda ces tu imas sve itd...Nema perspektive,nema buducnosti a otisao sam najvise zbog djece i zbog ljepsih i bezbriznih starijih dana.
Dodo jesi imao posao koji si napustio u HR? Je li te čekao posao u At ili si odlučio preseliti pa tražio? Kako su djeca prihvatila tu promjenu? Puno pitanja odjednom :-) Ponovo hvala na odgovorima :razz:
U Hr sam imao firmu a i zena je radila,danas je zeni odobrena radna dozvola i radit ce za doslovno 5 puta vecu placu.U At sam imao posao koji me cekao,prvo sam otisao sam i za tri mj.povukao obitelj.Ispocetka sam vidio na klincima da im nije lako,mladji se bolje privikao jer je znao jezik koji je naucio u Hr gledajuci crtice na Njemackom.Tu smo 10mj i polako sjeda sve na svoje mjesto.Samo ti pitaj nije problem,sve sta znam iz iskustva reci cu ti iako sam i ja relativno nov ovdje.
Petra-D
Posts: 7
Joined: 30/10/2014 11:56

#874 Re: Zivot u Austriji

Post by Petra-D »

Kako ide s klincima kad dođu iz škole, netko ih treba dočekati, kako će to sad ići kad žena krene na posao?
U koliko sati počinje škola a u koliko završava? Žale li oni za prijateljima iz HR? Razmišljam kako bi im bilo da ih 'iščupam' iz društva i škole pa ih ubacim u nešto sasvim drugo...Mislim, naviknuli bi se oni i ja sam se za godinu dana već bila privikla ali eto ako može neko iskustvo s tih početaka...Hvala :)
Rizvan
Posts: 1282
Joined: 27/11/2013 09:25

#875 Re: Zivot u Austriji

Post by Rizvan »

Koliko sam ja shvatio u Austriju je jedino moguće doći putem braka, studiranja, ako imate neko deficitarno zanimanje, tipa inženjer, i ako poslodavac garantira za vas, to jest izjasni se da ne može pronaći radnika za taj posao u Austriji. E ovo posljednje me zanima, da li se to odnosi na sve poslove, i je li dovoljno samo imati poslodavca koji je voljan tražiti dozvolu za nas, da bismo došli gore?
Post Reply