Zid od cigle

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#1 Zid od cigle

Post by triple mama »

Treba mi savjet strucnjaka :) zivim u zgradi od cigle..u dnevnom boravku bih voljela jedan zid 'iskuckati cekicem' da dodjem do cigle...neka bude stara i neravna i bilo kakva...meni se bas takva svidja...da li neko ima iskustva slicnog? Cime da odstranim edelpuc i sta da radim sa zicama struje? Molim nekoga ko ima iskustva za savjet...hvala..
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Zid od cigle

Post by mayab »

Cijeli zid okuckati bi bilo bas zahtjevno, kako sama kažeš, šta sa strujom, žicama , utičnicama prekidačima!?
Moja preporuka da zid ogoliš do cigle na samo nekoliko mjesta (manjih ili većih ploha) , estetski dobitak je tu, a nemaš zahtjevni problem sa strujom
A kako to uraditi, e tu mislim da jedino dolazi u obzir precizan lagani rad čekićem i još kakvim sličnim pomagalom , i kuckati kuckati kuckati :mrgreen:
ImageImage
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#3 Re: Zid od cigle

Post by triple mama »

mayab wrote: 26/01/2020 09:04 Cijeli zid okuckati bi bilo bas zahtjevno, kako sama kažeš, šta sa strujom, žicama , utičnicama prekidačima!?
Moja preporuka da zid ogoliš do cigle na samo nekoliko mjesta (manjih ili većih ploha) , estetski dobitak je tu, a nemaš zahtjevni problem sa strujom
A kako to uraditi, e tu mislim da jedino dolazi u obzir precizan lagani rad čekićem i još kakvim sličnim pomagalom , i kuckati kuckati kuckati :mrgreen:
ImageImage
Nije losa ideja
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#4 Re: Zid od cigle

Post by kabal1337 »

Ma kupi onu sto se zaljepi( kao plocice)/ ukrasnu. Debljine nekih 2 cm, mozes fuge sve odraditi. Za uticne samo isjeces a dobijes izgled
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#5 Re: Zid od cigle

Post by Ramzess Veliki »

mayab wrote: 26/01/2020 09:04 Image
Dobar fol, konstrukcija od regips ploca na zidu od opeke, instalacije unutar regipsa, sa diskretnom rasvjetom. :thumbup:
Moze se poigrati sa ovim oblicima ...

Moj savjet ti je uzmi majsora zidara neka ti ocisti malter sa cigle, a mozes i sama, mislim to je zabavan posao tokom vikenda, najlakse je polupati i poodvaljivati malter tzv. teslom, stolarskim cekicem sa slicice:
Image

Koristi se tako da polako prokopas dio da mozes podgurati sjecivo pod malter i odvaliti veci komad maltera a da ne udaras po ciglama. Nakon prvog otkidanja ostale povrsine se lako odvajaju. :thumbup:

Ako negdje jace zagrebes ili ostetis ciglu, to se moze popraviti sa smirgl papirom, tvrdji pa njezniji. inace je dobro nakon skidanja maltera ocistiti i osmirglati i zid od cigle, a zatim ga saprati mokrom spuzvom da se eliminise prasina. Ciglu mozes nakon toga impregnirati bezbojnim impregnatorom da bi uvijek izgledala svjeze, ili ostaviti da zadrzis prirodan izgled. Ja bih predlozio impregnaciju radi lakseg odrzavanja.

Ako imas postojece instalacije, pokusaj ih eliminisati sa vidljive povrsine zida od cigle, ili vodjenjem kroz strop, ili kroz pod, bilo b i steta da se vodi po samom zidu ... ako vec nemas druge opcije uradi regips sanduk kao serklaz visine koja se vizuelno uklapa u sadrzaj i ostavi izvode za napajanje i telefoniju (internet) ako imas potrebe. :thumbup:
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#6 Re: Zid od cigle

Post by triple mama »

Ramzess Veliki wrote: 22/02/2020 02:36
mayab wrote: 26/01/2020 09:04 Image
Dobar fol, konstrukcija od regips ploca na zidu od opeke, instalacije unutar regipsa, sa diskretnom rasvjetom. :thumbup:
Moze se poigrati sa ovim oblicima ...

Moj savjet ti je uzmi majsora zidara neka ti ocisti malter sa cigle, a mozes i sama, mislim to je zabavan posao tokom vikenda, najlakse je polupati i poodvaljivati malter tzv. teslom, stolarskim cekicem sa slicice:
Image

Koristi se tako da polako prokopas dio da mozes podgurati sjecivo pod malter i odvaliti veci komad maltera a da ne udaras po ciglama. Nakon prvog otkidanja ostale povrsine se lako odvajaju. :thumbup:

Ako negdje jace zagrebes ili ostetis ciglu, to se moze popraviti sa smirgl papirom, tvrdji pa njezniji. inace je dobro nakon skidanja maltera ocistiti i osmirglati i zid od cigle, a zatim ga saprati mokrom spuzvom da se eliminise prasina. Ciglu mozes nakon toga impregnirati bezbojnim impregnatorom da bi uvijek izgledala svjeze, ili ostaviti da zadrzis prirodan izgled. Ja bih predlozio impregnaciju radi lakseg odrzavanja.

Ako imas postojece instalacije, pokusaj ih eliminisati sa vidljive povrsine zida od cigle, ili vodjenjem kroz strop, ili kroz pod, bilo b i steta da se vodi po samom zidu ... ako vec nemas druge opcije uradi regips sanduk kao serklaz visine koja se vizuelno uklapa u sadrzaj i ostavi izvode za napajanje i telefoniju (internet) ako imas potrebe. :thumbup:
Joj to mi pravi projekat. Ubice me muz ako mu spomenem :D to je dosta velik dnevni boravak gdje je i trpezarijski sto i kuhinja...ne bih dodatno kitila taj zid rigipsom da ne bude sve too much...definitivno ne bih lijepila plasticne imitacije cigle...mislim da cu se odluciti za obijanje samo jednog dijela zida ili da se raspitam koja firma prodaje one ukrasne daske ( ne znam kako drugacije nazvati) sto se takodjer stavljaju na zid
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#7 Re: Zid od cigle

Post by Ramzess Veliki »

triple mama wrote: 22/02/2020 08:20
Joj to mi pravi projekat. Ubice me muz ako mu spomenem :D to je dosta velik dnevni boravak gdje je i trpezarijski sto i kuhinja...ne bih dodatno kitila taj zid rigipsom da ne bude sve too much...definitivno ne bih lijepila plasticne imitacije cigle...mislim da cu se odluciti za obijanje samo jednog dijela zida ili da se raspitam koja firma prodaje one ukrasne daske ( ne znam kako drugacije nazvati) sto se takodjer stavljaju na zid
Dobra ideja, uzmes rubne letvice, bordure ili slican okvir, iscrtas na zidu, skines malter i ocistis cigle, stavis okvir da pokrijes rubove maltera i voalia ... :thumbup:
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#8 Re: Zid od cigle

Post by mali Ninja »

Nisam strucnjak ali mogu reci svoje misljenje, najbolji zidovi su glatki, bijeli iz prostog razloga sto se najlakse odrzavaju :).
P.s. svi tonovi osim bijele na zidovima zatamnjuju prostor, meni se svidja da je sto svjetlije.
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#9 Re: Zid od cigle

Post by triple mama »

mali Ninja wrote: 23/02/2020 08:30 Nisam strucnjak ali mogu reci svoje misljenje, najbolji zidovi su glatki, bijeli iz prostog razloga sto se najlakse odrzavaju :).
P.s. svi tonovi osim bijele na zidovima zatamnjuju prostor, meni se svidja da je sto svjetlije.
Sve se slazem i imam bijele zidove ali na ovom dijelu zida mi je konvektor koji uzasno prlja zid pa bih to nekako rijesila...mislim da se na cigli nece primjetiti tragod grijanja
Post Reply