Život s roditeljima poslije 30-te ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23242
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#51 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by Sanjarko »

Sydnor wrote: 24/01/2022 21:13
snijeg_led wrote: 24/01/2022 21:04 Znas li jos sta raditi osim svog posla? Idi vikendom kreci, nosaj namjestaj, vodaj cuke, nesta...
ili nauci neki zanat pa postavljaj plocice, ne znam mora bit jos negdje da se moze zaraditi novac
Pokušaj ti dodatno zaradit novac nakon što odradiš posao na poslu koji radim :lol:
Stipu ga. Velik i tezak posao ti i kolege radite. Svaka vam cast. Rahmetli stari je uvjek govorio da vas necijene, da njih politikante treba poslat dole.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23242
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#52 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by Sanjarko »

irac300 wrote: 24/01/2022 21:15
snijeg_led wrote: 24/01/2022 21:04 Znas li jos sta raditi osim svog posla? Idi vikendom kreci, nosaj namjestaj, vodaj cuke, nesta...
ili nauci neki zanat pa postavljaj plocice, ne znam mora bit jos negdje da se moze zaraditi novac
Pa jbt, nakon 8h izdrkavanja kod privatnika, haj' idi kreči, nosaj namještaj...
Pa imaš li dušu bogtejebo? Kako ima tako neosjetljivih ljudi u p.m.
Covjek rudar, ne konta.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#53 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by malocvijece »

Fino je i krasno kad nemaš ratu kredita za stan, ali imamo i to što roditelji s našim mentalitetom čitav život svoju djecu smatraju djecom. Iz najbolje namjere uglavnom. Pomnoži to s tim da ti dijete živi na spratu iznad tebe. I koliko roditelja će zaista poštovati to da je sprat iznad domaćinstvo za sebe.

Znam porodica gdje savršeno funkcioniše, a znam one koji su se skoro razveli zbog zajednice. Kad su se odvojili bolje žive u kao porodica i ljepše odnose imaju s roditeljima.
User avatar
nepass1
Posts: 9666
Joined: 06/07/2017 07:35

#54 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by nepass1 »

Zavisi i kakvi su ljudi. Ima zena super im da svekrva skuha rucak, ima ih sto puste mladence na miru. Znam slucajeva da su iako odvojeni se ponasali kao da je njihovo. Udju i upale tv, gledaju.
Ja sam nekako navikao na samostalnost i ne bih mogao. Kad odem kod punca jedva dva dana predeveram mada nikakvih restrikcija nemam nit osjetim netrpljivost.
Doduse meni i zena smeta ako cemo vikend 48h zajedno provesti :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#55 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by MarlboroGold »

U nasoj sredini veci je pritisak na muskarcima koji u tim godinama i dalje zive s roditeljima, jer to bas i ne salje lijepu sliku pogotovo potencijalnim partnerkama.

S druge strane je zenama malo lakse i nema toliko stigmatizacije po pitanju toga, a nekim zenama je dovoljna udaja da rijese taj problem i cak da dobiju sve na gotovo.

Ja sam se vrlo rano osamostalio, ali jeste da sam i dalje ovisio od njih neko vrijeme iako nisam zivio s njima.
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#56 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by broj dva »

irac300 wrote: 24/01/2022 21:15
snijeg_led wrote: 24/01/2022 21:04 Znas li jos sta raditi osim svog posla? Idi vikendom kreci, nosaj namjestaj, vodaj cuke, nesta...
ili nauci neki zanat pa postavljaj plocice, ne znam mora bit jos negdje da se moze zaraditi novac
Pa jbt, nakon 8h izdrkavanja kod privatnika, haj' idi kreči, nosaj namještaj...
Pa imaš li dušu bogtejebo? Kako ima tako neosjetljivih ljudi u p.m.
Ima jos i razvijeno globalno trziste za krv, bubrege i ostale djelove koji nisu strogo neophodni tako da na danasnji vakat niko nema izgovor za siromastvo...

https://www.goodreads.com/book/show/406 ... to_Science
Tea lana
Posts: 500
Joined: 28/10/2008 08:19

#57 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by Tea lana »

Nisu dzabe stari ljudi rekli zajednica jadnica.Obostrana.
Niko me ne moze ubjediti da penzionerima godi zivot sa mladima,buka gosti derneci drugaciji nacin zivota.Onda djeca pa prirodnim tokom nane i dede vecinom su tu da uskacu za sve moguce.Djeca su tu iz naseg cejfa ne njihovog.
Dosta ljudi u mojoj okolini iz vise razloga se odlucuju na zajednicu Nisu uvijek samo financije.
Odnosno skontaju da im je lakse da zive u zajednici jer sve placaju u pola.
Djecu im uvijek ima ko cuvati i rijetko idu u vrtic.
Kuca vecinom ociscena i rucak na stolu
Tako da dosta parova koji se izvlace na financije ustvari su sebicni i proracunati.
Bracnog staza imam preko 15 godina nisam zivjela u zajednici nikada.
Neka su zivi i zdravi i moji i muzevi .
User avatar
nepass1
Posts: 9666
Joined: 06/07/2017 07:35

#58 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by nepass1 »

MarlboroGold wrote: 25/01/2022 09:29 U nasoj sredini veci je pritisak na muskarcima koji u tim godinama i dalje zive s roditeljima, jer to bas i ne salje lijepu sliku pogotovo potencijalnim partnerkama.

S druge strane je zenama malo lakse i nema toliko stigmatizacije po pitanju toga, a nekim zenama je dovoljna udaja da rijese taj problem i cak da dobiju sve na gotovo.

Ja sam se vrlo rano osamostalio, ali jeste da sam i dalje ovisio od njih neko vrijeme iako nisam zivio s njima.
To mozda u ovim urbanijim djelovima bosne. Na selu ides svekru i svekrvi. Nema tu puno opcija :D
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#59 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by foton »

Postoji period kada ljudi trebaju da sazriju i osamostale se, nauce se prakticnim stvarima, da cijene i nauce sta znaci rad, pravo i obaveza. Takvi budu uspjesniji i zadovoljniji i poslovno i privatno. Imam par prijatelja koji nikad nisu ("iz prakticnih razloga") zivjeli samostalno, i bilo je dosta problema kad su odjednom morali nalaziti balans "u novoj zajednici". Svi imaju neka djetinjasta i nerealna ocekivanja od onog drugog...
Kaze neko kako od 800KM da kupi stan. Covjek ni ne treba sa 20 godina da uzme kredit i ima svoj stan u kojem ce docekati unuke. Ali je sasvim normalno iznajmiti stan sa jos kojim cimerom, sam napraviti rucak, sam oprati sudje, oprati ves, uspostaviti red i ritam itd. I onda brzo skontas je li ti dovoljno tih 800KM i ako nije, razmislis kako da namaknes vise. Najlakse je imati dzeparac i zadrzati ulogu vjecnog djeteta.
Kad prodju dvadesete, onda zivi kako hoces, blizu/daleko/sa roditeljima, sam, u zajednici, sa prijateljima, zenama, sta god. Ali je to onda tvoja odluka a ne inercija. Roditelji su tu cesto najgori, oni bi djecu i skolovali i zenili/udavali i zaposljavali i kucili i da im tu zive na dohvat ruke, i da su im nesposobni i mutavi...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#60 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by MarlboroGold »

nepass1 wrote: 25/01/2022 09:53
MarlboroGold wrote: 25/01/2022 09:29 U nasoj sredini veci je pritisak na muskarcima koji u tim godinama i dalje zive s roditeljima, jer to bas i ne salje lijepu sliku pogotovo potencijalnim partnerkama.

S druge strane je zenama malo lakse i nema toliko stigmatizacije po pitanju toga, a nekim zenama je dovoljna udaja da rijese taj problem i cak da dobiju sve na gotovo.

Ja sam se vrlo rano osamostalio, ali jeste da sam i dalje ovisio od njih neko vrijeme iako nisam zivio s njima.
To mozda u ovim urbanijim djelovima bosne. Na selu ides svekru i svekrvi. Nema tu puno opcija :D
I ti se sve vise i cesce sele u gradove tako da je toga sve manje.
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#61 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by _Reds_ »

Ama šta ga ser.. ovdje.

Skoro svugdje na svijetu ako hoćeš nešto više da napraviš trebaš bar dvije plate ili nešto sa strane.

Dakle imaš opciju da se oženiš, ženom koja imao posao, pa sa dvije polate se može koliko toliko. Ili da brate radiš nešto dodatno. I sam oduvijek radim dodatno, i u poroidici su mi uvijek radili dodatno, i dedo mi je penziju na rukama zaradio, i opet dodatno radio.

Kaže ja sam VSS i radim za 800 KM, pa druže ili ti taj tvoj VSS crnom đavolu ne valja, bolje da se znat ganja, jer danas niko sa zanatom ne radi ispod 100 KM, ili je to tebi dovoljno pa ne tražiš bolje. Čuj ne bi preživio duže od 10 dana sa 800 KM.

Taj život u roditeljskom domu ustvari uljulja ljude, da ne kažem pravi narednike. Jednostavno ljudi se ne trude i ne bore koliko bi da su otišli iz roditeljskog doma.

Nafake ima, ali nafaku treba tražiti, ne kuca nafaka na vrata sama.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#62 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by -Chesterfield- »

Na koji način pomažete roditelje? Mislim na slučaj gdje je jedan ili oba roditelja ostao sam da živi? Stari, iznemogli, ne mogu do trgovine otići...
Da li im plaćate kućnu pomoćnicu, dom..?
Većina penzionera je sa minimalnom penzijom. Kakav je vaš doprinos?
User avatar
manuchao91
Posts: 1365
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#63 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by manuchao91 »

imam druga 33 godine ,placa 1200 KM stalni radni odnos vec 10 godina + bonusi,regresi i još dodatan posao ima u proljecnom i ljetnom periodu gdje pozamašno zaradi.Frajer zivi u kuci sa svojim roditeljima stara kuca iz 40-tih godina ,dvije soba + kupatilo ,nisam vidio manje kuće u svom gradu .Bukvalno čim udjes u kucu nema hodnika ,njegova soba i onda odmah spavaca od staraca i mala dnevna i kuhinjica .
Kaže meni nisam budala da idem negdje drugo zivjeti jer imam ćistu odjeću,jelo uvijek i sve spremno.
Poslije posla frajer odmah ide u kafanu jel naravno kako ne plaća ništa ima lijepo parica za kafanu.Izlazi svaku noć ,jedini mu trošak gorivo u autu i to e to.
djevojke nema godinama iako nešto nahvata vucara se po nekim motelima,sobama itd i sl.

mnogi moji poznanici imaju spratove kuća u roditeljskim domovima i govore kako je to pametnije jer imaju viška novaca da sebi kupe solidan auto umjesto sto bi ratu kredita ili kiriju plaćali bubam 300 KM+ režije.

Meni ko meni je takav načim života neshvatljiv jer nema svoje privatnosti i samostalnosti.
Sam sam se odselio jako kasno sa skoro 28 godina i ne mogu puno pametovati ali bolje ikada nego nikada.Više se ne vraćam ,roditeljima zelim sve najbolje i blizu sam njih i nikad im ne bih okrenuo ledja ,sta god da im zatreba dok su živi ,čak susjedna parcela do roditeljske kuce mi je slobodna i mogu napraviti tu kucu posebnu ,s njima bi bio samo komšija :) to mi je prihvatljivo jer ipak nit je ista kuca niti je ista avlija nit imamo išta toga zajedničko.

sad za sad zivim po kirrijom u golemom stanu od 100 m2 sa suprugom i potrajati ce to jos par godina dok ne skupim dinare neke za početak gradnje kuće,ali da smo razmaženi i nesposobni to jesmo (govorim za naciju) jer prije ce ljudi žrtvovati svoju privatnost samo da bi imali viška para za atuo neko ili putovanja..Sramotno
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#64 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by _Reds_ »

manuchao91 wrote: 25/01/2022 10:32 imam druga 33 godine ,placa 1200 KM stalni radni odnos vec 10 godina + bonusi,regresi i još dodatan posao ima u proljecnom i ljetnom periodu gdje pozamašno zaradi.Frajer zivi u kuci sa svojim roditeljima stara kuca iz 40-tih godina ,dvije soba + kupatilo ,nisam vidio manje kuće u svom gradu .Bukvalno čim udjes u kucu nema hodnika ,njegova soba i onda odmah spavaca od staraca i mala dnevna i kuhinjica .
Kaže meni nisam budala da idem negdje drugo zivjeti jer imam ćistu odjeću,jelo uvijek i sve spremno.
Poslije posla frajer odmah ide u kafanu jel naravno kako ne plaća ništa ima lijepo parica za kafanu.Izlazi svaku noć ,jedini mu trošak gorivo u autu i to e to.
djevojke nema godinama iako nešto nahvata vucara se po nekim motelima,sobama itd i sl.

mnogi moji poznanici imaju spratove kuća u roditeljskim domovima i govore kako je to pametnije jer imaju viška novaca da sebi kupe solidan auto umjesto sto bi ratu kredita ili kiriju plaćali bubam 300 KM+ režije.

Meni ko meni je takav načim života neshvatljiv jer nema svoje privatnosti i samostalnosti.
Sam sam se odselio jako kasno sa skoro 28 godina i ne mogu puno pametovati ali bolje ikada nego nikada.Više se ne vraćam ,roditeljima zelim sve najbolje i blizu sam njih i nikad im ne bih okrenuo ledja ,sta god da im zatreba dok su živi ,čak susjedna parcela do roditeljske kuce mi je slobodna i mogu napraviti tu kucu posebnu ,s njima bi bio samo komšija :) to mi je prihvatljivo jer ipak nit je ista kuca niti je ista avlija nit imamo išta toga zajedničko.

sad za sad zivim po kirrijom u golemom stanu od 100 m2 sa suprugom i potrajati ce to jos par godina dok ne skupim dinare neke za početak gradnje kuće,ali da smo razmaženi i nesposobni to jesmo (govorim za naciju) jer prije ce ljudi žrtvovati svoju privatnost samo da bi imali viška para za atuo neko ili putovanja..Sramotno
Drug sve 5. ALi sa ekonomske strane šta će ti taj stan od 100m2, ako ste samo vas dvoje. Bespotreban trošak na toliki stan.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#65 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by -Chesterfield- »

Sydnor wrote: 24/01/2022 21:01 VSS i radim za 800 maraka, kreno sam od 500, radim već godinama i jedva sam nekako uspio skuckat 10 hiljada ušteđevine, a stan od 40 kvadrata košta koliko?

Zavalit se u kredit na ratu od 300 maraka i preživljavat onda sa 500?

Nemam nekih poroka, ne vozam automobil, nisam rastrošan i opet nemoguće preživjeti.

Ko da većina mladih ne bi htjela da se odvoji od roditelja i žive sami. Ja prvi ali bez njih ne bi preživio dalje od 10 dana.
Traži posao vani. Ja da sam mlađi isto bih uradio. Sada mi se ne isplati. A i plata mi je dosta veća od tvoje.

https://hrastnik1860.com/

Pošalji Email i pitaj da li im treba radnika?
Last edited by -Chesterfield- on 25/01/2022 10:57, edited 1 time in total.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8235
Joined: 25/05/2013 23:49

#66 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by apsidejzi »

-Chesterfield- wrote: 25/01/2022 10:24 Na koji način pomažete roditelje? Mislim na slučaj gdje je jedan ili oba roditelja ostao sam da živi? Stari, iznemogli, ne mogu do trgovine otići...
Da li im plaćate kućnu pomoćnicu, dom..?
Većina penzionera je sa minimalnom penzijom. Kakav je vaš doprinos?
Imas tri opcije u tom slucaju: Staracki dom, da se useli kod tebe, kucna njega. U nasoj tradiciji je da roditelji ocekuju da zive sa djecom kada ostare. Zato se i prave velike kuce sa vise spratova. To je neki oblik penzije. Na zapadu je gotovo uvijek kucna njega a kad bas nista ne moze onda staracki dom. Neko doduse ode u staracki dom samovoljno kad vise ne moze sam da se nosi sa situacijom. 85+ obicno.

Ne moze covjek biti pametan... Nekada te zivot odnese u drugom smjeru. Mnogi od nas sada zive u dijaspori a imaju roditelje dole. Taj trend ce samo da raste. Roditelji 40togodisnjaka su jos uvijek u svojim 60tim i ranim 70tim i jos uvijek mogu sami da se brinu o sebi. Sta ce biti za 10 godina? jedan dio ce umrijeti ali cemo kao drustvo imati veliki problem. Mnogi ce napraviti zivot na zapadu i opcija povratka nece biti odrziva. Ako nema brata/sestru koji je ostao dole... bice pravo zajebano.
User avatar
manuchao91
Posts: 1365
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#67 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by manuchao91 »

_Reds_ wrote: 25/01/2022 10:35
manuchao91 wrote: 25/01/2022 10:32 imam druga 33 godine ,placa 1200 KM stalni radni odnos vec 10 godina + bonusi,regresi i još dodatan posao ima u proljecnom i ljetnom periodu gdje pozamašno zaradi.Frajer zivi u kuci sa svojim roditeljima stara kuca iz 40-tih godina ,dvije soba + kupatilo ,nisam vidio manje kuće u svom gradu .Bukvalno čim udjes u kucu nema hodnika ,njegova soba i onda odmah spavaca od staraca i mala dnevna i kuhinjica .
Kaže meni nisam budala da idem negdje drugo zivjeti jer imam ćistu odjeću,jelo uvijek i sve spremno.
Poslije posla frajer odmah ide u kafanu jel naravno kako ne plaća ništa ima lijepo parica za kafanu.Izlazi svaku noć ,jedini mu trošak gorivo u autu i to e to.
djevojke nema godinama iako nešto nahvata vucara se po nekim motelima,sobama itd i sl.

mnogi moji poznanici imaju spratove kuća u roditeljskim domovima i govore kako je to pametnije jer imaju viška novaca da sebi kupe solidan auto umjesto sto bi ratu kredita ili kiriju plaćali bubam 300 KM+ režije.

Meni ko meni je takav načim života neshvatljiv jer nema svoje privatnosti i samostalnosti.
Sam sam se odselio jako kasno sa skoro 28 godina i ne mogu puno pametovati ali bolje ikada nego nikada.Više se ne vraćam ,roditeljima zelim sve najbolje i blizu sam njih i nikad im ne bih okrenuo ledja ,sta god da im zatreba dok su živi ,čak susjedna parcela do roditeljske kuce mi je slobodna i mogu napraviti tu kucu posebnu ,s njima bi bio samo komšija :) to mi je prihvatljivo jer ipak nit je ista kuca niti je ista avlija nit imamo išta toga zajedničko.

sad za sad zivim po kirrijom u golemom stanu od 100 m2 sa suprugom i potrajati ce to jos par godina dok ne skupim dinare neke za početak gradnje kuće,ali da smo razmaženi i nesposobni to jesmo (govorim za naciju) jer prije ce ljudi žrtvovati svoju privatnost samo da bi imali viška para za atuo neko ili putovanja..Sramotno
Drug sve 5. ALi sa ekonomske strane šta će ti taj stan od 100m2, ako ste samo vas dvoje. Bespotreban trošak na toliki stan.
da ali taj stan sam dobio "preko veze" i košta me isto kao i stan 40 m2 ...kirija ista a prostora duplo više ali hajde ko hoce da zivi u zajednici neka zivi ko hoce samostalno široko mu polje ,,uvijek ce i jedni i drugi davat jake razloge zasto tako zive?
čeka ti opravdavaš mog druga s 33 godine koji zivi kod roditelja?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#68 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by -Chesterfield- »

apsidejzi wrote: 25/01/2022 10:53
-Chesterfield- wrote: 25/01/2022 10:24 Na koji način pomažete roditelje? Mislim na slučaj gdje je jedan ili oba roditelja ostao sam da živi? Stari, iznemogli, ne mogu do trgovine otići...
Da li im plaćate kućnu pomoćnicu, dom..?
Većina penzionera je sa minimalnom penzijom. Kakav je vaš doprinos?
Imas tri opcije u tom slucaju: Staracki dom, da se useli kod tebe, kucna njega. U nasoj tradiciji je da roditelji ocekuju da zive sa djecom kada ostare. Zato se i prave velike kuce sa vise spratova. To je neki oblik penzije. Na zapadu je gotovo uvijek kucna njega a kad bas nista ne moze onda staracki dom. Neko doduse ode u staracki dom samovoljno kad vise ne moze sam da se nosi sa situacijom. 85+ obicno.

Ne moze covjek biti pametan... Nekada te zivot odnese u drugom smjeru. Mnogi od nas sada zive u dijaspori a imaju roditelje dole. Taj trend ce samo da raste. Roditelji 40togodisnjaka su jos uvijek u svojim 60tim i ranim 70tim i jos uvijek mogu sami da se brinu o sebi. Sta ce biti za 10 godina? jedan dio ce umrijeti ali cemo kao drustvo imati veliki problem. Mnogi ce napraviti zivot na zapadu i opcija povratka nece biti odrziva. Ako nema brata/sestru koji je ostao dole... bice pravo zajebano.
Upravo sam odgovorio @Sydnor
Naime, poznanik našao posao u Sloveniji. I kada su ga nazvali iz gore navedene firme (video poziv) on odustao, jer je primijetio da majka njegova plače.
On ima posao ovdje 1200+ KM
Mislim da su mu u toj Slovenskoj firmi nudili oko 1200 eura?
Njega emocije savladale zbog majke, jer bi ostala sama, a nije ni sa zdravljem dobro...
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#69 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by teuta06 »

evo da ja navedem aktualnu situaciju.. prijatelj i prijateljica se zaručili, još ne znam gdje će živjet....friško zaručeni, pa sretni, ne bih odmah ljudima za oči "Gdje cete živjet?" ... i pitaju mene roditelji (točnije otac) kao gdje će živjet, ne znam...kaze mi da je čuo da će kupovati stan i on iznerviran, kao gdje će kupovati stan....kreda minimalno 20 godina....pa reko gdje će....kao ima kat kod roditelja....nek malo još opreme....neće oni dovijeka živjet...(a ljudi imaju oko 50 godina).....

sad taj mentalni sklop mojih roditelja (a nažalost nisu jedini koji tako misle) je da je normalno da on živi tu u zajednici i uopće ne bi trebao razmišljati o nečemu drugom... da se razumijemo ako se ne može drugačije....ja sam za...tko ne može bolje...sta će...ali tko može TREBA se odselit... graditi sam život... jer većina razmislja (doduše starije generacije), kao što je već pisano na ovoj temi, to je "bacanje para" ako se ima kat kuće i sl.

mir nema cijenu...ja sam friško udata...živim sama u stanu sa suprugom... nekad se iznerviram na svoje a i na njegove, ali odem u svoj stan...i imam svoj stan i svoj mir... da ne govorim prakticiranje odnosa u zajednici, pa ne možeš se pošteno posvađat sa čovjekom

a što se tiče odgovora na pokrenutu temu...i te analize....u našoj kulturi nije da se djeca odsele od roditelja... tek udajom/ženidbom djeca odu od roditelja...dok na Zapadu je normala da se odseli od roditelja...a ženidba/udavanje nema s tim nikakve veze...drugi par rukava što danas i rijetko tko je financijski stabilan da to može sebi priušitit...pogotovo muški, kojima se ne da kuhati, čištiti...nego imaju majku koja to sve obavlja i još ih maksimalno gotivi
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#70 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by BadBoy »

Previše mi seremo i sudimo, to nam je nacionalni sport.
User avatar
manuchao91
Posts: 1365
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#71 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by manuchao91 »

teuta06 wrote: 25/01/2022 13:00 evo da ja navedem aktualnu situaciju.. prijatelj i prijateljica se zaručili, još ne znam gdje će živjet....friško zaručeni, pa sretni, ne bih odmah ljudima za oči "Gdje cete živjet?" ... i pitaju mene roditelji (točnije otac) kao gdje će živjet, ne znam...kaze mi da je čuo da će kupovati stan i on iznerviran, kao gdje će kupovati stan....kreda minimalno 20 godina....pa reko gdje će....kao ima kat kod roditelja....nek malo još opreme....neće oni dovijeka živjet...(a ljudi imaju oko 50 godina).....

sad taj mentalni sklop mojih roditelja (a nažalost nisu jedini koji tako misle) je da je normalno da on živi tu u zajednici i uopće ne bi trebao razmišljati o nečemu drugom... da se razumijemo ako se ne može drugačije....ja sam za...tko ne može bolje...sta će...ali tko može TREBA se odselit... graditi sam život... jer većina razmislja (doduše starije generacije), kao što je već pisano na ovoj temi, to je "bacanje para" ako se ima kat kuće i sl.

mir nema cijenu...ja sam friško udata...živim sama u stanu sa suprugom... nekad se iznerviram na svoje a i na njegove, ali odem u svoj stan...i imam svoj stan i svoj mir... da ne govorim prakticiranje odnosa u zajednici, pa ne možeš se pošteno posvađat sa čovjekom

a što se tiče odgovora na pokrenutu temu...i te analize....u našoj kulturi nije da se djeca odsele od roditelja... tek udajom/ženidbom djeca odu od roditelja...dok na Zapadu je normala da se odseli od roditelja...a ženidba/udavanje nema s tim nikakve veze...drugi par rukava što danas i rijetko tko je financijski stabilan da to može sebi priušitit...pogotovo muški, kojima se ne da kuhati, čištiti...nego imaju majku koja to sve obavlja i još ih maksimalno gotivi
kod nas se i to rijetko dešava da se odsele kad se ožene ili udaju,u vecini slučajeva imaju sprat kod njegovih takvi je u manjim mjestima 95 % ,tj u sredinama gdje nema puno stanbenih zgrada.Da ne pričam o selima gdje je to u 99,99 posto slučajeva da podignes prat kuce i tu zivis.Ja tako ne bih mogao ,nema šanse,hvala njima na svemu sto su mi dali ,više i ne trebaju al zivot snjima i ženom u istoj kuci taman da je poseban ulaz ,nema šanse
no way
User avatar
Logovan
Posts: 94350
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#72 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by Logovan »

BadBoy wrote: 25/01/2022 13:15 Previše mi seremo i sudimo, to nam je nacionalni sport.
Upravo tako :thumbup:
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#73 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by BadBoy »

Logovan wrote: 25/01/2022 13:22
BadBoy wrote: 25/01/2022 13:15 Previše mi seremo i sudimo, to nam je nacionalni sport.
Upravo tako :thumbup:
Šta god mi lično mislili da treba ili ne treba, u suštini samo TREBA pustiti ljude da žive kako znaju, umiju i kako hoće. Kad bi prihvatili taj princip, sve bi drugo lakše bilo.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#74 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by S4mpion »

snijeg_led wrote: 24/01/2022 19:43 Da se ostvaris kao licnost, da kazes sebi: ovo sam ja stvorio sopstvenim radom i zalaganjem. Nije mi niko dao :D
Pa nisu roditelji krivi sto ti je plata 600km
Koliko nisu, toliko i jesu.

Ne možeš dijete napravit' u Bosni i reć' "nije ništa do mene", ooo da, jeste itekako. :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#75 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by S4mpion »

-Chesterfield- wrote: 25/01/2022 10:24 Na koji način pomažete roditelje? Mislim na slučaj gdje je jedan ili oba roditelja ostao sam da živi? Stari, iznemogli, ne mogu do trgovine otići...
Da li im plaćate kućnu pomoćnicu, dom..?
Većina penzionera je sa minimalnom penzijom. Kakav je vaš doprinos?
Kako pomažu?

Uvale im djecu preko vikenda, još im otkinu od penzije. :lol:
Post Reply