Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#47326 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Jimmy McNulty wrote: 23/10/2020 11:35
Nivelacija wrote: 23/10/2020 11:17 .
Jedan od kandidata mi je objasnio da se mandati dobijaju na osnovu glasova, a njegova procjena je da će za jedan mandat bit potrebno oko 1600 glasova ako se dobro sjećam ili tako nešto, nebitno uostalom.

Recimo Naša stranka dobije 10 mandata :mrgreen: eh onda u Vijeće ide 10 ljudi iz te stranke koji imaju najvišw glasova, nebitno koji broj na listi bili, 1. ili 25.

Kaže jedina razlika je što malo aktivnije članove stavljaju na viši broj jer se tako psihički kod birača stvori pretpostavka da oni više vrijede.

Dakle, meni je ovako objasnio lik koji je baš upućen u našu političku scenu. Sad, valjda me nije lagao a valjda sam i ja pohvatao šta mi je pričao, ipak smo se ove teme dotakli na četvrtoj pivi :mrgreen:
opci-izbori-2018-f171/izborni-prag-unut ... 49631.html

Imas detaljno objasnjeno.

Sanse da taj redni broj 17 dospije u vijece su skoro nepostojeće ukoliko nije omiljen i jak kao Fudo :mrgreen:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#47327 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Mislim da ista pravila ne važe za GV i Federalni parlament. Pit ću ovih dana šerbe sa njim :mrgreen: pa ću ga zamolit da mi opet objasni.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#47328 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Jimmy McNulty wrote: 23/10/2020 11:44 Mislim da ista pravila ne važe za GV i Federalni parlament. Pit ću ovih dana šerbe sa njim :mrgreen: pa ću ga zamolit da mi opet objasni.
Moguce je sve, ja sam bio clan odbora ali na opcim izborima pa znam da je skoro nemoguce da ovi sa kraja ili sredine liste preskacu prve redne brojeve zbog tog pravila 20% unutar liste a sad je li razlicito za ove lokalne nisam provjeravao.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#47329 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Jel’ko rekao ovim iza desetog mjesta na ovim listama da nemaju sanse? Kaze jedan da on to zna al je on tu zbog posla nakon izbora.
User avatar
phillie
Posts: 9356
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#47330 Re: Zeničani

Post by phillie »

Ja_Ja wrote: 23/10/2020 12:42 Jel’ko rekao ovim iza desetog mjesta na ovim listama da nemaju sanse? Kaze jedan da on to zna al je on tu zbog posla nakon izbora.
Ma cudno mi kad sam vidio dr. Hodzica na SDA listi na posljednjem mjestu. Jedino ako nema namjeru ulaziti u GV, al eto da privuce koji glas.
wasabi
Posts: 172
Joined: 22/09/2015 22:59

#47331 Re: Zeničani

Post by wasabi »

Ja_Ja wrote: 23/10/2020 12:42 Jel’ko rekao ovim iza desetog mjesta na ovim listama da nemaju sanse? Kaze jedan da on to zna al je on tu zbog posla nakon izbora.
Mozda su ljudi nadahnuti ovim primjerom,pa se necemu nadaju. :lol:
User avatar
Oi
Posts: 745
Joined: 23/07/2006 15:03
Location: tajna lokacija

#47332 Re: Zeničani

Post by Oi »

wasabi wrote: 23/10/2020 14:23
Ja_Ja wrote: 23/10/2020 12:42 Jel’ko rekao ovim iza desetog mjesta na ovim listama da nemaju sanse? Kaze jedan da on to zna al je on tu zbog posla nakon izbora.
Mozda su ljudi nadahnuti ovim primjerom,pa se necemu nadaju. :lol:
Dinastija Isak moze sve :D
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#47333 Re: Zeničani

Post by NecuVise »

Nivelacija wrote: 23/10/2020 11:30
smartXL wrote: 23/10/2020 11:24
Nivelacija wrote: 23/10/2020 10:58

Naravno da me neces ispraviti jer sve napisano je istina.
Ali da ja tebe ispravim u lazima. Kratko i konkretno.

Upravo je Fudo potpisao prijateljsko okruženje sa JP Autoceste FBiH u vezi ove dionice i nece se kako ti pises samo ovo malo bypassa ispod mosta asfaltirati nego od skretanja od bolnice do Peševica. Hvala
Ne razumiješ se a pišeš. Imaš kuću na trasi puta, odluče da prave put. Investitor mora izvršiti eksproprijaciju, ne zato što ima potpisano prijateljsko okruženje, nego što mu zakon nalaže.

Koja je razlika izmedju te varijante i ove, gdje su presjekli postojeći put?

Drugo, zakon o prostornom uređenju je definisao i nastala oštećena prilikom izvođenja radova i obaveze izvodjaca po tom pitanju. Al to je više škola za tebe.

Nema tu dobre volje...
Kakav spin majstor jasno se vidi iz koje je kuhinje.

Napisao si jasno. Uraditi ce ovo malo obilaznice ispod mosta.

LAŽ

Uraditi ce sve od skretanja za Smetove do Peševića i spojiti na put prema Babinu.

ISTINA.

Finansira se sa federalnog nivoa sve.

ISTINA.
Je li to sigurno da će spojiti od Peševića, preko Poce pa na put za Babino? To je odlična vijest ako je tako. Jednom sam imao priliku proći tim putem i katastrofa je bio kada se prođu Peševići.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#47334 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Sigurno je tako pa nisam ja SmartXL da izmisljam :mrgreen:

Sporazum o prijateljskom okruženju je potpisan između Grada Zenica i JP Autoceste FBiH.

Lokalni put Zenica - Babino proteže se od "kapije 2" Kantonalne bolnice Zenica, nastavlja se putem za Smetove te se odvaja preko naselja Peševići i Poce i spaja se sa regionalnom cestom Zenica - Babino - Arnauti.

Planirana rekonstrukcija podrazumijeva upravo ovu trasu puta za Smetove, kao i dionicu od skretnice za Peševiće u dužini tri kilometra, izgradnju autobuske okretnice u Peševićima i rekonstrukciju dionice lokalnog makadamskog puta od Peševića do Poca.
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#47335 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Nije bolan da to rade eto što su fini, nego im je obaveza , hljeb ga jebo.

Što ne rade npr. vangradsku dionicu GGM-a, nego baš one u zoni gdje izvode radove na autocesti?

Jel znaš da se inače plaća deponovanje materijala iz iskopa kao i deponovanje šuta? Je li autoceste to plaćaju?
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#47336 Re: Zeničani

Post by NecuVise »

Nivelacija wrote: 23/10/2020 15:03 Sigurno je tako pa nisam ja SmartXL da izmisljam :mrgreen:

Sporazum o prijateljskom okruženju je potpisan između Grada Zenica i JP Autoceste FBiH.

Lokalni put Zenica - Babino proteže se od "kapije 2" Kantonalne bolnice Zenica, nastavlja se putem za Smetove te se odvaja preko naselja Peševići i Poce i spaja se sa regionalnom cestom Zenica - Babino - Arnauti.

Planirana rekonstrukcija podrazumijeva upravo ovu trasu puta za Smetove, kao i dionicu od skretnice za Peševiće u dužini tri kilometra, izgradnju autobuske okretnice u Peševićima i rekonstrukciju dionice lokalnog makadamskog puta od Peševića do Poca.

Hvala na informaciji. Odlične vijesti, zaslužili su vala da im se to sredi, iako ja nemam neke fajde od toga :thumbup:
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#47337 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Znaci Fuad odrazava predizborne skupove, iako je rekao da nece?
convict
Posts: 2988
Joined: 10/02/2008 01:20

#47338 Re: Zeničani

Post by convict »

Nivelacija wrote: 23/10/2020 11:52
Jimmy McNulty wrote: 23/10/2020 11:44 Mislim da ista pravila ne važe za GV i Federalni parlament. Pit ću ovih dana šerbe sa njim :mrgreen: pa ću ga zamolit da mi opet objasni.
Moguce je sve, ja sam bio clan odbora ali na opcim izborima pa znam da je skoro nemoguce da ovi sa kraja ili sredine liste preskacu prve redne brojeve zbog tog pravila 20% unutar liste a sad je li razlicito za ove lokalne nisam provjeravao.
prije je bilo 10% sad je 20%. ako je stranka dobila 1.000 glasova, samo oni kandidati koji su licno u okviru liste dobili preko 200 glasova, pomjeraju se prema gore.
moguce je cak i da kandidat koji je zadnji na listi dobije najvise preferencijalnih glasova unutar svoje liste i prodje u vijece.
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#47339 Re: Zeničani

Post by notsure »

phillie wrote: 23/10/2020 12:54
Ja_Ja wrote: 23/10/2020 12:42 Jel’ko rekao ovim iza desetog mjesta na ovim listama da nemaju sanse? Kaze jedan da on to zna al je on tu zbog posla nakon izbora.
Ma cudno mi kad sam vidio dr. Hodzica na SDA listi na posljednjem mjestu. Jedino ako nema namjeru ulaziti u GV, al eto da privuce koji glas.
Pozicija na listi nema nikakve veze nakon prebrojavanja glasova. Najveća je jagma za prva 2-3 i zadnje mjesto na listi jer su najvidljiviji. One u sredini zaokruži samo rodbina. Nakon izbora spisak se sortira po broju glasova i zaboravlja se redoslijed s glasačke liste.
To je vječni omladinac žućo koristio godinama, a bivši DFovac ortoped koristi sad.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#47340 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Izmjene su potvrđene i od strane Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. U obrazloženju Interresorne radne grupe stoji:

“U članu 29. ovog zakona u članu 9.8. u stavu (2) mijenja se postojeće rješenje na način da se povećava procenat glasova na 30% (nakon amandmana na 20%) od ukupnog broja važećih glasova koje je ta lista dobila, a koji kandidati s liste moraju da osvoje da bi učestvovali u pomjeranju (promjeni mjesta) na listi, a kasnije i u raspodjeli mandata na osnovu broja dobivenih glasova. Preostali kandidati koji su dobili manje od 30% (nakon amandmana 20%) od ukupnog broja važećih glasova koje je ta lista dobila učestvovat ćе u raspodjeli mandata prema njihovom redoslijedu na listi”.

Praktično, to znači da ukoliko jedna stranačka lista osvoji, primjera radi, 40 000 glasova i na osnovu tog rezultata 5 mandata, te niko od kanditata na listi ne bude imao 20% (8000) svojih ličnih (preferencijalnih) glasova od tog rezultata, mandati se dijele po rednim brojevima na listi, odnosno onako kako je politička partija posložila listu. Tako bi kandidati čiji su redni broj na listi ispod broja 5, a imaju veći broj preferencijalnih glasova od kandidata pod rednim brojevima od 1 do 5 na listi, ostali bez mandata ukoliko ne bi prešli cenzus od 20% iako imaju veću podršku građana od onih koji u skladu sa ovakvim zakonskim rješenjem dobijaju mandate.
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#47341 Re: Zeničani

Post by smartXL »

@Nivelacija opet srljaš. Prvo da li znaš koji se sad izbori održavaju? Zašto citiraš poglavlje 9 Izbornog zakona a ne poglavlje 13 koje se odnosi na izbore za opštinska vijeća...

Član 13.5
(5) Mandati za općinsko vijeće odnosno skupštinu općine koje je osvojila listu raspodjeljuju se najprije među kandidatima s te liste, od kojih je svaki dobio najmanje deset procenata (10%) od ukupnog broja važećih glasova koje je ta lista osvojila, i to dodjelom mandata prema redoslijedu od najvećeg do namanjeg broja glasova. Ako je pri tome ostalo još mandata koje treba dodijeliti listi, a preostali kandidati su dobili manje od deset procenata (10%) od ukupnog broja važećih glasova koje je ta lista dobila, raspodjela mandata među preostalim kandidatima s liste vrši se prema njihovom redoslijedu na listi.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#47342 Re: Zeničani

Post by Tempo »

Socijalni program jednog od kandidata za gradonacelnika


Neke od planiranih aktivnosti nakon preuzimanja funkcije gradonacelnika:



* Projekat zasada vocki na zelnim povrsinama grada (jabuka, kruska, visnja, tresnja, grmovi aronije, Godja bobice, borovnice i slicno) kao ispomoc socijalno ugrozenima!
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#47343 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Tempo wrote: 23/10/2020 19:59

Neke od planiranih aktivnosti nakon preuzimanja funkcije gradonacelnika:



* Projekat zasada vocki na zelnim povrsinama grada (jabuka, kruska, visnja, tresnja, grmovi aronije, Godja bobice, borovnice i slicno) kao ispomoc socijalno ugrozenima!
A kukuruzi, 'šenica, krompir... :run:
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#47344 Re: Zeničani

Post by Tempo »

I ja kontam da je to bolje.
Dodje socijalno ugrozeni, nakopa sebi krompira, onda ubere aroniju i babo ručo.
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#47345 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Ima logike ovo njegovo, voćke ne moraš baš redovno državat, ko će krompir okopavat, zlatice odstranjivat, 'tice tjerat od kukuruza...
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#47346 Re: Zeničani

Post by Tempo »

Trebo je onda prosirit asortiman. Đe papaja, đe avokado. Nema ni ovih seljackih, sljiva, dunja kajsija.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#47347 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

nekad se baš nasmijem na neke @tempove postove,ali ono pošteno
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#47348 Re: Zeničani

Post by Tempo »

:D

Hvala, hvala
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#47349 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Da parafraziramo poznatu izreku: raspada se Zenica k'o Real Madrid. :D
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#47350 Re: Zeničani

Post by Tempo »

tip je....:
Zasto sam stao uz Stranku penzionera i pristao da budem njihov kandidat za gradonacelnika? Zato, sto oni i ako budu krali, nece moci krasti 30 godina, ko ovi sto kradu!
* Izgradnja vjestackog jezera u blizini Zenice sa pratecim sadržajima!

* Pravljenje kaskada na Bosni sa kupalistem na potezu iznad i ispod Bojinog Vira!

* Modernizacija bazena odnosno njihova transformacija u Aqua park uz izgradnju dijela pod kupolom!
* Pokretanje projekta zelenih krovova- staklenici na krovovima zgrada na upotrebu penzionerima stanarima zgrada (potencijalni investitori u inostranstvu- EKO fondacije)!
Post Reply