Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#151 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by gagy06 »

ExNihilo wrote:Kompanija se zove CSC, a ne SCS.
Jesi to zavrsio u Ceskoj? :-D
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#152 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by gagy06 »

astala_vistala wrote:pozdrav.

imam ponudu raditi u Brnu u at&t netto 36000 kruna,jel se moze voditi normalan zivot? imam smjestaj i vaucere za hranu nekako travenke ako sam dobro skonto.
Stravenke idu od plate. Npr. ako je vrijednost stravenki 100€, kompanije ti plati 60€, a 40€ od plate. Barem je moje iskustvo tako.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#153 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by ExNihilo »

gagy06 wrote:
ExNihilo wrote:Kompanija se zove CSC, a ne SCS.
Jesi to zavrsio u Ceskoj? :-D
Nisam, nego sam nekada prije živio u Pragu. Mislim da smo čak malo pričali o tome prije nego što ćeš se ti ispaliti gore.

Šta ima novo u voljenom gradu? :D
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#154 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by gagy06 »

ExNihilo wrote:
gagy06 wrote:
ExNihilo wrote:Kompanija se zove CSC, a ne SCS.
Jesi to zavrsio u Ceskoj? :-D
Nisam, nego sam nekada prije živio u Pragu. Mislim da smo čak malo pričali o tome prije nego što ćeš se ti ispaliti gore.

Šta ima novo u voljenom gradu? :D
Nic, razduzio sam ja to.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#155 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by ExNihilo »

gagy06 wrote: Nic, razduzio sam ja to.
Jesi li back to homeland ili si produžio dalje?
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#156 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by gagy06 »

ExNihilo wrote:
gagy06 wrote: Nic, razduzio sam ja to.
Jesi li back to homeland ili si produžio dalje?
Homeland :-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#157 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by ExNihilo »

gagy06 wrote:
ExNihilo wrote:
gagy06 wrote: Nic, razduzio sam ja to.
Jesi li back to homeland ili si produžio dalje?
Homeland :-)
Sa srećom, prijatelju. :thumbup:
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#158 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by jefff »

Ceska ko hamerika.
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#159 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by gagy06 »

ExNihilo wrote:
Sa srećom, prijatelju. :thumbup:
Diky moc ;-)
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#160 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Heller »

Jel ima neko upućen za odlazak u Češku, koja zanimanja, koliko teško je dobiti dozvolu itd...
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#161 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by detroit-mercy »

jefff wrote:Ceska ko hamerika.
kazu picke ko salate :mrgreen: .
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#162 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by jefff »

Jah heto, to kod nas nema.
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#163 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Q_Line »

Bio u Pragu par dana, prelijep grad, ali i pust tokom dana, svi rade, pjesaka skoro da i nema :-D
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#164 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by jefff »

Q_Line wrote:Bio u Pragu par dana, prelijep grad, ali i pust tokom dana, svi rade, pjesaka skoro da i nema :-D
Tipicno za sve europske gradove.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#165 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by ExNihilo »

Vala centar vazda vrvi. Ako ništa, zbog turista.
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#166 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by IceCat »

Vidio sam ovaj topic i iskreno se zaprepastio da nekoga zanima propala i komunizmom razorena država kao što je Češka. Jer iako u EU zadržala je sav kretenizam, debilizam i nemoral po kome su u ex SFRJ ali i mnogo šire bili nadaleko poznati i još uvijek su. Stoga sam odlučio da svoju tužnu priču vezanu za prašku odiseju i zašto sam krvnički pobjegao otamo podijelim sa vama :violina:. Evo ovako... :run:

Živio sam u Pragu dvije godine prije nego što sam se vratio na par godina u BiH. Trenutno živim u Austriji. Radio sam u svojoj branši i o Česima ne mogu da kažem puno toga dobrog.

Prvo i najvažnije, zaprepastio sam se koliko je to jedan glup i neradni narod. Proliferacija gluposti u izjavama, mišljenju i ponašanju prosječnog Čeha zaista je katastrofalna. Ovaj narod je zastrašujuće glup i neupućen u praktično sve što postoji da normalan čovjek to jednostavno ne može da shvati. Evo samo par primjera:

Više od 97% Čeha ne govori engleski jezik do te mjere da ne znaju reći ni „hi“. Da stvar bude gora, ovi mučenici se jadni time i ponose. Iako u metrou svi čitaju i prave se pametni, u suštini su smijem slobodno reći najgluplji narod koji je ovom planetom ikada hodao.
Moja bivša (Čehinja) kada sam joj pokazao muziku Frederika Šopena pitala me je: a kada on dolazi da održi koncert u Prag? :zid: :run: :run: :run:

Minuta ćutnje za ovo... :svijeca: :jbt:

Rekao sam joj evo za par dana sa Halidom Bešlićem koji otvara koncert, a ona „s kim???“ :lol: :lol: :lol: :run:

Druga (također Čehinja) me ostavila kada sam se našalio da ću je prodati Arapima. Rekao sam joj da poznajem saudijskog princa Bandara al Sauda, brata od saudijskog kralja i da će biti njegova 45. žena. :lol: :lol: :lol: Htjela mi pozvati policiju, jedva sam se izvukao. :lol: Naravno odmah potom rekao sam joj hajd' ti mala odavde... :-) :-?

Treća (Čehinja naravno, ko da sam bio osuđen na njih) kada smo gledali film „Kum“ u sceni kada je Michael Corleone počistio cijelu mafiju i kada jednom od njih puca u oko ona me pita: A zar metak u oko može da ubije čovjeka? Zar to samo ne povrijedi oko? :shock: :run:

Upoznao sam i jednu eto svidjela mi se tako, pozvao je na piće počeli tako pričat a ona odma' ima vanbračno dijete i u kojim je sve bordelima radila, pobjego odma' da ne bi fasovao kakav mastan sifilis. :shock: :hitna: :run:

Jednu sam isto tako upoznao plesačica u klubu, ona odma hajd' mlati me po guzi, :bije: :-) :lol: ajmo dogovorit to, a kad sam saznao da je pred udaju rekla mi šta fali ko ga j... gledat ću ga cijeli život, da malo promijenim. :cry: :run:

Ovako mogu do prekosutra... Jedna nije znala šta je to Tajland :shock: , i ajd' s ovim ću i završit.

Inače češke cure ne izgledaju loše. J... se ko štuke :-) :izet: , u krevetu završe i prije nego što uopšte shvatite šta se dešava... :lol: :run:

Što se tiče rada na koji su ekstremno alergični, velika većina mladih Čeha su „rebeli“ koji se protive sistemu koji ih tjera da rade tako da je ova zemlja prepuna beskućnika na koje smrdi bukvalno cijeli Prag. Zato ima posla da je ljude za rad toliko teško naći da se zemlja puni Ukrajincima koji polako postaju većina i bez kojih bi Češka načisto propala. Pomenuti „rebeli“ su mladi, zdravi i snažni ljudi koji prose i to se može vidjeti samo u Pragu. Jedan takav prosio par koraka od velikog restorana gdje na staklu piše: „hitno potreban veliki broj brigadnika“ (što je naziv za radnike „part time“ ili „full time po ugovoru na više lokaliteta“). Samo u Pragu... :shock: :shock: :run:

Inače sva češka filozofija je podrigivat i zviždat na ulici i njihova čuvena poštapalica „ty vole“ koja sačinjava 120% njihovog vokabulara. Psuju ko zvijeri i definitivno su najnekulturniji narod koji postoji. Njihova drskost i cinizam odavno prelazi sve granice zdravog razuma.

Škrti su ko svinje i samo gledaju gdje će ti kaznu naplatit ili kako te zajebat za neku uslugu, telefon, vodu, samo da ne rade. Njihove mjenjačnice nadaleko su poznate sa provizijama od 50% i više :run: osim onima koji su tamo prvi put koji su i isklljučivo njihove žrtve. Voda je jezivo skupa, ko da viski teče slavinom bilo bi jeftinije, kad sam pitao zašto 200 eura poravnanje za dva mjeseca :shock: rekli kolika je predviđena potrošnja. Odmjerili ti 20 litara za tuširanje i jedan litar vode za piće, pola litra za toalet, brijanje, kuhanje i pranje suđa nije uopšte predviđeno :shock: :-) :run: . Da čovjek poludi :-? .

Piju ko orangutani i tzv. „hospody“ tj. pivnice su najposjećenija mjesta gdje nerijetko dolazi do incidenata. Policijske sirene grme po cijeli dan na svakom koraku osim tamo gdje treba, npr. u centru grada gdje te navečer zaustavljaju crnci i najotvorenije ti nude kokain. Grme i sirene hitnih službi jer se u takvom gradu prepunom beskućnika bukvalno svakodnevno umire. Prvi su i po broju samoubistava muškaraca jer njihovi kretenski zakoni oženjene muškarce pretvaraju u najponiznije robove, a djeca su „djeca“ do 27. godine :run: do kada te neradničke dembele i nihove isto tako lijene matere moraju izdržavati pod prijetnjom najoštrijih zakonskih sankcija.

Iako njihove cure ne znaju da ljudi koji su živjeli u sred 19. vijeka ne mogu živjeti i u 21. vijeku, za imigracionu politiku i vizni režim su doktori nauka, profesori i akademici. Svaka će vas pokušati ucjenjivati za papire tako da na taj način apsolutno i ne pokušavajte tamo ostati. Cijena se zna, pripremite pola miliona eura :run: i dobro pazite da vas ne zaj... Takvi „brakovi“ uglavnom odmah budu provaljeni i možete zaglaviti lijep zatvor. Ovakve „ponude“ uglavnom primjenjuju beskučnice tako da shvatite ovo kao vrlo ozbiljno upozorenje i ne pokušavajte ni pod kojim uslovima. Jer iako vas i ne provale, podpadate pod gore navedene zakone tako da 150 puta razmislite da li vam se to isplati.

Zdravstveno osiguranje poznato kao prisilno liječenje obavezno je po zakonu, košta 100 eura a dan kašnjenja sa plaćanjem daljih 30 eura. Obavezno je i za beskućnike koji su i najstrožije kontrolisani i svakodnevno im se povećava dug.

Na radnom mjestu si dozvoljavaju praktično sve a svakodnevno šikaniranje i odbijanje od 27-200% od plate najnormalnija je stvar. Smještaj koji su uglavnom rupetine odnosi 70-120% od plate tako da je velika većina Čeha prisiljena na zajednički život kako bi uopšte preživjeli. Uz to traži se 2-3 najma kao kaucija plus jedan agenciji a naći smještaj bilo kakav prava je lutrija :-? . Gradski prevoz podešen je samo za ljude koji rade od 8-16 a to nije ni 5% stanovništva. Ostali moraju da čekaju više nego kod nas na prigradskim linijama, a vikend ti sj... totalno jer izlasci nisu predviđeni, toliko o „metropoli“.

Kako sam već rekao, pravi su imbecili za engleski jezik tako da ćete se i kao turisti veoma teško sporazumjeti osim u turističkim objektima u centru gdje rade isključivo stranci. Ovo izgleda ne smeta samo Kinezima kojih je prava invazija u Pragu. Tu su i nezaobilazni Englezi koji izvlače šibice koji će obući idiotski kostim i kreću u lov na jeftino pivo i još jeftinije kurve. Ovo drugo uglavnom nikada ne dočekaju jer ih po pravilu uvijek prije toga savlada ovo prvo :lol: :lol: :lol: . Prizori takvih grupa su svakodnevni u centru Praga.

I to je sve za ovaj put :run: . Ukoliko imate daljih pitanja (ne)rado ću odgovoriti (ali ipak odgovoriti) jer tome valjda i služi forum.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#167 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by jefff »

I? Sta se oni time razlikuju od ostatka Europe?
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#168 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by IceCat »

Mora da nikada nisi prešao granice EU ili imaš nekakva subjektivna osjećanja prema istoj, ali pitanje je izvini veoma glupo.

Da probam objasniti:

Razlike između bogatih zemalja poput Njemačke ili Austrije i nečega poput Poljske ili Češke su ogromne. Živim u Austriji a prije toga sam živio u Češkoj pa si dajem za pravo porediti. Banalan primjer je stambena politika Češke gore već opisane i Austrijske koja je zakon o stanovaju učinila osnovnim ljudskim pravom i uspostavila zakonski limit o cijenama smještaja skidajući ovu branšu iz kandži slobodnog tržišta kako ne bi gubila privredno najkvalitetnije stanovništvo. Za razliku od Beča u Pragu vlada haos.

Dalje, Njemačka je poznata kao zemlja koja raspolaže potpuno drugačijim narodom u odnosu na Češku. Njemci su veoma radni i izuzetno inteligentni, utemeljitelji su mnogih nauka i poznati po super razvijenim tehnologijama koje su zaista promijenile svijet. Za razliku od Čeha koji su najveći neradnici i tupani kojima život sačinjava podrigivanje, zviždanje i "volatanje" na ulici. I naravno prosijačenje. Njemci i Austrijanci perfektno svi odreda govore engleski, koji je i službeni jezik EU. Ja se još pomalo mučim sa njemačkom gramatikom koja je izuzetno komplikovana, a svaki Austrijanac ili Njemac kada to osjete pomagaju sa engleskim koji im je praktično bez akcenta. Objasnio bih i šta su sve Njemci od privrede i strateški najvažnijih resursa uzeli od glupih Čeha ali ovako bih zaista mogao do sutra...

Ima li smisla možda porediti ex komunističku Češku sa zemljama poput Holandije, Švedske ili Švajcarske možda?

Eto u tome je razlika, u glavama evropskih naroda koji žive tamo.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#169 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by TRANCE »

Bio u Pragu turistički, znam i jednog Čeha od tamo što je živio u BiH i mogu da potvrdim sve što si napisao.
Engleski niko ne zna beknuti, grad pun beskućnika iako im je nezaposlenost najmanja u EU, odlazak u wc se plaća svugdje 10 kruna, pa i u metrou i McDonaldsu, zato možda pišaju po ulicama gdje stignu, u mjenjačnici na 100 eura htjeli mi uzeti 20 eura provizije.
Ovaj Čeh je isto posebna priča, 30 godina, priča mu hebo karijeru, sistem je truo, tjera te da radiš od 8 do 4, uzima ti dušu, treba cugati i uživati u životu, bla, bla... Glavni mu životni problem muslimanski imigranti, iako ih u Češkoj praktično i nema. Sjeli u slastičarnu u Rajvosa, donijela nam radnica bula kolač, kod njega šok i nevjerica, kaže:
- Ali ovde... Ali ovde... Ovde rade muslimani!
- Ja, pa?
- Mogu me otrovati!
I uzeo prebire kolač viljuškom, traži da mu nije cijanid podmentula.
Toliko o Česima i njihovoj pameti i kulturi.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#170 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by vjesticanametli »

:lol: aj teme na sabahu pisite jos :lol: jaooo bila sam u ostravi i nisam tako dozivjela cehe :lol: :lol: :lol: :lol: podrigachuuu :lol:
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#171 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by mousstapha »

Jao, upisa. :lol:
Moram reci da nisam ni blizu ovako zamisljao zivot u Pragu. Razbio si mi sve iluzije. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#172 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by ExNihilo »

mousstapha wrote:Jao, upisa. :lol:
Moram reci da nisam ni blizu ovako zamisljao zivot u Pragu. Razbio si mi sve iluzije. :D
I nije. Napišem kasnije koju rečenicu.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#173 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by SaraFina »

Ja živim u Beču i Prag mi ne odudara previše od Beča. Pogotovo ne odudara ovako negativno kao što ljudi pišu..Vrlo često ga i posjećujem. .Gdje su ovi ljudi bili i šta su radili, stvarno ne znam. :D Ali meni je Prag totalno kul grad.
Što se jezika tiče, engleski nije toliko loš, a fora je u tome što ljudi vrlo dobro razumiju i "naše... :D
Moja prijateljica austrijanka se oduševila, kad smo jele onaj "rolo" od tijesta sa šećerom, punjen čokoladom i ja tražila više ubrusa za brisanje ruku. Nazvala ih "ubruski" :))) i žena mi ljubazno dala.

Image
Pobogu ne pričaju ljudi mandarinski da ih ne kontamo mi iz EX YU zemalja.
Tako da taj engleski uopće nije toliki hendikep.
Saobraćaj je također solidno organiziran. Nije kao u Beču i kod Austrijanaca, ali ni Berlin nema bečki nivo.
Ljudi uopće nisu glupi. Naprotiv! Duhoviti su i stalno Austrijance podbadaju da du im pokrali sve, u povijesti pa i nacionalnu kuhinju.
Odvodili su Češke kuharice po svojim bogatijim kućama, pa tako prisvojili one čuvene knedle od hljeba (starog) koje se služe s kiselim kupusom i neke vrste kobasica. :D
U Pragu se zbilja ima šta vidjeti. Na Karlovom mostu da kokice prodaješ zaradio bi hrpu love :D
Povjesni dio grada ne zaostaje uopće za Bečom.

Image
Image
Image
User avatar
parappa
Posts: 3288
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#174 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by parappa »

@sara: slika u sredini slikana digitronom? :D

i ja sam bio turistiski u pragu i meni se pravo dopao grad.
na 2-3 dana se ima sta vidjeti... gradski prevoz skoro da nismo koristili... ponekad tramvaj inace pjeske.

cesi mi se nisu ucinili kao glupi... nemam taj utisak.
ali svakako imam da su prlicno rasisti i islamofobi kao vecina ljudi istocne europe.
istu pricu imaju poljaci, madjari...
vecina mrzi rusiju i komunizam i kazu da bi bili u rangu sa njemackom i austrijom da su bili da drugoj strani zeljezne zavjese.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#175 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by vjesticanametli »

Saro ne foliraj se :evil: imamo mi na carsiji trdelnike....ja to zovem oDZaci :lol: a momak i cura u radnji preeeljubazni :thumbup: i crna maca pred radnjom :thumbup: mijauuuuu
Post Reply