"Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#26 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by emric »

Ono što je Sidran napisao proslavilo je Kusturicu, sve poslije toga je smeće.

Osim toga, postoji podforum FIlm: vdeO, Kusturica nema veze sa umjetnošću i kulturom.
User avatar
BHCluster
Posts: 23402
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#27 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by BHCluster »

Ko je taj Kusturica?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#28 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by seln »

BHCluster wrote:Ko je taj Kusturica?
Jedan Rom sa Gorice, poznat po izdaji rodnog grada i podrsci balkanskom katilu.
Kazu i da je snimao neke filmove, ko ce ga znat...
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#29 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by Truba »

dobar je kusturica
isto ko drago bojić na kojeg svršava svekoliki puk
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#30 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by Banksy »

Pavičić ga je, u dva teksta, majstorski demontirao.

https://www.jutarnji.hr/komentari/pise- ... e/5503615/

https://www.jutarnji.hr/arhiva/ni-saraj ... a/2867573/

Najveća Kusturičina travestija stoga nije to što je od muslimana iz komunističke obitelji postao pravoslavni desničarski šoven, nego to što se kao klinac s titovskog asfalta pretvara da je neiskvareni čoban. A nije: jer, čobani nemaju njegove milijune i nekretnine, njegovu moć i canneske koktele, ne posjeduju čitave feudalne posjede i ne razmjenjuju pred kamerama dresove s Koštunicom.

negdašnji miljenik rimskih art-kina i pariških world-salesa probudio se tako kao goli, žalosni istočnoeuropski klišej. Postao je hodajući stereotip, lik iz krležijanske farse, The Državni Umjetnik, i to državni - doslovno.

Tako je - eto - završio čovjek koji je ne tako davno sebe Zapadu prodavao u paket-aranžmanu sa Sex Pistolsima, Never Mind The Bollocks i argentinskim favelama. Završio je na crvenom tepihu, ali ne s filmskim zvijezdama, nego s patrijarsima, generalima i očevima nacije. Završio je kao tužni pajaco jedne pseudopolitičke ambicije, kao čovjek koji je u ozbiljnom smislu prestao biti režiser, nije postao političar te je sad nešto između i ništa: privjesak ratnih profitera, pudl na koljenu kabadahija, kućni zabavljač očeva nacije koji su mu se za svirku odužili feudalnim imanjem. Na tom je crvenom tepihu završio Emir Kusturica.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#31 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by seln »

Black swan wrote:dobar je kusturica
isto ko drago bojić na kojeg svršava svekoliki puk
I Drago Bojic ispijao kahve sa Alijom dok su balije bombardovale Jajce?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#32 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by problemnatravunu »

Biće da sam ja ipak priglup i ne shvatam umjetnost :mrgreen: , ali nakon "Doma za vjesanje", gdje je vec (dobrano) krenuo u nadrealno , sve kasnije je karina i neko ronjenje u mulju vlastite depresije i kompleksa, a opet sa druge strane bilo je tih bitnih filmskih nagrada i počasti, tako da ja izgleda ipak nisam kompetentan sekunde :lol:
Takođe, da nije postao glasnogovornik i branilac ratnih i inih zločinaca, te da se nije upleo u dubiozne (financijske) projekte sa srbijanskim i eRS nacionalistima i lopovima, možda bi na sve to gledao drugačije, ovako lik i njegova djela mi se gade, pa sve da je "Kuma" režirao! :run:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#33 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by seln »

problemnatravunu wrote:Biće da sam ja ipak priglup i ne shvatam umjetnost :mrgreen: , ali nakon "Doma za vjesanje", gdje je vec (dobrano) krenuo u nadrealno , sve kasnije je karina i neko ronjenje u mulju vlastite depresije i kompleksa, a opet sa druge strane bilo je tih bitnih filmskih nagrada i počasti, tako da ja izgleda ipak nisam kompetentan sekunde :lol:
Takođe, da nije postao glasnogovornik i branilac ratnih i inih zločinaca, te da se nije upleo u dubiozne (financijske) projekte sa srbijanskim i eRS nacionalistima i lopovima, možda bi na sve to gledao drugačije, ovako lik i njegova djela mi se gade, pa sve da je "Kuma" režirao! :run:
Ma da je rezirao "Hopa cupa u krevetu", ja ga vise ne gledam!
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40769
Joined: 29/06/2011 23:39

#34 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by dječak sa šibicama »

Ne volim njegove filmove, a mislim da se clan zirija festivala u Kanu jako sekira sto ga mi ne volimo.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#35 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by Banksy »

Glede Kana...

2016

EMIRA KUSTURICU ŽESTOKO PONIZILI U KANU

Emir Kusturica ne ide u Kan: Odbili su moj film!
User avatar
GOT
Posts: 3344
Joined: 30/04/2016 12:10

#36 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by GOT »

Gledala. Meni dobar :thumbup:
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#37 Re: "Zivot je cudo" film Emira Kusturice

Post by Tempo »

problemnatravunu wrote: 28/08/2018 06:49 Biće da sam ja ipak priglup i ne shvatam umjetnost :mrgreen: , ali nakon "Doma za vjesanje", gdje je vec (dobrano) krenuo u nadrealno , sve kasnije je karina i neko ronjenje u mulju vlastite depresije i kompleksa, a opet sa druge strane bilo je tih bitnih filmskih nagrada i počasti, tako da ja izgleda ipak nisam kompetentan sekunde :lol:
Takođe, da nije postao glasnogovornik i branilac ratnih i inih zločinaca, te da se nije upleo u dubiozne (financijske) projekte sa srbijanskim i eRS nacionalistima i lopovima, možda bi na sve to gledao drugačije, ovako lik i njegova djela mi se gade, pa sve da je "Kuma" režirao! :run:
prvom recenicom si sve rekao.

sto se tice nemanje... jebemumater, to je strasan gubitak za nas, ali on je od pocetka izgubljen. vjerovatno od 84-85 kad ga je vrbovala udba ili neka od njenih varijanti. kad stvar pogledas bez emocija, shvatis da je i on jadan zrtva velikosrpskog nacionalizma. jbg, steta.
da, i bivsi mu jaran nele isto.
Post Reply