Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#251 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by dr_Evil »

skrbavi-admin wrote: 29/12/2023 03:22 ima ljudi koji rade za 100000 maraka godisnje prodajuci znanje i umjesto da nam je drago sto takvih mozaka ima dodje bosongoloid koji se divi silovateljima kao Ismet Celo ili Ramiz Celo i svrsavaju na BubaJalija Smrka Bagzija i Serbiju elham masala akobogda Issami, objesio bi za jaja coeka koji dobija doznake u hiljadama iz inostranstva za pametan poso i raspravljo o njegovim porezima dok drzavu Dojajnik opljacka za 400000 maraka kupujuci sebi S Klas sa svim opcijama.....

bas smo gamad
Znaci ipak je cilj da budemo svi Ramo Isak, Ramo Celo i Buba, umjesto da gradimo drustvo. Idemo u Njemacku jer mrzimo nas sistem, i onda se vracamo da budemo Ramo Isak.

LJubi majka.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66237
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#252 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by _BataZiv_0809 »

Frajer u razmaku od 4 posta napise za rodnu drzavu da je rupa pa onda da ce se preselit u rupu da izbjegava porez.

:D
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4233
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#253 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by skrbavi-admin »

dr_Evil wrote: 29/12/2023 08:09
skrbavi-admin wrote: 29/12/2023 03:22 ima ljudi koji rade za 100000 maraka godisnje prodajuci znanje i umjesto da nam je drago sto takvih mozaka ima dodje bosongoloid koji se divi silovateljima kao Ismet Celo ili Ramiz Celo i svrsavaju na BubaJalija Smrka Bagzija i Serbiju elham masala akobogda Issami, objesio bi za jaja coeka koji dobija doznake u hiljadama iz inostranstva za pametan poso i raspravljo o njegovim porezima dok drzavu Dojajnik opljacka za 400000 maraka kupujuci sebi S Klas sa svim opcijama.....

bas smo gamad
Znaci ipak je cilj da budemo svi Ramo Isak, Ramo Celo i Buba, umjesto da gradimo drustvo. Idemo u Njemacku jer mrzimo nas sistem, i onda se vracamo da budemo Ramo Isak.

LJubi majka.
koji sistem? - ljubi babo
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#254 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by dr_Evil »

skrbavi-admin wrote: 29/12/2023 08:59
koji sistem? - ljubi babo
Upravo tako, koji sistem.

Gledaj nemojte me pogresno shvatit, gdje su primanja onako omanja ko ga jebe, ali ako covjek kao freelancer zaradjuje pozamasnu sumu novca sta je problem otvoriti d.o.o, pogotovo kad zna da ima ugovor na duze staze kao sto ovaj kolega ima. Iz tog freelancinga za kratko vrijeme moze ispasti jaca firma sa dobrim referensama.

Ako neko ima mogucnost laptop na rame i da mu ide staz na zapadu dok radi iz Bosne onda je to druga stvar, negdje se staz uplacuje.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4233
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#255 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by skrbavi-admin »

dr_Evil wrote: 29/12/2023 09:04
skrbavi-admin wrote: 29/12/2023 08:59
koji sistem? - ljubi babo
Upravo tako, koji sistem.

Gledaj nemojte me pogresno shvatit, gdje su primanja onako omanja ko ga jebe, ali ako covjek kao freelancer zaradjuje pozamasnu sumu novca sta je problem otvoriti d.o.o, pogotovo kad zna da ima ugovor na duze staze kao sto ovaj kolega ima. Iz tog freelancinga za kratko vrijeme moze ispasti jaca firma sa dobrim referensama.

Ako neko ima mogucnost laptop na rame i da mu ide staz na zapadu dok radi iz Bosne onda je to druga stvar, negdje se staz uplacuje.
to o cemu ti pricas ima sasvim sigurno pravnu patriotsku i svaku drugu logiku - problem je sto onaj Vepar javno prijeti raspadom drzave bez ikakvih posljedica uznemiravajuci milione..... negira genocid nekaznjeno a dio je sistema....

problem je sto je jedan od najuspjesnijih "sarajevskih" biznismena koji je doso s kesom u Sarajevo opro Kljemendijeve i donacijske milione bez ikakvih posljedica i prodo zeni koja je imala 200 miliona maraka za koje niko ziv ne zna kako je zaradila :lol:

GRAS dugovao 200 miliona maraka poreznog duga, Zeljeznice isto tako stotine miliona i jos uvijek "regularno" posluju . Minvajl se hladno zatvaraju firme koje imaju kudikamo manje duga.....

Sto ne odes tim zaduzenicima i kaes im da zatvore finansijske dubioze da bi sistem konacno zazivio? - a ne lakse ti je se nalaktat coeku koji uzima pare vani i trosi u BIH :-) bosnolongoidna logika..... FYI - riba sigurno smrdi od glave>...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#256 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by dr_Evil »

skrbavi-admin wrote: 29/12/2023 09:22
to o cemu ti pricas ima sasvim sigurno pravnu patriotsku i svaku drugu logiku - problem je sto onaj Vepar javno prijeti raspadom drzave bez ikakvih posljedica uznemiravajuci milione..... negira genocid nekaznjeno a dio je sistema....

problem je sto je jedan od najuspjesnijih "sarajevskih" biznismena koji je doso s kesom u Sarajevo opro Kljemendijeve i donacijske milione bez ikakvih posljedica i prodo zeni koja je imala 200 miliona maraka za koje niko ziv ne zna kako je zaradila :lol:

GRAS dugovao 200 miliona maraka poreznog duga, Zeljeznice isto tako stotine miliona i jos uvijek "regularno" posluju . Minvajl se hladno zatvaraju firme koje imaju kudikamo manje duga.....

Sto ne odes tim zaduzenicima i kaes im da zatvore finansijske dubioze da bi sistem konacno zazivio? - a ne lakse ti je se nalaktat coeku koji uzima pare vani i trosi u BIH :-) bosnolongoidna logika..... FYI - riba sigurno smrdi od glave>...
Ti si 100% upravu, roncam ja o tome godinama, ali ko ima da me slusa.

Jedina je stvar u tome da li zelimo da prestanemo da nas jebu, ili zelimo mi da budemo ti koji jebu. Ja nisam mogao da gledam to o cemu ti pricas pa sam se odmakao, ali istovremeno ne zelim da budem taj koji jebe niti koji koristi rupe. Zato znam da nikad necu imati vise nego sto imam sada. Nisam ti ja neki primjer za ovu raspravu, vjerujem da sam posten, a zasigurno znam da sam budala.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66237
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#257 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by _BataZiv_0809 »

Frilenseri nigdje srecu nisu donijeli na ovakav nacin.
Da se ne lazemo i ne pakujemo to u patriotsku oblandu.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4233
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#258 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by skrbavi-admin »

nisu ni drugi pa kradu i kapom i sakom, pored toga sto ne placaju porez - spomenuo sam vec gore GRAS, Zeljeznice, Rudnici, samo dalje idi :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66237
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#259 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by _BataZiv_0809 »

Nije niko ni tvrdio da donose
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#260 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Ozimician »

...a ja dobre teme :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#261 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by n+1 »

Trebalo bi ovo malo počistiti. Vratimo se Pragu i Češkoj. :D
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#262 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Facasplaca »

Kakve su sanse u skorijoj Buducnosti, da ce ovih 10% Poreza freelancerima povecat na 20 ili 30%?
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#263 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by canvra888 »

dr_Evil wrote: 29/12/2023 08:07
canvra888 wrote: 29/12/2023 03:01
Nije 70%. Provjeri opet koji su procenti u pitanju.

Porez i doprinosi vise od 70% drug, znam ja, placao sam.

na platu 1400KM iznosilo je prosle godine 1070KM + 30KM troskovi banke tj 1100KM zajedno.

Daljnji troskovi kad ti dusa zeli:

Troskovi prostora i rezije, ovdje moze biti i svoj stan za vecinu poslova.

Troskovi vodjenja financija

taksa isticanje firme

fiskalna kasa

godisnji obracun

dodatno internet za fiskalnu kasu.

Kad zavrsi godina, 90% dobiti je tvoje, 10% ide drzavi.

I da odgvorim kolegama, svako nek se vrati i treba da se vrati i nosi posao sa sobom. Ali mojne glumit gazdu preko tudjih ledja, registruj d.o.o ko covjek pa radi za citav svijet, mozes slobodno na minimalnu platu ostalo uzimaj kroz dobitak.
https://finprofi.ba/view-more/obracun-p ... ter_Plata3
https://anwalt-bih.de/doprinosi-na-plate-u-bih/

Nigdje se ovdje ne spominje da je 70%.


Ali, nebitno, svakako si se uhvatio samo jedne stavke koju sam ti spomenuo. Osuo si po freelancerima bez razloga, a ljudi kada za sebe uplaćuju ZZO i PIO, uplate više nego paušalni obrte koje ne hejtaš kao što hejtaš freelancere. A da ne spominjem sad freelancere koji zarađuju više pa uplate više samo poreza nego što takvi obrti uplate ukupno dadžbina, sa doprinosima.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#264 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by dr_Evil »

canvra888 wrote: 29/12/2023 13:40
https://finprofi.ba/view-more/obracun-p ... ter_Plata3
https://anwalt-bih.de/doprinosi-na-plate-u-bih/

Nigdje se ovdje ne spominje da je 70%.


Ali, nebitno, svakako si se uhvatio samo jedne stavke koju sam ti spomenuo. Osuo si po freelancerima bez razloga, a ljudi kada za sebe uplaćuju ZZO i PIO, uplate više nego paušalni obrte koje ne hejtaš kao što hejtaš freelancere. A da ne spominjem sad freelancere koji zarađuju više pa uplate više samo poreza nego što takvi obrti uplate ukupno dadžbina, sa doprinosima.
Ne znam jel sta izmijenilo, ne vjerujem, znam sta sam placao, nemam razloga da ti lazem.

Ma i obrti su siva zona. Generalno BiH je zemlja sive ekonomije.
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#265 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by canvra888 »

Facasplaca wrote: 29/12/2023 13:01 Kakve su sanse u skorijoj Buducnosti, da ce ovih 10% Poreza freelancerima povecat na 20 ili 30%?
Porez je planiran na 13%, ali nije to fazon, nego je fazon što će dići doprinose na oko 32%, a i dalje freelanceri neće imati pravo koristiti usluge uplaćenih doprinosa. Dakle otimačina.

Inače, dilfaševa vlada bila predlagač ove otimačine, ljevica (SDP ponajprije) se kao žalila onomad, zastupala freelancere, ja mislio fakat ih bilo briga da ne bude diskriminacije.

Eto sad došli na vlast, zastupaju usvajanje istog dilfaševog diksriminatornog zakona, bez amandmana. Dakle ista prevrtljiva lažljiva govna, samo je bilo potrebno da se dođe na vlast :thumbup:
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#266 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by canvra888 »

dr_Evil wrote: 29/12/2023 13:43
canvra888 wrote: 29/12/2023 13:40
https://finprofi.ba/view-more/obracun-p ... ter_Plata3
https://anwalt-bih.de/doprinosi-na-plate-u-bih/

Nigdje se ovdje ne spominje da je 70%.


Ali, nebitno, svakako si se uhvatio samo jedne stavke koju sam ti spomenuo. Osuo si po freelancerima bez razloga, a ljudi kada za sebe uplaćuju ZZO i PIO, uplate više nego paušalni obrte koje ne hejtaš kao što hejtaš freelancere. A da ne spominjem sad freelancere koji zarađuju više pa uplate više samo poreza nego što takvi obrti uplate ukupno dadžbina, sa doprinosima.
Ne znam jel sta izmijenilo, ne vjerujem, znam sta sam placao, nemam razloga da ti lazem.

Ma i obrti su siva zona. Generalno BiH je zemlja sive ekonomije.
Slabo mi nešto zagovaraš ukidanje tih obrta i sivih zona :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#267 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by n+1 »

Samo prepisuju od dilfaša i pucaju sebi u glavu. I onda čitaš dilfaš bio diletant, a ovi magovi. :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#268 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by dr_Evil »

canvra888 wrote: 29/12/2023 13:49
Slabo mi nešto zagovaraš ukidanje tih obrta i sivih zona :D
Jer znam da obrta ima koji krpe kraj sa krajem. Dok ima i onih koji uzimaju sakom i kapom, treba izmjeniti regulativu i uvesti racun na sve.

Freelancing nema opravdanje da ne bude d.o.o.
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#269 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by canvra888 »

dr_Evil wrote: 29/12/2023 13:51
canvra888 wrote: 29/12/2023 13:49
Slabo mi nešto zagovaraš ukidanje tih obrta i sivih zona :D
Jer znam da obrta ima koji krpe kraj sa krajem. Dok ima i onih koji uzimaju sakom i kapom, treba izmjeniti regulativu i uvesti racun na sve.
A to nema freelancera koji krpe kraj s krajem? Jarane nije freelancing samo software development i IT sfera, mnogo ih je koji rade za mizernije satnice nego ljudi u BiH na ugovorima o radu.
Freelancing nema opravdanje da ne bude d.o.o.
Pa ako išta ima veće opravdanje da ne bude registrovano, to je freelancing sfera :-)

Sama ti i riječ kaže na kraju krajeva... Kako ćeš vezati nešto što jako često nije nikakvim ugovorom ni vezano? Valjda si svjestan procesa pokretanja i zatvaranja samo obrta, a kamoli d.o.o. A freelancera često danas ima s poslom, sutra ih nema. Ne traže ti ni u punom naprednijim državama da budeš registrovan, a da se BiH kao pravi pametna po tom pitanju. :-)
Post Reply