Zivot nakon smrti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#226 Re: Zivot nakon smrti

Post by Gojeni H »

triconja wrote: Upravo, bog je veoma selektivan i sto je cudno da vecinom objave salje jacim narodima ili narodima koji iskoriste slabost vladajuceg naroda pa dodju na vlast. :lol: :roll:

Edit: naravno ovdje mislim na boga kako ga "njegove objave" opisuju.
Ma, ni izbliza. Samo treba procitati bilo koju knjigu koja se bavi historijom.
Jevreji, krscani i muslimani su bili totalni, preslabi autsajderi.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#227 Re: Zivot nakon smrti

Post by tranquil »

Gojeni H wrote:
triconja wrote: Upravo, bog je veoma selektivan i sto je cudno da vecinom objave salje jacim narodima ili narodima koji iskoriste slabost vladajuceg naroda pa dodju na vlast. :lol: :roll:

Edit: naravno ovdje mislim na boga kako ga "njegove objave" opisuju.
Ma, ni izbliza. Samo treba procitati bilo koju knjigu koja se bavi historijom.
Jevreji, krscani i muslimani su bili totalni, preslabi autsajderi.
Sa ovim se apsolutno slažem, inicijalno su kršćani i muslimani stvarno bili autsajderi (judaizam je bio i ostao plemenska religija). Uzroci opstojnosti hrišćanstva i islama uprkos slabim izgledima, kao i uzroci brzine inicijalnog širenja su fanatičnost sljedbenika, koja nije bila svojstvena suparničkim religijama, i naravno strah od pakla, koji je takođe bio nov koncept na teritorijama gdje su se inicijalno pojavile ove dvije religije.

Mač koji je Isus rekao da će donijeti umjesto mira došao je tek poslije, s preuzimanjem vlasti, u slučaju islama za prilično kratko vrijeme, a hrišćani su čekali par vijekova na preuzimanje vlasti. Za dalje širenje je zaslužna kombinacija stvari koje sam već pomenuo: fanatizam, strah od pakla, i mač. Tek poslije dolaze drugi, miroljubiviji razlozi, kao što su miroljubivo misioniranje (mada je i ono često bilo bazirano na strahu od pakla), i u nekim slučajevima, poreske olakšice.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#228 Re: Zivot nakon smrti

Post by Gojeni H »

tranquil wrote: Sa ovim se apsolutno slažem, inicijalno su kršćani i muslimani stvarno bili autsajderi (judaizam je bio i ostao plemenska religija). Uzroci opstojnosti hrišćanstva i islama uprkos slabim izgledima, kao i uzroci brzine inicijalnog širenja su fanatičnost sljedbenika, koja nije bila svojstvena suparničkim religijama, i naravno strah od pakla, koji je takođe bio nov koncept na teritorijama gdje su se inicijalno pojavile ove dvije religije.

Mač koji je Isus rekao da će donijeti umjesto mira došao je tek poslije, s preuzimanjem vlasti, u slučaju islama za prilično kratko vrijeme, a hrišćani su čekali par vijekova na preuzimanje vlasti. Za dalje širenje je zaslužna kombinacija stvari koje sam već pomenuo: fanatizam, strah od pakla, i mač. Tek poslije dolaze drugi, miroljubiviji razlozi, kao što su miroljubivo misioniranje (mada je i ono često bilo bazirano na strahu od pakla), i u nekim slučajevima, poreske olakšice.
Postujem tvoje misljenje, iako mislim da je to fenomen koji je izuzetno tesko objasniti.
Isto kao sto je tesko objasniti zasto danas budizma nema skoro nikako u Indiji, a ima u Kini, Japanu, Tajlandu ...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#229 Re: Zivot nakon smrti

Post by Ramzess Veliki »

Gojeni H wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Kako mozete omalovazavati Stvoritelja koji je stvorio svemir, zakone fizike, udahnuo zivot u sve sto postoji, i svesti ga na izdavaca knjiga? :roll:
Odlicno. ALi, isto tako Ga ne bi trebali omalovazavati i prikazivati kao Stvoritelja kojeg odjednom zaboli kufer za njegovim stvorenjima, pa nema nikakvu objavu da im prenese.
Da je Njemu stalo da mi budemo rahat ne bi nas Bake vodio, nego neka sisata plavusa sa Oxforda. :sad:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#230 Re: Zivot nakon smrti

Post by Ramzess Veliki »

Gojeni H wrote: Isto kao sto je tesko objasniti zasto danas budizma nema skoro nikako u Indiji, a ima u Kini, Japanu, Tajlandu ...
Ja ... ovo si dobro primijetio.

Ljudima se nesto vise svidja Khali nego Bhuda.

Mogli bi i mi malo experimentisat ... ja glasam za Tantrizam ... :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#231 Re: Zivot nakon smrti

Post by Gojeni H »

Ramzess Veliki wrote: Da je Njemu stalo da mi budemo rahat ne bi nas Bake vodio, nego neka sisata plavusa sa Oxforda. :sad:
A kako bi znao da li je sisata plavusa bolja (ili gora) ako je ne bi mogao usporediti sa malim Izetbegovicem?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#232 Re: Zivot nakon smrti

Post by Gojeni H »

Ramzess Veliki wrote:
Gojeni H wrote: Isto kao sto je tesko objasniti zasto danas budizma nema skoro nikako u Indiji, a ima u Kini, Japanu, Tajlandu ...
Ja ... ovo si dobro primijetio.

Ljudima se nesto vise svidja Khali nego Bhuda.

Mogli bi i mi malo experimentisat ... ja glasam za Tantrizam ... :D
Nije @tranquil lupio nikakvu budalastinu, ali ono sto je iznio je samo jedna teorija. Isto kao sto druga teorija govori o univerzalizmu kao tajni uspjeha islama i krcanstva.
Veoma kompleksno pitanje ustvari ... vrijedno istrazivanja.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#233 Re: Zivot nakon smrti

Post by Ramzess Veliki »

Gojeni H wrote:
Ramzess Veliki wrote: Da je Njemu stalo da mi budemo rahat ne bi nas Bake vodio, nego neka sisata plavusa sa Oxforda. :sad:
A kako bi znao da li je sisata plavusa bolja (ili gora) ako je ne bi mogao usporediti sa malim Izetbegovicem?
Pa i panj da izglasamo bio bi bolji. :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#234 Re: Zivot nakon smrti

Post by Gojeni H »

Ramzess Veliki wrote: Pa i panj da izglasamo bio bi bolji. :lol:
:lol: :thumbup:

Kad vec filozofiramo ... navodno je neko pametan rekao da "Sloboda znaci odgovornost. Zato je se mnogi ljudi i boje" ;-)
Individualna sloboda i preuzimanje odgovornosti za svoje postupke i nije nesto sa cime nam djeca odrastaju.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#235 Re: Zivot nakon smrti

Post by Ramzess Veliki »

Gojeni H wrote:
Ramzess Veliki wrote: Pa i panj da izglasamo bio bi bolji. :lol:
:lol: :thumbup:

Kad vec filozofiramo ... navodno je neko pametan rekao da "Sloboda znaci odgovornost. Zato je se mnogi ljudi i boje" ;-)
Individualna sloboda i preuzimanje odgovornosti za svoje postupke i nije nesto sa cime nam djeca odrastaju.
Ne bih se slozio sa njim. Sloboda je stanje, bio odgovoran ili ne. To je samo podmetanje, Hegelovska propaganda.
Sabovic Adis
Posts: 41
Joined: 06/09/2017 14:10

#236 Re: Zivot nakon smrti

Post by Sabovic Adis »

Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote:
Tora jeste od BOga, ali ova danasnja kako je nazivaju je izmijenjena.

Biblija je skup knjiga, o historiji, o Bogu, poslanicima itd itd nesto je od Boga, nesto od ljudi, pomijesano je, tako da nemozemo reci cijela biblija je od Boga niti cijela biblija je od ljudi. velika je to corba pomijesano svega i svacega.

sto se tice Veda i nekih hindusitickih skripta, moze biti da dolazi od Boga , cak imam i nekih dokaza za to. ali necemo od tome sad.
Tora je dokazano napisana od egipatskih cobana koji su se okupili i zbrisali iz Egipta pa izmislili narod i proglasili ga izabranim.
Zatim su u Toru upisane price o vladajucim porodicama kao izabranim, da bi imali opravdanje da vladaju i podjarme druge, a ocrne rivale.
Jesi li ti to citao uopste?
Kako mozete omalovazavati Stvoritelja koji je stvorio svemir, zakone fizike, udahnuo zivot u sve sto postoji, i svesti ga na izdavaca knjiga? :roll:
Da se razumijemo, ja vjerujem u Boga, pa mi je muka kako se Njegovo ime koristi u svakakve svrhe.
Jos mi je veca muka kad mi dodje papak sa sela i uzme sebi za pravo da odredjuje da li je neko za dzenneta ili nije, govorim o likovima sa kojima sam radio jedno vrijeme ... Ono uzelo sebi za pravo da se igra Boga? Bog NEMA namjesnika na zemlji, niko od vas ne bi trebao da komentarise nesto sto nam nije dato da shvatamo, ni jedna bogomolja ni dzamija nisu telefonska govornica sa Bogom. Da treba da znamo sta nas ceka, Njegova bi volja bila da znamo.

Koga ba zaboli ona stvar šta je njegova volja???
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#237 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

tranquil wrote:
Gojeni H wrote:
triconja wrote: Upravo, bog je veoma selektivan i sto je cudno da vecinom objave salje jacim narodima ili narodima koji iskoriste slabost vladajuceg naroda pa dodju na vlast. :lol: :roll:

Edit: naravno ovdje mislim na boga kako ga "njegove objave" opisuju.
Ma, ni izbliza. Samo treba procitati bilo koju knjigu koja se bavi historijom.
Jevreji, krscani i muslimani su bili totalni, preslabi autsajderi.
Sa ovim se apsolutno slažem, inicijalno su kršćani i muslimani stvarno bili autsajderi (judaizam je bio i ostao plemenska religija). Uzroci opstojnosti hrišćanstva i islama uprkos slabim izgledima, kao i uzroci brzine inicijalnog širenja su fanatičnost sljedbenika, koja nije bila svojstvena suparničkim religijama, i naravno strah od pakla, koji je takođe bio nov koncept na teritorijama gdje su se inicijalno pojavile ove dvije religije.

Mač koji je Isus rekao da će donijeti umjesto mira došao je tek poslije, s preuzimanjem vlasti, u slučaju islama za prilično kratko vrijeme, a hrišćani su čekali par vijekova na preuzimanje vlasti. Za dalje širenje je zaslužna kombinacija stvari koje sam već pomenuo: fanatizam, strah od pakla, i mač. Tek poslije dolaze drugi, miroljubiviji razlozi, kao što su miroljubivo misioniranje (mada je i ono često bilo bazirano na strahu od pakla), i u nekim slučajevima, poreske olakšice.
U pravu ste, krenuo sam sa pogresnom pretpostavkom i samim tim je rezultat pogresan. Pravo je cudo kako su religije postale popularne u to doba. U danasnje doba je dosta lakse jer je komunikacija dosta brza nego prije. :thumbup:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#238 Re: Zivot nakon smrti

Post by sadie_forever »

Vjerovanje u pakao postojiu svim vjerama,cak i budizam to ima(ne izvorni vec narodni-narodi vjeruju u to ,da vidis kako japanci zestoko drze do obicaja nakon smrti da nebi dusa umrlog zavrsila u paklu)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#239 Re: Zivot nakon smrti

Post by tranquil »

sadie_forever wrote:Vjerovanje u pakao postojiu svim vjerama,cak i budizam to ima(ne izvorni vec narodni-narodi vjeruju u to ,da vidis kako japanci zestoko drze do obicaja nakon smrti da nebi dusa umrlog zavrsila u paklu)
Netačno. Vjerovanje u neki oblik drugog svijeta postoji u nekim religijama, čak i to ne u svim, ali pakao ne.

Had nije pakao, u Had idu svi, bez obzira na život i moral.

Prilično je jasno da religije koje vjeruju u reinkarnaciju nemaju drugi svijet nikako. "Drugi svijet" u tom slučaju je "prvi svijet".

Japanci imaju drugi svijet u koji idu svi, osim u slučaju da se ne obavi taj neki ritual (dakle neovisno od života i morala osobe), i tada duše ostaju "zaglavljene" na ovom svijetu, a ne u paklu, što taj koncept čini bliže filmovima poput poznatog "Duh" nego abrahamskom paklu.

Čak i u najstarijoj abrahamskoj religiji, judaizmu, ne postoji pakao, postoji mjesto zvano Šeol, gdje idu svi mrtvi, i u pitanju je fizičko mjesto, ispod površine zemlje. To je "ono" što u jednom momentu tokom lutanja po pustinji proguta neke što su se bunili protiv Mojsija.

Image

Šeol i Had, iako u različitim religijama, možda imaju slično porijeklo jer su konceptualno jako slični, nastali su u slično vrijeme na ne toliko udaljenim mjestima, u knjigama Biblije koje su izvorno pisane na grčkom pisalo se izvorno "Had" gdje se mislilo na "Šeol", a u nekim prevodima Biblije, jednostavno se koristi "Had" umjesto "Šeol".

Gehenna (ili Gehinnom) nije koncept iz teologije judaizma, nego je fizička lokacija iz historije judaizma, to je manja dolina u Jerusalemu (danas: Hinnom) gdje su navodno kraljevi Judeje izvodili žrtvovanja djece, zbog čega je to mjesto prokleto, a iz tog imena, nimalo iznenađujuće, izvedena je riječ "džehennem".
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#240 Re: Zivot nakon smrti

Post by sadie_forever »

tranquil wrote:
sadie_forever wrote:Vjerovanje u pakao postojiu svim vjerama,cak i budizam to ima(ne izvorni vec narodni-narodi vjeruju u to ,da vidis kako japanci zestoko drze do obicaja nakon smrti da nebi dusa umrlog zavrsila u paklu)
Netačno. Vjerovanje u neki oblik drugog svijeta postoji u nekim religijama, čak i to ne u svim, ali pakao ne.

Had nije pakao, u Had idu svi, bez obzira na život i moral.

Prilično je jasno da religije koje vjeruju u reinkarnaciju nemaju drugi svijet nikako. "Drugi svijet" u tom slučaju je "prvi svijet".

Japanci imaju drugi svijet u koji idu svi, osim u slučaju da se ne obavi taj neki ritual (dakle neovisno od života i morala osobe), i tada duše ostaju "zaglavljene" na ovom svijetu, a ne u paklu, što taj koncept čini bliže filmovima poput poznatog "Duh" nego abrahamskom paklu.

Čak i u najstarijoj abrahamskoj religiji, judaizmu, ne postoji pakao, postoji mjesto zvano Šeol, gdje idu svi mrtvi, i u pitanju je fizičko mjesto, ispod površine zemlje. To je "ono" što u jednom momentu tokom lutanja po pustinji proguta neke što su se bunili protiv Mojsija.

Image

Šeol i Had, iako u različitim religijama, možda imaju slično porijeklo jer su konceptualno jako slični, nastali su u slično vrijeme na ne toliko udaljenim mjestima, u knjigama Biblije koje su izvorno pisane na grčkom pisalo se izvorno "Had" gdje se mislilo na "Šeol", a u nekim prevodima Biblije, jednostavno se koristi "Had" umjesto "Šeol".

Gehenna (ili Gehinnom) nije koncept iz teologije judaizma, nego je fizička lokacija iz historije judaizma, to je manja dolina u Jerusalemu (danas: Hinnom) gdje su navodno kraljevi Judeje izvodili žrtvovanja djece, zbog čega je to mjesto prokleto, a iz tog imena, nimalo iznenađujuće, izvedena je riječ "džehennem".
Taj japanski koncept lici na islamski Berzah,jer ni u islamu ne ides odmah u pakao ili u raj.to tek nakon smaka svijeta,a nakon smrti ides u berzah "onaj svijet"
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#241 Re: Zivot nakon smrti

Post by animals »

Otici cemo mi svi u tri p. m..
jednog dana..
pa kad bi ja bio Bog, sta mislis koliko bi bio nesavrsen da se bavim milijardama nebitni i
glupavi ljudi..pa izludio bi i najveci..
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#242 Re: Zivot nakon smrti

Post by animals »

Pitam se kako ce samo urazumiti one canibale iz Amazona :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#243 Re: Zivot nakon smrti

Post by tranquil »

sadie_forever wrote:
tranquil wrote:
sadie_forever wrote:Vjerovanje u pakao postojiu svim vjerama,cak i budizam to ima(ne izvorni vec narodni-narodi vjeruju u to ,da vidis kako japanci zestoko drze do obicaja nakon smrti da nebi dusa umrlog zavrsila u paklu)
Netačno. Vjerovanje u neki oblik drugog svijeta postoji u nekim religijama, čak i to ne u svim, ali pakao ne.

Had nije pakao, u Had idu svi, bez obzira na život i moral.

Prilično je jasno da religije koje vjeruju u reinkarnaciju nemaju drugi svijet nikako. "Drugi svijet" u tom slučaju je "prvi svijet".

Japanci imaju drugi svijet u koji idu svi, osim u slučaju da se ne obavi taj neki ritual (dakle neovisno od života i morala osobe), i tada duše ostaju "zaglavljene" na ovom svijetu, a ne u paklu, što taj koncept čini bliže filmovima poput poznatog "Duh" nego abrahamskom paklu.

Čak i u najstarijoj abrahamskoj religiji, judaizmu, ne postoji pakao, postoji mjesto zvano Šeol, gdje idu svi mrtvi, i u pitanju je fizičko mjesto, ispod površine zemlje. To je "ono" što u jednom momentu tokom lutanja po pustinji proguta neke što su se bunili protiv Mojsija.

Image

Šeol i Had, iako u različitim religijama, možda imaju slično porijeklo jer su konceptualno jako slični, nastali su u slično vrijeme na ne toliko udaljenim mjestima, u knjigama Biblije koje su izvorno pisane na grčkom pisalo se izvorno "Had" gdje se mislilo na "Šeol", a u nekim prevodima Biblije, jednostavno se koristi "Had" umjesto "Šeol".

Gehenna (ili Gehinnom) nije koncept iz teologije judaizma, nego je fizička lokacija iz historije judaizma, to je manja dolina u Jerusalemu (danas: Hinnom) gdje su navodno kraljevi Judeje izvodili žrtvovanja djece, zbog čega je to mjesto prokleto, a iz tog imena, nimalo iznenađujuće, izvedena je riječ "džehennem".
Taj japanski koncept lici na islamski Berzah,jer ni u islamu ne ides odmah u pakao ili u raj.to tek nakon smaka svijeta,a nakon smrti ides u berzah "onaj svijet"
Poenta je da se u šintoizmu poslije njihovog "Berzaha" ne ide više nigdje, ni na smaku svijeta niti ikada. Nema džehennema. Samim tim, to onda nije Berzah. Jer bi onda Had i Šeol takođe bili "poput Berzaha", kao i svaki "drugi svijet" koji se ne razdvaja na raj i pakao.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#244 Re: Zivot nakon smrti

Post by sadie_forever »

[quote="tranquil"

Poenta je da se u šintoizmu poslije njihovog "Berzaha" ne ide više nigdje, ni na smaku svijeta niti ikada. Nema džehennema. Samim tim, to onda nije Berzah. Jer bi onda Had i Šeol takođe bili "poput Berzaha", kao i svaki "drugi svijet" koji se ne razdvaja na raj i pakao.[/quote]
Ali i u sintoizmu postoje dobri i losiji djelovi na onom svijetu,ne klasican dzehenem doduse
Post Reply