Život poslje smrti (ateisti)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#301 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by patriot_1 »

="alucarda

“Religion is based primarily upon fear. It is partly the terror of the unknown and partly as the wish to feel that you have a kind of elder brother who will stand by you in all your troubles and disputes. Fear of the mysterious, fear of defeat, fear of death. Fear is the parent of cruelty, and therefore it is no wonder if cruelty and religion have gone hand in hand. It is because fear is at the basis of those two things. In this world we can now begin a little to understand things, and a little to master them by help of science, which has forced its way step by step against the opposition of all the old precepts. Science can help us to get over this craven fear in which mankind has lived for so many generations. Science can teach us, and I think our own hearts can teach us, no longer to look around for imaginary supports, no longer to invent allies in the sky, but rather to look to our own efforts here below to make this world a fit place to live in, instead of the place that the churches in all these centuries have made it.” ― Bertrand Russell, Why I Am Not a Christian and Other Essays on Religion and Related Subjects


Vidim da znaš Engleski,pa pogledaj ovu debatu,Daeekins ateista vs McGrath bivši ateista
https://www.youtube.com/watch?v=3LGm0iWPC80

Jedna ateitkinja mi reče da ga je McGrath pomeo![/quote]Postove koji odgovaraju na druge postove sa tipa pogledaj ovaj video, ili procitaj 10 stranica nekog teksta koje nisam ja napisao ne uzimam za ozbiljno.
Sagovornike koji ne mogu ili nece odgovoriti svojim rijecima ne uzimam za ozbiljno takodje
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A ti si ovaj tekst na engleskom ,SAM napisao? :-D
Vidiškako se lako može ispasti smješan!
User avatar
alucarda
Posts: 165
Joined: 30/04/2009 12:10

#302 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by alucarda »

To je jedan citat na kraju mog posta.
Smjesan ispadas ti jer umjesto da odgovoris na bilo sto od onolikog teksta koje sam ja napisala, ti biras da se koncentriras na jedan dio posta, citat.
Na ono sto sam ja napisala nemas odgovor, osim pogledaj ovaj video. Komunikacija na nivou trola kao sto se i moze ocekivati na forumima.
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#303 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by RNG_25 »

harač wrote:[1] opet brkaz pojam dokaza, i filozofskih argumenata i sl., te ne vidim razloga za dalju raspravu. samo ću kazati da materijalizam ne iscrpljuje ateističko stajalište. tačno je, npr., da su ateisti najvećim brojem pripadnici metafizičkog naturalizma, ali ne isključivo, [2] s obzirom da postoje ateisti koji vjeruju u platoničke forme (naročito kod matematičara), ili neke druge nadnaravne pojave, ali koje nisu bog
[1] Samo se prisjeti svake stvari koja se poziva na navodne dokaze, ali koja, u suštini, nije dokazana. Jer, da je dokazana, bio bi potreban samo 1 dokaz, a ne navodni silni dokazi.

[2] S tim što te forme nužno ovise od postojanja Apsolutnog Entiteta, nečeg što se uglavnom "aproksimira" sa Bogom. Nema neke kritične razlike, obzirom da taj Entitet u svakom slučaju podrazumijeva i postojanje Boga.

Također, mogu se samo nasmijati na tvrdnju "brkanja" dokaza i filozofskih argumenata, kada je sam pojam "dokaz" i ono što taj pojam podrazumijeva i implicira, u suštini, ništa drugo doli filozofski argument. Argument za realnu egzistenciju nečega. Nečega što se nekom tvrdnjom može pretpostaviti. Također, da pretpostavim, dokaz je samo ono što je "dokazano" naučnim metodom? Ili, dokaz je samo ono što je... podložno čulnoj percepciji, tj. samo materijalno? Ako tako misliš, onda nema potrebe ni da odgovoriš.

Ali, u biti, ja svakako sam pogriješio što sam pokušao nešto objasniti, kada ja trebam se ograničiti samo na neke druge stvari, ne dokazivanje da nešto jeste, već pobijanje navodnih dokaza da nešto jeste, ili nije. To mi je puno zanimljivije...
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#304 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by harač »

RNG_25 wrote:pobijanje navodnih dokaza da nešto jeste, ili nije. To mi je puno zanimljivije...
dokazivanje da nešto nije... i pobijanje dokaza da nešto nije :D zvuči kao još jedna teološka igrica za malu djecu [bez uvrede]
RNG_25
Posts: 2096
Joined: 20/07/2014 19:46

#305 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by RNG_25 »

Pročitaj ponovo, jer nisam rekao ono što ti misliš da sam rekao.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#306 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by nasa »

kerima1 wrote:
Naravno, ako citas vijesti s internet I forum stekne se takav dojam ali evo recimo onako nasumicno
Vise 'pucam' na one najvece naucnike u povijesti,a oni su vise bili mistici nego orjentisani na neku religiju.
To je u moderno doba onako otvoreno pitanje ali trebas uzeti u razmatranje i da ljudi u danasnjem vremenu, u kontekstu nacina na koji se vjera zivi i pozicionara u drustvu, uglavnom se ne izjasnjavaju o svojoj vjeri u javnosti.Bas sam nedavno gledala emisiju o covjeku koji je istrazivao nesto iz Biblije i kaze da je bio jako oprezan jer radio je u jednom institutu i nije zelio da se njegov rad kompromituje istrazivanjima koja bas i ne mozes bez dvojbe dokazati, a i zbog nacina na koji se posmatraju naucnici koji spajaju vjeru sa svojim radom.
Eto kreni od sebe, da li bas mijesas posao s nekim vjerskim promisljanjima i da li to dalje pricas svojim kolegama...
Ali bez obzira kako stvari stoje nije da to nesto dokazuje jer recimo prije par stoljeca jeste velika vecina naucnika bila religiozna, da li je onda to znacilo da je u kontekstu tog vremena Bog bio dokazan...shvatas, to je relativno, cak vjernici ocekuju da ce se broj vjernika smanjivati s obzirom na apokaliticna prorocanstva itd.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#307 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by patriot_1 »

alucarda wrote:To je jedan citat na kraju mog posta.
Smjesan ispadas ti jer umjesto da odgovoris na bilo sto od onolikog teksta koje sam ja napisala, ti biras da se koncentriras na jedan dio posta, citat.
Na ono sto sam ja napisala nemas odgovor, osim pogledaj ovaj video. Komunikacija na nivou trola kao sto se i moze ocekivati na forumima.
Tvoj upis ide u pravcu dokazivanja da je religija iluzija,dakle,ateita si.Ja dam odličan video o debati ateiste i vjernika bivšeg ateiste gdje se dotiče baš ovog,zagrobnog života u tebi to nije zanimljivo!
Iskutvo o kojem sam pisao i ja i ti nije dokaz Božjeg postojanja ali svakako vuče ka tome"nešto tu ima!"
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#308 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by Ludzak »

Da pitam...gdje će otići vjerski fanatici koji je u Bosni sve više i više ? Sve se više i više osjeća mržnja između muslimana i hrišćana. Gdje će otići vjerski teroristi ? Zašto morate uvijek postavljati pitanja o ateistima ?

Kakav god da si, vječni život ne postoji. Vječni život je bajka koja nam se servira. Da li biste vi voljeli da živite vječno ? Iskreno, meni bi dosadilo.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#309 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by patriot_1 »

Ludzak wrote:Da pitam...gdje će otići vjerski fanatici koji je u Bosni sve više i više ? Sve se više i više osjeća mržnja između muslimana i hrišćana. Gdje će otići vjerski teroristi ? Zašto morate uvijek postavljati pitanja o ateistima ?

Kakav god da si, vječni život ne postoji. Vječni život je bajka koja nam se servira. Da li biste vi voljeli da živite vječno ? Iskreno, meni bi dosadilo.
Oni koji mrze nemaju šanse kod Boga!
Možda ćeš ti živjeti vječno,nitko te ne pita dali želiš ili ne,ne određuješ to ti nego BOG!

Samo,pitanje je gdje ćeš biti!

Osnovno pitanje je dali postoji Bog,ako da onda vječni život nije bajka!
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#310 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by Ludzak »

patriot_1 wrote:
Ludzak wrote:Da pitam...gdje će otići vjerski fanatici koji je u Bosni sve više i više ? Sve se više i više osjeća mržnja između muslimana i hrišćana. Gdje će otići vjerski teroristi ? Zašto morate uvijek postavljati pitanja o ateistima ?

Kakav god da si, vječni život ne postoji. Vječni život je bajka koja nam se servira. Da li biste vi voljeli da živite vječno ? Iskreno, meni bi dosadilo.
Oni koji mrze nemaju šanse kod Boga!
Možda ćeš ti živjeti vječno,nitko te ne pita dali želiš ili ne,ne određuješ to ti nego BOG!

Samo,pitanje je gdje ćeš biti!

Osnovno pitanje je dali postoji Bog,ako da onda vječni život nije bajka!
I ako postoji bog, zašto si siguran da će onda postojati i vječni život ?

Šta to određuje da neko ode u raj ?
Biti musliman ? Ne jesti svinjetinu ? Moliti se na svakom koraku ?
Pokrivati žene od glave do pete ?
Ne piti alkohol ?
Ne pušiti cigare ?
Ne psovati ?
Ako je ovo sve što se treba pridržavati onda niko od nas neće ući u raj.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#311 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by patriot_1 »

Ludzak wrote:
patriot_1 wrote:
Ludzak wrote:Da pitam...gdje će otići vjerski fanatici koji je u Bosni sve više i više ? Sve se više i više osjeća mržnja između muslimana i hrišćana. Gdje će otići vjerski teroristi ? Zašto morate uvijek postavljati pitanja o ateistima ?

Kakav god da si, vječni život ne postoji. Vječni život je bajka koja nam se servira. Da li biste vi voljeli da živite vječno ? Iskreno, meni bi dosadilo.
Oni koji mrze nemaju šanse kod Boga!
Možda ćeš ti živjeti vječno,nitko te ne pita dali želiš ili ne,ne određuješ to ti nego BOG!

Samo,pitanje je gdje ćeš biti!

Osnovno pitanje je dali postoji Bog,ako da onda vječni život nije bajka!
I ako postoji bog, zašto si siguran da će onda postojati i vječni život ?

Šta to određuje da neko ode u raj ?
Biti musliman ? Ne jesti svinjetinu ? Moliti se na svakom koraku ?
Pokrivati žene od glave do pete ?
Ne piti alkohol ?
Ne pušiti cigare ?
Ne psovati ?
Ako je ovo sve što se treba pridržavati onda niko od nas neće ući u raj.
Vječni Bog stavara vječni život!
Ovo što si naveo nema veze sa odlaskom u raj,bar po mom kršćanskom shvaćanju.Isus reče:"Ljubi Boga i svoje bližnje!"
Eto,po njemu je to"green card!"
Lavabo
Posts: 90
Joined: 29/10/2010 22:28

#313 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by Lavabo »

Naslov sa tekstom nikakve veze nema, kaže "vječni život postoji", a u tekstu je riječ o "hipotezi".Jak udarac nema šta. :run:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#314 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by ABH017 »

Svi "dokazi" za i protiv su izvedeni iz teorija i pretpostavki. Svako na osnovu ličnog osjećaja i uvjerenja gradi svoj stav.
Jedni ismijavaju one koji vjeruju u "bliskoistočne bajke", a zaboravljaju da ni oni nemaju čvrst dokaz da to nisu bajke.
Drugi opet, isto rade za one koji vjeruju naučnicima, i odbacuju mogućnost postojanja Velikog Tvorca, zaboravljajući da i oni tog Tvorca doživljavaju kroz subjektivno viđenje i vjerovanje i vlastito životno iskustvo.

Meni su samo smiješni oni koji ismijavaju drugo i drugačije ovdje na forumu, kao da se radi o nekim marsovcima, kao da je pitanje za koga navijate u fudbalu. Ljudi moji u pitanju smo mi i naši životi. Svako za sebe najbolje zna. Da ne kažem ponovo poslovicu, zbog koje bi se mogao javiti onaj koji smatra da on nije to, za šta smatra druge, da je on bolji od drugih.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#315 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by kerima1 »

.Isus reče:"Ljubi Boga i svoje bližnje!"
A tuđine iliti druge vjere?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#316 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by patriot_1 »

ABH017 wrote:Svi "dokazi" za i protiv su izvedeni iz teorija i pretpostavki. Svako na osnovu ličnog osjećaja i uvjerenja gradi svoj stav.
Jedni ismijavaju one koji vjeruju u "bliskoistočne bajke", a zaboravljaju da ni oni nemaju čvrst dokaz da to nisu bajke.
Drugi opet, isto rade za one koji vjeruju naučnicima, i odbacuju mogućnost postojanja Velikog Tvorca, zaboravljajući da i oni tog Tvorca doživljavaju kroz subjektivno viđenje i vjerovanje i vlastito životno iskustvo.

Meni su samo smiješni oni koji ismijavaju drugo i drugačije ovdje na forumu, kao da se radi o nekim marsovcima, kao da je pitanje za koga navijate u fudbalu. Ljudi moji u pitanju smo mi i naši životi. Svako za sebe najbolje zna. Da ne kažem ponovo poslovicu, zbog koje bi se mogao javiti onaj koji smatra da on nije to, za šta smatra druge, da je on bolji od drugih.
I gle, neki zakonoznanac usta i, da ga iskuša, upita: "Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?" A on mu reče: "U Zakonu što piše? Kako čitaš?" Odgovori mu onaj: Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!" Reče mu na to Isus: "Pravo si odgovorio. To čini i živjet ćeš." Ali hoteći se opravdati, reče on Isusu: "A tko je moj bližnji?" Isus prihvati i reče: "Čovjek neki silazio iz Jeruzalema u Jerihon. Upao među razbojnike koji ga svukoše i izraniše pa odoše ostavivši ga polumrtva. Slučajno je onim putem silazio neki svećenik, vidje ga i zaobiđe. A tako i levit: prolazeći onuda, vidje ga i zaobiđe. Neki Samarijanac putujući dođe do njega, vidje ga, sažali se pa mu pristupi i povije rane zalivši ih uljem i vinom. Zatim ga posadi na svoje živinče, odvede ga u gostinjac i pobrinu se za nj. Sutradan izvadi dva denara, dade ih gostioničaru i reče: 'Pobrini se za njega. Ako što više potrošiš, isplatit ću ti kad se budem vraćao.'" "Što ti se čini, koji je od ove trojice bio bližnji onomu koji je upao među razbojnike?" On odgovori: "Onaj koji mu iskaza milosrđe." Nato mu reče Isus: "Idi pa i ti čini tako!"

Lk 10,25-37
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#317 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by patriot_1 »

:bih: :bih:
ABH017 wrote:Svi "dokazi" za i protiv su izvedeni iz teorija i pretpostavki. Svako na osnovu ličnog osjećaja i uvjerenja gradi svoj stav.
Jedni ismijavaju one koji vjeruju u "bliskoistočne bajke", a zaboravljaju da ni oni nemaju čvrst dokaz da to nisu bajke.
Drugi opet, isto rade za one koji vjeruju naučnicima, i odbacuju mogućnost postojanja Velikog Tvorca, zaboravljajući da i oni tog Tvorca doživljavaju kroz subjektivno viđenje i vjerovanje i vlastito životno iskustvo.

Meni su samo smiješni oni koji ismijavaju drugo i drugačije ovdje na forumu, kao da se radi o nekim marsovcima, kao da je pitanje za koga navijate u fudbalu. Ljudi moji u pitanju smo mi i naši životi. Svako za sebe najbolje zna. Da ne kažem ponovo poslovicu, zbog koje bi se mogao javiti onaj koji smatra da on nije to, za šta smatra druge, da je on bolji od drugih.
:bih: :bih: :thumbup:
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#318 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by patriot_1 »

Lavabo wrote:
Naslov sa tekstom nikakve veze nema, kaže "vječni život postoji", a u tekstu je riječ o "hipotezi".Jak udarac nema šta. :run:
A što drugo?
Vječni život ne postoji,,,ista ti je to pašta!
Dakle,kao i za dokaze dali Bog postoji ili ne,nema dokaza.Tako i za vječni život,možeš u to vjerovati ili ne.
Meni je Isus tu prekretnica,ustao iz mrtvih , pokazao se učenicima , i otišao "gore".
Ne lažu očevidci.Njima možeš vjerovati ili ne.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#319 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by shmizlica »

očevidci :?

ok :run: :mrgreen:
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#320 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by patriot_1 »

shmizlica wrote:očevidci :?

ok :run: :mrgreen:
Baš tako,svi Isusovi učenici su vidjeli Isusa kako je uzdignut na nebo!Živ.A bio je mrtav!
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#321 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by arzuhal »

Kad sam bio tinejdžer ova me je tema više zanimala i previđao sam jednu drugu, nimalo manje važnu, a prethodi ovoj: smrt nakon života.

Nisam ni sad u velikim godinama, ali sad više o ovoj promišljam... :mrgreen:
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#322 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by shmizlica »

patriot_1 wrote:
shmizlica wrote:očevidci :?

ok :run: :mrgreen:
Baš tako,svi Isusovi učenici su vidjeli Isusa kako je uzdignut na nebo!Živ.A bio je mrtav!
ispravi me ako griješim, ali oni nisu vidjeli kako je uzdignut, nego su to zaključili kad je tijelo nestalo
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#323 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:Kad sam bio tinejdžer ova me je tema više zanimala i previđao sam jednu drugu, nimalo manje važnu, a prethodi ovoj: smrt nakon života.

Nisam ni sad u velikim godinama, ali sad više o ovoj promišljam... :mrgreen:
Grešiš,tvoja sramota je što nisi pročitao nijedno Evanđelje!
A ovo je iz djela apostolskih 1
Njima je poslije svoje muke mnogim dokazima pokazao da je živ, četrdeset im se dana ukazivao i govorio o kraljevstvu Božjem.
Djela apostolska 1,4 I dok je jednom s njima blagovao, zapovjedi im da ne napuštaju Jeruzalema, nego neka čekaju Obećanje Očevo "koje čuste od mene:
Djela apostolska 1,5 Ivan je krstio vodom, a vi ćete naskoro nakon ovih dana biti kršteni Duhom Svetim.
Djela apostolska 1,6 Nato ga sabrani upitaše: "Gospodine, hoćeš li u ovo vrijeme Izraelu opet uspostaviti kraljevstvo?
Djela apostolska 1,7 On im odgovori: "Nije vaše znati vremena i zgode koje je Otac podredio svojoj vlasti.
Djela apostolska 1,8 Nego primit ćete snagu Duha Svetoga koji će sići na vas i bit ćete mi svjedoci u Jeruzalemu, po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje.
Djela apostolska 1,9 Kada to reče, bi uzdignut njima naočigled i oblak ga ote njihovim očima.
Djela apostolska 1,10 I dok su netremice gledali kako on odlazi na nebo, gle, dva čovjeka stadoše kraj njih u bijeloj odjeći
Djela apostolska 1,11 i rekoše im: "Galilejci, što stojite i gledate u nebo? Ovaj Isus koji je od vas uznesen na nebo isto će tako doći kao što ste vidjeli da odlazi na nebo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#324 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by arzuhal »

Aha..Znači mlad si :mrgreen: Godspeed :)
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#325 Re: Život poslje smrti (ateisti)

Post by animals »

patriot_1 wrote:
shmizlica wrote:očevidci :?

ok :run: :mrgreen:
Baš tako,svi Isusovi učenici su vidjeli Isusa kako je uzdignut na nebo!Živ.A bio je mrtav!
Sad pises gluposti..
valjda su nasli praznu grobnicu i po tom zakljucili..
Post Reply