Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

caseytron

#2326 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

DanteX wrote: 04/08/2021 07:03 Zdravo ljudi, imam pitanje vezano za odlazak u Beč. Tražim trenutno posao, imao dam za sada puno razgovora u različitim firmama. Posto sam oženjen (supruga nije iz Evrope) tražim određeni posao sa određenom platom. Ali mene interesuje, imam HR pasoš, znaci EU, kakva je procedura kad odem u Beč da se prijavim? Sta od papira iz Sarajeva trebam odnijeti da bih se tamo prijavio kao zaposlenik?

Hvala na odgovorima :)
Najbolje ti je nazovi amabasadu, fakat su maksimalno profesionalni i brzo ih dobijes. Sve ih pitas sta te zanima, objasne ljudi fakat sve u najmanju sitnicu. Dok s druge strane, ambasada BiH u Austriju sluzi nicemu, klasicni uhljebi :-D
TDK-90

#2327 Re: Zivot u Austriji

Post by TDK-90 »

DanteX wrote: 04/08/2021 07:03 Zdravo ljudi, imam pitanje vezano za odlazak u Beč. Tražim trenutno posao, imao dam za sada puno razgovora u različitim firmama. Posto sam oženjen (supruga nije iz Evrope) tražim određeni posao sa određenom platom. Ali mene interesuje, imam HR pasoš, znaci EU, kakva je procedura kad odem u Beč da se prijavim? Sta od papira iz Sarajeva trebam odnijeti da bih se tamo prijavio kao zaposlenik?

Isto kao u u Njemackoj , odes i prijavis se sa Putovnicom i odes raditi.
Austrija je ukinula ono cekanje 2+ 2+2+1 kada je trebala radna dozvola .
Znaci sasvim cool , zena po automatizmu treba da dobije boravak na osnovu tebe,
Moze li zena uci u Austriju kao turista ili ne ?
Eh ako ne moze uci kao turista ( nije bosanka ? ) onda mora ona preko Austrijske ambasade cekati
DanteX

#2328 Re: Zivot u Austriji

Post by DanteX »

TDK-90 wrote: 04/08/2021 14:15

Eh ako ne moze uci kao turista ( nije bosanka ? ) onda mora ona preko Austrijske ambasade cekati

Super hvala ti :thumbup:

Samo jos dodatno pitanje, koliko si upoznat sa zakonom o pozivanju bračnog partnera sa pozivnim pismom?

Znam da po zakonu moram imati najmanje 1570 eura primanja. Da li se u tih 2570 eura računa i kirija ili gledaju tu cifru odvojeno i kirije i plate?
TDK-90

#2329 Re: Zivot u Austriji

Post by TDK-90 »

DanteX wrote: 17/08/2021 20:45

Samo jos dodatno pitanje, koliko si upoznat sa zakonom o pozivanju bračnog partnera sa pozivnim pismom?

Znam da po zakonu moram imati najmanje 1570 eura primanja. Da li se u tih 2570 eura računa i kirija ili gledaju tu cifru odvojeno i kirije i plate?
Ja znam za primjer EU drzavljanin + bosanac/bosanka . I tu se poziva na EU pravo , samo treba EU drzavljanin imati adresu , bez uslovljavanja o placi . Kako ide sa ostalim ne znam :-?
DanteX

#2330 Re: Zivot u Austriji

Post by DanteX »

TDK-90 wrote: 17/08/2021 21:58

Ja znam za primjer EU drzavljanin + bosanac/bosanka . I tu se poziva na EU pravo , samo treba EU drzavljanin imati adresu , bez uslovljavanja o placi . Kako ide sa ostalim ne znam :-?
Ja sam naletio na dva linka od oficijelne stranice. Malo me zbunjuje.

Ovo su uslovi za EU građana koji poziva člana porodice u Austriju.

https://www.migration.gv.at/en/types-of ... in-the-eu/

Al ovo je za ne EU građane navodno.

https://www.migration.gv.at/en/types-of ... XiTiCJBnQE

Nigdje ne piše da li se računa kirija u tih 1570 ili je posebno tj. odvojeno. :-)
caseytron

#2331 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

Kod mene je bilo EU + BiH pasos. Gledali su sve zajedno i nije bilo problema. Jedino da se nije sta promijenilo u medjuvremenu
hellhammer

#2332 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

Kada odbijes kiriju treba da ti ostane ta cifra
DanteX

#2333 Re: Zivot u Austriji

Post by DanteX »

Pozdrav, nedavno sam pitao za neke dokumente, ali sada imam drugo pitanje vezano za dokumente :D

Prošle sedmice sam bio u Beču na razgovoru za posao i dobio sam ga. Poslodavac mi je dao spisak dokumenata što trebam predati. Samo jedan dokument je iz BiH, na papiru piše Sozialversicherungsnummer. Objasnila mi je da je to dokument na kojem piše od kad do kad sam bio osiguran kod trenutnog poslodavca.

Da li neko zna nešto više o tome?
Nadzornik

#2334 Re: Zivot u Austriji

Post by Nadzornik »

DanteX wrote: 13/09/2021 14:28 Pozdrav, nedavno sam pitao za neke dokumente, ali sada imam drugo pitanje vezano za dokumente :D

Prošle sedmice sam bio u Beču na razgovoru za posao i dobio sam ga. Poslodavac mi je dao spisak dokumenata što trebam predati. Samo jedan dokument je iz BiH, na papiru piše Sozialversicherungsnummer. Objasnila mi je da je to dokument na kojem piše od kad do
kad sam bio osiguran kod trenutnog poslodavca.

Ovdje u Austriji svi imamo broj zdravstvenog osiguranja koji dobijas pri rodjenju ili pri prvoj prijavi u Austriji a sastoji se od 4 broja.
Ako u BiH ima taj broj zdravstvenog osiguranja njega trebas priloziti i on nema veze sa nekim poslodavcem vec generalno svaki
covjek je osiguran,preko roditelja,bracnog druga,biroa za zaposljavanje,socijalne ustanove ili preko poslodavca tj. preko svoje plate
od koje ti se redovno odbija zdravstveno osiguranje.

Ta kartica u Austriji izgleda ovako:

Image
DanteX

#2335 Re: Zivot u Austriji

Post by DanteX »

Nadzornik wrote: 13/09/2021 14:37
DanteX wrote: 13/09/2021 14:28 Pozdrav, nedavno sam pitao za neke dokumente, ali sada imam drugo pitanje vezano za dokumente :D

Prošle sedmice sam bio u Beču na razgovoru za posao i dobio sam ga. Poslodavac mi je dao spisak dokumenata što trebam predati. Samo jedan dokument je iz BiH, na papiru piše Sozialversicherungsnummer. Objasnila mi je da je to dokument na kojem piše od kad do
kad sam bio osiguran kod trenutnog poslodavca.

Ovdje u Austriji svi imamo broj zdravstvenog osiguranja koji dobijas pri rodjenju ili pri prvoj prijavi u Austriji a sastoji se od 4 broja.
Ako u BiH ima taj broj zdravstvenog osiguranja njega trebas priloziti i on nema veze sa nekim poslodavcem vec generalno svaki
covjek je osiguran,preko roditelja,bracnog druga,biroa za zaposljavanje,socijalne ustanove ili preko poslodavca tj. preko svoje plate
od koje ti se redovno odbija zdravstveno osiguranje.

Ta kartica u Austriji izgleda ovako:

Image
Razumijem, jer kako mi je objasnila zvučalo mi je kao neki papir koji dobijem od poslodavca ili socijalne službe na kojem piše koliko dugo tj. od kad do kad sam bio osiguran.

Hvala ti :thumbup:
Post Reply