ŽIVJELA FISKALIZACIJA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Matea30
Posts: 50
Joined: 22/02/2010 21:21

#1 Fiskalni sistemi

Post by Matea30 »

Ako vec ima negdje tema spojite, ja je nisam nasla.

Naime, mislite li da je Porezna uprava Federacije spremna preuzeti ovaj posao za ovu prvu grupu do 31/10/10.
Da li ce se to moci odraditi "fizicki" s obzirom koliko imamo ugostiteljskih objekata i apoteka?
hadžialagić
Posts: 371
Joined: 22/06/2010 19:37

#2 Re: Fiskalni sistemi

Post by hadžialagić »

Silom će oni, ako već neće neko milom. Pare su to. Hem za kasice, hem kontrola. Još će trgovina koje su preturale pod katanac.
jexy
Posts: 70
Joined: 08/02/2008 00:31

#3 Re: Fiskalni sistemi

Post by jexy »

Nedavno sam bila na seminaru na kojemu je glavna tema bila fiskalizacija. Tačno, prvi krug je planiran da obuhvati apoteke, benzinske pumpe i ugostiteljske objekte i planirano je da se završi do 31.10. Međutim, rekli su i oni sami da sumnjaju da će uspjeti završiti u planiranom roku. Bitno za navedene objekte je da do tog roka naruče fiskalni sistem od certificiranog dobavljača i imaju potvrdu o narudžbi.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: Fiskalni sistemi

Post by drndalo »

Naravno da nece stici kad su planirali, i da ce taj rok biti pomjeren... 3 mjeseca minimum...

Nista nam nije bilo na vrijeme, pa nece ni ovo...
*mima*

#5 Re: Fiskalni sistemi

Post by *mima* »

Nisu spremni....tek su jucer raspisali tender........Razvoj i instalacija aplikativnog softvera koji }e podr`avati radne procese vezane za sistem fiskalizacije u Poreznoj upravi Federacije BiH........ sa rokom zavrsetka...31.12.2010.
Matea30
Posts: 50
Joined: 22/02/2010 21:21

#6 Re: Fiskalni sistemi

Post by Matea30 »

*mima* wrote:Nisu spremni....tek su jucer raspisali tender........Razvoj i instalacija aplikativnog softvera koji }e podr`avati radne procese vezane za sistem fiskalizacije u Poreznoj upravi Federacije BiH........ sa rokom zavrsetka...31.12.2010.

Pa oni rekose da su softver dobili od Porezne uprave RS-a, samo ga prilagodjavaju sebi :?
Savjetnik Premijera
Posts: 132
Joined: 22/06/2010 22:09

#7 Re: Fiskalni sistemi

Post by Savjetnik Premijera »

Je li iko od ponuđaca dobio licencu na uređaje?
*mima*

#8 Re: Fiskalni sistemi

Post by *mima* »

Matea30 wrote:
*mima* wrote:Nisu spremni....tek su jucer raspisali tender........Razvoj i instalacija aplikativnog softvera koji }e podr`avati radne procese vezane za sistem fiskalizacije u Poreznoj upravi Federacije BiH........ sa rokom zavrsetka...31.12.2010.

Pa oni rekose da su softver dobili od Porezne uprave RS-a, samo ga prilagodjavaju sebi :?


Pa vidis da ga jos nisu prilagodili............ :-D
jexy
Posts: 70
Joined: 08/02/2008 00:31

#9 Re: Fiskalni sistemi

Post by jexy »

Savjetnik Premijera wrote:Je li iko od ponuđaca dobio licencu na uređaje?
Jeste, Neosoft Mostar, trebalo bi da je i Tring Gračanica do sada i SK Trade-ovi uredjaji su bili u zavrsnoj fazi testiranja.
Savjetnik Premijera
Posts: 132
Joined: 22/06/2010 22:09

#10 Re: Fiskalni sistemi

Post by Savjetnik Premijera »

jexy wrote:
Savjetnik Premijera wrote:Je li iko od ponuđaca dobio licencu na uređaje?
Jeste, Neosoft Mostar, trebalo bi da je i Tring Gračanica do sada i SK Trade-ovi uredjaji su bili u zavrsnoj fazi testiranja.
Hvala
Matea30
Posts: 50
Joined: 22/02/2010 21:21

#11 Re: Fiskalni sistemi

Post by Matea30 »

jexy wrote:
Savjetnik Premijera wrote:Je li iko od ponuđaca dobio licencu na uređaje?
Jeste, Neosoft Mostar, trebalo bi da je i Tring Gračanica do sada i SK Trade-ovi uredjaji su bili u zavrsnoj fazi testiranja.

Neosoft i Tring su dobili licencu za proizvodnju uredjaja, ali niko jos nije dobio odobrenje za prodaju :-D
Ja zvala danas jer imam apoteku, kazu ne smijemo jos prodavati :D
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#12 Re: Fiskalni sistemi

Post by dragan.s »

Matea30 wrote: Neosoft i Tring su dobili licencu za proizvodnju uredjaja, ali niko jos nije dobio odobrenje za prodaju :-D
Ja zvala danas jer imam apoteku, kazu ne smijemo jos prodavati :D
Ne postoji odobrenje za prodaju. Samim potpisom ugovora sa ministarstvom finansija proizvođač je završio sva odobrenja.
Nakon toga zahtjeva od PU serijske brojeve za uređaje da bi ih polijepio po kasama i upisao u FM (fiskalnu memoriju).
Sve ostalo je na servisima.
Koliko ja pretpotstavljam problem je sa cijenama i spremnosti servisa i PU da krenu sa poslom. A kako čujem ni telekom operatori nisu spremni.

Sve u svemu, tamo iza Nove godine će početi čitav cirkus.
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#13 Re: Fiskalni sistemi

Post by mavcs »

Da osvježimo ovu temu.

Fiskalizacija odnosno prodaja uređaja uveliko krenula. Neki servisi su tako nametljivi da bukvalno guraju ugovore u ruke kupcima. Bespoštedna borba za tržište je očigledna.
Stvarno ili je velika zarada u igri, ili oni misle da je to jednostavna lova ? :roll: :)

Veliki broj ovlaštenih servisa i distributera je registrovan. hoće li svi dobiti dio kolača ?
cd_rom
Posts: 40
Joined: 30/04/2009 07:43

#14 Re: Fiskalni sistemi

Post by cd_rom »

u zadnjoj emisiji 'odgovorite ljudima' čuo sam da se u EU ne koristi fiskalizacija, jedino neke zemlje Južne Amerike i Srbija (koja planira da to napusti).
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#15 Re: Fiskalni sistemi

Post by newklear »

Napustit će i BiH ali dok pokupi lovu od ovo malo poduzetnih ljudi koji se uspijevaju izboriti sa velikim davanjima (porezi, doprinosi i td.)
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#16 Re: Fiskalni sistemi

Post by dragan.s »

mavcs wrote:Da osvježimo ovu temu.

Fiskalizacija odnosno prodaja uređaja uveliko krenula. Neki servisi su tako nametljivi da bukvalno guraju ugovore u ruke kupcima. Bespoštedna borba za tržište je očigledna.
Stvarno ili je velika zarada u igri, ili oni misle da je to jednostavna lova ? :roll: :)

Veliki broj ovlaštenih servisa i distributera je registrovan. hoće li svi dobiti dio kolača ?
Ma nije tolika zarada u pitanju. Znam iz pozicije servisera u RS. Servisi kupuju kase od proizvođača i pri tome ih moraju avansirati (ništa valuta 15 dana etc.). Zato traže od obveznika da oni avansiraju kasu. Rabat proizvođača prema servisu ide po rabatnoj skali koja počinje sa 5%, a maksimalni je oko 20%. Ovaj maksimalni rabat se kod našeg proizvođača dobija nakon 500 prodatih kasa (printeri se posebno računaju). Na maksimalnom rabatu moj servis jednu novu kasu naplaćuje klijentu sa svim troškovima oko 2000 KM (štampač), a naša zarada je oko 200KM. Ali nove kase se više i ne kupuju u RS kad ima gomila polovnih.
Tako da je servisima u interesu da prodaju što više kasa, samim tim im je veći rabat. Cijenu prema krajnjem kupcu određuje proizvođač i nju servis ne smije da smanjuje ili povećava. Cijene usluga su slobodne.
Da je lova jednostavna nije.
Prvo trebate obučiti i plaćati servisere. Oni od proizvođača i poreske moraju dobiti licencu. Ako nemate ovlaštenog servisera ne možete raditi.
Zatim naći obveznike koji će se fiskalizovati kod vas. Što ih više "nahvatate" bolje za vas.
Obveznici vam moraju avansirati kase koje onda kupujete kod proizvođača. Zajedno sa kasom stiže i SIM kartica telekoma za GPRS prenos podataka.
Kad kase stignu prijavljujete ih poreskoj za inicijalnu fiskalizaciju, naravno ako ste dobili smart-card jer bez toga ne možete pristupiti web aplikaciji za prijavu.
Kad inspektor najavi dolazak, vi pripremite kase, zajedno sa inspektorom ih fiskalizujete (upiše se JIB i PIB u fiskalnu memoriju). Dnevno možete do 20 kasa fiskalizovati. Može naravno i više, ali onda morate imati više servisera, radnih mjesta i inspektora. Takođe se i SIM kartica ubaci u GPRS terminal.
Nakon fiskalizacije treba unijeti artikle u memoriju kase i isporučiti je obvezniku. Prilikom isporuke ste dužni obveznika obučiti u radu sa kasom. Kakvih tu debila bude ne može se opisati.
Takođe nakon fiskalizacije, obveznik je dužan da potpiše ugovore za telekom i da dostavi dokumentaciju koju telekom traži. Ovo je poseban problem koji mi u RS i nakon 2 godine još nismo riješili. Te ugovore i dokumente onda vi kao servis šaljete proizvođaču ili direkt telekomu zavisi kako koji proizvođač dogovori.
I tu ste završili, ali samo prividno. U narednim danima očekujte usijane telefonske linije prijave kvarova jer debili ne znaju da rade sa kasom, a neće da čitaju uputstvu. Naravno da vas nisu ni slušali dok ste im objašnjavali.
I to se smiri nakon nekih mjesec-dva dana. Usput bude i neki stvarni kvar jer bugarska kontrola kvaliteta nije baš na nivou.

I narednih godinu dana ste dužni da "trpite" garantni rok. Naravno da ste zaradu od prodaje potrošili, a obveznicima ne pada na pamet da nešto plate servisiranje jer zaboga "u garanciji je".
Nekako i to preživite, poneka se još kasa proda, krenu i prva brisanja (50KM), zamjene fiskalnih modula (200KM) i vi nekako "plivate". Naravno što više obveznika imate veće su šanse da pregurate tu garantnu godinu.

Prođe godina dana i vrijeme je za tehničke preglede (oko 50KM). Vi pozivate obveznike da je vrijeme da donesu kasu na tehnički, a oni vam većinom pominju bližu i dalju rodbinu i ne pada im to na pamet. Malo nakon toga krenu inspekcije da provjeravaju tehničke i pljušte prve kazne. Nastaje stampedo u servisu. Svi donose, i oni koji trebaju i oni koji ne. Ne pitaju koliko košta. Većina traži da plati žiralom, vi kažete nema problema (dobra duša vjerujete ljudima). Ubrzo konstatujete da vam većina "žiralnih" nikako nije platila niti ima namjeru. OK, čekamo vas iduće godine, ako preživimo. A mali servisi i servisi koji samo rade kase neće preživjeti.

Malo je duže, ali za sve vas koji ulazite u ovaj posao je podsjetnik šta vas sve čeka. Moja firma je preživila samo zato što se bavimo i drugim stvarima. Imamo oko 1000 kasa na održavanju, a zarada je takva da se može skrpiti plata za jednog servisera.
Kase u principu nisu toliko "kvarljive". U prvoj godini oko 2-3% stvarnih kvarova. Najviše se kvare fiskalne memorije što je i najkomplikovanije. Morate od proizvođača naručiti novu sa upisanim serijskim brojem jer samo proizvođač to smije raditi. Kad memorija stigne prijavljujete poreskoj zamjenu modula, pa čekate inspektora. Tek kad se sve završi nosite kasu kod obveznika. A to može da se oduži i po dva mjeseca naročito ako proizvođač nema memorija na lageru. Za to vrijeme obveznik treba da ručno piše račune i naravno da vam dodijava svaki dan.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#17 Re: Fiskalni sistemi

Post by dragan.s »

cd_rom wrote:u zadnjoj emisiji 'odgovorite ljudima' čuo sam da se u EU ne koristi fiskalizacija, jedino neke zemlje Južne Amerike i Srbija (koja planira da to napusti).
Malo je šira lista. Bugarska, Rumunija, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Moldavija, Rusija, Estonija itd. Neke od njih su članice EU. EU je upravo nakon prijema Bugarske i Rumunije pokrenula projekt fiskalizacije u tim zemljama.
Odakle informacija da Srbija napušta fiskalizaciju? Koliko znam čak žele da prošire listu djelatnosti za koje je potrebna fiskalna kasa, pa su nedavno štrajkovali advokati i taksisti zbog toga.
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#18 Re: Fiskalni sistemi

Post by Chischo »

pa majku mu ima li ova drzava kakvu metodu da privrednicima olaksa posao a ne da ih bombarduje kojekakvim dadzbinama, porezima, kasama, registracijama i ostalim sranjima...
cd_rom
Posts: 40
Joined: 30/04/2009 07:43

#19 Re: Fiskalni sistemi

Post by cd_rom »

kako sam shvatio, fiskalizacija je borba protiv utaje poreza.

ali šta je sa sivom ekonomijom, koja nije zanemariva.

ima vic o pijancu koji je izgubio ključ, pa ga traži ispod ulične svjetiljke.
Pita ga prolaznik:
- gdje si izgubio ključ?
- tamo dalje u mraku.
-pa što tamo ne tražiš?
-zato jer je ovdje svjetlo
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55667
Joined: 15/12/2008 16:53

#20 Re: Fiskalni sistemi

Post by ultima_palabra »

newklear wrote:Napustit će i BiH ali dok pokupi lovu od ovo malo poduzetnih ljudi koji se uspijevaju izboriti sa velikim davanjima (porezi, doprinosi i td.)
:thumbup:
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#21 Re: Fiskalni sistemi

Post by mavcs »

dragan.s wrote:
cd_rom wrote:u zadnjoj emisiji 'odgovorite ljudima' čuo sam da se u EU ne koristi fiskalizacija, jedino neke zemlje Južne Amerike i Srbija (koja planira da to napusti).
Malo je šira lista. Bugarska, Rumunija, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Moldavija, Rusija, Estonija itd. Neke od njih su članice EU. EU je upravo nakon prijema Bugarske i Rumunije pokrenula projekt fiskalizacije u tim zemljama.
Odakle informacija da Srbija napušta fiskalizaciju? Koliko znam čak žele da prošire listu djelatnosti za koje je potrebna fiskalna kasa, pa su nedavno štrajkovali advokati i taksisti zbog toga.
Italija, Španija, Turska? I ja sam čuo za velika negodovanja advokata i taksista.
*mima*

#22 Re: Fiskalni sistemi

Post by *mima* »

Dje su te kase.....koliko vidim jos ih niko nema.....
User avatar
mavcs
Posts: 288
Joined: 06/03/2007 13:33
Location: Sa

#23 Re: Fiskalni sistemi

Post by mavcs »

*mima* wrote:Dje su te kase.....koliko vidim jos ih niko nema.....
Ima Holiday inn :D
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#24 Re: Fiskalni sistemi

Post by dragan.s »

mavcs wrote: Italija, Španija, Turska? I ja sam čuo za velika negodovanja advokata i taksista.
Za ove tri sam i ja čuo, ali mislim da kod njih nije u pitanju "opšta" fiskalizacija nego se fiskalne kase moraju koristiti kod prometa tačno određenih artikala. Npr. lijekovi, duhanski proizvodi, alkohol, oružje i municija itd.
Mislim da u tom "parcijalnom" obliku postoje i u Francuskoj i Velikoj Britaniji, ali opet nisam 100% siguran.

Uglavnom što se tiče "opštih" fiskalizacija većinom je riječ o tranzicijskim zemljama bivše SFRJ i bivšeg SSSR-a, uz još par nekih problematičnih kao što su Albanija, Mongolija i Argentina.
*mima*

#25 Re: Fiskalni sistemi

Post by *mima* »

mavcs wrote:
*mima* wrote:Dje su te kase.....koliko vidim jos ih niko nema.....
Ima Holiday inn :D

:D haj dobro.......ali dje su po kafanama......zar nije bio rok 15.12.?
Post Reply