Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#1 Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Soul_Sista »

..ima li forumasa iz Ceske? :)
U zadnje vrijeme sam se zainteresovala malo za zivot u toj zemlji, nista ozbiljno vec onako..pa bi bilo zanimljivo cuti vise o zivotu u toj zemlji. Jel tezak jezik ? Mislim jel tezak za nas koji poznajemo jedan slavenski jezik, kontam da su mozda srodni, ne? :D I ako iko zna, kako prolaze ovi koji imaju diplomu iz drustvenih nauka? Stamebno pitanje? Jel skupo rentanje sobe?

Ma pisite bilo sta :) mozete i o Ceskoj pivi :D 8)

Pozdrav!
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#2 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Soul_Sista »

..i da dodam, jako mi se svidja ime Tomazzzz :D :-) to je iz onog jednog filma ciji sam naziv sad zaboravila :D
User avatar
Dedo Hikmet
Posts: 129
Joined: 18/01/2010 01:24
Location: Beč/Wien/Vienna

#3 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Dedo Hikmet »

Djevojko Češka ti je super. Nedavno sam bio prilkom povratka iz Njemačke.
Prag je 100 % evropski grad, atmosfera je meni bolja nego u Beču.
Evo jedne ulične scene iz Praga:
Image
japo-
Posts: 29468
Joined: 15/01/2009 16:43
Location: Banovići

#4 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by japo- »

mogu ti reć o pivi da je beton i jeftina, to je 2008 godinaa početak, gajba 3€, u lkafani 0.75€ pla litre točene :-) i naravno neboli vugla :D , kafa skupa pravo luksuz 1,5 do 3 € to negdje da kahvenišeš, prag grad beton za pogledat, i mazija je pravo nema snijega al odnese........ :D

et a čehinje su posebna tema :D

eh tu sam boraviJo http://en.wikipedia.org/wiki/Mlad%C3%A1_Boleslav
japo-
Posts: 29468
Joined: 15/01/2009 16:43
Location: Banovići

#5 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by japo- »



i jezik moze se skontat kad polHko pričaju... :lol: :lol:
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#6 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Soul_Sista »

Sinoc bas citam jednu obicnu konverzaciju na ceskom jeziku i onako kad se polako cita moze se pohvatati kontekst i glavnica price...sto znaci da nije nemoguc savladati ko vec poznaje neki od slavenskih jezika. :-)

Kakvi su Cesi kao narod, onako generalno govoreci? Imam osjecaj da su malo otvoreniji i ne tako konzervatini kao poljaci? Iz it tru? :D or am I dzast dzadzmentl? :D

Kako su nasi ljudi izbjeglice prosli tamo? Mislim za posao? Integracija i generalno uklapanje? Ako moze neko o odnosima Ceha i Bosanaca, ili Balkanaca u globalu?

pisite pisite o divnoj zemlji Ceskoj :D :-) hocu da znam. :)
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#7 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Soul_Sista »

japo- wrote:

i jezik moze se skontat kad polHko pričaju... :lol: :lol:
..jao super :lol: :lol: :lol:
shvatila sam ono bilo je dobro dok nisi skinula gace ili tako nesto :-) :? :D
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#8 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by magdalenax »

Soul_Sista wrote:Sinoc bas citam jednu obicnu konverzaciju na ceskom jeziku i onako kad se polako cita moze se pohvatati kontekst i glavnica price...sto znaci da nije nemoguc savladati ko vec poznaje neki od slavenskih jezika. :-)

Kakvi su Cesi kao narod, onako generalno govoreci? Imam osjecaj da su malo otvoreniji i ne tako konzervatini kao poljaci? Iz it tru? :D or am I dzast dzadzmentl? :D

Kako su nasi ljudi izbjeglice prosli tamo? Mislim za posao? Integracija i generalno uklapanje? Ako moze neko o odnosima Ceha i Bosanaca, ili Balkanaca u globalu?

pisite pisite o divnoj zemlji Ceskoj :D :-) hocu da znam. :)
E....
Prag kao grad super. Zivim tu. Ceski kao jezik i nije bas toliko super :) Nesto covjek razumije, al kad hoces da popricas...nije tezak kao poljski, al da je bas lagan, pa i nije :( Sorry.

Cesi nisu konzervativni uopste, u nekim stvarima smo mnogo konzervativniji mi. Ali nije to "nas mentalitet", nisu toliko otvoreni i bucni. Procitala sam tu, neki tip radi u Brnu valjda, i kao Cesi penzioneri i tako...nisu penzioneri, ali nemoj ocekivat Balkan, toga nema. Dosta su okrenuti porodici, ruska okupacija je ipak ostavila neke tragove. Mladja raja je drugacija. U Pragu se mozes pravo dobro provest (i jeftino, ako pijes pivo), al mozes i u milion pozorista, biblioteka i sl. otici.

Nasi ljudi su se dobro uklopili. Na pocetku su nas i voljeli (kao bivsi Jugosloveni), al sad im samo ne smetamo. Mrze Ruse, Ukrajince (strasno ih je puno tu) tako da nas preskoce :D Voljeli su Hrvatsku, to im je tradicija ici tamo na more (pa i nisu mogli nigdje drugo kad su komunisti vladali), ali s obzirom da je Hrvatska sve vise skuplja a prema njima se ponasaju kao prema najvecoj sirotinji... Strasno vole da putuju, al u svemu tome vole i da ustede (konzerve:)

Sto se posla tice, to je vec malo teze. Zavisi koji tip boravka ovdje imas, tako da ti to onako generalno ne mogu reci. Al s obzirom da je i ovdje manja kriza, nema vise tako puno posla. U Pragu je bila nezaposlenost negdje oko 2 procenta.

Eto :)
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#9 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Soul_Sista »

@magdalena,
hvala na ovim infosima. :) ipak nisam dzadzmentl :D
Da li znas malo vise o tome na koji je nacin ova kriza udarila na Cesku ekonomiju? Koji su sektori najvise pogodjeni?

Znam da OSCE ima neke aktivitete i kanceliraju u Pragu i da oni pruzaju mogucnosti za radne prakse. Ali to mogu i sama potraziti. :-)
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#10 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by dr.Gonzo »

Vecina stvari koje cu sad napisati je sasvim subjektivna i puna stereotipa, ali se zasniva i na stvarnim iskustvima autora :lol:

Jezik ma slicnosti sa nasim, ali i dosta razlika, pogotovo kada je u pitanju gramatika. Postoji razlika izmedju knjizevnog (formalnog) ceskog, i onoga koji ljudi upotrebljavaju na ulicama. Moze se nauciti, ali nije bas tako lagano.

Sto se mentaliteta tice, velika je razlika u odnosu na nas. Imaju zapadni individualizam i veliku otudjenost ljudi, ali im nedostaje principijelnost i profesionalizam koji karakterisu zapadnoevropska drustva, cija se tradicija zasniva na strogom protestantskom moralu. Kad smo vec kod toga, Cesi su jedan od najmanje religioznnih naroda na svijetu. Dalje, rekao bih da s u principu strasno cinicni. To je valjda jedna od karakternih osobina koja se razvije kad te stotinama godina neko tlaci, a ti se ne bunis, vec samo trpis. To mi se ne svidja.

Jos jedna stvar mi je zapala za oko. Naime, cini mi se da su zene puno odlucnije od muskaraca, i da dominiraju drustvenim zivotom. Znaju sta hoce. Muskarci su cesto pravi misevi (barem po balkanskim standardima :lol: )

Prag je zaista lijep grad, ali i ugodan za zivot (nije ni cudo, kad 400 godina nisu imali rata... ). Kirije su prilicno skupe, vise nego duplo skuplje od Sarajeva. Isto tako i plate. Van Praga je situacija dosta drugacija...

Toliko za sada, mogu jos kasnije dodati nekih stvari koje te zanimaju...
magdalenax
Posts: 30
Joined: 16/10/2008 12:40

#11 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by magdalenax »

dr.Gonzo wrote:Vecina stvari koje cu sad napisati je sasvim subjektivna i puna stereotipa, ali se zasniva i na stvarnim iskustvima autora :lol:

Jezik ma slicnosti sa nasim, ali i dosta razlika, pogotovo kada je u pitanju gramatika. Postoji razlika izmedju knjizevnog (formalnog) ceskog, i onoga koji ljudi upotrebljavaju na ulicama. Moze se nauciti, ali nije bas tako lagano.

Sto se mentaliteta tice, velika je razlika u odnosu na nas. Imaju zapadni individualizam i veliku otudjenost ljudi, ali im nedostaje principijelnost i profesionalizam koji karakterisu zapadnoevropska drustva, cija se tradicija zasniva na strogom protestantskom moralu. Kad smo vec kod toga, Cesi su jedan od najmanje religioznnih naroda na svijetu. Dalje, rekao bih da s u principu strasno cinicni. To je valjda jedna od karakternih osobina koja se razvije kad te stotinama godina neko tlaci, a ti se ne bunis, vec samo trpis. To mi se ne svidja.

Jos jedna stvar mi je zapala za oko. Naime, cini mi se da su zene puno odlucnije od muskaraca, i da dominiraju drustvenim zivotom. Znaju sta hoce. Muskarci su cesto pravi misevi (barem po balkanskim standardima :lol: )

Prag je zaista lijep grad, ali i ugodan za zivot (nije ni cudo, kad 400 godina nisu imali rata... ). Kirije su prilicno skupe, vise nego duplo skuplje od Sarajeva. Isto tako i plate. Van Praga je situacija dosta drugacija...

Toliko za sada, mogu jos kasnije dodati nekih stvari koje te zanimaju...
E, upravo tako nekako :thumbup:
japo-
Posts: 29468
Joined: 15/01/2009 16:43
Location: Banovići

#12 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by japo- »

i da dodam to je ko i ovdje glavni grad skup ostali jeftiniji, sve zavisi gdje imaš poso :D i pripremi se da nedjeljom nema zive duše na ulici :D , i nisu loši ko ljudi bar nas bosance gotive :lol: bash čudno :-)


i nisam se mogo navić tamo da zivim i radim im"o sam poso i izdrzo dva mjeseca, jbg daj pravi ručak daj peri veš daj ovo daj ono :oops: :lol: , valjda bosanac s dna kace :D
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#13 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by ChataDodajStaHoces »

Kakav je grad Hradec Kralove, postoji mogucnost da bih tamo mogao nastaviti Master studije pa da mi neko usput pruzi malo vise informacija :))
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#14 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by Soul_Sista »

dr.Gonzo wrote:Vecina stvari koje cu sad napisati je sasvim subjektivna i puna stereotipa, ali se zasniva i na stvarnim iskustvima autora :lol:

Jezik ma slicnosti sa nasim, ali i dosta razlika, pogotovo kada je u pitanju gramatika. Postoji razlika izmedju knjizevnog (formalnog) ceskog, i onoga koji ljudi upotrebljavaju na ulicama. Moze se nauciti, ali nije bas tako lagano.

Sto se mentaliteta tice, velika je razlika u odnosu na nas. Imaju zapadni individualizam i veliku otudjenost ljudi, ali im nedostaje principijelnost i profesionalizam koji karakterisu zapadnoevropska drustva, cija se tradicija zasniva na strogom protestantskom moralu. Kad smo vec kod toga, Cesi su jedan od najmanje religioznnih naroda na svijetu. Dalje, rekao bih da s u principu strasno cinicni. To je valjda jedna od karakternih osobina koja se razvije kad te stotinama godina neko tlaci, a ti se ne bunis, vec samo trpis. To mi se ne svidja.

Jos jedna stvar mi je zapala za oko. Naime, cini mi se da su zene puno odlucnije od muskaraca, i da dominiraju drustvenim zivotom. Znaju sta hoce. Muskarci su cesto pravi misevi (barem po balkanskim standardima :lol: )

Prag je zaista lijep grad, ali i ugodan za zivot (nije ni cudo, kad 400 godina nisu imali rata... ). Kirije su prilicno skupe, vise nego duplo skuplje od Sarajeva. Isto tako i plate. Van Praga je situacija dosta drugacija...

Toliko za sada, mogu jos kasnije dodati nekih stvari koje te zanimaju...
Najvise me zanima kako na najbrzi nacin doci do posla :D mission impossible? :D
Neko ko zna engleski, solidno njemacki, svedski i razumijevanje norveskog (ne danski :D uzas od jezika :D ) i ova balkanske :D...ako bi preporucio neke internacionalne organizacije, kompanije i sl. koji traze ljude sa jezicima, eto to bi bilo nesto konkretno. Naravno ako znas..veliko hvala na tome!

:-)
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#15 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by dr.Gonzo »

Sto se posla tice, pogotovo u domenu koji tebe interesuje, fakat nemam korisnih informacija. Cini mi se da potraznja bas i nije prevelika, al mozda grijesim. Ja radim u sasvim drugoj bransi, pa slabo poznajem situaciju.
User avatar
Anđelica
Posts: 3
Joined: 05/11/2010 12:50

#16 nostrifikacija diplome u Češkoj

Post by Anđelica »

Trebala bih ići studirati u Češku. Poslala sam diplomu na nostrifikaciju i čekam rješenje. Zanima me kolike su šanse da priznaju našu diplomu po bolonjskom procesu. Ako je ne priznaju da li će je priznati ako se žalba uloži?
sarajevsko_pivo
Posts: 3433
Joined: 27/07/2009 16:22

#17 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by sarajevsko_pivo »

Ja sam bio sa skolom u Ceskoj. Imaju par fini gradova, ali je ta zemlja meni totalno bezveze. Narod je nekako hladan, cure nisu nista bolje od nasih, hrana grozna.

Narod tamo ima mozda posla, ali ne zivi bas puno bolje od onog u BiH. Od toliko zemalja da ti da ides u Cesku, sto ne u Austriju?
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#18 Re: nostrifikacija diplome u Češkoj

Post by Mjesanac »

Anđelica wrote:Trebala bih ići studirati u Češku. Poslala sam diplomu na nostrifikaciju i čekam rješenje. Zanima me kolike su šanse da priznaju našu diplomu po bolonjskom procesu. Ako je ne priznaju da li će je priznati ako se žalba uloži?
Cesi jako cijene nase diplome, ili je to mozda bio slucaj samo sa jugoslovenskim, jer mojoj mami kao dipl pravniku su dok smo u toku rata zivili u Ceskoj priznali kao da je magistar prava.
User avatar
bandini
Posts: 1339
Joined: 18/05/2011 10:01
Location: dimenzija X

#19 Re: nostrifikacija diplome u Češkoj

Post by bandini »

Mjesanac wrote:
Anđelica wrote:Trebala bih ići studirati u Češku. Poslala sam diplomu na nostrifikaciju i čekam rješenje. Zanima me kolike su šanse da priznaju našu diplomu po bolonjskom procesu. Ako je ne priznaju da li će je priznati ako se žalba uloži?
Cesi jako cijene nase diplome, ili je to mozda bio slucaj samo sa jugoslovenskim, jer mojoj mami kao dipl pravniku su dok smo u toku rata zivili u Ceskoj priznali kao da je magistar prava.
moj prijatelj je isao studirati tamo, a zavrsio je ovdje dvije godine, sto su mu hladno odbili tamo, tako da je bilo il ispocetka da studira il da se vrati kuci
tako da bas i ne vjerujem da lako primaju nase diplome
dudu
Posts: 113
Joined: 06/07/2008 11:15

#20 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by dudu »

.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#21 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by hrle1976 »

Sve sto pise u kontekstu sa Ceskom i zivotom u toj drzavi se svodi na subjektivno iskustvo :D a pokusati cu da budem vrlo objektivan :)

CESI:

Kakvi su to ljudi? Vec zvuci negativno, ali daleko su od toga. Kao prvo u Ceskoj "imas dvi" vrste ceha. Zapadne (Bohemiske), te istocne (Moravske) cehe. Velike razlike i nije, ali ima tu i tamo nekih detalja. Zapadni dio Ceske je pretezno "industriska zona" dok na istocnoj strani pretezno se bave agrokulturom. Ta njihova neka podjela izmedju zapada i istoka ima neko simbolicno utjecanje na njihovo ponasanje. Ako bi isli u posjetu nekome iz Bohemije,
oni ce vam staviti na stol da se posluzite nekim kolacima, picem, jelom i to je to. A kod Moravskih ce vam isto sve to staviti i jos dodatno reci -"DE UZMI, UZMI!" to je ta neka razlika. Sad se to da interpretirati na vise nacina, ali licno vidim neku sitnu skrtost kod zapadnih ceha. U ceskom drustvi je norma da svak svoje pice placa (generalno) - ali moj utisak je da su istocni opet vise skloni, da te pocaste ako je manje drustvo u pitanju, pa se nekako sve to ispegla,
jer pamte ko je koga castio itd. Onda, isto tako bi rekao da su istocni cesi vise odani nekim tradicijama i crkvi ali ako cemo gledati na drzavnom planu onda su cesi daleko od neke vjerske konzervative. U tom pogledu smo mi jedno 10x vise konzervativni. Moze se komotno reci da su za nase standarde ponasanja, jako zatvoreni, a najvise prilice slovencima po ponasanju. Imaju svoj ritam zivota sto za nase standarde moze zvuciti jako hladno i ignorantno, ali takvi su i tako se oni ponasaju. S drugim rijecima, ici tamo, pa kukati jer su "hladni", onda vam je bolje da odmah avionsku kupite za Jamaike ili ostanete tu gdje i jeste. :D

CEH i CEHINJA

Ceski muskarci su daleko od nekog prosijecnog ponasanja jednog bosanca ili balkanca. Umjereni su. To znaci ide se ponekad na pivo sa prijateljima, ide se isto tako ponekad na sport sa prijateljima, sve po jedno tri puta sedmicno. 80% ceha je u vezi (i slabo partnera mjenjaju). Zene prvu djevojku ili najkasnje drugu.
Da sretnete muskog a ujednako isto vazi i za zene, sa 25 godina, a da nema partnera je skoro nemoguce! Opet jedno drugom dojade pa zato u kasnim godinama zestoko se odaju -"ovo je moje - to je tvoje - ti tamo - a ja cu vamo" = razvodu. Mislim, da je % negdje oko 60%. Za jednog prosjecnog ceskog muskarca je najvaznije,
da ima drustvo sa kojim moze da uziva. Vecina danasnje generacije ide na fakultete a ujednako vecina onih koji danas imaju 40tak godina su akademski obrazovani. Ako ste mlada i zgodna djevojka koja ovo cita, te vam srce pati za nekim visokim finim cehom kojega ste upoznali u plicaku na Jadranskoj obali :D onda dodajte jos jedan manji kamencic na vase srce pa se pomirite sa cinjenicom da cete biti 51 na njegovoj listi, jer drugih 50 svari im je prece :D npr. piti pivo, gledati hokej, nogomet, igrati neki floorhokej i citati knjigu. Odnos oca i sina je jako umjeren i opusten. Nema ko kod nas -"joj, ima da mu kupim kopacke koje lete, joj jos samo kad zaigra u Milanu ima da po mahale pukne od ljubomore." Tako nesto u njihovom odnosu nema, a mozda i zato pucaju lopte bolje nego mi. I jos nesto, nebitno jel zgoljav, visok ili debeo ko bure svaki od njih na slicurama se klize kao prvo ligas.

CEHINJE

Vecina Cehinja izgleda jako slabo pokraj nasih zena! Ako cu suditi po izgledu, a ako cu suditi po znanju i odlucnosti u zivotu onda su iznad. I one kao i oni su u nekim vezama tako da za nase muske ce biti tesko ako idu u nadi da svojim roditeljima predstave neku cehinjicu :D Iskreno receno muski sa nasih prostora, koji bi komotno mogao ziviti sa jednom cehinjom, za koje mislim da su jako egocentricne, bi mu trebalo dati nobelovu nagradu za izdrzljivost poput magarca. Odlucnije su nego muski, vole da komanduju i ako to im oni samo dozvole tek tako radi reda, jer kad se njemu gleda hokej, onda ona skonta da je bolj biti 4 stata sama nego ostati sama a drustvo oko nje u dubokim vezama. :mrgreen: zato ce one cesce otici na odmor, negdje van Ceske sa prijateljicom a njega ostaviti kuci pa tako i njemu ispadne: bolje biti sedam dana samac nego skroz pa da mu se svi smiju. Imam impresiju da je tabu biti bez
partnera u Ceskoj.

POSAO

Sve zavisi kakvu diplomu ili koji zanat imas, te koliko iskustva i naravno gdje je sve to steceno. Pretezno ruse i ukraince daju da crnce. To im ga oni malo vracaju za Sovjetsku proslost. Barem tako meni izgleda. Sto se plate tice. Redovne su :D a njihova visina je jako niska ako cemo gledati kakve su u ostalim EU drzavama. Plate su jace od nasih i Hrvatskih ali slabije od Slovenackih. Tako da zarada i standard tj. cijene za zivot nisu bas u skaldu. Sto se posla tice, da se naci, ali nije garancija jer ipak ce gledati prvo da svoje zaposle pa tek onda goste. Jako je vazno da poznajete ceski jezik jer to je po mojem misljenju jedan od kljcnih faktora za pridobivanje posla! Sto se tice nasih diploma to vam je sad sve vise pod direktivom EU pa tako da su jako slabe prilike da vam citavu diplomu priznaju. Obicno sto rade, priznaju vise od pola a drugo ne jer nije u skladu sa nekim njihovim pravilima, pa bi morali ponove pisati diplomski rad ili poloziti neke ispite. Znam licno za dva slucaja. Napomena: do 1992 su priznavali
Jugoslovenske diplome ko noz kroz puter. A po raspadu jako tesko. Bez ceskog jezika ce vam biti jako tesko na poslu a sumljam da imate neke realne sanse na konkursu. Bolje da vam iskreno kazem, nego da vam neku nadu dajem a ono u stvarnosti bure bez dna.

STUDIRANJE

Jedno je biti jedan semestar ili dva, a drugo diplomirati. Kao prvo pretezno su predavanja na ceskom jeziku, znaci opet se trazi da znate jezik. Ali ipak je lakse se usteliti nego po pitanju posla. I naravno sve zavisi sta studirate. Jer, imas studija koji vode predavanja na engleskom jeziku. Najbolje da na sajtu univerzitete sami to prekontrolisete. Ako kome treba neki prevod, neka mi onda ostavi privatnu poruku! To ujednako vazi i za druge stvari a ne samo za skolovaje.

CESKI JEZIK

Ako vec znate slovenacki onda ce vam biti jako lagano ga savladati. Nisam ni sam znao, ali bilo je ovdje slovenaca pa su mi objasnili kako je gramatika slicna, sto u nasem primjeru nije ni blizu i ako govorimo o slavenskom jeziku! Oni mogu medjusobno komunicirati sto opet u nasem slucaju nije moguce, jer kako su mi rekli imaju jako dosta direktnih prevoda. Ako sami ucite treba vam jedno dvi do tri godine, da ga nekako naucite. Ako ste u ceskom drustvu godina do dvi. Naravno, sve ovisi o azurnosti i ambicijama pojedinca. I apelirao bi da nepokusajete, da nekeko ceski savladate ali napola, s tim mislim, da ono ko fol govorite tu i tamo poneku cesku a sve ostalo po domacem stilu. I ako nece da priznaju - jedan od razloga zasto mrze ruse je bas to.

CESI I STRANI JEZICI

Jako su slabi. Po tom pitanju smo mi daleko od njih. U Ceskoj se sve sinkronizira pa tako niko nema priliku da cuje ili gelda na TV u stranom jeziku. Cak, sto meni jadno i zalostno izgleda, sinkroniziraju recimo Slovacke emisije ili filmove. I ako ta dva jezika imaju neke razlike, oni tvrde da danasnja omladina nije u stanju da razumije slovake. Slovacki je malo blizi nasem i da se razumiti bez bilo kakvih problema kad naucite ceski. Sa engleskim i njemackim jezikom necete doci daleko. U zadnjih par godina zbog brojnih suradnji sa firmama iz inostranstva su firme pocele da salju svoje ljude na tecaje stranih jezika.

ZIVOT U CESKOJ, I PRAGI

Stanovi su jako skupi bilo to da zelite ga kupiti ili biti postanar (govorim o Pragi i Brnu). Za nekih 60m2 kao postanar je rata 1.000km u Pragi a Brnu oko 700-800km i to na krajevima grada. Treba vam javnim transportom do centra ili posla sve od 35min. do 1 sat. Cijene hrane su slicne kao u Njemackoj - mozda za nekih 10% jeftinije. Inace, ako volite da obilazite dvorce onda je Ceska ta drzava za to. Inace nista posebno - iskreno receno. Navikni te se na cinjenicu da zivot nije kao kod nas i po pitanju svakodnevnog a isto tako nocnog. Kao sto sam vam vec naveo imaju svoj ritam koji je za nase standarde pohladan.

NJIHOVA OCEKIVANJA OD STRANACA

Da ne pljujete po drzavi jer to oni cine. Traze od vas da im kazete kako je kod vas jos gore pa ce vas onda voliti. Zvuci cudno ali tako ja njih dozivljavam. Kukaju kako imaju puno korupcije te kako miris Sovjetskog saveza nije jos izlapio. Ako jos uz to mozete glasno reci da niste ljubitelji Rusije ili ukrainaca onda ce vas pravo voliti. Ocekivaju da naucite jezik i da se ponasate kao oni. Nisu bas zainteresovani u druge kulture i manifestacije, pa da bi sa svojim tj. nasim balkansim ponasanjem probudili atraktivnost u njima.

STA MISLE O STRANCIMA

Kao prvao oni pokraj madzara i slovaka su najveci mrzitelji, da budem politicki korektan, Roma. Romi su faktor krivca za mnoge probleme pokraj rusa - necu demantovati jesu li krivci ili ne. Onda zatim te bivse Sovjete isto tesko trpe. Na trecem su ovi kinezi sto vide kao najveci cirkus u drzavi. Iskreno receno i sam ne kontam kome prodaju onu svoju hranu u nekom manjem gradicu, jer cesi pretezno jedu svoja jela ili omladina se pocesto hrani razlicitom
fast food hranom ili kako bi to nasi susjedi Hrvati rekli brzogriznom hranom :D rijec je legendarna "brzogriz" :D zvuci sarmantno. Tek na cetvrtom smo mi bivsi iz X-YU. Mozda ce zvuciti sokantno, ali pocesto sam znao cuti
kako kazu opet neki ... pa misle ... makedonac napao nekoga na cesti. U Ceskoj ima najvise od svih ex-yu po nekoj mojoj procjeni makedonaca i srba. 90'ih su bili na rangu s rusima po nepozeljnosti, ali u zadnje vrijeme dosta je otislo. Sve u svemu daleko smo bolje prihvaceni od drugih i ako ponekad se da cuti poneki komentar - ali nista posebno.

KOGA CESI VOLE

Slovaci su i dan danas njihova braca i kad nisu oni igrali na svjetksom 2010, skoro svi su navijali za Slovacku. Isto tako su jako u dobrim odnosima sa Poljskom a od nas ex-YU iz nekog razloga jako vole Sloveniju. Pocesto idu tamo u planine. Hrvatska je nesto gdje su nekada davno isli na more, i dan danas dosta ih ide ali ne tako frekventno kao nekada. Nove destinacije su Portugal, Spanija, Kipar, Italija ... ali dosta njih ce reci da je Jadransko more najljepse u Europi. A ako imate vikendicu na moru onda ste njihov najomiljeni favorit i budi te sigurni, da ce vas kad tada pitati jel moguce kojiu noc nociti za "0,00" :D I ako ce vam ponuditi da plate naravno sve kao sto bi to morali kod nekih dalmatinaca, ipak imam predstavu da ocekuju da bude manje vise za 0.

PROSPERITET U CESKOJ

Vidite, da se ziviti na nekom nivou kao sto su akademske porodice zivile nekada u SFRJ. Znaci solidan zivot sa nekim mogucnostima van marsute. Ako su vase ambicije iznad tog nekog zivota, onda Ceska nije za vas. A ako vam je zelja bila od malih nogu da u njoj zivite i jednog dana steknete cesku porodicu onda cete naci srecu u satoru i kamenjem na tavi. : )
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#22 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by seln »

Nisam zivio u Ceskoj, ali sam poznavao neke Cehe. Ne znam, ne zelim grijesiti dusu, nisu mi bas legli...
kao ljudi su previse neodredjeni, ni slatko ni slano, nikad ne znas na cemu si. Iskrena muska prijateljstva balkanskog tipa su medju njima prakticno nemoguca. Cehinje...stvar ukusa, ali me nisu bog zna sta impresionirale. Blijedo, nedefinisano, bez jasnih crta lica...
Legenda o Cehinjama datira iz vremena kad se kod nas tesko moglo dobiti od cura. Sada, kad ne dobije samo onaj koji nece, Cehinje su samo blijeda i hirovita kopija balkanskih cura.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#23 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by madnessa »

Na mene je Češka ostavila prejak dojam. Doduše nisam se nešto pretjerano dugo zadržavala, ali je ugodna za oko i baš zato što je drugačiji menatlitet od našeg mi je prijalo.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#24 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by zambaklija »

ove godine doživljeno,nekad smo po plažama valjali čehinje dok su česi pijani džonjali :D eeeee sader je obratno sada česi valjaju naše a čehinje se valjda čuvaju za švabe :run:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#25 Re: Zivjeti u Ceskoj, Pragu

Post by hrle1976 »

zambaklija wrote:ove godine doživljeno,nekad smo po plažama valjali čehinje dok su česi pijani džonjali :D eeeee sader je obratno sada česi valjaju naše a čehinje se valjda čuvaju za švabe :run:

Licno sam uvijeren da je cehinjama stalo do nasih muskaraca koliko je nasim zenama stalo do rumunskih ili albanskih muskaraca. Seliti se tamo zbog cehinja je za moj pojam absurdno i glupo, ali svako ima svoje (nista nije licno protiv tebe), nego samo nako ugrubo pisem. U Ceskoj definicija mjesovitog braka je on ceh ona slovakinja ili obrnuto zbog jezika i skoro identicne kulture.
Post Reply