Zivot i trenutni zivotni standard u BIH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Balkanski_sindrom

Zivot i trenutni zivotni standard u BIH

Post by Balkanski_sindrom » 08/10/2011 21:29

Kada pricam trenutnom zivotu u BIH i iznosim svoja misljenja i zapazanja u vezi toga, nerijetko mi kazu da jako pretjerujem u tome i da imam totalno krivu sliku o trenutnom stanju u nasoj drzavi i o zivotnom standardu obicnih smrtnika u nasoj drzavi. Prica se uvijek svodi na to da je u BIH lose, da je losa situacija i svi kukaju, najvise oni koji zive u BIH no ja pogotovo sa takvim ljudima u privatnom zivotu ne ulazim u direktnu polemiku vezanu za ovu temu jer prije svega u odnosu na njih nisam relevantan a i ne volim tako neke osobne teme za razgovor.

Ja zivim vani i nisam naravno u potpunosti relevantan da tvrdim da sam u pravu kada pricam o ovoj temi ali mislim da nije to sve tako lose kako na prvi pogled izgleda. Ja sam i dalje jako vezan za BIH i u BIH sam jednom ili dva puta godisnje te mislim da nisam totalno dezinformisan kada je trenutna situacija u BIH u pitanju jer pratim situaciju i to me jako zanima. Moje misljenje je da nije sve tako sivo a iskustvo mi kaze da se svaka rasprava svodi na to kako je situacija losa i katastrofalna.

Zbog toga sam odlucio da otvorim ovu temu i diskutujem o tome a prije svega me zanimaju misljenja i iskustva ljudi koji zive i rade u BIH. Naravno sve je individualno i nitko ne dozivljava tu situaciju na isti nacin, no mene prije svega zanima zivot i zivotni standard odredjene grupe ljudi kojoj i sam pripadam a to su ljudi u nekoj srednjoj starosnoj dobi, koji imaju visoko obrazovanje, koji su zaposleni i imaju porodicu. Kakav je zivot i zivotni standard ove grupacije u BIH trenutno?

naja22

Re: Zivot i trenutni zivotni standard u BIH

Post by naja22 » 08/10/2011 21:43

Ne mogu reci da je dobar zivot i zadovoljavajuci zivotni standard u BiH, ali isto tako nije lose i meni se jako svidja ovdje a mnogi se zale koji su mnogo bogatiji, sretniji od mene.. Ali jedna stvar, nije sve u novcu i materijalnim stvarima..

ladyada

Post by ladyada » 08/10/2011 21:47

mislim da je kukanje postao nacionalni sport kod nas u BiH ........

sarajlija_ba

Post by sarajlija_ba » 08/10/2011 21:48

Dok smo ispred Srbije...dobro je :D

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 08/10/2011 21:52

ladyada wrote:mislim da je kukanje postao nacionalni sport kod nas u BiH ........
:thumbup:
a i šire.... :-) :-) :-) :-)

Gothic princess

Post by Gothic princess » 08/10/2011 22:31

Živi se dobro, bar u Sarajevu. Za otale gradove ne znam. Kafići su puni, parkinzi takođe, svi puše, imaju mobitele, kupuju stanove. Ja sam se uvijek pitala, otkud ljudima pare. Evo kod mene na poslu kolege, koje imaju neku prosječnu platu sa srednjom školom, kupuju velike stanove i ljetuju u inostranstvu. A većini muževi/žene ne rade i imaju djecu koju školuju. Znači da ne žive od plate. Baš danas sam nešto razmišljala, da li ti ljudi dilaju drogu, dilaju 3,14čku... Mislim nešto dilaju definitivno.

lajkujMe

Post by lajkujMe » 08/10/2011 22:55

Sto se tice Sarajeva situacija je poprilicno dobra, vecina ljudi zivi dobro i onaj ko hoce naci ce nekakav posao, naravno nije idealno ali je daleko bolje nego negdje drugo, mislim da su Banja Luka i Tuzla tu negdje a ostalo :roll: ne znam ali nevjerujem da je situacija dobra.

Sto se tice mene osobno trenutno sam zadovoljan, radim imam kakvu takvu platu i sto najvaznije nema sekiracije na poslu, imam svoj stan to jest stara mi ima (mlad sam), kucu (nedovrsenu), auto (ruzno ali mlado), nisam u dugovanjima to jest kreditima i slicno i uvijek imam bar 5 km u dzepu :lol:
Last edited by lajkujMe on 08/10/2011 22:56, edited 1 time in total.

dječak sa šibicama
Been thanked: 6 times

Post by dječak sa šibicama » 08/10/2011 22:55

Statistika ne laze.

Zivotni standard se lako izracunava... BDP i slicno. Prosta matematika.

BiH je po svim parametrima, na dnu evropskog standarda.

To sto u rajvosa 10% stanovnistva zivi na visokoj nozi, to ne znaci nista. 50-ak hiljada ljudi koji voze dobra kola i vuku puna kolica po trgovackim centrima, sjede po kaficima i piju kotele, na tih 50 dolazi 400 hiljada njih koji krpaju kraj sa krajem.

Dovoljno je uci vikendom u Kozum i pokusati kupiti bilo sta sto je na snizenju, to raja razgrabi jos prije otvaranja ujutro. Zasto? valjda zato jer su puni para :roll:

lajkujMe

Post by lajkujMe » 08/10/2011 22:58

dječak sa šibicama wrote:Statistika ne laze.

To sto u rajvosa 10% stanovnistva zivi na visokoj nozi, to ne znaci nista. 50-ak hiljada ljudi koji voze dobra kola i vuku puna kolica po trgovackim centrima, sjede po kaficima i piju kotele, na tih 50 dolazi 400 hiljada njih koji krpaju kraj sa krajem.

Dovoljno je uci vikendom u Kozum i pokusati kupiti bilo sta sto je na snizenju, to raja razgrabi jos prije otvaranja ujutro. Zasto? valjda zato jer su puni para :roll:

Laže ako statistika ima lažne informacije :dance:

Gothic princess

Post by Gothic princess » 08/10/2011 23:01

Nije baš da 400.000 hiljada ljudi krpi kraj s krajem. Pa svi ljudi, koje ja poznajem, žive dobro. Ili se onda ja krećem u krugu "bogataša".

Boračke invalidnine nisu baš nešto velike. Nema svako nekog u inostranstvu. . Ako se zadužuju, nije mi jasno kako, jer nisu ni banke budale. Ostaje samo muljaža. Ali opet, ne može biti toliko muljatora ili lopova.

Ne kontam, majke mi... Baš sam danas htjela da otvorim temu "Odakle ljudima pare"...

dječak sa šibicama

Post by dječak sa šibicama » 08/10/2011 23:20

Ma da, sve je to jedna velika zavjera protiv BiH.

Standard je sjajan, prosjecna plata je 7000 km a ne 700 ili 800 :-)

Sarajevo je nakon rata postalo glavni grad jedne drzave, u kojem su institucije drzave, medjunarodne organizacije, amabasade, i slicno, u Sarajevo se slilo jako puno onih koji rade u takvim institucijama, plus domaci, plus javna preduzeca, nesto privatnika tajkuna koji su se obogatili u ratu ili nakon rata, uglavnom dovoljna kriticna masa da se stvori privid blagostanja.

Kao sto u holivudskim filmovima nikada ne ispricaju pricu o vrataru u luksuznom hotelu, ili onome koji usisava ili glanca podove, njih zapravo niko i ne primjecuje u toj prici, vec o nekom plejboju koji zivi u tom hotelu... ili zgradi... mislim da je jasno sta zelim reci.

A i BiH je malo siri pojam od poteza Lapisnica Ilidza.

Gothic princess

Post by Gothic princess » 08/10/2011 23:22

A i BiH je malo siri pojam od poteza Lapisnica Ilidza.
Sa mnom je studiralo dosta djece iz drugih gradova. Trebalo je platiti smještaj, režije, hranu, fakultet, izlaske, autobusku kartu... I sve to davne 1997 godine... A dosta je te djece upisalo postdiplomski, koji su finansirali mama i tata...

ema_

Post by ema_ » 08/10/2011 23:30

Kad ceste ne budu pune automobila u 12h (u svakom autu u 95% samo jedna osoba), kad stolovi po Ferhadiji i inim mjestima ne budu puni (18-40 godina dob) isto u 12h, kad bi trebalo da se studira, radi ili makar da se traži posao ili ili...., e onda ću povjerovati da je nekome teško i da je BiH na nakvom zadnjem mjestu neke ljestvice. :roll:
Last edited by ema_ on 08/10/2011 23:33, edited 1 time in total.

Gothic princess

Post by Gothic princess » 08/10/2011 23:33

Ma kavo zadnje mjesto na ljestvici... Gotovo svi puše, a cigare su luksuz. I da povećaju cijenu cigara na 10 KM opet bi pušili.

Comrad

Post by Comrad » 08/10/2011 23:35

Sta vam je ljudi, pa isto ko da niko nije makao glavnog grada, Sarajevo nije jednako BiH, u tom smislu.

U nasem gradu su sve vazne kompanije, administracija, zastupnistva itd itd... Plus, ljudi iz drugih gradova koji dolaze ovdje, nisu sirotinja. To su ljudi koji imaju novac i mogu kupiti sebi stan u Sarajevu, zatim pronaci posao i zivjeti tu sasvim normalnim zivotom, izlaziti, trositi itd. U svakmo manjem, srednjem gradu ima takvih ljudi, mora ih biti i oni svi idu ka sarajevu gdje su i bolje sanse za napredovanje, skolovanje i sl.

Imaju fino pokazatelji koji kazu da smo zadnja rupa na svirali i to su cinjenice. A vi i dalje nastavite ocjenjivati standard na osnovu kafana. :roll:

dječak sa šibicama

Post by dječak sa šibicama » 08/10/2011 23:43

Comrad wrote:Sta vam je ljudi, pa isto ko da niko nije makao glavnog grada, Sarajevo nije jednako BiH, u tom smislu.

U nasem gradu su sve vazne kompanije, administracija, zastupnistva itd itd... Plus, ljudi iz drugih gradova koji dolaze ovdje, nisu sirotinja. To su ljudi koji imaju novac i mogu kupiti sebi stan u Sarajevu, zatim pronaci posao i zivjeti tu sasvim normalnim zivotom, izlaziti, trositi itd. U svakmo manjem, srednjem gradu ima takvih ljudi, mora ih biti i oni svi idu ka sarajevu gdje su i bolje sanse za napredovanje, skolovanje i sl.

Imaju fino pokazatelji koji kazu da smo zadnja rupa na svirali i to su cinjenice. A vi i dalje nastavite ocjenjivati standard na osnovu kafana. :roll:
Pa to raja odokativno ocjenjuje standard u BiH :-)

Ali dobro, glupo se ubjedjivati, recimo da je u BiH blagostanje i uzivajmo. Ne kontam cemu onda strajkovi, obustave saobracaja, blokade ulica, demoliranje zgrade Vlade, strajk GRAS-a, policije, nastavnika, profesora ljekara, ne prime plate po tri mjeseca, odakle tolika korupcija, nepotizam, ako je sve bajno i sjajno.

Neki ljudi ocito misle da ako je njima dobro, da je svima dobro.

talić

Post by talić » 09/10/2011 00:09

Živi se dobro jer živi se od nafake,...... istina je da ima mnogo ljudi koji jako loše žive i mi koji se ovdje zezamo ih i ne poznajemo i ne prepoznajemo jer društvo je totalno raslojeno. Nisu to ni ljudi koji kopaju po kontejnerima ni ljudi koji se hrane na kazanu narodne kuhinje nego su to ljudi koji kriju da loše žive jer imaju ponos i teško im je priznati da su "Neuspješni".

Comrad

Post by Comrad » 09/10/2011 02:08

dječak sa šibicama wrote:
Comrad wrote:Sta vam je ljudi, pa isto ko da niko nije makao glavnog grada, Sarajevo nije jednako BiH, u tom smislu.

Pa to raja odokativno ocjenjuje standard u BiH :-)

Ali dobro, glupo se ubjedjivati, recimo da je u BiH blagostanje i uzivajmo. Ne kontam cemu onda strajkovi, obustave saobracaja, blokade ulica, demoliranje zgrade Vlade, strajk GRAS-a, policije, nastavnika, profesora ljekara, ne prime plate po tri mjeseca, odakle tolika korupcija, nepotizam, ako je sve bajno i sjajno.

Neki ljudi ocito misle da ako je njima dobro, da je svima dobro.
Ne kontam, jesi li mene pogresno citirao? Ko je rekao da je blagostanje, fino sam napisao da smo po vecini pokazatelja zadnji u evropi. Govorim samo da je glupo ocjenjivati, pa cak i odokativno, na osnovu ispunjenosti kafana i cigara i to u glavnom gradu. I bubam u kaficu, diskoteci od 100 ljudi 80 ispija po 1-2 pica cijelu noc, ostalih 20 je s debljim novcanikom... Tema je standard u BiH, ne samo u Sarajevu. Treba otici malo po zemlji, pa vidjeti kako ljudi zive...

I zemlja broji cca. 4mil stanovnika...da ga hebes, mora bit ljudi koji sebi mogu priustiti sve.

lilla7

Post by lilla7 » 09/10/2011 02:42

Balkanski_sindrom wrote: Prica se uvijek svodi na to da je u BIH lose, da je losa situacija i svi kukaju, najvise oni koji zive u BIH
U Bosni je najviše onih, koji, kako ti reče, kukaju, bez obzira kakvo im je stanje, a najviše onih koji se žale je upravo u onom društvenim sloju koji relativno dobro živi...uvijek im nešto nedostaje, neko drugi ima bolje i više, ni za šta se nema vremena, a ništa se i ne radi. Oni koji bi mogli da rade ne žele svakakav posao (ima izuetaka naravno, češće u drugim gradovima, ne u Sarajevu, željeli bi raditi a ne mogu).
Ako im se nešto u društvu ne sviđa, svi samo kritikuju, niko ništa neće učiniti da to popravi...imam dojam da smo kao nacija umorni od svoje i tuđe priče i da nam hitno treba sam čin, djelovanje.

Gothic princess

Post by Gothic princess » 09/10/2011 09:14

Mi smo jednostavno pasivni i bezvoljni. Niko se više ni za šta ne buni, osim ovako po forumima i fejsbuku. A još je problem i u tome što kod nas nema sloge, solidarnosti i zajedništva, a društvo egoista ne može uspjeti. Svako gleda samo sebe, a niko ne može biti srećan, ako su oko njega svi nesrećni. Mislim da je duh zajedništva ostao samo na stadionima.

naja22

Post by naja22 » 09/10/2011 09:25

dječak sa šibicama wrote:Statistika ne laze.

Ma pusti ti statistiku :-)

Gothic princess

Post by Gothic princess » 09/10/2011 10:04

Dok god ljudi imaju za cigare, neće me niko moći ubjediti da se živi loše. I jeste, kafići su dobar pokazatelj. Puni su u toku radnog vremena. I svi imaju mobitele. Neko ko krpi kraj s krajem ne puši, ne visi po kafićima po čitav dan i nema mobitel. Posebno ne mobitel od 1000 KM. A da ne spominjem kupovinu stanova, auta... Te priče kako smo mi na nekom dnu su šuplja priča.

talić

Post by talić » 09/10/2011 10:29

kao zajednica smo siromašni, siromašno zdravstvo, školstvo, loša infrastruktura ali kao pojedinci ne stojimo svi tako loše pa većina ima vlastiti stan, auto i druge vrijedne nekretnine i pokretnine. Najveći problem su totalna besperspektivnost u manjim sredinama pa stan koji u Sarajevu vrijedi 200.000 maraka možeš u Varešu kupiti za 20.000. Ima ona izreka: " Jači tlači", Sarajevski kanton ima tri puta veći budžet od ZE-DO kantona ili Tuzlanskog kantona a isti broj stanovnika pa je kvalitet života znatno bolji. O malim sredinama tipa Vareš, Olovo, ... bolje i ne govoriti. Tužno i bjedno.

Gray

Post by Gray » 09/10/2011 10:43

U BiH možda nije toliko loše koliko se kuka, ali u svakom slučaju je loše. Posebno mislim da dijaspora (mada sam i ja trenutno u inostranstvu, ali sam do prije godinu dana živio u BiH) ne može o tome suditi, jer slika koju oni vide kada dođu (posebno ljeti) je nerealna slika, fasada koja se drži dok je familija tu.

Realna situacija je loša (posebno kada su uzmu u obzir zapadnoevropske države), bez obzira što se sjedi po kafama (i pijucka kafa od 1-2 km većina) ili što se puše cigare ili što se vozaju (većinom) 15-20 godina stara auta. Većina mladih (čini mi se preko 90%) nema vlastiti stan, nego iznajmljuje ili živi sa roditeljima, a i ovi ostali što imaju stanove su ih uglavnom otkupili poslije rata na osnovu certifikata i malo keša. Kuće se prave malo pomalo, kako nalete pare, i to dosta ljudi samo svojim rukama.

Prosječna plata u Kantonu SA je oko 1000 km odprilike, s obzirom da tu državni organi dižu prosjek. Mladi bračni par, recimo, sa srednjom školom ne može se nadati visokim platama, recimo da jedno radi u konzumu, drugo kao neki konobar/prodavač, to je maks 1200-1500 KM mjesečno (obje plate), ako i toliko, s tim da obično nisu prijavljeni, rade više od 40 sati sedmično, nema prekovremenog itd.

Od 1200 KM se može živjeti ok od 1. do 1, može se možda otići i na more par dana svake godine, ali time se mogu priuštiti svakodnevne stvari, bilo šta više je misaona imenica, jer su sve krupnije stvari kod nas skuplje nego vani a plate su nekoliko puta manje (putovanja, tehnika, auto), da ne spominjemo stan ili kuću...

A da onda ne spominjemo kako žive porodice gdje je samo jedna osoba nezaposlena, pa čeveročlana porodica živi od 600-700 KM, snalazi se kako zna i umije, a koliko ima osoba koje nemaju nikakvog posla, koje žive od neke male penzijice, od pomoći porodice iz BiH ili iz dijaspore...

dakle daleko od toga da smo zadnji na svijetu, ali sigurno jesmo pri dnu evrope.

JThomas
Been thanked: 29 times

Post by JThomas » 09/10/2011 10:47

Gothic princess wrote:Dok god ljudi imaju za cigare, neće me niko moći ubjediti da se živi loše. I jeste, kafići su dobar pokazatelj. Puni su u toku radnog vremena. I svi imaju mobitele. Neko ko krpi kraj s krajem ne puši, ne visi po kafićima po čitav dan i nema mobitel. Posebno ne mobitel od 1000 KM. A da ne spominjem kupovinu stanova, auta... Te priče kako smo mi na nekom dnu su šuplja priča.
tačno tako, on ne visi po kafićima, al' ti ga zato ne vidiš u kafiću, ne uzimaš u svoju ružičastu računicu i zaključuješ da smo mi bogata nacija.

i statistike ne lažu, u siromašnim zemljama se puno više puši nego u bogatim:

http://en.wikipedia.org/wiki/Prevalence ... onsumption

Post Reply