Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10521
Joined: 10/03/2022 22:16

#60276 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma jednostavnija vremena, bez obzira na nas.

Realno, evo ko ima žive roditelje, nek oni kažu. Tempo života prije 20 godina i danas, neuporedivo. A da li vrijedi sva ova jurnjava za svime, a pogotovo za novcem… Sumnjam, al’ to je jedna dublja tema.

Činjenica je, da je i Zenica, kao i svi drugi gradovi, skroz drukčija zbog vremena koje živimo. Standard je bolji, ali su i prohtjevi veći. Kvantitet je tu, kvalitet kudikamo gori.

Sjećam se jednog Sulaimana iz Virginije što je dolazio s nekom organizacijom u Ze, dva puta, mlad momak. Njegov komentar tada prije 15-20 godina je bio kako nam zavidi na laidback stilu života, nema žurbe nema hiće.

Da mi ga je danas dovesti da malo vidi to.

Naravno ne treba uzimati u obzir nehljebe koji povazdan divane po kafanama, al’ njih je bilo i onda kao i sad. Kao što ih ima i u Splitu i u Secondiglianu. Zenica je takav grad. :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10521
Joined: 10/03/2022 22:16

#60277 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

n+1 wrote: 30/01/2023 23:51
EFD22 wrote: 30/01/2023 23:42

Samo nam je falila luka da budemo a la Split, Rotterdam, Hamburg il’ Manchester :mrgreen:
Bila je na temi priča o dogodovštinama tog perioda, prije možda dvije godine, dok je Kiki još bio aktivan. I on je volio romantizirati tučnjave ispred haustora. :D :run:
:run: :mrgreen:

Ma nešto sam samo poželio popit pivu ispred zgrade ono u kasne ljetne večeri, sa ekipom sa Jalije.

Nema ih, četvorica su u Njemačkoj, jedan u Holandiji, jedan u Dubrovniku. Mi malo mlađa raja smo ostali, ali i od nas je pola otišlo vani. Vidimo se jednom godišnje, ako i tad.
User avatar
Athlon64
Posts: 2656
Joined: 24/11/2022 17:51

#60278 Re: Zeničani

Post by Athlon64 »

Pogrešna tema.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#60279 Re: Zeničani

Post by Ozimician »

EFD22 wrote: 30/01/2023 23:34 A dobro, ima i toga. Al’ barem mi na Jaliji se nismo dali, vazda smo bili svi za jednog, jedan za sve.

A ShnjaZZZ, a i mene su par puta istukli, jednom zijanio mobitel, al’ tukao sam i ja, a i raja iz mahale našla mi mobitel :mrgreen:

Sve je to dio odrastanja bio na Jaliji hahaha.

A dobro, priznajem da romantiziram. Al’ da je bilo lijepo, jest. Da je moglo bolje, milion puta jest. A da je sad bolje, nije nimalo, naprotiv, gore je. Al’ to nije samo sudbina Zenice.

Možda je sigurnosna situacija u nekim sferama bolja, ali je i u nekim lošija. Sad balavurdija na speedu sa BMWovima divlja i tuče momke samo zato što ih mrko pogledaju. Pa su tako nabasali na mog kolegu specijalca. Pa imadoše poslije poseban tretman.

Misliš da su se smirili poslije toga, jesu vraga.


Zenica ima problem, ali i čitav svijet, što su omladini uzor Špico, Jašar, i takvi klošari, ili eto malo uspješniji dileri tipa Dašo.
Ja mislim da ti baš romantiziraš taj period, Zenica je tada bila baš deathmatch xD
Svi mi romantiziramo mladost, ali Zenica je danas puno bolje mjesto nego prije 20 god. - jedino što fali su ljudi / djeca / omladina.

Također, slažem se da je Zenica postala dosta ruralnije mjesto - ali to je po meni tek zadnjih 10 god. došlo do izražaja.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#60280 Re: Zeničani

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 31/01/2023 00:13
EFD22 wrote: 30/01/2023 23:34 A dobro, ima i toga. Al’ barem mi na Jaliji se nismo dali, vazda smo bili svi za jednog, jedan za sve.

A ShnjaZZZ, a i mene su par puta istukli, jednom zijanio mobitel, al’ tukao sam i ja, a i raja iz mahale našla mi mobitel :mrgreen:

Sve je to dio odrastanja bio na Jaliji hahaha.

A dobro, priznajem da romantiziram. Al’ da je bilo lijepo, jest. Da je moglo bolje, milion puta jest. A da je sad bolje, nije nimalo, naprotiv, gore je. Al’ to nije samo sudbina Zenice.

Možda je sigurnosna situacija u nekim sferama bolja, ali je i u nekim lošija. Sad balavurdija na speedu sa BMWovima divlja i tuče momke samo zato što ih mrko pogledaju. Pa su tako nabasali na mog kolegu specijalca. Pa imadoše poslije poseban tretman.

Misliš da su se smirili poslije toga, jesu vraga.


Zenica ima problem, ali i čitav svijet, što su omladini uzor Špico, Jašar, i takvi klošari, ili eto malo uspješniji dileri tipa Dašo.
Ja mislim da ti baš romantiziraš taj period, Zenica je tada bila baš deathmatch xD
Svi mi romantiziramo mladost, ali Zenica je danas puno bolje mjesto nego prije 20 god. - jedino što fali su ljudi / djeca / omladina.

Također, slažem se da je Zenica postala dosta ruralnije mjesto - ali to je po meni tek zadnjih 10 god. došlo do izražaja.
Jesi to i ti Zeničanin. :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#60281 Re: Zeničani

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 31/01/2023 00:16
Ozimician wrote: 31/01/2023 00:13

Ja mislim da ti baš romantiziraš taj period, Zenica je tada bila baš deathmatch xD
Svi mi romantiziramo mladost, ali Zenica je danas puno bolje mjesto nego prije 20 god. - jedino što fali su ljudi / djeca / omladina.

Također, slažem se da je Zenica postala dosta ruralnije mjesto - ali to je po meni tek zadnjih 10 god. došlo do izražaja.
Jesi to i ti Zeničanin. :D
Ne, ali sam živio kao izbjeglica u Zenici do 2002. god. Onda je uslijedila deložacija ...
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#60282 Re: Zeničani

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 31/01/2023 00:18
n+1 wrote: 31/01/2023 00:16

Jesi to i ti Zeničanin. :D
Ne, ali sam živio kao izbjeglica u Zenici do 2002. god. Onda je uslijedila deložacija ...
Eh eto, pamtiš onda deathmatch period. :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#60283 Re: Zeničani

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 31/01/2023 00:19
Ozimician wrote: 31/01/2023 00:18

Ne, ali sam živio kao izbjeglica u Zenici do 2002. god. Onda je uslijedila deložacija ...
Eh eto, pamtiš onda deathmatch period. :D
Pamtim itekako, a i dosta raje iz Zenice sam kroz taj period upoznao s kojima sam ostao dobar - tako da sam prilično ažuriran sa stanjem.
Ali koji su tad gangovi bili, tinejdžerske grupe si mogao potplatiti sa 1KM da prebiju nekoga, da urade neki sitni kriminal za tebe, "sreća" pa se nije imalo para, da jest - tek tad bi bilo belaja.

Dobra stvar je bila što je 95% tadašnje raje bilo teška sirotinja, pa su nekako svi bili jednaki. Odskakali su samo oni koji su imali nekog u inostranstvu.

Ali imao si fkt sve moguće frakcije - narkomane, šanere, mudžahedine, cigane...
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#60284 Re: Zeničani

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 31/01/2023 00:26
n+1 wrote: 31/01/2023 00:19

Eh eto, pamtiš onda deathmatch period. :D
Pamtim itekako, a i dosta raje iz Zenice sam kroz taj period upoznao s kojima sam ostao dobar - tako da sam prilično ažuriran sa stanjem.
Ali koji su tad gangovi bili, tinejdžerske grupe si mogao potplatiti sa 1KM da prebiju nekoga, da urade neki sitni kriminal za tebe, "sreća" pa se nije imalo para, da jest - tek tad bi bilo belaja.

Dobra stvar je bila što je 95% tadašnje raje bilo teška sirotinja, pa su nekako svi bili jednaki. Odskakali su samo oni koji su imali nekog u inostranstvu.

Ali imao si fkt sve moguće frakcije - narkomane, šanere, mudžahedine, cigane...
Melting pot delikvencije i kriminala. :lol:

Dobro grad nije implodirao.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#60285 Re: Zeničani

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 31/01/2023 00:27
Ozimician wrote: 31/01/2023 00:26

Pamtim itekako, a i dosta raje iz Zenice sam kroz taj period upoznao s kojima sam ostao dobar - tako da sam prilično ažuriran sa stanjem.
Ali koji su tad gangovi bili, tinejdžerske grupe si mogao potplatiti sa 1KM da prebiju nekoga, da urade neki sitni kriminal za tebe, "sreća" pa se nije imalo para, da jest - tek tad bi bilo belaja.

Dobra stvar je bila što je 95% tadašnje raje bilo teška sirotinja, pa su nekako svi bili jednaki. Odskakali su samo oni koji su imali nekog u inostranstvu.

Ali imao si fkt sve moguće frakcije - narkomane, šanere, mudžahedine, cigane...
Melting pot delikvencije i kriminala. :lol:

Dobro grad nije implodirao.
Krenulo je sa tim deložacijama, izbjeglice su se krenule vraćati - odmah je grad imao "više prostora", onda je krenula i ekonomija i po meni Peak razvoja Zenice tada je krunisan otvaranjem Shopping centra. Tad je Zenica imala i dovoljno raje i dovoljno para i dovoljno duha još uvijek.

A kulturni downfall je po meni se desio nakon smrti Huse Smajlovića (možda koju godinu ranije je počelo, ali tada je postalo primjetno). Nekako od tog perioda u Zenicu dolaze razni ambiciozni tipovi, za koje je Zenica ostvarenje sna. Što je najgore lahko nalaze zajednički jezik i čak dosta utiču na lokalne Zeničane. Religija jača svoj uticaj značajno, sweet spot za to bih naveo izgradnju džamije u Radakovu.

Onda među Zeničanima se pojavljuje raslojavanje, obična "radnička klasa" odlazi vani - prije 10-tak god. Na kraju u Zenici ostaju djeca imućnih roditelja (to je danas zlatna omladina) i djeca sa strane. Nekako jako malo ima zeničke niže klase, ili ako ima - onda su neki problematični tipovi ostali.

To je neki moj utisak Rise and Fall - možda griješim ali eto..subjektivno je.

I ova priča nije karakteristična samo za Zenicu, ovakva paralala se može povući i za Sarajevo (samo što je Sarajevo imalo poslijeratno doseljavanje Sandžaklija, a u Zenici nije bilo posljeratnih doseljavanja - mislim na period 1996-2006) i za skoro svaki drugi grad u BiH i šire.
Rob_Atl
Posts: 5331
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#60286 Re: Zeničani

Post by Rob_Atl »

Evo upload sam jos 3 videa, 2dio je na pendingu zbog copyright muzike ,valjda ce se nekad veceras upload.

https://youtu.be/652IXa9IULc

5:25 je i najbolji dio turnira bio :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#60287 Re: Zeničani

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 31/01/2023 00:36
n+1 wrote: 31/01/2023 00:27

Melting pot delikvencije i kriminala. :lol:

Dobro grad nije implodirao.
Krenulo je sa tim deložacijama, izbjeglice su se krenule vraćati - odmah je grad imao "više prostora", onda je krenula i ekonomija i po meni Peak razvoja Zenice tada je krunisan otvaranjem Shopping centra. Tad je Zenica imala i dovoljno raje i dovoljno para i dovoljno duha još uvijek.

A kulturni downfall je po meni se desio nakon smrti Huse Smajlovića (možda koju godinu ranije je počelo, ali tada je postalo primjetno). Nekako od tog perioda u Zenicu dolaze razni ambiciozni tipovi, za koje je Zenica ostvarenje sna. Što je najgore lahko nalaze zajednički jezik i čak dosta utiču na lokalne Zeničane. Religija jača svoj uticaj značajno, sweet spot za to bih naveo izgradnju džamije u Radakovu.

Onda među Zeničanima se pojavljuje raslojavanje, obična "radnička klasa" odlazi vani - prije 10-tak god. Na kraju u Zenici ostaju djeca imućnih roditelja (to je danas zlatna omladina) i djeca sa strane. Nekako jako malo ima zeničke niže klase, ili ako ima - onda su neki problematični tipovi ostali.

To je neki moj utisak Rise and Fall - možda griješim ali eto..subjektivno je.

I ova priča nije karakteristična samo za Zenicu, ovakva paralala se može povući i za Sarajevo (samo što je Sarajevo imalo poslijeratno doseljavanje Sandžaklija, a u Zenici nije bilo posljeratnih doseljavanja - mislim na period 1996-2006) i za skoro svaki drugi grad u BiH i šire.
Ko bi uopće rekao da će Zenica, epitomski radnički grad, postati melting pot raznoraznih formi klošarenja. Što nije platila u ratu, Zenica je platila u poraćju. Da, grad je prodisao odlaskom izbjeglica, još uvijek je duhom bio živahan 2008. kada se Shopping otvorio, ali brzo se pokazalo da je otvaranje Arene i Shoppinga, te izgradnja GGM-a, ustvari, lažni sjaj na kredit, koji nije bio vjesnik boljih vremena, kako je većina tada naivno mislila.

Smajlović je favoriziranjem Almija i ITC napravio aždahu koja je pojela dobar dio zeničkog malog privatnog preduzetništva, te ga skoncentrirao u rukama njegovih stranačkih ahbaba. Sve je to koincidiralo i sa širim trendom otvaranja granica, autoputem Zenica - Sarajevo, i smjenom generacija, pa je omladine nestalo sa ulica, i počelo se pričati o demografskom i ekonomskom slomu. A istina je da peaka nikada i nije bilo, Zenica danas stoji ekonomski daleko bolje nego je stajala tada.

I naša sjećanja na graju pred haustorima, ulične festivale, i grad koji vrvi omladinom više je posljedica, kako rekoh, odrastanja i sazrijevanja jedne brojne generacije koja se prosto zatekla u tom trenutku zeničke historije na tom mjestu, koja nije rezultat nikakvih politika upravljanja gradom niti njegove ekonomske slike, ali je njeno sazrijevanje i povlačenje sa ulica, u kombinaciji sa odlivom stanovništva, ostavilo snažan dojam pustošenja grada, njegovog odumiranja, i predimenzioniralo je priču o odlasku. No, čak i da nemamo emigraciju kakvu imamo, unutrašnju prema Sarajevu, i vanjsku prema Njemačkoj, Zenica bi izgledala pusta u odnosu na 2008., zbog naprijed rečenog.

U tom smislu, volim misliti da je taj period bio incidentalan u historiji Zenice, i da se ona sada vraća svojim radničkim korijenima, a radnički gradovi su uvijek pomalo dosadni i mrtvi. :D

P.S. Jebo streetball, meni je samo žao što nema više filmskih revija za marku. :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66128
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#60288 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Svi mi romantiziramo vremena kad smo bili bezbrizni. Evo i ja bih sad suhim zlatom platio da se vratim na nekoliko sati u 2002. i da za marku odem na ljetnoj reviji pogledati Mrak Film, El Dorado, Shrek ili Training day u onom raspadnutom kinu, pa poslije da odem u Galeriju na kafu i onda sa rajom iz komsiluka sjedim ispred zgrade do nekih doba :D ali to ne znaci da je stanje u Zenici 2002. bilo bolje nego 2022. Nego da je meni bilo ljepse i bolje bez hiljadu i jedne brige :D

Zenica je tih godina bila teski Cernobil, grad aveta, obespravljenih radnika na cekanju, delozacija iz stanova i cega vec sve ne. Danas u svakom parametru stoji daleko bolje. Samo nama vise nije 12-17 godina :D
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3264
Joined: 28/01/2012 11:38

#60289 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

_BataZiv_0809 wrote: 31/01/2023 07:29 Svi mi romantiziramo vremena kad smo bili bezbrizni. Evo i ja bih sad suhim zlatom platio da se vratim na nekoliko sati u 2002. i da za marku odem na ljetnoj reviji pogledati Mrak Film, El Dorado, Shrek ili Training day u onom raspadnutom kinu, pa poslije da odem u Galeriju na kafu i onda sa rajom iz komsiluka sjedim ispred zgrade do nekih doba :D ali to ne znaci da je stanje u Zenici 2002. bilo bolje nego 2022. Nego da je meni bilo ljepse i bolje bez hiljadu i jedne brige :D

Zenica je tih godina bila teski Cernobil, grad aveta, obespravljenih radnika na cekanju, delozacija iz stanova i cega vec sve ne. Danas u svakom parametru stoji daleko bolje. Samo nama vise nije 12-17 godina :D
Osim po kvaliteti zraka. :D
kuglanje_ze
Posts: 655
Joined: 17/02/2020 11:29

#60290 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Rob_Atl wrote: 31/01/2023 01:11 Evo upload sam jos 3 videa, 2dio je na pendingu zbog copyright muzike ,valjda ce se nekad veceras upload.

https://youtu.be/652IXa9IULc

5:25 je i najbolji dio turnira bio :D
Dobar basket bio. Igrao, ispali koliko se sjećam u polufinalu.
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#60291 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

"Bolja" vremena gdje je jedan kreten polio momka kiselinom po licu jer mu nije htio otici u prodavnicu. Meni je bilo ok na Jaliji, ali gdje god drugo da krenes, da budemo iskreni i nije. Sjecam se Blatuse pred jednu novu godinu, horor proci.

Sto se pak "zabranjeno igranje loptom" znakova tice, oni vuku korijene iz Juge. A i finih komsija koji su kupovali lopte, mi smo imali komsije koji su nam redovno uzimali i rezali lopte. I to nisu nikakvi sto su doselili ili nesto slicno, vec ljudi koji su decenijama zivjeli tu. Mislim generalno, stvarno lijepo vrijeme, ali ne zbog okruzenja.

Image
Eh...
DebelinJoe
Posts: 1618
Joined: 03/03/2021 20:06

#60292 Re: Zeničani

Post by DebelinJoe »

Došlo vrijeme da Sarajlije dolaze u Zenicu zbog posla. Ima doktora, profesora, inzinjera, farmaceuta...Takva vremena došla...
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#60293 Re: Zeničani

Post by n+1 »

DebelinJoe wrote: 31/01/2023 10:28 Došlo vrijeme da Sarajlije dolaze u Zenicu zbog posla. Ima doktora, profesora, inzinjera, farmaceuta...Takva vremena došla...
Prećeruješ s tom spikom. Idi vidjeti buseve za Sarajevo koji idu svakog jutra iz Zenice.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10521
Joined: 10/03/2022 22:16

#60294 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

kuglanje_ze wrote: 31/01/2023 08:07
Rob_Atl wrote: 31/01/2023 01:11 Evo upload sam jos 3 videa, 2dio je na pendingu zbog copyright muzike ,valjda ce se nekad veceras upload.

https://youtu.be/652IXa9IULc

5:25 je i najbolji dio turnira bio :D
Dobar basket bio. Igrao, ispali koliko se sjećam u polufinalu.
Joooj, Hobit - ho'š se pobit'.

Rođak mi je igrao u toj ekipi :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66128
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#60295 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 31/01/2023 10:34
DebelinJoe wrote: 31/01/2023 10:28 Došlo vrijeme da Sarajlije dolaze u Zenicu zbog posla. Ima doktora, profesora, inzinjera, farmaceuta...Takva vremena došla...
Prećeruješ s tom spikom. Idi vidjeti buseve za Sarajevo koji idu svakog jutra iz Zenice.
Ima i ovog sto on govori
User avatar
xPaco1337
Posts: 1076
Joined: 30/09/2020 14:34

#60296 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

Ja sam u Travnickoj odrastao i bio je geto prije da je policija svaki dan vise puta dolazila. Kad su se mobiteli pojavili svjedocio sam dosta puta da ljudima iz ruku otmu naravno uvijek se znalo ko je ali eto...I to je valda imalo neku car tad. Odselio sam od tamo davno i eto po nekad prođem autom i gore kraj igralista i koša i nema ni jedne osobe napolju vise
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3264
Joined: 28/01/2012 11:38

#60297 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Ma slična je priča i u svim velikim exyu gradovima u tom postratnom periodu.
Malo smo se svi pripitomili.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3611
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#60298 Re: Zeničani

Post by anex »

Poznaje li neko Opakog, Jaska, Mirčeta i tu ekipu iz B. Rijeke? :-D
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#60299 Re: Zeničani

Post by meridiyan »

Sta je ovo ? :shock:
jutros...rijeka Bosna

ImageImage
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 808
Joined: 29/11/2022 19:46

#60300 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

Mittal i otpadne vode je moja pretpostavka :D

Bila je još jednom ovakva havarija sa rijekom Bosnom, u ljeto 2019 ja mislim.
Post Reply