Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#2601 Re: Zivot u Austriji

Post by gradskadjeca »

caseytron wrote: 31/07/2022 13:43
gradskadjeca wrote: 31/07/2022 13:04

Application support admin trenutno. Odrzavanje domene, i servera za kompletan rad kompanije, backup, virtualizacija, update-i, wsus serveri, 20-ak servera.

Radio sam ovdje za ISP-a jednog oko 15.godina, pa.znam sve i oko IP-a, e-mail- servera, WL tehnologije, optika, specijalnost su mi cisco switchevi i routeri, vlan-ovi itd...

Nadam se bar ublizu tolikom iznosu.
Top, ima posla na bacanje. Ja se trenutno skolujem bas u tom pravcu trenutno. Samo je li govoris o bruto ili neto iznosu?
Bruto
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#2602 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

gradskadjeca wrote: 31/07/2022 14:12
caseytron wrote: 31/07/2022 13:43

Top, ima posla na bacanje. Ja se trenutno skolujem bas u tom pravcu trenutno. Samo je li govoris o bruto ili neto iznosu?
Bruto
Pa to je to i ja mislim 40-45k za pocetak, ne znam stanje sa jezikom.
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#2603 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

Pitanje, ako je neko imao slicno iskustvo:

U aprilu iduce godine trebam produziti RWR + kartu.
Kada sam prvi put dobio ovu kartu, odradio sam A2 integracijski kurs. Prema dostupnim podacima na internetu, to znaci da sam zavrsio Module 1 integracijskog dogovora.

Iz objektivnih razloga do aprila iduce godine necu biti u mogucnosti da polozim B1, kako bih zadovoljio Module 2 i dobio RWR + na duzi period (5 godina?).

Da li moze predstavljati problem cinjenica da necu imati B1 polozen? Da li bih po pravilima trebao dobiti kartu opet na 3 godine?

Hvala :thumbup:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2604 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

halo_ba wrote: 31/07/2022 10:33
gradskadjeca wrote: 31/07/2022 09:59

Bas tako, iako ovdje u BiH imam solidan posao, za koji mjesec prelazim na jos jacu poziciju, nemam nikakvu pomoc od bilo koga a hranim troje, majku, dijete i sebe od samo jedne plate, alimentaciju nemam, majka nije u mogucnosti, djeciji doplatak ne postoji jer sam zaposlen. Dijete krece u srednju dogodine i pokusat ce da kada zavrsi srednju i fakultet odmah dobije normalan posao, to je prirodni slijed dogadjaja.
Moze to i ovdje naravno, ali daleko uspjesnije i sa vecim prilikama da se njen rad cijeni, ako odemo "vani".

Da li ce moja plata biti 50K ili 45K ne znam zaista. Mozda i ja previse ocekujem. Radim u IT sektoru vec skoro 20 godina. U nekim svojim istragama mogu ocekivati otprilike toliku platu. Pravim kalkulacije, planiram, pisem, razmisljam, vagam.
Obratio sam se direktno ljudima koji imaju iskustvo iz prve ruke i vec sam dobio niz dobrih informacija.
Pitanja nisu nebulozna, jedino ne razumijem jos uvijek dobro tu
materiju.

Hvala jos jednom
Tvoja zelja je sasvim razumljiva. Ne radi se tu samo o novcu, vec i o nekim drugim stvarima, kojih za sada u BiH nema, a pitanje je kada ce i biti.
Zelis neku perspektivu za tvoje dijete, zelis lijecenje bez poturanja koverte, sigurnost od pravnog nasilja i ufuranih politicara.
Moj savjet, a stvarno ne razumijem zasto su ga mnogi docekali "na noz", je iz sljedeceg razloga: ako nemas vec sve pripremljeno, prvih dva-tri mjeseca ce biti teski cak i za tebe samog, a kamoli za dijete istrgnuto iz dotadasnje okoline, od porodice i drugova.
Ako neces sa sobom ponijeti dovoljno novca, ako te ne ceka vec opremljen stan, najiskrenije bih preporucila da prva dva-tri mjeseca sve pripremis, pa onda dovedes dijete. Naravno, kada se necemu nadamo, mi se uvijek nadamo optimalnoj opciji, ali rijetko kad bude tako.
Evo i objasnjenje mojh preporuka. Trosoban stan u Austriji je stan sa kuhinjom, kupatil/wc, dnevnom i dvije spavace sobe. Neki su spominjali da bi npr. sa zenom moglo i u garsonjeru. Ne bi moglo, zbilja. Znam to, jer je jedan poznanik pokusao, pa onda navrat-nanos morao traziti dvosoban. U zakonu o strancima postoji nesto sto se zove "ortsübliche Unterkunft". To znaci da stan mora ispunjavati odredjene uslove po velicini, broju soba, opremljenosti itd. Naravno, to sve je na pocetku, kada pustis korijen niko te nece pitati, ali tebi ce trebati porodicna viza za dijete i tada ce ti doci da pregledaju stan. Zakonski bi bio dovoljan i dvosoban stan, ako si spreman spavati u dnevnoj sobi.
Cijena stana zavisi od mjesta i kvaliteta, ali ako neces zivjeti u preriji, onda prosjecan trosoban stan kosta 1000 eura sa komunalijama, bez struje, bez interneta, pretplate za TV itd.
Cak i ako nadjes stan bez posrednika, tj. imobilija, moraces poloziti kauciju, koja iznosi dvije mjesecne stanarine, tj. ca. 2000. Zatim ce ti trebati malo namjestaja, ako prodjes sa 2000 za osnovno opremanje, dobro si prosao. I tu smo vec kod 5000 da USELIS u stan.
Ne znam kad ti dolazis, ali za dijete koje ide u skolu idealno bi bilo u toku raspusta, a samo ljetnji raspust u Austriji je pravi raspust. Ostali su (a ima ih jos 4) sedmicu ili dvije.
Razumijem i tvoju zelju da ne budes razdvojen od kcerke i, na kraju, na tebi je da odlucis. Ovo je samo moje razmisljanje, a slobodno uzmi u obzir i druga misljenja.
sve ovo sto si napisala za troskove si u pravu, medjutim ima i opcija arbnb i jos nekoliko drugih opcija koje jesu mjesecno malo skuplje od najamnine stana, ali mogu se iskoristiti za prvu ruku.
ipak smatram da se ne treba razdvajati od djeteta i da - nece biti lako na pocetku, ali svaki pocetak je tezak, sve je to doga kako covjek sebi predstavi taj odlazak. pogotovo sto dijete nije skroz malo i dovoljno je veliko da razumije neke stvari i cijeni ih. tako da ja u zajednickoj borbi vidim samo prednosti.
ima ljudi koji misle kad odu, odmah ce sve biti ruzicasto, imace novaca i sl. nece. prvih godinu-dvije najmanje nece biti lako. bice uspona i padova, kao i svugdje. poslije sve to dodje na svoje. a onda opet, sta je u zivotu, sto vrijedi... lako?
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#2605 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

hadzinicasa wrote: 03/08/2022 09:26
halo_ba wrote: 31/07/2022 10:33

Tvoja zelja je sasvim razumljiva. Ne radi se tu samo o novcu, vec i o nekim drugim stvarima, kojih za sada u BiH nema, a pitanje je kada ce i biti.
Zelis neku perspektivu za tvoje dijete, zelis lijecenje bez poturanja koverte, sigurnost od pravnog nasilja i ufuranih politicara.
Moj savjet, a stvarno ne razumijem zasto su ga mnogi docekali "na noz", je iz sljedeceg razloga: ako nemas vec sve pripremljeno, prvih dva-tri mjeseca ce biti teski cak i za tebe samog, a kamoli za dijete istrgnuto iz dotadasnje okoline, od porodice i drugova.
Ako neces sa sobom ponijeti dovoljno novca, ako te ne ceka vec opremljen stan, najiskrenije bih preporucila da prva dva-tri mjeseca sve pripremis, pa onda dovedes dijete. Naravno, kada se necemu nadamo, mi se uvijek nadamo optimalnoj opciji, ali rijetko kad bude tako.
Evo i objasnjenje mojh preporuka. Trosoban stan u Austriji je stan sa kuhinjom, kupatil/wc, dnevnom i dvije spavace sobe. Neki su spominjali da bi npr. sa zenom moglo i u garsonjeru. Ne bi moglo, zbilja. Znam to, jer je jedan poznanik pokusao, pa onda navrat-nanos morao traziti dvosoban. U zakonu o strancima postoji nesto sto se zove "ortsübliche Unterkunft". To znaci da stan mora ispunjavati odredjene uslove po velicini, broju soba, opremljenosti itd. Naravno, to sve je na pocetku, kada pustis korijen niko te nece pitati, ali tebi ce trebati porodicna viza za dijete i tada ce ti doci da pregledaju stan. Zakonski bi bio dovoljan i dvosoban stan, ako si spreman spavati u dnevnoj sobi.
Cijena stana zavisi od mjesta i kvaliteta, ali ako neces zivjeti u preriji, onda prosjecan trosoban stan kosta 1000 eura sa komunalijama, bez struje, bez interneta, pretplate za TV itd.
Cak i ako nadjes stan bez posrednika, tj. imobilija, moraces poloziti kauciju, koja iznosi dvije mjesecne stanarine, tj. ca. 2000. Zatim ce ti trebati malo namjestaja, ako prodjes sa 2000 za osnovno opremanje, dobro si prosao. I tu smo vec kod 5000 da USELIS u stan.
Ne znam kad ti dolazis, ali za dijete koje ide u skolu idealno bi bilo u toku raspusta, a samo ljetnji raspust u Austriji je pravi raspust. Ostali su (a ima ih jos 4) sedmicu ili dvije.
Razumijem i tvoju zelju da ne budes razdvojen od kcerke i, na kraju, na tebi je da odlucis. Ovo je samo moje razmisljanje, a slobodno uzmi u obzir i druga misljenja.
sve ovo sto si napisala za troskove si u pravu, medjutim ima i opcija arbnb i jos nekoliko drugih opcija koje jesu mjesecno malo skuplje od najamnine stana, ali mogu se iskoristiti za prvu ruku.
ipak smatram da se ne treba razdvajati od djeteta i da - nece biti lako na pocetku, ali svaki pocetak je tezak, sve je to doga kako covjek sebi predstavi taj odlazak. pogotovo sto dijete nije skroz malo i dovoljno je veliko da razumije neke stvari i cijeni ih. tako da ja u zajednickoj borbi vidim samo prednosti.
ima ljudi koji misle kad odu, odmah ce sve biti ruzicasto, imace novaca i sl. nece. prvih godinu-dvije najmanje nece biti lako. bice uspona i padova, kao i svugdje. poslije sve to dodje na svoje. a onda opet, sta je u zivotu, sto vrijedi... lako?
Nece, evo ja cetvrta godina i tek su sada stvari pocele da dolaze na svoje, ali ide. Drago mi je, prve dvije godine sam par puta zamalo krenuo nazad, ali hvala Bogu pa nisam.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2606 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

caseytron wrote: 03/08/2022 10:53
hadzinicasa wrote: 03/08/2022 09:26

sve ovo sto si napisala za troskove si u pravu, medjutim ima i opcija arbnb i jos nekoliko drugih opcija koje jesu mjesecno malo skuplje od najamnine stana, ali mogu se iskoristiti za prvu ruku.
ipak smatram da se ne treba razdvajati od djeteta i da - nece biti lako na pocetku, ali svaki pocetak je tezak, sve je to doga kako covjek sebi predstavi taj odlazak. pogotovo sto dijete nije skroz malo i dovoljno je veliko da razumije neke stvari i cijeni ih. tako da ja u zajednickoj borbi vidim samo prednosti.
ima ljudi koji misle kad odu, odmah ce sve biti ruzicasto, imace novaca i sl. nece. prvih godinu-dvije najmanje nece biti lako. bice uspona i padova, kao i svugdje. poslije sve to dodje na svoje. a onda opet, sta je u zivotu, sto vrijedi... lako?
Nece, evo ja cetvrta godina i tek su sada stvari pocele da dolaze na svoje, ali ide. Drago mi je, prve dvije godine sam par puta zamalo krenuo nazad, ali hvala Bogu pa nisam.
ja sam otisla tamo s mislju prvih 3-5 godina necu imati nista. ne u smislu materijalnog, nego fokusa - dok se dokazes na poslu, dok naucis jezik, dok se smjestis i uhodas... a pakovala sam se i ja za nazad :lol:
sad se ne mih mijenjala ni za sta.

zato kazem sve je do ocekivanja i spremnosti da se strpis i uskratis si trenutna zadovoljstva odredjeni period, da bi dugorocno imao visestruke koristi.
ko to ne moze i nije spreman na to, tesko da ce dugorocno prosperirati i biti zadovoljan.
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#2607 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

hadzinicasa wrote: 03/08/2022 12:04
caseytron wrote: 03/08/2022 10:53

Nece, evo ja cetvrta godina i tek su sada stvari pocele da dolaze na svoje, ali ide. Drago mi je, prve dvije godine sam par puta zamalo krenuo nazad, ali hvala Bogu pa nisam.
ja sam otisla tamo s mislju prvih 3-5 godina necu imati nista. ne u smislu materijalnog, nego fokusa - dok se dokazes na poslu, dok naucis jezik, dok se smjestis i uhodas... a pakovala sam se i ja za nazad :lol:
sad se ne mih mijenjala ni za sta.

zato kazem sve je do ocekivanja i spremnosti da se strpis i uskratis si trenutna zadovoljstva odredjeni period, da bi dugorocno imao visestruke koristi.
ko to ne moze i nije spreman na to, tesko da ce dugorocno prosperirati i biti zadovoljan.
Isto. Meni dvije godine jos u bolesti protekle, tako da bukvalno dvije godine sam aktivan kako treba. Al' eto prepoznali su volju i zelju, idem u IT pravcu i nadam se da cu ubrati plodove svoga truda :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2608 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

caseytron wrote: 03/08/2022 12:58
hadzinicasa wrote: 03/08/2022 12:04

ja sam otisla tamo s mislju prvih 3-5 godina necu imati nista. ne u smislu materijalnog, nego fokusa - dok se dokazes na poslu, dok naucis jezik, dok se smjestis i uhodas... a pakovala sam se i ja za nazad :lol:
sad se ne mih mijenjala ni za sta.

zato kazem sve je do ocekivanja i spremnosti da se strpis i uskratis si trenutna zadovoljstva odredjeni period, da bi dugorocno imao visestruke koristi.
ko to ne moze i nije spreman na to, tesko da ce dugorocno prosperirati i biti zadovoljan.
Isto. Meni dvije godine jos u bolesti protekle, tako da bukvalno dvije godine sam aktivan kako treba. Al' eto prepoznali su volju i zelju, idem u IT pravcu i nadam se da cu ubrati plodove svoga truda :mrgreen:
hoces, sigurno, samo nastavi raditi - nazire se svjetlo na kraju tunela koje ce ti biti jos sladje onda :)
akcija007
Posts: 2856
Joined: 17/05/2008 23:50

#2609 Re: Zivot u Austriji

Post by akcija007 »

Da li spajanje porodice podrazum8jeva da mogu roditelja dovesti u Austriju ili se to odnosi samo na supruznika i maloljetnu djecu/dijete?

EU smo drzavljani, i treba nam moja mama za duzi boravak od 90 dana (ima samo BH pasos i zivi u BiH i u penziji ) oko pomoci za djecu . Pitala je u Sarajevu u ambasadi i proglasili su se ne nadleznim jer joj dijete zivi u Asutriji s EU drzavljanstvom i da tu situaciju treba rjesavati u mjestu njihovog boravka direktbo u Austriji. Hvala za pomoc
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3693
Joined: 23/04/2011 12:21

#2610 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

akcija007 wrote: 08/08/2022 21:27 Da li spajanje porodice podrazum8jeva da mogu roditelja dovesti u Austriju ili se to odnosi samo na supruznika i maloljetnu djecu/dijete?

EU smo drzavljani, i treba nam moja mama za duzi boravak od 90 dana (ima samo BH pasos i zivi u BiH i u penziji ) oko pomoci za djecu . Pitala je u Sarajevu u ambasadi i proglasili su se ne nadleznim jer joj dijete zivi u Asutriji s EU drzavljanstvom i da tu situaciju treba rjesavati u mjestu njihovog boravka direktbo u Austriji. Hvala za pomoc
Zasto ne odes direktno u tvome mjestu boravka u Landesregierung i ne pitas, jer ovdje su info 50:50 :wink:
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#2611 Re: Zivot u Austriji

Post by passiv »

Poz, ima li neko da zivi u Grazu?
Imam ponudu za posao od 3,3k bruto, prema nekom prosjeku plata koji sam gledao ovo je ispod prosjeka na nivou Austrije, npr za istu poziciju sam u Beču dobio 4,1K bruto. Koja je ponuda za vas bolja? Meni se iskreno vise sviđa Graz ali je ponuda dosta slabija. Kao referenca u BIH trenutno kao porodica trosimo oko 2,5K KM neto ili malo vise.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#2612 Re: Zivot u Austriji

Post by Ozimician »

passiv wrote: 16/08/2022 14:14 Poz, ima li neko da zivi u Grazu?
Imam ponudu za posao od 3,3k bruto, prema nekom prosjeku plata koji sam gledao ovo je ispod prosjeka na nivou Austrije, npr za istu poziciju sam u Beču dobio 4,1K bruto. Koja je ponuda za vas bolja? Meni se iskreno vise sviđa Graz ali je ponuda dosta slabija. Kao referenca u BIH trenutno kao porodica trosimo oko 2,5K KM neto ili malo vise.
Ako u BIH ne placas stan, a trosis 2,5K KM, onda sa navedenim platama ides na losiji standard nego sto trenutno imas.
User avatar
Copper
Posts: 404
Joined: 18/10/2021 20:34

#2613 Re: Zivot u Austriji

Post by Copper »

passiv wrote: 16/08/2022 14:14 Poz, ima li neko da zivi u Grazu?
Imam ponudu za posao od 3,3k bruto, prema nekom prosjeku plata koji sam gledao ovo je ispod prosjeka na nivou Austrije, npr za istu poziciju sam u Beču dobio 4,1K bruto. Koja je ponuda za vas bolja? Meni se iskreno vise sviđa Graz ali je ponuda dosta slabija. Kao referenca u BIH trenutno kao porodica trosimo oko 2,5K KM neto ili malo vise.
Sve zavisi od stila zivota. Ovo je barem odprilike, prosjek troskova.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Graz
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3693
Joined: 23/04/2011 12:21

#2614 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

passiv wrote: 16/08/2022 14:14 Poz, ima li neko da zivi u Grazu?
Imam ponudu za posao od 3,3k bruto, prema nekom prosjeku plata koji sam gledao ovo je ispod prosjeka na nivou Austrije, npr za istu poziciju sam u Beču dobio 4,1K bruto. Koja je ponuda za vas bolja? Meni se iskreno vise sviđa Graz ali je ponuda dosta slabija. Kao referenca u BIH trenutno kao porodica trosimo oko 2,5K KM neto ili malo vise.
Ovaj Brutto prosjek imaju npr Ass.Dr na MedUni.

Koji je posao u pitanju?

Vodi racuna da je ovo Brutto ;-)

Ici od 2500 kilometara iz Bosne :?
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#2615 Re: Zivot u Austriji

Post by passiv »

Mr.Sojic wrote: 16/08/2022 19:24
passiv wrote: 16/08/2022 14:14 Poz, ima li neko da zivi u Grazu?
Imam ponudu za posao od 3,3k bruto, prema nekom prosjeku plata koji sam gledao ovo je ispod prosjeka na nivou Austrije, npr za istu poziciju sam u Beču dobio 4,1K bruto. Koja je ponuda za vas bolja? Meni se iskreno vise sviđa Graz ali je ponuda dosta slabija. Kao referenca u BIH trenutno kao porodica trosimo oko 2,5K KM neto ili malo vise.
Ovaj Brutto prosjek imaju npr Ass.Dr na MedUni.

Koji je posao u pitanju?

Vodi racuna da je ovo Brutto ;-)

Ici od 2500 kilometara iz Bosne :?
U pitanju je IT sektor, QA Engineer. Ici iz Bosne je ustvari cilj a ne neka potreba.

Hvala svima na odgovorima, razmislit cu jos malo o svemu :D
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#2616 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

passiv wrote: 16/08/2022 14:14 Poz, ima li neko da zivi u Grazu?
Imam ponudu za posao od 3,3k bruto, prema nekom prosjeku plata koji sam gledao ovo je ispod prosjeka na nivou Austrije, npr za istu poziciju sam u Beču dobio 4,1K bruto. Koja je ponuda za vas bolja? Meni se iskreno vise sviđa Graz ali je ponuda dosta slabija. Kao referenca u BIH trenutno kao porodica trosimo oko 2,5K KM neto ili malo vise.
Ja sam prije 5 godina poceo sa 3.3K bruto i to u skupljem gradu od Graza i Beca (Salzburg).

Ako je cilj pobjeci iz Bosne, onda je svaka ponuda dobra.
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#2617 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

BlackRiver wrote: 20/08/2022 16:20
passiv wrote: 16/08/2022 14:14 Poz, ima li neko da zivi u Grazu?
Imam ponudu za posao od 3,3k bruto, prema nekom prosjeku plata koji sam gledao ovo je ispod prosjeka na nivou Austrije, npr za istu poziciju sam u Beču dobio 4,1K bruto. Koja je ponuda za vas bolja? Meni se iskreno vise sviđa Graz ali je ponuda dosta slabija. Kao referenca u BIH trenutno kao porodica trosimo oko 2,5K KM neto ili malo vise.
Ja sam prije 5 godina poceo sa 3.3K bruto i to u skupljem gradu od Graza i Beca (Salzburg).

Ako je cilj pobjeci iz Bosne, onda je svaka ponuda dobra.
Koliko je to neto razlike, nepunih 400 eura? Ja bih prije Graz, manje para ali je i jeftiniji od Beca.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#2618 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

Moj savjet ti je da ides u Bec. Ipak tu imas vise mogucnosti za posao, napredovanje i porodicu. Nije ni Bec puno skuplji od Graca, naprotiv neke stvari su bolje rjesene.

400 eura bruto odgovara otprilike 200 eura neto
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2619 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Ne bi sat-dva svaki dan čekanja u guzvi i trazenju parkinga u Beču mijenjao za 4000 veću platu, kamoli nesto drugo.. a sto se tice posla, u Grazu je trenutno lakše naći rudnik zlata nego radnika..u bilo kojoj branši..
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#2620 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

mufa1 wrote: 20/09/2022 12:11 Ne bi sat-dva svaki dan čekanja u guzvi i trazenju parkinga u Beču mijenjao za 4000 veću platu, kamoli nesto drugo.. a sto se tice posla, u Grazu je trenutno lakše naći rudnik zlata nego radnika..u bilo kojoj branši..
Ma to, kae Bec perspektiva za familiju. Jest aha
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#2621 Re: Zivot u Austriji

Post by ibizza »

mufa1 wrote: 20/09/2022 12:11 Ne bi sat-dva svaki dan čekanja u guzvi i trazenju parkinga u Beču mijenjao za 4000 veću platu, kamoli nesto drugo.. a sto se tice posla, u Grazu je trenutno lakše naći rudnik zlata nego radnika..u bilo kojoj branši..
Ima parkinga koliko hoćeš, samo treba platiti :)
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3693
Joined: 23/04/2011 12:21

#2622 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

ibizza wrote: 20/09/2022 23:13
mufa1 wrote: 20/09/2022 12:11 Ne bi sat-dva svaki dan čekanja u guzvi i trazenju parkinga u Beču mijenjao za 4000 veću platu, kamoli nesto drugo.. a sto se tice posla, u Grazu je trenutno lakše naći rudnik zlata nego radnika..u bilo kojoj branši..
Ima parkinga koliko hoćeš, samo treba platiti :)
Tako je :thumbup:

Sat vremena na lkh 8 euriĆa :mrgreen:

Parking jedino ne placas na granici :lol:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#2623 Re: Zivot u Austriji

Post by ProgramskiJezik »

mufa1 wrote: 20/09/2022 12:11 Ne bi sat-dva svaki dan čekanja u guzvi i trazenju parkinga u Beču mijenjao za 4000 veću platu, kamoli nesto drugo.. a sto se tice posla, u Grazu je trenutno lakše naći rudnik zlata nego radnika..u bilo kojoj branši..
zato se u Becu putuje javnim prijevozom.. od baustelca do zvanicnika svi idu prevozom, kosta te 360 eur godisnje karta, vozis se scim hoces i koliko hoces.. Niko normalan ne vozi auto po gradu ako bas ne mora..

Stim da ja sam putovao iz Sarajeva u Visoko nekad i po 2h zbog guzve na otoci ili kod Vogosce bukvalno od 5 do 7 sati ne mozes autom putovat iz / u Sarajevo..
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3693
Joined: 23/04/2011 12:21

#2624 Re: Zivot u Austriji

Post by Mr.Sojic »

ProgramskiJezik wrote: 21/09/2022 13:32
mufa1 wrote: 20/09/2022 12:11 Ne bi sat-dva svaki dan čekanja u guzvi i trazenju parkinga u Beču mijenjao za 4000 veću platu, kamoli nesto drugo.. a sto se tice posla, u Grazu je trenutno lakše naći rudnik zlata nego radnika..u bilo kojoj branši..
zato se u Becu putuje javnim prijevozom.. od baustelca do zvanicnika svi idu prevozom, kosta te 360 eur godisnje karta, vozis se scim hoces i koliko hoces.. Niko normalan ne vozi auto po gradu ako bas ne mora..

Stim da ja sam putovao iz Sarajeva u Visoko nekad i po 2h zbog guzve na otoci ili kod Vogosce bukvalno od 5 do 7 sati ne mozes autom putovat iz / u Sarajevo..
Tako je :thumbup:

Ja i supruga dobili gratis godisnje karte za gradski prevoz i za ca 15 min na poslu.

Ma milina :thumbup:

Ili je mozda bolje da placam 8 eurica po satu :-)
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#2625 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

mufa1 wrote: 20/09/2022 12:11 Ne bi sat-dva svaki dan čekanja u guzvi i trazenju parkinga u Beču mijenjao za 4000 veću platu, kamoli nesto drugo.. a sto se tice posla, u Grazu je trenutno lakše naći rudnik zlata nego radnika..u bilo kojoj branši..
Kralju vidim dobro ti u Gracu, ali to je subjektivno misljenje. Shvatam ja tebe, ti se docepao prvog asfalta u Austriji kad si dosao iz Bosne... pa ima asfalta i u Becu :D
Nego jest, trazi se puno radne snage u Gracu, ali ono sto nisi rekao jeste da se trazi jeftina radna snaga. Ipak je lakse naci bruto godisnju platu od > 70 000 eura u Becu nego u Gracu.
Post Reply