Zivot jednog programera

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Seafarer112
Posts: 24
Joined: 17/02/2021 04:19

#1 Zivot jednog programera

Post by Seafarer112 »

asdsad
Last edited by Seafarer112 on 19/10/2021 04:33, edited 1 time in total.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#2 Re: Zivot jednog programera

Post by nekome »

Image
User avatar
Suljagica sokak
Posts: 135
Joined: 18/02/2020 23:36

#3 Re: Zivot jednog programera

Post by Suljagica sokak »

Seafarer112 wrote: 11/05/2021 00:45 Pozdrav. Unazad 4 mjeseca ucim C++ programski jezik jer zelim da vidim da li je to nesto sto mi se svidja. Zato bih volio da pitam da li ovdje ima neki programer koji godinama radi taj posao i koji bi zelio da podijeli samnom svoje iskustvo sa programiranjem? Da mi kaze da li je to nesto sto se isplati raditi (uzimajuci u obzir ne samo zaradu vec sve okolnosti posla programera)?
Pa eto ucis 4 mjeseca c++, je l' ti se svidja? Ako da -> nastavi, else ->nemoj. ^^
Programiranje je veoma SIROK pojam tako da ti pausalno tesko ovdje neko moze dat odogvor koji bi tebi licno bio koristan. Imas na YT mali milion videja "life of a software engineer" ili "why you should NEVER become a SE" ili "why it's AWESOME to be a SE" mislim 99% ih je bezveze al' et mozes pogledat. :D
samuxip
Posts: 1
Joined: 01/07/2021 10:24
Location: USA
Contact:

#4 Re: Zivot jednog programera

Post by samuxip »

Pa, život programera je prilično gust - većina programera provodi velik dio svog vremena pišući kod koristeći računalni jezik i razmišljajući o tome kako riješiti probleme poput testiranja i rješavanja grešaka u kodu ili razmišljajući o tome kako stvoriti novu značajku . Uopće ne znači da su drugi poslovi spokojni.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#5 Re: Zivot jednog programera

Post by programerAnel »

10+ godina radim kao programer.

Počeo sam to jer mi je baš zvučalo cool tada.
Prvo sam se dotakao sa VB u srednjoj školi pa onda počnem kao freelancer raditi. Dobro se sjećam prvih 100 EUR a neki jednostavan poslić i tada sam vidio da su tu pare.

Zaista i danas mogu reći naš posao / posao programera je procjenjen , u poslu programera imaš puno veće plate od zdravstva, obrazovanja i čega već ne, ali tome mora doći kraj ( vidim pojavom Indijaca koji apliciraju i u moju firmu sa svim uslovima prihvatljivim).

Danas sam se uspio kao programer oženiti imam djete, socijalni život, stignem i na ljetovanja, zimovanja, vozim aktivno bicikl, poigram tu i tamo PS , u biti sve se stigne naposleijtku ali kao što neko gore iznad reče.

Odluči se šta želiš biti, treba ti period od 4-5 godina da se usavršiš u tome, i onda samo updejtuj znanje u tom dijelu. Nemoj se nadati da ćeš moći biti programer u svim jezicima, rijetko ćeš danas naći čovjeka sa kim ćeš da sjedeš i moći da pričate o istom kodu jer broj jezika / frameworka je danas preširok i svako se opredijelio za nešto.
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#6 Re: Zivot jednog programera

Post by 512MB »

Image


:D
User avatar
zforumas
Posts: 8613
Joined: 25/10/2016 20:35

#7 Re: Zivot jednog programera

Post by zforumas »

512MB wrote: 01/07/2021 13:07 Image


:D
Ovo je vise adminovski meme :mrgreen:
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#8 Re: Zivot jednog programera

Post by Arminovski »

Ne živim u BiH već vani. Radim veoma blizu programera.

Moje je mišljenje da su barem kad se radi o e-commerce dobro plaćeni, što dalje od front-enda to više jer manje ljudi ima što znaju te sisteme i često starije jezike.

Isto tako mislim da ste lijeni da te bog sačuva. :D
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#9 Re: Zivot jednog programera

Post by drag_gost »

Seafarer112 wrote: 11/05/2021 00:45 Pozdrav. Unazad 4 mjeseca ucim C++ programski jezik jer zelim da vidim da li je to nesto sto mi se svidja. Zato bih volio da pitam da li ovdje ima neki programer koji godinama radi taj posao i koji bi zelio da podijeli samnom svoje iskustvo sa programiranjem? Da mi kaze da li je to nesto sto se isplati raditi (uzimajuci u obzir ne samo zaradu vec sve okolnosti posla programera)?
C++ ces uciti cijeli zivot. :D

Odgovor na tvoja pitanja samo ces ti znati. Ono sto ti se svidja, probaj to da radis, ukoliko je to zaista programiranje, onda ces uzivati i isplatice ti se.
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#10 Re: Zivot jednog programera

Post by drag_gost »

Arminovski wrote: 17/07/2021 23:35
Moje je mišljenje da su barem kad se radi o e-commerce dobro plaćeni, što dalje od front-enda to više jer manje ljudi ima što znaju te sisteme i često starije jezike.


Ovo je velika greska. Nije istina, izvini.
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#11 Re: Zivot jednog programera

Post by Arminovski »

drag_gost wrote: 17/07/2021 23:51
Arminovski wrote: 17/07/2021 23:35
Moje je mišljenje da su barem kad se radi o e-commerce dobro plaćeni, što dalje od front-enda to više jer manje ljudi ima što znaju te sisteme i često starije jezike.


Ovo je velika greska. Nije istina, izvini.
To je tako ovde gdje sam ja. Razlika u zaradi je uočljiva. Možda je drugačije tu gdje si ti.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#12 Re: Zivot jednog programera

Post by apsidejzi »

Seafarer112 wrote: 11/05/2021 00:45 Pozdrav. Unazad 4 mjeseca ucim C++ programski jezik jer zelim da vidim da li je to nesto sto mi se svidja. Zato bih volio da pitam da li ovdje ima neki programer koji godinama radi taj posao i koji bi zelio da podijeli samnom svoje iskustvo sa programiranjem? Da mi kaze da li je to nesto sto se isplati raditi (uzimajuci u obzir ne samo zaradu vec sve okolnosti posla programera)?
Sve ovisi s kim radis. Ako imas dobru ekipu iskusnih programera od kojih mozes nauciti onda je to raj. Ako imas supke koji hoce da te iskoriste onda ce to biti pakao. Ja uzivam u programiranju. ZNa biti teskih dana ali osjecaj kada nesto napravis i ono funkcionise je fenomenalan. Ja nisam tip programera koji izprve napise kod, kompilira ga i onda on radi. Uspijem al rijetko :D obicno nesto zaboravim.

Programiranje je posao koji moras voliti da bi ga radio. Lijepo je placen al ako ne volis taj posao samo ces se muciti a ako ga volis spojices ugodno s korisnim. Idealan u doba pandemije jer mozes raditi od kuce a u kancelariji obicno imas ogromne ekrane koji cool izgledaju.

Ja volim programiranje. Nije u c++ ali mislim da nema veze u cemu programiras.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#13 Re: Zivot jednog programera

Post by madner »

Ako si dobar, nema boljeg posla. Ako hoces zaradu a nemas talent, neces uzivati.
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#14 Re: Zivot jednog programera

Post by drag_gost »

Arminovski wrote: 18/07/2021 10:56
drag_gost wrote: 17/07/2021 23:51

Ovo je velika greska. Nije istina, izvini.
To je tako ovde gdje sam ja. Razlika u zaradi je uočljiva. Možda je drugačije tu gdje si ti.
Gdje si ti?
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#15 Re: Zivot jednog programera

Post by belfy »

madner wrote: 18/07/2021 15:48 Ako si dobar, nema boljeg posla. Ako hoces zaradu a nemas talent, neces uzivati.
rece sve i jedan fudbaler, kosarkas, teniser, plivac (ili bilo koji drugi sportista), matematicar, slikar, glumac, pisac (ilio bilo koji drugi umjetnik), politicar, youtuber, influenser, i ostali...
merk030
Posts: 666
Joined: 30/06/2018 18:31

#16 Re: Zivot jednog programera

Post by merk030 »

Kao i svaki posao po pitanju težine, nije možda fizički umor, ali imaš neki mentalni umor ako se može tako nazvati.

Istina, bolje si plaćen. Sve zavisno od osobe, neko je više "fizički" tip, da je u pokretu i sve, a neko voli da sjedi.
Post Reply