Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Pokusaj_sa
Posts: 137
Joined: 09/03/2011 12:35

#1601 Re: Zivot u Austriji

Post by Pokusaj_sa »

Koliko ode na troskove zivota... Hrana i odjeca je kao i u BiH..
Koliko je renta stana i rezije za stan.. i sta sve jos treba za pocetak ?
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#1602 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

Pokusaj_sa wrote:Pozdrav,

Jedno pitanje..
Imam jednu ponudu za Beč 3800 EUR bruto - ako bi sam otisao to je valjda negdje oko 2200 neto na ruke.
Otisao bi kao samac ako sve bude ok onda bi zenu i djecu poveo..
Nemam radnu dozvolu za AT iako sam tamo bio dosta puta poslovno..
Platu mogu i vecu traziti sto cu svakako i uraditi, ako ne pristanu da li mi je dovoljno 2200 neto za zivot u Beču ?
3800 bruto je 2400 neto. Mislim da je to za neki pocetak sasvim dovoljno. Kada i zena radi, onda si na konju.

Ne znam konkretno kako se krecu cijene stanova u Becu, ali pretpostavljam da sve ovisi od kvadrature i lokacije. Imam rodbinu tamo koja stan od nekih 55 kvadrata placa 400 EUR-a, u blizini Westbahnhof-a. Poredjenja radi, mene 38 kvadrata u Salzburgu izadje 600 EUR-a :D

Rezije u pravilu nisu velike. Ja placam struju + internet nekih 45 EUR-a. Hranu kupujem u Njemackoj kada zelim da bas natrpam frizider. I tu potrosim max 80 EUR-a.
Ako nemas auto racunaj na cijenu gradskog prevoza. Nekih 50 EUR-a. Ako si sportski tip, racunaj nekih 30 EUR-a teretanu. Pristojan obrok u normalnom restoranu za dvoje nekih 40-50 EUR-a.

I naravno, ako ces biti "budala", onda racunaj i placanje GIS-a. Ja platio jedan mjesec nekih 40 EUR-a i podnio zahtjev za odjavu. Sad sam happy :)
User avatar
Pokusaj_sa
Posts: 137
Joined: 09/03/2011 12:35

#1603 Re: Zivot u Austriji

Post by Pokusaj_sa »

BlackRiver wrote:
Pokusaj_sa wrote:Pozdrav,

Jedno pitanje..
Imam jednu ponudu za Beč 3800 EUR bruto - ako bi sam otisao to je valjda negdje oko 2200 neto na ruke.
Otisao bi kao samac ako sve bude ok onda bi zenu i djecu poveo..
Nemam radnu dozvolu za AT iako sam tamo bio dosta puta poslovno..
Platu mogu i vecu traziti sto cu svakako i uraditi, ako ne pristanu da li mi je dovoljno 2200 neto za zivot u Beču ?
3800 bruto je 2400 neto. Mislim da je to za neki pocetak sasvim dovoljno. Kada i zena radi, onda si na konju.

Prvo bih isao sam.. A onda poslije bi doveo zenu i djecu... naravno ako vec sve ide a i ona sta nadje.. Kolika je renta stana.. Ostali troskovi su mi poprilično poznati jer sam dosta puta bio u Becu..
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1604 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

zastavnik22 wrote:Grad je Bec , imam auto djeca 12 i 15 godina, neto je 3200eura naravno plus 13 i 14 plata.
Doktor? Sta da ti kazem zavisi sve kako si naucio zivjet al to je bas knap...mislim moze se ali...
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1605 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

svemirska_vjeverica wrote:
zastavnik22 wrote:Grad je Bec , imam auto djeca 12 i 15 godina, neto je 3200eura naravno plus 13 i 14 plata.
Doktor? Sta da ti kazem zavisi sve kako si naucio zivjet al to je bas knap...mislim moze se ali...
Ma to je u netu 50000eura, znaci ako je stan sa svim troskovima 1400-1500 eura znaci ostane nekih 1800-1900 eura za zivota plus 13 i 14 plata(dodatnih 9000eura).Ni sam ne znam, ogromna je to promjena.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1606 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#1607 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

svemirska_vjeverica wrote:
zastavnik22 wrote:Grad je Bec , imam auto djeca 12 i 15 godina, neto je 3200eura naravno plus 13 i 14 plata.
Doktor? Sta da ti kazem zavisi sve kako si naucio zivjet al to je bas knap...mislim moze se ali...


:lol: :lol: :lol:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1608 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

zastavnik22 wrote:
svemirska_vjeverica wrote:
zastavnik22 wrote:Grad je Bec , imam auto djeca 12 i 15 godina, neto je 3200eura naravno plus 13 i 14 plata.
Doktor? Sta da ti kazem zavisi sve kako si naucio zivjet al to je bas knap...mislim moze se ali...
Ma to je u netu 50000eura, znaci ako je stan sa svim troskovima 1400-1500 eura znaci ostane nekih 1800-1900 eura za zivota plus 13 i 14 plata(dodatnih 9000eura).Ni sam ne znam, ogromna je to promjena.
Ne znam odkud si izvukao od netto 3200, godisnje
50000...
ako je netto, 3200, onda je godisnje 40000..
ali ko jos placa u nettu..
valjda ti je ponudjena brutto plata..
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1609 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

mufa1 wrote:
svemirska_vjeverica wrote:
zastavnik22 wrote:Grad je Bec , imam auto djeca 12 i 15 godina, neto je 3200eura naravno plus 13 i 14 plata.
Doktor? Sta da ti kazem zavisi sve kako si naucio zivjet al to je bas knap...mislim moze se ali...


:lol: :lol: :lol:
Nije smijesno, jeste knap, ako on sam radi..
i zavisi na kojem nivou zivis..
ja i zena imamo skupa preko 4000 netto..
pa opet ne mozemo luksuzno zivjeti..
obican normalni zivot..
kakav crni luksuz..
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1610 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

Ponudjeni bruto je 80000eura
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1611 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

zastavnik22 wrote:Ponudjeni bruto je 80000eura
Kolika ti je ponudjena mjesecna brutto plata..
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1612 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

animals wrote:
zastavnik22 wrote:Ponudjeni bruto je 80000eura
Kolika ti je ponudjena mjesecna brutto plata..
Ponudili su godisnju bruto.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1613 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

zastavnik22 wrote:
animals wrote:
zastavnik22 wrote:Ponudjeni bruto je 80000eura
Kolika ti je ponudjena mjesecna brutto plata..
Ponudili su godisnju bruto.
Za pocetak sasvim dovoljno..
ako se i zena zaposli, moze se lijepo zivjeti..
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1614 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

Poslodavac ce zavrsiti sve potrebne papire za komplet porodicu i daju jos povlastica nekih kod depozita za stan, agencije itd ali sve mi zao otici ne zivimo ni ovdje toliko lose.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1615 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

zastavnik22 wrote:Poslodavac ce zavrsiti sve potrebne papire za komplet porodicu i daju jos povlastica nekih kod depozita za stan, agencije itd ali sve mi zao otici ne zivimo ni ovdje toliko lose.
Naves cu ti da je prosjek u Austriji 1500 eura..
netto..neko manje , neko vise..
sve ispod je na granici egzistencije..
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1616 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

animals wrote:
zastavnik22 wrote:Poslodavac ce zavrsiti sve potrebne papire za komplet porodicu i daju jos povlastica nekih kod depozita za stan, agencije itd ali sve mi zao otici ne zivimo ni ovdje toliko lose.
Naves cu ti da je prosjek u Austriji 1500 eura..
netto..neko manje , neko vise..
sve ispod je na granici egzistencije..
znaci moze se onda zivjet normalno sa ponudjenim iznosom.Evo vidjeh sad na neto kalkulatoru to je nekih 3360eura i plus 13+14 plata ako sam u pravu.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#1617 Re: Zivot u Austriji

Post by mufa1 »

Kakva preseravanja hljeb te jebo.. Cuj ako i zena pocne radit, tek onda ce se lijepo zivjet, a sve do tad ce bit u knap i puko preživljavanje.. Da, mozda za one forumske seratore sto idu na vecere od 300 eura i sto plaćaju kilu teletine 50 eura..
Ja i žena zaradimo oko 3500 mjesecno (ona pola radnog vremena radi), idemo obavezno dva puta na more godisnje, jednom negdje dalje, drugi put hrvatska. Po 2-3 puta za Bosnu se ide. Ne stedi se ni na cemu, minimum jednom se ide sedmično na veceru, auto se dobro vozi, stan nov novcat kupili.. I opet 400-500 eura ostavimo na stranu svaki mjesec..
Ja ne znam u kakvim vi svjetovima zivite, ova vjeverica, da dodje lik i napise nude mi 15000 mjesecno, bi napisala, tesko jarane, u knap, patnja, dan i komad hljeba..
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1618 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

zastavnik22 wrote:Ponudjeni bruto je 80000eura
Imas preracunavanje u netto ovdje:
https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/

Meni se tvoja racunica od cca 1500€ za stan cini previse iako Bec jeste skup za zivot. S ovom platom mozete solidno zivjeti. Kada djeca dodju mislim da ces imati jos oko 300€ mjesecno doplatka. Pored toga trebao bi imati poreske olaksice, odnosno dobiti veci povrat poreza jednom godisnje jer sam izdrzavas porodicu.

Pogledaj na http://www.willhaben.at kako se krecu cijene stanova, prethodno napravi uzi izbor u koji bi Bezierk.

Jedino sto bi eventualno moglo predstavljati problem je pocetni kapital koji ces trebati za polog za stan (obicno u visino 2-3 kirije, te eventualno kauciju za kuhinju, prvu kiriju, porez i agenta, te za namjestaj ukoliko se odlucis za nenamjesten stan kakvih je vecina. Ukoliko pak budes unajmio namjesten stan, polog ce biti veci (jer placas depozit za namjestaj) kao i kirija. U tom slucaju mozda tvoja racunica za stan i stima
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1619 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

zastavnik22 wrote:
animals wrote:
zastavnik22 wrote:Poslodavac ce zavrsiti sve potrebne papire za komplet porodicu i daju jos povlastica nekih kod depozita za stan, agencije itd ali sve mi zao otici ne zivimo ni ovdje toliko lose.
Naves cu ti da je prosjek u Austriji 1500 eura..
netto..neko manje , neko vise..
sve ispod je na granici egzistencije..
znaci moze se onda zivjet normalno sa ponudjenim iznosom.Evo vidjeh sad na neto kalkulatoru to je nekih 3360eura i plus 13+14 plata ako sam u pravu.
Sa toliko novca, sa dvoje djece, i ako ti zena ne radi,
i ako zelis stan trosoban, mozes samo pristojno zivjeti, bez neki veliki prohtjeva..
moraces gledati na svaki euro..
ali ako i zena radi, onda mozes pristojno zivjeti..
kazem ti, ja i zena imamo malo vise od 4000 mjesecno plus, Bozicnica i Urlaub..
i zivimo sasvim pristojno, ali ne i luksuzno..
srednja klasa...
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1620 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

mufa1 wrote:Kakva preseravanja hljeb te jebo.. Cuj ako i zena pocne radit, tek onda ce se lijepo zivjet, a sve do tad ce bit u knap i puko preživljavanje.. Da, mozda za one forumske seratore sto idu na vecere od 300 eura i sto plaćaju kilu teletine 50 eura..
Ja i žena zaradimo oko 3500 mjesecno (ona pola radnog vremena radi), idemo obavezno dva puta na more godisnje, jednom negdje dalje, drugi put hrvatska. Po 2-3 puta za Bosnu se ide. Ne stedi se ni na cemu, minimum jednom se ide sedmično na veceru, auto se dobro vozi, stan nov novcat kupili.. I opet 400-500 eura ostavimo na stranu svaki mjesec..
Ja ne znam u kakvim vi svjetovima zivite, ova vjeverica, da dodje lik i napise nude mi 15000 mjesecno, bi napisala, tesko jarane, u knap, patnja, dan i komad hljeba..
Kupio stan za gotov novac ili na kredit..
i koliki i kakav je stan..
koliko dugo si stedio, da kupis stan, ako je za gotov novac..
kakav auto vozis, to o godisnjem mozemo raspravljati..
jer mozes otici sedam dana u Grcku u hotel, all inclusive, za 2000 eura..
ili ides u Hrvatsku pa placas 40 eura po smjestaju..
jel gledas kakvu garderobu nosis ili kupujes u jeftinim prodavnicama..
kazem ti sve zavisi na kakav si zivot navikao.
ne mze doktor da se oblaci u CA..
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1621 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

hadzinicasa wrote:
zastavnik22 wrote:Ponudjeni bruto je 80000eura
Imas preracunavanje u netto ovdje:
https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/

Meni se tvoja racunica od cca 1500€ za stan cini previse iako Bec jeste skup za zivot. S ovom platom mozete solidno zivjeti. Kada djeca dodju mislim da ces imati jos oko 300€ mjesecno doplatka. Pored toga trebao bi imati poreske olaksice, odnosno dobiti veci povrat poreza jednom godisnje jer sam izdrzavas porodicu.

Pogledaj na http://www.willhaben.at kako se krecu cijene stanova, prethodno napravi uzi izbor u koji bi Bezierk.

Jedino sto bi eventualno moglo predstavljati problem je pocetni kapital koji ces trebati za polog za stan (obicno u visino 2-3 kirije, te eventualno kauciju za kuhinju, prvu kiriju, porez i agenta, te za namjestaj ukoliko se odlucis za nenamjesten stan kakvih je vecina. Ukoliko pak budes unajmio namjesten stan, polog ce biti veci (jer placas depozit za namjestaj) kao i kirija. U tom slucaju mozda tvoja racunica za stan i stima
Mozda covjek racuna stan od tri spavace sobe, i kad na to dodas,
sve izdatke jos, od struje, grijanja, interneta, gis, onda se moze i na ovu cifru doci..
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#1622 Re: Zivot u Austriji

Post by zastavnik22 »

animals wrote:
hadzinicasa wrote:
zastavnik22 wrote:Ponudjeni bruto je 80000eura
Imas preracunavanje u netto ovdje:
https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/

Meni se tvoja racunica od cca 1500€ za stan cini previse iako Bec jeste skup za zivot. S ovom platom mozete solidno zivjeti. Kada djeca dodju mislim da ces imati jos oko 300€ mjesecno doplatka. Pored toga trebao bi imati poreske olaksice, odnosno dobiti veci povrat poreza jednom godisnje jer sam izdrzavas porodicu.

Pogledaj na http://www.willhaben.at kako se krecu cijene stanova, prethodno napravi uzi izbor u koji bi Bezierk.

Jedino sto bi eventualno moglo predstavljati problem je pocetni kapital koji ces trebati za polog za stan (obicno u visino 2-3 kirije, te eventualno kauciju za kuhinju, prvu kiriju, porez i agenta, te za namjestaj ukoliko se odlucis za nenamjesten stan kakvih je vecina. Ukoliko pak budes unajmio namjesten stan, polog ce biti veci (jer placas depozit za namjestaj) kao i kirija. U tom slucaju mozda tvoja racunica za stan i stima
Mozda covjek racuna stan od tri spavace sobe, i kad na to dodas,
sve izdatke jos, od struje, grijanja, interneta, gis, onda se moze i na ovu cifru doci..
Doktor nisam a sto se stana tice racunam na 3 spavace sa svim troskovima u 20 ili 21 distriktu.sto se tice pocetnog kapitala to pokriva poslodavac koji i daje odredjenu sumu novca za namjestanje stana nekih 4000-5000 eura.
Ne trazim nikakav luksuz nego normalan zivot naravno bez kupona sa popusta i tome slicno.Mogu se oblaciti i u C&A i H&M a i Tommyu GHilfigeru, nisam kompleksas.
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#1623 Re: Zivot u Austriji

Post by Rizvan »

animals wrote:
zastavnik22 wrote:Poslodavac ce zavrsiti sve potrebne papire za komplet porodicu i daju jos povlastica nekih kod depozita za stan, agencije itd ali sve mi zao otici ne zivimo ni ovdje toliko lose.
Naves cu ti da je prosjek u Austriji 1500 eura..
netto..neko manje , neko vise..
sve ispod je na granici egzistencije..
Prema wikipediji prosječna plata je oko 2300 eura neto https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... erage_wage

Tačni su im podaci za BiH, zemlje u okruženju i Njemačku, ne znam zašto ne bi bili i za Austriju.

Nekako 1500 mi je premalo, pa u Sloveniji je 1000 eura prosječna plata. Zar Austrijanci tako malo odstupaju od Slovenaca?
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1624 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

Rizvan wrote:
animals wrote:
zastavnik22 wrote:Poslodavac ce zavrsiti sve potrebne papire za komplet porodicu i daju jos povlastica nekih kod depozita za stan, agencije itd ali sve mi zao otici ne zivimo ni ovdje toliko lose.
Naves cu ti da je prosjek u Austriji 1500 eura..
netto..neko manje , neko vise..
sve ispod je na granici egzistencije..
Prema wikipediji prosječna plata je oko 2300 eura neto https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... erage_wage

Tačni su im podaci za BiH, zemlje u okruženju i Njemačku, ne znam zašto ne bi bili i za Austriju.

Nekako 1500 mi je premalo, pa u Sloveniji je 1000 eura prosječna plata. Zar Austrijanci tako malo odstupaju od Slovenaca?
Isto sto je u BIH, prosjek 800km..
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#1625 Re: Zivot u Austriji

Post by Rizvan »

animals wrote:
Rizvan wrote:
animals wrote: Naves cu ti da je prosjek u Austriji 1500 eura..
netto..neko manje , neko vise..
sve ispod je na granici egzistencije..
Prema wikipediji prosječna plata je oko 2300 eura neto https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... erage_wage

Tačni su im podaci za BiH, zemlje u okruženju i Njemačku, ne znam zašto ne bi bili i za Austriju.

Nekako 1500 mi je premalo, pa u Sloveniji je 1000 eura prosječna plata. Zar Austrijanci tako malo odstupaju od Slovenaca?
Isto sto je u BIH, prosjek 800km..
Trebao si napisati stvarni prosjek, jer dosta ljudi koji odlaze iz BiH, odlaze na VSS poslove, koji su plaćeni ili bliže tom prosjeku ili iznad. Poprilično velika je razlika između 3000KM i 4500KM.
Post Reply