Zivot/posao u Danskoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#1 Zivot/posao u Danskoj

Post by manki »

Dragi forumaši i forumašice,

Vrijeme je da se i ja (opet) zapalim iz Bosne, ovaj put u Dansku. Dobio sam njihovu residence i work permit na tri godine, putem Zelene karte (Green card). Zanimalo me samo iskustvo forumaša koji već žive u DK, kako, šta, gdje, što se tiče boravka i zaposlenja. Živio sam dugo u Švedskoj (u Malmeu) tako da mi je poznat već skandinavski način života.

Planirao sam se negdje u Kopenhagen uvaliti ( :D ) pa me zanimaju neke preporuke za traženje posla. Magistrirao sam European Affairs u Lundu u Švedskoj, ali uzimajući u obzir da vladam dobro jedino engleskim i poprilično švedskim jezikom, a vrlo slabo danskim, i da mi je zvanje kakvo jeste, zanimaju me najobičniji poslovi za početak, tj. menial jobs, dok učim jezik.

Svaki savjet/komentar je dobrodošao, hvala :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#2 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

Ako mislis na "hot" jobs, kao poslovi koje moze bukvalno receno i najveca budaletina da obavlja, onda zaboravi, jer ti su i ako se daju u oglsae pretezno zezervisani za studente i osobe ispod 18 godina. Osim ako kommune naredi neki aktivering - ali kao sto sam rekao, za te "hot" jobs ili treba debela stela, jer to je za studente.

Sto se tice drugih poslova. Mljekare ili ribarnice! To ces najlakse dobiti i netrazi se nesto posebno samo nemozes da viljuskarom upravljas ako nemas certifikat za to! Samo siromasan ti je Kopenhagen po pitanju tog a skup grad. Pariz pokraj Kopenhagena izgleda kao 1 Euro prodavnica. U kopenhagenu manje vise soba kosta skoro koliko 50m2 stan u sred Pariza. :D A ako ce opet negjed ziviti 15-20km od samog Kopenhagena ima da se naplacas debelo za javni transport - brzo ces potraziti biciklo, te ces sa osmjehom i po najvecem vrijetru, kisi, snjegu voziti sa OSMJEHOM na licu!

Sto se tice Svedskog jezika on samo pali kad je rijec o medicinskim radnicima inace tesko, da ces moci ga koristiti kao varijantu za domaci jezik! Sto se engleskog tice, to je opet do politike same firme, ako nema posla sa domacim ljudima onda ide ko puter i da neznas danski, a je rijec o danskim musterijama - ZABORAVI!

Nebi ti peporucio Kopenhagen, jer je skup a to sto trazis nije ni blizu mjesta. Ne mislim na tvoje skolovanje ali taj scenario koji sam trazis je vise prilagodnij mjestima poput Odense, Esbjerg, Århus ili Aalborg. Mada ribarnice i mljekare su cesto u jos manjim gradivima / provincijama npr. Hirtshals, Thisted, Sønderborg etc.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#3 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by manki »

Hvala na odgovoru kolega Zviz. Pesimistično i negativno, kao i kad sam te pitao za Zelenu kartu prije par mjeseci. Mora da će nešto i biti od tog mog posla onda. :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#4 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

manki wrote:Hvala na odgovoru kolega Zviz. Pesimistično i negativno, kao i kad sam te pitao za Zelenu kartu prije par mjeseci. Mora da će nešto i biti od tog mog posla onda. :D
Drug, ako me pamcenje dobro prati dugo si cekao na tu kartu ;-) Nesto dugooo.

A jel negativno ili e, sam ces na kraju vidjeti, ja ti samo prijateljski kazem! A ako mene pitas najbolje su ti sanse mljekare i ribarnice, u mesarama (velike proizvodnje) vec traze neko znanje veznao za taj posao - ovisno na kojem odjelu ces raditi. Ali ribarnice i mljekare nisu bas po Kopenhagen, plus ako radis u mljekari imas sira, namaza, mljeka raznoranih i sl. stvari dzaba da nosis i sebi i citavoj mahali ;-) Isto u ribarnicama ljudi nose podosata kuci - naravno ko voli. Sto se tice supermarketa (tesko), mozda u nekoj fabrici (produkcija na traku) ali vecina njih je davnih dana zatvorila vrata u Danskoj! Ide lagano ako hoces da u nekim restoranima peres posudje i sl. ali drug za ziviti u Kopenhagenu tebi treba 10.000kr mjesecno, i to da rentas sobu u vrh grlave do 4.500kr sa svim troskovima! Za hranu odvoji 2.000kr mjesecno, ako to treba karta za javni prevoz, zavisi sve od borja zona ali u najboljem primjeru 400kr racunaj mjesecno. 5.000kr sa svim troskovima u nekim drugim gradovim / gradicima mozez iznajmiti stan od 50-70m2. Sve u svemu savjetujem ako mozes, nadji posao u svojoj struci, ako ne prodji se Danske jer je suvise preskupa za neke avanture poput te koju trazis.


Danska je 30-50% zavisi o cemu je rijec, ali odprilike toliko je skuplja na sprema Svedskoj.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#5 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by uglavnomja »

u oslu mozes samo plakati sa 10.000 kr :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#6 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:u oslu mozes samo plakati sa 10.000 kr :-)
Mah realno gleda i u Kopenhagenu, ali eto neki studenti nekako sasiju kraj sa krajem :D
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#7 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by manki »

Zviz wrote:
manki wrote:Hvala na odgovoru kolega Zviz. Pesimistično i negativno, kao i kad sam te pitao za Zelenu kartu prije par mjeseci. Mora da će nešto i biti od tog mog posla onda. :D
Drug, ako me pamcenje dobro prati dugo si cekao na tu kartu ;-) Nesto dugooo.

A jel negativno ili e, sam ces na kraju vidjeti, ja ti samo prijateljski kazem! A ako mene pitas najbolje su ti sanse mljekare i ribarnice, u mesarama (velike proizvodnje) vec traze neko znanje veznao za taj posao - ovisno na kojem odjelu ces raditi. Ali ribarnice i mljekare nisu bas po Kopenhagen, plus ako radis u mljekari imas sira, namaza, mljeka raznoranih i sl. stvari dzaba da nosis i sebi i citavoj mahali ;-) Isto u ribarnicama ljudi nose podosata kuci - naravno ko voli. Sto se tice supermarketa (tesko), mozda u nekoj fabrici (produkcija na traku) ali vecina njih je davnih dana zatvorila vrata u Danskoj! Ide lagano ako hoces da u nekim restoranima peres posudje i sl. ali drug za ziviti u Kopenhagenu tebi treba 10.000kr mjesecno, i to da rentas sobu u vrh grlave do 4.500kr sa svim troskovima! Za hranu odvoji 2.000kr mjesecno, ako to treba karta za javni prevoz, zavisi sve od borja zona ali u najboljem primjeru 400kr racunaj mjesecno. 5.000kr sa svim troskovima u nekim drugim gradovim / gradicima mozez iznajmiti stan od 50-70m2. Sve u svemu savjetujem ako mozes, nadji posao u svojoj struci, ako ne prodji se Danske jer je suvise preskupa za neke avanture poput te koju trazis.


Danska je 30-50% zavisi o cemu je rijec, ali odprilike toliko je skuplja na sprema Svedskoj.
Nisam vala dugo, aplicirao krajem novembra, javili mi pocetkom januara da sam dobio :)

U struci sumnjam da ću naći posao, barem dok danski ne savladam.. Imam ja dosta familije i u Malmeu, pa ću za početak vidjeti neko "pendlanje" između Malmea i Cph ako uspijem naći kakav posao u Cph.. Uglavnom, vidjet ću još.. Hvala još jednom na informacijama u svakom slučaju :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#8 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

Ako mozes da se "pendlas" iz Svedske (Malmö) do København, to ti je u neku ruku spas, bar dok jezik ne savladas koliko toliko, ali ako znas svedski dobro, nece ti dugo trebati, godina dana da, ali nebi tebalo dozu, zavisi kakv si sa jezicima.


Mislio sam da si ranije aplicirao, znam da si pisao tamo na samom pocetku Novembra.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#9 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by manki »

Zviz wrote:Ako mozes da se "pendlas" iz Svedske (Malmö) do København, to ti je u neku ruku spas, bar dok jezik ne savladas koliko toliko, ali ako znas svedski dobro, nece ti dugo trebati, godina dana da, ali nebi tebalo dozu, zavisi kakv si sa jezicima.


Mislio sam da si ranije aplicirao, znam da si pisao tamo na samom pocetku Novembra.
To sam i planirao u početku, rodbina u Swe je već obaviještena :D Super mi idu jezici, i razumijem većinu danskog kad čitam, skoro 70%, ali mi je izgovor katastrofalan i baš ga teško razumijem, iako sam živio u Skåne.

Nisam nisam, ovo mi je prvi put, i baš sam se iznenadio kako sam brzo dobio odgovor od njih. Vidjet ćemo šta će biti od svega toga :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#10 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

manki wrote:
Zviz wrote:Ako mozes da se "pendlas" iz Svedske (Malmö) do København, to ti je u neku ruku spas, bar dok jezik ne savladas koliko toliko, ali ako znas svedski dobro, nece ti dugo trebati, godina dana da, ali nebi tebalo dozu, zavisi kakv si sa jezicima.


Mislio sam da si ranije aplicirao, znam da si pisao tamo na samom pocetku Novembra.
To sam i planirao u početku, rodbina u Swe je već obaviještena :D Super mi idu jezici, i razumijem većinu danskog kad čitam, skoro 70%, ali mi je izgovor katastrofalan i baš ga teško razumijem, iako sam živio u Skåne.

Nisam nisam, ovo mi je prvi put, i baš sam se iznenadio kako sam brzo dobio odgovor od njih. Vidjet ćemo šta će biti od svega toga :)

Pa oni sto zive povis Aalborga grada znaci od njegdje 20km iznad pa do samog spica - kad pricaju svoj dijalekt komotno mogu sa Skotima koji isto pricaju svoj Gaelic dijalekt! Brdo istih rijeci samo sto u vecini slucaja znace sasvim nesto deseto :D

A cak i oni na zapadno sjeverjnoj strani imaju isto neki svoj lokalni govor :D

Sto se tice knjizevnog danskog i samog govora, imas kao 4 glavne vrste, bar ja to tako vidim. Kontinentalni dio gdje vise pricaju danski jezik sa njemackim ritmom izgovora - ostrije, grublje, brze se rijeci izgovaraju. Onda Fyn gdje manje vise pricaju malo ala franucsku varijanu, razvlacenje rijeci pa cak i kroz nos. Sjeverni ido Vrazijeg Otoka tj. Kopenhagen (tako ga nazivaju svi ostali u Danskoj) tu se vise ono kao na nivou, malo se ko i pjevusi kad se govori ali vise se gleda neke elegancija u govoru pa cak i veselije. I onda imas Bornholm gdje se prica neka mjesavina svedskog nacina izgovora i danskog jezika.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#11 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by manki »

Šta je ovo, Danci zatajili? :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#12 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

manki wrote:Šta je ovo, Danci zatajili? :D
Nekontam, u cemu - o cemu?
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#13 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by muha_sa »

manki wrote:Šta je ovo, Danci zatajili? :D
saznaj gdje Zviz živi i nipošto ne idi u taj grad--a ni blizu :lol:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#14 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

muha_sa wrote:
manki wrote:Šta je ovo, Danci zatajili? :D
saznaj gdje Zviz živi i nipošto ne idi u taj grad--a ni blizu :lol:

:lol: ostao sam bez rijeci :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by muha_sa »

Zviz wrote:
muha_sa wrote:
manki wrote:Šta je ovo, Danci zatajili? :D
saznaj gdje Zviz živi i nipošto ne idi u taj grad--a ni blizu :lol:

:lol: ostao sam bez rijeci :D
:lol: :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by insomnia78 »

muha_sa wrote:
manki wrote:Šta je ovo, Danci zatajili? :D
saznaj gdje Zviz živi i nipošto ne idi u taj grad--a ni blizu :lol:
Posebno ako si rad kakve socijale jal peMzije


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#17 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by muha_sa »

insomnia78 wrote:
muha_sa wrote:
manki wrote:Šta je ovo, Danci zatajili? :D
saznaj gdje Zviz živi i nipošto ne idi u taj grad--a ni blizu :lol:
Posebno ako si rad kakve socijale jal peMzije


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
:thumbup: :lol:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#18 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

insomnia78 wrote:
muha_sa wrote:
manki wrote:Šta je ovo, Danci zatajili? :D
saznaj gdje Zviz živi i nipošto ne idi u taj grad--a ni blizu :lol:
Posebno ako si rad kakve socijale jal peMzije


Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk

Za penzije su uveli novi zakon - invalidsku tj. prijevremensku nemozes dobiti da te upola nema ako nemas odrednje broj godina :D Ko je dobijo dobijo je - 90% ide u retrospetivnu lopu a ko nije nek se slika. Sad ostaje samo FLEX odnosno jbavanje u zdrav mozak. Drug neznam sta mi je gore - posao ili moja fronsuaza koja mi jhbe u zdrav mozak - kad budes imao djevejku/zenu koja potrosi 300€ na majicu kratkih rukava sa slikom bambija znat ces o cemu pricam.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by muha_sa »

Zviz.

kažu da si ovo ti i tvoja pomocnica--ja im ne vjerujem :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Kmvu_Tfgv1I [/youtube]
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#20 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

Drug ja sam se sexao sa Sheron Stone davnih dana.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#21 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by muha_sa »

Zviz wrote:Drug ja sam se sexao sa Sheron Stone davnih dana.
kažem im ja, al ne vjeruju dušmani :-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#22 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

:lol:
dan_ba
Posts: 1
Joined: 20/06/2014 18:15

#23 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by dan_ba »

Već neko vrijeme me interesuje odlazak u Dansku. Zanima me kako da apliciram za zelenu kartu, koja zanimanja traze?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#24 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by Zviz »

dan_ba wrote:Već neko vrijeme me interesuje odlazak u Dansku. Zanima me kako da apliciram za zelenu kartu, koja zanimanja traze?

Imas sistem - bodovi. Treba najmanje ispuniti 100 bodova od maksimum 105, da imas dobro osiguranje u svojoj drzavi dok boravis u Danskoj na osnovu zelene karte, te moras isto moci dokazati da imas dovoljno novcanog sredstva da mozes samog sebe izdrzavati prvu godinu dana - malo jace od 10.000€ za npr. samca preko 25 godina starosti.

Ako spadas u pozitivnu listu (tako se ovdje kaze)... onda mozes dobiti dozvolu jako brzo bez nekog posebnog peglanja.

Inzenjering, medicina i stomatologija, financije, framacija, pravo, IT, zdravlje i osobna njega (staracki domovi), obrazovni i socijalni rad, profesori na Uni i drugim akademija / visim skolama.

Za 2/3 je potrebna autorizacija diplome, inace za vecinu nabrojanih profesija u pozitivnoj listi je najmanje potrebna skola, ovdje zvaba profesionalni bachelor, a za ostale najmanje magisterij.


Ako imas magistarsku tituli dobijes 60 bodova
Doktorat 80 bodova

Ako imas bachelor te mozes dokumentovati da si bar bio 1 godinu na magisterskom studiju onda dodjele 50 bodova
Samo bachelor i ostale srednje vise skole su 30 bodova.

Onda mozes dobiti od 5 do 15 poena ovisno na kojem mjestu je rankiran tvoj univerzitete prema nekoj svjetskoj rank listi.
Ako imas skolu zavrseno koja spada u pozitivnu listu dobijes jos 10 bodova.

Onda mozes dobiti bodove na osnovu radnog iskustva, godine (starosti), jezike itd. U principu ko ima Doktorat ili magisterij taj ce lagano ispuniti 100 bodova.

To moze uciniti sa skolom, ako spada u pozitivnu listu te ako je ispod 34 godine kad trazi
Primjer
Magisterij 60 bodova
Znanje iz pozitivne liste 10 bodova
Manje od 34 godine na dan zahtveja 15 bodova
Poznavanje jezika (engeski ili njemacki) naj nizi nivo (ispit) 5 (srednji 10 a visi 15 bodova)
3-5 godina radnog odnosa u zadnjih 5 godina bilo sta je dovoljno (5 bodova).
Jednu godinu dana studija u insotranstvu (unutar EU ili EØS ili CH) 5 bodova.

100 bodova.

za 100 bodova.

Mada tesko ces naci posao kao stranac (poznavao ili ne jezik) - obicno firme koje imaju veliki broj stranih radnika tamo da, koje nemaju tesko, dzaba i da znas jezik kao i oni... ovdje ima ljudi sa dva doktorata koji traze posao pa nemogu doci na razgovor, te imaju i ime koje je sasvim nromalno u danskoj ali predrasude postoje mada se o njima neprica. Ovdje se gleda "hygge" odnos u firmi. Sve sto ima uposleno od par radnika do 30tak (u istom odjelu) je na nivou "hygge" - to ti je ono neko prijateljstvo u firmi - i stim nacinom ljudi (stranci) sa teskom mukom uklope u danski radni odnos... pogotovo Njemci, koji su nastrojeni na sasvim drugacij radni odnos, a isto i Englezi.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#25 Re: Zivot/posao u Danskoj

Post by ovo_malo_duse »

Ode li ovaj za Dansku. Jeli se uspio snaci, bas me interesuje?
Post Reply