Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1976 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

pustopoljina wrote: Wtf?
Ko je upucao nekoga na lendu? Uopce, u grazu???
Dala bih lijevi bubreg za penthaus na lendplatzu.
Ovamo gledas na uhrturm, ovamo trznica, svirke, cool kafici, grk i nasa cevabdzinica...hej aperolspritzer pred nekom od kucica na lendplatzu...
Ima stranaca, a bogami i domacih...lend je postao i hipsterski...
Ma da na griesu zivis, nigdje nije lose u grazu.
A do 500 eura stan? To nema ba. Nema.
10eur/m2 je zgoditak.
Osim toga, od lenda sjeverno (neubaugasse/grüne gasse) upravo se zavrsavaju zgrade gdje su stanovi 90 kvadrata cetvrt miliona...mislim da gws gradi.
Znam lend ko svoj dzep, jedino sto ima nilakvih stanova...neuslovnih, a precjenjenih...to mi je jedina zamjerka na taj dio grada.
Lend, 2002 uletio cokoladni diler u studentski dom, policija ga roknula sa ledja..2006 Lend, ganjali dilera, pogodili studenta na biciklu...Imas pravo, u zadnje vrijeme su se popravili u Gracu. Ponekad neki bosnjo uzme auto pa zgazi pola grada, ali eto nije Lend. Sto se tice bubrega, bolje ti je zamjeni ga za ajfon, da narucis petkom poslije aperola taksi za postgarage, mozda preko puta jos ima lokal zvani Nil, tu su pravi momci.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#1977 Re: Zivot u Austriji

Post by mirsek »

svemirska_vjeverica wrote: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Dobro lave de nam reci koliko je potrebno za porodicu od 3 djece i 2 odraslih
Prvo mi reci jesi li mislio na 3000 netto plate i sta podrazumijevas pod goli zivot ?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1978 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

svemirska_vjeverica wrote:
pustopoljina wrote: Wtf?
Ko je upucao nekoga na lendu? Uopce, u grazu???
Dala bih lijevi bubreg za penthaus na lendplatzu.
Ovamo gledas na uhrturm, ovamo trznica, svirke, cool kafici, grk i nasa cevabdzinica...hej aperolspritzer pred nekom od kucica na lendplatzu...
Ima stranaca, a bogami i domacih...lend je postao i hipsterski...
Ma da na griesu zivis, nigdje nije lose u grazu.
A do 500 eura stan? To nema ba. Nema.
10eur/m2 je zgoditak.
Osim toga, od lenda sjeverno (neubaugasse/grüne gasse) upravo se zavrsavaju zgrade gdje su stanovi 90 kvadrata cetvrt miliona...mislim da gws gradi.
Znam lend ko svoj dzep, jedino sto ima nilakvih stanova...neuslovnih, a precjenjenih...to mi je jedina zamjerka na taj dio grada.
Lend, 2002 uletio cokoladni diler u studentski dom, policija ga roknula sa ledja..2006 Lend, ganjali dilera, pogodili studenta na biciklu...Imas pravo, u zadnje vrijeme su se popravili u Gracu. Ponekad neki bosnjo uzme auto pa zgazi pola grada, ali eto nije Lend. Sto se tice bubrega, bolje ti je zamjeni ga za ajfon, da narucis petkom poslije aperola taksi za postgarage, mozda preko puta jos ima lokal zvani Nil, tu su pravi momci.
Zivjela sam u tom periodu na lendu, to je bezveze prica. Jedino cega se sjecam je racija u volksgarten-u.
To sto neki ludjak pogazi pola grada ne znaci da graz nije siguran. Ljudi mogu poludjeti bilo kad i bilo gdje.
A nabrojao si tri stvari, od kojih su 2 stare vise od deset godina, koje ne mozes googlati, i jednu, koja sa lendom veze nema, pocelo na griesu, zavrsilo u centru.
Znaci, nijedne se pucnjave u grazu ne mogu sjetiti (u ludom kalsdorfu je bosanac ubio slovenku s kojom je zivio, iz kalsdorfa je isto lik koji je pocinio amoklauf). Na griesu bude nozeva, ali to su kolumbijanci izmedju sebe, i u tom bezirku sam zivjela, u 6 ujutru isla na posao preko griesplatza i griesgasse...osim sto vidis djecu na exu i napusenu, poneko policijsko vozilo ponekad..to je to.
Inace, mislim da si pobrkao gries i lend...postgarage je na griesu, na lendu je ppc ;) prije nekoliko (ima tome) su tamo bili i partibrejkersi.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1979 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

pustopoljina wrote:
svemirska_vjeverica wrote:
pustopoljina wrote: Wtf?
Ko je upucao nekoga na lendu? Uopce, u grazu???
Dala bih lijevi bubreg za penthaus na lendplatzu.
Ovamo gledas na uhrturm, ovamo trznica, svirke, cool kafici, grk i nasa cevabdzinica...hej aperolspritzer pred nekom od kucica na lendplatzu...
Ima stranaca, a bogami i domacih...lend je postao i hipsterski...
Ma da na griesu zivis, nigdje nije lose u grazu.
A do 500 eura stan? To nema ba. Nema.
10eur/m2 je zgoditak.
Osim toga, od lenda sjeverno (neubaugasse/grüne gasse) upravo se zavrsavaju zgrade gdje su stanovi 90 kvadrata cetvrt miliona...mislim da gws gradi.
Znam lend ko svoj dzep, jedino sto ima nilakvih stanova...neuslovnih, a precjenjenih...to mi je jedina zamjerka na taj dio grada.
Lend, 2002 uletio cokoladni diler u studentski dom, policija ga roknula sa ledja..2006 Lend, ganjali dilera, pogodili studenta na biciklu...Imas pravo, u zadnje vrijeme su se popravili u Gracu. Ponekad neki bosnjo uzme auto pa zgazi pola grada, ali eto nije Lend. Sto se tice bubrega, bolje ti je zamjeni ga za ajfon, da narucis petkom poslije aperola taksi za postgarage, mozda preko puta jos ima lokal zvani Nil, tu su pravi momci.
Zivjela sam u tom periodu na lendu, to je bezveze prica. Jedino cega se sjecam je racija u volksgarten-u.
To sto neki ludjak pogazi pola grada ne znaci da graz nije siguran. Ljudi mogu poludjeti bilo kad i bilo gdje.
A nabrojao si tri stvari, od kojih su 2 stare vise od deset godina, koje ne mozes googlati, i jednu, koja sa lendom veze nema, pocelo na griesu, zavrsilo u centru.
Znaci, nijedne se pucnjave u grazu ne mogu sjetiti (u ludom kalsdorfu je bosanac ubio slovenku s kojom je zivio, iz kalsdorfa je isto lik koji je pocinio amoklauf). Na griesu bude nozeva, ali to su kolumbijanci izmedju sebe, i u tom bezirku sam zivjela, u 6 ujutru isla na posao preko griesplatza i griesgasse...osim sto vidis djecu na exu i napusenu, poneko policijsko vozilo ponekad..to je to.
Inace, mislim da si pobrkao gries i lend...postgarage je na griesu, na lendu je ppc ;) prije nekoliko (ima tome) su tamo bili i partibrejkersi.
Radio u ppc-u, postgarage-u, gmd-u, znam gdje su i sta pricam. Nego raspitaj se kod nekoga ko je zivio tada u studenskom domu kako je cokoladni prosao. A jeste taj Kalsdorf je na losem glasu, izgleda da im nesto stavljaju u vodu. Ironicno, prvog koga je Alen pregazio je bio Adis, kazu da su se poznavali.
Sto se tice nozeva, bilo je to lijepo vrijeme, dok su latinosi dilali... kad se sjetim, ljeti ujutro krenem kuci srijedom s erasmus partija, a tamo na grisu leze ljudi, spavaju..svi bez briga.
c_g
Posts: 1156
Joined: 29/09/2016 01:52

#1980 Re: Zivot u Austriji

Post by c_g »

Quick question koliko je povratna karta Sarajevo (Zenica) - Beč? (bisstours)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1981 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

Pitala svu raju, maksuz, jer- pola ih je bilo u ghegi/wieneru/kepler...ili su svi posenilili ili si ti malo pretjerao sa cokoladnim.
Nebitno, graz je jedan fini gradic i svi ti dijelovi grada su just fine.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1982 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Graz me nikad nije impresionirao izgledom, ostao mi je u sjecanju kao grad sa milion auto-kuca. Cini mi se da ih ima vise nego u Becu.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1983 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

pirmin wrote:Graz me nikad nije impresionirao izgledom, ostao mi je u sjecanju kao grad sa milion auto-kuca. Cini mi se da ih ima vise nego u Becu.
Ma to je samo ulaz...juzni.
Ali i ne impresionira izgledom, samo je gemütlich.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1984 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

pustopoljina wrote:Ma to je samo ulaz...juzni.
Ali i ne impresionira izgledom, samo je gemütlich.
Ma ima sigurno dobrih lokacija samo sam ja bio u fazi kad me nesto drugo zanimalo. :D
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1985 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

pustopoljina wrote:Pitala svu raju, maksuz, jer- pola ih je bilo u ghegi/wieneru/kepler...ili su svi posenilili ili si ti malo pretjerao sa cokoladnim.
Nebitno, graz je jedan fini gradic i svi ti dijelovi grada su just fine.
Image
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1986 Re: Zivot u Austriji

Post by bunardzija »

pustopoljina wrote:
pirmin wrote:Graz me nikad nije impresionirao izgledom, ostao mi je u sjecanju kao grad sa milion auto-kuca. Cini mi se da ih ima vise nego u Becu.
Ma to je samo ulaz...juzni.
Ali i ne impresionira izgledom, samo je gemütlich.
Cetiri lokacije koje bih malo cesce obilazio da sam u Grazu:
1. Grüner See
https://www.steiermark.com/de/steiermar ... -see_p8101

2. Gesäuse
https://www.gesaeuse.at/

3. Hundertwasser Therme (Blumau) - po mogucnosti u povratku sa Gesäuse-a
https://www.blumau.com/

4. Zotter Manufaktur
https://www.zotter.at/de/zotter-erlebni ... -tour.html



Cetiri stvari koje bi mi nedostajale da se odselim iz Beca:
1. Dunav
https://www.wien.gv.at/umwelt/gewaesser/donau/

2. Biciklom do Bratislave i nazad vozom za kusur eura (jednodnevni izlet): Donauradweg koji pocinje u Njemackoj a zavrsava kod Crnog mora
https://www.bikemap.net/de/r/498581/

3. Lainzer Tiergarten
https://www.lainzer-tiergarten.at/

4. MA48. Emotivno sam vezan za njih :). Tokom studija sam ljeti radio i finu paru zaradjivao, realno se moglo razvuci da bude skoro godinu dana. A kao mucni bonus: naucio sam malo dijalekta.
https://wien.orf.at/news/stories/2622204/
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1987 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

@Bunardzija: odlican komentar :thumbup:
Meni pada napamet definitivno vise od 4 lokacije koje bi mi nedostajale u W.
Paradoks je da nikad nisam bio u LainzerTG :-) ali zato u Türkenschanz Parku najmanje 2x sedmicno.
Biciklom do Bratislave ne bi bio problem da imam dobar sic. Ovako mi je sa sadasnjim 30km plafon. :shock: :D
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1988 Re: Zivot u Austriji

Post by bunardzija »

pirmin wrote:@Bunardzija: odlican komentar :thumbup:
Meni pada napamet definitivno vise od 4 lokacije koje bi mi nedostajale u W.
Paradoks je da nikad nisam bio u LainzerTG :-) ali zato u Türkenschanz Parku najmanje 2x sedmicno.
Biciklom do Bratislave ne bi bio problem da imam dobar sic. Ovako mi je sa sadasnjim 30km plafon. :shock: :D
Lainzer Tiergarten je fakat super. Cesto ces vidjeti divlje svinje i bezbroj ptica. Takodjer bih ti preporucio Stadtwanderwege po periferiji Beca: https://www.wien.gv.at/umwelt/wald/frei ... dern/wege/

Fino su to zamislili i realizirali. Na svakoj turi mozes udariti sebi odgovarajuci pecat. Sa popunjenom sveskicom odes u Rathaus i dobijes znacku (cini mi se da imaju bronzane, srebrne i zlatne - ovisno o tome koliko si pecata skupio.

Jedina stvar koju ne volim u Becu su tramvajske sine :) Prije mjesec dana sam na putu kuci uletio sa prednjim tockom u sine. "Dobro" sam prosao, samo sam koljeno razvalio. Lagano se oporavljam, ali i dalje ne mogu da idem niz stepenice i generalno niz brdo. Valjda ce mi se koljeno oporaviti i ti sic nabaviti, pa bi mogli zapucati za Bratislavu ;)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1989 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Uhh kako je mene na MaHü covjek pokupio biciklom u septembru, 2 mjeseca sam se oporavljao. :-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1990 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

pirmin wrote:Uhh kako je mene na MaHü covjek pokupio biciklom u septembru, 2 mjeseca sam se oporavljao. :-)
omatorilo se, a?
:D :run:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1991 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

hadzinicasa wrote:
pirmin wrote:Uhh kako je mene na MaHü covjek pokupio biciklom u septembru, 2 mjeseca sam se oporavljao. :-)
omatorilo se, a?
:D :run:
Dobro te je Linzerin. :D
Bolje bi ti bilo da me savjetujes sta da radim sa ovom zeljanicom
https://www.spar.at/content/dam/sparatw ... c5dd31.jpg

...pa da ispadne jestiva. :oops:
:D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1992 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

pirmin wrote:
hadzinicasa wrote:
pirmin wrote:Uhh kako je mene na MaHü covjek pokupio biciklom u septembru, 2 mjeseca sam se oporavljao. :-)
omatorilo se, a?
:D :run:
Dobro te je Linzerin. :D
Bolje bi ti bilo da me savjetujes sta da radim sa ovom zeljanicom
https://www.spar.at/content/dam/sparatw ... c5dd31.jpg

...pa da ispadne jestiva. :oops:
:D
a sto bi ovo uopce kupovao kad imas Jami pite u Merkuru? :shock:
Ima burek, sirnica, krompirusa i zeljanica
i Brajlovic sarajevski i banjalucki cevapi i pljeskavica
ima i klasovih somuna zamrznutih
i jufke.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1993 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

hadzinicasa wrote: a sto bi ovo uopce kupovao kad imas Jami pite u Merkuru? :shock:
Ima burek, sirnica, krompirusa i zeljanica
i Brajlovic sarajevski i banjalucki cevapi i pljeskavica
ima i klasovih somuna zamrznutih
i jufke.
Sparovi i Hofer su mi najblizi, Merkur i Lidl nisu usput.
Sto je sretna okolnost ako cemo po ovom sto si nabrojala. :D
Ide proljece, valja misliti na bikini figuru. 8)
:D
Ovu zeljanicu sam par puta nosio na posao i tamo je stavio da se pece. Nije mi bas uspjelo. :-?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1994 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

bunardzija wrote:
pirmin wrote:@Bunardzija: odlican komentar :thumbup:
Meni pada napamet definitivno vise od 4 lokacije koje bi mi nedostajale u W.
Paradoks je da nikad nisam bio u LainzerTG :-) ali zato u Türkenschanz Parku najmanje 2x sedmicno.
Biciklom do Bratislave ne bi bio problem da imam dobar sic. Ovako mi je sa sadasnjim 30km plafon. :shock: :D
Lainzer Tiergarten je fakat super. Cesto ces vidjeti divlje svinje i bezbroj ptica. Takodjer bih ti preporucio Stadtwanderwege po periferiji Beca: https://www.wien.gv.at/umwelt/wald/frei ... dern/wege/

Fino su to zamislili i realizirali. Na svakoj turi mozes udariti sebi odgovarajuci pecat. Sa popunjenom sveskicom odes u Rathaus i dobijes znacku (cini mi se da imaju bronzane, srebrne i zlatne - ovisno o tome koliko si pecata skupio.

Jedina stvar koju ne volim u Becu su tramvajske sine :) Prije mjesec dana sam na putu kuci uletio sa prednjim tockom u sine. "Dobro" sam prosao, samo sam koljeno razvalio. Lagano se oporavljam, ali i dalje ne mogu da idem niz stepenice i generalno niz brdo. Valjda ce mi se koljeno oporaviti i ti sic nabaviti, pa bi mogli zapucati za Bratislavu ;)
To je bila jedna od scena mog prvog dana u grazu...lik prednjim tockom u sine i salto napravi...strasno.
Gledam da vozim biciklistickim stazama, al' tu me opet izudjuju pjesaci sa svojim mobitelima i slusalicama, sve posamarati.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1995 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

pirmin wrote:
hadzinicasa wrote: a sto bi ovo uopce kupovao kad imas Jami pite u Merkuru? :shock:
Ima burek, sirnica, krompirusa i zeljanica
i Brajlovic sarajevski i banjalucki cevapi i pljeskavica
ima i klasovih somuna zamrznutih
i jufke.
Sparovi i Hofer su mi najblizi, Merkur i Lidl nisu usput.
Sto je sretna okolnost ako cemo po ovom sto si nabrojala. :D
Ide proljece, valja misliti na bikini figuru. 8)
:D
Ovu zeljanicu sam par puta nosio na posao i tamo je stavio da se pece. Nije mi bas uspjelo. :-?
Generalno, da popravis hranu, stavi maslaca preko ili zalij obersom...ovo drugo mi je za pitu bolja opcija.
Sta ti nije uspjelo? Muski obicno ne skontaju da pitu treba poslije pecenja malo poklopiti ili zaliti. Ili je nesto drugo?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1996 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

pustopoljina wrote:Muski obicno ne skontaju da pitu treba poslije pecenja malo poklopiti ili zaliti. Ili je nesto drugo?
Bice da je to. :-)
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1997 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

pustopoljina wrote:
pirmin wrote:
hadzinicasa wrote: a sto bi ovo uopce kupovao kad imas Jami pite u Merkuru? :shock:
Ima burek, sirnica, krompirusa i zeljanica
i Brajlovic sarajevski i banjalucki cevapi i pljeskavica
ima i klasovih somuna zamrznutih
i jufke.
Sparovi i Hofer su mi najblizi, Merkur i Lidl nisu usput.
Sto je sretna okolnost ako cemo po ovom sto si nabrojala. :D
Ide proljece, valja misliti na bikini figuru. 8)
:D
Ovu zeljanicu sam par puta nosio na posao i tamo je stavio da se pece. Nije mi bas uspjelo. :-?
Generalno, da popravis hranu, stavi maslaca preko ili zalij obersom...ovo drugo mi je za pitu bolja opcija.
Sta ti nije uspjelo? Muski obicno ne skontaju da pitu treba poslije pecenja malo poklopiti ili zaliti. Ili je nesto drugo?
Otvorio se Pita Haus na jakominiju

Image

iskljucivo za moderne zene :D
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#1998 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Pravo mjesto za instagram šminkere.. Pite prosječne, cijene astronomske.. Bio jednom, teško da cu drugi put otići.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#1999 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

Pita Haus zaposljava studentice izmedju 18-20 god na probni rad i nikome nista ne placa i obecava da ce ih prijaviti i onda se kasnije ne javlja vlasnik na telefon nakon nekoliko puta sto kaze ljudima da dodju na probni rad i tako to.. Toliko o nasim ljudima..
Ja bih ga prijavio na AK, ali mi zao momaka i cura koji nemaju para za hljeba i koji se uzdaju da dobiju posao kod denisa..
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2000 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

casanova123 wrote:Pita Haus zaposljava studentice izmedju 18-20 god na probni rad i nikome nista ne placa i obecava da ce ih prijaviti i onda se kasnije ne javlja vlasnik na telefon nakon nekoliko puta sto kaze ljudima da dodju na probni rad i tako to.. Toliko o nasim ljudima..
Ja bih ga prijavio na AK, ali mi zao momaka i cura koji nemaju para za hljeba i koji se uzdaju da dobiju posao kod denisa..
Prijavi. Ne moze raditi bez radnika, a prijavljen ce paziti.
Dzaba se uzdaju u posao, ako ce na kraju biti u minusu.
Bolje da su isli prositi.
Ja kod tog onda necu ulaziti jesti, taman da ima najbolju krompirusu na svijetu, a cisto sumnjam da ima.
Post Reply