Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#426 Re: Zivot u Austriji

Post by Zviz »

fatality wrote:
Zviz wrote:Rijec je o rodjenim austrijacima ne o dosljama prve ili druge generacije.
pa gdje sam ja spomenuo da mislim na doslje ? gledao sam x reportaza gdje ljudi iz danske, svicarske idu u neku drugu zemlju "trbuhom za kruhom" sto bi se reklo. Ne vidim razlog zasto se takvo sto ne bi i u austriji desavalo. Ali sad kriviti sistem ili drzavu za to sto ja nisam uspio mislim da je malo pretjerano ... .
Kao sto rekoh, meni kao "doslji" na zemlji nije nigdje lijepo kao u Becu, imam sve sto mi treba, grad prelijep, multikulturan, ma sve tip top , i ne bih nikad otisao odavdje (naravno ako me nuzda ne natjera :D)

Sta da ti kazem :D Nije meni bec cemu - previse stranaca.
FemaleMe
Posts: 239
Joined: 29/03/2012 22:29

#427 Re: Zivot u Austriji

Post by FemaleMe »

Kako dobiti posao u Austriji i pokusati ostati zivjeti tamo. Nisam NAZALOST medicniski radnik/sestra, ima li dr nekih mogucnosti?
User avatar
slobodann
Posts: 203
Joined: 20/05/2012 10:32

#428 Re: Zivot u Austriji

Post by slobodann »

FemaleMe wrote:Kako dobiti posao u Austriji i pokusati ostati zivjeti tamo. Nisam NAZALOST medicniski radnik/sestra, ima li dr nekih mogucnosti?
Pa nisu samo medicinske sestre deficitarna zanimanja, ima ih niz, ukoliko nije rijec o visoko "strucnom" zanimanju, onda su to najcesce zanimanja koja ne zele da rade Austrijanci.

Procjene, bazirane na ekonomskom stanju u EU 2008, govore da će Evropska unija u sledećih 37 godina, do 2050. uposliti 56 miliona migranata na tržištu rada.
AlicS
Posts: 62
Joined: 01/06/2013 00:31

#429 Re: Zivot u Austriji

Post by AlicS »

Imam jedno pitanje i molim odgovor od upucenih ...Danas sam bila u Arbeitsamt - u Prijavila se i odma su mi dali neki letak gdje se moram javiti da vide koju ce mi skolu priznati iz Bosne ...To je centar za savjetovanje stranaca....i priznavanje diploma..Da li neko zna ,kako to ovdje ide..Kako priznaju nasu srednju cetvrogodisnju skolu ovdje i da li je uopste priznaju?tacnije ekonomsko tehnicku ..Hvalaa
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#430 Re: Zivot u Austriji

Post by Zviz »

AlicS wrote:Imam jedno pitanje i molim odgovor od upucenih ...Danas sam bila u Arbeitsamt - u Prijavila se i odma su mi dali neki letak gdje se moram javiti da vide koju ce mi skolu priznati iz Bosne ...To je centar za savjetovanje stranaca....i priznavanje diploma..Da li neko zna ,kako to ovdje ide..Kako priznaju nasu srednju cetvrogodisnju skolu ovdje i da li je uopste priznaju?tacnije ekonomsko tehnicku ..Hvalaa
Dok god ne savladas jezik kako treba negine ti da radis neke ljeve poslove. Sa BA si dosta ogranicen u Austriji a da neprisam jos samo sa srednjom, ako ne namjeravas upisati neki fakultet - iskreno receno i nekonta sto ti treba priznavanje srednje skole. Na kraju krajeva drzavnoj kasi je u dzep - jedino aki nisu poceli sve dabza da rade po institucijama.
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#431 Re: Zivot u Austriji

Post by Bilki »

AlicS wrote:Imam jedno pitanje i molim odgovor od upucenih ...Danas sam bila u Arbeitsamt - u Prijavila se i odma su mi dali neki letak gdje se moram javiti da vide koju ce mi skolu priznati iz Bosne ...To je centar za savjetovanje stranaca....i priznavanje diploma..Da li neko zna ,kako to ovdje ide..Kako priznaju nasu srednju cetvrogodisnju skolu ovdje i da li je uopste priznaju?tacnije ekonomsko tehnicku ..Hvalaa
ako su te uputili na waff, onda ces od njih dobiti sve potrebne informacije, o priznavanju diplome, doskolovavanju, nostrifikaciji, o tome kako ti mogu pomoci, samo mogu reci da jako dobro rade svoj posao
http://www.waff.at/html/index.aspx?page ... me&mid=337
AlicS
Posts: 62
Joined: 01/06/2013 00:31

#432 Re: Zivot u Austriji

Post by AlicS »

Uputili su me na beratungszentrum für migranten und migrantionnen...anlaufstelle für Personen mit im Ausland erworbenen kualifikationen AST nadam se da sam dobro prepisala :-D znam odprilike kako to ide diplomirala sam ,ali nebi sada isla na odbranu ili polaganje dodatni ispita,znaci,znam za polaganje dodatni ispita al mislila sam da li neko zna kako to ide samo sa srednjom skolom jer je ona grund tj baza valjda je bosanska srednja priznata u svim zemljama ima maturu pa nju bi trebalo lakse prevest jer sa njom se gotovo svugdje mogu upisati fakulteti...pa sam mislila da li neko zna priznaju li nju ovdje. ?tj u kom rangu bi nasa srednja od 4 godine bila sa nekom ovdje skolom...
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#433 Re: Zivot u Austriji

Post by Bilki »

nebih ti puno znao reci oko srednje skole, pogotov ekonomske :sad:
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#434 Re: Zivot u Austriji

Post by richa »

Najbolje da posaljes upit Enic Naric administraciji pri ministarstvu za nauku i istrazivanje (Bundesministerium für Wissenschaft und Forschung). Oni ce ti sve fino detaljno objasniti sta i kako.
Pa kad zavrsis podijeli iskustvo sa svima nama ovdje, ako ti ne predstavlja problem. ;-)
AlicS
Posts: 62
Joined: 01/06/2013 00:31

#435 Re: Zivot u Austriji

Post by AlicS »

Ok hvala puno. Zvala sam i dobila termin iducu sedmicu pa cu vidjeti sta ce mi reci, svakao da se javim. Pozz
talex
Posts: 5
Joined: 02/02/2014 23:55

#436 Re: Zivot u Austriji

Post by talex »

Op3r4t0r wrote:Ova tema je specificna, ima svoj jasno definisan naslov i posto se radi o za onog koga zanima nekim bitnim zivotnim stvarima ja sam pokusao sa neke svoje tacke gledista da napisem neke stvari tako da onaj koga uopste zanima ova tema i ima sta da procita ako mu se cita, a onaj koga tema ne zanima vec u naslovu moze vidjeti o cemu se radi i jednostavno preskociti kako temu tako i moje dugometrazne postove :) :D
oeprator-e :) ja bih prvo da te pohvalim bar sa ovim kamentarom sto si napisao kako si napustio Bosnu i preselio u Austriju od tvog skolovanja itd... potpuno se slazem sa svim napisanim. Bosna je nama draga nasa, lijepa, volimo je, ali trenutno nam ne pruza ono sto nam pruzaju druge naprednije drzave.
Stoga ja imam jedno pitanje vezano za temu "bjezanja" iz nase nam drage BiH. Nadam se da ces mi znat nesto o tome reci.
Trenutno sam zaposlen kao Zavarivač u slovenskoj firmi, i ubrz punim pet godina boravka, sto znaci da ulaskom u sestu dobivam stalno boravak. Zanima me sad dali ja sa tim slovenskim stalnim boravkom, mogu da se zaposlim u austrijskoj firmi i tako vremenom aBd steknem pravo na aistrijski boravak ili drzavljanstvo, ali to mi sad ne igra bitnu ulogu jos, binije mi je da nadzem posao, i da budem tu sa porodicom.
l.p.
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#437 Re: Zivot u Austriji

Post by Bilki »

sticanjem stalnog boravka u sloveniji, ne stices pravo slobodnog pristupa trzistu rada u drugim drzavama
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#438 Re: Zivot u Austriji

Post by Zviz »

Sa stalim boravkom u Sloveniji kao drzavljan neke 10 drzave mozes u Austrij da gujicu oteres. Izvini, ali tako je. Mozes poslje godinu dana boravka, kako sam cuo, da preko Slovenacke firme ides vani raditi (za njih), i to je to. Jedina drzava koja ti dopusta da radis odmah je Danska ali samo do 70-90 dana po nekim uslovima i zavisi o kojoj struci je rijec itd.
talex
Posts: 5
Joined: 02/02/2014 23:55

#439 Re: Zivot u Austriji

Post by talex »

Samo provjeravam informacije, jer sam cuo da moze, ali opet planiram otici u arbeitsamt da tacno znam kakva imam prava. Ja sam vec zaposlen u slovenskoj firmi,i preko nje radim po Njemackoj i u Austriji sam radio, te Norveskoj, Holandiji, Belgiji, Svicarskoj. Znaci preko slovesnske firme mogu sigurno. A zanimalo me samo ovo sa posjedovanjem stalnog boravka jedne od zemalja EU.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#440 Re: Zivot u Austriji

Post by Zviz »

talex wrote:Samo provjeravam informacije, jer sam cuo da moze, ali opet planiram otici u arbeitsamt da tacno znam kakva imam prava. Ja sam vec zaposlen u slovenskoj firmi,i preko nje radim po Njemackoj i u Austriji sam radio, te Norveskoj, Holandiji, Belgiji, Svicarskoj. Znaci preko slovesnske firme mogu sigurno. A zanimalo me samo ovo sa posjedovanjem stalnog boravka jedne od zemalja EU.

Razlika izmedju stalnog i orgarnicenog boravna, je da na ogranicemon iams datum a na stalnom nemas datum, da znas kad ti istece, no pravne razlike kao tako nema. Istam sa jednim i drugim iste uslove. Znaci ko ima ogranicenu ili stalnu su 100% jednakopravni jeda drugoj sa razlikom na rok. Ti sad da dodjes na sonovu slovenacke "stale" boravisne dozvole, te da te uhvate, ponistili bi ti je ovdje, udarili u pasos zabranu ulaska u Danska pa cak i EU. I deportovali te nazad u BiH. Ne u Sloveniju. Znaci samo preko firme i nista vise - gdje postoji garant.
talex
Posts: 5
Joined: 02/02/2014 23:55

#441 Re: Zivot u Austriji

Post by talex »

Ok. Hvala na informacijama. Onda sljedeci moj korak je otvaranje firme, nesto kao sapostalni poduzetnik i na ugovor sa nekom austrijskom firmom, i tako imam posao u Austriji a i dalje mi boravak slovenski, pa tako gurat do 10 godina boravka u sloveniji kad imam pravo na slovensko drzavljanstvo.EH sad ne znam kakav je zakon sto se tice prelaska drzavljana EU iz jednu u drugu drzavu?
Aleksandar MK
Posts: 22
Joined: 15/01/2014 14:50

#442 Re: Zivot u Austriji

Post by Aleksandar MK »

Op3r4t0r wrote:
Anchius wrote:
Cybernetic wrote:
Uzmemo li da je neka prosjecna plata tih slabije placenih poslova tipa cistaca, trgovaca, frizera nekih 1000-1200 eura, na mom poslu cistacice npr imaju 1200 eura, onda mozes skontati da ces ti za jednu trecinu biti placen jos manje.

Uporedis li to s bosnom gdje radnica u prodavnici ima platu nekih 500 maraka ti bi radio za nekih 300-350 maraka. S tim da je i svaki pocetak tezak i iziskuje dodatne neplanirane troskove i moras biti spreman i na to. Primjera radi ako ti na poslu traze potvrdu o nekaznjavanju ona je nekih 30 eura i na takve stvari se zna izvuci finih para.
Jel' to bruto, ili neto iznos što si naveo?
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#443 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

talex wrote:
Op3r4t0r wrote:Ova tema je specificna, ima svoj jasno definisan naslov i posto se radi o za onog koga zanima nekim bitnim zivotnim stvarima ja sam pokusao sa neke svoje tacke gledista da napisem neke stvari tako da onaj koga uopste zanima ova tema i ima sta da procita ako mu se cita, a onaj koga tema ne zanima vec u naslovu moze vidjeti o cemu se radi i jednostavno preskociti kako temu tako i moje dugometrazne postove :) :D
oeprator-e :) ja bih prvo da te pohvalim bar sa ovim kamentarom sto si napisao kako si napustio Bosnu i preselio u Austriju od tvog skolovanja itd... potpuno se slazem sa svim napisanim. Bosna je nama draga nasa, lijepa, volimo je, ali trenutno nam ne pruza ono sto nam pruzaju druge naprednije drzave.
Stoga ja imam jedno pitanje vezano za temu "bjezanja" iz nase nam drage BiH. Nadam se da ces mi znat nesto o tome reci.
Trenutno sam zaposlen kao Zavarivač u slovenskoj firmi, i ubrz punim pet godina boravka, sto znaci da ulaskom u sestu dobivam stalno boravak. Zanima me sad dali ja sa tim slovenskim stalnim boravkom, mogu da se zaposlim u austrijskoj firmi i tako vremenom aBd steknem pravo na aistrijski boravak ili drzavljanstvo, ali to mi sad ne igra bitnu ulogu jos, binije mi je da nadzem posao, i da budem tu sa porodicom.
l.p.
Hvala :)

Sa stalnim boravkom kojeg ces dobiti u Sloveniji se nazalost ne mozes zaposliti u Austriji, druga prica bi bila da ti imas drzavljanstvo ali stalni boravak ti nece puno pomoci.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#444 Re: Zivot u Austriji

Post by Op3r4t0r »

Aleksandar MK wrote:Jel' to bruto, ili neto iznos što si naveo?
To je neto iznos, kada ti neko prica o austrijskim platama vecinom se prica o neto iznosu jer ovdje malo koga zanima bruto iznos, dok je npr u svicarskoj obrnuto, tamo je obicaj pisati iznos u bruto plati
Aleksandar MK
Posts: 22
Joined: 15/01/2014 14:50

#445 Re: Zivot u Austriji

Post by Aleksandar MK »

Pa, odlično... nije sad da ćeš se sa tim novcem obogatiti, ali možeš sasvim lijepo živjeti. Daleko bolje nego 12 neisplaćenih plata od 400 maraka u Bosni. :lol:
Aleksandar MK
Posts: 22
Joined: 15/01/2014 14:50

#446 Re: Zivot u Austriji

Post by Aleksandar MK »

Jedna mi stvar strašno smeta kod mnogih ljudi. Idu vani da rade i odmah hoće neki extra stan u centru Minhena... ne kontam. Ako živiš sam i garsonjera van centra od 20 kvadrata je super stvar. Barem meni...
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#447 Re: AW: Zivot u Austriji

Post by newlevel »

Aleksandar MK wrote:Jedna mi stvar strašno smeta kod mnogih ljudi. Idu vani da rade i odmah hoće neki extra stan u centru Minhena... ne kontam. Ako živiš sam i garsonjera van centra od 20 kvadrata je super stvar. Barem meni...
Sta fali i cimmere imati dok se ne ozenis ? Ali jok !
Sent from my Nokia 3310
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#448 Re: Zivot u Austriji

Post by Brkooo »

.
plavi balon
Posts: 12
Joined: 24/05/2013 11:28

#449 Re: Zivot u Austriji

Post by plavi balon »

Pozdrav svima,

molim korisnike foruma na ovoj i sličnim temamam, koji imaju slična iskustva ili svojim boravkom i životom u Austriji mogu dati neki koristan savjet, da nam pomognu!
Suprug mi je dobio crveno-bijelu-crvenu vizu još u decembru prošle godine,ali nažalost da danas nije počeo raditi kod poslodavca, koji je garantovao za njega prilikom apliciranja za crveno-bijelu-crvenu vizu (ispunio zahtjev i dao garanciju da će ga zaposliti kao deficitarnu radnu snagu-riječ je o Austrijancu).Stalno nalazi neke izgovore,nije ga odbio,ali mu prolazi dragocjeno vrijeme,jer valjda mora raditi najmanje 8 mjeseci sa crveno-bijelom-crvenom vizom,da bi nekada u budućnosti stekao pravo za crveno-bijelu-crvenu PLUS vizu.Šta da radimo,vrijeme prolazi,imamo li pravo dosadjivati mu da ga konačno primi na posao ili će mu ta viza nažalost biti osudjen ana propast.Suvišno je pričati o tome šta smo sve prošli dok nije dobio radnu vizu,potpuna agonija je to bila :sad: .Šta sve ljudi ne rade da dobiju vizu?!Mi smo uspjeli h Bogu,ali šta sada,ima li iko predstavu šta bi sada mogli da uradimo?
Hvala puno!!!
Aleksandar MK
Posts: 22
Joined: 15/01/2014 14:50

#450 Re: AW: Zivot u Austriji

Post by Aleksandar MK »

newlevel wrote:
Aleksandar MK wrote:Jedna mi stvar strašno smeta kod mnogih ljudi. Idu vani da rade i odmah hoće neki extra stan u centru Minhena... ne kontam. Ako živiš sam i garsonjera van centra od 20 kvadrata je super stvar. Barem meni...
Sta fali i cimmere imati dok se ne ozenis ? Ali jok !
Sent from my Nokia 3310
Opljačkaće te, iznabadati nožOm, isjeckati na komade i baciti u kontAjner. :run:

:-D
Post Reply