Zenidba strankinje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

El_Diabloo
Posts: 34
Joined: 02/03/2013 11:06

#1 Zenidba strankinje

Post by El_Diabloo »

Zdravo ljudi! Imam jednu zivotnu dilemu opasnu, zabavljam se sa zenom koja je iz Spanije vec par godina, vidjamo se dakle svakih par mjeseci, ja odem gore, ona dodje tu kod mene u Bosnu. Sad ona ipak zeli da napravi iskorak, a ja kad ozbiljnije razmislim pocnu me brinuti neke stvari i ne mogu nikako da ih desifrujem. Dakle emocije su tu sa obje strane, medjutim brine me to sto gore kad odem moram da naucim jezik, nemam s kime da se druzim, nije sad ni Bogzna kakav standard, dodju i one misli, pojma nemam sta ce se desiti kada dodju klinci, u kakav ce mentalitet izrasti, hoce me to tistiti nekad. Opet tu su dobre strane, vrijeme je gotivno, ljudi opusteni, ona je bas normalna osoba, tako da je sve to na nekoj vagi od 50:50 i zanima me sta bi vi onako kao neutralni i stranci rekli? Da li je neko imao slicnu situaciju ili zna nekog ko je imao slicnu situaciju i kako je na kraju ispalo...
Dr Arsla
Posts: 1190
Joined: 05/01/2013 16:16

#2 Re: Zenidba strankinje

Post by Dr Arsla »

El_Diabloo wrote: 09/04/2024 10:33 Zdravo ljudi! Imam jednu zivotnu dilemu opasnu, zabavljam se sa zenom koja je iz Spanije vec par godina, vidjamo se dakle svakih par mjeseci, ja odem gore, ona dodje tu kod mene u Bosnu. Sad ona ipak zeli da napravi iskorak, a ja kad ozbiljnije razmislim pocnu me brinuti neke stvari i ne mogu nikako da ih desifrujem. Dakle emocije su tu sa obje strane, medjutim brine me to sto gore kad odem moram da naucim jezik, nemam s kime da se druzim, nije sad ni Bogzna kakav standard, dodju i one misli, pojma nemam sta ce se desiti kada dodju klinci, u kakav ce mentalitet izrasti, hoce me to tistiti nekad. Opet tu su dobre strane, vrijeme je gotivno, ljudi opusteni, ona je bas normalna osoba, tako da je sve to na nekoj vagi od 50:50 i zanima me sta bi vi onako kao neutralni i stranci rekli? Da li je neko imao slicnu situaciju ili zna nekog ko je imao slicnu situaciju i kako je na kraju ispalo...
Ako je sisata ženi to odmah bez razmišljanja :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24929
Joined: 08/09/2005 20:08

#3 Re: Zenidba strankinje

Post by Haris.ba »

Samo zeni. Lahko se razvest. Jezik se nauci. Spanski je pitak jezik za nauciti.
Last edited by Haris.ba on 09/04/2024 10:43, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10666
Joined: 10/03/2022 22:16

#4 Re: Zenidba strankinje

Post by ZoomZoomKiwi »

Pa jebiga, sve zavisi od tebe i šta su ti prioriteti u životu.

Prvo pitanje je svakako da li si spreman na brak, izuzimajući sve ostalo, znači samo činjenica da stupiš u brak.

Onda, da li je ona osoba s kojom želiš provesti život, bilo gdje, s djecom ili ne?

Treće je tek da li želiš otići odavdje ili ne. Odnosno koliko si privržen roditeljima i široj obitelji, mjestu rođenja, državi itd. Da li živiš od patriotizma ili od svog rada.


Španjolski je vrlo jednostavan jezik i naučio bi ga svakako, kakav god da si (anti)talenat za jezike.

Što se mentaliteta tiče, razlike svakako postoje, ali ne vjerujem da su nepremostive, to opet zavisi od tebe i šta ti očekuješ i kako si na kraju krajeva ti odgojen. Kroz nju i druženje s njom si trebao već upoznati dio tog mentaliteta i pojedine navike.


Ako je ona prava, i s njom bi želio imati djecu eventualno, onda je iskreno najmanje bitno gdje ste.


Dom je ondje gdje su mi žena i dijete, a ne nekretnina i/ili grad/država pa čak i kontinent :mrgreen:


To je ono, objektivno.

Subjektivno, Španija mi je vrh, opušteni mediteranski način života je svakako zdraviji. Vjeruj mi, stres je tihi ubica. A standard ni u kom slučaju nije gori nego ovdje, može biti samo isti ili eventualno bolji, u ovisnosti o regiji i gradu u koji bi išao.
Ako je zaista voliš, da sam na tvom mjestu, ja bih se odlučio vrlo lako.
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#5 Re: Zenidba strankinje

Post by moimoi »

Cim si ti u dilemi to zaboravi :D
Zaljubljen covjek nema dileme.
User avatar
Truba
Posts: 81826
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

kad se i oženiš još ako t4e super krene i ako je dobra ima pola familije i prijatelja da te odmah napusti
a drugu polovicu nećeš stići tako da ćeš se družiti samo s obitelji i prijateljima na poslu od 9 do 5

stoga bez rizika nema uspjeha

mani se šuplje o druženju u budućnosti
kad ti se jarani ispaljuju za svoj interes ne misle na tebe

ne reče koliko god imaš ili sam preletio
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10666
Joined: 10/03/2022 22:16

#7 Re: Zenidba strankinje

Post by ZoomZoomKiwi »

moimoi wrote: 09/04/2024 10:44 Cim si ti u dilemi to zaboravi :D
Zaljubljen covjek nema dileme.
Zaljubljenost ispari, ostane uzajamno poštovanje, prijateljstvo i ljubav. ;-)

Truba wrote: 09/04/2024 10:44 kad se i oženiš još ako t4e super krene i ako je dobra ima pola familije i prijatelja da te odmah napusti
a drugu polovicu nećeš stići tako da ćeš se družiti samo s obitelji i prijateljima na poslu od 9 do 5

stoga bez rizika nema uspjeha

mani se šuplje o druženju u budućnosti
kad ti se jarani ispaljuju za svoj interes ne misle na tebe

ne reče koliko god imaš ili sam preletio
Upravo tako, kad se oženiš, ostao ti ovdje ili ne, društvo će se svakako rasuti. Evo ja sam još u BiH, društvo se davno rasulo, još nas se samo dvojica od desetorice oženilo. Nađemo se za Božić i ljeti, ukupno možda 5 od 365 dana u godini.

A nije ni Španija na kraj svijeta :mrgreen:
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#8 Re: Zenidba strankinje

Post by moimoi »

ZoomZoomKiwi wrote: 09/04/2024 10:46
moimoi wrote: 09/04/2024 10:44 Cim si ti u dilemi to zaboravi :D
Zaljubljen covjek nema dileme.
Zaljubljenost ispari, ostane uzajamno poštovanje, prijateljstvo i ljubav. ;-)

Truba wrote: 09/04/2024 10:44 kad se i oženiš još ako t4e super krene i ako je dobra ima pola familije i prijatelja da te odmah napusti
a drugu polovicu nećeš stići tako da ćeš se družiti samo s obitelji i prijateljima na poslu od 9 do 5

stoga bez rizika nema uspjeha

mani se šuplje o druženju u budućnosti
kad ti se jarani ispaljuju za svoj interes ne misle na tebe

ne reče koliko god imaš ili sam preletio
Upravo tako, kad se oženiš, ostao ti ovdje ili ne, društvo će se svakako rasuti. Evo ja sam još u BiH, društvo se davno rasulo, još nas se samo dvojica od desetorice oženilo. Nađemo se za Božić i ljeti, ukupno možda 5 od 365 dana u godini.

A nije ni Španija na kraj svijeta :mrgreen:
Istina, samo ako je vec sad u dilemi tu nema ni zaljubljenosti, ni ljubavi a ni prijateljstva.
User avatar
Truba
Posts: 81826
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

brak je stresan
isto ko i odlazak vani i učenje stranog jezika

još kad to dvoje spojiš

normala da ima dvojbi
User avatar
Sanjarko
Posts: 23311
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10 Re: Zenidba strankinje

Post by Sanjarko »

Zeni se, zeni se, nemoj da te tuku..... Mislim da su forumasi prethodni rekli sve. Spanjolski nije tezak jezik za skontat. Ja ga razumijem oko veoma dobro, slabo ga pricam, vise u kombinaciji s Talijanskim i malo Engleskog.

Zavisi odakle je pa i standard ce ti biti takav tu gdje bi eventualno zivjeli. A sirok i velik vam je svijet, uvijek se i vi danas, sutra mozete iz Spanije preseliti negdje drugo.

Pa momci su se ovdje zenili s Kineskinjama i Ruskinjama i tamo otisli da zive.

Neces valjda da ostanes sam kao ja danas, sutra. Ja zbog bolesti i kad bi me neka htjela ne bi se htio zeniti i sl danas, sutra. Samo u sali govorim zbrinuo bi neku udovicu ili sl iz Afrike i sl odakle bas nista nemaju.

Ali nemam ni ja nista, pa mi kazu moji ne mozes i da hoces to da uradis.

Nazalost i jest tako.
El_Diabloo
Posts: 34
Joined: 02/03/2013 11:06

#11 Re: Zenidba strankinje

Post by El_Diabloo »

moimoi wrote: 09/04/2024 10:44 Cim si ti u dilemi to zaboravi :D
Zaljubljen covjek nema dileme.
Vidi, pravio sam neke greske ranije kad sam isao samo emocijama, a zanemarivao neke stvari. Ovog puta bih da izbalansiram, lijepo je cuti ovako razlicita misljenja :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128676
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#12 Re: Zenidba strankinje

Post by muha_sa »

El_Diabloo wrote: 09/04/2024 10:53
moimoi wrote: 09/04/2024 10:44 Cim si ti u dilemi to zaboravi :D
Zaljubljen covjek nema dileme.
Vidi, pravio sam neke greske ranije kad sam isao samo emocijama, a zanemarivao neke stvari. Ovog puta bih da izbalansiram, lijepo je cuti ovako razlicita misljenja :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10666
Joined: 10/03/2022 22:16

#13 Re: Zenidba strankinje

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma to su velike life-changing odluke svaka sama od sebe.
A pogotovo kad se donose zajedno.
Razumno je pitanje u potpunosti.

Al' to ti je ono, kako kažu, make or break moment u životu.

Ja to ovako gledam, u slučaju da se i zajebe, najlakše mu se vratiti, znanje i iskustvo koje je stekao ovdje mu niko neće izbrisati niti ukrasti, OK - bacit će možda par godina niz vodu, ali će biti bogatiji za informaciju, o sebi, o njoj, o životu van BiH, o životu u Španiji itd. Tako da to i nije baš bačeno vrijeme.


Bolje je probati pa skontati je li ili nije to to, nego se čitav životi pitati "a šta bi bilo da sam se oženio i otišao...".


Što bi moj profa biologije rekao davno, bolje se kajati što si nešto uradio nego se kajati što nisi.

100% istina.


Naravno to sve u slučaju da su mu emocije na nivou i da su mu namjere iskrene. A kako vidim to traje već više godina, i emocije su tu, tako da, why the hell not...
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#14 Re: Zenidba strankinje

Post by moimoi »

Truba wrote: 09/04/2024 10:50 brak je stresan
isto ko i odlazak vani i učenje stranog jezika

još kad to dvoje spojiš

normala da ima dvojbi
Brak ne treba da je stresan.
Osim toga, moj savjet svakome… zivite prvo 1-2 godine skupa pa tek onda razmisljajte o papiru. Automatski ce manje razvoda biti
El_Diabloo
Posts: 34
Joined: 02/03/2013 11:06

#15 Re: Zenidba strankinje

Post by El_Diabloo »

Truba wrote: 09/04/2024 10:44 kad se i oženiš još ako t4e super krene i ako je dobra ima pola familije i prijatelja da te odmah napusti
a drugu polovicu nećeš stići tako da ćeš se družiti samo s obitelji i prijateljima na poslu od 9 do 5

stoga bez rizika nema uspjeha

mani se šuplje o druženju u budućnosti
kad ti se jarani ispaljuju za svoj interes ne misle na tebe

ne reče koliko god imaš ili sam preletio
Da, nisam to napisao, 30 imam. I upravo to i jeste neka misao isto, pokusavam da sagledam stvar iz svih uglova, kako vrijeme ide popravni su sve tezi :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23311
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Zenidba strankinje

Post by Sanjarko »

@ZoomZoomKiwi 👍
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#17 Re: Zenidba strankinje

Post by DaysleepeR »

Španija je san snova za život, imaćete i vas dvoje a i djeca kad dođu lijep život i puno više opcija i prilika nego ovdje.

Ne budi lud da radi nekakve glupe vezanosti za ovaj tamni vilajet razjebeš tako nešto.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10666
Joined: 10/03/2022 22:16

#18 Re: Zenidba strankinje

Post by ZoomZoomKiwi »

DaysleepeR wrote: 09/04/2024 10:59 Španija je san snova za život, imaćete i vas dvoje a i djeca kad dođu lijep život i puno više opcija i prilika nego ovdje.

Ne budi lud da radi nekakve glupe vezanosti za ovaj tamni vilajet razjebeš tako nešto.
Slažem se.

A što se mentaliteta tiče, da nadodam na ove gore moje upise, Španjolci su nam svakako mentalitetom bliži nego ovi sjeverniji narodi (švabe ili skandinavci) tako da tu stvarno ne bi trebalo biti nekih nepremostivih razlika niti nerazumljivih navika.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23311
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#19 Re: Zenidba strankinje

Post by Sanjarko »

DaysleepeR wrote: 09/04/2024 10:59 Španija je san snova za život, imaćete i vas dvoje a i djeca kad dođu lijep život i puno više opcija i prilika nego ovdje.

Ne budi lud da radi nekakve glupe vezanosti za ovaj tamni vilajet razjebeš tako nešto.
Jest sad Spanija vrh, ali imaju i oni problema demografskih koje ce prije ili kasnije pratiti i finansijski problemi ako sta ne urade po tom pitanju. Ali @ZoomZoomKiwi dobro objasni, a i ja, mislim da sam dobro objasnio.

Mogu se iseliti i oni iz Spanije ako im se ukaze bolje prilika negdje drugo. Pa od stare, sin od poznanice je u DE ili u Austriji i seli se u Svicarsku. Za parama naravno, bolje ce mu biti placen posao.

Kazem ja sirok i velik svijet.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10666
Joined: 10/03/2022 22:16

#20 Re: Zenidba strankinje

Post by ZoomZoomKiwi »

Exactamente

A Španija u kakve god probleme da upadne, nismo ni mi ništa u boljoj poziciji, ni najmanje.


Samo kad zamislim sunce, more, opuštenost, smijeh, ma hajde ba. Španski way of life je definitivno zdraviji, kako god okreneš. Pa bio on ekstremnokapitalističkiproduktivan ili ne, a dok god je radno sposoban i ima volju, nema sikirancije za opstanak. Ipak je bolje raditi za Eure nego za KM-ove.

Image
suspect_zero
Posts: 25874
Joined: 11/10/2008 21:45

#21 Re: Zenidba strankinje

Post by suspect_zero »

Bježi odavde kad ti se pruža prilika.
Pogledaj Marisol i Esmeraldu i jezik si naučio :D
Bez zeze, nije težak jezik samo malo kad pričaju kao da pjevaju ali je pitak kao što rekoše kolege.
Standard nije možda kao u Švici i Njemačkoj ali su puno opušteniji i mentalitetom bliži nama nego ovi gore.
Znaju uživati i guštati.
Nisu opterećeni religijom i da samo o tome trune, niti kako se ko obukao i tako tim glupostima.
Klima ok, blizina rodne grude isto ok,....furaj samo i neka je sretno.
El_Diabloo
Posts: 34
Joined: 02/03/2013 11:06

#22 Re: Zenidba strankinje

Post by El_Diabloo »

ZoomZoomKiwi wrote: 09/04/2024 11:02
DaysleepeR wrote: 09/04/2024 10:59 Španija je san snova za život, imaćete i vas dvoje a i djeca kad dođu lijep život i puno više opcija i prilika nego ovdje.

Ne budi lud da radi nekakve glupe vezanosti za ovaj tamni vilajet razjebeš tako nešto.
Slažem se.

A što se mentaliteta tiče, da nadodam na ove gore moje upise, Španjolci su nam svakako mentalitetom bliži nego ovi sjeverniji narodi (švabe ili skandinavci) tako da tu stvarno ne bi trebalo biti nekih nepremostivih razlika niti nerazumljivih navika.
Istina, čak i opušteniji, dosta komunikativni ljudi sa jakom emocijom. Ja sam poslom ranije dosta putovao, upoznao sam svijet uzduž i poprijeko. Dosta je kvalitetan život, ne osjeti se taj stres koji sam recimo osjetio dok sam radio u Njemačkoj ili taj neki mrak dok sam bio u Norveškoj. Drago mi je zaista čuti i zahvalan sam na mišljenju ljudi, jer sam čovjek kad o tome razmišlja, mnoge stvari previdi, nekad jednostavno možda i nije mentalno kapacitiran da to razloži na pravi način jer je isuviše subjektivan. Da mi se ovo desilo prije 10 godina ja bih otišao bez razmišljanja još davno jer tada nisam imao baš ništa, međutim i sam sam se vratio kući prije par godina iz tuđine u kojoj sam proveo nekih 7 godina, napravio nekih par stvari da mi bude dobro ovdje, koliba u planini, jezero, vozim motor, imam tu neku slobodu, ne bavim se tim našim nekim domaćim temama nikako, nemam ni tog nekog financijskog pritiska, ali kako kažu, đavo niti ore niti kopa, nego mene baci u dileme svako malo. haha
User avatar
Dope_Man
Posts: 7781
Joined: 03/06/2016 16:31

#23 Re: Zenidba strankinje

Post by Dope_Man »

Ne moze ti niko reci sta je najbolje za tebe, niti sta da uradis. Ti znas kakva su osjecanja u igri. Ja sam zaljubljen u Spaniju pa bih skocio odmah na tvom mjestu, al to ne znaci da je super za tebe. Al bio si, zivio po par mjeseci il bar sedmica pretpostavljam, otprilike znas sta te ceka u tom smislu. Dugorocno, Spanija je ipak EU i generalno, iako je na losijoj strani EU ekonomski, ipak je to ispred BiH.

Jezik je laganica, imamo ga svi negdje u podsvijesti iz telenovela, samo se treba podsjetiti. :lol:

PS
I jos jedna stvar, zasto ti je Spanija gore? Ona je u stranu gledano iz BiH, bolje pisi "kad odem ljevlje" :D
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#24 Re: Zenidba strankinje

Post by mali_balon »

Cim se ti tu nesta dvoumis i razmisljas i pizdukas, da prostis, nista od te price....tebi da je stalo ti bi otiso kod nje ili bi ju priveo bez razmisljanja.....ne bi ovdje doso prosipat patetiku....
Ovo ko ona djecija pitanja iz prijeratnih teen magazina, samo odraasli edition i godina 2024..
Ali eto nek se forumska raja malo odmori od dine mileta i vucica
User avatar
Sanjarko
Posts: 23311
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25 Re: Zenidba strankinje

Post by Sanjarko »

ZoomZoomKiwi wrote: 09/04/2024 11:10
A Španija u kakve god probleme da upadne, nismo ni mi ništa u boljoj poziciji, ni najmanje.
Mi smo u katastrofalnoj poziciji, moze nam se desiti krah svega i stampedo ljudi, gore nego u ratu ili kao u ratu, znam nije tema ali strasna nam je pozicija, i mene strah toga, i za mene i za sav ovdasnji narod. :(
Post Reply