Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#51 Re: Zivot u Austriji

Post by bosan »

Citas li ti ovaj forum uopce. Pa ima li superiornijih ljudi od nas ? Mi smo najbolji ,najpismeniji ,najhumaniji itd. itd.
A u biti smo samo u pljuvanju apsolutni sampioni ;-)
Varas se ako mislis da je samo razlika u sprovodjenju zakona.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#52 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

hmm,, prosao sam pola svijeta i nisam naisao na ljude koji su vise pesimisticni od bosanaca (svih vjera i oznaka).
prilog tog defetizma dolazi od ovih nasih leputanaca na zapadu koji su izmislili toplu vodu kada su naisli na austrijanca, nijemca, svedjanina.
kao fol oni su kulturni, napredni, posteni.....a u biti su apsolutno suprotni od toga.
i ne razlikuju se ni u bobu od nas. imaju svoje burzoare , tj. snobove sa kulturnim dailektom.. ali imaju i panjeve koji svaku recenicu zavrsavaju sa scheisse.
ja sam isao na partije gdje su bili sami njemacki tinejdzeri od 16- 18 god.,
uz tekkno muziku redovno se serviralo ecstasy, dope,, i sve vrste alkohola.
kako se lokalne stuke od 16 godina ispovracaju po ulici.,,.
tu je bilo tuce, galame, razbijanja auta, i sve ostalog sto ima kod nas u bosni.

zato ne padajte na price kako su kao zap evropljani nesto posebno.
ima i kod njih svakakve mrake , kao i kod nas.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#53 Re: Zivot u Austriji

Post by bosan »

Mislim kakve veze imaju tinejdzeri sad . Ti jos Bosnu nisi upoznao ,ali imas vremena ,lagano. Vec sam rekao da si dosao u Bosnu na gotovo ,znaci na neki vec pokrenuti biznis ili siguran posao .Nisi se izborio sam ni za sta.To tvrdim sigurno.
Jer kod nas za bilo koji k...c moras nekog imati da to pogura inace nista. Od upisa u skole ,vrtice ,fakultete , o pronalazenju nekog posla da ne govorim. Ti si jednostavno izolovan slucaj
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#54 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Izgleda da sam sada tek shvatio da sam promasio ovu temu. Trebao sam postavljati pitanja na drugoj temi, takodje o Austriji. Mene ne zanima zivot ovih sto zive u Austriji i kako im Austrijanci ophode, posebno @Operater, ne zanima me njegov osobni zivot niti ubuduce nece jer njegov put ne moze posluziti drugima, bar ne meni, putovi su razliciti pa vjerujem da ce biti i moj takodje drugaciji a mozda i nece pa ce biti skoro isti onih koji trenutno odlaze. Mene ne zanima sam zivot u Austriji iako bi trebalo biti suprotno ali srecom dovoljno sam informisan, poznajem jezik i izabrao sam Austriju kao novi cilj. Mene jedino zanima jeste: kako dospjeti u Austriju! Ali ovdje ali ama bas nigdje ti niko nece reci kako to ide, step to step. To moras sam! Hvala Bogu imam dosta kontakata u Austriji, onda imam sanse.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#55 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

bosan wrote:Mislim kakve veze imaju tinejdzeri sad . Ti jos Bosnu nisi upoznao ,ali imas vremena ,lagano. Vec sam rekao da si dosao u Bosnu na gotovo ,znaci na neki vec pokrenuti biznis ili siguran posao .Nisi se izborio sam ni za sta.To tvrdim sigurno.
Jer kod nas za bilo koji k...c moras nekog imati da to pogura inace nista. Od upisa u skole ,vrtice ,fakultete , o pronalazenju nekog posla da ne govorim. Ti si jednostavno izolovan slucaj
u pravu si.. ja jesam izolovan slucaj.
nisi u pravu sto mislis da je meni nesto dato.. moja supruga ne radi. nije zato sto ne moze. dobijala je brdo ponuda. jednostavno ne mora raditi. ja sam samozaposlen. niko mi nije nista dao u zivotu.
ko ce meni u sarajevu nesto dati,a ja dolazim iz banjaluke?
kao, sarajlije su poznate po dobrodoslici "ovih 'tatrane".. :lol: .
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#56 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

anchius,

brak ti je najbolja opcija.
kao i operator, mozda nesto preko skole mozes izganjati? studentska viza i sl? ali to je tesko bez nekog novca.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#57 Re: Zivot u Austriji

Post by bosan »

Anchius wrote:Izgleda da sam sada tek shvatio da sam promasio ovu temu. Trebao sam postavljati pitanja na drugoj temi, takodje o Austriji. Mene ne zanima zivot ovih sto zive u Austriji i kako im Austrijanci ophode, posebno @Operater, ne zanima me njegov osobni zivot niti ubuduce nece jer njegov put ne moze posluziti drugima, bar ne meni, putovi su razliciti pa vjerujem da ce biti i moj takodje drugaciji a mozda i nece pa ce biti skoro isti onih koji trenutno odlaze. Mene ne zanima sam zivot u Austriji iako bi trebalo biti suprotno ali srecom dovoljno sam informisan, poznajem jezik i izabrao sam Austriju kao novi cilj. Mene jedino zanima jeste: kako dospjeti u Austriju! Ali ovdje ali ama bas nigdje ti niko nece reci kako to ide, step to step. To moras sam! Hvala Bogu imam dosta kontakata u Austriji, onda imam sanse.
Pa ako ti je prijatelj nasao posao valjda taj prijatelj zna i kako da dodjes tamo. Ako imas zvanje doktora ,inzinjera i sl. i naravno pod uslovom da trebaju te struke , onda imas sanse. Druga opcija je da se ozenis sa drzavljankom Austrije i to je to.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#58 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Anchius wrote:Izgleda da sam sada tek shvatio da sam promasio ovu temu. Trebao sam postavljati pitanja na drugoj temi, takodje o Austriji. Mene ne zanima zivot ovih sto zive u Austriji i kako im Austrijanci ophode, posebno @Operater, ne zanima me njegov osobni zivot niti ubuduce nece jer njegov put ne moze posluziti drugima, bar ne meni, putovi su razliciti pa vjerujem da ce biti i moj takodje drugaciji a mozda i nece pa ce biti skoro isti onih koji trenutno odlaze. Mene ne zanima sam zivot u Austriji iako bi trebalo biti suprotno ali srecom dovoljno sam informisan, poznajem jezik i izabrao sam Austriju kao novi cilj. Mene jedino zanima jeste: kako dospjeti u Austriju! Ali ovdje ali ama bas nigdje ti niko nece reci kako to ide, step to step. To moras sam! Hvala Bogu imam dosta kontakata u Austriji, onda imam sanse.
Po onom sto ja znam u austriju mozes doci da zivis na 3 nacina i evo ti ukratko step by step (da, kaze se step by step, a ne step to step :D ) koji su to nacini:

1.) Studentska viza: da bi dobio studentsku vizu moras biti redovni student u BiH, nakon toga se prijavis na jedan od fakulteta u austriji i ako ispunjavas uslove da te prime dobices studentsku vizu, ovi uslovi se iz godine u godinu mjenjaju pa kakva je sad situacija i sta se sve treba ispuniti ne znam, nekad prije jedini uslov je bio da si redovan student na nekom od priznatih bosanskih fakulteta, npr univerzitet u sarajevu.

Medjutim sa ovom opcijom dolazis da studiras a ne da radis, jer da bi produzavao vizu koja traje godinu dana moras ispuniti odredjene uslove na fakultetu a da bi ih ispunio moras logicno uciti, jednostavno receno moras studirati.

Nije suvisno i naglasiti da ce te jedan semestar studija kostati 750 eura, tacnije 744 eura tako da moras biti spreman samo za ovo godisnje izletiti 1500 eura. Kao sto rekoh gore, mnogo toga se izmjenilo od vremena kad sam ja dosao kao student i sad, npr u moje vrijeme studij se placao 15 eura po semestru, onda su prije par godina povecali na oko 350 eura, pa su poslednja 2 semestra bili to ponovo ukinuli i vratili na 15 eura ali su sad zato od ovog semestra uveli da se placa 750 eura.

2.) Radna viza: postoje dvije vrste radnih viza, sezonske radne vize i normalne radne vize. Sezonske radne vize imaju svoj rok trajanja i kako im samo ime kaze traju jednu sezonu ili manje. Ovdje se najcesce radi o onim najgorim i najtezim poslovima koje austrijanci nece da rade pa austrija dozvoljava da ljudi sa strane dodju i obave taj posao, nakon obavljenog posla, odnosno nakon isteka vize vracaju se u svoju domovinu

Normalna radna viza, eh ovu je prilicno tesko dobiti, da bi se dobila ova viza moras biti po zanimanju nesto sto austriji fali, ovdje se radi vecinom o zanimanjima VSS, a koliko se sjecam ti si frisko zavrseni sredjoskolac tako da ti i ovo otpada.

3.) Spajanje porodice: reklo bi se i najlaksa viza za dobiti ali i ovaj put je prilicno trnovit put :). Znaci ako nisi ozenjen i imas djevojku koja zivi u austriji i ima austrijsko drzavljanstvo i planirate da se vjencate i zivite zajedno onda je ovu vizu lako dobiti. Naravno uz pretpostavku da cete proci testiranja koja cete imati i jedno i drugo o tome koliko se poznajete, ali uz pretpostavku da ti je to stvarno djevojka i da ste stvarno na tom stadiju veze da se zelite vjencati, znaci poznajete se jako dobro, onda ovaj test nije problem.

Medjutim ako se bukvalno zelis vjencati za papire onda su ovi testovi nocna mora, teoretska sansa da se ovi testovi prodju naravno postoji, ali prakticno ona je jako mala i zato rekoh da je put trnovit :)

Ovo su legalni nacini za koje ja znam a vjerovatno i mnogi drugi kako se moze doci i zivjeti u austriji.

Sretno :)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#59 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Op3r4t0r wrote:
pirmin wrote:Bratee, u kojoj Austriji ti zivis, hocu i ja tamo?! :-D
:D
Pa bujrum dodji :D
Nije da sam ih nesto pozelio ali fino bi bilo opet sresti kojeg Austrijanca/-ku da malo prodivanimo.
Ovdje u Becu ih nema ni "zglave". :mrgreen:
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#60 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

pirmin wrote:Nije da sam ih nesto pozelio ali fino bi bilo opet sresti kojeg Austrijanca/-ku da malo prodivanimo.
Ovdje u Becu ih nema ni "zglave". :mrgreen:
:D :thumbup:

Bec je prica za sebe :-D
User avatar
agnostic_front
Posts: 6324
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#61 Re: Zivot u Austriji

Post by agnostic_front »

Op3r4t0r wrote:Nije suvisno i naglasiti da ce te jedan semestar studija kostati 750 eura, tacnije 744 eura tako da moras biti spreman samo za ovo godisnje izletiti 1500 eura. Kao sto rekoh gore, mnogo toga se izmjenilo od vremena kad sam ja dosao kao student i sad, npr u moje vrijeme studij se placao 15 eura po semestru, onda su prije par godina povecali na oko 350 eura, pa su poslednja 2 semestra bili to ponovo ukinuli i vratili na 15 eura ali su sad zato od ovog semestra uveli da se placa 750 eura.
http://studentpoint.univie.ac.at/en/fin ... tionality/

"If you are a citizen of one of the following countries you have to pay the tuition fee and the students' union fee (€ 380.86).

Bosnia and Herzegovina"
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#62 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

380 eura mozes kod nas zaraditi kao konobar.

i eto te u austriji.
Last edited by iamia on 19/02/2013 19:44, edited 1 time in total.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6324
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#63 Re: Zivot u Austriji

Post by agnostic_front »

Šta ti je, smiri se malo.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#64 Re: Zivot u Austriji

Post by iamia »

wtf ?
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#65 Re: Zivot u Austriji

Post by amazon »

pirmin wrote:
Op3r4t0r wrote:
pirmin wrote:Bratee, u kojoj Austriji ti zivis, hocu i ja tamo?! :-D
:D
Pa bujrum dodji :D
Nije da sam ih nesto pozelio ali fino bi bilo opet sresti kojeg Austrijanca/-ku da malo prodivanimo.
Ovdje u Becu ih nema ni "zglave". :mrgreen:
Ako malo bolje pogledas vidjeces da ih ima puno..pitanje gdje se ti kreces i sa kim se druzis..
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#66 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Op3r4t0r wrote:
Anchius wrote:Izgleda da sam sada tek shvatio da sam promasio ovu temu. Trebao sam postavljati pitanja na drugoj temi, takodje o Austriji. Mene ne zanima zivot ovih sto zive u Austriji i kako im Austrijanci ophode, posebno @Operater, ne zanima me njegov osobni zivot niti ubuduce nece jer njegov put ne moze posluziti drugima, bar ne meni, putovi su razliciti pa vjerujem da ce biti i moj takodje drugaciji a mozda i nece pa ce biti skoro isti onih koji trenutno odlaze. Mene ne zanima sam zivot u Austriji iako bi trebalo biti suprotno ali srecom dovoljno sam informisan, poznajem jezik i izabrao sam Austriju kao novi cilj. Mene jedino zanima jeste: kako dospjeti u Austriju! Ali ovdje ali ama bas nigdje ti niko nece reci kako to ide, step to step. To moras sam! Hvala Bogu imam dosta kontakata u Austriji, onda imam sanse.
Po onom sto ja znam u austriju mozes doci da zivis na 3 nacina i evo ti ukratko step by step (da, kaze se step by step, a ne step to step :D ) koji su to nacini:

1.) Studentska viza: da bi dobio studentsku vizu moras biti redovni student u BiH, nakon toga se prijavis na jedan od fakulteta u austriji i ako ispunjavas uslove da te prime dobices studentsku vizu, ovi uslovi se iz godine u godinu mjenjaju pa kakva je sad situacija i sta se sve treba ispuniti ne znam, nekad prije jedini uslov je bio da si redovan student na nekom od priznatih bosanskih fakulteta, npr univerzitet u sarajevu.

Medjutim sa ovom opcijom dolazis da studiras a ne da radis, jer da bi produzavao vizu koja traje godinu dana moras ispuniti odredjene uslove na fakultetu a da bi ih ispunio moras logicno uciti, jednostavno receno moras studirati.

Nije suvisno i naglasiti da ce te jedan semestar studija kostati 750 eura, tacnije 744 eura tako da moras biti spreman samo za ovo godisnje izletiti 1500 eura. Kao sto rekoh gore, mnogo toga se izmjenilo od vremena kad sam ja dosao kao student i sad, npr u moje vrijeme studij se placao 15 eura po semestru, onda su prije par godina povecali na oko 350 eura, pa su poslednja 2 semestra bili to ponovo ukinuli i vratili na 15 eura ali su sad zato od ovog semestra uveli da se placa 750 eura.

2.) Radna viza: postoje dvije vrste radnih viza, sezonske radne vize i normalne radne vize. Sezonske radne vize imaju svoj rok trajanja i kako im samo ime kaze traju jednu sezonu ili manje. Ovdje se najcesce radi o onim najgorim i najtezim poslovima koje austrijanci nece da rade pa austrija dozvoljava da ljudi sa strane dodju i obave taj posao, nakon obavljenog posla, odnosno nakon isteka vize vracaju se u svoju domovinu

Normalna radna viza, eh ovu je prilicno tesko dobiti, da bi se dobila ova viza moras biti po zanimanju nesto sto austriji fali, ovdje se radi vecinom o zanimanjima VSS, a koliko se sjecam ti si frisko zavrseni sredjoskolac tako da ti i ovo otpada.

3.) Spajanje porodice: reklo bi se i najlaksa viza za dobiti ali i ovaj put je prilicno trnovit put :). Znaci ako nisi ozenjen i imas djevojku koja zivi u austriji i ima austrijsko drzavljanstvo i planirate da se vjencate i zivite zajedno onda je ovu vizu lako dobiti. Naravno uz pretpostavku da cete proci testiranja koja cete imati i jedno i drugo o tome koliko se poznajete, ali uz pretpostavku da ti je to stvarno djevojka i da ste stvarno na tom stadiju veze da se zelite vjencati, znaci poznajete se jako dobro, onda ovaj test nije problem.

Medjutim ako se bukvalno zelis vjencati za papire onda su ovi testovi nocna mora, teoretska sansa da se ovi testovi prodju naravno postoji, ali prakticno ona je jako mala i zato rekoh da je put trnovit :)

Ovo su legalni nacini za koje ja znam a vjerovatno i mnogi drugi kako se moze doci i zivjeti u austriji.

Sretno :)
Nista novo.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#67 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Anchius wrote:Nista novo.
Pa sta bi ti? Da ti mi izmislimo toplu vodu? Da ti mozda kroz neke rupe u zakonima otkrijemo kako se mozes vec sutra spakovati i doci? Ili bi mozda da ti neko od nas posalje gotove papire?

To su ti nacini a ti ili ih mozes ispuniti ili ne, do tebe je.

Ja gotovana u pm, ja sam gora budala sto pisem ovo sve, imas google pa trazi i snalazi se.

:run:
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#68 Re: Zivot u Austriji

Post by Micaha »

Op3r4t0r wrote:
Anchius wrote:Nista novo.
Pa sta bi ti? Da ti mi izmislimo toplu vodu? Da ti mozda kroz neke rupe u zakonima otkrijemo kako se mozes vec sutra spakovati i doci? Ili bi mozda da ti neko od nas posalje gotove papire?

To su ti nacini a ti ili ih mozes ispuniti ili ne, do tebe je.

Ja gotovana u pm, ja sam gora budala sto pisem ovo sve, imas google pa trazi i snalazi se.

:run:
:D :D :D
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#69 Re: Zivot u Austriji

Post by bosan »

Op3r4t0r wrote:
Anchius wrote:Nista novo.
Pa sta bi ti? Da ti mi izmislimo toplu vodu? Da ti mozda kroz neke rupe u zakonima otkrijemo kako se mozes vec sutra spakovati i doci? Ili bi mozda da ti neko od nas posalje gotove papire?

To su ti nacini a ti ili ih mozes ispuniti ili ne, do tebe je.

Ja gotovana u pm, ja sam gora budala sto pisem ovo sve, imas google pa trazi i snalazi se.

:run:
A ,Bitte , Danke , nista to :D :D
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#70 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Op3r4t0r wrote:
Anchius wrote:Nista novo.
Pa sta bi ti? Da ti mi izmislimo toplu vodu? Da ti mozda kroz neke rupe u zakonima otkrijemo kako se mozes vec sutra spakovati i doci? Ili bi mozda da ti neko od nas posalje gotove papire?

To su ti nacini a ti ili ih mozes ispuniti ili ne, do tebe je.

Ja gotovana u pm, ja sam gora budala sto pisem ovo sve, imas google pa trazi i snalazi se.

:run:

Sve ovo sto si napisao moze biti korisno, ali sve je to vec poznato a vjerujem i mnogima, tako opet nista novo. Nemoj misliti da si dzaba napisao, lol. Nisam ni trazio da napisete o tome ali neka ste. Mozda nemate takav dojam ali ja cijenim sto ste napisali postove o tome. Samo mislim da su sve ove navedene opcije u zadnje vrijeme mnogo otezane, mnogo strozije. Studirati u Austriji nije skupo, vjeruj ja sam o tome mnogo puta razmatrao ali moji su uvijek protivili zbog novca cak se izbila i svadja, ali opet nije bas jeftino i naravno moras ispuniti brojne kriterijume za studij u Austriji i mjesecno je potrebno imati oko hiljadu eura.. Mogao bih raditi dok bih studirao ali opet nije dovoljno zbog toga sto je radno vrijeme ograniceno i sto su poslovi za studente mozda slabo placeni i nedovoljno da se pokrpe cijele troskove pa opet moras traziti novce od svojih sto ja ne bih volio. Osim toga, postoji jedan i glavni uvjet koji mrzim a to je prvo upisati na fakultet ovdje u BiH a ja to zelim izbjeci. Upises ovdje i ako ne uspijes prebaciti se vani onda si se zaglavio ovdje sljedecih cetiri godina, to je zato. No ko je kriv, takva su pravila. Ne znam da li se isplati proci kroz sve ove muke. Volio bih da sam malo hrabriji. Volio bih da ponovo razmatram ali nemam vise snage.

Sto se tice odlaska putem zenidbe, mnogi od mojih prijatelja (ne mislim na onog istog o kome smo raspravljali) su upravo otisli na ovaj nacin, koliko sam samo puta bio svjedok da su mnogi mladi odlazili odmah poslije vjencanje da je to nevjerovatno. Ali ja nisam u tome vjerovao. Ovo moze biti prilika samo za one koje su jako drustvene, oni s lakocom nadje curu iz vanka, odlaze i vjencaju se tamo i ostaju. A ja nisam neki drustveni tip. Evo neki su ovdje pisali da je i ovo opet strozije, 'sve pod lupom'. Ne znam. Evo ja pokusavam naci neku curu iz inostranstva, neka mi srece bude.

Sve o radnoj dozvoli si upravu, kao sto rekoh ja imam brojne kontakte u Austriji koji ce raditi na tome da mi pokusaju pomoci, pod uvjetom da polozim njemacki sto cu uskoro. Kako god, ja se uvijek drzim onoga: necu vjerovati dok ne vidim, tj. dok se nogom ne krocim na tlo Austrije. Ostaje mi samo nadati se i istovremeno sam pokusati traziti nesto za mene.

Ako imas jos ideje da napises, slobodno pisi! Mozes mi poslati na pp.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#71 Re: Zivot u Austriji

Post by bosan »

Budi uporan u svim opcijama. Da vidis samo koji su delegati uspjeli doci , ne znaju na nas jezik dvije sastaviti a kamoli na njemacki ili engleski al jebiga ozenili se nekako. Dal su zapisi ili grah ,kasike nemam pojma. Znaci cura il fakultet. Ja bi ti preporucio ovo drugo ,pa valjda dok budes studiro upoznaces kakvu zeMsku :D
Otiso ne otiso uci neki strani jezik ,uvijek ce trebati. Puno srece ti zelim :thumbup:
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#72 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

@Anchius

Samo bih se jos malo nadovezao na ovu pricu o studentskoj vizi jer o radnoj i zenidbenoj se nema sta reci, jednostavno je, nadjes ili posao ili zenu i to je to :)

Sto se tice studentske vize, posto sam s njom i najbolje upoznat, to ti zavisi samo do tebe, tu imas opciju da prvenstveno dodjes radi studiranja ili prvenstveno radi ostajanja i zivota ovdje a mislim da tebe ovo drugo vise zanima. U prvoj opciji bi covjek trebao upisati nesto sto ga zanima. U drugoj opciji upises ono najlakse, ono sto nema prijemnog ispita ni dole ni ovdje i jednostavno s tom opcijom da si upisan i dole i ovdje imas pravo da dvije godine ides na kurs njemackog jezika i u te dvije godine neces morati ispunjavati nikakve uslove na fakultetu jer ustvari i neces jos biti da kazem zvanicni student dok ne obavis jezik. Nakon dvije godine se polaze njemacki jezik ali test je jako lagan i polozi ga bar 90% ljudi i s tim testom dobijas vizu na jos godinu dana.

Znaci, prvo imas dvije godine kursa njemackog jezika, nekad u moje vrijeme taj kurs je bio svaki dan po par sati, sad je smanjen na svega sat i po i to cini mi se svega 3 puta sedmicno. A onda ako polozis kurs dobijas jos jednu vizu na godinu dana i u to vrijeme te niko nece nista pitati, ne moras otici na fakultet niti jednom :)

Znaci imas fakticki 3 godine vremena u kojima mozes da radis, nekad se u moje vrijeme sa studentskom vizom moglo raditi samo ograniceno i zaradjivati do 350 eura, vise to nije slucaj i sad mozes raditi i puno radno vrijeme ako ti obaveze dopustaju, a dopustaju jer bi fakticki imao kursa njemackog jezika 4 i po sata sedmicno i ostalo bio slobodan.

Npr jedna moja poznanica ide na kurs i radi puno radno vrijeme u jednom domu za stare ljude, u bosni je zavrsila medicinsku skolu.

I ono najbitnije, u ove 3 godine imas i priliku i mogucnost da upoznas neku curu ovdje i da tu ostanes. Otvorene su ti i druge mogucnosti i puno su lakse nego kad si u bosni a to je trazenje posla i ganjanje radne vize, puno je to lakse kad si ovdje nego kad si dole i cekas da ti to neko uradi za tebe. Pa cak i kad isteknu te 3 godine, a ti npr niti si se ozenio niti nasao neki posao, a nisi ni na fakultet isao i nisi skupio odredjene bodove potrebne da bi produzio vizu, cak i tad se izmajmunise da u najmanju ruku produzis bar jos jednu vizu kroz pricu kako ti je to strani jezik, nisi se jos uklopio itd i za tu prvu sljedecu vizu imaju uvijek razumjevanja tako da umjesto 3 imas ustvari 4 godine. Eh ako se ne snadjes nakon te 4 godine onda je teze izganjati da ti ponovo daju studentsku vizu i odredjeni oni ne snalazljivi studenti se moraju vratiti nazad i onda kad dodju u bosnu pricaju kako austrija ne valja i kako su jedva cekali da se vrate :D


Bitno za napomenuti je to da ovo sto ti ja pisem su informacije koje vrijede za Graz i kanton Steiermark, u Austriji ima vise kantona i cesto u odredjenim oblastima svaki kanton ima zakone za sebe koji se mogu uveliko razlikovati jedni od drugih
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#73 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Op3r4t0r wrote:@Anchius

Samo bih se jos malo nadovezao na ovu pricu o studentskoj vizi jer o radnoj i zenidbenoj se nema sta reci, jednostavno je, nadjes ili posao ili zenu i to je to :)

Sto se tice studentske vize, posto sam s njom i najbolje upoznat, to ti zavisi samo do tebe, tu imas opciju da prvenstveno dodjes radi studiranja ili prvenstveno radi ostajanja i zivota ovdje a mislim da tebe ovo drugo vise zanima. U prvoj opciji bi covjek trebao upisati nesto sto ga zanima. U drugoj opciji upises ono najlakse, ono sto nema prijemnog ispita ni dole ni ovdje i jednostavno s tom opcijom da si upisan i dole i ovdje imas pravo da dvije godine ides na kurs njemackog jezika i u te dvije godine neces morati ispunjavati nikakve uslove na fakultetu jer ustvari i neces jos biti da kazem zvanicni student dok ne obavis jezik. Nakon dvije godine se polaze njemacki jezik ali test je jako lagan i polozi ga bar 90% ljudi i s tim testom dobijas vizu na jos godinu dana.

Znaci, prvo imas dvije godine kursa njemackog jezika, nekad u moje vrijeme taj kurs je bio svaki dan po par sati, sad je smanjen na svega sat i po i to cini mi se svega 3 puta sedmicno. A onda ako polozis kurs dobijas jos jednu vizu na godinu dana i u to vrijeme te niko nece nista pitati, ne moras otici na fakultet niti jednom :)

Znaci imas fakticki 3 godine vremena u kojima mozes da radis, nekad se u moje vrijeme sa studentskom vizom moglo raditi samo ograniceno i zaradjivati do 350 eura, vise to nije slucaj i sad mozes raditi i puno radno vrijeme ako ti obaveze dopustaju, a dopustaju jer bi fakticki imao kursa njemackog jezika 4 i po sata sedmicno i ostalo bio slobodan.

Npr jedna moja poznanica ide na kurs i radi puno radno vrijeme u jednom domu za stare ljude, u bosni je zavrsila medicinsku skolu.

I ono najbitnije, u ove 3 godine imas i priliku i mogucnost da upoznas neku curu ovdje i da tu ostanes. Otvorene su ti i druge mogucnosti i puno su lakse nego kad si u bosni a to je trazenje posla i ganjanje radne vize, puno je to lakse kad si ovdje nego kad si dole i cekas da ti to neko uradi za tebe. Pa cak i kad isteknu te 3 godine, a ti npr niti si se ozenio niti nasao neki posao, a nisi ni na fakultet isao i nisi skupio odredjene bodove potrebne da bi produzio vizu, cak i tad se izmajmunise da u najmanju ruku produzis bar jos jednu vizu kroz pricu kako ti je to strani jezik, nisi se jos uklopio itd i za tu prvu sljedecu vizu imaju uvijek razumjevanja tako da umjesto 3 imas ustvari 4 godine. Eh ako se ne snadjes nakon te 4 godine onda je teze izganjati da ti ponovo daju studentsku vizu i odredjeni oni ne snalazljivi studenti se moraju vratiti nazad i onda kad dodju u bosnu pricaju kako austrija ne valja i kako su jedva cekali da se vrate :D


Bitno za napomenuti je to da ovo sto ti ja pisem su informacije koje vrijede za Graz i kanton Steiermark, u Austriji ima vise kantona i cesto u odredjenim oblastima svaki kanton ima zakone za sebe koji se mogu uveliko razlikovati jedni od drugih
Dobar post :thumbup:

Samo da vidim da li sam razumio, ja cu za par mjeseca trebati poloziti njemacki, da li cu ipak svejedno trebati ici na kurs na dvije godine ili si htio reci da idem na kurs da bih mogao iskoristiti dvije godine da ostanem, duze nego kada bih odmah poceo studirati? Ne mogu se sjetiti koji fakultet nema prijemnog i ovdje i gore (Austrija), koliko znam skoro svaki fakultet ima prijemnoga. Ali vidjecu ponovo.

Nisam znao da sada se moze raditi puno radno vrijeme, otkada su se pravila promijenila? Ako je istina, onda odlicno ovako bih se mogao financirati na neko vrijeme dok se bolje ne snadjem, tj. dok ne nadjem bolji posao i time bih opet produzio vizu. Mnoge mogucnosti su otvorene.

Ja sam jednom pokusao u Holandiji i u Ceskoj da dobijem stipendiju za studij ali nijednom nisam uspio no zato ih nisam ni u jednom trenutku blatio, dapace cak ih branim. Ne krivim ove zemlje jer ih postujem, ako nekoga krivim onda je to politika ili birokracija zbog sve strozih pravila i dezinformacije. Tako da ne mora znaciti da cu blatiti Austriju ako ne uspijem. :D A vjerujem da cu uspjeti, jer cu bolje znati jezik, vise poznajem ljudi i sto Austrija nije daleko od BiH. Svi su mi savjetovali da odem u Austriju preko studentske vize tako da prvo upisem ovdje sto sam ja izbjegao.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#74 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Anchius wrote:Dobar post :thumbup:

Samo da vidim da li sam razumio, ja cu za par mjeseca trebati poloziti njemacki, da li cu ipak svejedno trebati ici na kurs na dvije godine ili si htio reci da idem na kurs da bih mogao iskoristiti dvije godine da ostanem, duze nego kada bih odmah poceo studirati? Ne mogu se sjetiti koji fakultet nema prijemnog i ovdje i gore (Austrija), koliko znam skoro svaki fakultet ima prijemnoga. Ali vidjecu ponovo.

Nisam znao da sada se moze raditi puno radno vrijeme, otkada su se pravila promijenila? Ako je istina, onda odlicno ovako bih se mogao financirati na neko vrijeme dok se bolje ne snadjem, tj. dok ne nadjem bolji posao i time bih opet produzio vizu. Mnoge mogucnosti su otvorene.

Ja sam jednom pokusao u Holandiji i u Ceskoj da dobijem stipendiju za studij ali nijednom nisam uspio no zato ih nisam ni u jednom trenutku blatio, dapace cak ih branim. Ne krivim ove zemlje jer ih postujem, ako nekoga krivim onda je to politika ili birokracija zbog sve strozih pravila i dezinformacije. Tako da ne mora znaciti da cu blatiti Austriju ako ne uspijem. :D A vjerujem da cu uspjeti, jer cu bolje znati jezik, vise poznajem ljudi i sto Austrija nije daleko od BiH. Svi su mi savjetovali da odem u Austriju preko studentske vize tako da prvo upisem ovdje sto sam ja izbjegao.
Da, razumio si, ti kad dodjes ovamo radis test njemackog, ako ga polozis mozes odmah poceti studirati i to je dobro za one koji stvarno planiraju studirati da ne gube vrijeme, ali nije dobro za one koji planiraju raditi medju kojima bi bio i ti tako da bi ti na tom testu trebao se potpisati, upisati neke najjednostavnije stvari ako ih znas ali minimalno 70% testa ostaviti praznog.

U austriji rijetko koji fakultet ima prijemni, najcesce su to oni najtezi fakulteti tipa medicine. Dobra varijanta (i znam da je studenti koriste) bi bila upisati dole nesto vezano za jezike i onda se s tim ovdje upises na fakultet za prevodica npr njemackog, bosanskog i engleskog jezika, uvijek je varijanta 3 jezika. S ovom varijantom za razliku od drugih varijanti dobijas jos jedan bonus a to je kad ti isteknu prve 4 godine da bi po potrebi dobio opet novu vizu odes na svom fakultetu polozis ispite bosanskog jezika sa prve godine i skupis poene za vizu, a ispit radis zajedno sa austrijancima i pitanja su tipa ja se _______ Anchius gdje ti dopunis zovem, ako pada snijeg godisnje doba je ______ pa ti upises zima, znaci ispit u kojem se provjerava koliko austrijanci razumiju bosanski a za nas je smjesan ali sto je najbitnije donosi poene.

Ovo znam jer u austriji skoro bilo sta da studiras kroz studij moras skupiti odredjene poene "opsteg obrazovanja" tako da mozes polagati bilo sta sto nema direktne veze s tvojim fakultetom pa sam i ja sa medicine da nebi gubio vrijeme na nesto drugo, npr da idem uciti svirati violinu :), isao i polagao ove ispite bosanskog jezika. Ja sam polagao ispite i sa prve i sa druge godine jer su smjesni.

Pravila su se promjenila prije cini mi se dvije godine, ne znam tacno, ali znam da sad studenti mogu da rade puno vrijeme, odnosno siguran sam da studenti koji su dole zavrsili medicinsku skolu (bez obzira sta su upisali da dole studiraju i sta su upisali ovdje da studiraju) ovdje rade po starackim domovima, bolnicama jer sam ih licno sretao na poslu
Anchius
Posts: 71
Joined: 16/02/2009 17:12

#75 Re: Zivot u Austriji

Post by Anchius »

Op3r4t0r wrote:Da, razumio si, ti kad dodjes ovamo radis test njemackog, ako ga polozis mozes odmah poceti studirati i to je dobro za one koji stvarno planiraju studirati da ne gube vrijeme, ali nije dobro za one koji planiraju raditi medju kojima bi bio i ti tako da bi ti na tom testu trebao se potpisati, upisati neke najjednostavnije stvari ako ih znas ali minimalno 70% testa ostaviti praznog.

U austriji rijetko koji fakultet ima prijemni, najcesce su to oni najtezi fakulteti tipa medicine. Dobra varijanta (i znam da je studenti koriste) bi bila upisati dole nesto vezano za jezike i onda se s tim ovdje upises na fakultet za prevodica npr njemackog, bosanskog i engleskog jezika, uvijek je varijanta 3 jezika. S ovom varijantom za razliku od drugih varijanti dobijas jos jedan bonus a to je kad ti isteknu prve 4 godine da bi po potrebi dobio opet novu vizu odes na svom fakultetu polozis ispite bosanskog jezika sa prve godine i skupis poene za vizu, a ispit radis zajedno sa austrijancima i pitanja su tipa ja se _______ Anchius gdje ti dopunis zovem, ako pada snijeg godisnje doba je ______ pa ti upises zima, znaci ispit u kojem se provjerava koliko austrijanci razumiju bosanski a za nas je smjesan ali sto je najbitnije donosi poene.

Ovo znam jer u austriji skoro bilo sta da studiras kroz studij moras skupiti odredjene poene "opsteg obrazovanja" tako da mozes polagati bilo sta sto nema direktne veze s tvojim fakultetom pa sam i ja sa medicine da nebi gubio vrijeme na nesto drugo, npr da idem uciti svirati violinu :), isao i polagao ove ispite bosanskog jezika. Ja sam polagao ispite i sa prve i sa druge godine jer su smjesni.
Zelis reci da se pretvaram da ne znam njemacki iako u stvarnosti znam? :D Mislim, nije losa ideja ali varati malo se bojim da me ne uhvate sa stecenom diplomom, lol. :D

Zivim u malom gradu, nema puno fakulteta, najlaksi je pedagoski a ti si spomenuo nesto vezano za jezike pa bih onda trebao tu upisati, zar ne? Ovo sa ispitom kod nas je stvarno smijesno.

Zaboravio sam pitati, mislim da sam malo zakasnio da upisem kao redovan student, da li ce to utjecati?
Post Reply