Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#1376 Re: Zivot u Austriji

Post by bosan »

animals wrote:
bosan wrote:Jebote mi se bojimo tudjeg nacionalizma i govana a kod nas na vlasti nacionalisti i kanalizacija da ne moze gora :D :D
Nije nacionalizam, reci ..
dosta je vise oni koji dolaze u Austriju ne da rade, nego da ih se hrani citav zivot..
Pa to je njihov sistem kriv , ti kad vidis da neko ne radi a zivi dobro odmah se zapitas a zasto i ja ne bi isto . Svugdje najebe dobar i posten covjek u svakoj drzavi i u svakom sistemu . Bio sam takvog misljenja (postenog) sve do prije dva mjeseca kad su mi zeni namjestili otkaz posle 19,5 godina u firmi , koja je 80% invalid i to samo zato da joj ne isplate otpremninu . I sad se ganjamo po sudu ali kad se ova borba zavrsi ona svakako nece raditi a vise necu ni ja ama niti jedne sekunde . Mislim glupost je raditi ako imas mogucnost da ne radis .Lako bi oni strance skinuli sa socijale al problem su njihovi a ima ih masala ,citavi kvartovi sa socijalnim stanovima i socijalnim primanjima i zato nemogu da prave otvorenu diskriminaciju . Ali dohakace oni i tome kao npr. Holandija , primas socijalu a u Bosni imas kuce i nekretnine e sad to ljudi provjere za sekundu i zavrnu pipu .
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1377 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

Ma znam ja to..znam ja nasi koji ne rade vec duze vrijeme..
zive od socijale a rade na crno..
a ja konj, znam samo posteno..
ko mi je kriv :D
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#1378 Re: Zivot u Austriji

Post by bosan »

animals wrote:
bosan wrote:Ovi svi koji govore da u Austriji ili Njemackoj nisu osjetili netrpeljivost ili nacionalizam il su slijepi i gluhi ili glupi . Treba svima da bude jasno da te nikad nece prihvatit sa tim imenom ili religijom . Ne daj boze da se sta zafunta u Evropi vidjeli bi da bi nas prvu noc pofatali ko zeceve .Mrznja je uvijek prisutna .
Lazes...moram ti reci..
u mojoj firmi nista vise ja nisam vrijedan od mog radnog kolege Bosnjaka..
boli njih klinac sto sam ja Hrvat a on Bosnjak..
cijene se radnici, a ne religija..
Znaci ti spadas u ove glupe :D Jebote religija ko te pita za religiju . Za njih si ti Hrvat kao i Bosnjak samo JUGO i to upamti a imat ces prilike da se upoznas sa ovim o cemu ja pisem , ima vremena .
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1379 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

Evo sad kazu na ORF, da je
ÖVP dobio izbore zahvaljujuci tri stvari..
Kurz, Kurz i treca opet zahvaljujuci Kurzu.. :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1380 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

pirmin wrote:Ima tu jos par procenata gore-dole koji ce odluciti borbu za drugo mjesto.
Krivo mi je sto je Dumbo prvi jbg. , lakse bih podnio Strachea kao orginal-otvorenog desnicara cini mi se.
ma razumijem ja tebe potpuno. m pod b. kao nisu, a jesu.
iako (ovo sam sad stavila ruzicaste naocale) moguc je da tu ima i izborne retorike puno odnosno dodvoravanja onom dijelu glasackog tijela koje losije zivi i gaji latentnu mrznju prema svemu sto je strano i drugacije iz vise razloga, da sad ne elaboriram. sprjecavanja onih koji bi na tom osnovu presli 'ladno FPOu da to i ucine. sad kad su se pozicije utvrdile ostaje da vidimo kuda ce to otici. voljela bih eto cisto sentimentalno da SPO bude eto za prst jaci od anamo onih, kad se zbroje konacno glasovi. kao sto rekoh, znam sta govoris, nisam im ja zaboravila one prosle izbore.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1381 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

bosan wrote:
animals wrote:
bosan wrote:Ovi svi koji govore da u Austriji ili Njemackoj nisu osjetili netrpeljivost ili nacionalizam il su slijepi i gluhi ili glupi . Treba svima da bude jasno da te nikad nece prihvatit sa tim imenom ili religijom . Ne daj boze da se sta zafunta u Evropi vidjeli bi da bi nas prvu noc pofatali ko zeceve .Mrznja je uvijek prisutna .
Lazes...moram ti reci..
u mojoj firmi nista vise ja nisam vrijedan od mog radnog kolege Bosnjaka..
boli njih klinac sto sam ja Hrvat a on Bosnjak..
cijene se radnici, a ne religija..
Znaci ti spadas u ove glupe :D Jebote religija ko te pita za religiju . Za njih si ti Hrvat kao i Bosnjak samo JUGO i to upamti a imat ces prilike da se upoznas sa ovim o cemu ja pisem , ima vremena .[/quote

Znam..isti smo i ja i Srbin i Bosnjak..
sto je i normalno..
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1382 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

animals wrote: Gluposti...
Tebi je do trolanja ko i pajdi nesanici ti, jel de? :)
A koliko sam te samo puta molio da me zaobidjes. I vrijedjao bezze. :roll:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#1383 Re: Zivot u Austriji

Post by animals »

pirmin wrote:
animals wrote: Gluposti...
Tebi je do trolanja ko i pajdi nesanici ti, jel de? :)
A koliko sam te samo puta molio da me zaobidjes. I vrijedjao bezze. :roll:
Postujem ja tebe..
vjerovatno si ok covjek..
ali moras da svatis da ko god dodje na vlast,
nista se nece bitno promjeniti...
ne daj Boze gore, nikad se bolje nije zivjelo..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1384 Re: Zivot u Austriji

Post by seln »

animals wrote:Evo sad kazu na ORF, da je
ÖVP dobio izbore zahvaljujuci tri stvari..
Kurz, Kurz i treca opet zahvaljujuci Kurzu.. :D
Sto su birali, to ce i dobiti... kurca.
5korpus
Posts: 1185
Joined: 24/07/2015 14:45

#1385 Re: Zivot u Austriji

Post by 5korpus »

bosan wrote:Ovi svi koji govore da u Austriji ili Njemackoj nisu osjetili netrpeljivost ili nacionalizam il su slijepi i gluhi ili glupi . Treba svima da bude jasno da te nikad nece prihvatit sa tim imenom ili religijom . Ne daj boze da se sta zafunta u Evropi vidjeli bi da bi nas prvu noc pofatali ko zeceve .Mrznja je uvijek prisutna .
:thumbup:
samo vidis kako otkrivaju karte, sve nesto na finjaka, a cim se okrene pretvori se u Himmlera :D
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#1386 Re: Zivot u Austriji

Post by musicman80 »

bosan wrote:Ovi svi koji govore da u Austriji ili Njemackoj nisu osjetili netrpeljivost ili nacionalizam il su slijepi i gluhi ili glupi . Treba svima da bude jasno da te nikad nece prihvatit sa tim imenom ili religijom . Ne daj boze da se sta zafunta u Evropi vidjeli bi da bi nas prvu noc pofatali ko zeceve .Mrznja je uvijek prisutna .


U Austriji zivi ogroman broj stranaca, sto muslimana, sto ostalih i stalno se doseljavaju novi, a skoro niko ne odlazi iz zemlje. Ja da je tolika islamofobija i netrpeljivost prema strancima, odmah bi napustio zemlju. :skoljka:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1387 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Jedna iz ekipe koja je izbacila Zelene iz parlamenta...



:)


:-?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1388 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

znam da su ti rak-rana zeleni, ali pismeno izgleda i OK ova
a ako vec mora, nek vala nije FPÖ pa ni ÖVP.

btw - ovi moji kao, zao im sto zeleni nisu presli prag, dobro je u parlamentu imati i takvu stranku i treba da je tamo, bla bla... reko' pa sto niste glasali za nju? muk 8-)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1389 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

hadzinicasa wrote:znam da su ti rak-rana zeleni, ali pismeno izgleda i OK ova
a ako vec mora, nek vala nije FPÖ pa ni ÖVP.

btw - ovi moji kao, zao im sto zeleni nisu presli prag, dobro je u parlamentu imati i takvu stranku i treba da je tamo, bla bla... reko' pa sto niste glasali za nju? muk 8-)
Ne sporim Alminu obrazovanost ni sekunde, samo velim da je bez veze ispalo ovo sa Pilzom.
Sad svi pametuju zasto su Zeleni ispali a ustvari razlog je upravo njegov ego. Sto ono kazu i sefa i stanicu je...znas vec sta.
Pepolovio ih i izbacio jednu polovinu iz parlamenta. Ma bra´o! :-?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1390 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

pirmin wrote:
hadzinicasa wrote:znam da su ti rak-rana zeleni, ali pismeno izgleda i OK ova
a ako vec mora, nek vala nije FPÖ pa ni ÖVP.

btw - ovi moji kao, zao im sto zeleni nisu presli prag, dobro je u parlamentu imati i takvu stranku i treba da je tamo, bla bla... reko' pa sto niste glasali za nju? muk 8-)
Ne sporim Alminu obrazovanost ni sekunde, samo velim da je bez veze ispalo ovo sa Pilzom.
Sad svi pametuju zasto su Zeleni ispali a ustvari razlog je upravo njegov ego. Sto ono kazu i sefa i stanicu je...znas vec sta.
Pepolovio ih i izbacio jednu polovinu iz parlamenta. Ma bra´o! :-?
Jeste. To je uvijek tako kad se „alternativne“ ili opozicione frakcije cjepkaju i razvodne i onda nista. Ego se cesto isprijeci i tesko ga je obuzdati pa ni u ime neceg veceg i vaznijeg. Ovo ide u prilog vladajucim - zavadi, rasturi, smanji otpor i lakse vladaj. Steta.

Tako se i u BiH cjepkala opozicija dok eto nije haman ostalo nista.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1391 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Jesi vidjela bisere clanova buduce vladajuce stranke :) :

Image

Image
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1392 Re: Zivot u Austriji

Post by hadzinicasa »

pirmin wrote:Jesi vidjela bisere clanova buduce vladajuce stranke :) :
a vidim a zlo mi.
samo cu reci da su fasisti i nacionalisti svugdje isti, zatucani, primitivni, glupi i neartikulisani.
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#1393 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

Evo jedno pitanje, ako se neko nasao u slicnoj situaciji:

Ja imam RWR vizu koja vrijedi jos 6 mjeseci. Danas mi je zena dobila RWR plus vizu, ali na 6 mjeseci. Cudno mi je zbog toga sto na svim zvanicnim sajtovima stoji da se RWR + izdaje na godinu dana.

Da li je to povezano sa cinjenicom da moja istice za 6 mjeseci ( A ona je svoju dobila na osnovu spajanja porodica.)?

Iskustva?
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1394 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

Mozda pasos istice za 6 mjeseci. Ako je isti datum vazenja kao i tvoja onda ste vezani
tripple_dubble
Posts: 241
Joined: 29/10/2017 19:42

#1395 Re: Zivot u Austriji

Post by tripple_dubble »

BlackRiver wrote:Evo jedno pitanje, ako se neko nasao u slicnoj situaciji:

Ja imam RWR vizu koja vrijedi jos 6 mjeseci. Danas mi je zena dobila RWR plus vizu, ali na 6 mjeseci. Cudno mi je zbog toga sto na svim zvanicnim sajtovima stoji da se RWR + izdaje na godinu dana.

Da li je to povezano sa cinjenicom da moja istice za 6 mjeseci ( A ona je svoju dobila na osnovu spajanja porodica.)?

Iskustva?
Obzirom da je njena RWR Plus vezana za tvoju RWR, to je logicno objasnjenje - tako je npr generalno kod "Blau Karte".
Medjutim, uobicajno je na minimalno godinu dana, pa radije pitajte u MA35, da znate za iduci put :)
castrodex
Posts: 22
Joined: 03/12/2012 18:13

#1396 Re: Zivot u Austriji

Post by castrodex »

Pozdrav Zanima me da li se moze raditi u Austriji sa njemackom radnom dozvolom ? Trenutno sam u jednom hotelu na sjeveru, radna dozvola mi je na godinu a sledeca bi isla na dve god pa u tom slucaju bi ganjao negdje hotel u Tirolu.. da li je to izvodljivo ? Lp
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#1397 Re: Zivot u Austriji

Post by hellhammer »

castrodex wrote:Pozdrav Zanima me da li se moze raditi u Austriji sa njemackom radnom dozvolom ? Trenutno sam u jednom hotelu na sjeveru, radna dozvola mi je na godinu a sledeca bi isla na dve god pa u tom slucaju bi ganjao negdje hotel u Tirolu.. da li je to izvodljivo ? Lp
Ne jedina mogucnost je da radis u austriji preko njemacke firme
castrodex
Posts: 22
Joined: 03/12/2012 18:13

#1398 Re: Zivot u Austriji

Post by castrodex »

hellhammer wrote:
castrodex wrote:Pozdrav Zanima me da li se moze raditi u Austriji sa njemackom radnom dozvolom ? Trenutno sam u jednom hotelu na sjeveru, radna dozvola mi je na godinu a sledeca bi isla na dve god pa u tom slucaju bi ganjao negdje hotel u Tirolu.. da li je to izvodljivo ? Lp
Ne jedina mogucnost je da radis u austriji preko njemacke firme
Hvala puno drug na info..bice onda ganjat jug njemacke
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1399 Re: Zivot u Austriji

Post by TDK-90 »

Kako navode, Muhamed je peto omiljeno ime građana Beča, iako ga nema na zvaničnoj listi najomiljenijih imena za decu.

“Kronen cajtung“ piše da se na zvaničnoj listi Grada Beča nalazi nekoliko imena iz Biblije, ali ne i “muslimanska imena iako se mnogo ljudi doselilo u grad iz arapskih zemalja“.

Međutim, oni su došli do druge liste na kojoj se nalaze i strana imena, pored Mohameda ili Muhameda, nalazi se i Aleksandar, umesto Alexander.

List piše da je 2010. u Beču živelo 99 ljudi sa imenom Muhamed ili Mohamed, a 2016. – 124.

Portparol gradonačelnika Beča ukazao je da su obe liste ispravne i da niko neće ništa da sakrije, te najavio da će se sprovesti izmene.

Ostala imena koja su na listi su David, Maksimilijan, Aleksander, Pol, Luk, Leon, Elias, Tobajas,Bendžamin i Noa.
izvor B92

Evo, za sljedece izbore FPÖ ne treba brinuti , nikakav trud ne trebaju uloziti samo priloziti naslovnicu na Bildboard.

btw. ovaj Kronen Zeitung je odavno desno nastrojen ( cak i malo anti Bosanski ako se ne varam :-? ) ? Ili je to onaj drugi Zeitung kako se zove ?
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#1400 Re: Zivot u Austriji

Post by MrsJ »

Nova sam na temi, nisam sve pročitala pa ne znam da li je već bilo govora o tome. Koji bezirk preporučujete za život (porodica sa dvoje djece)? Gledala sam stanove po 2. bezirku pa me zanima posebno taj dio.
Post Reply