Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2951 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

mufa1 wrote: 01/04/2023 13:04
Mr.Sojic wrote: 01/04/2023 07:58

Turske radnje izbjegavam, cistoca im je upitna :(

Edit: U onaj Etsan kad se udje vidi se da je radnja okrecena nekada 1943, a roba slozena ili obrisana 1944 godine :lol:

Tu kupujem samo sto je u foliji, ljuski ili konzervi :lol:

Apsolutno se slažem sa napisanim, ja kad trebam proći pored turske radnje ( Gries ili Lend), ja predjem na drugu stranu ulice, haj sto je unutra prljavo i neuredno, nego i ispred radnje zapogane ulicu i poredaju one tezge da faktički ne možeš proći...
Međutim kod dermana je stvarno drugačije, i kompletna radnja je ogromna i fino posložena, bez onog njihovog klasičnog nabacivanja, a naš zemo stvarno održava maksimalno dio gdje su mesni proizvodi.. ovo im je par slika sa google recenzija..


Image
Image
Image
Hvala za info :thumbup: :bih:

"Naseg zemu" obiiiiilazim u sirokom luuuku :lol:

Danas isao sa jaranom, obi, ikea, Dens... i kaze da je imao skoro pa isto iskustvo.

Bolji je koMpir iz zara nego "nas" zemo i zemin loj:-)


🇦🇹 Billa i moj AT Zemljak su super :thumbup:

Zemo :bih: neka prodaje golubove i dalje :lol:

Izvini ali malo se salim, ali kad njega vidim ogadi mi se Kühlschrank :lol:
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2952 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

@mufa1 sta bi ides li jos kod ovog :-) :lol:

Slike su da jedes sa poda :D

De' ti nama nasKi :serbo: :pliska: :violina:

Kad' budes imao vremena Haberi u PP da se utreFimo :thumbup: :bih: :bih:

Bitte :D poslije Ramazana :thumbup:
hzsa22
Posts: 974
Joined: 16/12/2011 18:25

#2953 Re: Zivot u Austriji

Post by hzsa22 »

Racunajte i mene za te forumske kafice.

Evo prodje 14 mjeseci ko 14 dana. Austrija, obecana zemlja :D
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#2954 Re: Zivot u Austriji

Post by mali_balon »

Jeb... vas austrija i tirol u Kundlu snjeg :-x
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2955 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

mali_balon wrote: 03/04/2023 12:02 Jeb... vas austrija i tirol u Kundlu snjeg :-x
brez soVanja za RAMAZAN i uvijek bRez soVanja :oops:
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2956 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

hzsa22 wrote: 03/04/2023 11:59 Racunajte i mene za te forumske kafice.

Evo prodje 14 mjeseci ko 14 dana. Austrija, obecana zemlja :D
Österreich ko' Mars :thumbup: :lol:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2957 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Mr.Sojic wrote: 03/04/2023 11:53 @mufa1 sta bi ides li jos kod ovog :-) :lol:

Slike su da jedes sa poda :D

De' ti nama nasKi :serbo: :pliska: :violina:

Kad' budes imao vremena Haberi u PP da se utreFimo :thumbup: :bih: :bih:

Bitte :D poslije Ramazana :thumbup:
Ihhh da znas kakvog kajmaka ima kod zeme, plus ramazanske lepine u onoj gore pekari gdje prije bio Ališić, vjeruj nebi izlazio od zeme :lol: :D
Dvije vruce lepine sa kajmakom za iftar, i ne treba ti nista više, samo hurma da se omrsiš :mrgreen:

Može može kafa vazda, saljem br u pp.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2958 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Ne znam za vas, ali ovaj vjetar odnese i malo kose sto ima na glOvi :lol:

Samo da dodam, ovaj AT vjetar je gori :oops: nego promaHa u :bih:

Bosanci ako idete kod nas :D OBAVEZNO vunena kapa ko' Radosav :lol:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2959 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Bogami odrezaa.. juče sam još kružio sa vespom po gradu, danas teško.. max 7 stepeni danas..
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#2960 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

hzsa22 wrote: 03/04/2023 11:59 Racunajte i mene za te forumske kafice.

Evo prodje 14 mjeseci ko 14 dana. Austrija, obecana zemlja :D
Gdje si? Znaci navikao si se. To je najbitnije, ja nisam mogao dvije godine prihvatiti, sad je ljepota :lol:
hzsa22
Posts: 974
Joined: 16/12/2011 18:25

#2961 Re: Zivot u Austriji

Post by hzsa22 »

caseytron wrote:
hzsa22 wrote: 03/04/2023 11:59 Racunajte i mene za te forumske kafice.

Evo prodje 14 mjeseci ko 14 dana. Austrija, obecana zemlja :D
Gdje si? Znaci navikao si se. To je najbitnije, ja nisam mogao dvije godine prihvatiti, sad je ljepota :lol:
Bec. Evo danas dobio novu ponudu za posao pa dumam vrijedi li zarizikat :mrgreen
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#2962 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

@mufa1 Vala cu da obidjem tog, bar po slikama nije kao turske radnje.

A ja se jos nisam oprzio k'o Sojic pa cu mu dati priliku cim se vrnem s moreta iza vikenda.
Ako zajebe, jebiga.. do Alisica svratiti kad mi je usput, da nisam dzaba kupio zamrzivac :lol:
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#2963 Re: Zivot u Austriji

Post by immuno »

hzsa22 wrote: 04/04/2023 18:57
caseytron wrote:

Gdje si? Znaci navikao si se. To je najbitnije, ja nisam mogao dvije godine prihvatiti, sad je ljepota :lol:
Bec. Evo danas dobio novu ponudu za posao pa dumam vrijedi li zarizikat :mrgreen
Hallo komsija ☺️
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2964 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Dope_Man wrote: 06/04/2023 13:21 @mufa1 Vala cu da obidjem tog, bar po slikama nije kao turske radnje.

A ja se jos nisam oprzio k'o Sojic pa cu mu dati priliku cim se vrnem s moreta iza vikenda.
Ako zajebe, jebiga.. do Alisica svratiti kad mi je usput, da nisam dzaba kupio zamrzivac :lol:
Nisam se ja opekao, tek bi se mogao opeci da mi je dao mrljinu kakvu treba pa da se opecem od rostilj ili sporet :lol:

Najgore je kad se na neinsana opeces.

Jaran mi je takodje imao lose iskustvo, ali mislim da je skoro kupovao nesto kod njih.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2965 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Dijasporo :mrgreen: valja sutra na posao, lijepo je bilo 10 dana :pliska:
hzsa22
Posts: 974
Joined: 16/12/2011 18:25

#2966 Re: Zivot u Austriji

Post by hzsa22 »

immuno wrote: 06/04/2023 20:11
hzsa22 wrote: 04/04/2023 18:57

Bec. Evo danas dobio novu ponudu za posao pa dumam vrijedi li zarizikat :mrgreen
Hallo komsija ☺️

Servus :D
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#2967 Re: Zivot u Austriji

Post by Dzematlija »

Pozdrav svima.

Malo sam istraživao po ovom topicu vezano za informacije o dobijanju plave karte za Austriju. Konkretno, IT sam sa preko 10 godina iskustva u struci i porodičan čovjek sa 4 djece. :)
Po prvi puta ozbiljnije razmišljam o odlasku iz BiH pa nisam baš sa informacijama "na ti".

Šta je potrebno za tu plavu kartu, jesu li ove info ispod tačne i koliko je zapravo moguće da za posao za koji se prijavljujem ne mogu naći nijednog Austrijanca?

https://viralkuca.ba/njemacka-ili-austr ... avu-kartu/
U Austriji ste kvalificirani za EU plavu kartu ako:

Imate diplome koja odgovara vašem poslu ILI Ako se prijavljujete za IT industriju, imate tri godine relevantnog iskustva, pod uvjetom da ste ih stekli u posljednjih sedam godina. Imate ponudu za posao sa brutto plaćom od najmanje 45,595 eura godišnje.
...
Međutim, jedan ključni faktor u Austriji je da firma koja nudi posao mora dokazati da trenutno nema austrijskih stanovnika koji su nezaposleni i registrirani kod agencije za zapošljavanje AMS-a koji bi mogli odgovarati tom određenom položaju.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#2968 Re: Zivot u Austriji

Post by PaulTracy »

Dzematlija wrote: 13/04/2023 09:47 Pozdrav svima.

Malo sam istraživao po ovom topicu vezano za informacije o dobijanju plave karte za Austriju. Konkretno, IT sam sa preko 10 godina iskustva u struci i porodičan čovjek sa 4 djece. :)
Po prvi puta ozbiljnije razmišljam o odlasku iz BiH pa nisam baš sa informacijama "na ti".

Šta je potrebno za tu plavu kartu, jesu li ove info ispod tačne i koliko je zapravo moguće da za posao za koji se prijavljujem ne mogu naći nijednog Austrijanca?

https://viralkuca.ba/njemacka-ili-austr ... avu-kartu/
U Austriji ste kvalificirani za EU plavu kartu ako:

Imate diplome koja odgovara vašem poslu ILI Ako se prijavljujete za IT industriju, imate tri godine relevantnog iskustva, pod uvjetom da ste ih stekli u posljednjih sedam godina. Imate ponudu za posao sa brutto plaćom od najmanje 45,595 eura godišnje.
...
Međutim, jedan ključni faktor u Austriji je da firma koja nudi posao mora dokazati da trenutno nema austrijskih stanovnika koji su nezaposleni i registrirani kod agencije za zapošljavanje AMS-a koji bi mogli odgovarati tom određenom položaju.
Samo boldiraj da imaš 4 djece , 4 buduća mlada Austrijanca. Ne treba ti diploma tad, dobit ćeš papire.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2969 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Ne znam jel' se kolega iznad sali u vezi ovoga sa djecom ali za svako dijete slijedi i Kindergeld. Sigurno ce Austrijanci biti odusevljeni, 4x Kindergeld :lol:

U principu je to 3300 Brutto ako se ne varam.
Za iznos ove plate i oglasi koje sam ja vidio trazila se fakultetska diploma.
Opet ima jos Austrijanaca :mrgreen: koji vjerovatno imaju bolji info pa ces cuti i njih.

Uglavnom sretno
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#2970 Re: Zivot u Austriji

Post by Dzematlija »

Mr.Sojic wrote: 13/04/2023 10:31 Ne znam jel' se kolega iznad sali u vezi ovoga sa djecom ali za svako dijete slijedi i Kindergeld. Sigurno ce Austrijanci biti odusevljeni, 4x Kindergeld :lol:

U principu je to 3300 Brutto ako se ne varam.
Za iznos ove plate i oglasi koje sam ja vidio trazila se fakultetska diploma.
Opet ima jos Austrijanaca :mrgreen: koji vjerovatno imaju bolji info pa ces cuti i njih.

Uglavnom sretno
Ne šalim se naravno. 4 djece imam i fakultetsku diplomu ETF-a. :)
Ne razumijem "Austrijanci će biti oduševljeni" - to je sarkazam ili...

Hvala na lijepim željama.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2971 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

Dzematlija wrote: 13/04/2023 10:46
Mr.Sojic wrote: 13/04/2023 10:31 Ne znam jel' se kolega iznad sali u vezi ovoga sa djecom ali za svako dijete slijedi i Kindergeld. Sigurno ce Austrijanci biti odusevljeni, 4x Kindergeld :lol:

U principu je to 3300 Brutto ako se ne varam.
Za iznos ove plate i oglasi koje sam ja vidio trazila se fakultetska diploma.
Opet ima jos Austrijanaca :mrgreen: koji vjerovatno imaju bolji info pa ces cuti i njih.

Uglavnom sretno
Ne šalim se naravno. 4 djece imam i fakultetsku diplomu ETF-a. :)
Ne razumijem "Austrijanci će biti oduševljeni" - to je sarkazam ili...

Hvala na lijepim željama.
Nisam mislio da se ti salis nego forumas koji je napisao da podebljas da imas 4 djece.Neka djece masala.
A za odusevljenje sam se salio jer Kindergeld drzava isplacuje, a kad oni isplacuju su bas odusevljeni, sarkazam.

Suuuuper da imas diplomu i vrata su ti vec max otvorena.

Jos jednom sretno :thumbup:
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#2972 Re: Zivot u Austriji

Post by PaulTracy »

Mr.Sojic wrote: 13/04/2023 10:31 Ne znam jel' se kolega iznad sali u vezi ovoga sa djecom ali za svako dijete slijedi i Kindergeld. Sigurno ce Austrijanci biti odusevljeni, 4x Kindergeld :lol:

U principu je to 3300 Brutto ako se ne varam.
Za iznos ove plate i oglasi koje sam ja vidio trazila se fakultetska diploma.
Opet ima jos Austrijanaca :mrgreen: koji vjerovatno imaju bolji info pa ces cuti i njih.

Uglavnom sretno
Nisam mislio na Kindergeld. Zapadnjacima je cilj upumpati što više mlade krvi, radnika. A sa ovakvim porodicom dobijaju odmah 2 i u godinama koje slijede još 4, plus potomci te djece...
Sigurno su im takve porodice draže od onih koje se sastoje samo od bračnog para dobi 35-40 godina koji nemaju niti će imati djecu.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3694
Joined: 23/04/2011 12:21

#2973 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

PaulTracy wrote: 13/04/2023 11:05
Mr.Sojic wrote: 13/04/2023 10:31 Ne znam jel' se kolega iznad sali u vezi ovoga sa djecom ali za svako dijete slijedi i Kindergeld. Sigurno ce Austrijanci biti odusevljeni, 4x Kindergeld :lol:

U principu je to 3300 Brutto ako se ne varam.
Za iznos ove plate i oglasi koje sam ja vidio trazila se fakultetska diploma.
Opet ima jos Austrijanaca :mrgreen: koji vjerovatno imaju bolji info pa ces cuti i njih.

Uglavnom sretno
Nisam mislio na Kindergeld. Zapadnjacima je cilj upumpati što više mlade krvi, radnika. A sa ovakvim porodicom dobijaju odmah 2 i u godinama koje slijede još 4, plus potomci te djece...
Sigurno su im takve porodice draže od onih koje se sastoje samo od bračnog para dobi 35-40 godina koji nemaju niti će imati djecu.
I to stoji sto kazes :thumbup:
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#2974 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

Koja je razlika izmedju plave karte i standardne RWR+ ?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#2975 Re: Zivot u Austriji

Post by Dope_Man »

Dzematlija wrote: 13/04/2023 10:46
Mr.Sojic wrote: 13/04/2023 10:31 Ne znam jel' se kolega iznad sali u vezi ovoga sa djecom ali za svako dijete slijedi i Kindergeld. Sigurno ce Austrijanci biti odusevljeni, 4x Kindergeld :lol:

U principu je to 3300 Brutto ako se ne varam.
Za iznos ove plate i oglasi koje sam ja vidio trazila se fakultetska diploma.
Opet ima jos Austrijanaca :mrgreen: koji vjerovatno imaju bolji info pa ces cuti i njih.

Uglavnom sretno
Ne šalim se naravno. 4 djece imam i fakultetsku diplomu ETF-a. :)
Ne razumijem "Austrijanci će biti oduševljeni" - to je sarkazam ili...

Hvala na lijepim željama.
Ma taj lik je kompleksas koji bi ti najradije oduzeo dokumente i zabranio da ne smijes ni ti, ni tvoji unuci, nigdje maci iz drzave, cak ni turisticki. Ignorisi. Mislim na ovog sa "pametnim" komentarom o djeci, ne na Sojica.

Uglavnom, za nekoga sa tvojim CVom, nema nikakvih problema. Posao ces naci naravno najbrze u Becu, al ima dosta pozicija i u Gracu, Salzburgu itd.. Taj dio koji u propisima kaze da tebe zaposljavaju ako ne mogu naci lokalca ili EU gradjanina je obicna formalnost, mozda je bitna nekom konobaru jer prije nego zaposli Bosanca kao konobara na razgovor se moraju pozvati austrijanci sa biroa. Al ti ti o tome ne trebas brinuti jer tvog profila na birou nema, i ako si dobar naci ces ga bez problema. Radnika svakako fali od konobara pa do ITjevaca. Tvoje je samo da odaberes gdje ti se ide. Imaces i platu sa kojom mozes bez problema zavrsiti spajanje porodice tako da zena i djeca dodju ako treba samo na konto toga sto ti radis jer ces po propisima imati i vise nego dovoljno da ih izdrzavas u ocima drzave.

Jedino ako jezik ne znas, onda se malo suzava na Bec. Ima i po drugim gradovima firmi koje rade na Engleskom, al primjetno manje.
Post Reply