Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1776 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

filozofija wrote: Wien jedino ima sreće što je gradovima poput Salzburga ovo takmičenje neinteresantno, pa se i ne prijavljuju. Pa Salzburg je po svim aspektima, izuzev veličine, bar 10 puta kvalitetniji za život od Wien-a. :D
naravno da je neinteresantno..gdje si vidio da se nize kategorije prijavljuju u takmicenje protiv teskasa... :D
zanemari svoj subjektivni priliv, ali bilo bi zanimljivo cuti koji su to aspekti 'bar 10 puta kvalitetniji'..
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1777 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

HardcoreMX wrote:
filozofija wrote: Wien jedino ima sreće što je gradovima poput Salzburga ovo takmičenje neinteresantno, pa se i ne prijavljuju. Pa Salzburg je po svim aspektima, izuzev veličine, bar 10 puta kvalitetniji za život od Wien-a. :D
naravno da je neinteresantno..gdje si vidio da se nize kategorije prijavljuju u takmicenje protiv teskasa... :D
zanemari svoj subjektivni priliv, ali bilo bi zanimljivo cuti koji su to aspekti 'bar 10 puta kvalitetniji'..
zanemarujući svoj subjektivni priliv :D ... evo liste: mnogo manja stopa nezaposlenosti; manje kriminala; više igrališta za djecu i parkova po glavi stanovnika; lakoća pristupa okolnim jezerima, rijekama i šumama; zelene planine i brda u po grada - više njih; granica sa Njemačkom uz sami grad - cijene namirnica su u Njemačkoj niže i za 25 do 30%; sistem biciklističih staza koji je mnogo optimalniji nego u Beču; lakša komunikacija sa gradskom i pokrajinskom administracijom - uzmi samo primjer trajanje procesa uzimanja državljanstva; ... e sad još par subjektivnih :D porodični život je mnogo sigurniji; ljudi su mnogo manje agresivni nego u Beču - u sabraćaju; firme su više prijateljski i porodično nastrojene, nego u Beču ... Žživio sam i radio u Beču, pa na osnovu toga ovo malo subjektiviteta ... živ bio
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1778 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

filozofija wrote: zanemarujući svoj subjektivni priliv :D ... evo liste: mnogo manja stopa nezaposlenosti; manje kriminala; više igrališta za djecu i parkova po glavi stanovnika; lakoća pristupa okolnim jezerima, rijekama i šumama; zelene planine i brda u po grada - više njih; granica sa Njemačkom uz sami grad - cijene namirnica su u Njemačkoj niže i za 25 do 30%; sistem biciklističih staza koji je mnogo optimalniji nego u Beču; lakša komunikacija sa gradskom i pokrajinskom administracijom - uzmi samo primjer trajanje procesa uzimanja državljanstva; ... e sad još par subjektivnih :D porodični život je mnogo sigurniji; ljudi su mnogo manje agresivni nego u Beču - u sabraćaju; firme su više prijateljski i porodično nastrojene, nego u Beču ... Žživio sam i radio u Beču, pa na osnovu toga ovo malo subjektiviteta ... živ bio
ne bi bilo cudo da i laiku sa cisto nako povrsnim poznavanjem infrastrukture Beca i okoline, izgleda da ti nisi ni vidio Beca..medjutim cini se da ti i ne zivis u Salzburgu o kojem pricas kao da je centar za jogu..u Salzburgu upravo neki dan u istom danu ti se desilo vise teskih kriminalnih delikata koje su potresle ne samo grad nego i citavu Austriju...
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1779 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

HardcoreMX wrote: ne bi bilo cudo da i laiku sa cisto nako povrsnim poznavanjem infrastrukture Beca i okoline, izgleda da ti nisi ni vidio Beca..medjutim cini se da ti i ne zivis u Salzburgu o kojem pricas kao da je centar za jogu..u Salzburgu upravo neki dan u istom danu ti se desilo vise teskih kriminalnih delikata koje su potresle ne samo grad nego i citavu Austriju...
Nema potrebe za omalovažavnjem ili insinuiranjem. Ja sam u Beču i živio i radio. Ovo ostalo što sam naveo kao objektivno - tako je. Ako mi ne vjeruješ, evo ti www.statistik.at, pa me demantuj u bilo čemu što sam naveo kao objektivno. Za te delikte o kojima ti pričaš, a koji su potresli Austriju ne znam. Bilo je par incidenata, ali ništa više. Uostalom, jako je bitno razlikovati vijesti koje dolaze iz pokrajine Salzburg za razliku od vijesti koji dalze iz grada Salzburg-a.

Da se više ne upuštamo u diskusiju, jer se postoji mogućnost bespotrebne preprike, ja ti preporučujem da dođeš i živiš malo u Salzburg-u, kako bi mogao napraviti realnu paralelu. Svako dobro
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1780 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

filozofija wrote: Nema potrebe za omalovažavnjem ili insinuiranjem. Ja sam u Beču i živio i radio. Ovo ostalo što sam naveo kao objektivno - tako je. Ako mi ne vjeruješ, evo ti http://www.statistik.at, pa me demantuj u bilo čemu što sam naveo kao objektivno. Za te delikte o kojima ti pričaš, a koji su potresli Austriju ne znam. Bilo je par incidenata, ali ništa više. Uostalom, jako je bitno razlikovati vijesti koje dolaze iz pokrajine Salzburg za razliku od vijesti koji dalze iz grada Salzburg-a.

Da se više ne upuštamo u diskusiju, jer se postoji mogućnost bespotrebne preprike, ja ti preporučujem da dođeš i živiš malo u Salzburg-u, kako bi mogao napraviti realnu paralelu. Svako dobro
Citajuci statistike covjek bi rekao da ti znas i o zivotu na Marsu jer i o tome imaju statisticki podaci..dakle, nema potrebe za tolikim teatrom...sad bi ja trebao kao da stavljam druge linkove kao da ti nemas google..gdje bi ti trebao 'dokazivati' da je upravo neki dan vrvilo na svim mogucim portalima o tome kako je upravo Bec top destinacija za zivot i to i na nasem jeziku ako vec ne citas na njemackom...sto opet, ako si tu zivio ili zivis, ne bi ni imao potrebe da povlacis ikakave paralele preko statistika ali i da znas da to nije samo 'par incidenata' jer se eksplicitno navode cak i naselja grada Salzburga...
I za nekoga tko je upoznao Austriju zna da on nije nista vise od prosjecnog austrijskog grada...i cak zaostaje od nekih drugih sto se vidi upravo i u tvom postiranom linku..nije ni Bec nikakva bajka, ali evidentno je da ima mnogo vise sadrzaja...
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1781 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Ja imam zelju, a nikako da se nakanim, da obidjem Salzburg i okolinu biciklom.
Kärnten znam kao svoj dzep, Steiermark i djelimicno Tirol sam obisao.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1782 Re: Zivot u Austriji

Post by Ramzess Veliki »

Svaka zadnja rupcaga na planeti ima sadrzaja ako imas volje da se zabavis.
Ako ne znas da sebi ugodis, dzabe ti da zivis I na Baliju.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1783 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

HardcoreMX wrote: Citajuci statistike covjek bi rekao da ti znas i o zivotu na Marsu jer i o tome imaju statisticki podaci...
Ne postoje nikakvi, a ne samo statistički podaci o životu na Marsu prijatelju moj ;) ... Oficijelna statistika Austrije je jedini realan i objektivan prikaz kvalitete života u ovoj zemlji, a ne procjena britanskog The Guardiana.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1784 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

filozofija wrote: Ne postoje nikakvi, a ne samo statistički podaci o životu na Marsu prijatelju moj ;) ... Oficijelna statistika Austrije je jedini realan i objektivan prikaz kvalitete života u ovoj zemlji, a ne procjena britanskog The Guardiana.
Ne nuzno statisticki, ali opce astronomski itekako postoje...sto mozda nisi citao, sto je i dobro jer bi onda pricao o sadrzajima na Marsu :D ..kada trazis citate o lazi, tu ces naci i o statistici...toliko o realnosti i objektivnosti..mada ne kontam sto si htio reci sa tim 'oficijelnim' linkom jer nema superlativa o kojima govoris..
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1785 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

HardcoreMX wrote: Ne nuzno statisticki, ali opce astronomski itekako postoje...sto mozda nisi citao, sto je i dobro jer bi onda pricao o sadrzajima na Marsu :D ..kada trazis citate o lazi, tu ces naci i o statistici...toliko o realnosti i objektivnosti..mada ne kontam sto si htio reci sa tim 'oficijelnim' linkom jer nema superlativa o kojima govoris..
Pogledaj statisičke informacije o stvarima koje sam naveo kao bolje. Imaš tematski poredane u lijevom meniju. Zivot na masru ne postoji, a zadnja teorija o mogucoj vodi na marsu, je jos uvjek samo teorija ja koja nije dokazana ;) Živ ti nama bio!
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#1786 Re: Zivot u Austriji

Post by walter kurtz »

Coronita graz :thumbup:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1787 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Samo more fali 8-)

Image
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1788 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

filozofija wrote: Pogledaj statisičke informacije o stvarima koje sam naveo kao bolje. Imaš tematski poredane u lijevom meniju. Zivot na masru ne postoji, a zadnja teorija o mogucoj vodi na marsu, je jos uvjek samo teorija ja koja nije dokazana ;) Živ ti nama bio!
pa to ti i govorim cijelo vrijeme..ti o tome svemu mozes znati jednako ko i o zivotu na Marsu...ali cak i ako uzmemo ovu tvoju statistiku ispada da Salzburg cak i sa cijelom pokrajinom bas i ne stoji dobro u poredjenu sa drugima...jos ce ispasti da je najbolje bilo da nisi nikakvu statistiku navodio :D
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#1789 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

walter kurtz wrote:Coronita graz :thumbup:

Fino mjesto da izvedes ljepsu polovinu :D :D
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#1790 Re: Zivot u Austriji

Post by JanuaryJones »

Može li se iznajmiti stan pa onda prijaviti prebivalište ili stanodavci traže prijavu?
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1791 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

JanuaryJones wrote:Može li se iznajmiti stan pa onda prijaviti prebivalište ili stanodavci traže prijavu?
Pa mora ti iznajmit stan da bi imao prijavu
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#1792 Re: Zivot u Austriji

Post by JanuaryJones »

hellhammer wrote:
JanuaryJones wrote:Može li se iznajmiti stan pa onda prijaviti prebivalište ili stanodavci traže prijavu?
Pa mora ti iznajmit stan da bi imao prijavu
Znači iznajmiće mi stan bez obzira što nemam AT prebivalište i AT bankovni račun?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1793 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

JanuaryJones wrote:
hellhammer wrote:
JanuaryJones wrote:Može li se iznajmiti stan pa onda prijaviti prebivalište ili stanodavci traže prijavu?
Pa mora ti iznajmit stan da bi imao prijavu
Znači iznajmiće mi stan bez obzira što nemam AT prebivalište i AT bankovni račun?
Iznajmice ti stan, tako sto ces mu platiti prvu stanarinu i kauciju u iznosu 3 stanarine.
I proviziju ako ides preko agenta za nekretnine.
Dobices (ili ces sam otici po formular) u kojem ce stajati tvoja nova adresa, kojeg ce potpisati (ili ako je firma dati pecat) tvoj stanodavac. To je onda prijava boravka.
Ne mozes je dobiti bez adrese. Kad ti neko iznajmi stan (i potpise taj formular) ides u Magistrat i dobijas boravisnu prijavu. Zaveden si u zmr.
Kad god promijenis adresu slijedi ista procedura. Stara adresa, nova adresa, potpis ili pecat stanodavca...magistrat. Ako promijenis prezime-ides samo u magistrat da to korigiraju u boravisnoj prijavi.
Bankovni racun ne moras nuzno imati, bitno je da platis stan i kauciju...ali onda odmah ides otvoriti racun sa boravisnom prijavom (i banci trebas uvijek pokazati aktualnu boravisnu, kad god promijenis adresu).
Jedan od koraka ti je i osiguranje, tj.dobijanje broja, zaboravila sam detalje...ali za svako buduce produzavanje vize ti treba:
- e card, izvod racuna, aktualna boravisna i tri zadnje platne liste ili uspjeh s faksa...koju vizu vec produzavas.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#1794 Re: Zivot u Austriji

Post by JanuaryJones »

pustopoljina wrote:
JanuaryJones wrote: Znači iznajmiće mi stan bez obzira što nemam AT prebivalište i AT bankovni račun?
Iznajmice ti stan, tako sto ces mu platiti prvu stanarinu i kauciju u iznosu 3 stanarine.
I proviziju ako ides preko agenta za nekretnine.
Dobices (ili ces sam otici po formular) u kojem ce stajati tvoja nova adresa, kojeg ce potpisati (ili ako je firma dati pecat) tvoj stanodavac. To je onda prijava boravka.
Ne mozes je dobiti bez adrese. Kad ti neko iznajmi stan (i potpise taj formular) ides u Magistrat i dobijas boravisnu prijavu. Zaveden si u zmr.
Kad god promijenis adresu slijedi ista procedura. Stara adresa, nova adresa, potpis ili pecat stanodavca...magistrat. Ako promijenis prezime-ides samo u magistrat da to korigiraju u boravisnoj prijavi.
Bankovni racun ne moras nuzno imati, bitno je da platis stan i kauciju...ali onda odmah ides otvoriti racun sa boravisnom prijavom (i banci trebas uvijek pokazati aktualnu boravisnu, kad god promijenis adresu).
Jedan od koraka ti je i osiguranje, tj.dobijanje broja, zaboravila sam detalje...ali za svako buduce produzavanje vize ti treba:
- e card, izvod racuna, aktualna boravisna i tri zadnje platne liste ili uspjeh s faksa...koju vizu vec produzavas.
Hvala, ovo mi je od pomoći :)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1795 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

JanuaryJones wrote:
pustopoljina wrote:
JanuaryJones wrote: Znači iznajmiće mi stan bez obzira što nemam AT prebivalište i AT bankovni račun?
Iznajmice ti stan, tako sto ces mu platiti prvu stanarinu i kauciju u iznosu 3 stanarine.
I proviziju ako ides preko agenta za nekretnine.
Dobices (ili ces sam otici po formular) u kojem ce stajati tvoja nova adresa, kojeg ce potpisati (ili ako je firma dati pecat) tvoj stanodavac. To je onda prijava boravka.
Ne mozes je dobiti bez adrese. Kad ti neko iznajmi stan (i potpise taj formular) ides u Magistrat i dobijas boravisnu prijavu. Zaveden si u zmr.
Kad god promijenis adresu slijedi ista procedura. Stara adresa, nova adresa, potpis ili pecat stanodavca...magistrat. Ako promijenis prezime-ides samo u magistrat da to korigiraju u boravisnoj prijavi.
Bankovni racun ne moras nuzno imati, bitno je da platis stan i kauciju...ali onda odmah ides otvoriti racun sa boravisnom prijavom (i banci trebas uvijek pokazati aktualnu boravisnu, kad god promijenis adresu).
Jedan od koraka ti je i osiguranje, tj.dobijanje broja, zaboravila sam detalje...ali za svako buduce produzavanje vize ti treba:
- e card, izvod racuna, aktualna boravisna i tri zadnje platne liste ili uspjeh s faksa...koju vizu vec produzavas.
Hvala, ovo mi je od pomoći :)
U stvari, sad sam se sjetila, sama e card nije dovoljna, nego iz gkk versicherungszeitenauszug...dobijes na salteru u gkk.
Jadoxxx
Posts: 17
Joined: 12/08/2014 15:00

#1796 Re: Zivot u Austriji

Post by Jadoxxx »

Vozdra Raja, malo pitanje, kakve su sanse tj. ima li cak neko od forumasa, da je dobio posao u Becu, radi se o Racunovodstvu, nemam jos certifkat za samostalnog ali planiram da zavsim, imam ukupno nekih 6 godina radnog iskustva, Njemacki pricam tecno.
Kakve su mi realne sanse, odnosno ima li nekih pamentih sugestija :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1797 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Ako ti je boravisni status rijesen sanse su sasvim dobre.
Nije moja bransa ali sam cuo dovoljno slucajeva ljudi koji kao racunovodje imaju posla na pretek.
Jadoxxx
Posts: 17
Joined: 12/08/2014 15:00

#1798 Re: Zivot u Austriji

Post by Jadoxxx »

pirmin wrote:Ako ti je boravisni status rijesen sanse su sasvim dobre.
Nije moja bransa ali sam cuo dovoljno slucajeva ljudi koji kao racunovodje imaju posla na pretek.
Ma jock, nemam nikakav status, zivim u BiH i dalje, imam i brata u Becu, ali i on je tek otisao, dobio RWR jer je kod njega defecitarno zanimanje u pitanju, pa reko, da vidim opet vi koji ste vec gore, imate li kakvih prijedloga ili sugestija, sta bi moglo mozda pomoci ili olaksati odlazak gore.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1799 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

E onda je nezgodno, zna ti to i brat.
Gledam kako sikaniraju kolegicu koja se "udala u Bec", inace iz Srbije, svako malo neke peripetije oko papira.

Ti ipak probaj naci neku varijantu.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#1800 Re: Zivot u Austriji

Post by JanuaryJones »

Jadoxxx wrote:
pirmin wrote:Ako ti je boravisni status rijesen sanse su sasvim dobre.
Nije moja bransa ali sam cuo dovoljno slucajeva ljudi koji kao racunovodje imaju posla na pretek.
Ma jock, nemam nikakav status, zivim u BiH i dalje, imam i brata u Becu, ali i on je tek otisao, dobio RWR jer je kod njega defecitarno zanimanje u pitanju, pa reko, da vidim opet vi koji ste vec gore, imate li kakvih prijedloga ili sugestija, sta bi moglo mozda pomoci ili olaksati odlazak gore.
Upiši master iz finansija i imaš pravo radit 20h sedmično.
Post Reply