zenska prav... ne, ne, ljudska prava

User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#76 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by vox-populi »

seln wrote:Ljudi, sta je vama? Pisem li ja mozda sanskrit ili suahili?
Mozda bi jasnije bilo da pises.
seln wrote: ja vam pojasnjavam da diskriminacija na radnom mjestu nije spolna, vec uzrokovana uvjetnim odsustvom zena zbog porodjaja.
Hajd zivota ti procitaj ovo jos par puta.
Znaci, zene nisu diskriminisane zato sto su zene, nego zato sto radjaju. Eto jebiga, desio im se taj peh pri raspodjeli funkcija pa "fasovale" radjanje.
To bi mozda kao argument i pilo vode da je radjanje neka anomalija, bolest, virus, bilo sta sto po defaultu, po dizajnu tu. Kako tu nesretnu karakteristiku radjanja imaju SVE zene (ili da budem precizan, ogromna vecina, ako racunamo one koje zbog razlicitih razloga ne mogu roditi), lako je zakljuciti da su zene diskriminisane zbog toga sto su zene.

A to je samo jedan vid diskriminacije, sveprisutan i jako problematican jer udara direktno na mogucnost opstanka. A sta je sa milion drugih situacija i primjera gdje se i sam pokusaj zene da nesto postigne komentarise sa "'ta ce ONA".

Da se razumijemo, diskriminacija zena postoji svugdje ali nije svugdje ista. BiH je po tom pitanju, kao i po mnogim drugim, na dnu evropske ljestvice. Hoce li se sta promjeniti? Nece.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#77 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Mr.Penguin »

Zene se trebaju osamostaliti i postati preduzetnice, i stvoriti jak lobi.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#78 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by seln »

vox-populi wrote:
seln wrote:Ljudi, sta je vama? Pisem li ja mozda sanskrit ili suahili?
Mozda bi jasnije bilo da pises.
seln wrote: ja vam pojasnjavam da diskriminacija na radnom mjestu nije spolna, vec uzrokovana uvjetnim odsustvom zena zbog porodjaja.
Hajd zivota ti procitaj ovo jos par puta.
Znaci, zene nisu diskriminisane zato sto su zene, nego zato sto radjaju. Eto jebiga, desio im se taj peh pri raspodjeli funkcija pa "fasovale" radjanje.
To bi mozda kao argument i pilo vode da je radjanje neka anomalija, bolest, virus, bilo sta sto po defaultu, po dizajnu tu. Kako tu nesretnu karakteristiku radjanja imaju SVE zene (ili da budem precizan, ogromna vecina, ako racunamo one koje zbog razlicitih razloga ne mogu roditi), lako je zakljuciti da su zene diskriminisane zbog toga sto su zene.

A to je samo jedan vid diskriminacije, sveprisutan i jako problematican jer udara direktno na mogucnost opstanka. A sta je sa milion drugih situacija i primjera gdje se i sam pokusaj zene da nesto postigne komentarise sa "'ta ce ONA".

Da se razumijemo, diskriminacija zena postoji svugdje ali nije svugdje ista. BiH je po tom pitanju, kao i po mnogim drugim, na dnu evropske ljestvice. Hoce li se sta promjeniti? Nece.
Je li tebi do argumenata ili do svadje?
Mozda bi i muskraci u ratu radije bili silovani nego zaklani (nekima se ipak desilo oboje), ali pri raspodjeli funcija ih je to zapalo. A biti muskarac takodje nije anomalija.
Samo, belaj i kod jednog i kod drugog je ljudska zloba. U jednom slucaju zloba i pohlepa poslodavca, u drugom slucaju zloba Zloba.
Sto se tice ostalih argumenata, manje-vise si ponovio ono sto sam ja vec pisao.
Je li diskriminacija? jeste.
je li stetna? jste.
treba li se boriti protiv nje? treba.
Dakle, ako si za svadje, bez mene....
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#79 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by bez_ideje »

kojeime wrote:Pomislim na pricu da je vise zena u politici da bi svijet bio bolji. Pa pokusam da se sjetim najuticajnijih zena politicarki u barem 20-om vijeku. Da nabrojim neke: Margaret Tacer, Golda Meir, Indira Gandi i u novije vrijeme recimo Angela Merkel, mozda Hilari Klinton. Tancu Ciler i Benazir Buto su bile interesantne ali ne tako uticajne kao prethodno nabrojane. Pa shvatim da za vrijeme njihove vladavine nije ni u zemljama u kojima su vladale ljudima bilo bolje, niti je njihov uticaj bio takav da je u svijetu uopste bilo bolje.

Pa shvatim da nece biti svijetu bolje ako bude vise zena u politici, niti ce se bilo sta drasticno promijeniti. Razlog je jednostavan, zene pate od istih zelja, frustracija, kompleksa... kao i muskarci. Sve je to u 5 deka.

A sto se tice ugrozenosti zena: Kada ste zadnji put culi za primjer u kojoj majka uci svoju kcer "ako te ikada muskarac bude maltretirao, uzmi nesto pa mu razbij glavu" Ili da zena kaze muzu "ako upises sina na faks a ne kcer ja cu ti napraviti pakao od zivota". Nema toga, same zene uce druge zene da budu pokorne.
Mene je to tata naucio.......cim sam u skolu krenula........i pokazao dje cu udarat :mrgreen:

Sad ozbiljno...ja se ne osjecam ugrozeno ili neravnopravno po bilo kojem osnovu trenutno...
Vjerovatno,jer se nisam susrela sa kojekakvim poslodavcima ,sto ne znaci da necu........mene trenutno znaju samo izbaciti iz cipela oni ljudi koje susreces u svakodnevnom zivotu i sa kojima si i mozda prisiljen komunicirati,iz kojih izbija upravo taj balkanski sovinizam......za takve sam "da bog sakloni i sacuva" zmija,ostrokondja,nevaspitana ,nemoralna...a bez ijedne ruzne izrecene rijeci (od mene ka njima)
Kod mene je situacija malo drugacija,i imam osjecaj da imam brata,prosao bi puno losije nego ja....neki obratan vid neravnopravnosti,jer se upravo ta zenska djeca forsiraju sa obrazovanjem,specijalizacijama,kursevima ovoga i onoga,slanjem u svijet i sl....po logici---nece one kopat kanale :lol: ...i bolje poslove imaju kasnije ....
Ja takodjer mislim.....da je selo veci problem nego grad,al za svaki slucaj......od vrtica i osnovne skole......posebne programe !
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#80 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by amrica »

zagazaga wrote:
Spejs wrote:Ženska prava,emancipacija,ravnopravnost spolova i ostali nakaradni trendovi su samo neki u nizu sličnih stvari kojim se izopačava i degradira ljudska svijest. Tim trendovima i nastojanjima se u konačnici degradira ljepši i nježniji spol.

Bog,majka priroda i prirodni zakoni su se jednostavno pobrinuli da te ravnopravnosti nema, i koliko god se razne udruge, organizacije,fondovi i ostali NVO kurci palci trudili da tu jednakost nametnu, ona nikad neće funkcionisati!

Neće funkcionisati zbog toga što ću ja kao muškarac i pripadnik jačeg spola uvijek biti u mogućnosti da slabijeg od sebe postavim tamo gdje mu je mjesto, i pri tome se neću osjećati ni malo loše!

Imas 14 dana da se malo uzivis i vidis kako je kad te neko ''postavlja'' kao mu je ceif......i daaa, ne osjecam se nimalo lose
:D


ih, da ga hoce neka raza mujanovic postaviti na njegovo "jace" mjesto za sva vremena. I sve ostale istomisljenike.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#81 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by vox-populi »

seln wrote:Je li tebi do argumenata ili do svadje?
Mozda bi i muskraci u ratu radije bili silovani nego zaklani (nekima se ipak desilo oboje), ali pri raspodjeli funcija ih je to zapalo. A biti muskarac takodje nije anomalija.
Samo, belaj i kod jednog i kod drugog je ljudska zloba. U jednom slucaju zloba i pohlepa poslodavca, u drugom slucaju zloba Zloba.
Sto se tice ostalih argumenata, manje-vise si ponovio ono sto sam ja vec pisao.
Je li diskriminacija? jeste.
je li stetna? jste.
treba li se boriti protiv nje? treba.
Dakle, ako si za svadje, bez mene....
Daleko od toga da mi je do svadje. Samo kazem da tvrdnja:

"Zene nisu diskriminisane zato sto su zene, nego zato sto radjaju"

nema nikakvog logickog smisla jer SVE zene radjaju. Odnosno, imaju tu mogucnost. Na kraju, apsolutno je nebitno ZBOG CEGA su zene diskriminisane, daleko je bitnija cinjenica da su vise diskriminisane od muskaraca. Jedan od aspekata te diskriminacije je mogucnost zena da radjaju. Ali samo jedan od aspekata. Time su mozda najvise pogodjene zene u gradskim sredinama, ali u seoskim koje su dominantne u BiH zene su diskriminisane samo zato sto su zene, radjale ili ne. Spomenuto je vec, dosta su joj 4 razreda osnovne, ako i to, svrha zivota je da se pripremi za udaju, u kuci treba da radi, slusa i suti...

Milion primjera.

I izvini, nisam imao namjeru da se svadjam niti da provociram.
Landa
Posts: 191
Joined: 15/09/2011 14:25

#82 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by Landa »

vox-populi wrote:
seln wrote:Ljudi, sta je vama? Pisem li ja mozda sanskrit ili suahili?
Mozda bi jasnije bilo da pises.
seln wrote: ja vam pojasnjavam da diskriminacija na radnom mjestu nije spolna, vec uzrokovana uvjetnim odsustvom zena zbog porodjaja.
Hajd zivota ti procitaj ovo jos par puta.
Znaci, zene nisu diskriminisane zato sto su zene, nego zato sto radjaju. Eto jebiga, desio im se taj peh pri raspodjeli funkcija pa "fasovale" radjanje.
To bi mozda kao argument i pilo vode da je radjanje neka anomalija, bolest, virus, bilo sta sto po defaultu, po dizajnu tu. Kako tu nesretnu karakteristiku radjanja imaju SVE zene (ili da budem precizan, ogromna vecina, ako racunamo one koje zbog razlicitih razloga ne mogu roditi), lako je zakljuciti da su zene diskriminisane zbog toga sto su zene.

A to je samo jedan vid diskriminacije, sveprisutan i jako problematican jer udara direktno na mogucnost opstanka. A sta je sa milion drugih situacija i primjera gdje se i sam pokusaj zene da nesto postigne komentarise sa "'ta ce ONA".

Da se razumijemo, diskriminacija zena postoji svugdje ali nije svugdje ista. BiH je po tom pitanju, kao i po mnogim drugim, na dnu evropske ljestvice. Hoce li se sta promjeniti? Nece.
Zasto se ne bi moglo promijeniti? Iskreno kad pogledamo neki period od 3 generacije opcenito dosta se toga i jeste promijenilo na bolje sto zakonom, sto emancipacijom samih zena, sto promjene mentaliteta muskaraca...mada evo i na ovoj temi se pojavljuju rudimenti iz 15. vijeka :roll:
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#83 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by baustelac »

amrica wrote:
zagazaga wrote:
Spejs wrote:Ženska prava,emancipacija,ravnopravnost spolova i ostali nakaradni trendovi su samo neki u nizu sličnih stvari kojim se izopačava i degradira ljudska svijest. Tim trendovima i nastojanjima se u konačnici degradira ljepši i nježniji spol.

Bog,majka priroda i prirodni zakoni su se jednostavno pobrinuli da te ravnopravnosti nema, i koliko god se razne udruge, organizacije,fondovi i ostali NVO kurci palci trudili da tu jednakost nametnu, ona nikad neće funkcionisati!

Neće funkcionisati zbog toga što ću ja kao muškarac i pripadnik jačeg spola uvijek biti u mogućnosti da slabijeg od sebe postavim tamo gdje mu je mjesto, i pri tome se neću osjećati ni malo loše!

Imas 14 dana da se malo uzivis i vidis kako je kad te neko ''postavlja'' kao mu je ceif......i daaa, ne osjecam se nimalo lose
:D


ih, da ga hoce neka raza mujanovic postaviti na njegovo "jace" mjesto za sva vremena. I sve ostale istomisljenike.
..... tu smo znaci, i mama bi sine samo da moze :dance:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#84 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by seln »

vox-populi wrote:
seln wrote:Je li tebi do argumenata ili do svadje?
Mozda bi i muskraci u ratu radije bili silovani nego zaklani (nekima se ipak desilo oboje), ali pri raspodjeli funcija ih je to zapalo. A biti muskarac takodje nije anomalija.
Samo, belaj i kod jednog i kod drugog je ljudska zloba. U jednom slucaju zloba i pohlepa poslodavca, u drugom slucaju zloba Zloba.
Sto se tice ostalih argumenata, manje-vise si ponovio ono sto sam ja vec pisao.
Je li diskriminacija? jeste.
je li stetna? jste.
treba li se boriti protiv nje? treba.
Dakle, ako si za svadje, bez mene....
Daleko od toga da mi je do svadje. Samo kazem da tvrdnja:

"Zene nisu diskriminisane zato sto su zene, nego zato sto radjaju"

nema nikakvog logickog smisla jer SVE zene radjaju. Odnosno, imaju tu mogucnost. Na kraju, apsolutno je nebitno ZBOG CEGA su zene diskriminisane, daleko je bitnija cinjenica da su vise diskriminisane od muskaraca. Jedan od aspekata te diskriminacije je mogucnost zena da radjaju. Ali samo jedan od aspekata. Time su mozda najvise pogodjene zene u gradskim sredinama, ali u seoskim koje su dominantne u BiH zene su diskriminisane samo zato sto su zene, radjale ili ne. Spomenuto je vec, dosta su joj 4 razreda osnovne, ako i to, svrha zivota je da se pripremi za udaju, u kuci treba da radi, slusa i suti...

Milion primjera.

I izvini, nisam imao namjeru da se svadjam niti da provociram.
Ok. ;-)
Kako rekoh, tvoja argumentacija stoji. Diskriminacije ima, ali ona nije vezana za Zenu kao Takvu, vec upravo za specifikum da je zena ta koja radja.
Trenutno samo zene u javnim preduzecima imaju privilegiju zaposlenosto i reprodukcije istovremeno.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#85 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by vox-populi »

Landa wrote: Zasto se ne bi moglo promijeniti? Iskreno kad pogledamo neki period od 3 generacije opcenito dosta se toga i jeste promijenilo na bolje sto zakonom, sto emancipacijom samih zena, sto promjene mentaliteta muskaraca...mada evo i na ovoj temi se pojavljuju rudimenti iz 15. vijeka :roll:
Ma dobro, u tom kontekstu, naravno da se moze promjeniti. Ja to sve jos uvijek sebicno posmatram, moze li se sta promjeniti za mog vakta. Vjerovatno cu drugacije razmisljati jednog dana kada dobijem kcerkicu.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#86 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by amrica »

@baustelac

metar i po sa 45 kila, tako mi grah pao :oops:

ali snage klade valja.... itd :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#87 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by muha_sa »

amrica wrote:@baustelac

metar i po sa 45 kila, tako mi grah pao :oops:

ali snage klade valja.... itd :D
blago tebi amrice :) živiš u zemlji gdje su žene zašticene u svakom smislu te rijeci.
-tako ce ovdje bit kad na nekoj stvarki nokat naraste :lol:
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#88 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by HM 2011 »

Jedna od osjetljivijih tema modernog društva.....

Pođimo od pretpostavke da svi moramo proći apsolutno isti režim: Vrtić, Škola, Fakultet, Posao, KArijerni uspon, Privatni business, Karijerni uspon, Prepuštanje posla nasljednicima, Penzija. (u ovom režimu žena nema vremena za porodicu i djecu)

Neko bi se bavio agronomijom, neko flaširanjem vode i proizvodnjom pića, neko transportom, neko gradnjom, neko bi bio sudija, neko policajac, neko vosjnik, neko u kanalu sa krampom montirao vodovodne cijevi....

Međutim:

Svi bi pocrkali kada ne bi bilo djece, nestali bi sa planete zemlje....

A da bi djece bilo trebaju dva spola, muški i ženski, u braku, tj. bračni drugovi - i to se onda naziva porodicom (može i bez toga, može u epruveti, može i samohrani roditelj)

Eh sad, dolazak djece, potomstva iziskuje određene napore od bračnih drugova tj. treba omogućiti ovo: Pođimo od pretpostavke da svi moramo proći apsolutno isti režim: Vrtić, Škola, Fakultet....

međutim svi ne polazimo od te predpostavke, i zato imamo grupu koja uvjek "sažaljeva" one druge jer oni "nemaju ono što ima ona".......... Naravno pokret žena protiv nasilja u porodici apsolutno podržavam, pokret žena za žensko dostojanstvo, dostojanstvo naših majki apsolutno podržavam - ali pokret žena koje žele žene izjednačiti sa muškarcima u apsolutno svemu - ne mogu....

Bilo bi vrlo interesantno da provjerimo koliko boraca za ženska prava u smislu izjednačavanja istih sa muškarcima u svemu - koliko majke istih imaju radnog staža u bilo kojoj firmi ?

Jer da su im mame koje su ih učile tome imale barem pola radnog vijeka radnog staža - stavovi bi bili - Hoćemo da žene raspolažu kućnim budgetima a da ne rade ništa drugo osim kućnih poslova i odgoja djece, da za to barem budu školovane i da im se to obračuna kao radni staž....

Na jednu stranu pad nataliteta obrazovanog domicilnog stanovništva u svim zapadnim zemljama - na drugu strane žene rođene u zapadnim zemljama žele da u svemu budu izjednačene sa muškarcima i to 100%.....

Na jednu stranu vatra na drugu stranu vatra a nigdje vode da ugasi požar.....

Ako ovako nastavi pitanje je hoće li biti iti jedna za udaju i rađanje djece prije 35 godine (a ako je zbir godina bračnih drugova preko 70 trudnoća se smatra rizičnom od prvog dana)

Na kraju ko bolje zna o kućnim poslovima i odgoju djece od domaćice ? Muž kad je mjenja ona dođe i nakon njega sve popravlja po svom ukusu jer ona je nadležna za to ......

I još joj moderni sistem uvali i 8 satni posao - da bi porodica kao ćelija društva mogla živjeti normalnim životom - žene su čudo !
Last edited by HM 2011 on 07/12/2011 17:04, edited 2 times in total.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#89 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by vox-populi »

seln wrote: Ok. ;-)
Kako rekoh, tvoja argumentacija stoji. Diskriminacije ima, ali ona nije vezana za Zenu kao Takvu, vec upravo za specifikum da je zena ta koja radja.
E vidis. tu se ne slazemo jer Zena kao Takva ima mogucnost da radja, to nije nesto sto je ona izabrala, kupila, dogradila pa je zbog toga u nepovlastenom polozaju nego je to nesto sto joj je urodjeno. Opet, pricam samo o mogucnosti da rodi.
Zamisli ovu hipoteticku situaciju: Drustvo A diskriminira sve osobe koje mogu proizvesti spermatozoide. U takvom drustvu bi muskarci bili diskriminisani samo zbog toga sto su muskarci.
Ne znam kako drugacije da objasnim.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#90 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by KatarinaKosaca »

vox-populi wrote:Da se razumijemo, diskriminacija zena postoji svugdje ali nije svugdje ista. BiH je po tom pitanju, kao i po mnogim drugim, na dnu evropske ljestvice. Hoce li se sta promjeniti? Nece.


Ma, nek si ti našao temu da popljuješ po BIH pa ćemo lako :lol: Veće je bolesno :-?
Što se tiče rađanja i otkaza, bolest kapitalizma, a ne BIH. Profit j enemilosrdan i ne priznaje natalitet, davanja, itd.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#91 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by amrica »

HM 2011 wrote:
Na kraju ko bolje zna o kućnim poslovima i odgoju djece od domaćice ? Muž kad je mjenja ona dođe i nakon njega sve popravlja po svom ukusu jer ona je nadležna za to ......

I još joj moderni sistem uvali i 8 satni posao - da bi porodica kao ćelija društva mogla živjeti normalnim životom - žene su čudo !
:roll:

i svaki samohrani otac, svaki samostalni mladi covjek, svako ko voli da (kuha i ) i fino pojede, ko voli red u domu svom, svako ko ne misli da je ponizenje biti "domacica" moze biti domacica, i to bolja nego prava zenska domacica... Sve se to uci.
Isto kao i voznja, sve je u mentalitetu, tradiciji. Ako je cura polozila sa 18 i kupila sebi auto, svaki dan predje 50 km, vozice kao taxist, ali ako je kod kuce naucena da voze tata i brat, pa momak, pa muz, ona ne treba da vozi... onda je fakat opasnost na cesti.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#92 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by vox-populi »

KatarinaKosaca wrote: Ma, nek si ti našao temu da popljuješ po BIH pa ćemo lako :lol: Veće je bolesno :-?
A nek si se ti nasla da od svega komentarises samo to, takodjer bolesno.
Na kraju krajeva: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =1&t=93781
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#93 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by bez_ideje »

Ne kontas ti amrice...
u nekim glavama ti je domacica ,urodjena osobina.....isto ko mogucnost radjanja.......
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#94 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by amrica »

bez_ideje wrote:Ne kontas ti amrice...
u nekim glavama ti je domacica ,urodjena osobina.....isto ko mogucnost radjanja.......

ma kontam, samo ponekad zaboravim :cry:
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#95 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by HM 2011 »

bez_ideje wrote:Ne kontas ti amrice...
u nekim glavama ti je domacica ,urodjena osobina.....isto ko mogucnost radjanja.......
U mojoj glavi jeste urođena osobina da krevet dižem ja da bi ona ispod njega obrisala prašinu, ili pomjeram ormar, ili krečim, cjepam drva, postavljam šator, montiram elektro instalacije, petljam oko parketa i laminata, oko vodovodnih instalacija, brusim, šarafam, servisiram, lemim, plaćam, nosim namirnice, razbijem jaje belaj, upraljam prema njenim riječima Njenu rernu - belaj, uprljam rešo - belaj, sve što radim izvan moje ingerencije fasujem jezikovu juhu jer se petljam tamo gdje mi nije mjesto ispraljam puno suđa....

Usisavam, perem prozore,

i da, pravim mušku djecu po kućama,

ako prvi pokušaj ne uspije svi ostali pokušaj su besplatni... d.o.o.

Šta znači domaćica bez domaćina ?

Domaćin se rodi to je ili urođena osobina ili stečena, ali urođeno je i pravljenje djece ?
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#96 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by vox-populi »

HM 2011 wrote: U mojoj glavi jeste urođena osobina da krevet dižem ja da bi ona ispod njega obrisala prašinu, ili pomjeram ormar, ili krečim, cjepam drva, postavljam šator, montiram elektro instalacije, petljam oko parketa i laminata, oko vodovodnih instalacija, brusim, šarafam, servisiram, lemim, plaćam, nosim namirnice, razbijem jaje belaj, upraljam prema njenim riječima Njenu rernu - belaj, uprljam rešo - belaj, sve što radim izvan moje ingerencije fasujem jezikovu juhu jer se petljam tamo gdje mi nije mjesto ispraljam puno suđa....

Usisavam, perem prozore,

i da, pravim mušku djecu po kućama,

ako prvi pokušaj ne uspije svi ostali pokušaj su besplatni... d.o.o.

Šta znači domaćica bez domaćina ?

Domaćin se rodi to je ili urođena osobina ili stečena, ali urođeno je i pravljenje djece ?
Izgleda da nisi nikada zivio sam. Da jesi, vjeruj mi da bi ti bilo jednako tako urodjeno da kuhas, peres, cistis. Isto tako bi naucio da ne isprljas reso ili rernu, jer bi isprljao SVOJU rernu i SVOJ reso koji bi na kraju TI trebao cistiti.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#97 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by HM 2011 »

amrica wrote:
HM 2011 wrote:
Na kraju ko bolje zna o kućnim poslovima i odgoju djece od domaćice ? Muž kad je mjenja ona dođe i nakon njega sve popravlja po svom ukusu jer ona je nadležna za to ......

I još joj moderni sistem uvali i 8 satni posao - da bi porodica kao ćelija društva mogla živjeti normalnim životom - žene su čudo !
:roll:

i svaki samohrani otac, svaki samostalni mladi covjek, svako ko voli da (kuha i ) i fino pojede, ko voli red u domu svom, svako ko ne misli da je ponizenje biti "domacica" moze biti domacica, i to bolja nego prava zenska domacica... Sve se to uci.
Isto kao i voznja, sve je u mentalitetu, tradiciji. Ako je cura polozila sa 18 i kupila sebi auto, svaki dan predje 50 km, vozice kao taxist, ali ako je kod kuce naucena da voze tata i brat, pa momak, pa muz, ona ne treba da vozi... onda je fakat opasnost na cesti.
Konkretno, pisao sam o porodičnom životu....

Meni je ovo malo sporno, samohrani otac - jeste teško biti kao i samohrana majka, to su po spolu muškarac i žena, ljudska bića ali po statusu veze ti ljudi su slobodni, osim ako si nisu samo nametnuli celibat ili slično ?
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#98 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by HM 2011 »

vox-populi wrote:
HM 2011 wrote: U mojoj glavi jeste urođena osobina da krevet dižem ja da bi ona ispod njega obrisala prašinu, ili pomjeram ormar, ili krečim, cjepam drva, postavljam šator, montiram elektro instalacije, petljam oko parketa i laminata, oko vodovodnih instalacija, brusim, šarafam, servisiram, lemim, plaćam, nosim namirnice, razbijem jaje belaj, upraljam prema njenim riječima Njenu rernu - belaj, uprljam rešo - belaj, sve što radim izvan moje ingerencije fasujem jezikovu juhu jer se petljam tamo gdje mi nije mjesto ispraljam puno suđa....

Usisavam, perem prozore,

i da, pravim mušku djecu po kućama,

ako prvi pokušaj ne uspije svi ostali pokušaj su besplatni... d.o.o.

Šta znači domaćica bez domaćina ?

Domaćin se rodi to je ili urođena osobina ili stečena, ali urođeno je i pravljenje djece ?
Izgleda da nisi nikada zivio sam. Da jesi, vjeruj mi da bi ti bilo jednako tako urodjeno da kuhas, peres, cistis. Isto tako bi naucio da ne isprljas reso ili rernu, jer bi isprljao SVOJU rernu i SVOJ reso koji bi na kraju TI trebao cistiti.
šta ću odrastao sam kod mame i oca ?

Jesam tokom ljetnog perioda živio sam, pa sam sedmično prao suđe i usisavao kuću, nije bilo toliko teško još posebno kad se okupi društvo koje tu sjedi svaku noć, za 1-2 sata sve blista.....

Evo recimo primjer koji niko ne radi - zavjese pranjei postavljanje, postavljam zavjese u svojoj kući zbog visine ali pojma nemam kako se to pere i suši, pegla li se to ?
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#99 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by suncica24 »

Rekoh sebi da cu se kloniti ove teme, ali ne lezi vraze :D
ja jednostavno volim upadati tamo gdje "gori"

Prvo da rijesimo jednu stvar. Razlika izmedju pojmova "jednakosti" i "jednakopravnost".
Nismo jednaki. Nikad necemo ni biti. Niti tome trebamo teziti. Od razlike u spolu, preko razlika u rasi, seksualna opredjeljenost, kulturne razlicitosti, pa i nacionalne i vjerske su najvece bogatstvo sa kojim se susrecemo. Stoga, "tjerati" zenu da "bude" muskarac, da tezi istim stvarima, ima iste fizicke predispozicije, ponasa se isto, razmislja, oblaci i ne znam ti sta vec ne samo da je nemoguce, nego je i apsolutno nepozeljno.
Ja sam zena. Kada su se dijelili kromozomi dobila sam ona dva X, te time i sve ono sto me cini zenom: od izgleda, preko emocionalnih karakteristika, te psiho ili fizickih sposobnosti, sposobnosti radjanja potomaka, pa na dalje. Sve ono sto me cini posebnom kao zenom (nastranu stavljajuci to sto sam i kao individua u tom "skupu zena" posebna).
Stoga, ja nikad necu biti jedna od decki. Niti to zelim biti.
I to je prvi stepen gdje pocinje diskriminacija.
Drustvo kaze, ako zelis uspjeti, budi kao oni. Pa smo tako culi ovdje da se kaze da je problem izostajanja s posla usred roditeljskog bolovanja zenska stvar, i da zene ako hoce da budu "jednake" ili ne trebaju radjati, sta li vec, ili ne trebaju raditi kad vec hoce da radjaju, sta li vec. Tj. kaze se da se trebaju prilagoditi muskom svijetu, standardima koji postoje za jedne, ako vec zele uspjeti u njemu.
A zasto naprimjer ne bismo te standarde prilagodili zenskom svijetu? Zasto muskarci koji zele biti aktivni roditelji ne bi imali isto pravo na dopust i dio svog zivota posvetili odgoju djeteta?
Sto nas dovodi do drugog pojma. Jednakopravnosti. Jednakopravnosti znaci da imamo ista prava, i mogucnosti, ali i obaveze. I u tome lezi problem. Zene imaju jednake obaveze, ponekad i jednaka prava (u vecini slucajeva samo deklarativno), ali ne i mogucnosti. Tacnije da u najvecoj mogucoj mjeri "ispolje" svoje zelje, mogucnosti i razlicitost. Tako da, ako zena ima mogucnost da radja, zasto ne bi radjala? Ako ima mogucnost da radi, zasto ne bi radila? Ako zeli da se obrazuje, zasto se ne bi obrazovala? Ako zeli da se posveti iskljucivo domacinstvu, zasto je drustvo ne bi podrzalo u tom, te i taj njen posao smatralo poslom? Ako zeli da bude traktoristkinja, vozacica oklopnog vozila, radnica na gradjavini, pripadnica vojnih snaga, i misli da uspjesno moze obavljati taj posao, zasto ne?
I to je osnovni princip jednakopravnosti. Da svi imamo jednaka prava da budemo ono sto zelimo i ostvarimo ono sto hocemo.
Uzimajuci pri tom u obzir da nismo svi jednaki, da ne zelimo svi isto i da nemamo svi ista interesovanja i ciljeve.

Uglavnom, imamo jos puno posla do toga.
Pocevsi od onoga da je zena kur... a muskarac frajer.
Da je ona sponzorusa, a on uspjesan bracni covjek (sa debelim mirazom).
Da je ona slaba, a on produhovljen (kao npr. Hillary Clinton koja je zaplakala pri intervju-u pa mediji prenijeli kako je pokazala slabost, za razliku od Obame koji kada je pustio suzu je okarakterisan kao emotivan i duhovan)
Da je ona karijeristkinja koja je do pozicije dosla preko kreveta, a on uspjesan biznismen (koji je usput zajebao "samo" par desetina ljudi kako bi dosao do zeljenog).
Da je ona "tetka", "glupa tuka", "zenska glava" za volanom, a on... Schumacher :D
Da je ona (samo) domacica, a on domacin.
I da je ona jadna glupa sto ne ode od njega (bez obrazovanja, posla, mjesta gdje bi otisla...), dok je on bog i batina.

Ja ne zelim biti ista.
Ali zelim imati ista prava. Da budem drugacija. Svoja.
I u tome je cijela poenta. :)
Last edited by suncica24 on 07/12/2011 17:46, edited 3 times in total.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#100 Re: zenska prav... ne, ne, ljudska prava

Post by vox-populi »

HM 2011 wrote:šta ću odrastao sam kod mame i oca ?

Jesam tokom ljetnog perioda živio sam, pa sam sedmično prao suđe i usisavao kuću, nije bilo toliko teško još posebno kad se okupi društvo koje tu sjedi svaku noć, za 1-2 sata sve blista.....

Evo recimo primjer koji niko ne radi - zavjese pranjei postavljanje, postavljam zavjese u svojoj kući zbog visine ali pojma nemam kako se to pere i suši, pegla li se to ?
Vidi, tvrdnje tipa "zene su bolje domacice" ili "muskarci su bolji vozaci" su socijalni konstrukti koji u nekim kulturama i nisu neistinite. Jer uzmi prosjecnu zenu iz BiH, od rodjenja do udaje je, sto porodica, sto okolina, pripremaju za brak i za ulogu domacice. Na kraju ce ona naravno biti bolja domacica od nekog muskarca kojem je do zenidbe mama prala, kuhala, cistila za njim, a od zenidbe to mu radi supruga.
Ali to nije "urodjena" osobina zene, nego naucena/stecena sposobnost.
Post Reply