Život muslimana na Zapadu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#51 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Connaisseur Karlin »

Jack Be Nimble wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Jack Be Nimble wrote:Pa ja kao bijelac nisam imao nikakvi problema. Sada bi kobiva trebao imati vise problema kada kazem da sam musliman po imenu, ali u glavnom me ljudi zagrle i vele 'hang in there'. Al to je moja krug, cim zadjes malo u sela onda ce ti neko dobaciti na osnovu sto si drugi. Nije bitno sto sam ja sa ove strane Drine a jaran sa one druge i krsti se sa tri prsta, obadvojicama ce nam biti kazano da idemo nazad odakle smo dosli.
pa probja reci nekome u konverzaciji da si musliman, pa ces cuti rekacije :D nisi nikad cuo kako pricaju o muslimanima :)
A i ti procitaj sta sam vec napisao. Evo boldiracu ti i napraviti slova malo veca.
ma ,da, setas okolo, i svima pricas kako si musliman :lol:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#52 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Jack Be Nimble »

Connaisseur Karlin wrote: ma ,da, setas okolo, i svima pricas kako si musliman :lol:
Pa svima pricam kako sam Bosanac, jer svi pitaju zbog akcenta i onda prica ide u dva smijera: 1) gdje je to tacno u Rusiji i 2) oh rat...jes ti srbin ili musliman? Musliaman....oh nismo svi kao Trump i nadam se da nemas neki problem. Nemam, bijelac sam, ali hvala sto se brines.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#53 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Connaisseur Karlin »

Jack Be Nimble wrote:
Connaisseur Karlin wrote: ma ,da, setas okolo, i svima pricas kako si musliman :lol:
Pa svima pricam kako sam Bosanac, jer svi pitaju zbog akcenta i onda prica ide u dva smijera: 1) gdje je to tacno u Rusiji i 2) oh rat...jes ti srbin ili musliman? Musliaman....oh nismo svi kao Trump i nadam se da nemas neki problem. Nemam, bijelac sam, ali hvala sto se brines.
pa rasisti su, zato im ne smetaju balkanski muslimani ,bijelci ;-)

drugo, ja sma vise puta cula komentare amerikanaca u formlanim susrtetima , vlronegativni komentari o mislimanima, narocito, radi brutalne politicke sadasnjice :)

malo bolje ifnormirani amerikacni znaju da se narod na Blkanu rligijski podjelio, i da je BiH politika orijannitrana ka zadrzavanju tenzija izmejdu tri religijske grupe :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66197
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#54 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by _BataZiv_0809 »

Jack Be Nimble wrote:
Pa svima pricam kako sam Bosanac, jer svi pitaju zbog akcenta i onda prica ide u dva smijera: 1) gdje je to tacno u Rusiji i 2) oh rat...jes ti srbin ili musliman? Musliaman....oh nismo svi kao Trump i nadam se da nemas neki problem. Nemam, bijelac sam, ali hvala sto se brines.
Koje pitanje je cesce od ta dva :D
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#55 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by karanana »

Zapetljano pitanje sa vise slojeva i mislim da smo se mi ovdje u diskusiji zapetljali.
Poenta je da je kod nas nacija/drzava = vjera. Dakle srbi su pravoslavci, hrvati katolici, bosnjaci muslimani. To nije problem u etnicki cistim nacionalnim drzavama poput srbije i hrvatske.
Sejfo je svoje pitanje vjerovatno temeljio na bih. Zasto u bih nije nacija prije religije. Pa jeste i u bih, ali je za pola bh stanovnika u pitanju srpska i hrvatska nacija a ne bh. I zato se cini da je narodima u bih vaznija vjera. Ali ako pitate te narode sta imje vaznije sigurno ce reci drzave srbija i hrvatska. A i vecina bosnjaka ce reci da im je vaznija bih.
Petljavina samo takva.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#56 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Gojeni H »

karanana wrote:Kome je teze? Muslimanu na zapadu ili krschanu na istoku?
Zavisi koga pitas. Krscani u Libanu imaju predsjednika i to stoji u ustavu. Dakle, sunit ili siit ne moze biti predsjednik drzave.
U Siriji su prilicno jaki, ima ih u vojsci, politici, biznisu ...
U Iraku su pod Sadamom bili ravnopravni, kolikogod to apsurdno zvucalo. Pitanje je takodje koliko se moze biti ravnopravan u diktaturi. Tarik Aziz, jedan od najblizih Sadamovih saradnika, je bio krscanin.
U Egiptu su krscani (Kopti), pod Mubarakom, bili prilicno uticajni (generalno). Butros Gali :evil: je bio Kopt. Danas medjutim, svjedoci smo napada na Kopte, njihove crkve, itd.
U Dubaiju, Kuvajtu, Saudiji, itd. ima dosta Arapa-krscana biznismena, uglavnom libanskog ili sirijskog porijekla.
Sto se tice neArapa krscana, imaju ista prava kao i ostali gradjani-rezidenti (stranci).

Imam neke raje u Americi. Jedan je djetetu od 8 godina rekao da ne govori da je musliman, zato sto u skoli vrsnjaci govore o muslimanima koji su odradili 11. septembar. Mozemo samo zamisliti sta ce to dijete kasnije misliti o islamu. :-)
Drugi je dao djetetu klasika americko ime. Kaze:"Jarane, asimiliram se ...". :(

Vise istrazivanja u Americi, Francuskoj, itd., su pokazala da je neko sa imenom Muhamed ili Ahmed cesto diskriminiran kod apliciranja za posao. To barem nije tesko pronaci na netu.
Ako je vjerovati jedinom istrazivanju sprovedenom na ovu temu u BiH, samo 8% ispitanika redovno obavlja islamske vjerske duznosti.
Vjerovati je da je situacija u najboljem slucaju ista u dijaspori.
Asimilacija je, osim u rijetkim slucajevima, neminovna i po ovom pitanju. Ili cemo vjerovati da bosnjacka noga nije stupila na tlo Sjeverne Amerike ili Velike Britanije do 90-ih?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#57 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by insomnia78 »

Zasto ali o zasto neko po automatizmu mora biti musliman
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#58 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Connaisseur Karlin »

karanana wrote:Zapetljano pitanje sa vise slojeva i mislim da smo se mi ovdje u diskusiji zapetljali.
Poenta je da je kod nas nacija/drzava = vjera. Dakle srbi su pravoslavci, hrvati katolici, bosnjaci muslimani. To nije problem u etnicki cistim nacionalnim drzavama poput srbije i hrvatske.
Sejfo je svoje pitanje vjerovatno temeljio na bih. Zasto u bih nije nacija prije religije. Pa jeste i u bih, ali je za pola bh stanovnika u pitanju srpska i hrvatska nacija a ne bh. I zato se cini da je narodima u bih vaznija vjera. Ali ako pitate te narode sta imje vaznije sigurno ce reci drzave srbija i hrvatska. A i vecina bosnjaka ce reci da im je vaznija bih.
Petljavina samo takva.
ali da je pod bosnjackom kontrolom :)
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#59 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Jack Be Nimble »

_BataZiv_0809 wrote:
Jack Be Nimble wrote:
Pa svima pricam kako sam Bosanac, jer svi pitaju zbog akcenta i onda prica ide u dva smijera: 1) gdje je to tacno u Rusiji i 2) oh rat...jes ti srbin ili musliman? Musliaman....oh nismo svi kao Trump i nadam se da nemas neki problem. Nemam, bijelac sam, ali hvala sto se brines.
Koje pitanje je cesce od ta dva :D
Zavisi od generacije. Svi rodjeni prije 75te znaju razliku izmedju SFRJ i USSR pa i samu istoriju 90tih. Mnogi su i putovali sto poslom sto turizmom kroz Jugoslaviju.

Mladje generacije generacije pojma nemaju. Il si Rus, il se cude da ima bijelaca u Bosni itd. Sada sa Game of Thrones i Dubrovnikom malo se to otvorilo. Kao otisli smo u Dubrovnik ali bili odusevljeni Bosnom sto smo vidjeli za dva dana..a ima i ona 'pa bio sam u Dubrovniku i Mostaru, samo nisam cuo za Bosnu' :skoljka:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#60 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by insomnia78 »

Connaisseur Karlin wrote:
karanana wrote:Zapetljano pitanje sa vise slojeva i mislim da smo se mi ovdje u diskusiji zapetljali.
Poenta je da je kod nas nacija/drzava = vjera. Dakle srbi su pravoslavci, hrvati katolici, bosnjaci muslimani. To nije problem u etnicki cistim nacionalnim drzavama poput srbije i hrvatske.
Sejfo je svoje pitanje vjerovatno temeljio na bih. Zasto u bih nije nacija prije religije. Pa jeste i u bih, ali je za pola bh stanovnika u pitanju srpska i hrvatska nacija a ne bh. I zato se cini da je narodima u bih vaznija vjera. Ali ako pitate te narode sta imje vaznije sigurno ce reci drzave srbija i hrvatska. A i vecina bosnjaka ce reci da im je vaznija bih.
Petljavina samo takva.
ali da je pod bosnjackom kontrolom :)
Pa kad je jedino njima i stalo do iste. Da se ne lazemo
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66197
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#61 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by _BataZiv_0809 »

Jack Be Nimble wrote:
Zavisi od generacije. Svi rodjeni prije 75te znaju razliku izmedju SFRJ i USSR pa i samu istoriju 90tih. Mnogi su i putovali sto poslom sto turizmom kroz Jugoslaviju.

Mladje generacije generacije pojma nemaju. Il si Rus, il se cude da ima bijelaca u Bosni itd. Sada sa Game of Thrones i Dubrovnikom malo se to otvorilo. Kao otisli smo u Dubrovnik ali bili odusevljeni Bosnom sto smo vidjeli za dva dana..a ima i ona 'pa bio sam u Dubrovniku i Mostaru, samo nisam cuo za Bosnu' :skoljka:
Mnogi ce reci "ma Ameri i geografija nidje veze", ali ovo nase je fakat komplikovano za pohvatat.

Ko god je pokusao strancu objasniti razlike i slicnosti i generalno neke specificnosti naseg prostora, suocio se sa zbunjenim pogledima.

Nego podsjeti me ovo tvoje na nesto, pa cu prebaciti i kvot na temi "Popularne stvari koje ne kontam" da tamo napisem :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#62 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Connaisseur Karlin »

insomnia78 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
karanana wrote:Zapetljano pitanje sa vise slojeva i mislim da smo se mi ovdje u diskusiji zapetljali.
Poenta je da je kod nas nacija/drzava = vjera. Dakle srbi su pravoslavci, hrvati katolici, bosnjaci muslimani. To nije problem u etnicki cistim nacionalnim drzavama poput srbije i hrvatske.
Sejfo je svoje pitanje vjerovatno temeljio na bih. Zasto u bih nije nacija prije religije. Pa jeste i u bih, ali je za pola bh stanovnika u pitanju srpska i hrvatska nacija a ne bh. I zato se cini da je narodima u bih vaznija vjera. Ali ako pitate te narode sta imje vaznije sigurno ce reci drzave srbija i hrvatska. A i vecina bosnjaka ce reci da im je vaznija bih.
Petljavina samo takva.
ali da je pod bosnjackom kontrolom :)
Pa kad je jedino njima i stalo do iste. Da se ne lazemo
ma da se ne lazemo, bosanjak kontrola BiH je stvranje Bosnjakistana, ne zdravanje BiH :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#63 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Connaisseur Karlin »

Jack Be Nimble wrote:a ima i ona 'pa bio sam u Dubrovniku i Mostaru, samo nisam cuo za Bosnu' :skoljka:
pa bili su u Hercegovini :D :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#64 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Gojeni H »

insomnia78 wrote:Zasto ali o zasto neko po automatizmu mora biti musliman
Ne mora. Ali tema je valjda o muslimanima. Mozemo o Bosnjacima-muslimanima, ili o Somalijcima-muslimanima.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#65 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by daddy-kool »

Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#66 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Seyfo »

karanana wrote:Zapetljano pitanje sa vise slojeva i mislim da smo se mi ovdje u diskusiji zapetljali.
Poenta je da je kod nas nacija/drzava = vjera. Dakle srbi su pravoslavci, hrvati katolici, bosnjaci muslimani. To nije problem u etnicki cistim nacionalnim drzavama poput srbije i hrvatske.
Sejfo je svoje pitanje vjerovatno temeljio na bih. Zasto u bih nije nacija prije religije. Pa jeste i u bih, ali je za pola bh stanovnika u pitanju srpska i hrvatska nacija a ne bh. I zato se cini da je narodima u bih vaznija vjera. Ali ako pitate te narode sta imje vaznije sigurno ce reci drzave srbija i hrvatska. A i vecina bosnjaka ce reci da im je vaznija bih.
Petljavina samo takva.
Konacno da neko shvati sta sam htio reci!
Znaci, ponovo, na kraju ce valjda vecina shvatiti: 1991. su bili u Bosni Srbi, Hrvati i Mulsimani. Je li tako ili nije ?????
Znaci, u startu napravljeno nakardno da je religija stavljena ispred drzave, u slucaju vecinskog naroda u drzavi; nije bila ni opcija da Bosnu smatraju svojom drzavom. Danas, 25 godina poslije, taj nakaradni korijen je popstao stablo sa liscem, i imamo sta imamo. Svaki Srbin vani je Srbin, bilo da je rodjen i zivio u Bileci, Kninu ili Nisu.Isto vrijedi i za Hrvate.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66197
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#67 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by _BataZiv_0809 »

Jack Be Nimble wrote:I meni se isto desilo sa halalom kada sam dosao Ameriku. Mislim da sam rekao u sebi jebla vas riba i halal, daj mi meso.

Sto se tice toga dobro sam prolazio od Amerikanaca, ali kada su ovi iz Saudijske, Iraka i Somalije skontali da je ne jedem halal eh oni su mi se poceli unositi u facu. Isto tako u biblioteci je bila jedna soba gdje si mogao ici klanjati u toku dana, pa je bilo sto Bosanac ne klanja :izet:. A ja im rekao, pa nije Bajram da bi morao klanjati.
Tako je to sa drustvima u kojima su pravila vaznija nego moral. Imam licna i znam za identicna iskustva sa ljudima tog porijekla.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#68 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by insomnia78 »

Zato ja arapima obavezno kazem da sam jevrej :D
Posto jedino oni furaju te glupe furke da te poslije druge rijeci pita a jesi musliman?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#69 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Bodkin »

Jel se doslo do koncenzusa da je muslimanima tesko na zapadu, teze nego krscanima na istoku :D
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#70 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by broj dva »

insomnia78 wrote:Srbin i Hrvat su religije?
--
U BiH jesu.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#71 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by breuer »

Muslimanima je omiljeni red dorski, Hrvatima jonski, Srbima korinstki, a ostali mogu da biraju između toskanskog i kompozitnog...

a nije to tema, hmm, život muslimana na zapadu?! kakav god da je, nisu bez razloga napustili svoje matične "bantustane"...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#72 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Gojeni H »

breuer wrote:Muslimanima je omiljeni red dorski, Hrvatima jonski, Srbima korinstki, a ostali mogu da biraju između toskanskog i kompozitnog...

a nije to tema, hmm, život muslimana na zapadu?! kakav god da je, nisu bez razloga napustili svoje matične "bantustane"...
I nisu. Neki su kolaborirali sa okupacijskim vlastima. Ima ih dosta kod najpoznatijeg forumskog Francuza. Vidi pod Harki:
Harki (adjective from the Arabic harka, standard Arabic haraka حركة, "war party" or "movement", i.e., a group of volunteers, especially soldiers) is the generic term for Muslim Algerians who served as Auxiliaries in the French Army during the Algerian War from 1954 to 1962. The word sometimes applies to all Algerian Muslims who supported French Algeria during the war.
https://en.wikipedia.org/wiki/Harki

*Svi koji su isli u Rim nisu nuzno i voljeli Rim. RIm je pljackao njihove zemlje i nosio u prijestonicu. Barbari isli po svoje. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#73 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Gojeni H »

Bodkin wrote:Jel se doslo do koncenzusa da je muslimanima tesko na zapadu, teze nego krscanima na istoku :D
Ne, nismo. Cekamo da ti doneses sud.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#74 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Fudo387 »

zunazu wrote:Zanimaju me mišljenja naših ljudi koji žive u zemljama zapadne Evrope, Australiji, Kanadi, Americi... kakav je danas odnos domaćih ljudi prema muslimanima, koliko je razumijevanja, ili mržnje, kakvi su generalni dojmovi?

Napominjem da ne očekujem da vi imate problema, jer smo svijetle puti i autohtoni smo narod ovih prostora. Više me zanima kako su dočekani muslimani istočnih zemalja i da li su često žrtve kesnofoba, fašista, rasista?

Molim za iskrene odgovore, lišene predrasuda, navijanja i propagande.
Tesko im je, imaju hotele, restorane, ili su bankari, doktori, ili se vode neki sitni biznisi...
Uglavnom, ja jos nisam sreo ni jednog da teze od kasike dize...nece to jarane kile.
Isto vazi i za one jebene kineze, indijce, jevreje...
Sve go neradnik, svercer i lopov.
Ne sekiraj se, da im je lose davno bi ga nabrali.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#75 Re: Život muslimana na Zapadu

Post by Gojeni H »

Fudo387 wrote:
Tesko im je, imaju hotele, restorane, ili su bankari, doktori, ili se vode neki sitni biznisi...
Uglavnom, ja jos nisam sreo ni jednog da teze od kasike dize...nece to jarane kile.
Isto vazi i za one jebene kineze, indijce, jevreje...
Sve go neradnik, svercer i lopov.
Ne sekiraj se, da im je lose davno bi ga nabrali.
:lol: :lol:
Post Reply