Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#1426 Re: Zivot u Austriji

Post by MrsJ »

Javni prijevoz ima odmah pored zgrade, ali mi dolazimo sa autom pa ne znamo gdje ga držati. Kako smo informisani parking mjesto se može zakupiti samo za auto sa austrijskim tablama. I kako uopšte ide vozanje auta sa našim tablama ako je u pitanju privremeni boravak? Mora li se nešto plaćati da bi se moglo vozati po Beču i važi li i tamo da se mora prevesti na austrijske nakon 6 mjeseci?
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1427 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

MrsJ wrote:Javni prijevoz ima odmah pored zgrade, ali mi dolazimo sa autom pa ne znamo gdje ga držati. Kako smo informisani parking mjesto se može zakupiti samo za auto sa austrijskim tablama. I kako uopšte ide vozanje auta sa našim tablama ako je u pitanju privremeni boravak? Mora li se nešto plaćati da bi se moglo vozati po Beču i važi li i tamo da se mora prevesti na austrijske nakon 6 mjeseci?
Ako dolazis na stalni boravak u bec, moras auto prevesti na austrijske table, ne znam tacno koji vremenski period mozes voziti. Znaci ako imas hauptwohnsitz moras to uraditi. Prva kaznaje u visini NoVe. Zavisi koliko je vrijedno auto jer cinis carinski prekrsaj. Ako i dalje vozis pored prve kazne druga ide na desetinu hiljada eura. U trcem je kurtz park zone od 9 do 22 da i sa bosanskim tablama ne mozes doboti opstinsku parking kartu. Morat ces ga negdje ostaviti gdje nije zona. Naj pametnije vam je prodati auto u bosni i ovdje kupiti drugi za te pare
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1428 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Gdje li je nestala @talashika?
Dodje zena sa porodicom u Bec i nigdje je na forumu.
A bas bih volio znati kako su se snasli.

Javi se Dino! :D
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1429 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

pirmin wrote:Gdje li je nestala @talashika?
Dodje zena sa porodicom u Bec i nigdje je na forumu.
A bas bih volio znati kako su se snasli.

Javi se Dino! :D
Garant joj Bec nije ispunio ocekivanja....mala primanja a veliki izdatci....kazu gore neg u Bosni :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1430 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

svemirska_vjeverica wrote:
pirmin wrote:Gdje li je nestala @talashika?
Dodje zena sa porodicom u Bec i nigdje je na forumu.
A bas bih volio znati kako su se snasli.

Javi se Dino! :D
Garant joj Bec nije ispunio ocekivanja....mala primanja a veliki izdatci....kazu gore neg u Bosni :D
Jesi to ti Dino? :D
Ili je znas?

Tesko jeste na pocetku ali kasnije se moze fino uhodati.
Narocito familije gdje oboje rade i imaju koliko-toliko pristojna primanja.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1431 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

to se zove otkriti toplu vodu..kod koga je to tako, nema potreba dalje da bilo gdje ide..pogotovo ako je akcent na pristojna primanja...
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#1432 Re: Zivot u Austriji

Post by MrsJ »

Nije stalni boravak. Za početak dolazimo na 6 mjeseci (znači imali bi privremeni boravak) dok mužu traje ugovor. Znam da u Njemačkoj možeš sa privremenim boravkom voziti sa našim tablama i vozačkom (čak i ako je duže od 6 mjeseci). Ne znam da li je u Austriji isto. U slučaju da se produži boravak onda bi mijenjali table. Ima li po Beču nekih parkinga gdje bi onda mogli parkirati sa našim tablama, ne mora biti ispred zgrade? Kako se to plaća, može li se uzimati neka mjesečna karta?
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1433 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

MrsJ wrote:Nije stalni boravak. Za početak dolazimo na 6 mjeseci (znači imali bi privremeni boravak) dok mužu traje ugovor. Znam da u Njemačkoj možeš sa privremenim boravkom voziti sa našim tablama i vozačkom (čak i ako je duže od 6 mjeseci). Ne znam da li je u Austriji isto. U slučaju da se produži boravak onda bi mijenjali table. Ima li po Beču nekih parkinga gdje bi onda mogli parkirati sa našim tablama, ne mora biti ispred zgrade? Kako se to plaća, može li se uzimati neka mjesečna karta?
Ako imate prijavljen "hautpwohsitz" u Austriji, tablice morate prevesti u roku mjesec dana. Svaka ostala opcija maksimalno 1 godina.
U suprotnom deru sa kaznama i na licu mjesta ako te uhvate mogu ti oduzeti tablice. Znam tonu nasih koji su kontali zakinuti drzavu na taj nacin i nije se dobro zavrsilo
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#1434 Re: Zivot u Austriji

Post by svemirska_vjeverica »

HardcoreMX wrote:to se zove otkriti toplu vodu..kod koga je to tako, nema potreba dalje da bilo gdje ide..pogotovo ako je akcent na pristojna primanja...

Slazem se...
Poznajem jedan par, oboje dipl. inzinjeri, oboje rade u telekomu, imaju vlastiti stan na Otoci... pali na price da su plate u njemackoj > 5000 e.... dosli u posjetu turisticki prije na svu srecu, vidjeli kako je i ljudi razuglili nazad za Bosnu.. Ne valja hljebom preko pogace...

Ovaj drugi dolazi slijedece sedmice, napustio posao u Sarajevu, dipl. inzinjer isto.. Ovdje ce mu biti 1700 eura neto plata(s tim da mu se plata nece ni 1% povecati za 2 slijedece godine )... zena mu dolazi za par mjeseci.... Lijepo mu objasnjavao da je to para malo za zivot udvoje.... ali nece covjek da slusa....
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1435 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

Ne odlaze ljudi iz BiH samo zbog novaca.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1436 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

MrsJ wrote:Nije stalni boravak. Za početak dolazimo na 6 mjeseci (znači imali bi privremeni boravak) dok mužu traje ugovor. Znam da u Njemačkoj možeš sa privremenim boravkom voziti sa našim tablama i vozačkom (čak i ako je duže od 6 mjeseci). Ne znam da li je u Austriji isto. U slučaju da se produži boravak onda bi mijenjali table. Ima li po Beču nekih parkinga gdje bi onda mogli parkirati sa našim tablama, ne mora biti ispred zgrade? Kako se to plaća, može li se uzimati neka mjesečna karta?
Auto mozes ostaviti negdje na periferiji..ali u gradu gdje su park zone ne mozes..
jedino da platis garazu za jedan mjesec..ne znam tacno koliko kosta..
uvesti auto iz Bosne i da dobijes ove table odavde je nemoguce..
moras auto uvesti, kao sto uvozis iz vana u Bosnu..a to je totalno bezveze..
lakse je kupiti novo ovdje..
znaci doci autom u Austriju koje ima Bosanske table mozes na par dana..
a za duzi period je suludo..
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1437 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

svemirska_vjeverica wrote: Slazem se...
Poznajem jedan par, oboje dipl. inzinjeri, oboje rade u telekomu, imaju vlastiti stan na Otoci... pali na price da su plate u njemackoj > 5000 e.... dosli u posjetu turisticki prije na svu srecu, vidjeli kako je i ljudi razuglili nazad za Bosnu.. Ne valja hljebom preko pogace...
Pa sa stelom i uhljebom na domacem terenu ne moze se ni jedna sljaka vani porediti..to je poznato..
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#1438 Re: Zivot u Austriji

Post by MrsJ »

Jeste li sigurni da se auto može samo par dana voziti sa našim tablama? Malo mi to ne zvuči realno. Mužu je ugovor na 6 mjeseci i toliko smo kontali i držati svoje auto u Austriji. U slučaju da mu produže onda bi ga vratili i kupili tamo. Ne isplati nam se zbog 6 mjeseci odmah prodavati i kupovati u Austriji. U Njemačkoj se može voziti do 6 mjeseci.
missko
Posts: 11434
Joined: 22/02/2008 13:22

#1439 Re: Zivot u Austriji

Post by missko »

MrsJ wrote:Jeste li sigurni da se auto može samo par dana voziti sa našim tablama? Malo mi to ne zvuči realno. Mužu je ugovor na 6 mjeseci i toliko smo kontali i držati svoje auto u Austriji. U slučaju da mu produže onda bi ga vratili i kupili tamo. Ne isplati nam se zbog 6 mjeseci odmah prodavati i kupovati u Austriji. U Njemačkoj se može voziti do 6 mjeseci.
Ma ne treba vam auto ako ste u gradu samo peglanje
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1440 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

hadzinicasa wrote:
a drugo, hoce li mi neko objasniti kako se to "zna", a da se ne cita?
Svaka tema ima svog Zviza koji sve zna.
Osim pravopisa jbg.
Zasto bi "Zivot u Austriji" bila iznimka? :D
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#1441 Re: Zivot u Austriji

Post by Matijevic_Vlado »

Meni je smijesno kad ljudi koji su vec gore pocnu otvarati oci ovima koji bi isli gore. Ko mala ce ti biti plata, neces moci normalno zivjeti itd. Ko oni u startu imali po 3000 plate pa su oni eto uspjeli :mrgreen:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1442 Re: Zivot u Austriji

Post by stakasa »

Matijevic_Vlado wrote:Meni je smijesno kad ljudi koji su vec gore pocnu otvarati oci ovima koji bi isli gore. Ko mala ce ti biti plata, neces moci normalno zivjeti itd. Ko oni u startu imali po 3000 plate pa su oni eto uspjeli :mrgreen:
:D
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1443 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

Trolova i klonova koji kod drugog vidi sve, a sebe ne prepoznaje ima svaka tema pa zasto bi i "Zivot u Austriji" bila iznimka pogotovo gdje neki od pocetka dominira... :D
...I stvarno je smijesno kad odrasli ljudi jos uvijek kao hipnotisani vjeruju u bajke postojanje 'eldorada' na zapadu...
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#1444 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

Tezak zivot u Austriji. Posebno za fakultetsku obrazovanu raju koja gore ode i pocne raditi posao u svojoj bransi. Treba izaci na kraj sa 13. i 14. platom (i to sve puta 2, ako dvoje rade). Pa eto onda i sa famoznim povratom poreza nakon prve godine rada. Heeej cuj, drzava ti vrati pare. Zgadi mi se!

Pa onda uredjen drzavni aparat. Odes podici vizu, kazu ti moras ici slikati pluca...Pu jebemu majku, ko ce sad ici ganjati bolnicu, cekati u redovima...Ma jooj bolan, odi na sprat doktor te vec ceka. Sramota! Ko bi na to dosao!? Plata legne 29.tog u mjesecu? Haram brate, haram!

Ah da, gore ne znaju zivjeti. Svabe su to brate mili, ustogljeno je to. Ma ja, poslije posla laganica u pivnice i restorane. Pije se, jede se. Ljudi veseli. Neka hvala...Daj mi kafu od marke i da komentarisemo Baketa!

Sjedi u auto, odi skijati. Rade ski liftovi? Pa jebem ti takvu organizaciju!

Kako se zoves? Meho? Vladan? Ivica? Boli me k**ac kako se zoves. Daj mi da zivim, a za Baketa, Dodu i onog treceg te zaboli neka stvar.

Ne daj Boze nikome ovakve Austrije!
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1445 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

ja klar oida..svabe su u austriji..to si ti vidio u partizanskim filmovima k'o i ovo sve ostalo pricaju u granapu pa i ti znas...bist du deppert.. :lol:
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#1446 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

Hehe samo prenosim vlastita iskustva na nadam se malo saljiv nacin. Sve najbolje zelim ;)
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1447 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

ne kazem ja da si to cuo tudjim, nego svojim usima pa prenosis dalje :wink: ..nemoj da te cuje stolca esterajha da ga zoves svabom.. :wink:
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#1448 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

Od svega gore napisanog, vecinu stvari sam dozivio. Kazem vecinu jer ovo izlazenje po restoranima poslije posla nije bas prakticno. Zena se ljuti :)

Suma sumarum, nije svacija prica ista. Pocetci su teski i nije se lako uklopiti u sve to. Drugi je to sistem, druge vrijednosti. Eto ponekad imam potrebu da podijelim iskustva kad negdje procitam kako ljudi generaliziraju stvari. Pa ispada da si ovdje rob, stranac kojeg niko ne prihvata i sl. Mislim da se velik broj nasih ljudi ovdje jako lijepo snasao bez obzira na nivo akademskog obrazovanja i opcenito pozadinu iz koje dolazi.

Sve u svemu nije lose :)
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1449 Re: Zivot u Austriji

Post by HardcoreMX »

stavi jos lokaciju recimo wien k'o sto je neko recimo stuttgart i to je sigurno dokaz nema druge... :mrgreen:
a za sablonsku pricu reci cemo da je ionako stvar perspektive..mislim one iz granapa :mrgreen:
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#1450 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

Nije mi cilj dokazivati. Samo dijelim iskustva i misljenja :)
Post Reply