Život samaca u srednjim godinama

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
minix
Posts: 24
Joined: 05/01/2018 21:46

#1 Život samaca u srednjim godinama

Post by minix »

Zdravo svima,

Znam da recikliram već postojeće teme, ali se nadam da ovdje temu donekle ograničavam.
U mom okruženju, u manjem bosanskom mjestu, od samaca sam uglavnom viđao muškarce koji su alkoholičari, neradnici ili slabijih primanja. Ne znam da li je to takvo razmišljanje ljudi bilo samo prije 30 godina, ali danas viđam i puno mirnijih neproblematičnih momaka koji su neupareni, što nisam viđao u starijim generacijama. Sada se i moji roditelji za pojedine čude "miran, ne puši, ne pije, a nema nikoga", a meni je to posve normalno i prestao sam dobrotu ubrajati u ljudske kvalitete.

Koliko vi viđate starije neproblematične momke samce u svom okruženju i kakav im je život (znam da bi alkoholičari imali probleme i sa brakom i bez braka)? Kako popunjavaju slobodno vrijeme? Da li se nešto promijenilo u kriterijima uparivanja u zadnjih 30-40 godina?
Pitanje se odnosi i na starije djevojke, nema potrebe da ih isključim iz teme. :-D

Valjda ima starijih forumaša koji su više proživjeli od mene.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#2 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by piupiu »

Razni neki psiholozi i studije vele da muškarci teže podnose neuparenost od žena.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#3 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by HelaS »

piupiu wrote: 30/10/2023 06:38 Razni neki psiholozi i studije vele da muškarci teže podnose neuparenost od žena.
Dakle, nije samački život, već neuparenost :D
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#4 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by piupiu »

HelaS wrote: 30/10/2023 08:34
piupiu wrote: 30/10/2023 06:38 Razni neki psiholozi i studije vele da muškarci teže podnose neuparenost od žena.
Dakle, nije samački život, već neuparenost :D
Zar nije dobra riječ? :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32195
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Bobi »

Jesu ti svi ovi 1,3,5,7,... ?
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by mk ultra »

To su navodne zalbe
Sumljam u zalbeni postupak
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#7 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by dr_Evil »

minix wrote: 30/10/2023 06:34 Zdravo svima,

Znam da recikliram već postojeće teme, ali se nadam da ovdje temu donekle ograničavam.
U mom okruženju, u manjem bosanskom mjestu, od samaca sam uglavnom viđao muškarce koji su alkoholičari, neradnici ili slabijih primanja. Ne znam da li je to takvo razmišljanje ljudi bilo samo prije 30 godina, ali danas viđam i puno mirnijih neproblematičnih momaka koji su neupareni, što nisam viđao u starijim generacijama. Sada se i moji roditelji za pojedine čude "miran, ne puši, ne pije, a nema nikoga", a meni je to posve normalno i prestao sam dobrotu ubrajati u ljudske kvalitete.

Koliko vi viđate starije neproblematične momke samce u svom okruženju i kakav im je život (znam da bi alkoholičari imali probleme i sa brakom i bez braka)? Kako popunjavaju slobodno vrijeme? Da li se nešto promijenilo u kriterijima uparivanja u zadnjih 30-40 godina?
Pitanje se odnosi i na starije djevojke, nema potrebe da ih isključim iz teme. :-D

Valjda ima starijih forumaša koji su više proživjeli od mene.
Pa poguraj ih malo, nadji im kakvu :)

A iskreno, ko se ne jamije do 30, kasnije nece sigurno. Ko ce bolan ikoga trpit kad se vec potpuno formiras kao licnost.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#8 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by HelaS »

piupiu wrote: 30/10/2023 08:55
HelaS wrote: 30/10/2023 08:34
piupiu wrote: 30/10/2023 06:38 Razni neki psiholozi i studije vele da muškarci teže podnose neuparenost od žena.
Dakle, nije samački život, već neuparenost :D
Zar nije dobra riječ? :D
Na upitnicima, samac odgovara na pitanje "Bračni status" - "Neuparen". A ovaj drugi, oženjeni, piše - "Uparen" :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19544
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by mk ultra »

dr_Evil wrote: 30/10/2023 09:08
minix wrote: 30/10/2023 06:34 Zdravo svima,

Znam da recikliram već postojeće teme, ali se nadam da ovdje temu donekle ograničavam.
U mom okruženju, u manjem bosanskom mjestu, od samaca sam uglavnom viđao muškarce koji su alkoholičari, neradnici ili slabijih primanja. Ne znam da li je to takvo razmišljanje ljudi bilo samo prije 30 godina, ali danas viđam i puno mirnijih neproblematičnih momaka koji su neupareni, što nisam viđao u starijim generacijama. Sada se i moji roditelji za pojedine čude "miran, ne puši, ne pije, a nema nikoga", a meni je to posve normalno i prestao sam dobrotu ubrajati u ljudske kvalitete.

Koliko vi viđate starije neproblematične momke samce u svom okruženju i kakav im je život (znam da bi alkoholičari imali probleme i sa brakom i bez braka)? Kako popunjavaju slobodno vrijeme? Da li se nešto promijenilo u kriterijima uparivanja u zadnjih 30-40 godina?
Pitanje se odnosi i na starije djevojke, nema potrebe da ih isključim iz teme. :-D

Valjda ima starijih forumaša koji su više proživjeli od mene.
Pa poguraj ih malo, nadji im kakvu :)

A iskreno, ko se ne jamije do 30, kasnije nece sigurno. Ko ce bolan ikoga trpit kad se vec potpuno formiras kao licnost.
ne slazem se
ta je ličnost i bila odobojna do 30

uostalom, verujem da niko nije dzabe sam.
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 820
Joined: 29/11/2022 19:46

#10 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by ShnjaZZZ »

dr_Evil wrote: 30/10/2023 09:08
Pa poguraj ih malo, nadji im kakvu :)

A iskreno, ko se ne jamije do 30, kasnije nece sigurno. Ko ce bolan ikoga trpit kad se vec potpuno formiras kao licnost.
Ovo je istina. Vidim na svom primjeru nažalost :lol:

Kakav je život?
Dosadan i težak uglavnom. Radi čovjek svašta samo da prođe vrijeme i da ne razmišlja o samoći.

Svi smo društvena bića, svakom treba zagrljaj i topla riječ, malo podrške. Kad to nemaš, nekako se nesvjesno izoliraš i samo goniš dalje, dan za danom.

Ima ih i da su stvarno sretni što su samci ali vjeruj mi to je debela manjina.

Ženama je lakše, da... Uvijek imaju neku pažnju, ako ništa na poslu se lijepo odnose prema njima i sve...skoro uvijek je tu neko ko će makar progovorit sa njima, blago flertovat i šta već. Muškarac lijepu riječ dobije eventualno od matere.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#11 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Dope_Man »

dr_Evil wrote: 30/10/2023 09:08 A iskreno, ko se ne jamije do 30, kasnije nece sigurno. Ko ce bolan ikoga trpit kad se vec potpuno formiras kao licnost.
Iz mog ugla bas je tad logicnije da ces uzeti nekog za dugorocno. Ljudi se mogu dosta promijeniti od 18 do 28, al vrlo malo se mijenjaju od 30 do 40 pa i dalje, jer su formirali to ko su i sta su. Dakle u tim godinama znas sta uzimas. Samo je problem naci.

Naravno, vecina tada uspori, nemas vise skole/fakulteta/mladalackih izlazaka pa da upoznajes hrpu ljudi stalno, pa je teze naci ljude, i onda valja od ono malo sto upoznas jos i probrati, a postanes izbirljiviji jer znas puno bolje sta hoces u odnosu na 20te kad je samo bitno spandzati se :izet:
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#12 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by broj dva »

minix wrote: 30/10/2023 06:34 Zdravo svima,

Znam da recikliram već postojeće teme, ali se nadam da ovdje temu donekle ograničavam.
U mom okruženju, u manjem bosanskom mjestu, od samaca sam uglavnom viđao muškarce koji su alkoholičari, neradnici ili slabijih primanja. Ne znam da li je to takvo razmišljanje ljudi bilo samo prije 30 godina, ali danas viđam i puno mirnijih neproblematičnih momaka koji su neupareni, što nisam viđao u starijim generacijama. Sada se i moji roditelji za pojedine čude "miran, ne puši, ne pije, a nema nikoga", a meni je to posve normalno i prestao sam dobrotu ubrajati u ljudske kvalitete.

Koliko vi viđate starije neproblematične momke samce u svom okruženju i kakav im je život (znam da bi alkoholičari imali probleme i sa brakom i bez braka)? Kako popunjavaju slobodno vrijeme? Da li se nešto promijenilo u kriterijima uparivanja u zadnjih 30-40 godina?
Pitanje se odnosi i na starije djevojke, nema potrebe da ih isključim iz teme. :-D

Valjda ima starijih forumaša koji su više proživjeli od mene.
Puno, puno bolje biti sam nego sa nekim ko ti ne stima.
A malo ko stima.
Nekada je drustvena norma bila da je ok biti u sjebanom braku. Danas je norma malo drugacija, i neka je.
Ako ne zelite biti sami bitno je ili imati srece ili imati dobre zivce i znati trpiti.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#13 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by dr_Evil »

Dope_Man wrote: 30/10/2023 09:17
Iz mog ugla bas je tad logicnije da ces uzeti nekog za dugorocno. Ljudi se mogu dosta promijeniti od 18 do 28, al vrlo malo se mijenjaju od 30 do 40 pa i dalje, jer su formirali to ko su i sta su. Dakle u tim godinama znas sta uzimas. Samo je problem naci.

Naravno, vecina tada uspori, nemas vise skole/fakulteta/mladalackih izlazaka pa da upoznajes hrpu ljudi stalno, pa je teze naci ljude, i onda valja od ono malo sto upoznas jos i probrati, a postanes izbirljiviji jer znas puno bolje sta hoces u odnosu na 20te kad je samo bitno spandzati se :izet:
Ne znam sta da ti kazem, u tim godinama jesi prosao sve te neke faze i formirao se kao licnost, ne mjenjas se. Istovremeno ne trpis prilagodbe, a i na kompromise tesko da ces pristati. Kada se jamijes ranije onaj zadnji dio formiranja ide istovremeno, pa u neku ruku postanete kao jedno. Naravno mnogi padnu na tom putu.

Ako su oboje posveceni porodici i vjencali su se, ili poceli zajednicki zivot bez fige u dzepu, kada god da se krene uspjet ce se. Samo kazem osoba je vise fleksibilna sto je mladja, isto je i sa djecom, jest da su dosade, smetala, krvopije i uniste socijalni zivot, ali sto si lakse bolje ces se prilagodit i imati vise zivaca za iste.

Stariji roditelji obicno ili su roditelji koji nemaju zivaca za djecu i ne provode vrijeme sa njima ili su posesivni pa samo oni vise oko njih i sve "znaju", pri tome mislim kada dobiju prvo jako kasno.

A ono sta znam, da vecina koji su ostali sami jednostavno im se desil da im je prva ljubav sa kojom su bili jako dugo otisla nekom drugom, a oni se nisu snasli u tome. Ima i onih koji su budale, ali to je drugi par cipela reklo bi se.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#14 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by dr_Evil »

ShnjaZZZ wrote: 30/10/2023 09:14
Ovo je istina. Vidim na svom primjeru nažalost :lol:

Kakav je život?
Dosadan i težak uglavnom. Radi čovjek svašta samo da prođe vrijeme i da ne razmišlja o samoći.

Svi smo društvena bića, svakom treba zagrljaj i topla riječ, malo podrške. Kad to nemaš, nekako se nesvjesno izoliraš i samo goniš dalje, dan za danom.

Ima ih i da su stvarno sretni što su samci ali vjeruj mi to je debela manjina.

Ženama je lakše, da... Uvijek imaju neku pažnju, ako ništa na poslu se lijepo odnose prema njima i sve...skoro uvijek je tu neko ko će makar progovorit sa njima, blago flertovat i šta već. Muškarac lijepu riječ dobije eventualno od matere.
Pa gdje zapelo drug? Nisi imao srece ili?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#15 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Dope_Man »

dr_Evil wrote: 30/10/2023 09:32 Ne znam sta da ti kazem, u tim godinama jesi prosao sve te neke faze i formirao se kao licnost, ne mjenjas se. Istovremeno ne trpis prilagodbe, a i na kompromise tesko da ces pristati. Kada se jamijes ranije onaj zadnji dio formiranja ide istovremeno, pa u neku ruku postanete kao jedno. Naravno mnogi padnu na tom putu.
100% si ti upravu sto se toga tice da su ljudi ranije fleksibilniji. Samo kazem sa 30+ znas puno bolje sta dobijas u paketu za razliku od 20tih gdje se vise tolerise, i razmisljas u hodu ce se ispraviti neke sitnice, pa neko sraste, drugi se udalje..

Kad imas formirane licnosti, lakse je znati odmah da li pase ili ne, i dobra je sansa da ce to potrajati ako vide obje osobe da pasu ... samo je problem sto vecina ne pase jer su kriteriji stroziji, a sve manje ljudi upoznajes pa se vjerovatnoca odabira zeljenog kandidata smanjuje.
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#16 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by merk030 »

Kao bluetooth, unpaired, paired. :-D :-D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#17 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by n+1 »

Muškarcima teže pada neuparenost prosto jer je ista rjeđe dobrovoljna. Čak i one žene koje izgledaju kao Jabba the Hut imaju svoju "potražnju" i određeni udio muške pažnje, pa same ostaju jedino one koje žele da budu same ili one koje su previše izbirljive, i ne prilagode na vrijeme očekivanja. Muškarce, pak, pohodi ozbiljna epidemija samoće, koja nerijetko dolazi i sa stigmom incela: ne samo da si suhog qrza, nego si manijak i paćenik. :D

Sve to ima veze sa raspakivanjem i prepakivanjem društvenih normi posljednjih nekoliko decenija, što ne treba izjednačiti sa feminizmom i borbom protiv patrijarhata, jer je feminizam, između ostalog, zajedno sa nizom društvenih varijabli, donio i seksualnu revoluciju 60-tih, pa je bilo manje suhih genitalija. Dakle, problem je savremena manifestacija raspakivanja društvenih normi, ali nije to tema sada.

Ono što želim reći jeste da, uprkos toj epidemiji samoće, neopisivu mučninu izaziva količina samosažaljevanja i patetike koju sve to prati. U određenom smislu, to kukanje, koje je i na ovom forumu postalo hronično, jeste teza čiju antitezu predstavlja tejtovština, kao neka toksična varijanta nošenja sa istim problemom. Ustvari, obje su toksične.

Ovima što misle da im život nema smisla jer se nisu oženili fakat treba šamarčine lupati na dnevnoj bazi.
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#18 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by iz zadnje klupe »

Ispred kuće imam osnovnu školu, pa sad poredim sa svojim drugovima iz osnovne pa imam neke teroije.

Oni koji već u 5 osnovnom imaju curu/momka s kojom se osamljuju na velikom odmoru, oni su u braku odmah po punoljetstvu.

Oni koji prvu curu/momka imaju u srednjoj, žen ese/udaju u dvadesetim.

Oni koji srednji prodju bez nekog društva, cure/momka, na dobro su putu da ostanu samci.

Više ne postoji tradicija da uža/šira familija nalazi bračne drugove za takve tipove ljudi kada pređu u kasne dvadesete bez partnera.

Mnogi ljudi fizički udju u tridesete, a mentalno još uvijek su tijejdžeri, i sazriju u četrdesetim, kada su mentalno sazreli ali fizički se posmatraju stari.

I onda nauči se živjeti sam, bez nekog s kim ćeš dijeliti krevet i sve ostalo.

I definitivni, iz mnogo razloga, muškima je mnogo teže biti samci nego ženama., vidim na poslu, samci su utučeni, i samo gledaju gdje šra popitit ili nekako drugačije ubiti vrijeme, dok samice vode mnogo socijalno življi život.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Haris.ba »

Ko god upada u depresiju zbog samoće neka se sjeti da ovaj lik ima dvije žene.

https://n1info.ba/vijesti/zanimljiva-pr ... tao-video/
Zanimljiva priča iz BiH; Elmedin ima dvije žene Bosanku i Ukrajinku: “O tome sam uvijek maštao” (VIDEO)
P.S.
Ne mora eto biti Ukrainka. Može i Palestinka ako se kome više sviđa Bliski od istočnog Istoka Evrope. :run:
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Truba »

ovdje ima više nijansi sive

muškarci koji oduvijek znaju da žene nisu za njih ni brak... aseksualne osobe (puno je ovakvih u zapadnoj civilizaciju plus japan)
muškarci koji bi htjeli nešto ali ne znaju, nemaju uvjete i priču da zbare neku (bez obzira bilo selo ili grad) (ovo je uglavnom vezano za jedno podneblje ili ekonomsku skupinu)
muškarci koji imaju neku nasljednu bolest ili invaliditet
muškarci koji su povaljali 50-ak žena i okačili kurton o klin i rekli dosta (malo je vakih)
muškarci koji su pokušali pa se razveli


činjenica je da hrpa novaca nekretnine i dobra kola smanjuju audiovizualne nedostate muškaraca tako da se svi žene, ako žele, samo ako ne liče baš na majmuna

dakle muško što kaže petrović može se oženiti u pedesetoj... samo radi i zarađuj doce sve na svoje ako želiš


na kraju sukus priče SVE JE U MOZGU
najbitniji organ

na vrijeme utvrditi prioritete strategije i nacin dolaska od cilja

lp i lamse
Lapo-lapo
Posts: 27
Joined: 30/04/2020 21:12

#21 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Lapo-lapo »

Truba wrote: 30/10/2023 13:23 ovdje ima više nijansi sive

muškarci koji oduvijek znaju da žene nisu za njih ni brak... aseksualne osobe (puno je ovakvih u zapadnoj civilizaciju plus japan)
muškarci koji bi htjeli nešto ali ne znaju, nemaju uvjete i priču da zbare neku (bez obzira bilo selo ili grad) (ovo je uglavnom vezano za jedno podneblje ili ekonomsku skupinu)
muškarci koji imaju neku nasljednu bolest ili invaliditet
muškarci koji su povaljali 50-ak žena i okačili kurton o klin i rekli dosta (malo je vakih)
muškarci koji su pokušali pa se razveli


činjenica je da hrpa novaca nekretnine i dobra kola smanjuju audiovizualne nedostate muškaraca tako da se svi žene, ako žele, samo ako ne liče baš na majmuna

dakle muško što kaže petrović može se oženiti u pedesetoj... samo radi i zarađuj doce sve na svoje ako želiš


na kraju sukus priče SVE JE U MOZGU
najbitniji organ

na vrijeme utvrditi prioritete strategije i nacin dolaska od cilja

lp i lamse
Samac u 50-tim se zove neostvaren i sjeban. Da je se ostvario profesionalno i stekao uvjete za brak što podrazumijeva deblji konto, dobar posao i stambeno zbrinut, već bi bio upecan. Sam u 50-tim u prevodu sjeban, što može značiti da je razveden, neugledan, siromašan, izrađen, bolestan i ne uvijek trijezan.
Kome treba samac u tim godinama? Pa isto takvoj neostavenoj i sjebanoj, koja nema smještaj, posao, radni staž i dr.
caros
Posts: 1362
Joined: 16/03/2012 19:05

#22 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by caros »

Lapo-lapo wrote: 30/10/2023 13:35
Samac u 50-tim se zove neostvaren i sjeban. Da je se ostvario profesionalno i stekao uvjete za brak što podrazumijeva deblji konto, dobar posao i stambeno zbrinut, već bi bio upecan. Sam u 50-tim u prevodu sjeban, što može značiti da je razveden, neugledan, siromašan, izrađen, bolestan i ne uvijek trijezan.
Kome treba samac u tim godinama? Pa isto takvoj neostavenoj i sjebanoj, koja nema smještaj, posao, radni staž i dr.
Nisi valjda ozbiljan?

Brak je apsolutno irelevantna stvar. Nije 1952. godina nego 2023.
semsasuljakovic
Posts: 2004
Joined: 02/08/2015 21:30

#23 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by semsasuljakovic »

Ne bih se složio da muški teže podnose to što su samci.

Dokaz je situacija u mojoj firmi, gdje je baš veliki broj samaca od 35+, odnosno 40+, i od svih njih na ženama se jedino vidi da im fali belegija, jer su nevjerovatno isfrustrirane. Izjednačio bih to s majčinskim instiktom koji vjerovatno tada dolazi do vrhunca i ispušta zadnje krike, pa bi se one sigurno skrasile ali je problem sljedeći:
- Neće sa kolegama sličnih godina jer ih smatraju jadnim što su dočekali te godine (iste koliko i one imaju) neoženjeni
- Ostali s kojima bi htjele, neće s njima jer ih mlađi i uspješniji muškarci smatraju jadnim

Zbog toga ostaju vječito same i jadne.

Izuzetak je jedna kolegica koja je uspjela razjebati tuđi brak u 40. godini i kroz 3 godine sa tim čovjekom dobiti troje djece.
Ali takvih je jako malo.
Lapo-lapo
Posts: 27
Joined: 30/04/2020 21:12

#24 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Lapo-lapo »

caros wrote: 30/10/2023 13:42
Lapo-lapo wrote: 30/10/2023 13:35
Samac u 50-tim se zove neostvaren i sjeban. Da je se ostvario profesionalno i stekao uvjete za brak što podrazumijeva deblji konto, dobar posao i stambeno zbrinut, već bi bio upecan. Sam u 50-tim u prevodu sjeban, što može značiti da je razveden, neugledan, siromašan, izrađen, bolestan i ne uvijek trijezan.
Kome treba samac u tim godinama? Pa isto takvoj neostavenoj i sjebanoj, koja nema smještaj, posao, radni staž i dr.
Nisi valjda ozbiljan?

Brak je apsolutno irelevantna stvar. Nije 1952. godina nego 2023.
Brak je prevaziđeni, unaprijed ugovoreni život. Dešava se još uvijek, ali sve rjeđe i kratkotrajnije.
Brak je bio prvenstveno ekonomska zajednica, pa onda sve ostalo. Danas se moraš brinuti, tj.raditi sam za sebe bio/la oženjen, udata ili ne. Pa kada već radim, što da za mali iznos (koji nerado i smrknuta lica nedobrovoljno daje) budem pralja, dadilja, kuvarica, sobarica, žena bez jezika i svojih mislili. Za svoj trud i platu biću ono što hoću da budem, a ne ono što drugi očekuje od mene.
Isto tako i muškarci. Težak život, a on da nosi na grbači ženu i privjeske. Šta će mu to?! :wink:
minix
Posts: 24
Joined: 05/01/2018 21:46

#25 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by minix »

Lapo-lapo wrote: 30/10/2023 13:35
Samac u 50-tim se zove neostvaren i sjeban. Da je se ostvario profesionalno i stekao uvjete za brak što podrazumijeva deblji konto, dobar posao i stambeno zbrinut, već bi bio upecan. Sam u 50-tim u prevodu sjeban, što može značiti da je razveden, neugledan, siromašan, izrađen, bolestan i ne uvijek trijezan.
Kome treba samac u tim godinama? Pa isto takvoj neostavenoj i sjebanoj, koja nema smještaj, posao, radni staž i dr.
Ja sam očekivao da će se tema ograničiti na one koji nisu kliknuli sa nekim zbog fizičkog izgleda i karakterne nekompatibilnosti, što je valjda princip po kojem se uparuju mlađi ljudi. To što vi spominjete je pomalo slično transakciji, i mislim da je manje bitno kod novih generacija kada su žene zaposlene.
Ali nema veze, i ovako je tema korisna.
Post Reply