Život s roditeljima poslije 30-te ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
manuchao91
Posts: 1365
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#1 Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by manuchao91 »

STATISTIKA O MLADIMA
U BiH gotovo 200 hiljada osoba starijih od 30 godina živi s roditeljima
Šta mislite o ovome?
Sta je razlog?
Kako utiče na ljubavni zivot pojedinca ako zivi u sobi do roditelja?
Da li smo razmaženi ili je ovo prokletstvo balkana ?

Ima više faktora,tema mi je zanimljiva i opletite?
Ja sam kasno,s 28 godina otišao od roditelja i sad zivim u stanu sa ženom ,da se sad rastanem iskreno nikad se ne bih vioše vratio,imam odlican odbnos s roditeljima ali privatnost je privatnosti
User avatar
manuchao91
Posts: 1365
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#2 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by manuchao91 »

Život kod roditelja - normalno u Italiji
Sa stopom nezaposlenosti mladih od 36,5 odsto, Italija spada u evropske zemlje sa posebno velikom nezaposlenošću starosne grupe između 15 i 24 godine. Nezaposlenost se od ekonomske krize 2008. praktično udvostručila.

Svaki drugi mladi Hrvat živi s roditeljima

Hrvati žive s roditeljima do 32. godine, drugi smo najgori u EU

Jedina zemlja u kojoj mladi kasnije napuštaju roditeljsko gnijezdo od Hrvatske je Malta. Dok je na Malti prosječna dob stambenog osamostaljenja 32,2 godine, u Hrvatskoj je ona 31,9 godina, prema posljednjim dostupnim podacima Eurostata za 2017. godinu.

Usporedbe radi, u Švedskoj koja najbolje stoji po ovom pitanju, prosječna dob je 21 godina, u Danskoj 21,1 godina, u Luksemburgu 21,4 godine, a u Finskoj 21,9 godina. Na drugom kraju ove rang-liste, nakon Malte i Hrvatske slijede Slovačka (30,8 godina), Italija (30,1 godina), Grčka (29,4 godine) i Španjolska (29,3 godine).

Skoro 60 odsto mladih u Srbiji živi sa roditeljima: Žene su mnogo samostalnije

https://www.usnews.com/news/best-countr ... ir-parents
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#3 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by mehoxy »

Pa valjda je razlog u 99% slucajeva losa finansijska situacija doticnih osoba ? o nekim je stvarima suvisno raspravljati.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#4 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by dječak sa šibicama »

U neka sretnija vremena djeca su sa roditeljima zivjeli do kraja zivota, u jasnoj hijerarhiji, ko ide u lov ko kuha rucak ko jase tiranosaura za inicijaciju u muskarce

Zivot sa roditeljima nije nuzno pokazatelj lose financijske situacije, nekad je to i obiteljska ljubav i sloga. Nesto cega ima sve manje.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#5 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by sehohari »

Ne znam šta je u tome loše
Samo je bacanje para bezveze, kao neka samostalnost blabla.

U Bosni gotovo svaka druga kuća ima po tri sprata, a da sad nova generacija seli u drugi stan/kuću.

A nije to ni stvar finansija (sigurno donekle jeste) koliko mentaliteta.
konami666
Posts: 2505
Joined: 11/05/2015 21:57

#6 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by konami666 »

Razmaženost nego šta! Treba živjeti čitav život sa roditeljima i još im dovesti muza/ženu pod krov.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by sehohari »

konami666 wrote: 24/01/2022 19:19 Razmaženost nego šta! Treba živjeti čitav život sa roditeljima i još im dovesti muza/ženu pod krov.
Ne shvatam šta je loše u tome
Pa to je u dalmaciji npr. vazda tako bilo, uopšte ne vidim šta je problem tu.

Imaš kuću, napraviš sebi još jedan sprat ili je familija već napravila jedan za drugu generaciju.
snijeg_led
Posts: 6732
Joined: 08/12/2019 21:35

#8 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by snijeg_led »

Kakva obiteljska ljubav? Pa valjda je najveca ljubav sto dijete moze pokazati prema roditeljima je da se osamostali, odlucuje i zivi za sebe. I da se skine roditeljima sa finansijske i emotivne brige i naravno iseli i njima da prostora da uzivaju u trecoj dobi.

Kod nas je sve normalno sto je svugdje u svijetu nenormalno.
Treba se osamostaliti sto prije, cim zavrsis skolovanje i dobijes posao. Samo tako ces odrasti i biti spreman za zivot. Treba proci sve nevolje u zivotu od toga da se nadjes na ulici pa da pocnes zivot iz pocetka. Samo tako ces napredovati i steci nesto u zivotu kad se budes borio sam sa sobom.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#9 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by sehohari »

snijeg_led wrote: 24/01/2022 19:26 Kakva obiteljska ljubav? Pa valjda je najveca ljubav sto dijete moze pokazati prema roditeljima je da se osamostali, odlucuje i zivi za sebe. I da se skine roditeljima sa finansijske i emotivne brige i naravno iseli i njima da prostora da uzivaju u trecoj dobi.

Kod nas je sve normalno sto je svugdje u svijetu nenormalno.
Treba se osamostaliti sto prije, cim zavrsis skolovanje i dobijes posao. Samo tako ces odrasti i biti spreman za zivot. Treba proci sve nevolje u zivotu od toga da se nadjes na ulici pa da pocnes zivot iz pocetka. Samo tako ces napredovati i steci nesto u zivotu kad se budes borio sam sa sobom.
Tebi je jasno da većini roditelja treba pomoći u tim godinama?
Za mene nema ništa ljepše nego popiti kahvu sa roditeljima, pa i družiti se.

Nismo mi tog hladnog sjevernog mentaliteta pa da se djeca šalju na ulicu sa 18 godina. Pa u dalmaciji je npr. to isto običaj isto kao kod nas.
snijeg_led
Posts: 6732
Joined: 08/12/2019 21:35

#10 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by snijeg_led »

Jesi li ti pitao svoje roditelje zele li oni popiti kafu s tobom svaki dan? :D
Niko ne salje na ulicu nego sijecemo pupcanu vrpcu za njihovo dobro.
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#11 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by kanguru »

Živim u staroj porodičnoj kući. Roditelji dole u prizemlju, ja na spratu. Ne vidim razlog zašto bih sad kupovao stan na ovom kijametu :mrgreen:
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#12 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by sehohari »

snijeg_led wrote: 24/01/2022 19:35 Jesi li ti pitao svoje roditelje zele li oni popiti kafu s tobom svaki dan? :D
Niko ne salje na ulicu nego sijecemo pupcanu vrpcu za njihovo dobro.
Zovu me, pa ne znam :)

A ovo drugo:
Kada dijete natjeraš da živi pod kirijom sa nekih 600 maraka plate a ti imaš kuću od 2-3 sprata, to se smatra "istjerivanjem na ulicu".
snijeg_led
Posts: 6732
Joined: 08/12/2019 21:35

#13 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by snijeg_led »

Da se ostvaris kao licnost, da kazes sebi: ovo sam ja stvorio sopstvenim radom i zalaganjem. Nije mi niko dao :D
Pa nisu roditelji krivi sto ti je plata 600km
frngla
Posts: 3221
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#14 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by frngla »

Ko mora, neka živi... Vrlo jednostavno. Za mene lično je neuspjeh da ništa ne stvoriš za života, opet kažem, to je moje mišljenje.
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#15 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by kanguru »

snijeg_led wrote: 24/01/2022 19:43 Da se ostvaris kao licnost, da kazes sebi: ovo sam ja stvorio sopstvenim radom i zalaganjem. Nije mi niko dao :D
To možeš ostvariti možda u Norveškoj ili Njemačkoj :D Sa mjesečnom platom od 600-800 KM sigurno ne možeš kupiti vlastiti stan.
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#16 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by breuer »

snijeg_led wrote: 24/01/2022 19:26 Kakva obiteljska ljubav? Pa valjda je najveca ljubav sto dijete moze pokazati prema roditeljima je da se osamostali, odlucuje i zivi za sebe. I da se skine roditeljima sa finansijske i emotivne brige i naravno iseli i njima da prostora da uzivaju u trecoj dobi.

Kod nas je sve normalno sto je svugdje u svijetu nenormalno.
Treba se osamostaliti sto prije, cim zavrsis skolovanje i dobijes posao. Samo tako ces odrasti i biti spreman za zivot. Treba proci sve nevolje u zivotu od toga da se nadjes na ulici pa da pocnes zivot iz pocetka. Samo tako ces napredovati i steci nesto u zivotu kad se budes borio sam sa sobom.
:thumbup:

to što sam gledao da se što prije osamostalim, nije me odvojilo od ideje da moram uvijek biti od pomoći svojim roditeljima...

kod nas ipak treba praviti razliku od života sa roditeljima i ovih Bućacity style kuća gdje teoretski svaka porodica ima po sprat...
User avatar
manuchao91
Posts: 1365
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#17 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by manuchao91 »

samo ne kontam kada dodjes u malo ozbiljnije godine kako mislis provodit intimno vrijeme sa djevojkom mislim jel ono u sobu do roditelja dovedeš trebu ili ides pak u auto snjom a imas cca 27+ godina ...
kanguru
Posts: 895
Joined: 16/12/2019 00:15

#18 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by kanguru »

snijeg_led wrote: 24/01/2022 19:43 Da se ostvaris kao licnost, da kazes sebi: ovo sam ja stvorio sopstvenim radom i zalaganjem. Nije mi niko dao :D
Pa nisu roditelji krivi sto ti je plata 600km
Nisu krivi roditelji nego ovo tragikomično sranje od države. Kakvo osamostaljenje kad veliki broj mladih ljudi jedva krpi kraj s krajem i živi od danas do sutra? Ista priča kao na drugoj temi gdje se bakšiš odjednom predstavlja kao moralna obaveza, stvar kućnog odgoja i kulture, a ako ne ostaviš bakšiš, automatski si papak, došljo, cicija, stipsa, malograđanin...

Čovjek bi pomislio kada čita ove teme i postove kao da živimo u Evropskoj uniji i svi imamo plate od 2-3 hiljade eura :-)
DonieBrasco
Posts: 15422
Joined: 31/08/2016 16:09

#19 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by DonieBrasco »

Jeste vi pojedini na momenat zaboravili da zivimo u BiH, gdje djeca cim zavrse srednju skolu, upisu fakultet i upredo sa istim jezike, IT, druge kurseve i sve u roku zavrse, onda jos brze nađu posao sa primanjima da se osamostale kroz par godina, imaju svoj stan/kucu, auto,...itd.

Dajte malo realnosti. :-)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#20 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by Nierika »

Mislim da neki ljudi vole mir i samoću, drugima je ljepše s roditeljima/porodicom, pogotovo ako su odnosi unutar porodice okej. Znam i dosta ljudi koji žive sa svojima a samostalni su poprilično. U jednom trenutku se vjerovatno treba i odseliti. Kod mene su roditelji razvedeni, s 19 sam živjela sama, kasnije duži period kod mame pa sama. Pomagali su mi moji ali sam i radila (a i imala faze kad nisam). Ovisi od slučaja do slučaja uglavnom.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#21 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by sabanss »

Sirotinjo i Bogu si teška
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#22 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by vjeshalica »

sehohari wrote: 24/01/2022 19:24
konami666 wrote: 24/01/2022 19:19 Razmaženost nego šta! Treba živjeti čitav život sa roditeljima i još im dovesti muza/ženu pod krov.
Ne shvatam šta je loše u tome
Pa to je u dalmaciji npr. vazda tako bilo, uopšte ne vidim šta je problem tu.

Imaš kuću, napraviš sebi još jedan sprat ili je familija već napravila jedan za drugu generaciju.
tako je i kod nas uglavnom,po privatnm kucama, tamo gdje funkcionisu odnosi to moze,tamo gdje ne funkcionisu,tesko ili nikako,treba se osamostaliti,al ne cekat da roditelj rikne da se dokopas nekretnine...to je jadno nekako
osim toga,zivot se dijeli da period kad imas roditelje, i kad vise nemas
oni koji nemaju,a bili su bliski i odnosi su bili normalni,itekako osjete taj gubitak jer roditelje niko ne moze zamijeniti
User avatar
manuchao91
Posts: 1365
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#23 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by manuchao91 »

vecina u mom komsiluku i u gradu zive s roditeljima,osim mene i jos par parova i mi smo kao čudni sto u mene otac ima veliku dvosptranicu a ja i supruga plaćamo kiriju,kazu bacanje para
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#24 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by vjeshalica »

manuchao91 wrote: 24/01/2022 19:59 samo ne kontam kada dodjes u malo ozbiljnije godine kako mislis provodit intimno vrijeme sa djevojkom mislim jel ono u sobu do roditelja dovedeš trebu ili ides pak u auto snjom a imas cca 27+ godina ...
pa nes cijeli dan guziti
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#25 Re: Život s roditeljima poslije 30-te ?

Post by Seyfo »

Jedno je kuca kojoj se moze podici sprat a drugo je kad roditelji imaju stan kojem ne mozes povecati ni kvadrat osim ako zatvoris balkon. Ko je u stanu bio citav zivot sa roditeljima u kojem nemas privatnosti,svi imaju istu halu i kuhinju a i soba ima manje nego osoba u stanu,zna o cemu pricam. Zelja za odlaskom sto prije je mnogo jaca. Buca city/ Buljakovo city, Hrasno Brdo i druge favele su druga prica.
Post Reply