Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#1701 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

A jbt pa necemo pocinjati od pocetka.. Lik pita moze li se sa 3200 "normalno" zivjeti, ja kazem da moze, i na svom primjeru navedem da moze, sa malo preko primanja, tj 3500, i sve sto sam naveo su cinjenice, neces valjda da mu saljem slike sa odmora.. Dok ovi likovi pisu, ne moze jarane, patnja, pusto prezivljavanje itd itd. A ja znam bruku osoba koji i sa jos manjim primanjima, sasvim solidno zive, nista im fali.. Dok ovih seratora pun forum sto plaćaju večere po 300 eura, gdje jedu samo elita i strani ambasadori.. I da dodje neko i pita moze li se prezivit sa 15 milja mjesecno, oni bi rekli, tesko jarane, ne mozes imat vikendicu na Wörthersee, vilu u pored Schönbrunna itd..
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1702 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

hadzinicasa wrote:
zastavnik22 wrote:Ponudjeni bruto je 80000eura
Imas preracunavanje u netto ovdje:
https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/

Meni se tvoja racunica od cca 1500€ za stan cini previse iako Bec jeste skup za zivot. S ovom platom mozete solidno zivjeti. Kada djeca dodju mislim da ces imati jos oko 300€ mjesecno doplatka. Pored toga trebao bi imati poreske olaksice, odnosno dobiti veci povrat poreza jednom godisnje jer sam izdrzavas porodicu.

Pogledaj na http://www.willhaben.at kako se krecu cijene stanova, prethodno napravi uzi izbor u koji bi Bezierk.

Jedino sto bi eventualno moglo predstavljati problem je pocetni kapital koji ces trebati za polog za stan (obicno u visino 2-3 kirije, te eventualno kauciju za kuhinju, prvu kiriju, porez i agenta, te za namjestaj ukoliko se odlucis za nenamjesten stan kakvih je vecina. Ukoliko pak budes unajmio namjesten stan, polog ce biti veci (jer placas depozit za namjestaj) kao i kirija. U tom slucaju mozda tvoja racunica za stan i stima
Hvala ti za info, mozes li mi objesniti malo taj povrat poreza na kraju godine kad samo jedan supruznik radi.
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1703 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

mufa1 wrote:A jbt pa necemo pocinjati od pocetka.. Lik pita moze li se sa 3200 "normalno" zivjeti, ja kazem da moze, i na svom primjeru navedem da moze, sa malo preko primanja, tj 3500, i sve sto sam naveo su cinjenice, neces valjda da mu saljem slike sa odmora.. Dok ovi likovi pisu, ne moze jarane, patnja, pusto prezivljavanje itd itd. A ja znam bruku osoba koji i sa jos manjim primanjima, sasvim solidno zive, nista im fali.. Dok ovih seratora pun forum sto plaćaju večere po 300 eura, gdje jedu samo elita i strani ambasadori.. I da dodje neko i pita moze li se prezivit sa 15 milja mjesecno, oni bi rekli, tesko jarane, ne mozes imat vikendicu na Wörthersee, vilu u pored Schönbrunna itd..
Mufa1 hvala na informacijama, da zakljucimo znaci sa ovih 80000 bruta godisnje se moze sasvim normalno zivjeti mislim bez nekih preseravanja.
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#1704 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

zastavnik22 wrote: Hvala ti za info, mozes li mi objesniti malo taj povrat poreza na kraju godine kad samo jedan supruznik radi.
Iz moga licnog iskustva, povrat poreze je jednostavan. Ja sam ga radio pocetkom ove godine. Nisam dostavljao nikakvu dodatnu dokumentaciju za izdrzavanje porodice u Bosni i sl. Povrat je bio samo na osnovu toga sto sam poceo raditi u maju prosle godine. Kako oni to racunaju, vjeruj mi da nemam pojma.
Ali, odes na https://finanzonline.bmf.gv.at/fon/, tu se registrujes. Kada to uradis, postom ce ti poslati neki PIN. Kada to dobijes, prijavis se, popunis podatke i cekas :)

Meni je trebalo 7 dana da sve obrade, i dobio sam 1900 EUR-a.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1705 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

zastavnik22 wrote:
Hvala ti za info, mozes li mi objesniti malo taj povrat poreza na kraju godine kad samo jedan supruznik radi.
Ne znam sve detalje, znam od poznanika koji su u situaciji da imaju dvoje djece, a samo on radi. Uglavnom, nije komplikovano. Prijavu za povrat poreza podnosis nakon isteka kalendarske godine i nakon sto dobijes godisnju platnu listu ti licno - mozes to uraditi Online (prethodno je potrebno da se registrujes, nakon cega ces dobiti postom preporuceno sifru koji poslije mozes promijeniti) ili mozes popunjenu prijavu odnijeti direktno u poreznu ili poslati postom. Takodjer u AK (iliti po naski Radnickoj komori - izumrli koncept) imas besplatne savjetnike za prvu ili svaku slijedecu prijavu za povrat poreza koji ti odmah kazu za Koje stavke mozes traziti odbitak poreza, po kojem osnovu i kako popuniti Formular - oni se cak mogu i ulogovati online u tvom prisustvu i to popuniti i spasiti, samo ne smiju oni poslati prijavu vec moras ti sa svog racunara.

Godisnja platna lista automatski se nalazi u njihovom sistemu onog trenutka kad je ti dobijes, dobije je i porezna i tada mozes podnijeti prijavu.

Imas dvije opcije - ili da ti poslodavac odmah racuna porez kao jedinom izdrzavatelju porodice ili da ti racuna normalni porez pa da po isteku godine i podnosenju prijave za povrat, Finanzamt ti isplati razliku. Ovo drugo je vele isplatnije cisto jer dobijes vise novaca odjednom.

U prvoj godini mozes racunati na veci povrat poreza (u hiljadama) u narednim, nakon ove poreske reforme, ovisno od kategorije i poreznih odbitaka ne preko 1.000. Od poreza mozes odbiti - izdrzavanje dva domacinstva dok ti porodica nije s tobom, cak i putovanja "kuci" dok imas dvostruko prebivaliste. (ne boraviste)

Priznanice i racune za ono sto si naveo kao odbitak poreza moras cuvati 3 godine, ne prilazes ih uz prijavu nego tek ako ti zatraze.

nadam se da sam ovo razumljivo napisala.
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1706 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

hadzinicasa wrote:
zastavnik22 wrote:
Hvala ti za info, mozes li mi objesniti malo taj povrat poreza na kraju godine kad samo jedan supruznik radi.
Ne znam sve detalje, znam od poznanika koji su u situaciji da imaju dvoje djece, a samo on radi. Uglavnom, nije komplikovano. Prijavu za povrat poreza podnosis nakon isteka kalendarske godine i nakon sto dobijes godisnju platnu listu ti licno - mozes to uraditi Online (prethodno je potrebno da se registrujes, nakon cega ces dobiti postom preporuceno sifru koji poslije mozes promijeniti) ili mozes popunjenu prijavu odnijeti direktno u poreznu ili poslati postom. Takodjer u AK (iliti po naski Radnickoj komori - izumrli koncept) imas besplatne savjetnike za prvu ili svaku slijedecu prijavu za povrat poreza koji ti odmah kazu za Koje stavke mozes traziti odbitak poreza, po kojem osnovu i kako popuniti Formular - oni se cak mogu i ulogovati online u tvom prisustvu i to popuniti i spasiti, samo ne smiju oni poslati prijavu vec moras ti sa svog racunara.

Godisnja platna lista automatski se nalazi u njihovom sistemu onog trenutka kad je ti dobijes, dobije je i porezna i tada mozes podnijeti prijavu.

Imas dvije opcije - ili da ti poslodavac odmah racuna porez kao jedinom izdrzavatelju porodice ili da ti racuna normalni porez pa da po isteku godine i podnosenju prijave za povrat, Finanzamt ti isplati razliku. Ovo drugo je vele isplatnije cisto jer dobijes vise novaca odjednom.

U prvoj godini mozes racunati na veci povrat poreza (u hiljadama) u narednim, nakon ove poreske reforme, ovisno od kategorije i poreznih odbitaka ne preko 1.000. Od poreza mozes odbiti - izdrzavanje dva domacinstva dok ti porodica nije s tobom, cak i putovanja "kuci" dok imas dvostruko prebivaliste. (ne boraviste)

Priznanice i racune za ono sto si naveo kao odbitak poreza moras cuvati 3 godine, ne prilazes ih uz prijavu nego tek ako ti zatraze.

nadam se da sam ovo razumljivo napisala.
Sta podrazumijevas pod izdrzavanjem domacinstava odnosno koje racune moram sacuvati.Jeli to rezije, hrana, gorivo i sl.

Hvala jos jednom
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1707 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

zastavnik22 wrote: Sta podrazumijevas pod izdrzavanjem domacinstava odnosno koje racune moram sacuvati.Jeli to rezije, hrana, gorivo i sl.

Hvala jos jednom
vidi, ja stvarno ne znam tacno sta oni priznaju, ali pretpostavljam da je sigurno validan osnov - rezije, racuni za gorivo i hranu, te eventualni dokaz transfera novca s tvog racuna na suprugin.
ono sto je vazno da iznos koji si upisao mozes u potpunosti opravdati racunima - dakle ako upises 200€ - moras imati racune na iznos od 200€
za put kuci avionske karte i Boarding Passes, ili racune putarine i goriva - sve sto stvrdis da imas pravo koristiti za odbitak od poreza, moras moci dokumentovati odnosno dokazati da si taj novac zaista u tu svrhu i utrosio.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1708 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Potrazi pojam

Lohnsteuerausgleich

...imas sve sta i kako.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1709 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

hadzinicasa wrote:
zastavnik22 wrote: Sta podrazumijevas pod izdrzavanjem domacinstava odnosno koje racune moram sacuvati.Jeli to rezije, hrana, gorivo i sl.

Hvala jos jednom
vidi, ja stvarno ne znam tacno sta oni priznaju, ali pretpostavljam da je sigurno validan osnov - rezije, racuni za gorivo i hranu, te eventualni dokaz transfera novca s tvog racuna na suprugin.
ono sto je vazno da iznos koji si upisao mozes u potpunosti opravdati racunima - dakle ako upises 200€ - moras imati racune na iznos od 200€
za put kuci avionske karte i Boarding Passes, ili racune putarine i goriva - sve sto stvrdis da imas pravo koristiti za odbitak od poreza, moras moci dokumentovati odnosno dokazati da si taj novac zaista u tu svrhu i utrosio.
Povrat poreza je zamisljen za pomoc onima koji su ugrozeni..
npr..samo jedna osoba radi u familiji, bio si u toku god, bez posla par mjeseci,
samohrane majke ili ocevi i sl..
npr ja radim , zena radi, i ja dobijem 60 eura godisnje na povrat poreza i samo zato sto,
placam Kirhen steuer, inace ne bi dobio nista.. :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1710 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

animals wrote:
hadzinicasa wrote:
zastavnik22 wrote: Sta podrazumijevas pod izdrzavanjem domacinstava odnosno koje racune moram sacuvati.Jeli to rezije, hrana, gorivo i sl.

Hvala jos jednom
vidi, ja stvarno ne znam tacno sta oni priznaju, ali pretpostavljam da je sigurno validan osnov - rezije, racuni za gorivo i hranu, te eventualni dokaz transfera novca s tvog racuna na suprugin.
ono sto je vazno da iznos koji si upisao mozes u potpunosti opravdati racunima - dakle ako upises 200€ - moras imati racune na iznos od 200€
za put kuci avionske karte i Boarding Passes, ili racune putarine i goriva - sve sto stvrdis da imas pravo koristiti za odbitak od poreza, moras moci dokumentovati odnosno dokazati da si taj novac zaista u tu svrhu i utrosio.
Povrat poreza je zamisljen za pomoc onima koji su ugrozeni..
npr..samo jedna osoba radi u familiji, bio si u toku god, bez posla par mjeseci,
samohrane majke ili ocevi i sl..
npr ja radim , zena radi, i ja dobijem 60 eura godisnje na povrat poreza i samo zato sto,
placam Kirhen steuer, inace ne bi dobio nista.. :D
Nije istina. Bez ikakvih pretenzija da ulazim u bilo kakvu dalju diskusiju s tobom.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1711 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

Sta nije istina, da pitam zenu, on je strucnjak za to..
to joj je posao..to je bilo samo moje misljenje bez konzultacije sa strucnjacima :D
User avatar
BajramBarecula
Posts: 541
Joined: 03/07/2017 18:30

#1712 Re: Zivot u Austriji

Post by BajramBarecula »

smaras brate za medalju, popusti malo
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1713 Re: Zivot u Austriji

Post by endlessss »

Evo jedna informacija o vremenu cekanja na RWR kartu. Predao zahtjev 08.03.2018 i tek danas dobio odgovor. Traze moju saglasnost za promjenu kategorije RWR karte (jer je moje zanimanje uklonjeno sa liste deficitarnih zanimanja) u kategoriju "ostala kljucna radna snaga". Uputicu zahtjev za storniranje jer sam nasao drugi posao.
Monsternet
Posts: 4
Joined: 16/05/2018 12:35

#1714 Re: Zivot u Austriji

Post by Monsternet »

Pozdrav!
Moze li mi neko pomoci oko dokumentacije za dobijanje RWR-karte i to:
1. Koji dokument se prilaze kao dokaz o statusu Univerziteta? (ne znam uopste sta se misli sa tim)
"Nachweis über den Status der Universität oder anderen tertiären Bildungseinrichtung"
2. Sta ste vi prilozili kao dokaz o radnom iskustvu?
"Ausbildungsadäquate Berufserfahrung
Dienstzeugnisse und Arbeitsbestätigung"
3. Ako imam prijatelje, kod kojih mogu bez naknade boraviti, koja vrsta dokumenta zadovoljava tacku o smjestaju?
"Nachweis einer ortsüblichen Unterkunft (z.B. Mietvertrag, bestandsrechtlicher Vorvertrag oder Eigentumsnachweis)"

Hvala unaprijed!
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1715 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Sta sve traze :-) , treba li im jos i potvrda mirovnog sporazuma iz Dejtona? :roll:
Monsternet
Posts: 4
Joined: 16/05/2018 12:35

#1716 Re: Zivot u Austriji

Post by Monsternet »

pirmin wrote:Sta sve traze :-) , treba li im jos i potvrda mirovnog sporazuma iz Dejtona? :roll:
:-D
Ne znam, ali ne zelim, da radi nepotpune ili pogresne dokumentacije bude problem.
endlessss
Posts: 46
Joined: 17/10/2017 16:43

#1717 Re: Zivot u Austriji

Post by endlessss »

Monsternet wrote:Pozdrav!
Moze li mi neko pomoci oko dokumentacije za dobijanje RWR-karte i to:
1. Koji dokument se prilaze kao dokaz o statusu Univerziteta? (ne znam uopste sta se misli sa tim)
"Nachweis über den Status der Universität oder anderen tertiären Bildungseinrichtung"
2. Sta ste vi prilozili kao dokaz o radnom iskustvu?
"Ausbildungsadäquate Berufserfahrung
Dienstzeugnisse und Arbeitsbestätigung"
3. Ako imam prijatelje, kod kojih mogu bez naknade boraviti, koja vrsta dokumenta zadovoljava tacku o smjestaju?
"Nachweis einer ortsüblichen Unterkunft (z.B. Mietvertrag, bestandsrechtlicher Vorvertrag oder Eigentumsnachweis)"

Hvala unaprijed!
1. Agencija za razvoj viskog obrazovanja (http://hea.gov.ba) - javi im se putem maila, napisi zahtjev i oni ce ti dati upute na koji broj racuna da uplatis taksu. Onda im skeniras uplatnicu i oni ti postom posalju uvjerenje o akreditaciji univerziteta.
2. Samo sam prilozio uvjerenje o radnom iskustvu koje mi je napisao poslodavac (bolje bi bilo da sadrzi i opis poslova koje si obavljao) i uvjerenje da sam prijavljen na Zavod za zaposljavanje.
3. Nisam nista predao po tom pitanju.
I sve prevedi kod ovlastenog sudskog tumaca.
Sretno!
Monsternet
Posts: 4
Joined: 16/05/2018 12:35

#1718 Re: Zivot u Austriji

Post by Monsternet »

endlessss wrote:
Monsternet wrote:Pozdrav!
Moze li mi neko pomoci oko dokumentacije za dobijanje RWR-karte i to:
1. Koji dokument se prilaze kao dokaz o statusu Univerziteta? (ne znam uopste sta se misli sa tim)
"Nachweis über den Status der Universität oder anderen tertiären Bildungseinrichtung"
2. Sta ste vi prilozili kao dokaz o radnom iskustvu?
"Ausbildungsadäquate Berufserfahrung
Dienstzeugnisse und Arbeitsbestätigung"
3. Ako imam prijatelje, kod kojih mogu bez naknade boraviti, koja vrsta dokumenta zadovoljava tacku o smjestaju?
"Nachweis einer ortsüblichen Unterkunft (z.B. Mietvertrag, bestandsrechtlicher Vorvertrag oder Eigentumsnachweis)"

Hvala unaprijed!
1. Agencija za razvoj viskog obrazovanja (http://hea.gov.ba) - javi im se putem maila, napisi zahtjev i oni ce ti dati upute na koji broj racuna da uplatis taksu. Onda im skeniras uplatnicu i oni ti postom posalju uvjerenje o akreditaciji univerziteta.
2. Samo sam prilozio uvjerenje o radnom iskustvu koje mi je napisao poslodavac (bolje bi bilo da sadrzi i opis poslova koje si obavljao) i uvjerenje da sam prijavljen na Zavod za zaposljavanje.
3. Nisam nista predao po tom pitanju.
I sve prevedi kod ovlastenog sudskog tumaca.
Sretno!
Hvala puno na pomoći!
Veliki pozdrav :thumbup:
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1719 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

Moze li mi neko odgovoriti na pitanje oko koristenja auta sa bosanskim tablama po Becu.Da li se isplati vozati auto sa bh tablama ili kupiti auto u Becu?
Imate li preporuku gdje uzeti auto>

Hvala unaprijed
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1720 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

U Becu ti ne treba auto skoro nikako.
Osim ako imas malu djecu.
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1721 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

Jasno mi je to ali moram imati zbog djece i putovanja.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1722 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

zastavnik22 wrote:Moze li mi neko odgovoriti na pitanje oko koristenja auta sa bosanskim tablama po Becu.Da li se isplati vozati auto sa bh tablama ili kupiti auto u Becu?
Imate li preporuku gdje uzeti auto>

Hvala unaprijed
Hos da ti ja prodam..
i ti svasta pitas..
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1723 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

zastavnik22 wrote: Imate li preporuku gdje uzeti auto>
www.gebrauchtwagen.at
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1724 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

pirmin wrote:
zastavnik22 wrote: Imate li preporuku gdje uzeti auto>
http://www.gebrauchtwagen.at
Hvala puno
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1725 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

animals wrote:
hadzinicasa wrote:
zastavnik22 wrote:Ponudjeni bruto je 80000eura
Imas preracunavanje u netto ovdje:
https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/

Meni se tvoja racunica od cca 1500€ za stan cini previse iako Bec jeste skup za zivot. S ovom platom mozete solidno zivjeti. Kada djeca dodju mislim da ces imati jos oko 300€ mjesecno doplatka. Pored toga trebao bi imati poreske olaksice, odnosno dobiti veci povrat poreza jednom godisnje jer sam izdrzavas porodicu.

Pogledaj na http://www.willhaben.at kako se krecu cijene stanova, prethodno napravi uzi izbor u koji bi Bezierk.

Jedino sto bi eventualno moglo predstavljati problem je pocetni kapital koji ces trebati za polog za stan (obicno u visino 2-3 kirije, te eventualno kauciju za kuhinju, prvu kiriju, porez i agenta, te za namjestaj ukoliko se odlucis za nenamjesten stan kakvih je vecina. Ukoliko pak budes unajmio namjesten stan, polog ce biti veci (jer placas depozit za namjestaj) kao i kirija. U tom slucaju mozda tvoja racunica za stan i stima
Mozda covjek racuna stan od tri spavace sobe, i kad na to dodas,
sve izdatke jos, od struje, grijanja, interneta, gis, onda se moze i na ovu cifru doci..
Evo gledam stanove na willhaben i nema bogami nista da valja ispod 1300eura za stan sa 3 spavace sobe.Gledam 13,17,18,19 bezirk.
Post Reply