Život sa cimerom

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#1 Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

Možete li mi objasniti iz vlastitih iskustava kako je najbolje da cimer i ja trošimo novac, u smislu da li da imamo zajednički budžet iz kojeg kupujemo sve potrebne stvari i zajedno ih trošimo, da imamo svako za sebe kao da živimo odvojeno, ili kombinacija? Ja mislim da je najbolje kombinovati ali nisam siguran koje bismo stvari trebali zajednički uzimati, a koje svako za sebe tj svako od svog novca da kupi sebi nešto i to sam troši :lol: objašnjenja su mi vrh znam... Na primjer mislim da bismo hranu trebali zajednički kupovati ali je problem što će neko pojesti nečega više i onda nastaje problem jer smo po pola uložili novca, a za studenta koji živi daleko od svojih je svaki fening bitan :lol:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#2 Re: Život sa cimerom

Post by pinkman »

Pa kupujte zajedno samo ono sto zajedno jedete. Jedne sedmice ti jedne cimer.
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#3 Re: Život sa cimerom

Post by Droog »

BlueStone12 wrote: 10/07/2021 15:56 Možete li mi objasniti iz vlastitih iskustava kako je najbolje da cimer i ja trošimo novac, u smislu da li da imamo zajednički budžet iz kojeg kupujemo sve potrebne stvari i zajedno ih trošimo, da imamo svako za sebe kao da živimo odvojeno, ili kombinacija? Ja mislim da je najbolje kombinovati ali nisam siguran koje bismo stvari trebali zajednički uzimati, a koje svako za sebe tj svako od svog novca da kupi sebi nešto i to sam troši :lol: objašnjenja su mi vrh znam... Na primjer mislim da bismo hranu trebali zajednički kupovati ali je problem što će neko pojesti nečega više i onda nastaje problem jer smo po pola uložili novca, a za studenta koji živi daleko od svojih je svaki fening bitan :lol:
Nabavi cimerku i cao
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#4 Re: Život sa cimerom

Post by preselio na ahiret »

BlueStone12 wrote: 10/07/2021 15:56 Možete li mi objasniti iz vlastitih iskustava kako je najbolje da cimer i ja trošimo novac, u smislu da li da imamo zajednički budžet iz kojeg kupujemo sve potrebne stvari i zajedno ih trošimo, da imamo svako za sebe kao da živimo odvojeno, ili kombinacija? Ja mislim da je najbolje kombinovati ali nisam siguran koje bismo stvari trebali zajednički uzimati, a koje svako za sebe tj svako od svog novca da kupi sebi nešto i to sam troši :lol: objašnjenja su mi vrh znam... Na primjer mislim da bismo hranu trebali zajednički kupovati ali je problem što će neko pojesti nečega više i onda nastaje problem jer smo po pola uložili novca, a za studenta koji živi daleko od svojih je svaki fening bitan :lol:
Ne znam iz licnog iskustva ali po slusanju nekih prica vama bi najbolje bilo da svak svoje ima a tuđe ne dira jer ce kad tad doci do svađe.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#5 Re: Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

pinkman wrote: 10/07/2021 16:00 Pa kupujte zajedno samo ono sto zajedno jedete. Jedne sedmice ti jedne cimer.
to nije loša ideja, hvala :D
Droog wrote: 10/07/2021 16:10

Nabavi cimerku i cao
Pa dbr to je bolje kod ordeđenih drugih aspekata zajedničkog života :lol: ali ne vidim šta bi to učinilo za razliku što se tiče kupovine...
preselio na ahiret wrote: 10/07/2021 16:16
BlueStone12 wrote: 10/07/2021 15:56 Možete li mi objasniti iz vlastitih iskustava kako je najbolje da cimer i ja trošimo novac, u smislu da li da imamo zajednički budžet iz kojeg kupujemo sve potrebne stvari i zajedno ih trošimo, da imamo svako za sebe kao da živimo odvojeno, ili kombinacija? Ja mislim da je najbolje kombinovati ali nisam siguran koje bismo stvari trebali zajednički uzimati, a koje svako za sebe tj svako od svog novca da kupi sebi nešto i to sam troši :lol: objašnjenja su mi vrh znam... Na primjer mislim da bismo hranu trebali zajednički kupovati ali je problem što će neko pojesti nečega više i onda nastaje problem jer smo po pola uložili novca, a za studenta koji živi daleko od svojih je svaki fening bitan :lol:
Ne znam iz licnog iskustva ali po slusanju nekih prica vama bi najbolje bilo da svak svoje ima a tuđe ne dira jer ce kad tad doci do svađe.
:thumbup:
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#6 Re: Život sa cimerom

Post by Droog »

preselio na ahiret wrote: 10/07/2021 16:16
BlueStone12 wrote: 10/07/2021 15:56 Možete li mi objasniti iz vlastitih iskustava kako je najbolje da cimer i ja trošimo novac, u smislu da li da imamo zajednički budžet iz kojeg kupujemo sve potrebne stvari i zajedno ih trošimo, da imamo svako za sebe kao da živimo odvojeno, ili kombinacija? Ja mislim da je najbolje kombinovati ali nisam siguran koje bismo stvari trebali zajednički uzimati, a koje svako za sebe tj svako od svog novca da kupi sebi nešto i to sam troši :lol: objašnjenja su mi vrh znam... Na primjer mislim da bismo hranu trebali zajednički kupovati ali je problem što će neko pojesti nečega više i onda nastaje problem jer smo po pola uložili novca, a za studenta koji živi daleko od svojih je svaki fening bitan :lol:
Ne znam iz licnog iskustva ali po slusanju nekih prica vama bi najbolje bilo da svak svoje ima a tuđe ne dira jer ce kad tad doci do svađe.
100%

Stanarina, rezije i tako to - nek bude zajednicko.
Ostalo, hrana, higijenski proizvodi i sl...to kupuje svako sebi. Mozda ti peres zube 3x na dan a on nikako. Mozda neko trosi vise sampona, toaletnog papira itd itd.
Buraz, zuta minuta kad uhvati, sekunda se posvadjati. Ovako sprijecis da do toga uopste i dodje.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#7 Re: Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

Droog wrote: 10/07/2021 16:32
preselio na ahiret wrote: 10/07/2021 16:16

Ne znam iz licnog iskustva ali po slusanju nekih prica vama bi najbolje bilo da svak svoje ima a tuđe ne dira jer ce kad tad doci do svađe.
100%

Stanarina, rezije i tako to - nek bude zajednicko.
Ostalo, hrana, higijenski proizvodi i sl...to kupuje svako sebi. Mozda ti peres zube 3x na dan a on nikako. Mozda neko trosi vise sampona, toaletnog papira itd itd.
Buraz, zuta minuta kad uhvati, sekunda se posvadjati. Ovako sprijecis da do toga uopste i dodje.
Razumijem, mislim da je tako najbolje , upravo sam to i mislio u vezi potrošnje, pogotovo tih stvari, tako da i što se tiče novca a i što kažeš da ne bi bilo svađe bzvz, bolje bi bilo da odvojeno te stvari..
mali_balon
Posts: 11353
Joined: 12/09/2012 09:57

#8 Re: Život sa cimerom

Post by mali_balon »

Definisi rijec Cimer u tvom slucaju. Po tvom opisu vi ko da ste par.
Ako niste par onda svak sebi kupuje sta hoce. Svak ima svoj cosak svoju stranu ormara ili sobe i frizidra. Rezije popola. Nema tu filozofije. Ako bilo sta bude zajednicko razvod je neminovan
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#9 Re: Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

mali_balon wrote: 10/07/2021 17:05 Definisi rijec Cimer u tvom slucaju. Po tvom opisu vi ko da ste par.
Ako niste par onda svak sebi kupuje sta hoce. Svak ima svoj cosak svoju stranu ormara ili sobe i frizidra. Rezije popola. Nema tu filozofije. Ako bilo sta bude zajednicko razvod je neminovan
Pa najbolje i jeste da svako sebi kupuje ali ima nekih stvari npr. ja volim spremati hranu tako da kada pravim neću samo sebi praviti logično, kad već kuham kuhati ću za više osoba/obroka i onda je tu nezgodno podijeliti po pola jer neće svako isto pojesti, a isto tako ne možemo odvojeno kupovati fazon brašno, ulje i te stvari smiješno je, najbolje bi bilo kad već ja volim da kuham nek on plaća i valjda smo kvit :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: Život sa cimerom

Post by moonca »

Vrlo ekonomicno bi bilo-- osnovna hrana zajednicka,( ne pice/ vino , pivo itd ) zajedno kuvati- vece porcije...... ali , jedno od - bi trebalo biti vrlo - tolerantno/ razumno... ako manje jede, da ne broji zalogaje drugom... :lol: .. jer, ne bi mu bilo jeftinije -da sam kuva/ kupuje..
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#11 Re: Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

moonca wrote: 10/07/2021 18:06 Vrlo ekonomicno bi bilo-- osnovna hrana zajednicka,( ne pice/ vino , pivo itd ) zajedno kuvati- vece porcije...... ali , jedno od - bi trebalo biti vrlo - tolerantno/ razumno... ako manje jede, da ne broji zalogaje drugom... :lol: .. jer, ne bi mu bilo jeftinije -da sam kuva/ kupuje..
:lol: :lol: ima smisla, doduše predložit ću da ako jedan kuha da onaj drugi kupuje/plaća te sedmice itd (a ja ću se borit da više kuham, eto profita/manjeg troška, kako god :lol: )
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#12 Re: Život sa cimerom

Post by Revolucionar ★ »

Ako se ne moze imat dogovor oko zajednickih namirnica i potrepstina, kako mislite zivjeti zajedno :lol: to je pocetna tacka za dobrog cimera
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#13 Re: Život sa cimerom

Post by hadzinicasa »

Mozete imati zajednicki fond u koji cete izdvajati jednaku sumu novca i iz tog fonda kupovati stvari koje zajednicki trosite. Kad nestane novca, dodate. Ostalo svak sebi.
Super stvar isto za zajednicka putovanja. (Ne samo cimera nego generalno) znaci kafe i ostalo se placa iz zajednickog fonda. I onda nema - ja sam zadnji put platio, ti uvijek placas i sl.
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#14 Re: Život sa cimerom

Post by daario naharis »

Zivio sam sa jednim muskarcem i dvije djevojke dok sam studirao vani.

Sve na 4 dijela ukljucujuci rezije, stvari za ciscenje stana itd.

Frizider bio podjeljen na 4 dijela i lagano.

Jedva sam cekao da dodjem kuci :D :D :D
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#15 Re: Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

Revolucionar ★ wrote: 10/07/2021 18:59 Ako se ne moze imat dogovor oko zajednickih namirnica i potrepstina, kako mislite zivjeti zajedno :lol: to je pocetna tacka za dobrog cimera
🤷‍♂️ :lol:
hadzinicasa wrote: 10/07/2021 19:06 Mozete imati zajednicki fond u koji cete izdvajati jednaku sumu novca i iz tog fonda kupovati stvari koje zajednicki trosite. Kad nestane novca, dodate. Ostalo svak sebi.
Super stvar isto za zajednicka putovanja. (Ne samo cimera nego generalno) znaci kafe i ostalo se placa iz zajednickog fonda. I onda nema - ja sam zadnji put platio, ti uvijek placas i sl.
To se i meni sviđa ali problem je u potrošnji tih zajedničkih stvari i onda se otvara prostor svađi kao što je par forumaša reklo, a svaki novac je bitan i nikome se ne rasipa dok studira u drugom gradu kao što rekoh, banalan primjer msm ako uzmemo 4 čokolade iz zajedničkog fonda i ja pojedem samo 1, to se ubraja u rasipanje na neki način..
daario naharis wrote: 10/07/2021 19:14 Zivio sam sa jednim muskarcem i dvije djevojke dok sam studirao vani.

Sve na 4 dijela ukljucujuci rezije, stvari za ciscenje stana itd.

Frizider bio podjeljen na 4 dijela i lagano.

Jedva sam cekao da dodjem kuci
:lol: to mora da je bio haos i zvuči mi komplikovano :lol: , ja sam kontao samo da dijelimo frižider eto po preporuci drugih..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#16 Re: Život sa cimerom

Post by moonca »

Ako imate posjete.... neki odvaraju frizider, sluze se i bez dozvole / ponude/ domacina :-)
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#17 Re: Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

moonca wrote: 10/07/2021 19:42 Ako imate posjete.... neki odvaraju frizider, sluze se i bez dozvole / ponude/ domacina :-)
Eh da to je kad je neko dosta blizak u pitanju ali dobro u tom slučaju halal bilo :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7771
Joined: 03/06/2016 16:31

#18 Re: Život sa cimerom

Post by Dope_Man »

Iz iskustva moje raje koji su skoro svi tokom faksa imali razne cimere, od doma do privatnog smjestaja, zajednicke pare za stanarinu, racune i sredstva za ciscenje stana, uz dogovor kada ko cisti.

Hrana svak sebi, lako se prepolovi frizider i razdvoji na polici.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#19 Re: Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

Dope_Man wrote: 10/07/2021 20:00 Iz iskustva moje raje koji su skoro svi tokom faksa imali razne cimere, od doma do privatnog smjestaja, zajednicke pare za stanarinu, racune i sredstva za ciscenje stana, uz dogovor kada ko cisti.

Hrana svak sebi, lako se prepolovi frizider i razdvoji na polici.
Super, pa manje više svi tako kažu tako da mislim da sam dobio odgovor :-D nije to nešto sad da mora biti zacrtano tako msm ima tu fleksibilnosti, uz dogovor sve ali otprilike da imamo neku suštinu plana, okvirno, lahko je nadograđivati i prilagođavati...
swanfilter
Posts: 7806
Joined: 06/06/2008 18:52

#20 Re: Život sa cimerom

Post by swanfilter »

Dok sam dijelio stan, police u frizideru su bile podjeljenje. Samo cuga i ostalo je bilo u refenu ...
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#21 Re: Život sa cimerom

Post by Naslovnica »

Obavezno svako svoju četkicu za zube i pribor za brijanje (osim ako niste hipsteri, onda vam ovo drugo ne treba).
8)
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15576
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#22 Re: Život sa cimerom

Post by problemnatravunu »

Dope_Man wrote: 10/07/2021 20:00 Iz iskustva moje raje koji su skoro svi tokom faksa imali razne cimere, od doma do privatnog smjestaja, zajednicke pare za stanarinu, racune i sredstva za ciscenje stana, uz dogovor kada ko cisti.

Hrana svak sebi, lako se prepolovi frizider i razdvoji na polici.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#23 Re: Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

Naslovnica wrote: 11/07/2021 00:16 Obavezno svako svoju četkicu za zube i pribor za brijanje (osim ako niste hipsteri, onda vam ovo drugo ne treba).
8)
:thumbup: :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22793
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#24 Re: Život sa cimerom

Post by drndalo »

BlueStone12 wrote: 11/07/2021 13:52
Naslovnica wrote: 11/07/2021 00:16 Obavezno svako svoju četkicu za zube i pribor za brijanje (osim ako niste hipsteri, onda vam ovo drugo ne treba).
8)
:thumbup: :lol:
Ne mora ni to, dosta se moze ustediti istom cetkicom...
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#25 Re: Život sa cimerom

Post by BlueStone12 »

drndalo wrote: 11/07/2021 13:57
BlueStone12 wrote: 11/07/2021 13:52

:thumbup: :lol:
Ne mora ni to, dosta se moze ustediti istom cetkicom...
Naravno :lol:
Post Reply