Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#801 Re: zeničani

Post by gilbert »

prilagodjena wrote:
gilbert wrote:prodavnica na lijevoj strani kada se popnes podvoznajakom od raskrsnice /bezinska pumpa/autobuska /zeljeznicka /igraliste a na desnoj strani su trafike legendarno okupljaliste raje iz Blatuse
u crvenom soliteru?
tu je bila prodavnica auto dijelova i neka trgovina prehranom....nešto se ne sjećam mobitela tu :roll:

izgleda da mi memorija nije na zavidnom nivou :lol:

kod tih trafika i sad vazda neko ima...zna se i zaroštiljati :D
Vjerovatno mu posao propao , sjeti ce se gospodin prilagodjena , mislim da je prodavao i kompjutere.
User avatar
EKV-30
Posts: 173
Joined: 10/02/2012 08:28

#802 Re: zeničani

Post by EKV-30 »

prilagodjena wrote::lol: :lol: :lol: a vazda špartaju po gradu :-)

EKV,jesi iz našeg kantona?

ne ne...moj kanton je malo dalje...
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#803 Re: zeničani

Post by dert »

Kako se Zenica zvala u srednjem vijeku :?:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#804 Re: zeničani

Post by Eborg »

Bistua Nuova je rimski/latinski naziv. Zenica je dobila naziv od staroslavenske rijeci "bzjenica" sto znaci zova pa je vjerovatno to bio naziv lokacije danasnje carsije. S obzirom da je u srednjem vijeku vazniji bio Vranduk, veci je fokus tu bio. Isto tako, bio je i naziv Brod no ne sjecam se tacno sta je oznacavao.
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#805 Re: zeničani

Post by Warashii »

Eborg wrote:Bistua Nuova je rimski/latinski naziv. Zenica je dobila naziv od staroslavenske rijeci "bzjenica" sto znaci zova pa je vjerovatno to bio naziv lokacije danasnje carsije. S obzirom da je u srednjem vijeku vazniji bio Vranduk, veci je fokus tu bio. Isto tako, bio je i naziv Brod no ne sjecam se tacno sta je oznacavao.
"Brod" u nazivu grad obicno oznaciva prelaz preko rijeke ili slicno, pa tako valjda i Broda Mala i Velika.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#806 Re: zeničani

Post by Eborg »

Istina, no Bosna Brod je bio naziv za Zenicu. E sad, da li je samo jedan dio ili su se Zenica i Bosna Brod koristili naizmjenično nakon nestanka naziva Bistua Nuova ne bih znao.
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#807 Re: zeničani

Post by dert »

Zvala se BROD
Kasnije se zenicki kraj zvao BOSNA BROD i u njegovom sastavu se nalaze :Bobovac,Sutjeska,Zepce,Maglaj,Vranduk,Travnik,Tesanji Doboj. :-D
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#808 Re: zeničani

Post by dert »

dupli
Last edited by dert on 08/03/2012 08:13, edited 1 time in total.
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#809 Re: zeničani

Post by dert »

To pitanje smo jelde savladali :-D .....a sada pitanje glasi :Kada se Zenica prvi put spominje pod imenom Zenica :?:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#810 Re: zeničani

Post by Ridjobrki »

Hej, šta vam ono blica crvenim svjetlom u - jel' ono Nemili? :-?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#811 Re: zeničani

Post by nellington »

dert wrote:To pitanje smo jelde savladali :-D .....a sada pitanje glasi :Kada se Zenica prvi put spominje pod imenom Zenica :?:
Huso to ponovi svake godine - 20.03.1436. :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#812 Re: zeničani

Post by Ridjobrki »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Ridjobrki wrote:Hej, šta vam ono blica crvenim svjetlom u - jel' ono Nemili? :-?



vjerovatno radar u vraci, :lol: :lol:
Na nekakvoj je blagoj krivini nalijevo kad se ide od Zenice, tu je negdje oko Nemile. Jel' radar, jašta je? :-D
PLAVI CVJET
Posts: 4
Joined: 08/03/2012 15:39

#813 Re: zeničani

Post by PLAVI CVJET »

;-) moze biti da je radar cuvaj se
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#814 Re: zeničani

Post by Ridjobrki »

kakavdanakneiskustvu wrote: vraca je par kilometara od zenice prema žepču,i tu u vraci je radar,slika na 71 km/h,nemila je 8-9 km dalje
71 km/h?

Toliko što se tiče vozačke. :-?
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#815 Re: zeničani

Post by Ridjobrki »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Ridjobrki wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: vraca je par kilometara od zenice prema žepču,i tu u vraci je radar,slika na 71 km/h,nemila je 8-9 km dalje
71 km/h?

Toliko što se tiče vozačke. :-?

kojom brzinom si vozio?
Ma i nije previše, ispod stoje u svakom slučaju - možda nešto sitno iznad devedeset. Nisam upratio, tipkao sam poruku.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#816 Re: zeničani

Post by Ridjobrki »

kakavdanakneiskustvu wrote: ne ide ti za tu brzinu oduzimanje vozačke,tek da si išao iznad 100 km/h oduzela bi ti se vozačka na mjesec dana
Aha, e to su dobre vijesti. Jel' se kužiš u te kazne? Auto je registrovano na firmu u Njemačkoj, kakva je procedura i kolika je kazna? Hoću li i one bodove dobiti?
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#817 Re: zeničani

Post by gilbert »

50 KM kazne .

Mene ljetos uhvatio radar jos nije dosla kazna.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#818 Re: zeničani

Post by Ridjobrki »

kakavdanakneiskustvu wrote: nema bodova dok je brzina ispod 100 km/h,ako su strane table tek kad te negdje policija zaustavi onda ćeš dobiti kaznu ili eventualno kad budeš prelazio granicu,kazna bi trebala biti 50 km
E, super. Taman neka dadnu bodove Čeliku ako već nije meni nafake. :D

Znači ne šalje se kazna vani nego obračunaju na granici? OK, znači u aprilu petobanka na Gradišci. :)

Hvala na informacijama!
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#819 Re: zeničani

Post by gilbert »

kakavdanakneiskustvu wrote:
gilbert wrote:50 KM kazne .

Mene ljetos uhvatio radar jos nije dosla kazna.

radar u vraci?
Ja, ali ja vozio rental pa kazna dosla na renta car agenciju i kada sam se vracao oni mi kazu da su dobili kaznu , ja nudio da im odmah platim i kraj price oni plate i svi sretni , jok kaze daj pasos , vozacku da kopiramo i adresu u BiH .
I jos dan danas nista. mada sam im dao pasos i vozacku iz Amerike nisu trazili licnu izdatu u BiH :roll: Ja cak ih kontaktirao prije par mjesec stvarno su fini u renta car-u i oni mi odgovorili da se nesekiram da ce eventualon doci .
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#820 Re: zeničani

Post by gilbert »

Da ali nisam obnovio BiH Vozacku .
U rent caru su mi odmah rekli da je problem u tome sto nemoze se dokazati ko je upravljao vozilom zato im je trebala kopija vozacke i pasosa , ja sam im dao BiH adresu na koju mi glasi LK ali nikad nista nije stiglo , mada kada dodjem ovo ljeto cu otici do MUP-a da vidim sta se desava , da nebude za 10 godina 5000 KM radi zateznih kamata.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#821 Re: zeničani

Post by Ridjobrki »

kakavdanakneiskustvu wrote: kako bi slali kaznu van države?
Ma nemam blage, valjda po tablicama doznaju kamo poslati kaznu.Mom jednom drugu je došla kazna iz Švice u Njemačku ali to je jedinstven prostor, vjerovatno...

No ovo je već teški offtopic, nastavite vi sa pripremama za čimburijadu.


:D
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#822 Re: zeničani

Post by gilbert »

kakavdanakneiskustvu wrote:
gilbert wrote:Da ali nisam obnovio BiH Vozacku .


znaš li jesu li poslali tvoje podatke policiji?
navodno da je renta car poslao , zato sam ih i kontaktirao prije par mjeseci da vidim zasto nista nedolazi.
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#823 Re: zeničani

Post by gilbert »

kakavdanakneiskustvu wrote:

stanuje li iko na toj adresi?
Stanuje :D
Za to mi je i bilo cudno jer sva druga posta i dokumentacija uredno stize, ali kao sto ti rekoh oni nisu napravili moju kopiju cipsove licne nego kopiju americkog pasosa i americke vozacke adresa u americi , ja sam im dao i kada sam pokupio auto po dolasku u BiH Bosansku adresu i broj telefona a i na povratku kada sam predavao auto kada su napravili kopiju pasosa i vozacke dao sam im tu istu adresu u BiH .Jedni sto ja mogu zakljuciti da je neko pogledao sta su oni iz renta cara dostavili i zakljucio da bi moglo biti komplikovano dostavaiti i naplatiit tu kaznu a i kao sto su u rental agenciji kazali mi imali su prije problema da dokazu ko je vozio . :?:
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#824 Re: zeničani

Post by gilbert »

kakavdanakneiskustvu wrote:
gilbert wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

stanuje li iko na toj adresi?
Stanuje :D
Za to mi je i bilo cudno jer sva druga posta i dokumentacija uredno stize


čudno,da nisu poslali tvoje podatke njima bi išla kazna,mislim čak i veća kazna
Pa to mi je i rekao momak iz agencije da su prije par sedmica dobili kaznu od 50 KM jer me radar upecao na prekoracenje i da im treba da naprave kopiju mog pasosa i vozacke i adresa u BiH na koju se moze dostaviti , imao sam osjecaja da bi se njemu odbilo od plate da sam odbio da mu dam pasos i vozacku , nije rekao ali se tako dojmilo.
Ja prekoracio brzinu , ja kriv i ja cu da platim . Zato sam odmah i ponudio da ja platim njima a oni da plate Mup-u i kraj price medjutim oni su odlucili da posalju moje podatke MUP-u i da meni dodje kazna , evo jos malo pa godina nema kazne :?:
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#825 Re: zeničani

Post by prilagodjena »

Ridjobrki wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: vraca je par kilometara od zenice prema žepču,i tu u vraci je radar,slika na 71 km/h,nemila je 8-9 km dalje
71 km/h?

Toliko što se tiče vozačke. :-?
ne gine ti robija u zeničkom kp domu :skoljka: :lol: :lol:
Post Reply