Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#1851 Re: Zivot u Austriji

Post by adda_sa »

pirmin wrote:I ko ce organizovati skup forumasa na Kanalu dok je jos podnosljivo vrijeme? :D
izgleda da ces to biti ti 8-)
takodjer ces morati otici tamo ranije i zauzeti nam par lezaljki :mrgreen:
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1852 Re: Zivot u Austriji

Post by bunardzija »

pirmin wrote:I ko ce organizovati skup forumasa na Kanalu dok je jos podnosljivo vrijeme? :D
adda_sa wrote:
pirmin wrote:I ko ce organizovati skup forumasa na Kanalu dok je jos podnosljivo vrijeme? :D
izgleda da ces to biti ti 8-)
takodjer ces morati otici tamo ranije i zauzeti nam par lezaljki :mrgreen:
U petnaest godina, koliko sam u Becu, jednom sam bio sa drustvom na kanalu. I ja bih se pridruzio ako smijem i ako organizujes :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1853 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

bunardzija wrote:
pirmin wrote:I ko ce organizovati skup forumasa na Kanalu dok je jos podnosljivo vrijeme? :D
adda_sa wrote:
pirmin wrote:I ko ce organizovati skup forumasa na Kanalu dok je jos podnosljivo vrijeme? :D
izgleda da ces to biti ti 8-)
takodjer ces morati otici tamo ranije i zauzeti nam par lezaljki :mrgreen:
U petnaest godina, koliko sam u Becu, jednom sam bio sa drustvom na kanalu. I ja bih se pridruzio ako smijem i ako organizujes :D
Pa kud bas ja, najmladji od sve djece. :mrgreen:

Salim se, dogovoricemo se. :thumbup:
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#1854 Re: Zivot u Austriji

Post by adda_sa »

bunardzija wrote:
pirmin wrote:I ko ce organizovati skup forumasa na Kanalu dok je jos podnosljivo vrijeme? :D
adda_sa wrote:
pirmin wrote:I ko ce organizovati skup forumasa na Kanalu dok je jos podnosljivo vrijeme? :D
izgleda da ces to biti ti 8-)
takodjer ces morati otici tamo ranije i zauzeti nam par lezaljki :mrgreen:
U petnaest godina, koliko sam u Becu, jednom sam bio sa drustvom na kanalu. I ja bih se pridruzio ako smijem i ako organizujes :D
u 15 godina bio 1x na dunavu? kako je to uopste moguce :mrgreen:
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1855 Re: Zivot u Austriji

Post by bunardzija »

adda_sa wrote: u 15 godina bio 1x na dunavu? kako je to uopste moguce :mrgreen:
Nesporazum. Na Dunavu sam redovno, ali me kanal oko Schwedenplatza (gdje su te spomenute lezaljke) nije nikada privlacio. Ne volim bas guzvu :)

Mogli smo malo njegovati tradiciju pa raspaliti rostilj negdje na Dunavu. Ako vam nije mrsko pjesaciti, znam dobre lokacije bez guzve i galame. A ja bih poranio da nam upecam koju štuku za roštilja :D

Ovo je samo prijedlog, dosao bih ja za vas i u žižu civilizacije na kanal ;)
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#1856 Re: Zivot u Austriji

Post by adda_sa »

bunardzija wrote:
adda_sa wrote: u 15 godina bio 1x na dunavu? kako je to uopste moguce :mrgreen:
Nesporazum. Na Dunavu sam redovno, ali me kanal oko Schwedenplatza (gdje su te spomenute lezaljke) nije nikada privlacio. Ne volim bas guzvu :)

Mogli smo malo njegovati tradiciju pa raspaliti rostilj negdje na Dunavu. Ako vam nije mrsko pjesaciti, znam dobre lokacije bez guzve i galame. A ja bih poranio da nam upecam koju štuku za roštilja :D

Ovo je samo prijedlog, dosao bih ja za vas i u žižu civilizacije na kanal ;)
pa nije ovo schweden :D ovo je copa beach, gore na kaisermühlen U1. ti mislis na onaj kafic na schwedenu sa lezaljkama i pijeskom. tamo fakat jeste uvijek hrpa naroda :skoljka:
nego... stuka? u dunavu? jestiva stuka u dunavu?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1857 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

bunardzija wrote: Mogli smo malo njegovati tradiciju pa raspaliti rostilj negdje na Dunavu. Ako vam nije mrsko pjesaciti, znam dobre lokacije bez guzve i galame. A ja bih poranio da nam upecam koju štuku za roštilja :D

Ovo je samo prijedlog, dosao bih ja za vas i u žižu civilizacije na kanal ;)
Jako dobar prijedlog. :thumbup:
Ne mogu ovaj vikend, nisam u W. Ostali - bin dabei.
Jos da popravim biciklo poslije Unfalla na MHstr. i ne moram ni pjesaciti. :D
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1858 Re: Zivot u Austriji

Post by bunardzija »

adda_sa wrote:
bunardzija wrote:
adda_sa wrote: pa nije ovo schweden :D ovo je copa beach, gore na kaisermühlen U1. ti mislis na onaj kafic na schwedenu sa lezaljkama i pijeskom. tamo fakat jeste uvijek hrpa naroda :skoljka:
nego... stuka? u dunavu? jestiva stuka u dunavu?
Da, pobrkao sam malo loncice. Mislio sam da pricas o tom kaficu na kanalu.

Bojim se da ne znas u sta se upustas: dotices se teme ribolova sa ribolovcem. Mogao bih ti sada satima i danima pricati o stuki, Dunavu i generalno o ribolovu. Ali cu se suzdrzati pa cu ti dati samo konkretan odgovor i necu postavljati fotografije svog ulova (;

Dunav je pun ribe, pa tako i stuke. Jestiva je i poprilicno ukusna riba (predator koji ne rovi po mulju da bi pronasao hranu, tako da je sami misic za razliku od recimo sarana koji je poprilicno masan). U radnjama ces je rijetko naci iz dva razloga: ne moze se bas uzgajati i toviti kao saran, a i neprakticna je za jesti jer ima dosta kostiju. Ako se ono jestivo odnosilo na zagadjenost vode: kada sljedeci put budes sa rajom na Novom Dunavu, pridji obali i malo razgledaj hoces li naci jednu crnu malu ribicu koja se "lijepi" za kamenje. Prisustvo te ribice je indikator dobrog kvaliteta vode. Jedina riba koju iz Dunava (a i generalno) ne bih jeo je som. A soma ima i po dva metra u Novom Dunavu. Sljedeci put kada se budes kupala, sjeti se ovog videa (zanimljivo je od 30. sekunde): https://youtu.be/XeSyKrbHSP4

Meni licno najukusnija riba iz Dunava je smudj.

Ipak se nisam zadrzao na konkretnom odgovoru. Neka ti ovo bude lekcija kada budemo na tom druzenju da mi ne spominjes ribolov (;

pirmin wrote: Jako dobar prijedlog. :thumbup:
Ne mogu ovaj vikend, nisam u W. Ostali - bin dabei.
Jos da popravim biciklo poslije Unfalla na MHstr. i ne moram ni pjesaciti. :D
Znaci imao si Begegnung u Begegnugszone? (: Vazi, dogovorimo se. Ja sam principijelno vikendom na planinama, ali bih se uklopio u sve varijante izmedju 28. septembra i 7. oktobra. Ako ima nesto da vam odgovara, mogu pogledati da rezervisem rostilj (ako se ne varam mora se rezervisati lokacija?).
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1859 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

Prekucali 200.000 :D :D :D

"Bosanskohercegovačka dijaspora u Austriji premašila 200.000 osoba"
http://nap.ba/new/vijest.php?id=48480
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1860 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1861 Re: Zivot u Austriji

Post by bunardzija »

@Adda, primin i ostali: hocemo li se pokusati okupiti na kafu/pice? Zahladnilo je i kontam da rostilj nije vise opcija.

Mozemo za pocetak tokom radne sedmice da se nadjemo nakon posla?
glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#1862 Re: Zivot u Austriji

Post by glockov kolac »

Bosanici i Hercegovici u Austriji, imate li iskustva, ili znate li nekoga ko ima iskustva, s poslom za stomatologa u Austriji s diplomom i specijalizacijom s Stomatološkog fakulteta u Sarajevu? Gdje početi tražiti i slično?

Hvala unaprijed!
Najs
Posts: 8
Joined: 01/10/2018 17:39

#1863 Re: Zivot u Austriji

Post by Najs »

Pozdrav forumaši, nadam se da ste voljni pomoći. Interesuje koliko je "teško" naći posao za koji nisu potrebne neke kvalifikacije i koliko se čeka na termin za vizu/ radnu dozvolu?
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#1864 Re: Zivot u Austriji

Post by Cookie85 »

Najs wrote:Pozdrav forumaši, nadam se da ste voljni pomoći. Interesuje koliko je "teško" naći posao za koji nisu potrebne neke kvalifikacije i koliko se čeka na termin za vizu/ radnu dozvolu?
Prvo koje drzavljanstvo i koju skolu/fax imas, ako je BiH, onda moras naci neku firmu koja ce ti napraviti vizu kao schlüsselkraft, a to je relativno tesko ako nisi IT sektor, jer ti pocetna plata mora biti 3000 Brutto (mislim da je sada 3100 ali nisam siguran).

Kada poslodavac preda za RWR kartu, mozes cekati do 6 mjeseci, zavisno koliko ima ljudi na AMS-u sa slicnim ili istim znanjem. Pa kada poslodavac odbije sve sa AMS-a i nadje razlog ZASTO BAS TEBE HOCE, a ne ove sa AMS-a onda tek salju u Magistrat na obradu vize.

Ti ne mozes raditi dok ne dobijes vizu u ruke, ne zaboravi to jer mozes i ti i poslodavac dobiti dobru kaznu. ( na crno je skroz nesto drugo :) )

Takodjer moras imati min. A2 sada integracijski njemacki.

Zasto sam ti rekao IT sektor, zato sto na AMS-u nema puno sa IT i oni koji su na AMS-u , a mogu raditi tu poziciju vecina njih nece jer rade na crno i primaju pare od AMS :)

Ali sto ce ti biti gadno i kada nadjes poslodavca, moras ga bas ubjediti da tebe uzmu, jer ce ih AMS zajebavati da zaposle sa AMS-a ljude mislim da to traje max. 1-2 mjeseca (ako se nesto nije promjenilo). Jer poslodavac mora za svakog naci razlog da nije bolji od tebe, poslodavac gubi puno vremena na tebe.... uglavnom sretno.

Najlakse ti je dobiti ako imas IT neku skolu / fax , naucis dobro njemacki B2, dodjes, odes na HTL i nostrificiras diplomu, u medjuvremenu predajes za poslove, raspitujes se i sl. Takodjer ako si bas dobar u necemu... Web Dev, Java , c++ ... ono bas dobar (ne sve) lako ces do posla onda.

Sretno, ako imas jos kakvih pitanja, pitaj :D
Najs
Posts: 8
Joined: 01/10/2018 17:39

#1865 Re: Zivot u Austriji

Post by Najs »

Uskoro master germanistike drzavljanstvo bih. Hvala puno na odgovoru, ocigledno je da su mi male sanse za tu rwr kartu :(
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#1866 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

Nije sve ni IT i ne treba 3k eura brutto, vec 2565 za sonstige schlüsselkräfte..

Sto se tice provjere trzista, znam da je kao konobar nemoguce dobiti RWR, jer uvijek ima neko ko nema ni srednju zavrsenu ko bi da bude barem konobar..

Citao sam nedavno da su kuhari jako jako placeni i da se u Grazu brzo dobiva RWR kao kuhar, ali treba imati nesto zavrseno naravno.

Sto se tice IT-a, samo spremite papire i njemacki i onda posaljite 50 prijava, sredite profil na linkedinu i karriere.at i javite se ovim HR agencijama.. spremite lovu sto imate ustedjeno i dodjite u Austriju. Neki hostel je dovoljan. Moze se 3 mjeseca biti bez ikakve vize. Za mjesec dana cete naci posao i onda ganjate RWR koji dobijete u roku od 2 mjeseca. Samo je fazon da treba poslodavac da ceka.

To sto svi pricaju da poslodavac treba da preda za RWR su gluposti. Naravno da moze, ali je svakako brze da vi to uradite, jer nece previse firmi da se pegla oko toga(ima dovoljno rumuna, bugara, slovaka, hrvata i poljaka koji su sposobni fino da rade i mogu poceti raditi odmah) :D
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#1867 Re: Zivot u Austriji

Post by Cookie85 »

casanova123 wrote:Nije sve ni IT i ne treba 3k eura brutto, vec 2565 za sonstige schlüsselkräfte..

Sto se tice provjere trzista, znam da je kao konobar nemoguce dobiti RWR, jer uvijek ima neko ko nema ni srednju zavrsenu ko bi da bude barem konobar..

Citao sam nedavno da su kuhari jako jako placeni i da se u Grazu brzo dobiva RWR kao kuhar, ali treba imati nesto zavrseno naravno.

Sto se tice IT-a, samo spremite papire i njemacki i onda posaljite 50 prijava, sredite profil na linkedinu i karriere.at i javite se ovim HR agencijama.. spremite lovu sto imate ustedjeno i dodjite u Austriju. Neki hostel je dovoljan. Moze se 3 mjeseca biti bez ikakve vize. Za mjesec dana cete naci posao i onda ganjate RWR koji dobijete u roku od 2 mjeseca. Samo je fazon da treba poslodavac da ceka.

To sto svi pricaju da poslodavac treba da preda za RWR su gluposti. Naravno da moze, ali je svakako brze da vi to uradite, jer nece previse firmi da se pegla oko toga(ima dovoljno rumuna, bugara, slovaka, hrvata i poljaka koji su sposobni fino da rade i mogu poceti raditi odmah) :D

Nije sve IT naravno, ali sam govorio kako je najlakse doci do posla / vize . 2565€ brutto do 30 godina, preko 30 godina je 3078€ ( ja sam imao pogresnu informaciju :-) )
To sto svi pricaju da poslodavac treba da preda za RWR su gluposti. Naravno da moze, ali je svakako brze da vi to uradite, jer nece previse firmi da se pegla oko toga(ima dovoljno rumuna, bugara, slovaka, hrvata i poljaka koji su sposobni fino da rade i mogu poceti raditi odmah) :D
Ne mora poslodavac predati, naravno da mozes ti, ali takodjer zavisi od poslodavca. Npr. dosta vecih firmi ne daju da ti predas nego oni sve sami zavrsavaju, dok manje firme ce jedva docekati da ti sam se zajebajes sa dokumentacijom. Skoro mi je prijatelj se zaposlio u Becu u velikoj firmi i znam da je on htio da se zajebaje sa papirima da se brze zavrsi, ali jok , njihov HR ce to sve da zavrsi i cekao 4-5mjeseci (ima hrvatski pasos).
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1868 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Austrija nakon raspada EU, godina 2048

https://derstandard.at/2000089627407/Dy ... 1540103424
User avatar
byNelle
Posts: 166
Joined: 06/11/2004 10:56

#1869 Re: Zivot u Austriji

Post by byNelle »

Pozdrav,
Vjerovatno je negdje ranije na tami pisano o tome, ali me interesuje cijena kostanja zivota u Becu. U pitanju je troclana porodica (beba 1g). Renatli bi stan od nekih cca 60m2, u nekom normalnom dijelu grada, ne mora biti centar.
U pocetku, mjesecna primanja bi bila cca 2500e (netto), dok se i supruga ne bi zaposlila. Da li je to uopste izvodivo sa ovim primanjima?
Sve informacije su dobro dosle.
Hvala
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#1870 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

Da izvodljivo je sa 2500 netto. Za dvoje u Grazu treba mozda nekih 1800 - 2000 za neki normalan zivot, sto mislim da je slicno i u becu(mozda 100 eura vise max).. sto se tice bebe ne znam bas kakvi su troskovi, ali u svakom slucaju vjerovatno isto kao sto placas i sada, jer pampers i one kase svuda isto kostaju :D
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#1871 Re: Zivot u Austriji

Post by bunardzija »

adda_sa wrote:
bunardzija wrote:
adda_sa wrote: u 15 godina bio 1x na dunavu? kako je to uopste moguce :mrgreen:
Nesporazum. Na Dunavu sam redovno, ali me kanal oko Schwedenplatza (gdje su te spomenute lezaljke) nije nikada privlacio. Ne volim bas guzvu :)

Mogli smo malo njegovati tradiciju pa raspaliti rostilj negdje na Dunavu. Ako vam nije mrsko pjesaciti, znam dobre lokacije bez guzve i galame. A ja bih poranio da nam upecam koju štuku za roštilja :D

Ovo je samo prijedlog, dosao bih ja za vas i u žižu civilizacije na kanal ;)
pa nije ovo schweden :D ovo je copa beach, gore na kaisermühlen U1. ti mislis na onaj kafic na schwedenu sa lezaljkama i pijeskom. tamo fakat jeste uvijek hrpa naroda :skoljka:
nego... stuka? u dunavu? jestiva stuka u dunavu?
pirmin wrote:Austrija nakon raspada EU, godina 2048

https://derstandard.at/2000089627407/Dy ... 1540103424
Na kraju nista od pica u Becu?
User avatar
byNelle
Posts: 166
Joined: 06/11/2004 10:56

#1872 Re: Zivot u Austriji

Post by byNelle »

casanova123 wrote:Da izvodljivo je sa 2500 netto. Za dvoje u Grazu treba mozda nekih 1800 - 2000 za neki normalan zivot, sto mislim da je slicno i u becu(mozda 100 eura vise max).. sto se tice bebe ne znam bas kakvi su troskovi, ali u svakom slucaju vjerovatno isto kao sto placas i sada, jer pampers i one kase svuda isto kostaju :D
Hvala na odgovoru. Uspio sam prikupiti informacije sa vise strana i uglavnom se poklapaju.
Zna li neko koja naselja u Becu su lijepa za porodican zivot, a da su u krugu nekih cca 30min javnim prevozom do centra?
Thx
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1873 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

byNelle wrote:
casanova123 wrote:Da izvodljivo je sa 2500 netto. Za dvoje u Grazu treba mozda nekih 1800 - 2000 za neki normalan zivot, sto mislim da je slicno i u becu(mozda 100 eura vise max).. sto se tice bebe ne znam bas kakvi su troskovi, ali u svakom slucaju vjerovatno isto kao sto placas i sada, jer pampers i one kase svuda isto kostaju :D
Hvala na odgovoru. Uspio sam prikupiti informacije sa vise strana i uglavnom se poklapaju.
Zna li neko koja naselja u Becu su lijepa za porodican zivot, a da su u krugu nekih cca 30min javnim prevozom do centra?
Thx
Iz svakog dijela si za 30 min u centru
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#1874 Re: Zivot u Austriji

Post by adda_sa »

bunardzija wrote:
adda_sa wrote:
bunardzija wrote:
Nesporazum. Na Dunavu sam redovno, ali me kanal oko Schwedenplatza (gdje su te spomenute lezaljke) nije nikada privlacio. Ne volim bas guzvu :)

Mogli smo malo njegovati tradiciju pa raspaliti rostilj negdje na Dunavu. Ako vam nije mrsko pjesaciti, znam dobre lokacije bez guzve i galame. A ja bih poranio da nam upecam koju štuku za roštilja :D

Ovo je samo prijedlog, dosao bih ja za vas i u žižu civilizacije na kanal ;)
pa nije ovo schweden :D ovo je copa beach, gore na kaisermühlen U1. ti mislis na onaj kafic na schwedenu sa lezaljkama i pijeskom. tamo fakat jeste uvijek hrpa naroda :skoljka:
nego... stuka? u dunavu? jestiva stuka u dunavu?
pirmin wrote:Austrija nakon raspada EU, godina 2048

https://derstandard.at/2000089627407/Dy ... 1540103424
Na kraju nista od pica u Becu?
uu pardon. ja bila kuci, nisam ulazila na forum :D
od pica na dunavu izgleda nista, al mozemo poceti polako organizaciju sastanka na kuhanom vinu :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1875 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

bunardzija wrote: Na kraju nista od pica u Becu?
Ja sam u nedelju oko podne u Türkenschanz parku pa bujrum na kuhano. :thumbup:
Post Reply