Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#2001 Re: Zivot u Austriji

Post by Korisničkoime »

Norm wrote:
casanova123 wrote:ovaj sigurno nije astrofizicar, tako da ko mu bude ganjao neki posao, neka se ne pegla sa tim oglasima..

salu na stranu sad.. barem reci jel trazis baustelu, gastronomiju, hotelijerstvo, menadzerstvo, arhitektura, politicko nesto? nece ti niko moci pomoci dok ne kazes barem u blizu za neki posao koji te zanima, odnosno koji znas da radis.. to sto si ti ozbiljan apsolutno nikoga ne interesuje.. to sto imas godina, znaci da ti treba neki placeniji posao u AT, jer ovdje mozes samo na osnovu nekih kvalifikacija/edukacije da dobijes posao, a to sto imas preko 30 god samo otezava, jer sada treba veca plata jos nego sto je prije bilo(preko 3k brutto u svakom slucaju)..
Interesantno, ja trebam biti astrofizicar da bi nasao posao a ovakvi likovi https://www.klix.ba/vijesti/svijet/pija ... /190206040 bez problema zivU i radU goR... :D
svemirska_vjeverica wrote:
Pa racunaj 3000 neto eura za goli zivot. Sto se tice "nasih" gazda bolje ti bjezi od njih. Sta tacno trazis? Ovdje obicno turci i kurdi koji imaju u prosjeku 3 djece voze taxi. Kod mene kolega radi po noci i izadje na kraju 2000. Jos zena malo cisti po kucama i namaknu tricu. Jesi li kontao nesto tako.
...sa mojim obrazovanjem (VSS IT - nisam programer :-? ) i mojim iskustvom i terenskim radom na montazi i odrzavanju it opreme mislim da ne bih mogao raditi posao taxiste...mada ako ovdje opet 'pukne' radio bih bilo sta...imam ja i zanat i sposobne ruke za napravit mnogo toga...
A nase gazde trazim prvenstveno jer nisam jos savladao Njemacki jezik, a ovdje nema providna dana za mene i porodicu...nisam na prodaju odredjenim politickim opcijama a znanje i trud se ne cijeni...mislim da mogu povuci jos najmanje 25-30 god, a ovdje vise ne zelim biti bosanski vucni konj za saku zobi...a haman pa mi je to sudba kleta... :sad:
Bolje ti je prijatelju da se hvatas Njemacke ili Skandinavije vidis da je teski belaj u austriji, u Grazu se pobise haman pa ratno stanje, moras zivjeti ko teska fukara nositi jednu te istu odjecu 15 godina jer ti za zivota treba love koju moze realno zaraditi samo izvrsni direktor medjunarodnog konzorcija, a tebi valja kupone za hranu skupljat.
Ako prijatelju imas VSS - IT nemoj da se bojis jezicke barijere. Nasi ljudi u inostranstvu ne znam kako da kazem a da ne ispadnem supak su malo nepristopacni kada je u pitanju nekome iz BiH realno predociti stanje u nekoj drzavi, gradu. Sve je uvijek patnja, tesko brate, valja radit, nije to toliko dobro, skupo sve, treba ti Ojra nemEre se nanjeti ono nakon neke te price covjek sebi postavlja pitanje zasto uopste budete vani. Ja znam dosta, doduse mladjih, sa SSS koji su otisli, bez nekog znanja jezika i snasli se, ostali, ne misle na povratak a ne znam sto nebi i ti mogao sa VSS u IT sektoru. Imam prijatelja u Minhenu koji je iz IT sektora on i dalje prica njemacki ko u srednjoj skoli znaci katasrofa ali na poslu mu treba eng.njega zna i tako da ni njemacki nije tolika prepreka
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2002 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

A kakve ljudi gluposti pisu sunce ti poljubim.. Cuj ratno stanje,
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2003 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

casanova123 wrote:Pita Haus zaposljava studentice izmedju 18-20 god na probni rad i nikome nista ne placa i obecava da ce ih prijaviti i onda se kasnije ne javlja vlasnik na telefon nakon nekoliko puta sto kaze ljudima da dodju na probni rad i tako to.. Toliko o nasim ljudima..
Ja bih ga prijavio na AK, ali mi zao momaka i cura koji nemaju para za hljeba i koji se uzdaju da dobiju posao kod denisa..
Pita Haus otvoren 26. januara, znaci jos nije ni mjesec dana prosao, ali ti znas da on ne placa nikome.. Kad izmisljate o nekome, onda se bar potrudite neke činjenice da se informisete..
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2004 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Stvarno treba pripaziti sta se pise.
Ne vjeruj nikome dok ne cujes drugu stranu price.

Neko iz objesti i dosade napise ovako nesto i time nekome ko je sve ulozio unisti posao. Sta onda?
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2005 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Da fakat.. Denisa ne poznajem uopste, ali sam cuo stvarno pregrst pozitivnih stvari o njemu.. Lik vodi par lokala, organizuje party-je, bruku studenata je kod njeg dobrih para zaradilo.. A to da zlobnih ljudi ima dokazuje i sinosnja situacija, gdje on trazi par dodatnih konobara za koncert dragane mirkovic, radno vrijeme od 21 do 5 ujutru, i nudi za to 100e (naravno uz mogucnost jos dva puta toliko baksisa da zaradi), gdje ljudi drvlje i kamenje na njeg osuli jer kao mala je to satnica, cistatice imaju po 15 eura..
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#2006 Re: Zivot u Austriji

Post by Korisničkoime »

mufa1 wrote:A kakve ljudi gluposti pisu sunce ti poljubim.. Cuj ratno stanje,
Haman pa ratno stanje, molit cu lijepo.
Ironija prijatelju, barem pocetak posta.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2007 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

Ovo sto sam napisao je licno iskustvo, plus iskustvo jos jednog prijatelja koji doslovno nema eura kako treba, a denis ga je zavlacio dvije sedmice i onda mu se prestao javljati nakon 4 puta sto mu je isao raditi na "probni rad"..

Tako da, za tih 100 eura za draganu mirkovic i ostale gluposti se mogu macku o rep objesiti..
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#2008 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Lažeš kralju i to za medalju? Gdje ste radili ti i jaran? U pita hausu rade samo cure, kao sto si i sam napiso.. Ostalo sve je honorarno, petak, subota, placanje odma.. A kako frajer lažeeeeee :lol:
AdobeTemplate
Posts: 9
Joined: 11/09/2011 18:24

#2009 Re: Zivot u Austriji

Post by AdobeTemplate »

mufa1 wrote:Lažeš kralju i to za medalju? Gdje ste radili ti i jaran? U pita hausu rade samo cure, kao sto si i sam napiso.. Ostalo sve je honorarno, petak, subota, placanje odma.. A kako frajer lažeeeeee :lol:
Koliko dode jedna pita i jogurt u pita hausu?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2010 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

mufa1 wrote:Lažeš kralju i to za medalju? Gdje ste radili ti i jaran? U pita hausu rade samo cure, kao sto si i sam napiso.. Ostalo sve je honorarno, petak, subota, placanje odma.. A kako frajer lažeeeeee :lol:
Meni se ne cini da laze...
Znas zasto?
Zato sto NASE studente ne mozes legalno primiti na dan probnog rada bez dozvole sa AMSa.
Znaci, uzme ih na crno.
Ne mozes NASEG studenta samo prijaviti u gkk. MORA imati dozvolu, a na to se ceka do 2 sedmice...to malo ko od NASIH poslodavaca radi.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2011 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

Nema HONORARNO za studente sa BH drzavljanstvom.
NASI nisu austrijanci.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#2012 Re: Zivot u Austriji

Post by Norm »

Korisničkoime wrote: Bolje ti je prijatelju da se hvatas Njemacke ili Skandinavije vidis da je teski belaj u austriji, u Grazu se pobise haman pa ratno stanje, moras zivjeti ko teska fukara nositi jednu te istu odjecu 15 godina jer ti za zivota treba love koju moze realno zaraditi samo izvrsni direktor medjunarodnog konzorcija, a tebi valja kupone za hranu skupljat.
Ako prijatelju imas VSS - IT nemoj da se bojis jezicke barijere. Nasi ljudi u inostranstvu ne znam kako da kazem a da ne ispadnem supak su malo nepristopacni kada je u pitanju nekome iz BiH realno predociti stanje u nekoj drzavi, gradu. Sve je uvijek patnja, tesko brate, valja radit, nije to toliko dobro, skupo sve, treba ti Ojra nemEre se nanjeti ono nakon neke te price covjek sebi postavlja pitanje zasto uopste budete vani. Ja znam dosta, doduse mladjih, sa SSS koji su otisli, bez nekog znanja jezika i snasli se, ostali, ne misle na povratak a ne znam sto nebi i ti mogao sa VSS u IT sektoru. Imam prijatelja u Minhenu koji je iz IT sektora on i dalje prica njemacki ko u srednjoj skoli znaci katasrofa ali na poslu mu treba eng.njega zna i tako da ni njemacki nije tolika prepreka
:thumbup:
ma znam da je 'patnja' gore :wink: ali eto rekoh da vidim...
Njemacka mi druga opcija, mislio da probam sa Austrijom zbog blizine i puno 'nasih' ljudi gore, kontam bice lakse...a i bio par puta i bas mi ono legla...a ono haman pa teze...
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2013 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Slucajno naletih na reportazu na YT:
- 1,5 Mio Njemaca mladjih od 30 prezivljava u dugovima, imaju 2€ dnevno na raspolaganju
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#2014 Re: Zivot u Austriji

Post by Korisničkoime »

pirmin wrote:Slucajno naletih na reportazu na YT:
- 1,5 Mio Njemaca mladjih od 30 prezivljava u dugovima, imaju 2€ dnevno na raspolaganju
Me znam prijatelju ja sam zivio 8 godina u Njemackoj u dva razlicita grada i odgovorno tvrdim da moras biti blago retardiran da se u toj zemlji patis. Znam da i kod njih ima beskucnika i ulicara ali tu dolazimo do te blage retardiranosti.
Nijedno drustvo nije bez retarda, u nas ti konobari rade za 400-500 KM platu i kupuju sebi Iphone od 1000+ KM sto ti ukazuje takodjer na blagu retardiranost ili rade na gradjevini 30 dana u mjesecu za 1.000 KM i popiju/pocaste 400 KM u kafani za jedno vece kad dobiju platu. Znaci ako izuzmemo te neke oblike retardiranisti kada pricamo o prosjecnom covjeku sa prosjecnim zdravim razumom veoma tesko u Njemackoj mozes doci na 2€ po danu.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2015 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Istina, upravo tako.
Mogu shvatiti jedino kad nekoga snadje teska bolest, udarac sudbine ili tome slicno pa ga izbaci iz kolosjeka ali u ostalim slucajevima je bas umjetnost biti bjeda u jednoj od najjacih ekonomija svijeta.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2016 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

pustopoljina wrote:
mufa1 wrote:Lažeš kralju i to za medalju? Gdje ste radili ti i jaran? U pita hausu rade samo cure, kao sto si i sam napiso.. Ostalo sve je honorarno, petak, subota, placanje odma.. A kako frajer lažeeeeee :lol:
Meni se ne cini da laze...
Znas zasto?
Zato sto NASE studente ne mozes legalno primiti na dan probnog rada bez dozvole sa AMSa.
Znaci, uzme ih na crno.
Ne mozes NASEG studenta samo prijaviti u gkk. MORA imati dozvolu, a na to se ceka do 2 sedmice...to malo ko od NASIH poslodavaca radi.
upravo tako..
nasi mu studenti odu tamo i on im kaze hajde probni rad jedno 3-4h i onda cemo da vidimo i onda im kaze da moze sve, i da donesu prijavu, i onda oni donesu prijavu i rade jos jedan pobni rad od 3-4h, pa onda nakon par dana nazovu da vide kakva je situacija i pitaju trebaju li oni nesto da urade, a brat denis kaze da dodju da "pomognu" u konkretno vrijeme kad njemu odgovara, i onda se poslije toga obicno ne javlja vise nikako, a kad mu se ode na lice mjesta, samo im se vrati njihova prijava, ODNOSNO, njegova mama kao sto on kaze im vrati prijave i kaze da ih nece tu niko prijaviti..

a sto tice toga da ja lazem, mufa1, spremi se i idi tamo i napravi se glup i pitaj ga mozes li da radis, pa ces da vidis kako ce ti reci da dodjes za 2 dana na probni rad i kako mu trebaju cure ispred ili "iza" da rade sa "njegovom mamom".. doci ces za 2 dana i mozda ga nece ni biti, iako si ga nazvao noc prije samo jos jednom da potvrdis..

mene boli briga svakako sta ti mislis.. ja radim svoj posao, a ovo pisem samo zato sto sam kao student bio dovoljno puta iskoristen od strane nasih ljudi kad je rijec o poslu i samo mi je zao kad vidim doslovno djecu od 18 godina koji su nasmijani, i onda im nije jasno sta se desi kad ih neko zavrne kao sto denis to radi.. mozda 3-4 odnosno 3-4 puta 3 probna rada nije puno, ali je i to nekih 100 eura skoro..

ja fkt necu vise pisati na temu denisa i pita hausa.. ovo sve mu je svakako preneseno i receno mu je od strane vec troje starijih da ce dobiti prijavu ako se jos jednom procuje da iskoristava nase mlade..
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#2017 Re: Zivot u Austriji

Post by bunardzija »

Manite se pite, hvatajte se planine (:

Evo malo inspiracije:
Image

Image

Image

Image

Image

Planine su uglavnom blize Grazu nego Becu. Autor je uglavnom jedan moj prijatelj, ja sam samo "vodic".
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2018 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

Fenomenalne slike :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2019 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Strasne slike 8-) :thumbup:

Najbolje od svega, mozes svaki vikend na drugu lokaciju.
Ja sam ovaj vikend obilazio okolinu Kahlenberga.
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#2020 Re: Zivot u Austriji

Post by richa »

Na platu od 2200€ bruto koliko ima odbijanja?
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#2021 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

richa wrote:Na platu od 2200€ bruto koliko ima odbijanja?
Dobijes na ruke 1.588,98 neto mjesecno, sa 13. i 14. platom te izadje 1877 eura
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#2022 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

dobar bic spremiti i imate precizne mape svih 'rad wegova' kroz citavu Austriju..ovaj od Beca prema Bratislavi jest jedan od najljepsih i izazovnijih, ali ni drugi nisu nista manje interesantni od toga...ako netko nije fit za povratak ima zug uvijek kao mogucnost u blizini...
anodi
Posts: 85
Joined: 23/04/2017 09:57

#2023 Re: Zivot u Austriji

Post by anodi »

Pozdrav. Ovo je bilo moje pitanje. Hvala svima na odgovorima.

anodi wrote:2200 E neto plata za porodicu ..gradic u tirolu..jel dovoljno
U medjuvremnu smo malo pregovarali i odsli do 2700E..jel to dovoljno za "normalan" zivot..
anodi
Posts: 85
Joined: 23/04/2017 09:57

#2024 Re: Zivot u Austriji

Post by anodi »

...
Last edited by anodi on 02/03/2019 06:43, edited 1 time in total.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2025 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

10000€/mjesecno po osobi je neki minimum, sve ispod je patnja i borba za goli zivot. :-?
Post Reply