Zivot nakon smrti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#201 Re: Zivot nakon smrti

Post by broj dva »

Ne znam u kojem smislu korisis rjec "logicno" kada pises da je logicno da ima zivot poslje smrti, ali sigurno nije onaj standardni smisao formalne logike po kojoj zakljucag logicno sljedi iz premisa.
Mozda ti se cini intuitivno da ima zivota poslje smrti, mozda bi volio da je tako ili vjerujes da je tako ali reci da je logicno da ima zivota poslje smrti je zloupotreba pojma "logicno"
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#202 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

broj dva wrote:Ne znam u kojem smislu korisis rjec "logicno" kada pises da je logicno da ima zivot poslje smrti, ali sigurno nije onaj standardni smisao formalne logike po kojoj zakljucag logicno sljedi iz premisa.
Mozda ti se cini intuitivno da ima zivota poslje smrti, mozda bi volio da je tako ili vjerujes da je tako ali reci da je logicno da ima zivota poslje smrti je zloupotreba pojma "logicno"
logicno ako smo sa ciljem ovdje stvoreni, jer nema smisla stvoriti nas da zivimo i samo poslije nestanemo upotpunosti sa nasim tijelom i da dusa nestane i da vise svijesti nemamo nikakve.

ako smo stvoreni sa ciljem, da smo pod testom ovdje, ako je test onda valjda treba da bude i zivot poslije gdje se obracunava ovaj test.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#203 Re: Zivot nakon smrti

Post by harač »

Smrcak15 wrote:
broj dva wrote:Ne znam u kojem smislu korisis rjec "logicno" kada pises da je logicno da ima zivot poslje smrti, ali sigurno nije onaj standardni smisao formalne logike po kojoj zakljucag logicno sljedi iz premisa.
Mozda ti se cini intuitivno da ima zivota poslje smrti, mozda bi volio da je tako ili vjerujes da je tako ali reci da je logicno da ima zivota poslje smrti je zloupotreba pojma "logicno"
logicno ako smo sa ciljem ovdje stvoreni, jer nema smisla stvoriti nas da zivimo i samo poslije nestanemo upotpunosti sa nasim tijelom i da dusa nestane i da vise svijesti nemamo nikakve.

ako smo stvoreni sa ciljem, da smo pod testom ovdje, ako je test onda valjda treba da bude i zivot poslije gdje se obracunava ovaj test.
a sto je logicno da si stvoren s ciljem?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#204 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

harač wrote:
Smrcak15 wrote:
broj dva wrote:Ne znam u kojem smislu korisis rjec "logicno" kada pises da je logicno da ima zivot poslje smrti, ali sigurno nije onaj standardni smisao formalne logike po kojoj zakljucag logicno sljedi iz premisa.
Mozda ti se cini intuitivno da ima zivota poslje smrti, mozda bi volio da je tako ili vjerujes da je tako ali reci da je logicno da ima zivota poslje smrti je zloupotreba pojma "logicno"
logicno ako smo sa ciljem ovdje stvoreni, jer nema smisla stvoriti nas da zivimo i samo poslije nestanemo upotpunosti sa nasim tijelom i da dusa nestane i da vise svijesti nemamo nikakve.

ako smo stvoreni sa ciljem, da smo pod testom ovdje, ako je test onda valjda treba da bude i zivot poslije gdje se obracunava ovaj test.
a sto je logicno da si stvoren s ciljem?
pa nemoze biti da jedan ekser u stolici, jedan toalet papir , pertle na cipela imaju svrhu a da covjek je nema.

kad gledas u konstrukciju covjeka jasno ti bude da mora biti Inteligentni stvaraoc iz toga, nelogicno da nastanemo iz nista od nista slucajnim dogadjajima i da se stvorimo na takav kompleksana nacin da je apsurd pomisliti da smo slucajno nastali.

ako ne moze fabrika slucajno iz nista od nista da nastane onda nemoze ni covjek.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#205 Re: Zivot nakon smrti

Post by harač »

Smrcak15 wrote:
pa nemoze biti da jedan ekser u stolici, jedan toalet papir , pertle na cipela imaju svrhu a da covjek je nema.

kad gledas u konstrukciju covjeka jasno ti bude da mora biti Inteligentni stvaraoc iz toga, nelogicno da nastanemo iz nista od nista slucajnim dogadjajima i da se stvorimo na takav kompleksana nacin da je apsurd pomisliti da smo slucajno nastali.

ako ne moze fabrika slucajno iz nista od nista da nastane onda nemoze ni covjek.
ne znam zasto, ali ocekivao sam neki kvalitetniji odgovor
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#206 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

harač wrote:
Smrcak15 wrote:
pa nemoze biti da jedan ekser u stolici, jedan toalet papir , pertle na cipela imaju svrhu a da covjek je nema.

kad gledas u konstrukciju covjeka jasno ti bude da mora biti Inteligentni stvaraoc iz toga, nelogicno da nastanemo iz nista od nista slucajnim dogadjajima i da se stvorimo na takav kompleksana nacin da je apsurd pomisliti da smo slucajno nastali.

ako ne moze fabrika slucajno iz nista od nista da nastane onda nemoze ni covjek.
ne znam zasto, ali ocekivao sam neki kvalitetniji odgovor
pa vjerovatno si ocekivao jednu sliku koju mi je poslao neki mrtvac postom sa onog svijeta i pokaziva kakav je svijet tamo :D


Ovaj zivot nema smisla ako nema buduci svijet, jer nelogicno je da nastanemo iz nista od nista i samo odemo u nista , nema nas.
meni to nema logike.

evo hajmo reci nema nikakvog zivota poslije smrti, onda se covjek zapita kako to da smo Ovako nastali iz nista od nista , toliko kompleksno i sofisticirano bice.

Ono moze bit da je Bog nas stvorio kao experiment, i poslije kad umremo onda nas nema, ali to bi bilo djelo Zlog Boga, to bi objasnilo nas nastanak ali takav Bog tesko da bi mogao poslati ovakav Kuran i reci ja sam milostiv , pravedan itd itd

bez buduceg svijeta nema pravde, da bi se njegova Pravda upotpunila mora postojati buduci svijet da se poloze racuni zlocincima i neduznima.

inace se nemoze nazivati pravedan ako nema buduceg svijeta i sudnjeg dana.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#207 Re: Zivot nakon smrti

Post by harač »

Smrcak15 wrote:Ovaj zivot nema smisla ako nema buduci svijet, jer nelogicno je da nastanemo iz nista od nista i samo odemo u nista , nema nas.
meni to nema logike.

evo hajmo reci nema nikakvog zivota poslije smrti, onda se covjek zapita kako to da smo Ovako nastali iz nista od nista , toliko kompleksno i sofisticirano bice.
nije jasno zasto ovaj zivot koji sada zivimo ne bi imao smisla, samo zasto sto ne bi postojao neki drugi zivot nakon sto umremo. jedno ne slijedi iz drugog.

takodjer, covjek nije "nastao iz nista, tako kompleksno i sofisticirano bice", osim ako ne vjerujes da je covjek u jednom trenutku teleportiran na zemlju u potpunosti oformljen u svoj svojoj kompleksnosti. to sto ti ne razumijes i ne prihvatas evoluciju ne moze ovdje biti argument u raspravi sa ateistima; to evenutalno mozes koristiti u nekim raspravama s drugim vjernicima
Smrcak15 wrote: Ono moze bit da je Bog nas stvorio kao experiment, i poslije kad umremo onda nas nema, ali to bi bilo djelo Zlog Boga, to bi objasnilo nas nastanak ali takav Bog tesko da bi mogao poslati ovakav Kuran i reci ja sam milostiv , pravedan itd itd

bez buduceg svijeta nema pravde, da bi se njegova Pravda upotpunila mora postojati buduci svijet da se poloze racuni zlocincima i neduznima.

inace se nemoze nazivati pravedan ako nema buduceg svijeta i sudnjeg dana.
1. bog za sebe u knjizi kaze da je milostiv i pravedan
2. da bi bog bio milostiv i pravedan mora postojati drugi svijet
Zakljucak: postoji drugi svijet

argumenti ove vrste ne samo da su ateistima opcenito nezanimljvi, vec nisu ni logicki valjani
Last edited by harač on 28/09/2017 13:44, edited 1 time in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#208 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

harač wrote:
Smrcak15 wrote: Ono moze bit da je Bog nas stvorio kao experiment, i poslije kad umremo onda nas nema, ali to bi bilo djelo Zlog Boga, to bi objasnilo nas nastanak ali takav Bog tesko da bi mogao poslati ovakav Kuran i reci ja sam milostiv , pravedan itd itd

bez buduceg svijeta nema pravde, da bi se njegova Pravda upotpunila mora postojati buduci svijet da se poloze racuni zlocincima i neduznima.

inace se nemoze nazivati pravedan ako nema buduceg svijeta i sudnjeg dana.
1. bog za sebe u knjizi kaze da je milostiv i pravedan
2. da bi bog bio milostiv i pravedan mora postojati drugi svijet
Zakljucak: postoji drugi svijet

argumenti ove vrste ne samo da su ateistima opcenito nezanimljvi, vec nisu ni logicki valjani
da ti skratim muku

da bi poceo vjerovati u drugi svijet dovoljno je da se uvjeris Preko dokaza da je Kur'an od BOga jer Bog u njemu govori o buducem svijetu, ako se uvjeris u to onda ces se automatski uvjeriti u postojanje buduceg svijeta
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#209 Re: Zivot nakon smrti

Post by harač »

Smrcak15 wrote:
harač wrote:
Smrcak15 wrote: Ono moze bit da je Bog nas stvorio kao experiment, i poslije kad umremo onda nas nema, ali to bi bilo djelo Zlog Boga, to bi objasnilo nas nastanak ali takav Bog tesko da bi mogao poslati ovakav Kuran i reci ja sam milostiv , pravedan itd itd

bez buduceg svijeta nema pravde, da bi se njegova Pravda upotpunila mora postojati buduci svijet da se poloze racuni zlocincima i neduznima.

inace se nemoze nazivati pravedan ako nema buduceg svijeta i sudnjeg dana.
1. bog za sebe u knjizi kaze da je milostiv i pravedan
2. da bi bog bio milostiv i pravedan mora postojati drugi svijet
Zakljucak: postoji drugi svijet

argumenti ove vrste ne samo da su ateistima opcenito nezanimljvi, vec nisu ni logicki valjani
da ti skratim muku

da bi poceo vjerovati u drugi svijet dovoljno je da se uvjeris Preko dokaza da je Kur'an od BOga jer Bog u njemu govori o buducem svijetu, ako se uvjeris u to onda ces se automatski uvjeriti u postojanje buduceg svijeta
nisi mi skratio muku, vec si uvidio logicku gresku u svom argumentu (cirkularnost). da bi ista u gornjem argumentu imalo smisla moras prvobitno vjerovati da postoji bog. ti kod ateista padas na prvoj premisi :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#210 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

harač wrote:
nisi mi skratio muku, vec si uvidio logicku gresku u svom argumentu (cirkularnost). da bi ista u gornjem argumentu imalo smisla moras prvobitno vjerovati da postoji bog. ti kod ateista padas na prvoj premisi :D
pa nelogicno je da postoji buduci svijet a nema boga :-) normalno da se mora vjerovati u Boga ako ces vjerovati u buduci svijet.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#211 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

harač wrote:
Smrcak15 wrote:
pa nemoze biti da jedan ekser u stolici, jedan toalet papir , pertle na cipela imaju svrhu a da covjek je nema.

kad gledas u konstrukciju covjeka jasno ti bude da mora biti Inteligentni stvaraoc iz toga, nelogicno da nastanemo iz nista od nista slucajnim dogadjajima i da se stvorimo na takav kompleksana nacin da je apsurd pomisliti da smo slucajno nastali.

ako ne moze fabrika slucajno iz nista od nista da nastane onda nemoze ni covjek.
ne znam zasto, ali ocekivao sam neki kvalitetniji odgovor
Ako i postoji bog ne bi valjalo da razmislja ko covjek, jer ako je mogo sve stvoriti a biti toliko glup onda bi bolje bilo da ne postoji.

Boga se ne moze porediti sa necim i traziti razloge sto je nesto stvoreno, to je besmisleno isto kao brojati do beskonacnosti (do alef nula :lol: ), naravno ovo je usmjereno za one koji vjeruju da je neka sila (bog) pokrenulo sve.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#212 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

Smrcak15 wrote:
harač wrote:
nisi mi skratio muku, vec si uvidio logicku gresku u svom argumentu (cirkularnost). da bi ista u gornjem argumentu imalo smisla moras prvobitno vjerovati da postoji bog. ti kod ateista padas na prvoj premisi :D
pa nelogicno je da postoji buduci svijet a nema boga :-) normalno da se mora vjerovati u Boga ako ces vjerovati u buduci svijet.
Ko kaze da postoji buduci svijet? Ako je bog svemoguc moze onda da odluci da covjek nakon sto prne u fenjer odapne za sva vremena. Znaci nema ni patnje ni rahata nego jednostavno spojis se na kosmicko zracenje dok te nesto ne absorbuje. Ovo naravno mislim od onih fotona sto emitujes tokom zivota a koji se raspu po univerzumu.

Znaci treba ljudima "obecanje" o buducem zivota da vjeruju u boga!?
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#213 Re: Zivot nakon smrti

Post by Anestezija »

nema logike zivis malo godinica,i nestanes,moras se vala negdje opet pojavit duševno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#214 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

triconja wrote:
harač wrote:
Smrcak15 wrote:
pa nemoze biti da jedan ekser u stolici, jedan toalet papir , pertle na cipela imaju svrhu a da covjek je nema.

kad gledas u konstrukciju covjeka jasno ti bude da mora biti Inteligentni stvaraoc iz toga, nelogicno da nastanemo iz nista od nista slucajnim dogadjajima i da se stvorimo na takav kompleksana nacin da je apsurd pomisliti da smo slucajno nastali.

ako ne moze fabrika slucajno iz nista od nista da nastane onda nemoze ni covjek.
ne znam zasto, ali ocekivao sam neki kvalitetniji odgovor
Ako i postoji bog ne bi valjalo da razmislja ko covjek, jer ako je mogo sve stvoriti a biti toliko glup onda bi bolje bilo da ne postoji.

Boga se ne moze porediti sa necim i traziti razloge sto je nesto stvoreno, to je besmisleno isto kao brojati do beskonacnosti (do alef nula :lol: ), naravno ovo je usmjereno za one koji vjeruju da je neka sila (bog) pokrenulo sve.
pa i ne razmislja kao covjek.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#215 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

triconja wrote:
Smrcak15 wrote:
harač wrote:
nisi mi skratio muku, vec si uvidio logicku gresku u svom argumentu (cirkularnost). da bi ista u gornjem argumentu imalo smisla moras prvobitno vjerovati da postoji bog. ti kod ateista padas na prvoj premisi :D
pa nelogicno je da postoji buduci svijet a nema boga :-) normalno da se mora vjerovati u Boga ako ces vjerovati u buduci svijet.
Ko kaze da postoji buduci svijet? Ako je bog svemoguc moze onda da odluci da covjek nakon sto prne u fenjer odapne za sva vremena. Znaci nema ni patnje ni rahata nego jednostavno spojis se na kosmicko zracenje dok te nesto ne absorbuje. Ovo naravno mislim od onih fotona sto emitujes tokom zivota a koji se raspu po univerzumu.

Znaci treba ljudima "obecanje" o buducem zivota da vjeruju u boga!?
moze, ali to bi bio nepravedan Bog kad bi i zlocinac i zrtva isti kraj imali.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#216 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

Smrcak15 wrote:
triconja wrote:
Smrcak15 wrote:
pa nelogicno je da postoji buduci svijet a nema boga :-) normalno da se mora vjerovati u Boga ako ces vjerovati u buduci svijet.
Ko kaze da postoji buduci svijet? Ako je bog svemoguc moze onda da odluci da covjek nakon sto prne u fenjer odapne za sva vremena. Znaci nema ni patnje ni rahata nego jednostavno spojis se na kosmicko zracenje dok te nesto ne absorbuje. Ovo naravno mislim od onih fotona sto emitujes tokom zivota a koji se raspu po univerzumu.

Znaci treba ljudima "obecanje" o buducem zivota da vjeruju u boga!?
moze, ali to bi bio nepravedan Bog kad bi i zlocinac i zrtva isti kraj imali.
Znaci po tebi bog je kao stvorio neki buduci svijet gdje ce bit kao neka vrsta suda pa tek onda dalje? I kazes bog ne razmislja kao covjek.

Mozda je boziji moral totalno drugaciji od morala ljudi, zamisli ti da je nesto sto je stvorilo sve sto postoji kaze da ne valja varati zenu ili ubijati nevine ljude, znaci :lol: . Te kazne za takve stvari su toliko blage na tom buducem svijetu pa neka svako ko hoce malo da razmislja i da vidi da su to ljudi tako odlucili da napisu pa da se zivi "manje nasilno". I zamisli ti sad beskonacna patnja je kao neka najgora kazna a moras da priznas da je unistenje postojanja te duse prikladnija neka bozanska kazna. E hajd sad jos malo razmisli pa reci ima li logike da je sve stvoreno radi ljudi pa da ih se moze testirati?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#217 Re: Zivot nakon smrti

Post by Ramzess Veliki »

Smrcak15 wrote: da bi poceo vjerovati u drugi svijet dovoljno je da se uvjeris Preko dokaza da je Kur'an od BOga jer Bog u njemu govori o buducem svijetu, ako se uvjeris u to onda ces se automatski uvjeriti u postojanje buduceg svijeta
A jesu li Tora i Biblija isto od Boga? I Vedski spisi? Oni su menscini najstariji pisani tekst o Jednom bogu.
Mislim ... koji su to dokazi? Neko reko ili neka cuda ... dokazi ... samo nemoj o " mi razdvajamo slanu od slatke " ... ta voda tako tece milionima godina, i poslije se izmijesa kao i svaka druga. I da Zemzem voda lijeci ne bi bilo bolnica u Saudijskoj Arabiji. :roll:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#218 Re: Zivot nakon smrti

Post by Ramzess Veliki »

triconja wrote: Znaci treba ljudima "obecanje" o buducem zivota da vjeruju u boga!?
Pogresno si razumijo ... nema nista dzabe. Platis sergiju pa dobijes obecanje o buducem zivotu.
Ili oprost od grijeha ... kako kod koga. :oops:
U Boga mozes vjerovati i bez religije, ali to nije u redu, moras placati clanarinu. Inace pogresno vjerujes.
I treba te ... ziiiik ... :shock:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#219 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote: da bi poceo vjerovati u drugi svijet dovoljno je da se uvjeris Preko dokaza da je Kur'an od BOga jer Bog u njemu govori o buducem svijetu, ako se uvjeris u to onda ces se automatski uvjeriti u postojanje buduceg svijeta
A jesu li Tora i Biblija isto od Boga? I Vedski spisi? Oni su menscini najstariji pisani tekst o Jednom bogu.
Mislim ... koji su to dokazi? Neko reko ili neka cuda ... dokazi ... samo nemoj o " mi razdvajamo slanu od slatke " ... ta voda tako tece milionima godina, i poslije se izmijesa kao i svaka druga. I da Zemzem voda lijeci ne bi bilo bolnica u Saudijskoj Arabiji. :roll:
A jesu li Tora i Biblija isto od Boga? I Vedski spisi? Oni su menscini najstariji pisani tekst o Jednom bogu.

Tora jeste od BOga, ali ova danasnja kako je nazivaju je izmijenjena.

Biblija je skup knjiga, o historiji, o Bogu, poslanicima itd itd nesto je od Boga, nesto od ljudi, pomijesano je, tako da nemozemo reci cijela biblija je od Boga niti cijela biblija je od ljudi. velika je to corba pomijesano svega i svacega.

sto se tice Veda i nekih hindusitickih skripta, moze biti da dolazi od Boga , cak imam i nekih dokaza za to. ali necemo od tome sad.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#220 Re: Zivot nakon smrti

Post by Ramzess Veliki »

Smrcak15 wrote:
Tora jeste od BOga, ali ova danasnja kako je nazivaju je izmijenjena.

Biblija je skup knjiga, o historiji, o Bogu, poslanicima itd itd nesto je od Boga, nesto od ljudi, pomijesano je, tako da nemozemo reci cijela biblija je od Boga niti cijela biblija je od ljudi. velika je to corba pomijesano svega i svacega.

sto se tice Veda i nekih hindusitickih skripta, moze biti da dolazi od Boga , cak imam i nekih dokaza za to. ali necemo od tome sad.
Tora je dokazano napisana od egipatskih cobana koji su se okupili i zbrisali iz Egipta pa izmislili narod i proglasili ga izabranim.
Zatim su u Toru upisane price o vladajucim porodicama kao izabranim, da bi imali opravdanje da vladaju i podjarme druge, a ocrne rivale.
Jesi li ti to citao uopste?
Kako mozete omalovazavati Stvoritelja koji je stvorio svemir, zakone fizike, udahnuo zivot u sve sto postoji, i svesti ga na izdavaca knjiga? :roll:
Da se razumijemo, ja vjerujem u Boga, pa mi je muka kako se Njegovo ime koristi u svakakve svrhe.
Jos mi je veca muka kad mi dodje papak sa sela i uzme sebi za pravo da odredjuje da li je neko za dzenneta ili nije, govorim o likovima sa kojima sam radio jedno vrijeme ... Ono uzelo sebi za pravo da se igra Boga? Bog NEMA namjesnika na zemlji, niko od vas ne bi trebao da komentarise nesto sto nam nije dato da shvatamo, ni jedna bogomolja ni dzamija nisu telefonska govornica sa Bogom. Da treba da znamo sta nas ceka, Njegova bi volja bila da znamo.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#221 Re: Zivot nakon smrti

Post by Smrcak15 »

Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote:
Tora jeste od BOga, ali ova danasnja kako je nazivaju je izmijenjena.

Biblija je skup knjiga, o historiji, o Bogu, poslanicima itd itd nesto je od Boga, nesto od ljudi, pomijesano je, tako da nemozemo reci cijela biblija je od Boga niti cijela biblija je od ljudi. velika je to corba pomijesano svega i svacega.

sto se tice Veda i nekih hindusitickih skripta, moze biti da dolazi od Boga , cak imam i nekih dokaza za to. ali necemo od tome sad.
Tora je dokazano napisana od egipatskih cobana koji su se okupili i zbrisali iz Egipta pa izmislili narod i proglasili ga izabranim.
Zatim su u Toru upisane price o vladajucim porodicama kao izabranim, da bi imali opravdanje da vladaju i podjarme druge, a ocrne rivale.
Jesi li ti to citao uopste?
Kako mozete omalovazavati Stvoritelja koji je stvorio svemir, zakone fizike, udahnuo zivot u sve sto postoji, i svesti ga na izdavaca knjiga? :roll:
Da se razumijemo, ja vjerujem u Boga, pa mi je muka kako se Njegovo ime koristi u svakakve svrhe.
Jos mi je veca muka kad mi dodje papak sa sela i uzme sebi za pravo da odredjuje da li je neko za dzenneta ili nije, govorim o likovima sa kojima sam radio jedno vrijeme ... Ono uzelo sebi za pravo da se igra Boga? Bog NEMA namjesnika na zemlji, niko od vas ne bi trebao da komentarise nesto sto nam nije dato da shvatamo, ni jedna bogomolja ni dzamija nisu telefonska govornica sa Bogom. Da treba da znamo sta nas ceka, Njegova bi volja bila da znamo.
moj dobri Ramize veliki neznam bas jeli dokazano, ali je ocito da je neko pisao na svoju ruku neke stvari pa to poturio Bogu, da je to od boga a nije.
Kako mozete omalovazavati Stvoritelja koji je stvorio svemir, zakone fizike, udahnuo zivot u sve sto postoji, i svesti ga na izdavaca knjiga?
On ne izdaje knjige nego salje knjige gdje daje upute ljudima, manual za zivot

a ti njega predstavljas kao izdavaca koji hoce da zaradi koju paru na izadavanju knjiga
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#222 Re: Zivot nakon smrti

Post by Ramzess Veliki »

Smrcak15 wrote: On ne izdaje knjige nego salje knjige gdje daje upute ljudima, manual za zivot

a ti njega predstavljas kao izdavaca koji hoce da zaradi koju paru na izadavanju knjiga
Izdavacem ga predstavljaju oni koji kazu da je on objavio. Nema logike bolan, nema logike. stvoriti toliki svemir pa izdat knjigu ... nama koji smo bitni kao mikrobi u kapljici vode ... Vjera, ona iskrena, bi trebala biti individualna, dusevno iskustvo svake osobe, njeno dusevno iskustvo. Zato valjda zivimo ovaj zivot, da tragamo za razlogom svoga postojanja.
Institucija religije, ispiraci mozgova, svecenici u skupim autima i bez zulja na ruci, bez vlastitog teskog zivotnog iskustva, koliko god zeljeli, nemaju pravo da druge plase Bozijim kaznama kad ni sami ne znaju sta nas ceka.
Mislim, meni je religija kao uputa draga, jer da nije toga, covjecanstvo bi ogrizlo u krvi i kanibalizmu.
Religija svakako ima pozitivan uticaj na drustvo, nisam protiv religije ako drustvo ne moze da na drugi nacin uputi covjeka da bude sto vise covjecan.
Ali ... sta nas ceka nakon ovog puta ... :D ...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#223 Re: Zivot nakon smrti

Post by Gojeni H »

Ramzess Veliki wrote:
Kako mozete omalovazavati Stvoritelja koji je stvorio svemir, zakone fizike, udahnuo zivot u sve sto postoji, i svesti ga na izdavaca knjiga? :roll:
Odlicno. ALi, isto tako Ga ne bi trebali omalovazavati i prikazivati kao Stvoritelja kojeg odjednom zaboli kufer za njegovim stvorenjima, pa nema nikakvu objavu da im prenese.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#224 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote: On ne izdaje knjige nego salje knjige gdje daje upute ljudima, manual za zivot

a ti njega predstavljas kao izdavaca koji hoce da zaradi koju paru na izadavanju knjiga
Izdavacem ga predstavljaju oni koji kazu da je on objavio. Nema logike bolan, nema logike. stvoriti toliki svemir pa izdat knjigu ... nama koji smo bitni kao mikrobi u kapljici vode ... Vjera, ona iskrena, bi trebala biti individualna, dusevno iskustvo svake osobe, njeno dusevno iskustvo. Zato valjda zivimo ovaj zivot, da tragamo za razlogom svoga postojanja.
Institucija religije, ispiraci mozgova, svecenici u skupim autima i bez zulja na ruci, bez vlastitog teskog zivotnog iskustva, koliko god zeljeli, nemaju pravo da druge plase Bozijim kaznama kad ni sami ne znaju sta nas ceka.
Mislim, meni je religija kao uputa draga, jer da nije toga, covjecanstvo bi ogrizlo u krvi i kanibalizmu.
Religija svakako ima pozitivan uticaj na drustvo, nisam protiv religije ako drustvo ne moze da na drugi nacin uputi covjeka da bude sto vise covjecan.
Ali ... sta nas ceka nakon ovog puta ... :D ...
:thumbup:

Ovako bi "vjernici" (pripadnici religija) htjeli da se vjeruje



Religija i jest tu kao neki zakon (smisljen od strane ljudi) da se eto kao smanji "brutalnost" i tako to, ali to sto je otisla u smjeru prikupljanja priloga to je tema druge emisije :lol: :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#225 Re: Zivot nakon smrti

Post by triconja »

Gojeni H wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Kako mozete omalovazavati Stvoritelja koji je stvorio svemir, zakone fizike, udahnuo zivot u sve sto postoji, i svesti ga na izdavaca knjiga? :roll:
Odlicno. ALi, isto tako Ga ne bi trebali omalovazavati i prikazivati kao Stvoritelja kojeg odjednom zaboli kufer za njegovim stvorenjima, pa nema nikakvu objavu da im prenese.
Upravo, bog je veoma selektivan i sto je cudno da vecinom objave salje jacim narodima ili narodima koji iskoriste slabost vladajuceg naroda pa dodju na vlast. :lol: :roll:

Edit: naravno ovdje mislim na boga kako ga "njegove objave" opisuju.
Post Reply