Život mi propada u Gimnaziji

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
ultras1921
Posts: 69
Joined: 22/06/2018 22:46

#1 Život mi propada u Gimnaziji

Post by ultras1921 »

-
Last edited by ultras1921 on 25/08/2018 12:26, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by Ramzess Veliki »

"Mrtva" gimnazija ti je odskocna daska za fakultet, ali kako ti imas volju za ucenjem nije fakultet za tebe. Upisi neki zanat, varilac je trazeno zanimanje.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#3 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by Nastasia »

To kako si ti opisao nastavu u gimnaziji, takva ti je manje vise nastava u svim skolama. Bubanje napamet, peglativni profesori, sistem ucenja i 90 i neke.

Ako planiras fakultet, a sto da ne bi, ono cemu si sklon i sto volis je igrom slucaja jedno od najtrazenijih i najplacenijih zanimanja.

Iskoristi gimnaziju da razvijes naviku ucenja, ako te ne ide matematika, ne brini, sve se moze nauciti. Neko ce mozda skontati nesto za dva sata, ti za pet, al ces sigurno skontat.

Najbolja opcija pred fakultet ti je upravo gimnazija. Da nam je bolji sistem skolovanja mozda bi najbolje pred upis na masinstvo lupam, bilo zavrsiti masinsku srednju ali nije. U tim skolama su mahom spusteni kriteriji, i jedino jos mozda pokoja gimnazija drzi iole neki standard.

Sigurno ne ucis nista pretesko niti sto zahtjeva neko aman golemo ucenje, samo sto ti sad kasnis sa svime, pa tebi izgleda golemo.

Ako ne steknes naviku ucenja, organizacije vremena, i slicno u srednjoj, pogubit ces se na fakultetu kolko god volio to sto si upisao. A fakultet kosta. Svaki pad na ispitu kosta.

Znaci u srednjoj nije samo stvar ucenja predmeta, jer ces dosta toga svakako kao i svi drugi zaboraviti a dosta toga ti nikad nece trebati ni na fakultetu ni u stvarnom zivotu, stvar je sto ces naucit da imas obavezu da nesto uradis, naucis, procitas, i da ti izvrsenje te obaveze sa vremenom predje u naviku koju ces izvravati rutinski.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#4 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by TheHound »

Kao sto je vec iznad napisano, u srednjoj skoli bi trebali nauciti prije svega da imamo obavezu i da ucimo. Ono sto cemo nauciti konkretno od matematike, fizike, informatike je samo baza da znas ponesto o tim oblastima a ne da rasturas, jer koliko god da budes dobar u necemu u srednjoj, kad dodjes na neki ozbiljniji fakultet tek ces vidjeti da nista ne znas osim osnova.

Ako nisi bio sposoban u srednjoj da razvijes radnu naviku i da imas obavezu da nesto konstantno ucis ma koliko te to ne zanimalo, nemoj razmisljati o fakultetu uopste. Bacit ces pare, neces ga nikada zavrsiti osim ako drasticno ne promijenis nacin razmisljanja. Upisi onda neki zanat, za nekog elektricara i slicno i moci ces odma raditi pomalo vjerovatno i nesto zaradjivati. Kasnije od tebe moze biti jako dobar elektricar ako te to vec zanima a to nije los zanat uopste.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#5 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by Nastasia »

TheHound wrote:Kao sto je vec iznad napisano, u srednjoj skoli bi trebali nauciti prije svega da imamo obavezu i da ucimo. Ono sto cemo nauciti konkretno od matematike, fizike, informatike je samo baza da znas ponesto o tim oblastima a ne da rasturas, jer koliko god da budes dobar u necemu u srednjoj, kad dodjes na neki ozbiljniji fakultet tek ces vidjeti da nista ne znas osim osnova.

Ako nisi bio sposoban u srednjoj da razvijes radnu naviku i da imas obavezu da nesto konstantno ucis ma koliko te to ne zanimalo, nemoj razmisljati o fakultetu uopste. Bacit ces pare, neces ga nikada zavrsiti osim ako drasticno ne promijenis nacin razmisljanja. Upisi onda neki zanat, za nekog elektricara i slicno i moci ces odma raditi pomalo vjerovatno i nesto zaradjivati. Kasnije od tebe moze biti jako dobar elektricar ako te to vec zanima a to nije los zanat uopste.
:thumbup:

U svakom zanimanju se može biti jako uspiješan, uz uslov da si jako dobar u svom poslu. A jedan od najboljih preduslova da budeš dobar u poslu, jeste da radiš ono što te zanima, prema čemu imaš afinitete i da nisi lijen.
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#6 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by nlt »

ma gimnazija je gubljenje vremena, kaže dobra podloga za fakultet
ma dobra podloga za-......
i fakultet je gubljenje vremena ides- ucis, vecina ne zna ni sto to nesto uci ni sta ce mu to
a ovako u međuvremenu, neko zavrsi za eto npr. za električara, i dok se onaj je??e sa fakultetom, električar već zaradio hiljadama KM
i tako....
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#7 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by kiligonzales »

Hoces li moj savjet?

Ne libi se da ucis iz svake situacije, ako vec imas mogucnosti da se posvetis formalnom obrazovanju, posveti se, ako ne neofrmalnom. Mene su neke moje zivotne situacije udaljile od zavrsavanja fakulteta, iako sam elektroinstalater, zivot me odveo potpuno u informatiku. Dobrim dijelom samouk. Doduse jos po potrebi zavrsavam kurseve. Gimnazija nije nedostatak. Ako vec matematiku znas dobro, na dobrom putu si da skrenes u IT vode i postaner programer, ako i ne znas, to ne znaci da ne mozes biti informaticar jer informatika je siroka grana.

Ako zelis uciti i ako znas malo engleskog, mogu te referencirati na dosta sadrzaja koji mozes uciti sam i zanimati se pomenutim, od web grafickog dizajna, izrade web stranica, nativnih mobilnih aplikacija, hardwarea, koristenja pojedinih softwarea, mreža, što ti za početak može biti dovoljno da napraviš sebi nešto što možeš pokazati obrazli drugome ili ti pomoci da otvoris neka poglavlja i pocnes zaradjivati sam, prvo po raji, pa onda kad se profiliras i ozbiljnijim klijentima.

Na kraju mogu ti podici na jedno mjesto materijale i knjige i shodno svome vremenu pomoci u tome da napredujes u nekom od zeljenih smjerova, poslati tudje tutorijale cak i na nasem jeziku ili snimiti svoj, pa kako ti pase.

Ali za sada moras pokazati sta je to sto bas zelis da ucis i radis.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#8 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by kiligonzales »

nlt wrote:ma gimnazija je gubljenje vremena, kaže dobra podloga za fakultet
ma dobra podloga za-......
i fakultet je gubljenje vremena ides- ucis, vecina ne zna ni sto to nesto uci ni sta ce mu to
a ovako u međuvremenu, neko zavrsi za eto npr. za električara, i dok se onaj je??e sa fakultetom, električar već zaradio hiljadama KM
i tako....
To je tako jer se prakticno dijelu ne pridaje paznja, a ono sto je prakticnije je svakako zanimljivije od teorije...

Tako i mi u skoli ucili elektricna postrojenja teoretski i da neke od nas ne poslase u jedno postrojenje u Azicima nista od njih nebi ni vidjeli :lol:

Slagah ostali su vidjeli jedno malo postrojenje s generatorom za dobijanje struje na Hridu i to je sve haha
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#9 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by johnnykola »

Uči, radi. Kasnije ćeš vidjeti da ti je gimnazija dala širinu. U modernom svijetu moraš svašta nešto znati, a ne samo biti fah idiot, usko se za neku oblast specijalizirati. Koji ti je problem s matematikom, šta ne kontaš? Pitaj kolege, rješavaj probleme, najvažnije ti je da komuniciraš. Svaka škola je dobra ako se sjedi i uči. Ako misliš da si bolji ili možeš biti bolji od dosadnih profesora pokaži to, prešišaj ih. Najlakše je kakati.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#10 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by asurbanipal »

Idi za kuhara. To ti je najtraženije zanimanje, naročito u sezoni.
User avatar
TheHound
Posts: 1209
Joined: 12/07/2013 15:26

#11 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by TheHound »

asurbanipal wrote:Idi za kuhara. To ti je najtraženije zanimanje, naročito u sezoni.
Jako dobar savjet, s tim da se i tu mora konstantno uciti/raditi/napredovati ako zelis da zaradjujes dobro. Neces odma u pocetku zaradjivati neke pare ali za 5-6 godina uz dobar rad se moze zaradjivati cak i kao neki inzenjeri.
ultras1921
Posts: 69
Joined: 22/06/2018 22:46

#12 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by ultras1921 »

-
Last edited by ultras1921 on 25/08/2018 12:26, edited 1 time in total.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#13 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by asurbanipal »

ultras1921 wrote:
asurbanipal wrote:Idi za kuhara. To ti je najtraženije zanimanje, naročito u sezoni.
De pročitaj opet moj post...Spominje li se kakav kuhar možda???Fino napišem čitav hebeni život se bahćem kablovima,strujom,kompjuterima i ti bi da ja sad idem u "propalitet skolu",a ni jaja ne znam ispeci kako je Bog reko... -_-

Pa ništa. Onda uzmi zbirku zadataka i zagrij stolicu pošto kažeš da ti matematika slabo ide. :mrgreen:
splinter
Posts: 7433
Joined: 08/10/2011 12:28

#14 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by splinter »

Ultras a ide u gimnaziju?
Ništa mašinska, elektrotehnička, ŽIŠ. . .
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#15 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by Mariella »

ultras1921 wrote:
asurbanipal wrote:Idi za kuhara. To ti je najtraženije zanimanje, naročito u sezoni.
De pročitaj opet moj post...Spominje li se kakav kuhar možda???Fino napišem čitav hebeni život se bahćem kablovima,strujom,kompjuterima i ti bi da ja sad idem u "propalitet skolu",a ni jaja ne znam ispeci kako je Bog reko... -_-
Zoves skolu propalitetom a u istoj recenici kazes da ne znas ni jaja ispeci. Ne znam ja ko je tu propalitet :run:
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by Truba »

propast će ti život ovako i onako
rrikikiki
Posts: 119
Joined: 18/06/2012 08:51

#17 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by rrikikiki »

Gimnazija je dobra za opce znanje. Ja bi je svakome preporucila. Za to vrijeme odi na tecaja sukladno sto te zanima. Nakon gimnazije upisi elektrotehncku ako zelis. Ali dok si sad u gimnaziji iskoristi vrijeme da ucis i citas o svemu. Iskoristi tu gimnaziju sto vise mozes. Ne trebas ici u strukovnu skolu da bi naucio sto i kako raditi. Ne treba ti diploma. Odes radit za nekog godinu dana i sve naucis. Zanat nema veze sa diplomom. Gimnazija je za opce znanje vazna. po meni. strukovna jednako ali opet, nitko te nece traziti diplomu nego pitati koje projekte si radio i gdje. Ako odradis posao dobro preporucit ce te. A iskreno ako nisi doktor, arhitekt ili pravnik diploma ne treba.
To je moje vidjenje stvari. Ja sam isla u gimnaziju, pa nakon nje dobila skolarinu i studirala u US (na dobrom faksu jbg) a sad radim nesto sasvim trece. Gimnazija me naucila puno toga i nije mi zao te cetiri god. Eto to je moje iskustvo. Al uvijek paralelno uci i ganjaj certifikate. Ili radi za nekog zanatliju 3 dana u tjednu.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#18 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by klixoris »

U gimnaziji ima dobrih cura, i to je njena jedina prednost... :mrgreen:
Ja levat upisao i zavrsio elektrotehnicku, nije bilo 2 zenska u citavoj generaciji... :( Ali, sa godinama dolazi i mudrost pa sam za fax mudro odabrao Ekonomiju :mrgreen:
ultras1921
Posts: 69
Joined: 22/06/2018 22:46

#19 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by ultras1921 »

-
Last edited by ultras1921 on 25/08/2018 12:27, edited 1 time in total.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#20 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by DaffyDuck »

ultras1921 wrote:
Aj' ne se*i mlm. te ,koliko znas profi kuhara iz ove naše bijedne države? - Nijednog. Tkd. vaša ženska s*anja mi ne trebaju,možete vi biti kao uspješne kad samo sjedite za knjigom. NEXT please
Blazeno neznanje :lol:

Sta je tebi profi kuhar? Onaj na tv-u? Pojma ti nemas... Al mlad si, nadoci ces.... mozda za jedno 20 godina :-)
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72789
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#21 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by Velkoski »

E jesi naš'o crkvu u kojoj ćeš se moliti :mrgreen:
ultras1921
Posts: 69
Joined: 22/06/2018 22:46

#22 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by ultras1921 »

-
Last edited by ultras1921 on 25/08/2018 12:27, edited 1 time in total.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#23 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by wewa »

ultras1921 wrote:
Mariella wrote:
ultras1921 wrote:
De pročitaj opet moj post...Spominje li se kakav kuhar možda???Fino napišem čitav hebeni život se bahćem kablovima,strujom,kompjuterima i ti bi da ja sad idem u "propalitet skolu",a ni jaja ne znam ispeci kako je Bog reko... -_-
Zoves skolu propalitetom a u istoj recenici kazes da ne znas ni jaja ispeci. Ne znam ja ko je tu propalitet :run:
Aj' ne se*i mlm. te ,koliko znas profi kuhara iz ove naše bijedne države? - Nijednog. Tkd. vaša ženska s*anja mi ne trebaju,možete vi biti kao uspješne kad samo sjedite za knjigom. NEXT please
vidi se da je gimnazijalac, cak i zamoli.

:zoka:
ultras1921
Posts: 69
Joined: 22/06/2018 22:46

#24 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by ultras1921 »

-
Last edited by ultras1921 on 25/08/2018 12:27, edited 1 time in total.
panda_grizli
Posts: 46
Joined: 11/06/2017 14:32

#25 Re: Život mi propada u Gimnaziji

Post by panda_grizli »

Ne znam iz kojeg si grada, ali evo ja sam putovala u zeljenu skolu u drugi grad jer u mom nije postojala. I to moze biti jedna od opcija ako smatras da te gimnazija gusi!
Locked