Zivot u Austriji

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2201 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

Ocekujem da prestanu biti glupi.

Sad pitanje:
Koji BUSEVI voze preko B. Šamca, a koji preko B. Broda?
Ja se ne mogu sjetiti, preko koje granice ulazi centrotrans/blagus/bundavica/bl busevi/dobojexpress??
Hilfe!
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2202 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

pustopoljina wrote:Ocekujem da prestanu biti glupi.

Sad pitanje:
Koji BUSEVI voze preko B. Šamca, a koji preko B. Broda?
Ja se ne mogu sjetiti, preko koje granice ulazi centrotrans/blagus/bundavica/bl busevi/dobojexpress??
Hilfe!
CT i BL(Golubic, Neobus) idu na Gradisku.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2203 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

pirmin wrote:
pustopoljina wrote:Ocekujem da prestanu biti glupi.

Sad pitanje:
Koji BUSEVI voze preko B. Šamca, a koji preko B. Broda?
Ja se ne mogu sjetiti, preko koje granice ulazi centrotrans/blagus/bundavica/bl busevi/dobojexpress??
Hilfe!
CT i BL(Golubic, Neobus) idu na Gradisku.
Tj. BB?
Ok.
Svi ostali na samac?
Flixbus, slucajno?
Hvala!
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2204 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Ne znam za ostale, ja idem samo do BL i to najcesce sa ovim Golubicem koji ne staje u Grazu btw.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2205 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

pirmin wrote:Ne znam za ostale, ja idem samo do BL i to najcesce sa ovim Golubicem koji ne staje u Grazu btw.
Tenk ju veri mac
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2206 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Zaustavi me momak na MaHü, student... prosi. Trazi koji €. Ucini mi se da je OK lik.
Kaze da je iz BiH.
Pitam ga odakle, rece da je iz Tuzle, mati ili otac Albanac ili Albanka, ne zapamtih ko je sta. Nebitno.
Dadoh mu nesto ali kontam slabo ce mu to pomoci.
Trebao sam ga uputiti negdje ali se ne sjetih gdje.
Mozda neki dzemat?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2207 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

Koja sam ja austrijanka :-) meni prvo caritas i prenociste njihovo pada na pamet...
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2208 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

pustopoljina wrote:Koja sam ja austrijanka :-) meni prvo caritas i prenociste njihovo pada na pamet...
Caritas je krcat koliko sam vidio na izvjestaju.
Slovaci, Poljaci, Rumuni, Bugari, lokalci...
Ne znam da li bi ga primili.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2209 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

pirmin wrote:
pustopoljina wrote:Koja sam ja austrijanka :-) meni prvo caritas i prenociste njihovo pada na pamet...
Caritas je krcat koliko sam vidio na izvjestaju.
Slovaci, Poljaci, Rumuni, Bugari, lokalci...
Ne znam da li bi ga primili.
A ne znam..ovi dzemati to sve nesto posvadjano.
anodi
Posts: 85
Joined: 23/04/2017 09:57

#2210 Re: Zivot u Austriji

Post by anodi »

Fakat i ja da pitam za buseve.
Jel moguce da nijedan iz Tuzle ne Vozi prema Insbruku?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#2211 Re: Zivot u Austriji

Post by pustopoljina »

anodi wrote:Fakat i ja da pitam za buseve.
Jel moguce da nijedan iz Tuzle ne Vozi prema Insbruku?
Uh...
Vidi sta je sa busevima iz tuzle za njemacku (minhen)..mozda neko staje blizu ili u Innsbruck-u.
Innsbruck je grozno povezan...nije "na putu"...uzas.
Ili vidi da dodjes do salzburga, pa neki voz ili flixbus do innsbrucka.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#2212 Re: Zivot u Austriji

Post by friskyoreo »

anodi wrote:Fakat i ja da pitam za buseve.
Jel moguce da nijedan iz Tuzle ne Vozi prema Insbruku?
Vozi do Ibk Kantic koji ide za Svicarsku. Cini mi se da krece iz Gorazda... Tako je bilo prije 3-4 godine, ne znam da li jos ima ta linija.
Ili vozom iz Vinkovaca. Mnogo je ugodnije, nema peglanja na granici. Samo nek ti neko u AT kupi kartu pa posalje, ili ne znam moze li online, puno je jeftinije sa Sparschiene.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#2213 Re: Zivot u Austriji

Post by ProgramskiJezik »

Da li je neko vadio vizu za Zenu, ako jeste koja je procedura, znam da treba internacionalni vjencani list da li ima jos nekih specificnih stvari koje trebam paziti? Takodje ja imam RWR.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#2214 Re: Zivot u Austriji

Post by pirmin »

Da je meni dobra avio-linija do BL, nesto kao sto Tuzla ima.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#2215 Re: Zivot u Austriji

Post by Cookie85 »

ProgramskiJezik wrote:Da li je neko vadio vizu za Zenu, ako jeste koja je procedura, znam da treba internacionalni vjencani list da li ima jos nekih specificnih stvari koje trebam paziti? Takodje ja imam RWR.
Dokumenit isto sto su i tebi trebali, samo plus , vjencani list, i ne znam koliko ce ti traziti para da imas.
TomANDJerry
Posts: 1148
Joined: 21/09/2012 18:23

#2216 Re: Zivot u Austriji

Post by TomANDJerry »

Pozdrav ...

Vec neke dvije godine razmisljam o odlasku i zivotu u Austriju barem neko vrijeme, medjutim tek sada su se neke stvari poklopile da je taj odlazak dosta realna mogucnost (inace samac sam).

Zanima me od vas upucenih kako ide proces od trenutka kada nadjem poslodavca do trenutka kada krenem raditi ... prije svega mislim na dobivanje radne dozvole, vize ili sta mi je vec potrebno.

Po zanimanju sam software inzenjer (trazio bih posao u struci) godina i pol radnog iskustva, zavrsen master studij elektrotehnike u Sarajevu, engleski pricam tecno, ali Njemacki jos ucim (trenutno sam neki nivo A2/B1 dakle pocetnik).

Dakle volio bih tamo otici da zivim, radim, naucim jezik, steknem nova iskustva ... pa poslije sta bude. Zanima me sami pocetak koliko je komplikovan oko papira (dakle ne pricam o drzavljanstvu, nego o minimumu potrebnom za rad i zivot tamo barem godinu dana za pocetak recimo)

Eto, hvala unaprijed kome ne bude mrsko odgovoriti :)
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#2217 Re: Zivot u Austriji

Post by HB_BHF »

TomANDJerry wrote:Pozdrav ...

Vec neke dvije godine razmisljam o odlasku i zivotu u Austriju barem neko vrijeme, medjutim tek sada su se neke stvari poklopile da je taj odlazak dosta realna mogucnost (inace samac sam).

Zanima me od vas upucenih kako ide proces od trenutka kada nadjem poslodavca do trenutka kada krenem raditi ... prije svega mislim na dobivanje radne dozvole, vize ili sta mi je vec potrebno.

Po zanimanju sam software inzenjer (trazio bih posao u struci) godina i pol radnog iskustva, zavrsen master studij elektrotehnike u Sarajevu, engleski pricam tecno, ali Njemacki jos ucim (trenutno sam neki nivo A2/B1 dakle pocetnik).

Dakle volio bih tamo otici da zivim, radim, naucim jezik, steknem nova iskustva ... pa poslije sta bude. Zanima me sami pocetak koliko je komplikovan oko papira (dakle ne pricam o drzavljanstvu, nego o minimumu potrebnom za rad i zivot tamo barem godinu dana za pocetak recimo)

Eto, hvala unaprijed kome ne bude mrsko odgovoriti :)
Pa idi preko plave karte. Vjerovatno je slično kao za Njemačku. Apliciraš za ulaznu vizu koja traje 6 mjeseci i tamo u Austriji predaješ za radnu dozvolu (plava karta, traje koliko i ugovor, a max 4 godine).

Ono što ti sigurno treba je poslodavac, tj. ugovor sa naznačenom platom koja je veća (ja mislim) od 40.600 € brutto za IT. Za ostalo pogledaj na stranici ambasade... Vjerovatno kopija diplome, pasoša itd...
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#2218 Re: Zivot u Austriji

Post by casanova123 »

Ili predas za sonstige Schlüsselkraft RWR(cini mi se da je sad oko 2600 eur brutto minimum sto poslodavac mora da garantuje).
Mozes se poceti prijavljivati u sve vece firme na engleskom, ali svakako da bi morao da polozis certifikate jezika(engl i njemacki) :D

Uglavnom evo ovdje imas sve cak i na engleskom: https://www.migration.gv.at/en/types-of ... migration/

Ima razlicitih vrsta radnih dozvola.. ono sto bi za tebe odgovaralo je: rwr sonstige, rwr mangelberufe, eu blue card(za blue card trebaju veca primanja)
OMAZA
Posts: 6
Joined: 01/06/2011 08:50

#2219 Re: Zivot u Austriji

Post by OMAZA »

Pozdrav svima,
Treba da predam za RWR kartu dobio sam ugovor okolina Beča te skupio skoro svu dokumentaciju, ali ako može da mi pojasnite sljedeće :
-Ovo ispod u zagradi, Da li to znači da trebam prijaviti adresu-prebivalište Meldezettel,kako to izganjati?

(Nachweis des Rechtsanspruches auf eine ortsübliche Unterkunft ,Miet-oder Untermietvertrag, bestandrechtliche Vorverträge oder Eigentumsnachweise)

-Ovo ispod u zagradi, Koje zdravstveno osiguranje, na koji period treba?

(Nachweis über einen in Österreich leistungspflichtigen und alle Risken abdeckenden Krankenversicherungsschutz, sofern keine gesetzliche Pflichtversicherung bestehen wird oder besteh)
Hvala svakom unaprijed na odgovoru!!!!
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#2220 Re: Zivot u Austriji

Post by bezVolana »

OMAZA wrote:Pozdrav svima,
Treba da predam za RWR kartu dobio sam ugovor okolina Beča te skupio skoro svu dokumentaciju, ali ako može da mi pojasnite sljedeće :
-Ovo ispod u zagradi, Da li to znači da trebam prijaviti adresu-prebivalište Meldezettel,kako to izganjati?

(Nachweis des Rechtsanspruches auf eine ortsübliche Unterkunft ,Miet-oder Untermietvertrag, bestandrechtliche Vorverträge oder Eigentumsnachweise)

-Ovo ispod u zagradi, Koje zdravstveno osiguranje, na koji period treba?

(Nachweis über einen in Österreich leistungspflichtigen und alle Risken abdeckenden Krankenversicherungsschutz, sofern keine gesetzliche Pflichtversicherung bestehen wird oder besteh)
Hvala svakom unaprijed na odgovoru!!!!
moras imati mjesto gdje mozes stanovati. ja kad sam dolazila imala sam opcije:
- da nadjem stan i potpisem ugovor sto je skoro nemoguce iz bosne. mislim da ima i nekih studentskih smjestaja koje mozes naci i potpisati ugovor, neki mali stanovi, al ne znam tacno ime
- firma mi je ponudila neki "poslovni smjestaj" - stanovi u potpunosti namjesteni i mogu ga otkazati u svakom trenutku ali stanarina dosta skupa kad dolazis iz bih (tipa oko 1100 1200 eura)
- najlaksa opcija: da se prijavis da ces stanovati kod nekoga. oni ti popune neki dokument koji se zove Wohnrechtsvereinbarung i na taj nacin garantuju da ti imas gdje stanovati u toku iducih godinu/dvije (trajanje vize). ti ne moras stanovati kod njih ali moras imati opciju za stanovanje. dakle trebas naci nekoga ko je voljan i ko moze za tebe popuniti ovo a stan traziti kad dodjes ovamo. (u medjuvremenu mozes ganjati neke studentske smjestaje)

mislim da tu za zdravstveno ne popunjavas nista dok ne dodjes ovamo i ne dobijes. nisam sigunra
za meneje sve to uradila firma koja mi je ponudila posao..
anodi
Posts: 85
Joined: 23/04/2017 09:57

#2221 Re: Zivot u Austriji

Post by anodi »

Ja kad sam dosao, bio sam u nekom hotelu-apartmanima prvih mjesec dana. Posto sam stigao 2 sedmice ranije prije pocetka ugovora (morao sam da pokupim tu RWR kartu) i sasvim uredno sam se mogao u opcini prijaviti na tu adresu.
Kasnije kad aam se preselio u stan, prijavio se samo na novu adresu.
Mozda misli na putno zdravstveno osiguranje....kao za vrijeme boravka u Austriji a do ppcetka ugovora da budes osiguran.
OMAZA
Posts: 6
Joined: 01/06/2011 08:50

#2222 Re: Zivot u Austriji

Post by OMAZA »

Pozdrav svima,
Molim Vas za pojašnjenje u vezi sljedećeg:
Naime predao sam za RWR Kartu (für sonstige Schlüsselkräfte) sve papire , otiske prstiju itd, međutim sada mi traže ovi iz AMS-a
(Qualifikation: ein ENIC NARIC Gutachten) da dostavim do 7.11.2019 godine, a na stranici gdje se vrši nostrifikacija piše 8 sedmica.
Završio sam Ekonomski fakultet na Univerzitetu u Tuzli, 4 godine studija (2004-2010).
Da li neko zna kako to funkcioniše i ima li koja mogućnost po ubrzanoj proceduri da se to dobije?
Unaprijed hvala svima!!!
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#2223 Re: Zivot u Austriji

Post by caseytron »

Joj rahatluka uzet onu vizu na tri godine :-D
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#2224 Re: Zivot u Austriji

Post by BlackRiver »

caseytron wrote: 15/12/2019 21:39 Joj rahatluka uzet onu vizu na tri godine :-D
Jel to RWR + ? Ja sad u martu predajem upravo za tu vizu. U oktobru sam polozio OIF A2 intergracioni, tako da smatram da cu takodje dobiti na 3 godine. Samo me brinu one nadr***e tete u Magistratu koje te gledaju kao nize bice i jedva cekaju da te posalju nazad i kazu ti da ti certifikat vise ne vrijedi :D
User avatar
djordje5
Posts: 49
Joined: 09/06/2009 20:35

#2225 Re: Zivot u Austriji

Post by djordje5 »

Pozzdrav drustvo

Imam slijedecu situaciju i neznam kako i sta dalje pa trazim pomoc. Ovako stvari stoje, ja sam preko jednog portala nasao posao u Austriji. Javio sam se na oglas, druga strana odgovorila, zainteresovana je, radi se o poslu na tri mjeseca gdje bi ja otisao gore i radio kao pomocno osoblje. Medjutim sta bi bio moj slijedeci korak. Jer samo "da" od poslodavca je nedovoljno bar ja tako mislim. Meni bi trebala ipak neka radna viza. Hajte molim vas za savijet i misljenje.

Puno pozzdrava svima i hvala na odgovorima.
Post Reply