Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Seafarer112
Posts: 24
Joined: 17/02/2021 04:19

#1 Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by Seafarer112 »

ddsadasd
Last edited by Seafarer112 on 19/10/2021 04:31, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2 Re: Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by moonca »

.Prizemlje... :thumbup:
User avatar
yamakashii
Posts: 179
Joined: 04/07/2017 15:28

#3 Re: Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by yamakashii »

Najbolje ti je da uzmes kakvu manju kucicu (sam skontaj zasto) sa livadom/bascom i da ima blizu ambulanta/dom zdravlja, prodavnica i sl. Nikavi stanovi za starije ljude pogotovo sada kada krenu sa novim lockdowns, smogovi zimi, neplanska gradnja, divljakluk svuda okolo, polupane i neobzirne komsije, itd.. Ne bih u Sarajevu uzeo stan (nebitno da li je novogradnja ili nije) zbog navedenih razloga da mi ga djaba daju.

Edit: u prizemlju cesto zna biti vlage iz podruma koji se nalaze ispod tih stanova, manjak privatnosti (ako je zgrada uz neku ulicu/cestu) mada i to zavisi od raznoraznih faktora. Ako vec moras stan, onda mozda da nadjes neku zgradu od 5-6 spratova i da kupis na zadnjem spratu, da ima lift i dobru izolaciju na krovu zgrade.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#4 Re: Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by crveni_makovi »

Kao neko ko je imao priliku zivjeti u prizemlju, nikome ne bih preporucila da kupi stan u prizemlju. Zivjeli smo u novoj i tek useljenoj zgradi. Brzo su svima na prizemlju poceli problemi vracanja kanalizacije u stan. Nekome iz sudopere, nekome iz wc solje. Radnici kanalizacije su nam bili najbitniji u zivotu jer smo ih stalno zvali da nas spasavaju iz govana i svega sto ljudi bacaju u kanalizaciju - a nevjerovatno je sta se sve baci u wc solju.
Za mamu naci neko humanije rjesenje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24758
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by Haris.ba »

Kakva je to novogradnja da nema lift?
topss
Posts: 368
Joined: 10/11/2020 02:38

#6 Re: Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by topss »

Pa najbolje je zadnji sprat u zgradi koja ima lift. Da ti niko nije iznad glave.

Prizemlje bi mi bilo zadnja opcija.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#7 Re: Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by crveni_makovi »

topss wrote: 05/07/2021 08:59 Pa najbolje je zadnji sprat u zgradi koja ima lift. Da ti niko nije iznad glave.

Prizemlje bi mi bilo zadnja opcija.
Zadnji sprat je u 99% slucajeva problematican kao i prizemlje, ali s drugim problemima. Prevruce ljeti, buka vrana i golubova. Ako je manja zgrada i manji kapital stanara za popravke i odrzavanje krova kad dodje do nekog curenja i ostecenja nikoga nije briga.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#8 Re: Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by musicman80 »

Nadjes neku zgradu sa liftom da ima pristupacan ulaz i ne treba ti prizemlje.
Seafarer112
Posts: 24
Joined: 17/02/2021 04:19

#9 Re: Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by Seafarer112 »

yamakashii wrote: 05/07/2021 02:42 Najbolje ti je da uzmes kakvu manju kucicu (sam skontaj zasto) sa livadom/bascom i da ima blizu ambulanta/dom zdravlja, prodavnica i sl. Nikavi stanovi za starije ljude pogotovo sada kada krenu sa novim lockdowns, smogovi zimi, neplanska gradnja, divljakluk svuda okolo, polupane i neobzirne komsije, itd.. Ne bih u Sarajevu uzeo stan (nebitno da li je novogradnja ili nije) zbog navedenih razloga da mi ga djaba daju.

Edit: u prizemlju cesto zna biti vlage iz podruma koji se nalaze ispod tih stanova, manjak privatnosti (ako je zgrada uz neku ulicu/cestu) mada i to zavisi od raznoraznih faktora. Ako vec moras stan, onda mozda da nadjes neku zgradu od 5-6 spratova i da kupis na zadnjem spratu, da ima lift i dobru izolaciju na krovu zgrade.

Razmisljao sam i o tome ali nazalost u gradicu u kojem ja zivim vecina kuca sa pristupacnim cijenama se nalaze na uzbrdici i samim tim su udaljenije od centra, a ove kuce koje su na ravnom zemljistu su preskupe, samo jedan dulum zemlje (ne racunajuci kucu i prikljucke za kucu) u predgradju kosta 20.000 KM.. A osim toga kuce zahtjevaju vise brige, treba kositi travu, cistiti snijeg, u kucama nema gradskog centralnog grijanja tako da starija osoba koja tu zivi mora se sama opskrbljivati peletom/drvima, ili mora neko biti tu da joj pomaze oko tih svih stvari sto cini tu stariju osobu jos vise nesamostalnijom sto bi zadavalo meni vise briga kada ne bih bio tu sa mamom, jer bih morao traziti nekoga da joj pomaze oko tih nekih stvari.

Ovaj stan ima nadkrivenu bastu, a u krugu zgrade na 50 metara nema ni jedne ceste, tako da se zgrada ne nalazi na prometnom mjestu..

Vjerujem da je bolje kupiti stan bar na 1. ili 2. spratu s tim da zgrada ima lift (a ova ga ima), ali ne znam koliko se moze vjerovati tim liftovima pa cak i u novogradnji, to jest koliko cesto se oni kvare? (Nisam jos zivio u zgradi sa liftom pa ne znam kako to funkcionise)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: Zivot na kojem spratu zgrade najvise odgovara starijoj osobi

Post by moonca »

Nije u pitanju toliko kvalitet stana, koliko je licni problem.. zena je bolesna, i kao sto je naveo- za sada --pokretna.... lift je super-- kad radi... ali.... :-)
Post Reply