Zenidba strankinje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#76 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

budes s nekim 20 godina i nemaš pravo na njegovu imovinu ili penziju
ili on se obogati u zajednici a tebi ćorak
dođe neka nova i za pola godine ima pola svega zarađenog u busućnosti samo zato što je potpisala
User avatar
Haris.ba
Posts: 24958
Joined: 08/09/2005 20:08

#77 Re: Zenidba strankinje

Post by Haris.ba »

Truba wrote: 09/04/2024 14:17 budes s nekim 20 godina i nemaš pravo na njegovu imovinu ili penziju
ili on se obogati u zajednici a tebi ćorak
dođe neka nova i za pola godine ima pola svega zarađenog u busućnosti samo zato što je potpisala
Ili izadjes na cestu i zgazi te auto...

Pa nije covjek zena da gleda hoce li sta capnuti imovine iz braka, :run:
User avatar
Altsa
Posts: 7353
Joined: 19/03/2004 18:31

#78 Re: Zenidba strankinje

Post by Altsa »

Truba wrote: 09/04/2024 14:17 budes s nekim 20 godina i nemaš pravo na njegovu imovinu ili penziju
ili on se obogati u zajednici a tebi ćorak
dođe neka nova i za pola godine ima pola svega zarađenog u busućnosti samo zato što je potpisala

Prema Porodičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine ("Sl. novine FBiH", br. 35/2005, 41/2005 - ispr. i 31/2014) vanbračna zajednica nastaje nakon najmanje tri godine zajedničkog života ili kraće ako je u njoj rođeno dijete, a imovina koju su vanbračni partneri stekli radom u vanbračnoj zajednici smatra se njihovom zajedničkom imovinom i ona se po Zakonu tretira kao i imovina bračnih partnera.
User avatar
Ateista
Posts: 46620
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#79 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

Altsa wrote: 09/04/2024 13:49 Najbolji su mi ovi sto nisu u zivotu vidjeli maticara, a dijele savjete vezane za brak i bracnu zajednicu. :lol:
Pa sad smo konstatovali da nema nikakve razlike, samo pitanje papirologije. :D
Sto se tice odnosa, dodje potpuno isto.
User avatar
Ateista
Posts: 46620
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#80 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

Sanjarko wrote: 09/04/2024 13:47
Ateista wrote: 09/04/2024 13:34
Sanjarko wrote: 09/04/2024 13:01

Vanbracna zajednica je njesra veliko sta se tice svakojake papirologije i prava raznih iako je u BiH izjednacena sa bracnom opet je njesra naspam nje.
Vec 15 godina zivimo zajedno, nikad nisam primijetio ni jedan jedini problem zbog toga.
+1 To je dok je sklad, ali kad pukne zajednica ili nesto drugo, jbnica je sve ganjati itd. Jbno je i sa brakom i razvodom kad malo razmislim ako su partneri na krivoj nozi.

Mislio sam nakon sta pukne i sl. Ne dok traje.
Ma jebeno je svakako, ne vidim neku bitnu razliku. Ko se dovovori nakon raskida, papiri samo komplikuju. Ko se ne moze dovovoriti, svejedno se mora na sud, tako da je cak i komplikovanije sa papirom ako dodje do razlaza :D
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#81 Re: Zenidba strankinje

Post by moimoi »

Ateista wrote: 09/04/2024 12:14
moimoi wrote: 09/04/2024 10:56
Truba wrote: 09/04/2024 10:50 brak je stresan
isto ko i odlazak vani i učenje stranog jezika

još kad to dvoje spojiš

normala da ima dvojbi
Brak ne treba da je stresan.
Osim toga, moj savjet svakome… zivite prvo 1-2 godine skupa pa tek onda razmisljajte o papiru. Automatski ce manje razvoda biti
Jest da nije tema, ali cemu uopste papir? :D
Ako ima ljubavi i sve fercera, papir nikom ne treba. :D
Papir je “next level”. Pravno si obavezan,a ne samo moralno.
Osim toga ima tu i olaksica… barem u vecini zemalja, sto se tice poreza i sl.
Armin2013
Posts: 441
Joined: 19/08/2013 15:37

#82 Re: Zenidba strankinje

Post by Armin2013 »

Pozz,
Imam prijatelja koji je oženio ženu iz Azije, sve je bilo super na početku, ali kao i u svakom braku kad malo ta zasljepljenost prođe počnu se uočavati neke stvari , on je sad u problemu nit se razvest niti nastavit, a sve zbog djece naravno.
Jedan mu je problem oko odgoja djece, da li ih odgajat u Islamu ili da sebi odaberu
Drugi je problem kulturološki šok, neke stvari koje su u njenoj tradiciji njega sada nerviraju i obratno.

Razmisli o tim stvarima.
A vjerovatno ćeš se kajat šta god odlučiš, obično je to tako.
Šta god odabereš, sretno

lp,
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#83 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

Altsa wrote: 09/04/2024 14:21
Truba wrote: 09/04/2024 14:17 budes s nekim 20 godina i nemaš pravo na njegovu imovinu ili penziju
ili on se obogati u zajednici a tebi ćorak
dođe neka nova i za pola godine ima pola svega zarađenog u busućnosti samo zato što je potpisala

Prema Porodičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine ("Sl. novine FBiH", br. 35/2005, 41/2005 - ispr. i 31/2014) vanbračna zajednica nastaje nakon najmanje tri godine zajedničkog života ili kraće ako je u njoj rođeno dijete, a imovina koju su vanbračni partneri stekli radom u vanbračnoj zajednici smatra se njihovom zajedničkom imovinom i ona se po Zakonu tretira kao i imovina bračnih partnera.
uredu je paša
pa ti dokazuj...ne možeš svoje dobiti od roditelja a ne od partnera
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#84 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

Haris.ba wrote: 09/04/2024 14:20
Truba wrote: 09/04/2024 14:17 budes s nekim 20 godina i nemaš pravo na njegovu imovinu ili penziju
ili on se obogati u zajednici a tebi ćorak
dođe neka nova i za pola godine ima pola svega zarađenog u busućnosti samo zato što je potpisala
Ili izadjes na cestu i zgazi te auto...

Pa nije covjek zena da gleda hoce li sta capnuti imovine iz braka, :run:
ti i forumaši ne gledate
a čitav svijet gleda
vi ste moralni

sve bogatuni oženiše sirotinju bez škole i posla
i obratno
The BEN10
Posts: 7579
Joined: 19/09/2011 09:03

#85 Re: Zenidba strankinje

Post by The BEN10 »

Armin2013 wrote: 09/04/2024 14:27 A vjerovatno ćeš se kajat šta god odlučiš, obično je to tako.
Šta god odabereš, sretno
cccc :roll:
Armin2013
Posts: 441
Joined: 19/08/2013 15:37

#86 Re: Zenidba strankinje

Post by Armin2013 »

The BEN10 wrote: 09/04/2024 14:32
Armin2013 wrote: 09/04/2024 14:27 A vjerovatno ćeš se kajat šta god odlučiš, obično je to tako.
Šta god odabereš, sretno
cccc :roll:
Nemoj zamjerit nisam mislio tako, nego obično se čovjek uvijek pita šta bi bilo da sam drugačije postupio
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#87 Re: Zenidba strankinje

Post by moimoi »

Armin2013 wrote: 09/04/2024 14:27 Pozz,
Imam prijatelja koji je oženio ženu iz Azije, sve je bilo super na početku, ali kao i u svakom braku kad malo ta zasljepljenost prođe počnu se uočavati neke stvari , on je sad u problemu nit se razvest niti nastavit, a sve zbog djece naravno.
Jedan mu je problem oko odgoja djece, da li ih odgajat u Islamu ili da sebi odaberu
Drugi je problem kulturološki šok, neke stvari koje su u njenoj tradiciji njega sada nerviraju i obratno.

Razmisli o tim stvarima.
A vjerovatno ćeš se kajat šta god odlučiš, obično je to tako.
Šta god odabereš, sretno

lp,
Isto ti se moze desiti i sa nasom zenom/muskarcem ako dolazite iz sasvim suprotnih miljea :D Tipa ti gradsko dijete a ona rodjena na selu.. ili obrnuto.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10704
Joined: 10/03/2022 22:16

#88 Re: Zenidba strankinje

Post by ZoomZoomKiwi »

Upravo tako. Čak je manji šok sa strankinjom jer na neki način i očekuješ razlike.
User avatar
Ateista
Posts: 46620
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#89 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

Armin2013 wrote: 09/04/2024 14:27 Pozz,
Imam prijatelja koji je oženio ženu iz Azije, sve je bilo super na početku, ali kao i u svakom braku kad malo ta zasljepljenost prođe počnu se uočavati neke stvari , on je sad u problemu nit se razvest niti nastavit, a sve zbog djece naravno.
Jedan mu je problem oko odgoja djece, da li ih odgajat u Islamu ili da sebi odaberu
Drugi je problem kulturološki šok, neke stvari koje su u njenoj tradiciji njega sada nerviraju i obratno.

Razmisli o tim stvarima.
A vjerovatno ćeš se kajat šta god odlučiš, obično je to tako.
Šta god odabereš, sretno

lp,
Treba imati u vidu da postoji mogucnost da neke stvari nece ici najbolje. To nije vezano samo za to kad neko dolazi iz druge kulture, vec generalno koliko god da ti se neko svidja, ne znas kako ce stvari funkcionisati u zajednickom zivotu, kad dodju odredjeni problemi i slicno. Kad je neko iz druge kulture, tu razlika moze biti mozda da je teze procijeniti osobu, ali rizik svejedno stoji u obje varijante.
To oko odgajanja djece i slicno, valjda bi svako ko se odluci na brak sa nekim iz druge kulture i religije trebao biti spreman na odredjene kompromise, pod pretpostavkom da su uopste vjernici i da im je to bitno.
Po meni je kljucno dati vremena da se ljudi upoznaju u zajednickom zivotu prije djece, jer ako nesto ne ide lako se rastati, nevezano za to da li su potpisali papir ili ne, kad nema djece sve je lakse, probati svasta, zivjeti na drugom kraju svijeta pa se vratiti ako ne ide i slicno. Kad ljudi koji se ne poznaju pozure sa djecom i skontaju da nisu jedno za drugo, to je puno veci problem, ali to se svakako desava precesto i kad su iz iste kulture.
User avatar
Ateista
Posts: 46620
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#90 Re: Zenidba strankinje

Post by Ateista »

Truba wrote: 09/04/2024 14:29
Altsa wrote: 09/04/2024 14:21
Truba wrote: 09/04/2024 14:17 budes s nekim 20 godina i nemaš pravo na njegovu imovinu ili penziju
ili on se obogati u zajednici a tebi ćorak
dođe neka nova i za pola godine ima pola svega zarađenog u busućnosti samo zato što je potpisala

Prema Porodičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine ("Sl. novine FBiH", br. 35/2005, 41/2005 - ispr. i 31/2014) vanbračna zajednica nastaje nakon najmanje tri godine zajedničkog života ili kraće ako je u njoj rođeno dijete, a imovina koju su vanbračni partneri stekli radom u vanbračnoj zajednici smatra se njihovom zajedničkom imovinom i ona se po Zakonu tretira kao i imovina bračnih partnera.
uredu je paša
pa ti dokazuj...ne možeš svoje dobiti od roditelja a ne od partnera
Jebo vezu i brak u koji se ulazi sa razmisljanjem sta ce biti sa imovinom ako se rastanu... :-)
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#91 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

ma na forumu je sve idealno
al u fameliji s obe strane ukradoše mi djedovinu
i tako je u svakoj famieliji sto znam
jedino nema problema gdje su jedinci
snijeg_led
Posts: 6768
Joined: 08/12/2019 21:35

#92 Re: Zenidba strankinje

Post by snijeg_led »

El_Diabloo wrote: 09/04/2024 10:33 Zdravo ljudi! Imam jednu zivotnu dilemu opasnu, zabavljam se sa zenom koja je iz Spanije vec par godina, vidjamo se dakle svakih par mjeseci, ja odem gore, ona dodje tu kod mene u Bosnu. Sad ona ipak zeli da napravi iskorak, a ja kad ozbiljnije razmislim pocnu me brinuti neke stvari i ne mogu nikako da ih desifrujem. Dakle emocije su tu sa obje strane, medjutim brine me to sto gore kad odem moram da naucim jezik, nemam s kime da se druzim, nije sad ni Bogzna kakav standard, dodju i one misli, pojma nemam sta ce se desiti kada dodju klinci, u kakav ce mentalitet izrasti, hoce me to tistiti nekad. Opet tu su dobre strane, vrijeme je gotivno, ljudi opusteni, ona je bas normalna osoba, tako da je sve to na nekoj vagi od 50:50 i zanima me sta bi vi onako kao neutralni i stranci rekli? Da li je neko imao slicnu situaciju ili zna nekog ko je imao slicnu situaciju i kako je na kraju ispalo...
ako razmisljas vako nema dileme :mrgreen:

User avatar
Altsa
Posts: 7353
Joined: 19/03/2004 18:31

#93 Re: Zenidba strankinje

Post by Altsa »

Truba wrote: 09/04/2024 14:29
Altsa wrote: 09/04/2024 14:21
Truba wrote: 09/04/2024 14:17 budes s nekim 20 godina i nemaš pravo na njegovu imovinu ili penziju
ili on se obogati u zajednici a tebi ćorak
dođe neka nova i za pola godine ima pola svega zarađenog u busućnosti samo zato što je potpisala

Prema Porodičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine ("Sl. novine FBiH", br. 35/2005, 41/2005 - ispr. i 31/2014) vanbračna zajednica nastaje nakon najmanje tri godine zajedničkog života ili kraće ako je u njoj rođeno dijete, a imovina koju su vanbračni partneri stekli radom u vanbračnoj zajednici smatra se njihovom zajedničkom imovinom i ona se po Zakonu tretira kao i imovina bračnih partnera.
uredu je paša
pa ti dokazuj...ne možeš svoje dobiti od roditelja a ne od partnera
I ti nisi ni vidio maticara u zivotu. Jel de.
:lol:
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#94 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

Moralne forumske vertikale
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#95 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

Ja znam 2 para iz prica u svoja 4 desetljeca zivota koji nisu potpisali
1 zivi u splitu i zenska je mis misica...svak bi pristao na njezine uvjete
A drugi par je ateista na forumu
El_Diabloo
Posts: 34
Joined: 02/03/2013 11:06

#96 Re: Zenidba strankinje

Post by El_Diabloo »

Armin2013 wrote: 09/04/2024 14:27 Pozz,
Imam prijatelja koji je oženio ženu iz Azije, sve je bilo super na početku, ali kao i u svakom braku kad malo ta zasljepljenost prođe počnu se uočavati neke stvari , on je sad u problemu nit se razvest niti nastavit, a sve zbog djece naravno.
Jedan mu je problem oko odgoja djece, da li ih odgajat u Islamu ili da sebi odaberu
Drugi je problem kulturološki šok, neke stvari koje su u njenoj tradiciji njega sada nerviraju i obratno.

Razmisli o tim stvarima.
A vjerovatno ćeš se kajat šta god odlučiš, obično je to tako.
Šta god odabereš, sretno

lp,
Hvala na replici! Razumijem i taj dio, razmišljao sam o tome, jer znam da takve misli često dođu ljudima naposlijetku. A onda sam se pošteno zapitao koliko sam to zapravo ja u Bosni i van Bosne sreo pravih muslimana, katolika, pravoslavaca, pravih vjernika, sveukupno možda 3 ili 4.
Imam prijatelja koji je totalno u vjeri, a sin mu nedavno priznao da je homoseksualac, svijet mu se srušio, odrekao ga se, a odgajao ga u Islamu. Imam i dosta drugih poznanika koji su oženili naše žene, što ovdje, što vanka, pa bili prevareni i ojađeni naposlijetku, sve više i sve češće.
Čak jedan od njih bio prisiljen da živi sa ženom u Njemačkoj koja je kući dovodila ljubavnika ispred njegovih očiju, a on nije imao alternative nego da to gleda jer nije mogao u tom periodu naći stan za kratko vrijeme zbog korone, kasnije se iselio. Znam, zvuči nevjerovatno.
Ne kažem ja da mi se to ne može desiti sa bilo kom strankinjom, ali igrati recimo na neku kartu naše žene je isto kocka žestoka. Pokušao sam i to par puta, ali uz dužno poštovanje prema izuzecima, nimalo mi se ne sviđa u šta su se pretvorile, previše samoljublja, kompleksa, nemam ja vremena za to, a za one previše čedne, ja sam previše loš.
User avatar
Athlon64
Posts: 2797
Joined: 24/11/2022 17:51

#97 Re: Zenidba strankinje

Post by Athlon64 »

Mislim da sve zavisi od osobe do osobe i - njene porodice i uticaja koji ima na nju. :D

Tako da ti tu ženu najbolje znaš, nisi balavac, imaš već dosta iskustva, sretno.
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#98 Re: Zenidba strankinje

Post by swanfilter »

El_Diabloo wrote: 09/04/2024 10:33 Zdravo ljudi! Imam jednu zivotnu dilemu opasnu, zabavljam se sa zenom koja je iz Spanije vec par godina, vidjamo se dakle svakih par mjeseci, ja odem gore, ona dodje tu kod mene u Bosnu. Sad ona ipak zeli da napravi iskorak, a ja kad ozbiljnije razmislim pocnu me brinuti neke stvari i ne mogu nikako da ih desifrujem. Dakle emocije su tu sa obje strane, medjutim brine me to sto gore kad odem moram da naucim jezik, nemam s kime da se druzim, nije sad ni Bogzna kakav standard, dodju i one misli, pojma nemam sta ce se desiti kada dodju klinci, u kakav ce mentalitet izrasti, hoce me to tistiti nekad. Opet tu su dobre strane, vrijeme je gotivno, ljudi opusteni, ona je bas normalna osoba, tako da je sve to na nekoj vagi od 50:50 i zanima me sta bi vi onako kao neutralni i stranci rekli? Da li je neko imao slicnu situaciju ili zna nekog ko je imao slicnu situaciju i kako je na kraju ispalo...
Kolega, izabrati strankinju i biti sa njom godinama, a da nisi razmisljao o situaciji koju sada spominjes, malo je ono ...

Jezik i drustveni zivot u Spaniji neka te ne brinu. Fiesta i siesta im je osnova. Engleski pricaju, mada ih je tesko slusati, boze sacuvaj.

I mislim da po pitanju mentaliteta bolje Spanka, nego bilo koja kontinentalna zena.

Po pitanju buducnosti i djece posebno, u danasnje vrijeme nema pravila, a tek garancija. I po tom pitanju bi ti sam morao znati na kakvom si putu. A i sa njom razgovarati. A ne da vec kod imena nastanu prvi problemi i nezadovoljstvo.

Sretno.
Last edited by swanfilter on 10/04/2024 17:18, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#99 Re: Zenidba strankinje

Post by piupiu »

Ako ne probaš, nećeš znati.

Buena suerte!
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#100 Re: Zenidba strankinje

Post by Truba »

jedan omraženi domaći pjesnik
a možda i pisac
kasnije ratni zločinac
rekao je jednu pametnu

beri zelje iz svoje bašte :D
Post Reply