Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1751 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

Ironman_88 wrote:Mene su mladog i naivnog uzeli na isti fazon kad sam uselio se u prvi stan, izbjegavao sam ih uspješno par mjeseci dok se lik nije jednom pojavio na vratima u pola 9 navečer - ni u snu nisam pomislio da su oni u to doba. Ali srećom nisam bio dugo u tom stanu, kad sam odselio, fino odjavio GIS. Nakon što sam se prijavio na novu adresu, vrlo brzo su krenuli sa ofanzivom, slali pisma i dolazili na vrata u svako moguće doba - nakon određenog vremena su odustali i kako kad tako i danas. Nije stvar u ciganjenju, ali za tih 25-30€ imam i Netflix i Spotify i DAZN dok je ORF program užas i plus često imaju problema da osiguraju velike sportske događaje a grcaju u parama od GIS-a.
Pa sta je onda prijedlog.Ne otvaraj vrata i ne potpisuj nista za GIS.Samo vici nemam TV i to je to jel?
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#1752 Re: Zivot u Austriji

Post by Ironman_88 »

zastavnik22 wrote:
Ironman_88 wrote:Mene su mladog i naivnog uzeli na isti fazon kad sam uselio se u prvi stan, izbjegavao sam ih uspješno par mjeseci dok se lik nije jednom pojavio na vratima u pola 9 navečer - ni u snu nisam pomislio da su oni u to doba. Ali srećom nisam bio dugo u tom stanu, kad sam odselio, fino odjavio GIS. Nakon što sam se prijavio na novu adresu, vrlo brzo su krenuli sa ofanzivom, slali pisma i dolazili na vrata u svako moguće doba - nakon određenog vremena su odustali i kako kad tako i danas. Nije stvar u ciganjenju, ali za tih 25-30€ imam i Netflix i Spotify i DAZN dok je ORF program užas i plus često imaju problema da osiguraju velike sportske događaje a grcaju u parama od GIS-a.
Pa sta je onda prijedlog.Ne otvaraj vrata i ne potpisuj nista za GIS.Samo vici nemam TV i to je to jel?
Pa manje-više da. :D nisi zakonski obavezan da ih pustiš u stan niti oni mogu sprovoditi bilo kakvu silu ili dovoditi policiju na vrata. Mogu dolaziti i zvoniti i slati pisma do mile volje, prestat će nakon nekog vremena. Jedino ne možeš odjednom prestati plaćati ako si već jednom potpisao, tu pomaže samo promjena adrese (GIS možeš odjaviti sa bivše adrese kad se seliš bez da moraš odmah navesti novu adresu - iako to i nije bitno, imaju uvid u te informacije i doći će sami vrlo brzo na novu adresu). Ali treba da svako za sebe zna da li želi plaćati, ja ne konzumiram nikako sadržaj ORF-a, opće mišljenje javnosti je da je isti vrlo niske kvalitete unatoč ogromnim novicma kojeg sabiraju putem GIS-a. Ne vidim smisao u tome da plaćam nešto šta mi nije potrebno, te pare radije dajem u dobrotvorne svrhe.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1753 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Tirkizno-plavi papci ruse socijalni sistem a vi raspravljate o GIS-u. :-)
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#1754 Re: Zivot u Austriji

Post by Ironman_88 »

pirmin wrote:Tirkizno-plavi papci ruse socijalni sistem a vi raspravljate o GIS-u. :-)
Ko hoće da radi, za njega nema krize :D :run:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1755 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Ironman_88 wrote:
pirmin wrote:Tirkizno-plavi papci ruse socijalni sistem a vi raspravljate o GIS-u. :-)
Ko hoće da radi, za njega nema krize :D :run:
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 5222154531
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#1756 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

Evo ja deveram sa GIS-om trenutno naguravamo se, sto se mene tice moze i na sud da se ide :D . Inace svjez sam tek sam godinu u Becu, al' dobro je, navikavam se (koliko je moguce) i ucim svakodnevno jezik. U skorije vrijeme planiram preseljenje u Donju Austriju cisto zbog nesto ljepse situacije sto se tice sastava stanovnistva. Inace ako imate potrebu za IPTV, samo mi se javite na PM preporucit cu jednu koju sam uplatio evo opet drugu godinu :-D

btw ima li negdje u Becu neki kafic za nasu raju, bez standardnog dijasporskog okruzenja, cisto da se nekad pogleda utakmica nase lige itd
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1757 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Prvi put cujem da je u Donjoj Austriji ljepse stanovnistvo. :-)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1758 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#1759 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Jarane nikad necu prežalit dvije godine života u donjoj austriji. Preporodio se kako sam preso u Steiermark :run:
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#1760 Re: Zivot u Austriji

Post by Facasplaca »

ja u Bec ne bi kad bi mi sve placeno bilo. lijepi salzburg.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1761 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Istina, nije Bec za svakoga.
Salzburg je :thumbup: :thumbup:
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#1762 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

Zavisi gdje ides, isto kao i Bec sto je 13ti Bezirk ljepota. Mada je meni Beca puna kapa vec za godinu, do 30 km od Beca se mogu naci jako lijepa mjesta za neki normalan zivot. Drugo je sto neko voli lumpovanje, u tom slucaju Bec je pun pogodak
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1763 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

Zna li iko da li A1 ili A2 ili ovi B i C certifikati imaju vremensko trajanje.Neko rece da ne mozes predati certifikat kada podnosis dokumente za radnu vizu ako je stariji od godinu dana?
Hvala unaprijed
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1764 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

pirmin wrote:Istina, nije Bec za svakoga.
Salzburg je :thumbup: :thumbup:
Salzburg je zaista ljepota, pogotovu za porodični život!
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#1765 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

zastavnik22 wrote:Zna li iko da li A1 ili A2 ili ovi B i C certifikati imaju vremensko trajanje.Neko rece da ne mozes predati certifikat kada podnosis dokumente za radnu vizu ako je stariji od godinu dana?
Hvala unaprijed
Goethe institut ti vazi godinu dana. Ja sam imao polozen davno nekad al' su trazili da ponovim ispit :-D
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1766 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

zastavnik22 wrote:Zna li iko da li A1 ili A2 ili ovi B i C certifikati imaju vremensko trajanje.Neko rece da ne mozes predati certifikat kada podnosis dokumente za radnu vizu ako je stariji od godinu dana?
Hvala unaprijed
Da, ne smije biti starije od godine. Sad su uveli i priznaju samo ÖIF od A2 pa nadalje a A1 moze samo goethe iz inostranstva
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1767 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

hellhammer wrote:
zastavnik22 wrote:Zna li iko da li A1 ili A2 ili ovi B i C certifikati imaju vremensko trajanje.Neko rece da ne mozes predati certifikat kada podnosis dokumente za radnu vizu ako je stariji od godinu dana?
Hvala unaprijed
Da, ne smije biti starije od godine. Sad su uveli i priznaju samo ÖIF od A2 pa nadalje a A1 moze samo goethe iz inostranstva
Pa jel priznaju iz Austrijskog Instituta iz Sarajeva A2 ili B1
caseytron
Posts: 2090
Joined: 01/06/2016 16:42

#1768 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

zastavnik22 wrote:
hellhammer wrote:
zastavnik22 wrote:Zna li iko da li A1 ili A2 ili ovi B i C certifikati imaju vremensko trajanje.Neko rece da ne mozes predati certifikat kada podnosis dokumente za radnu vizu ako je stariji od godinu dana?
Hvala unaprijed
Da, ne smije biti starije od godine. Sad su uveli i priznaju samo ÖIF od A2 pa nadalje a A1 moze samo goethe iz inostranstva
Pa jel priznaju iz Austrijskog Instituta iz Sarajeva A2 ili B1
Meni su izricito trazili Goethe za A1
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1769 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

zastavnik22 wrote:
hellhammer wrote:
zastavnik22 wrote:Zna li iko da li A1 ili A2 ili ovi B i C certifikati imaju vremensko trajanje.Neko rece da ne mozes predati certifikat kada podnosis dokumente za radnu vizu ako je stariji od godinu dana?
Hvala unaprijed
Da, ne smije biti starije od godine. Sad su uveli i priznaju samo ÖIF od A2 pa nadalje a A1 moze samo goethe iz inostranstva
Pa jel priznaju iz Austrijskog Instituta iz Sarajeva A2 ili B1
Samo goethe iz inostranstva a u austriji samo OIF
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1770 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

User avatar
512MB
Posts: 10553
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1771 Re: Zivot u Austriji

Post by 512MB »

Ironman_88 wrote:
zastavnik22 wrote:
Ironman_88 wrote:Mene su mladog i naivnog uzeli na isti fazon kad sam uselio se u prvi stan, izbjegavao sam ih uspješno par mjeseci dok se lik nije jednom pojavio na vratima u pola 9 navečer - ni u snu nisam pomislio da su oni u to doba. Ali srećom nisam bio dugo u tom stanu, kad sam odselio, fino odjavio GIS. Nakon što sam se prijavio na novu adresu, vrlo brzo su krenuli sa ofanzivom, slali pisma i dolazili na vrata u svako moguće doba - nakon određenog vremena su odustali i kako kad tako i danas. Nije stvar u ciganjenju, ali za tih 25-30€ imam i Netflix i Spotify i DAZN dok je ORF program užas i plus često imaju problema da osiguraju velike sportske događaje a grcaju u parama od GIS-a.
Pa sta je onda prijedlog.Ne otvaraj vrata i ne potpisuj nista za GIS.Samo vici nemam TV i to je to jel?
Pa manje-više da. :D nisi zakonski obavezan da ih pustiš u stan niti oni mogu sprovoditi bilo kakvu silu ili dovoditi policiju na vrata. Mogu dolaziti i zvoniti i slati pisma do mile volje, prestat će nakon nekog vremena. Jedino ne možeš odjednom prestati plaćati ako si već jednom potpisao, tu pomaže samo promjena adrese (GIS možeš odjaviti sa bivše adrese kad se seliš bez da moraš odmah navesti novu adresu - iako to i nije bitno, imaju uvid u te informacije i doći će sami vrlo brzo na novu adresu). Ali treba da svako za sebe zna da li želi plaćati, ja ne konzumiram nikako sadržaj ORF-a, opće mišljenje javnosti je da je isti vrlo niske kvalitete unatoč ogromnim novicma kojeg sabiraju putem GIS-a. Ne vidim smisao u tome da plaćam nešto šta mi nije potrebno, te pare radije dajem u dobrotvorne svrhe.
nogis.at

:D
User avatar
512MB
Posts: 10553
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#1772 Re: Zivot u Austriji

Post by 512MB »

filozofija wrote:
pirmin wrote:Istina, nije Bec za svakoga.
Salzburg je :thumbup: :thumbup:
Salzburg je zaista ljepota, pogotovu za porodični život!
Salzburg :thumbup:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1773 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1774 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

Wien ist anders..ali u Austriji..s pravom njegova reklama..doduse za mene najkarizmaticniji grad i na cijelom njemackom govornom podrucju..ali nista vise...
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1775 Re: Zivot u Austriji

Post by filozofija »

HardcoreMX wrote:Wien ist anders..ali u Austriji..s pravom njegova reklama..doduse za mene najkarizmaticniji grad i na cijelom njemackom govornom podrucju..ali nista vise...
Wien jedino ima sreće što je gradovima poput Salzburga ovo takmičenje neinteresantno, pa se i ne prijavljuju. Pa Salzburg je po svim aspektima, izuzev veličine, bar 10 puta kvalitetniji za život od Wien-a. :D
Post Reply