Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#43876 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Aha, ok ako je tako.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32176
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#43877 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Po ovoj definiciji ja jedini od prisutnih :mrgreen: .
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#43878 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Freamon Lester wrote: 27/07/2020 15:36 Zenicanin je osoba koja je u prosjeku obicna seljacina ali nema stalu i pripadajuce zivotinje.

Zenica ima par procenata stanovnistva koji zive urbanim zivotom vec 50 i nesto godina. Bilo gdje u svijetu da ih premjestis oni ce se bez problema naviknuti. Ovo ostalo. Goli malogradjanin ili u najboljem slucaju gradjanstvo u pokusaju u drugoj generaciji. Ili da budem malo bezobrazniji. Goli papak.
Sad su mi malo jasnije one slike sofre, janjetine, masnih ruku i rakije kao start up paket covjeka kojeg izabrase Zeničani da bude prvi medju njima/nama :mrgreen:
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#43879 Re: Zeničani

Post by biglebovski »

Reventor wrote: 27/07/2020 13:59 Ukloniti migrante, prosjake svih godišta, napadne nuđače raznih usluga i roba (prikriveno prosjačenje), iznuđače-presretače na ulici koji se koriste mantrom djece, oboljelih i sl.
kako postići ovo?
dalje, kako ukloniti: prodavce voća i povrća, kozmetike i sl na kutiji na ulicama (pogotovo centar grada)
kako postići da se prosječni korisnik urbanog dijela grada urbanizira??
Boli me, kao dijete ovog grada, to što mi se sve više gadi ovaj grad i njegovi korisnici
Što se prosjaka tiće, zahtjevati od nadležnih da sprovode pozitivne zakonske propise iz domena organizovanog kriminala i iskorištavanja djece i maloljetnika u svrhu prosjačenja te javnog reda i mira. Ako mogu forsirati saobraćaj, mogu i ovo. Ako ne žele to da urade, zahtjevati smjenu vodećih ljudi u Policijskoj upravi Zenica i policijskim stanicama i zeničkom Centru za socijalni rad.
U isto vrijeme, zahtjevati da nadležni donesu propise kojima će kažnjavati građane koji daju prosjacima sa 40 KM kazne, 20 ako plate u roku od sedam dana. Vjerujem da bi to dugoročno bilo rješenje za ove prevarante iz apela za hranu i slično.
Prodavci svega i svačega, isto tako. Ako mogu silu prosipati po radnjama i ugostiteljskim objektima, ne vidim zašto uprava za inspekcijske poslove ne reaguje na isti način, novčanim kaznama, i dati ovlaštenje policiji da kažnjava. Kad mogu za masku, mogu i za ovo. Promjeniti zakone u smislu da ko ne plati tri prekršaja, ide krivica i godina zatvora.
Isto tako, donijeti propise i propisati novčane kazne od 100 do 500 KM za svakoga ko nepropisno odlaže otpad, baca smeće gdje stigne, ko baca opuške i papiriće po ulici i dati nalog policiji da kažnjava, i garantujem da bi imali čišću životnu sredinu.
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#43880 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Pa u Crkvicama kod pijace policajci kupuju cigare kod ovih ilegalaca. Nije vecini u cilju da se to zabrani jer "ustede", tj. gledaju samo svoju guzicu
veliki_ah
Posts: 1083
Joined: 28/09/2008 23:42

#43881 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

Ne treba tu izmisljati toplu vodu. Sve se to moze rijesiti za jedno popodne, da se hoce. Isto kao sto se moze rijesiti i problem parkinga, brze voznja i svakojakih sranja. Ali nece da se rijesi i stoji kako jeste.

Realno, ne pamtim kada sam prosao titovom ulicom upravo zbog tog ciganluka.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#43882 Re: Zeničani

Post by allem_77 »

biglebovski wrote: 27/07/2020 17:24
Isto tako, donijeti propise i propisati novčane kazne od 100 do 500 KM za svakoga ko nepropisno odlaže otpad, baca smeće gdje stigne, ko baca opuške i papiriće po ulici i dati nalog policiji da kažnjava, i garantujem da bi imali čišću životnu sredinu.
Ne bi bilo loše da se stave poklopci na ove dimnjake.

Image
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#43883 Re: Zeničani

Post by notsure »

biglebovski wrote: 27/07/2020 17:24
Reventor wrote: 27/07/2020 13:59 Ukloniti migrante, prosjake svih godišta, napadne nuđače raznih usluga i roba (prikriveno prosjačenje), iznuđače-presretače na ulici koji se koriste mantrom djece, oboljelih i sl.
kako postići ovo?
dalje, kako ukloniti: prodavce voća i povrća, kozmetike i sl na kutiji na ulicama (pogotovo centar grada)
kako postići da se prosječni korisnik urbanog dijela grada urbanizira??
Boli me, kao dijete ovog grada, to što mi se sve više gadi ovaj grad i njegovi korisnici
Što se prosjaka tiće, zahtjevati od nadležnih da sprovode pozitivne zakonske propise iz domena organizovanog kriminala i iskorištavanja djece i maloljetnika u svrhu prosjačenja te javnog reda i mira. Ako mogu forsirati saobraćaj, mogu i ovo. Ako ne žele to da urade, zahtjevati smjenu vodećih ljudi u Policijskoj upravi Zenica i policijskim stanicama i zeničkom Centru za socijalni rad.
U isto vrijeme, zahtjevati da nadležni donesu propise kojima će kažnjavati građane koji daju prosjacima sa 40 KM kazne, 20 ako plate u roku od sedam dana. Vjerujem da bi to dugoročno bilo rješenje za ove prevarante iz apela za hranu i slično.
Prodavci svega i svačega, isto tako. Ako mogu silu prosipati po radnjama i ugostiteljskim objektima, ne vidim zašto uprava za inspekcijske poslove ne reaguje na isti način, novčanim kaznama, i dati ovlaštenje policiji da kažnjava. Kad mogu za masku, mogu i za ovo. Promjeniti zakone u smislu da ko ne plati tri prekršaja, ide krivica i godina zatvora.
Isto tako, donijeti propise i propisati novčane kazne od 100 do 500 KM za svakoga ko nepropisno odlaže otpad, baca smeće gdje stigne, ko baca opuške i papiriće po ulici i dati nalog policiji da kažnjava, i garantujem da bi imali čišću životnu sredinu.
Zakoni postoje, ali se ne provode:
https://www.zdk.ba/component/jdownloads ... -07-i-8-08
Prosjačenje, tapkarenje, šverc, navođenje na prosjačenje: 150 do 400 KM

https://www.aarhus.ba/~aarhus/images/do ... -03%29.pdf
Divlje deponije: 3 mjeseca do 3 godine zatvora
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#43884 Re: Zeničani

Post by biglebovski »

Throttle wrote: 27/07/2020 17:26 Pa u Crkvicama kod pijace policajci kupuju cigare kod ovih ilegalaca. Nije vecini u cilju da se to zabrani jer "ustede", tj. gledaju samo svoju guzicu
Znam. Treba donijeti propis i kažnjavati ne samo one što prodaju nego i one što kupuju. Ako možeš popiti kaznu kao mušterija kafića u kojem na izlasku nemaš fiskalni račun, ne vidim razlog što se i ovo ne bi kažnjavalo. Demokratija i društvena odgvornost ne počinju i ne završavaju na dan izbora, to je kontinuiran proces u kojem građani imaju glavnu ulogu. Obični građani trebaju konstantno vršiti pritisak, pisati pisma, tražiti odgovore i rješenja osnovnih problema od nadležnih institucija i svojih predstavnika u zakonodavnoj vlasti.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#43885 Re: Zeničani

Post by biglebovski »

notsure wrote: 27/07/2020 18:00
biglebovski wrote: 27/07/2020 17:24
Reventor wrote: 27/07/2020 13:59 Ukloniti migrante, prosjake svih godišta, napadne nuđače raznih usluga i roba (prikriveno prosjačenje), iznuđače-presretače na ulici koji se koriste mantrom djece, oboljelih i sl.
kako postići ovo?
dalje, kako ukloniti: prodavce voća i povrća, kozmetike i sl na kutiji na ulicama (pogotovo centar grada)
kako postići da se prosječni korisnik urbanog dijela grada urbanizira??
Boli me, kao dijete ovog grada, to što mi se sve više gadi ovaj grad i njegovi korisnici
Što se prosjaka tiće, zahtjevati od nadležnih da sprovode pozitivne zakonske propise iz domena organizovanog kriminala i iskorištavanja djece i maloljetnika u svrhu prosjačenja te javnog reda i mira. Ako mogu forsirati saobraćaj, mogu i ovo. Ako ne žele to da urade, zahtjevati smjenu vodećih ljudi u Policijskoj upravi Zenica i policijskim stanicama i zeničkom Centru za socijalni rad.
U isto vrijeme, zahtjevati da nadležni donesu propise kojima će kažnjavati građane koji daju prosjacima sa 40 KM kazne, 20 ako plate u roku od sedam dana. Vjerujem da bi to dugoročno bilo rješenje za ove prevarante iz apela za hranu i slično.
Prodavci svega i svačega, isto tako. Ako mogu silu prosipati po radnjama i ugostiteljskim objektima, ne vidim zašto uprava za inspekcijske poslove ne reaguje na isti način, novčanim kaznama, i dati ovlaštenje policiji da kažnjava. Kad mogu za masku, mogu i za ovo. Promjeniti zakone u smislu da ko ne plati tri prekršaja, ide krivica i godina zatvora.
Isto tako, donijeti propise i propisati novčane kazne od 100 do 500 KM za svakoga ko nepropisno odlaže otpad, baca smeće gdje stigne, ko baca opuške i papiriće po ulici i dati nalog policiji da kažnjava, i garantujem da bi imali čišću životnu sredinu.
Zakoni postoje, ali se ne provode:
https://www.zdk.ba/component/jdownloads ... -07-i-8-08
Prosjačenje, tapkarenje, šverc, navođenje na prosjačenje: 150 do 400 KM

https://www.aarhus.ba/~aarhus/images/do ... -03%29.pdf
Divlje deponije: 3 mjeseca do 3 godine zatvora
Pa da, samo treba insistirati i vršiti pritisak da se zakoni provode od strane nadležnih za provođenje zakona. Ako ne žele da provode zakon, insistirati na smjenama i da se dovedu neki drugi ljudi koji će možda početi primjenjivati iste. Ja sam u Makedoniji 2009 platio kaznu od 50 eura kad sam bacio opušak na ulici. Snimio me pandur na biciklu. Nisam imao pojma da imaju takav zakon. Više nisam bacio.
Problem je što policija svoj nerad pravda neradom sudske vlasti, a ovi se pravdaju neadekvatnim zakonima. I onda se vratimo na onog lika kojeg zaokružimo svake druge godine koji treba da donese zakon. I na njih se treba vršiti pritisak. Babi u engleskoj kad nešto smeta, ona sjedne i napiše pismo svom predstavniku u parlamentu i zamoli ga da riješi problem. On zna da ako joj ne riješi problem, neće baba i još njih trideset glasati za njega više nikad.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#43886 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Glupost je što Zenica nema policajce na biciklima.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#43887 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Freamon Lester wrote: 27/07/2020 15:36 Zenicanin je osoba koja je u prosjeku obicna seljacina ali nema stalu i pripadajuce zivotinje.

Zenica ima par procenata stanovnistva koji zive urbanim zivotom vec 50 i nesto godina. Bilo gdje u svijetu da ih premjestis oni ce se bez problema naviknuti. Ovo ostalo. Goli malogradjanin ili u najboljem slucaju gradjanstvo u pokusaju u drugoj generaciji. Ili da budem malo bezobrazniji. Goli papak.
100% tacno.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32176
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#43888 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Jimmy McNulty wrote: 27/07/2020 18:50 Glupost je što Zenica nema policajce na biciklima.
Bilo je onih na mopedima, sta je s tim ?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#43889 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

Freamon Lester wrote: 27/07/2020 15:36 Zenicanin je osoba koja je u prosjeku obicna seljacina ali nema stalu i pripadajuce zivotinje.

Zenica ima par procenata stanovnistva koji zive urbanim zivotom vec 50 i nesto godina. Bilo gdje u svijetu da ih premjestis oni ce se bez problema naviknuti. Ovo ostalo. Goli malogradjanin ili u najboljem slucaju gradjanstvo u pokusaju u drugoj generaciji. Ili da budem malo bezobrazniji. Goli papak.
Sve je to go seljak. Ono sto je bilo raje otislo je vani.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58756
Joined: 03/08/2010 19:04

#43890 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Bobi wrote: 27/07/2020 21:00
Jimmy McNulty wrote: 27/07/2020 18:50 Glupost je što Zenica nema policajce na biciklima.
Bilo je onih na mopedima, sta je s tim ?
ima ih i sad
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66211
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#43891 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

apsidejzi wrote: 27/07/2020 21:19
Freamon Lester wrote: 27/07/2020 15:36 Zenicanin je osoba koja je u prosjeku obicna seljacina ali nema stalu i pripadajuce zivotinje.

Zenica ima par procenata stanovnistva koji zive urbanim zivotom vec 50 i nesto godina. Bilo gdje u svijetu da ih premjestis oni ce se bez problema naviknuti. Ovo ostalo. Goli malogradjanin ili u najboljem slucaju gradjanstvo u pokusaju u drugoj generaciji. Ili da budem malo bezobrazniji. Goli papak.
Sve je to go seljak. Ono sto je bilo raje otislo je vani.
Hvalite me usta moja
User avatar
funny luu
Posts: 87
Joined: 26/02/2011 10:07

#43892 Re: Zeničani

Post by funny luu »

Zdravo raja.Jedno pitanje:
da li ima neko mjesto da se ode a s kojeg se vidi paronama Zenice(osim Smetova i Crkvickog ) ?
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#43893 Re: Zeničani

Post by notsure »

funny luu wrote: 28/07/2020 06:50 Zdravo raja.Jedno pitanje:
da li ima neko mjesto da se ode a s kojeg se vidi paronama Zenice(osim Smetova i Crkvickog ) ?
Iznad KPD, ali je nepristupačno autom - Gornja Zenica - Crnile, pa onda pješke na stijene
https://mapio.net/pic/p-87605025/
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#43894 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Zmajevac, mozes sa autom.

Takodjer, sa Carine idi pored auto-praonice preko onog mosta, pa uz ono brdo. Gore iznad ima onih brdasca koja imaju pogled.

A ne zaboravi i zgriiadu sa satom, imas super pogled.
skoronikako
Posts: 1035
Joined: 08/10/2018 12:09

#43895 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

notsure wrote: 28/07/2020 07:18
funny luu wrote: 28/07/2020 06:50 Zdravo raja.Jedno pitanje:
da li ima neko mjesto da se ode a s kojeg se vidi paronama Zenice(osim Smetova i Crkvickog ) ?
Iznad KPD, ali je nepristupačno autom - Gornja Zenica - Crnile, pa onda pješke na stijene
https://mapio.net/pic/p-87605025/
Ima kaskadera dolaze i sa autima.

S tim da ovo nije uredjeno i da je poprilicno zaraslo, ima jedno ili dva mjesta gdje se moze lijepo vidjeti i sjesti, obicno su zauzeta.

Uz malo dotjerivanja ovo bi moglo biti jedno super mjesto, ali...
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#43896 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Ma gore ljudi prosipaju romantiku, neka ih :mrgreen:
Ja sam dijete par puta vodio
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#43897 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

_BataZiv_0809 wrote: 27/07/2020 21:31
apsidejzi wrote: 27/07/2020 21:19
Freamon Lester wrote: 27/07/2020 15:36 Zenicanin je osoba koja je u prosjeku obicna seljacina ali nema stalu i pripadajuce zivotinje.

Zenica ima par procenata stanovnistva koji zive urbanim zivotom vec 50 i nesto godina. Bilo gdje u svijetu da ih premjestis oni ce se bez problema naviknuti. Ovo ostalo. Goli malogradjanin ili u najboljem slucaju gradjanstvo u pokusaju u drugoj generaciji. Ili da budem malo bezobrazniji. Goli papak.
Sve je to go seljak. Ono sto je bilo raje otislo je vani.
Hvalite me usta moja
:kiss:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#43898 Re: Zeničani

Post by NecuVise »

funny luu wrote: 28/07/2020 06:50 Zdravo raja.Jedno pitanje:
da li ima neko mjesto da se ode a s kojeg se vidi paronama Zenice(osim Smetova i Crkvickog ) ?
Gradišće.
Ci-Nick
Posts: 5180
Joined: 15/03/2015 17:38

#43899 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Gradišće je predaleko, loša vidljivost.
Najbolja lokacija za pravljenje fotografija i panorame Zenice je brdo Golubak, između Krivača i Rujevog dola, to je praktično brdo iznad Fontane, s tog mjesta vidiš svaku zgradu u gradu i najveći dio grada.
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#43900 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ci-Nick wrote: 28/07/2020 10:21 Gradišće je predaleko, loša vidljivost.
Najbolja lokacija za pravljenje fotografija i panorame Zenice je brdo Golubak, između Krivača i Rujevog dola, to je praktično brdo iznad Fontane, s tog mjesta vidiš svaku zgradu u gradu i najveći dio grada.
Pa to sam ja prvi napisao. :D :thumbup:
Post Reply