Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2101 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Pade ko pokošen :thumbup: :thumbup: ipak nije mala stvar kad padne glavni baja, pogotov na ovaj način. Na koji način ce bilo ko iz fpö uci u bilo koju diskusiju, svi odma imaju kontra argumente, ok znamo kako, i za koga vi radite..
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#2102 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

I neka je otisao..
zgadili su mi se kad su poceli podrzavati Dodika, jebo ih on..
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2103 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Nisam vece slavlje u Becu odavno vidio :!: 8-)
:srce:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2104 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

animals wrote:I neka je otisao..
zgadili su mi se kad su poceli podrzavati Dodika, jebo ih on..
Čuj ovog pacijenta, zgadili mu se tek kad su dodika podrzali.. O sunce ti poljubim :-) :-)
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#2105 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

mufa1 wrote:
animals wrote:I neka je otisao..
zgadili su mi se kad su poceli podrzavati Dodika, jebo ih on..
Čuj ovog pacijenta, zgadili mu se tek kad su dodika podrzali.. O sunce ti poljubim :-) :-)
Pacijen ti je , znas vec dobro tko..
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2106 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

I ovdje se festa...jos su tako jako pobijedili.
Sta mislite, hoce li puci koalicija?
Ja stvarno, ali stvarno, ne vjerujem...
Samo ce njega malo u budzak kakav...al' koalicija ostaje.
Kad bi pukli...hjoj...prodisali bi svi.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2107 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

Ove su mi stvari highlights:
-Strache i dodik mogu pod isti sator, koksati, pjevati i juriti prostitutke. Kako se ovi ruralci samo fino slazu.
-misterija mi je strabag- kako moze neko iz vlade reci- oduzimamo poslove strabagu, dajemo tebi i to za vise para...kad su to javni tenderi.
Dalje, kako je strabag postao Strabag? Radio isto sa predjasnjom vladom? Ili je to bilo po zakonu?
Ono o novinarima me ne cudi, tako s njima i rade...zna se ko za koga pise uglavnom.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2108 Re: Zivot u Austriji

Post by insomnia78 »

pustopoljina wrote:I ovdje se festa...jos su tako jako pobijedili.
Sta mislite, hoce li puci koalicija?
Ja stvarno, ali stvarno, ne vjerujem...
Samo ce njega malo u budzak kakav...al' koalicija ostaje.
Kad bi pukli...hjoj...prodisali bi svi.
Nego kako onda pobjedise?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2109 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

insomnia78 wrote:
pustopoljina wrote:I ovdje se festa...jos su tako jako pobijedili.
Sta mislite, hoce li puci koalicija?
Ja stvarno, ali stvarno, ne vjerujem...
Samo ce njega malo u budzak kakav...al' koalicija ostaje.
Kad bi pukli...hjoj...prodisali bi svi.
Nego kako onda pobjedise?
Dobar si: svi MI :D
pobijedise uz zestoku kampanju i vickastu politicku nekorektnost.
Mangupi...kao.
Srozali su politiku (a kao jos kurva)...jedan zubarski tehnicar...kurz nesvrseni student...bitno je da radi PR
Plus, dobar dio ljudi je inertan i gemütlich...kao..ma neee, nema sanse, sta dizete frku...haj' na vopi :lol:
I onda samo muk poslije izbora.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2110 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Zna on dobro kako pobjedise samo trolla malo.
Da nije bilo izbjeglicke krize ne bi bilo ni kurca ni bumstija/strahea.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2111 Re: Zivot u Austriji

Post by insomnia78 »

Ne trolam no mi cudno. Frajer regulara pobjedio a sad slavlja nekakva
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2112 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Nije frajer nigdje pobijedio, nego je bio koliko se sjecam, treći na izborima.. To sto se kurvalo pa uslo u koaliciju je sasvim nesto deseto..
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2113 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Potrazi na guglu pojam "Reinhold Mitterlehner" pod kojim je objasnjeno kako pobjedise.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2114 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Idu novi izbori..
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2115 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

mufa1 wrote:Idu novi izbori..
Jesen?
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2116 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

pustopoljina wrote:
mufa1 wrote:Idu novi izbori..
Jesen?
Rece kratki, sto je prije moguce.. Sad koliko tqcno dana mora, zakonski proci od objave, ne znam tacno. Plus ljetni odmori, i moje mišljenje je da tesko prije oktobra.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2117 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

Image
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2118 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

:D :thumbup:
User avatar
EmiRem
Posts: 526
Joined: 17/01/2011 20:28

#2119 Re: Zivot u Austriji

Post by EmiRem »

Pozdrav svima,

ne znam da li sam na pravom mjestu ali vidim da je ova tema aktuelna pa ako neko moze da mi da odgovor na ovo pitanje.

Nasao sam posao u Austriji, odlican poslodavac, zavrsen ugovor, i sve ostalo i predani su papiri za RWR.
Interesuje me dilema koju imam u vezi bodovanja. Apliciran sam za ''other key forces'' i potrebno mi je 55 bodova.
Mislim da svakako imam dovoljan broj bodova samo me interesuje nacin bodovanja prve kategorije.
Za universitet se dobija 30 bodova, medjutim nemam zavrsen univerzitet, It evac sam :)
Srednju skolu imam zavrsenu Gimnaziju u BiH. ''completed vocational training or special knowledge or skills '' takodjer imam.
S obzirom da se za ovu kategoriju moze dobiti max 30 bodova moje pitanje je (oduzio sam) da li se Gimnazija boduje kao 25 bodova (General university maturity) + 5 bodova jer je 30 max na ''completed vocational training or special knowledge or skills ''.

Ako mi neko moze odgovoriti da li mi je ispravna logika razmisljanja.

Hvala unaprijed na odgovorima.
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#2120 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

boga pitaj kako ce oni rangirati tu gimnaziju, ali generalno se samo univerzitet priznaje sa max. brojem bodova. tako su barem meni priznali.

ako si ispod 30 godina isto igra ulogu ako se dobro sjecam, ne znam jesu li sta izmjenili unazad 3 godine....
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2121 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

Ja sam imao takav slucaj..
Zavisi sta je sa tim "ITevac".. Gimnaziju ce ti racunati kao 25 poena SAMO ako takodjer imas neki dokument kojim mozes da dokazes bilo kakvu strucnu edukaciju koja je potrebna da se obavlja taj posao(u tvom slucaju IT).

Kod mene je bila borba 6 mjeseci, jer sam mislio da moze to tako samo sa gimnazijom, a studirao sam prije toga u austriji ovdje i ostalo mi bilo 3 ispita do kraja, ali eto gurao sam do kraja, i na kraju sam kao "dokazao" tu strucnu edukaciju zahvaljujuci skoro zavrsenom fakultetu.

U svakom slucaju, ovakav nacin nije bas siguran i ne bih ga nikome nikad preporucio da se osloni na ovakvo racunanje, jer sam ja prosao pakao sa AMS-om sto je ukljucivalo i sudove i advokate i sve, ali sam ja to vise iz nekog prkosa gurao.

Ima jedan forum dobar za strance: "auslaender forum österreich" samo ukucaj na googleu i izaci ce ti i tu slobodno pitaj sta god te zanima, jer imaju nekakvi advokati iz beca sto se javljaju i pomazu ljudima stalno :D
User avatar
EmiRem
Posts: 526
Joined: 17/01/2011 20:28

#2122 Re: Zivot u Austriji

Post by EmiRem »

casanova123 wrote:Ja sam imao takav slucaj..
Zavisi sta je sa tim "ITevac".. Gimnaziju ce ti racunati kao 25 poena SAMO ako takodjer imas neki dokument kojim mozes da dokazes bilo kakvu strucnu edukaciju koja je potrebna da se obavlja taj posao(u tvom slucaju IT).

Kod mene je bila borba 6 mjeseci, jer sam mislio da moze to tako samo sa gimnazijom, a studirao sam prije toga u austriji ovdje i ostalo mi bilo 3 ispita do kraja, ali eto gurao sam do kraja, i na kraju sam kao "dokazao" tu strucnu edukaciju zahvaljujuci skoro zavrsenom fakultetu.

U svakom slucaju, ovakav nacin nije bas siguran i ne bih ga nikome nikad preporucio da se osloni na ovakvo racunanje, jer sam ja prosao pakao sa AMS-om sto je ukljucivalo i sudove i advokate i sve, ali sam ja to vise iz nekog prkosa gurao.

Ima jedan forum dobar za strance: "auslaender forum österreich" samo ukucaj na googleu i izaci ce ti i tu slobodno pitaj sta god te zanima, jer imaju nekakvi advokati iz beca sto se javljaju i pomazu ljudima stalno :D
Hvala puno na odgovoru pomogao si mi. Sto se tice dokaza o strucnosti imam preko 40 certifikata medjunarodno priznatih od Microsoft-a , Cisco-a i 10 godina iskustva u it-u tako da se ne brinem. Imam dovoljno bodova ako mi priznaju i 20 ali sa 25 se ne bih uopste trebao brinuti .

Hvala jos jednom
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2123 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

Samo je bitno da se sve to prilozi. Znaci svaki od tih certifikata navedi u CV-u sa opisu i kopiraj svaki i prilozi kod aplikacije odmah. Nemoj da docekas prvu odbijenicu, jer je onda stvarno peglanje oko dokazivanja i pisanja zalbi i ganjanja sa advokatom. Good luck dalje :D Javi kako je proslo :D
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2124 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

Jel zna neko kako je kad se dobije drzavljanstvo oko vojske ako se hoce preseliti u neku drugu zemlju?
Neko mi je nekad rekao da se najmanje ceka 6 mjeseci prije nego sto se ide u vojsku ili zivildienst, ali sta ako ja zelim u medjuvremenu da se preselim u drugu zemlju i ne vratim se prije 35te? Zna li neko nekoga ko je uspio bez ikakvih posljedica da izbjegne i jedno i drugo?
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#2125 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

mene vise zanima moze li se to kako izbjeci ako si rodjen u devedesetim, znaci ako te rat kacio ali kao bebu, nije da sam svjestan iceg bio, ali sam cuo da su ljudi na tu pricu izbjegavali sluzenje.
Post Reply