Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1876 Re: Zivot u Austriji

Post by insomnia78 »

Imamo mi firmu klijenta iz At. “Andritz”. Prvi put kad sam vidio reko Andrić naš nekakav. :lol:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1877 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Ima li industrije, jeste li zadovoljni Lohnrundom?
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#1878 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Sta dogovorise, negdje usput procita 3,6%..
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#1879 Re: Zivot u Austriji

Post by Ironman_88 »

U rasponu 3,0 - 3,6% zavisno od BG. A bio sam se naložio da štrajkujem, i dogovoriše se u Nedjelju navečer. :D Svake godine isto drame i dogovre se naravno u zadnjoj rundi, ali ovaj put su se dogovorili u zadnjoj-zadnjoj, rijetko kad da je štrajk bio ovako na dohvat ruke.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#1880 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Ma bilo je strajka, mi smo prije 4-5 godina održali sat vremena strajk upozorenja..
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1881 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Mi smo premali za strajka, trenutno oko 70 ljudi.
Uzdamo se u velike.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#1882 Re: Zivot u Austriji

Post by Ironman_88 »

Bio je i ove godine u pojedinim firmama štrajk upozorenja ali ne sjećam se nekog pravog štrajka u zadnjih 7-8 godina, barem ne kod metalaca (ili sam prespavao). U naprednoj ekonomiji koja funkcioniše se sistem i poslodavci boje štrajka kao đavo krsta, to je jedan veliki adut za sindikate :thumbup:
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#1883 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

ako ce metalci dobiti od 3-3.6 , sta je za nas ostale u handelu, daje makar oko 2 ko prosle godine :D
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#1884 Re: Zivot u Austriji

Post by Ironman_88 »

Facasplaca wrote:ako ce metalci dobiti od 3-3.6 , sta je za nas ostale u handelu, daje makar oko 2 ko prosle godine :D
Pa valjda ćete barem pokriti inflaciju, i ona je oko 2% :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1885 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Nema razloga da Handel ne dobije najmanje 2,5-3 %.
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1886 Re: Zivot u Austriji

Post by bunardzija »

adda_sa wrote: uu pardon. ja bila kuci, nisam ulazila na forum :D
od pica na dunavu izgleda nista, al mozemo poceti polako organizaciju sastanka na kuhanom vinu :D
pirmin wrote:
bunardzija wrote: Na kraju nista od pica u Becu?
Ja sam u nedelju oko podne u Türkenschanz parku pa bujrum na kuhano. :thumbup:
Od sutra pa narednih par dana nema padavina. Da odemo na kuhano vino? Npr. u kampus Altes AKH?
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#1887 Re: Zivot u Austriji

Post by adda_sa »

bunardzija wrote:
adda_sa wrote: uu pardon. ja bila kuci, nisam ulazila na forum :D
od pica na dunavu izgleda nista, al mozemo poceti polako organizaciju sastanka na kuhanom vinu :D
pirmin wrote:
bunardzija wrote: Na kraju nista od pica u Becu?
Ja sam u nedelju oko podne u Türkenschanz parku pa bujrum na kuhano. :thumbup:
Od sutra pa narednih par dana nema padavina. Da odemo na kuhano vino? Npr. u kampus Altes AKH?
ja mogu od ponedjeljka :D
AdobeTemplate
Posts: 9
Joined: 11/09/2011 18:24

#1888 Re: Zivot u Austriji

Post by AdobeTemplate »

Da ne otvaram bezveze novu temu, za sve koji razmisljaju mozda o Austriji, otvorio sam blog. Nema jos nista previse pametno, no biti ce vrlo skoro. Javite kritike/savjete . Naravno, ovaj topic i dalje ostaje vrlo vazan izvor dobrih i korisnih informacija, ovaj blog sam cisto napravio da iznesem neka svoje iskustva ukoliko nekoga zanima :) .

https://austria-life.blogspot.com/
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1889 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

AdobeTemplate wrote:Da ne otvaram bezveze novu temu, za sve koji razmisljaju mozda o Austriji, otvorio sam blog. Nema jos nista previse pametno, no biti ce vrlo skoro. Javite kritike/savjete . Naravno, ovaj topic i dalje ostaje vrlo vazan izvor dobrih i korisnih informacija, ovaj blog sam cisto napravio da iznesem neka svoje iskustva ukoliko nekoga zanima :) .

https://austria-life.blogspot.com/
e moj decko pored onakvog Beca ti dosao u provinciju....sto ne kazes da Grac ima najzagadjeniji zrak u Austriji? Da ima losiji tok saobracaja neg u Becu? Da drzavni vrtici za djecu u Gracu nisu besplatni kao u Becu?

https://www.independent.co.uk/travel/ne ... 62976.html

ne svidja ti se sto u Becu ima previse stranaca? pa ima i u Gracu toga... i sam si stranac

plate su vece u Becu. Haj sad iskreno imas li oko 4000 bruto mjesecno u Gracu?
Jadoxxx
Posts: 17
Joined: 12/08/2014 15:00

#1890 Re: Zivot u Austriji

Post by Jadoxxx »

Je li ovo ima nade i za nas Buchhaltere u Austriji u 2019 :D
https://diepresse.com/home/wirtschaft/e ... elChannel=
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#1891 Re: Zivot u Austriji

Post by Ironman_88 »

svemirska_vjeverica wrote:
AdobeTemplate wrote:Da ne otvaram bezveze novu temu, za sve koji razmisljaju mozda o Austriji, otvorio sam blog. Nema jos nista previse pametno, no biti ce vrlo skoro. Javite kritike/savjete . Naravno, ovaj topic i dalje ostaje vrlo vazan izvor dobrih i korisnih informacija, ovaj blog sam cisto napravio da iznesem neka svoje iskustva ukoliko nekoga zanima :) .

https://austria-life.blogspot.com/
e moj decko pored onakvog Beca ti dosao u provinciju....sto ne kazes da Grac ima najzagadjeniji zrak u Austriji? Da ima losiji tok saobracaja neg u Becu? Da drzavni vrtici za djecu u Gracu nisu besplatni kao u Becu?

https://www.independent.co.uk/travel/ne ... 62976.html

ne svidja ti se sto u Becu ima previse stranaca? pa ima i u Gracu toga... i sam si stranac

plate su vece u Becu. Haj sad iskreno imas li oko 4000 bruto mjesecno u Gracu?
Čemu eskalacija odmah? I ja budem u gradiću Weiz u blizini Graza, hoćemo li se prepirati oko toga da ja živim u vukojebini pored velegrada i metropole Beča? I očito da je nemoguće da postoje osobe koje ne privlače čari velegrada iako je čovjek fino objasnio zašto mu Graz leži i prija.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#1892 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Dzaba joj vala Beč, sa svim ovim blagodatima, pogotovu ovom ciganijom...


https://youtu.be/Dm4jazOlYU8
teletrader
Posts: 801
Joined: 29/12/2005 14:40

#1893 Re: Zivot u Austriji

Post by teletrader »

mufa1 wrote:Dzaba joj vala Beč, sa svim ovim blagodatima, pogotovu ovom ciganijom...


https://youtu.be/Dm4jazOlYU8
Ovo je Bosiljka sa Brunnenmarkta.
Davnih 70tih je iz Nisa doselila u Bec i bez obzira na njenu familijarnu i nesumnjivu jezicku integraciju, nije se nikada navikla..
Za nju je Nis i dan danas "najlepsi grad na svetu".
:-)
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1894 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

mufa1 wrote:Dzaba joj vala Beč, sa svim ovim blagodatima, pogotovu ovom ciganijom...


https://youtu.be/Dm4jazOlYU8
Nije ciganija.. onaj sto vuce je Turcin..
oni su glavni pijacari..
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#1895 Re: Zivot u Austriji

Post by adda_sa »

bec je veci od brunnenmarkta, a seljaka,cigana i turaka, i ostalih stranaca svakako ima u svakom gradu u austriji (a i u bosni izgleda')
a hvala bogu na turcima i njihovim radnjicama. sto puta sam haman gladna vikendom ostala
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1896 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

adda_sa wrote:bec je veci od brunnenmarkta, a seljaka,cigana i turaka, i ostalih stranaca svakako ima u svakom gradu u austriji (a i u bosni izgleda')
a hvala bogu na turcima i njihovim radnjicama. sto puta sam haman gladna vikendom ostala
Imas otvorene markete i Nedeljom, kao sto je BILLA, na Prateru, na Westbanhofu imas otvoreni Spar mislim..
ili Franz Josef Banhof, u 9 bezirku..BILLA isto..
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#1897 Re: Zivot u Austriji

Post by adda_sa »

animals wrote:
adda_sa wrote:bec je veci od brunnenmarkta, a seljaka,cigana i turaka, i ostalih stranaca svakako ima u svakom gradu u austriji (a i u bosni izgleda')
a hvala bogu na turcima i njihovim radnjicama. sto puta sam haman gladna vikendom ostala
Imas otvorene markete i Nedeljom, kao sto je BILLA, na Prateru, na Westbanhofu imas otvoreni Spar mislim..
ili Franz Josef Banhof, u 9 bezirku..BILLA isto..
ma znam,al kad ti je merak na zvrk pite... a u billi nikad nije djevrek zamirisao :-D
pratersku billu izbjegavam samo tako.toliko frikova na par kvadratnih metara....
Last edited by adda_sa on 04/12/2018 18:57, edited 1 time in total.
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#1898 Re: Zivot u Austriji

Post by Strpljiva »

animals wrote:
adda_sa wrote:bec je veci od brunnenmarkta, a seljaka,cigana i turaka, i ostalih stranaca svakako ima u svakom gradu u austriji (a i u bosni izgleda')
a hvala bogu na turcima i njihovim radnjicama. sto puta sam haman gladna vikendom ostala
Imas otvorene markete i Nedeljom, kao sto je BILLA, na Prateru, na Westbanhofu imas otvoreni Spar mislim..
ili Franz Josef Banhof, u 9 bezirku..BILLA isto..
Rade marketi 24/7 u Bosni. Zasto bi radnici uopste imali zivot vikendom, ostadosmo gladni u Becu :|
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#1899 Re: Zivot u Austriji

Post by adda_sa »

ima dovoljno nezaposlenih da otovore jos koji spar da radi i nedjeljom.. masa studenata radi geringfuhgig kao samstagkraft, zato ne i sonntagkraft onda?! ta bi se radna mjesta u sekundi razgrabila, pogovo medju studentarijom kojima treba da su tokom sedmice na faxu. plus se nedjelje i praznici placaju vise
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1900 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

adda_sa wrote:ima dovoljno nezaposlenih da otovore jos koji spar da radi i nedjeljom.. masa studenata radi geringfuhgig kao samstagkraft, zato ne i sonntagkraft onda?! ta bi se radna mjesta u sekundi razgrabila, pogovo medju studentarijom kojima treba da su tokom sedmice na faxu. plus se nedjelje i praznici placaju vise
Ma to su i u pravu..
treba jedan dan sa familijom provesti..
jos da i Nedjelju uzmu, onda smo ga najebali..
Post Reply